Verschrikkelijk verkeersongeval le Hulst MARY EN DE MARIHUANA eet n appel! DRIE DODEN EN DRIE GEWONDEN Eindhovense „ijzervreter" slikt altijd een mes in. Vechtpartij tussen Nederlandse betogers en Belgische rijkswacht bij de grenspost Wuustwezel 55 EUROPA n Hl snoep verstandig: DINGEMAIMSr Padna 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 4/dinsdag 5 maart 1968 Verdere verdeeldheid in Belgische C.V.P. Koningin Elizabeth begenadigt ter dood veroordeelden In Rhodesië Doodstraf geëist tegen Indonesische communisten- leider S jam Treinongeluk in Spanje Belgische aulo door tankwagen meegesleurd Haven van San Juan op Puerto Rico geblokkeerd Terug naar de natuur in Tokio Jongetje verdronken in Tilburg Het studenten- verzet in Italië Met Velpon zie je er geen barst van. CElafeiBir Velpon Hersenschudding Agenda 2SS| Sgp MM 1 BIJZONDERE FRANKEERZEGEL (EUROPAZEGEL 1968) ROCKEFELLER BEREID ALS KANDIDAAT VOOR PRESIDENTS VERKIEZINGEN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING IN POLEN VOORMALIG WESTDUITS PARLEMENTSLID VEROORDEELD Advertentie van 24.000 dollar „Een heel nieuw gezicht" VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURS KARWEI+FILM EN FOTO Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar De uiteenlopende meningen binnen de Belgische katholieke C.V.P. hebben zaterdag op afzon derlijke vergaderingen van de Vlaamse en Waalse partijvleugels hun weerslag gekregen in afzon derlijke verkiezingsprogramma's, die op essentiële punten diame traal tegenover elkaar staan. De Vlaamse C.V.P. eist over plaatsing van de Franse afdeling der Leuvense universiteit naar Wallonië, waarbij de Walen zelf de plaats van vestiging dienen te kiezen. De Waalse C.V.P. spreekt zich in haar program tegen overheveling uit. De Vlaamse vleugel eist voorts be spreking van de Belgische hoofd stad tot de huidige 19 gemeenten om verdere verfransende invloed in de Belgische provincie Brabant te voorkomen. De Waalse vleugel eist echter uitbreiding van de hoofdstedelijke agglomeratie. De Vlaamse C.V.P. verklaart dat de huidige strakke eenheids structuur van de Belgische staat is achterhaald. Men verlangt de centralisatie en toekenning van regionale bestuursbevoegdheden. De Waalse C.V.P. spreekt in haar program haar gehechtheid aan de eenheid van het land uit, maar verlangt op economisch ge bied voorrang voor Wallonië, vooral ten aanzien van de over heidsinvesteringen. Koningin Elizabeth heeft drie negers die in Rhodesië ter dood waren veroordeeld, voordat het blanke bewind onder premier Ian Smith zich ruim twee jaar gele den van Engeland losmaakte, be genadigd en hun vonnissen in le venslange gevangenisstraf gewij zigd .Er was reeds lange tijd een juridische strijd gaande over de vraag, of het bewind in Salisbury het recht heeft doodvonnissen ten uitvoer te leggen. Een woordvoerder van het mi nisterie voor gemenebestzaken zei dat het geheel onwettig zou zijn, een doodvonnis te voltrek ken als de koningin de betrok kene gratie heeft verleend. Vrijdag hadden drie rechters van het hof van beroep in Salis bury geweigerd een voor vier maanden geldend verbod uit te vaardigen om het drietal te exe cuteren, teneinde hun in de gele genheid te stellen appèl aan te te kenen bij de „privy council" in Londen. Twee der veroordeelden kregen de doodstraf wegens een aanslag met een benzinebom die 1 blan ke het leven kostte. De derde was ter dood veroordeeld wegens een niet-politieke moord. Volgens berichten uit Salisbury zouden de mannen vandaag wor den opgehangen. Het ingrijpen van koningin Elizabeth op verzoek van de minister voor ge menebestzaken plaatste de re geringSmith in een moeilijk parket. De aanklager van het bijzon dere militaire tribunaal in Ban doeng ("West Java), luitenant kolonel Soeketjo heeft de dood straf geëist tegen de 44-jarige communistische leider Sjam we gens de belangrijke rol die Sjam zou hebben gespeeld bij de mis lukte staatsgreep van 1965. Soekotjo zei zondag, dat Sjam zeer gevaarlijk was voor de hui dige en toekomstige generaties en daarom was er geen andere oplossing dan zijn uitschakeling. Sjam, die eerst vorig jaar werd gearresteerd, heeft bekend een samenzwering op touw te heb ben gezet om de Indonesische regering door middel van een gewapende opstand omver te werpen. Hij zei ook een belang rijke rol te hebben gespeeld bij de mislukte staatsgreep en acti viteit te hebben ontplooid ter ondermijning van het wettige bewind. De verdediger van Sjam, Ban- bang Wardi, heeft om vijf dagen uitstel gevraagd ter voorberei ding van zijn pleidooi. De recht bank heeft hem evenwel slechts drie dagen toegestaan, zodat de volgende zitting van het tribu naal woensdagochtend begint. Twintig mensen werden ge wond, van wie vijf ernstig, toen een trein bij Guadix in de Spaan se provincie Granada op een stil staande goederentrein, die panne had, inreed. Het schijnt, dat de remmen van de passagierstrein, die voor een rood licht had moeten stoppen, niet goed werkten. Tengevolge van een ernstig verkeersongeval, dat zaterdag avond op het kruispunt van rijks weg 60 nabij Hulst heeft plaats gehad, zijn drie mensen om het leven gekomen en drie min of meer ernstig gewond. Twee tankwagens, komende uit de richting België en geladen met vloeibare propaan, reden in de richting Hontenisse. De beide auto's kwamen uit Parijs en wa ren bestemd voor Dow Chemical te Terneuzen. Van de zijweg, ko mende uit de richting Axel, kon een Belgische personenauto nog juist vóór de eerste tankauto de weg oversteken. Een tweede Bel gische auto, die zich waarschijn lijk teveel concentreerde op zijn voorganger, volgde blindelings, maar werd door een der tank auto's gegrepen en een honderd tal meters meegesleurd. De per sonenauto vatte vlam. De chauf feur van de tweede tankauto, die het ongeluk zag gebeuren, sprong onmiddellijk uit zijn auto en be gon de brand te blussen. Gehol pen door de chauffeur van de eerste tankauto slaagde hij er in het vuur te doven. Voor de inzit tenden waren de gevolgen van deze aanrijding verschrikkelijk. De chauffeur, de 24-jarige C. Willaert uit Grembergen (B.), zijn eveneens 24-jarige echtge note Monica WillaertPeeters en hun tweejarig zoontje Luc dat bij zijn moeder op schoot zat, waren op slag dood. Achterin zaten de ouders en de broer van de vrouw, die allen min of meer ernstig gewond naar het St. Liduinaziekenhuis te Hulst moesten worden gebracht. Daar de tankauto een lekkage had opgelopen, vonden de politie en de inmiddels gealarmeerde brandweer van Hulst het niet verantwoord de auto zonder meer te laten doorrijden. De gemeente politie te Terneuzen werd inge licht en deze deed de tankauto nabij de gemeentegrens (St. An- napolder) stoppen. Inmiddels ge waarschuwde autoriteiten van Dow hadden met de gemeente en verkeerspolitie besloten de tankauto, geëscorteerd door leden van de beide politie-eenheden en de brandweer van de Dow, via Sluiskil, om zoveel mogelijk de bebouwde kom te vermijden, naar het bedrijf te Terneuzen te doen rijden. Onderweg werden alle motor-voertuigen, die zü ontmoetten, gesommeerd te stop pen en de motor af te zetten om ieder ontploffingsgevaar te ver mijden. De Liberiaanse tanker „Ocean Eagle" is zondag in de haven van San Juan op Puerto Rico in tweeën gebroken, waardoor de ingang van de haven is geblok keerd. Het schip had 27 miljoen liter olie aan boord. Een deel hiervan is weggestroomd en drijft op het water. De Amerikaanse kustwacht heeft laten weten dat de bemanning van de „Ocean Eagle" van boord is gehaald. Er zouden geen slachtoffers zijn. Tuiniers zijn bezig met de aanleg van een klein bos van 1000 verschillende bomen op het dak van een gebouw in Tokio om wilde vogels terug te lokken naar het hart van de stad. De structuur van het gebouw is geschikt voor watertoevoer en -afvoer. Men hoopt, dat de vogels, die door de industrie en het verkeer verdreven werden, het „bos" als pleistei-plaats zullen gebruiken. „Als de aanleg voltooid is, zal het lijken alsof een deel van een heuvel is overgebracht op de top van het gebouw", zo zei de firma die het gebouw zal be trekken. Zaterdag omstreeks het middag uur is de 5-jarige Aadje Ketelaar uit Tilburg door het ijs op de vij ver in het wandelbos in zijn woonplaats gezakt en verdron ken. Een reddingspoging door een 17-jarige jongen, die zich half ontkleed te water begaf, mislukte omdat hij door 't ijskoude water bevangen raakte. De brandweer heeft enige tijd later het knaapje uit de vijver gehaald, maar het bleek reeds dood te zijn. Een vergissing met het adres van een vrouw, zijn brutaliteit en zijn zenuwen hebben zaterdag avond de 36-jarige Eindhovenaar H. B. H. wegens huisvredebreuk achtereenvolgens op een Amster dams politibeureau en voor het ondergaan van een operatie in het ziekenhuis doen belanden. Zijn avontuur begon vrijdag avond toen hij in de binnenstad een 32-jarige vrouw ontmoette, die kennelijk van hem gecharmeerd was. Zij gaf haar nieuwe vriend haar adres in de Pieter Vlaming straat. Zij sprak af hem de vol gende avond*bij haar thuis te ont vangen. Welgemoed richtte de Brabander zaterdagavond zijn schreden naar de opgegeven straat, waar het noodlot hem een poets zou bakken. Hij vergiste zich in het huisnum mer en belde aan bij de verkeerde woning, waar niemand thuis was. Enigszins geërgerd, omdat de deur gesloten bleef, verschafte hij zich toegang. Via de binnentrap steven de hij naar de zolder, klom op het dak en ging aan een lager gelegen platje hangen. Vervolgens schopte hij een ruilt in en slingerde zich lenig de op de derde etage gelegen whning binnen. In afwachting van zijn gast vrouw bakte hij vast een eitje, zich onbewust van zijn vergissing. Na dat de man enige tijd in het huis had rondgescharreld, begaf hij zich boos, omdat het meisje maar niet kwam opdagen, ter ruste. De be nedenburen, die wisten, dat er nie mand thuis kon zijn en aan een inbreker dachten, hadden inmid dels de politie gewaarschuwd. Deze brak de deur open en bracht de zich hevig verzettende indringer naar het bureau over. Daar vertelde hij, een mes te heb ben ingeslikt. Als ik in nood ver keer, slik ik altijd een mes in, zo verklaarde hij tegenover ongelovig luisterende politiemannen. Een telefoontje met hun collega's in Eindhoven bevestigde echter de bewering van de arrestant. Hij zou onder de littekens zitten van vroe gere operaties. Met spoed werd de man toen afgeleverd in het Binnengasthuis, waar onmiddellijk een röntgenfoto werd gemaakfc Deze wees uit, dat 's mans maag wel een kieerhanger- tje, maar zover kon worden be keken, geen mes bevatte. Het han gertje, dat hij reeds in een vroege re „noodsituatie" zou hebben in geslikt, zal nu met het nog niet opgespoorde mes operatief wor den verwijderd. Rond 2.000 studenten zijn zon dag op een racebaan in Rome bijeengekomen om zich te bera den over toekomstige akties. Verschillende sprekers ver weten de politie wreedheid bij haar optreden tegen de studen ten op vrijdag en drongen aan op gecoördineerde aktie in de Ita liaanse steden om kracht bij te zetten aan de eis tot universi taire hervorming. Een sterke politiemacht was bij de racebaan samengetrokken om in te grijpen, als dit nodig mocht zijn. De bijeenkomst verliep ech ter zonder incidenten. Aan de Belgisch-Nederlandse grenspost te Wuustwezel (op de weg van Breda naar Antwerpen) Is het zaterdag tot een vechtpartij ge komen tussen Nederlandse jonge ren en de Belgische rijkswacht, waarbij verscheidene personen, on der wie een Belgische douanebe ambte, verwondingen opliepen. Het incident ontstond nadat drie Nederlandse autobussen, die op weg waren naar een Vietnam- betoging in Brussel, aan de grens post waren teruggestuurd. De ruim honderd inzittenden probeer den daarop te voet de grenspost te passeren. Bij een vechtpartij die ontstond met de rijkswacht, werd onder meer schade toegebracht aan het Belgische douanekantoor. Een aantal Nederlandse jongeren werd opgebracht, maar later op de dag weer vrijgelaten. Ook aan de andere Belgische grensposten is zaterdag scherp toezicht gehouden en alle wagens, die met deelnemers op weg waren naar de Brusselse betoging werden teruggestuurd. De betoging zelf, die zaterdag middag in de Belgische hoofdstad was georganiseerd door het Belgi sche nationale Vietnamcomité, had een rustig .verloop. Na afloop ervan ontstonden echter vechtpar tijen tussen betogers en politie bij de Amerikaanse ambassade. Hier bij werd een tiental politiemannen gewond, van wie drie ernstig. Een der Belgiëgangers, een lid van de socialistische jeugd van Nederland, vertelde na terugkomst in Amsterdam, dat bij het incident aan de grenspost in Wuustwezel één van hen gewond Is geraakt en, begeleid door twee mededemon stranten, met een hersenschudding naar een Belgische kazerne nabij de grens werd vervoerd. Inmiddels had de commandant van de rijkswacht de circa 150 be togers het ultimatum gesteld, dat zij om twee uur bij de grenspost verdwenen moesten zijn, anders zou er worden opgetreden. Vier van hen kregen toestemming om bij het douanekantoor te blijven wachten op berichten over de ge wonde jongeman. Volgens de de monstrant was op het moment dat het ultimatum afliep, niemand meer in de buurt. Ondanks de toe stemming om te blijven werden hij en de drie anderen op last van een Belgische politieofficier aange houden. De foto's die hij tijdens het incident had gemaakt, werden belicht, terwijl de bandopnamen van een andere arrestant onbruik baar werden gemaakt. Omdat hij volgens zijn zeggen weigerde een verklaring te tekenen, werden toen ook zijn twee fototoestellen in be slag genomen. Na tussenkomst van de commandant van de rijkswacht werd de zaak ongedaan gemaakt en werd hij met een medearres tant omstreeks kwart over drie vrijgelaten. De twee anderen, die naar de kazerne waren overge bracht, werden een half uur later aan de grens afgeleverd, samen met de gewonde jongeman en zijn twee begeleiders. DINSDAG 5 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Gespuis in Arizona"; 5 en 8 uur: „De prooi". De Nederlandse Europazegels 1968 zullen van 29 april tot en met 1 juni a.s. en zoveel langer als de voorraad strekt op alle postinrichtingen in Nederland verkrijgbaar zijn. De frankeerzegels zijn ontwor pen door de Zwitser Hans Schwarzenbach uit Bern. De voorstelling op de zegels toont een sleutel, die het open stellen van een weg naar het verenigd Europa symboliseert. Beide zegels hebben als bijzon dere tekst de letters „CEPT" en het woord „EUROPA". De serieprijs is 0,65. door W. GELDOF „Dan kan ik u dit zeggen dat u niet op de hoogte bent met de werking van marihuana. Geen wonder trouwens. Uw jaarcata logus omvat meer dan tiendui zend artikelen maar daarbij zul len wel geen verdovende midde len zijn. Het meisje stond op. „Als u inziet dat er snel en af doende moet worden ingegrepen om uw zoon te redden kom ik nog eens terug". Ook de ander stond op. „Ach wat! Wat wil je dan? Billy laten opsluiten in een in richting? Dat gaat zo maar niet. Hij is tenslotte meerderjarig. En hij misdraagt zich niet, nog niet tenminste. Hem beletten dat goedje in te kopen is volslagen onmogelijk; daar is hij veel te slim voor en daarvoor is de han del in dit spul veel te wijd ver breid. Blijft over: hem te bepraten. Nu, dan kan ik je verzekeren dat je eerder deze wolkenkrabber omverpraat, dan dat je Biliy overreedt „Blijft over: mijn plan", zei het meisje koppig. „Zo, nou dan kan ik je zeggen, dat je de eerste bent, die mij dit jaar nieuwsgierig heeft ge maakt". „Mijn plan is, om Billy zoda nig te isoleren, dat het hem on mogelijk wordt gemaakt drank of verdovende middelen in te slaan. En wel zo lang dat hij zelf inziet, hoe dwaas hij doet. Dat is de enige kuur, die afdoende is". De heer Alburn schaterde. „En jij dacht, dat Billy daar zo maar in toe zou stemmen! M'n lieve kind,Je mag wel lang pra ten voor je hem zover krijgt! Laat me toch niet lachen!" „Lachen zult u pas, als wij te rugkomen, meneer Alburn! Dan zal blijken, dat u een kind aan ons hebt meegegeven en dat u er een man voor in de plaats hebt gekregen!" „Terugkomen en meegeven? Wat ben je van plan?" „Mijn plan is om uw „Seabird" voor een half jaar te lenen, me neer Alburn." De ander begon het vertrek driftigen met grote stappen op en neer ië lopen. „Wel ja! Dat lieve bootje, dat me bijna een half miljoen heeft gekost, er ook maar aan opoffe ren! „Eén Alburn is meer waard dan een half miljoen, meneer". Deze toespeling op de familie trots van de rijke directeur trof doel. „Wat wil je dan eigenlijk?" „Wij doen dit, meneer Alburn. Wij, dat zijn een tiental afgestu deerden, goede kennissen van Billy. Onder leiding van uw ka pitein varen wij uit, inclusief Bil ly. Natuurlijk zal hij een en an der aan boord smokkelen, maar dat zal bij de eerste de beste ge legenheid te water worden gela ten. Wij varen naar uw vakantie eiland en blijven daar een poosje. Dan stomen we op naar Panama en trekken tegen de winter naar het noorden. Met december zou den we hier terug kunnen zijn. Natuurlijk zal Billy tekeer gaan als een wilde, zodra hij ontdekt, dat hij met geen mogelijkheid aan verdovende middelen kan komen. Maar tegen George en de kapitein is hij niet opgewassen, of liever: die kunnen bij hem geen kwaad doen. En mij zal hij ook niet aanraken. De anderen kunnen zich, in geval van nood, in hun hut terugtrekken. Kortom: wij varen net zolang tot Billy genezen is. De machtige directeur van het grote postorderbedrijf met zijn miljoenenomzet, dacht een ogen blik na. „Waarom doe je dit allemaal?" vroeg hij bruusk, Mary Clyndop sloeg haar ogen niet neer voor de doorborende blik van de ander. „Daar heb ik m'n eigen reden voor", zei ze strak. „Misschien is het wel de doodgewone drang om iemand van de ondergang te red den. Hoofdzaak is, dat we een val opzetten, waar uw zoon in loopt en waar hij genezen weer uitkomt, meneer Alburn. En u behoeft uw definitieve goedkeu ring pas te geven als ik de lijst van de bemanning aan u volle dig opgesteld voorleg". „Dat lijkt me uitstekend, want ook dan heb ik nog wel het een en ander met je te regelen". Er klonk een warme onder stem in zijn stem. „En wil je me nu alleen laten? Je hebt me een vol uur van m'n werk afgehouden. Weet je wat één uur in deze kamer kost? Vier honderd dollar, jongedame?" „Dan is dat dus honderdmaal zoveel als een uur van een vol leerde apothekers-assistente", zei Mary Clyndon effen. „Mocht u gewetenswroeging krijgen, om dat ik zolang niet aan het werk kan gaan, dan mag u mij dat als uurloon betalen. Verpleegster ben ik vroeger ook een poosje ge weest en zo vat ik dit baantje op. Maar daar spreken wij na afloop nog wel over. De heer Alburn wuifde met zjjn hand ten afscheid. „All right". Maar hij dacht: „Dat brutale nest weet deksels goed wat ze wil, en dat is geen geld. Maar ik ken Billy beter dan zij en ik gun haar de pret". (Wordt vervolgd.) Gouverneur Nelson Rockefel ler van de staat New York heeft vrijdag verklaard, dat hij even tueel bereid is als republikeinse kandidaat bij de presidentsver kiezingen op te treden, als hij de indruk zou hebben op de con ventie van de republikeinen in augustus een redelijke kans te maken. Hij zei niet deel te zul len nemen aan de diverse voor verkiezingen, waarvan de eerste op 12 maart in de staat New Hampshire wordt gehouden; maar hij zou het wel op prijs stellen als de republikeinse kie zers zijn naam op het stembil jet zouden bijschrijven. De 59-jarige gouverneur wordt door de gematigden en liberalen in de republikeinse partij be schouwd als de voornaamste hoop om te verhinderen dat Nixon de partijkandidaat wordt, nu gouverneur Romney van Mi chigan zich heeft teruggetrok ken. Hij deelde mee, dat hij spoedig zou beginnen met het formuleren van zijn standpunt. Gouverneur Romeny verklaar de vrijdag, dat hij zich tot dus ver niet verbonden heeft tot steun aan enige kandidaat. Het Poolse hooggerechtshof heeft vrijdag een beroep afge wezen, dat de 27-jarige secreta resse Nina Karsov had aangete kend tegen een vonnis van drie jaar wegens „het klaar maken van materiaal, dat schadelijk ge acht werd voor de belangen van de Poolse staat voor verzending naar het buitenland". Dit is ver nomen in welingelichte kringen in Warschau. Het proces werd achter gesloten deuren gevoerd. De verdachte was niet aanwezig. Volgens de tenlastelegging had zij een afschrift in haar bezit ge had van een open brief van twee leden van de universitaire staf, die in 1965 wegens het versprei den van pamfletten met kritiek op de politiek van de communis tische partij waren veroordeeld. Nina Karsov was de secreta resse van de blinde schrijver Szymon Szechter, met wie zij, naar verluidt, onlangs in de ge vangenis zou zijn getrouwd. Szechter schrijft historische ver handelingen. Hij heeft in het Russische leger gediend. Een rechtbank in Kassei heeft vrijdag een voormalig afgevaar digde van de C.D.U. in de bonds dag, Wilhelm Gontrum, tot vijf maanden voorwaardelijk gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij als voorzitter van een vereniging voor gezinsvakantiehuizen met valse papieren 205.000 mark zou hebben losgekregen voor de bouw van twee vakantietehuizen. De rechtbank achtte bewezen dat Gontrum, die ook geestelijke was, misbruik van zijn functies had gemaakt, ook al had hij met in zet van zijn gehele persoonlijk heid iets goéds tot stand gebracht. Iii 1965 had een rechtbank te Giessen Gontrum tot negen maanden onvoorwaardelijk en een boete van 5.000 mark ver oordeeld. Dit vonnis werd in een nieuw proces in Kassei onge daan gemaakt. De Amerikaanse belegger-'' filantroop Stewart R. Mott heeft zondag in een reusachtige adver tentie over twee pagina's in de New York Times en acht kran ten in Michigan een beroep ge daan op gouverneur Nelson' Rockefeller van New York, mee te dingen naar het president-' schap. Mott, die in totaal 24.000 dollar moest neertellen voor de advertentie, feliciteerde gouver neur Romney van Michigan met diens besluit zich als republi keins gegadigde terug te trek ken en zegde Rockefeller 50.000 dollar toe voor zijn campagne, op drie voorwaarden. De gou verneur moest zijn kandidatuur voor 15 maart bekendmaken, de lezers van de advertentie moes ten in totaal 100.000 dollar voor de campagne beschikbaar stel len en Rockefeller diende zijn standpunt inzake de oorlog in Vietnam te verduidelijken en te komen met een plan voor een- vreedzame regeling van de kwes tie. Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doenJe ontdekt, hoe totaal anders jé kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig als je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als -jé weet, dat je .de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril. ■Opticien AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON 81160-3373

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2