dagelijks 'n goede portie vlees PROVINCIAAL NIEUWS Marktberichten BEU RS0VERZICHT MAANDAG 18 MAART WORDT NIEUWE DRAAIBRUG BIJ SLUISKIL IN GEBRUIK GENOMEN Minister Lelybrug gesloten Terneuzen Axel Hoek Philippine Sas van Gent Sluiskil St. «lansteen Arrondissements rechtbank te Middelburg Gratis prachtige kleurenplaatjes ^VAN WELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Zestien spelers voor amateur selectie Nederl. elftal Britse Noordpool- refzlgers op drift Grootste in Europa gebouwde tankboot te water gelaten De pont gaat varen Maandag 4/dinsdag 5 maart 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Want viess is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn. Vandaarvlees uw hoofdschotel, elke dag) Contactavond grafische bond Zaterdagavond hielden de af delingen Terneuzen van de alge mene grafische bond en de bond van meubilering- en houtbedrijven hun jaarlijkse contactavond in café „De Vriendschap". De heer J. van Haver opende de vergadering en sprak zijn voldoe ning ui. over de goede opkomst. Hierna gaf hij het woord aan de heer J. de Vries, die zijn bekende dia's van oud en nieuw Terneuzen vertoonde en op geestige wijze toelichtte. De ouderen onder de bezoekers kregen vele „plekjes" uit hun jeugdjaren te zien. Na de pauze volgde een quiz onder leiding van de heer Van Danime. Er was vaak hilariteit door de manier waarop de quiz leider de deelnemers de opdrach ten liet uitvoeren. Hun moeite werd uiteindelijk beloond met fn priisje. Na een koffiepauze werd ge legenheid ge°even tot het maken van een dansje. Om 12 uur sloot de heer J. van Haver de bijeenkomst en dankte allen die eraan hadden meegewerkt. Jaarvergadering vrouwenbond N.V.V. Vrijdagavond hield de Terneu- zense vrouwenbond van 't N.V.V. de elfde jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorzitster mevr. M. A. Solvan den Broek, werden de jaarverslagen goedge keurd. De heer J. M. Hamelink dankte het bestuur namens de be- stuurdersbond voor het vele werk dat de vrouwenbond ook dit jaar heeft verricht, terwijl mevr. F. DielemanHarte namens de leden het bestuur complimen teerde voor de goede vergaderin gen. De aftredende bestuurs leden, de dames M. A. Solvan den Broek, A. Bijlvan Donk en L. DoornsBliek, werden bij acclamatie herkozen. Mevr. Die lemanHarte stelde zich beschik baar voor de kascontrole, mevr. KooijmanJansen voor het post zegelcomité, terwijl mevr. Van Muijenvan Weelie zich bereid verklaarde het t.b.c.-fonds te ver zorgen. De avond werd besloten met 'n bal, dat was aangeboden door de aTdëTirijT van de bond van ver voerpersoneel. Ernstige aanrijding Hedenmorgen (maandag) even voor acht uur reed de heer M. uit Axel met zijn personenauto door de Emmastraat in de rich ting Nieuwendijk. Op dat moment kwam uit een uitrit een vrachtauto van de fir ma Haak, bestuurd door de heer S., achteruit de Emmastraat in rijden. De gehele zijkant van de personenauto werd opengerukt toen deze tegen de vrachtauto opreed. De bestuurder van de perso nenauto, de heer M., is in ern stige toestand naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Bijeenkomst scheidsrechters Donderdag 14 maart vindt er in de kantine van de v.v. Axel een bijeenkomst plaats van voetbal scheidsrechters. Gast op deze avond die om acht uur begint, is de heer Frits van Veen uit Am sterdam, bekend door de samen komsten bij het C.I.O.S. Hij zal spreken over „taak en eigenschappen van de scheids rechter en hoe moeten clubbe stuurders, grensrechters en. elf talleiders de scheidsrechter zien? Na de uiteenzetting bestaat er gelegenheid tot het stellen van vragen. Bijkantoor boerenleenbank Op dinsdag 12 maart a.s. zal in de Julianastraat te Hoek een nieuw bijkantoor worden geopend van de coöp. boerenleenbank te Terneuzen (Walstraat). De officiële opening zal plaats vinden om 14.30 uur en wordt verricht door burgemeester Hans- sens. Gemeenteraad kritiseert aanbesteding Vrijdagavond kwam de gemeen teraad in openbare vergadering bijeen in de pas gemoderniseerde raadszaal. Deze zaal, die tevens trouwzaal is, betekent een ver fraaiing voor het dorp. De elf punten tellende agenda werd traag afgewerkt als gevolg van uitvoerige diskussies tussen B. en W. en de raad. De heer Brouwer interpelleeerde over de uitvoering van de recon structie van de Rozemarijnstraat. Dit punt zou het verdere verloop van de raadszitting bepalen. De heer Brouwer uitte beschuldigin gen aafi het adres van het college over de z.l. vreemde gang van zaken bij de aanbesteding. Hij be- W*tte_«d8i.d».»»ttigbeid hier van, omdat men naar zijn mening eerst het oordeel van de raad had moeten vragen. Van Hecke steun de hem. Volgens de heer Brouwer was het werk uitgevoerd door niet erkende aannemers wat in strijd met de voorschriften zou zijn. De voorzitter antwoordde dat de raad het krediet beschikbaar had gesteld en aan B. en W. de be voegdheid had gegeven de werken te laten uitvoeren. De heren Van Hecke en Brou wer konden het niet eens worden met het college, waardoor dit punt verzandde in vruchteloze diskus sies. Het aanbieden van de begroting was snel afgehandeld, aangezien aan de raadsleden nog geen exem plaar kon worden uitgereikt en alleen de secretaris in het bezit bleek van een begroting. Binnen veertien dagen zal de raad weer bijeenkomen om de begroting 1968 te behandelen. Van de N.V. Zegam was een voorstel binnengekomen tot aan sluiting van de gemeente op het aardgasnet, dit tot voldoening van de raad, daar reeds vele malen hiernaar bij; de rondvraag werd ge ïnformeerd. Het voorstel hield o.m. in dat het gemeentebestuur de aansluiting van 250 percelen zou garanderen. De raad besloot met algemene stemmen de aansluiting te garan deren. De hoop werd uitgesproken dat vóór de volgende winter de aansluiting een feit zal zijn. Bij de rondvraag informeerde d° heer Hamerlijnck naar de wense lijkheid van uitbreiding van d" begraafplaats. Dit is volgens de voorzitter een taak van het kerk bestuur. Verder informeerde hii naar de exploitatie van het doros- gebouw de ..Meerpaal" wat betreft de drankvergunning. B. en W. zullen voor de gemeen te een tanvergunning aanvragen en de bar laten exploiteren door de concierge. De heer Van Hecke vroeg naar het verhuren van de Meernaal aan de zwemclub, waarbij deze ver eniging volgens hem onheus zou zijn behandeld. De voorzitter weerlegde deze verklaring. In het plan Spuikom ziin voor de aanleg van een bunealowdorn moeilijkheden gerezen. Dit bleek uit het antwoord van de voorzitter op een vraag van de heer Van Hoeve. Het college wil alleen over gaan tot. het bouwrijp maken van de Spuikom, indien er voldoende toezeggingen zijn voor de aankoop van grond. Het college bleek niet op de hoogte van het weghalen van straatstenen enz., vrijgekomen bii de verbeteringen aan de Rozema- rijnstraat. De heer Brouwer had gemerkt dat dit zonder toestem ming was geschied en dat de ste nen naar een boerenerf buiten de gemeente waren gebracht. Hij vroeg een onderzoek. Ook de heer Van Hoeve vond dit een vreemde gang van zaken, omdat de gemeente een en ander zelf kan gebruiken. Collecte Mede dank zij de gewaardeerde medewerking van een aantal vrij willige collectanten en collectri- ces bedroeg de opbrengst vair de collecte ten bate van de geeste lijke en lichamelijk gehandicap ten in totaal 692,87. Gemeente afwijzend tegenover subsidie aan Corn Boys B. en W. van Sas van Gent zul len de gemeenteraad dinsdag 5 maart voorstellen afwijzend te beschikken op het verzoek van de sport- en ontspanningsvereni ging „Corn Boys". De voetbal vereniging heeft gevraagd om op het sportveldencomplex een stuk grond aan Corn Boys af te staan voor de realisering van een ont spanningsgebouw en daarvoor 'n subsidie te verlenen van 24.000. B. en W. menen echter dat de bouw van een ontspanningsge bouw voor een particuliere ver eniging niet thuishoort op een sportveldencomplex. 'In het be stemmingsplan zijn trouwens al leen maar dienstgebouwen ten behoeve van de sport en het spel voorzien. Wanneer er een derge lijk gebouw moet komen, meent het college dat de gemeente zelf een dergelijk gebouw moet rea liseren, waarvan dan alle ver enigingen gebruik kunnen ma ken. V erkeersmaatregelen Naar aanleiding van een rap port van de rijkspolitie over de te verbeteren verkeerssituaties in Sas van Gent, welk rapport da teert van 29 april 1967, heeft een commissie uit de raad enkele op merkingen gemaakt. Zo wordt voorgesteld van de kruispunten Oostdam/OostkadeKeizer Ka- relplein en de kruising Oostdam Prinsenkade voorrangskruisin- gen te maken- Een verkeersprobleem dat reeds eerder aan de orde is ge weest, is het parkeerverbod op de Westkade. De daar wonende middenstanders kunnen laden en lossen, terwijl het verkeer vlot ter kan worden verwerkt. Met het oog op dit probleem heeft men advies ingewonnen van de heer Korstanje, consulent van de middenstand, die meent dat door een parkeerverbod op de West kade de middenstanders getrof fen zullen worden. Jeugdwerk De stichting voor sociaal en cultureel werk te Sas van Gent kan zich verheugen in een grote belangstelling van de jeugd. Zo ontstond er een paar weken ge leden een recorddrukte van bijna 120 jongeren op een normale zon dagavond. Met het oog hierop heeft het bestuur besloten, dat de zondagavond alleen bestemd zal zijn voor de jongeren van 13 jaar tot en met 15 jaar. Wie 16 jaar of ouder is, kan aan zijn trekken komen op zaterdagavond. In de maand maart gaat men een bui- tentocht maken en een geleide dansavond organiseren. Benoeming De heer A. Petstra, onderwijzer aan de christelijke school te Sluiskil is met ingang van 1 aug. a.s. benoemd tot vakleerkracht tekenen en handenarbeid aan de chr. scholen voor M.A.V.O. te Koevorden en Schoonebeek. Bijeenkomst invalidenbond De Nederlandse katholieke in validenbond afd. Zeeland heeft in de V.G.L.O.-school een dis trictsbijeenkomst gehouden. Nadat de eerwaarde heer Baers een mis had opgedragen, welke vocaal werd verzorgd door de zusters en leerlingen van de school volgde een bespreking over de reisgids voor gehandicap ten 1968. Aandacht werd ook besteed aan de financiële zijde van het met vakantie gaan. Reeds een 10-tal leden gaven zich op voor zowel binnenlandse als buitenlandse reizen. Ook de jaarlijkse dagtrip werd besproken. Deze zal half augus tus worden georganiseerd. Een gespreksgroep werd ge vormd waarvoor zich 20 deelne mers opgaven. In deze groep zul len sociale en maatschappelijke problemen aan de orde worden gesteld. Twee jeugdige inbrekers stonden terecht Voor de Middelburgse recht bank moesten twee jeugdige Ter- neuzense inbrekers zich verant woorden voor een aantal inbra ken, die een betrekkelijk gerin ge buit hadden opgeleverd. Het waren W. de F. en J. G. die zich achtereenvolgens toegang had den verschaft tot het kantoor van de waterleidingmij., een bin nenvaartschip en een scheep vaartkantoor. In het laatste ge val bestond de buit uit een som geld, waarmee het tweetal per taxi in Antwerpen vermaak ging zoeken. Bij de andere inbraken waren hun o.m. een horloge en een transistorradio in handen gevallen. De eis van de officier van jus titie, mr. Th. Lebret, was niet mals. Tegen G. vorderde hij drie maanden rijkswerkinrichting en tegen De F. zes maanden gevan genisstraf met aftrek. Mr. De Rechter, de raadsman van W. de F., oordeelde een langdurige celstraf voor zijn cliënt minder juist. Hij drong aan op clementie. Mr. Tichelman jr. zocht de oor zaak in het drankgebruik. Zijn cliënt G. zou door De F. tot de kraken zijn overgehaald en hij zou eerst na gebruik van te veel drank hebben toegegeven. De uitspraak is bepaald op eind volgende week. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden in totaal aan gevoerd 141 dieren, zijnde: 1139 slachtrunderen en 342 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,75—ƒ5,05, le kwal. ƒ4,20— ƒ4,60, 2e kwal. ƒ3,85—ƒ4,05, 3e kwal. ƒ3,65ƒ3,80; varkens: le kwal. 2,222,25, 2e kwal. ƒ2,16—ƒ2,20, 3e kwal. ƒ2,12— 2,16; stieren 4,254,75; worstkoeien ƒ3,35ƒ3,60; slacht- zeugen 1,651,75; zware var kens 1,902. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: iets ruimer aanvoer met tamelijke handel, prijzen even hoger; var kens: aanvoer korter, handel re delijk en iets hogere prijzen. De nieuwe brug van twee kanten bekeken. De bovenste foto geeft een idee van de breedte, waarbij ook ruim te moest worden gemaakt voor de spoorbaan. Bij elk doos j e Van Nello theehniltj es vindt neen plaat) e. Historische automobielen in rijke kleuren. Deuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante numi"" tekst bij elk plaatj e. AKU VERRASTE DEREURS Het AKU-concern heeft de beurs, alsmede haar aandeelhou ders, prettig verrast door de mededelingen vrijdag nabeurs over 1967 een onveranderd totaal dividend van 3,60 per aandeel van 20 nominaal uit te keren, of 18 procent op de oude omreke ningsbasis. Zoals bekend is de netto-winst over 1967 van AKU belangrijk gedaald. In verband hiermee had de directie het laten voorkomen, dat de lagere winst van invloed zou kunnen zijn op 't dividend. Het bestuur van AKU heeft een onveranderd dividend kunnen handhaven. Volgens de beurs houdt dit perspectieven in voor 1968. Toen het dividendbe- richt bekend werd, steeg de koers van AKU tot 74 tegen een offi ciële slotprijs van die dag ad 70,90. Vanmorgen werd 73 tot 73,30 gedaan. De officiële beurs opende op 72,80 waarna de koers inzakte tot 72,30 door winst nemingen. De handel in de AKU- hoek was kalm. Naast AKU was ook Philips vast met een eerste verhandeling op 123,40 (121,90), dit door vraag van het publiek en het buiten land, zij het op kleine schaal. Unilever deed het ook niet slecht met een koerswinst van 40 cent op 112,20, evenals Kon. Olie op 156,90 (156,10). Hoogovens werd een halve gulden hoger geadvi seerd op 117. Een goede inzet voor de eerste dag van de nieuwe week. Wallstreet heeft vrijdag bij het slot weinig verandering te zien gegeven. De flauwe stemming voor de computerfondsen werd gecompenseerd door de vaste stemming van de goudfondsen. In de scheepvaartsector kon Scheepvaart-Unie iets aantrek ken tot 1291-2 maar Van Nievelt had wederom van aanbod te lijden, waardoor dit fonds 3 pun ten inzakte tot 114%. Ook de cul tures waren iets lager. De staats- fondsenmarkt gaf geen verrassin gen te zien. Op de incourante markt werd niet gehandeld in aandelen „Vru- mona" (frisdranken). Volgens de beurs worden de aandelen van deze maatschappij overgenomen door Heineken. Vrijdag lag de prijs rond de 215. Het bod van Heineken zou hier belangrijk boven liggen. Er werd zelfs een koers gefluisterd van 300 procent. De internationale waarden lie pen gedurende de verdere beurs- duur iets terug. Zo sloot AKU op 72.10, Philips op 123,50, Unilever kwam op 111,70 en Kon. Olie op 56,20. Voor deze heide laatste fondsen iets teleurstellend. De geruchten ter beurze over een bod van 300 pet. op de aan delen „Vrumona" door Heineken zijn inderdaad door deze maat schappij bevestigd. In de eerste periode werden de 6% pet. obligaties B.N.G. 1968 voor het eerst officieel verhan deld en wel op 99. De uitgifte- koers was 98% pet. Albert Heijn ging 13 en Bijen korf Beheer 11% punt omhoog. Heineken verbeterde 18 punten blijkbaar mede door het bod van deze maatschappij op de aan delen „Vrumona". Verder ging Holl. Beton 5 punten omhoog. Ned. Dagblad-Unie lag evenals Elsevier gevraagd in de markt. Fokker kon zich een naar punten herstellen tot 498. Billiton 2 was iets gemakkelijker. Duvvis gaf 6, dg Koepor 7 en CaVé 19 mirten wijs. Deli-Atjeh la» zwak in de markt met een koersdaling van 4 punten tot 42. Ook K.L.M. liet het wederom afweten met een daling van 8 gulden. Het Nederlands amateurvoetbal elftal, dat op 13 maart ii Nijmegen tegen de Westduitse ploeg zal spe len, komt dinsdagmiddag in het sportcentrum te Zeist in 'n oefen wedstrijd uit tegen eredivisieclub Telstar. Voor deze oefenwedstrijd heeft trainer S. Plooyer van de amateurs de volgende zestien spelers uitge nodigd: Wagemaker en Schultz (Alkmaarse Boys), Groener (DOS '19) Oldenburger en Van der Wei de (Emmen), But, Groenewegen en Delmotte (Middelburg), Van der Broek (MKC), Haan (Noordster), Wevers (WVC), Deen (ZAFC), Hoek, De Vries en M. de Wit (ZW) en Mei (DCG). De oorspronkelijk vastgestelde oefenwedstrijd tussen de amateurs en Jong Oranje, die oo 6 maart in Zeist zou worden gehouden, gaat niet door omdat de wedstrijd om de Europese uitdagingsbeker tus sen het elftal van Bulgarije onder de 23 jaar en Jong Oranje niet op 20 maart zal worden gespeeld. Die wedstrijd vindt nu plaats op 17 april in Bulgarije, maar het is nog niet bekend in welke stad. De hoofingenleur-directeur van de rijkswaterstaat te Middelburg maakt namens de minister van verkeer en waterstaat bekend: 1. Op maandag 18 maart 1968 te 12 uur zal onvoorziene omstandig heden voorbehouden, de nieuwe draaibrug voor spoor- en weg verkeer over het kanaal van Gent naar Terneuzen, gelegen op 4 km ten zuiden van de schutsluizen te Terneuzen in gebruik worden gesteld en telefonisch aangesloten onder nummer 01157215; 2. a. de doorvaartbreedte in het beweegbare deel is 60 meter en onder de oostelijke aanbrug ca. 20 meter, b. doorvaart aan de westzijde van de draaipijler is niet mogelijk; c. de onderzijde van het beweegbare deel van de brug in gesloten toestand is gelegen op een hoogte van 7,25 m boven normaal kanaalpeil, zijnde N.A-P. 2,13 m; d. de onderzijde van de oostelijke aanbrug is gelegen op 6,75 m boven normaal kanaalpeil, zijnde NA.P. 2,13 m; 3. a. de in artikel 16 leden 2, 3 en 4 van het algemeen reglement van politie voor rivieren en rijkskanalen voorgeschreven scheepvaart- seinen worden getoond: b. gelet op het bepaalde in artikel 95 van voornoemd reglement' zullen daarnaast de volgende scheepvaartseinen zowel bij dag als bij nacht van kracht zijn: Vier mannen van een Britse expeditie die te voet over de ijs kap van de Noordpool wil trek ken, zijn op drift geraakt, door dat een stuk ijs van 100 bij 400 meter, waarop zij zich met veer tig honden bevonden, door een verandering in de windrichting losraakte en afdreef. Er bestaat voor hen geen gevaar, maar zij worden in het oog gehouden door verkenningsvliegtuigen. Een vijfde lid van de expeditie is in de vertrekbasis gebleven voor het radiocontact. De vier mannen waren elf dagen geleden uit Alaska vertrokken voor de ruim 6.000 km lange tocht naar Spitsbergen, 500 mijl ten noor den van Noorwegen. In Saint Nazaire is zaterdag in tegenwoordigheid van de Franse minister voor de industrie, Gui- chard, de grootste in Europa ge bouwde tankboot te water gelaten. Het is de 213.000 ton metende „Magdalena", 384 meter lang, 47 meter breed en met een snel heid van 16 knopen die in op dracht van Shell is gebouwd. Deze maatschappij heeft bij dezelfde werf nog twee tankschepen van meer dan 200.000 ton besteld, die in de loop van vol»e»d jaar moe ten worden afgeleverd. De Installaties aan boord zijn geheel geautomatiseerd. Er is een bemanning van 39 koppen. Betekenis 1. Doorvaart in één richting toegestaan 2. Doorvaart in beide richtingen toegestaan 3. Doorvaart in beide richtingen toegestaan 4. Doorvaart verboden, schip met voorsteven binnen afstandpalen (500 m) mag doorvaren Betekenis 5. Onderdoorvaart in één richting toegestaan 6. Onderdoorvaart in beide richtingen toegestaan Bakboord vast groen Stuurboord vast rood knipperend groen vast rood knipperend groen vast groen vast groen knipperend rood knipperend groen Boven de doorvaartopenlng vast geel vast geel vast geel c. in afwijking van artikel 15, lid 1 van eerder genoemd reglement zal ook overdag het sein „spuien" door drie vaste rode lichten in een gelijkzijdige driehoek worden aangegeven; d. ter geleiding van de scheepvaart door het beweegbare deel zal de invaart bij mist worden gemarkeerd door op de uiteinden van de remmingswerken geplaatste natrium-mistlampen; 4 eveneens gelet op het bepaalde in artikel 95 van het algemeen reg lement van politie zijn de volgende scheepvaartregelingen van kracht; a. de brug zal worden geopend voor zeeschepen en overigens voor die vaartuigen, welke met alle strijkbare delen neergelaten, niet onder de brug kunnen doorvaren; b. voor binnenvaartschepen zal de brug niet afzonderlijk geopend worden als een zeeschip de brug binnen vier km is genaderd; c. na het openen van de brug moeten andere vaartuigen aan zee schepen gelegenheid geven het eerste door de brug te varen; d. op- en voorbijlopen is verboden, met uitzondering van de op doorlating wachtende vaartuigen en wel over een kanaalvak van 500 meter vóór tot 100 meter achter de brug, gerekend in de vaarrichting; 5. ten behoeve van het treinverkeer zal de brug op werkdagen voor de scheeDvaart gestremd zijn van 6.356.55, 13.2713.47, 14.00 14.20 (14.5215.12 en 16.07—16.27 6. de Minister Lelybrug te Sluiskil zal met ingang van dezelfde datum buiten gebruik worden gesteld en te zijner tijd met de andere daar toe behorende kunstwerken worden gesloopt; 7. a. b. op eerder genoemde datum zal ten behoeve van het fietsers- en voetgangersverkeer te S'ulskil na'-ij de Minister Lelybrug een motorveerpont in gebniik worden genomen, welke dag en nacht het vaarwater zal kruisen; genoemde veerpont zal de In artikel 12 van het vaarreglement bedoelde toplichten tonen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3