Bomaanslagen op ambassades in Den Haag Militair hospitaal getroffen door Vietconq-raketten NEDERL REGERING BETREURT HET GEBEURDE TEN ZEERSTE Grootste vliegtuig ter wereld: 75 meter lang OOK VLIEGVELD BIEN HOA EN KAMP RADGLIFF ONDER VUUR VERKEER IN ZEELAND EISTE ZATERDAG TIEN MENSENLEVENS Tien zwaar- en vier lichtgewonden HET WEER Maandag 4 Dinsdag 5 maart 1968 24eJaargang— No. 7152 Verdacht voorwerp Excuses 28 wielen Schadevergoeding Ook aanslagen in buitenland Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Slapen alleen is nog geen uitrusten. Haveninstallaties gebombardeerd Sampans vernield Olie-installaties beschoten Hinderlaag Aanval op Khe Sanh TURK STEEKT VRIENDIN MET STILETTO Vrank, bi) abonnement: TERNEUZEï ■Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Redactie- en - Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Twee bomaanslagen zijn in de nacht van zaterdag op zondag tegen half twee gepleegd op de ambassades van Spanje en Griekenland aan het Lange Voorhout en de Alexanderstraat in Den Haag. De gevolgen waren, dat aanzienlijke materiële schade ontstond en dat zes brand weerlieden en vier politiemannen zich onder medische behandeling moesten stellen. Van hen moesten er acht wegens stoornissen, veroor zaakt door de luchtdruk van een van de exploderende bommen, buiten dienst worden gesteld. De Haagse politie ontving een anoniem telefoontje dat ook nog een aanslag zou plaats hebben op de ambassade van Amerika. In verband hiermee is een permanen te bewaking door de politie inge steld, zowel bij de vertegenwoor digingen van Amerika als van Spanje en Griekenland. Voor de overige ambassades is een scherp toezicht tijdens de surveillance af gekondigd. Bij de gebruikelijke ronde trof fen twee politiemannen bij de wo ning van de Spaanse ambassadeur een verdacht voorwerp aan. Toen een rechercheur het „vreemde voorwerp" in zijn hand had, begon het te sissen en te suizen. Hij wierp het projectiel weg, dat in de Ia tegenwoordigheid van presi dent Johnson is zaterdag op de basis Bobbins bij Atlanta in de staat Georgia de C-5A Galaxy voor het eerst In het openbaar ge toond. Het toestel van de Lock- heed-fabrieken dat het grootste ter wereld wordt genoemd, moet ln juni zijn eerste proefvluchten ma ken en één Jaar later ln zijn mili taire versie in gebruik worden ge nomen. De maatschappij ls van plan ook een burger-versie te bou wen. De C-5A ls 75 meter lang. De staart steekt 20 meter hoog in de lucht, een hoogte gelijk aan een gebouw van zes verdiepingen. De machine weegt 330.215 kg en kan een nuttige lading van 120.000 kg vervoeren. Er zijn vier straalmo toren, gebouwd door General Electric, met een totale stuwdruk van 164.000 pond, die het toestel een kruissnelheid van 802 tot 852 km per uur kunnen geven. Volle dig geladen heeft de C-5A een actieradius van ongeveer 5.740 km, 'erwijl het vliegtuig met een lading van 50 ton ruim 10.000 km zonder r«—«rfandina kan afleggen, dat is DEN HAAG: Gebroken ruiten in het gebouw van de Spaanse am bassade na de bomaanslag. Een politieman kijkt of, na het onder zoek in de nacht, nog sporen zijn achtergebleven. lucht explodeerde. Door de hevige knal werden vele ruiten van het ambassadegebouw ingedrukt. Een kwartier later was er een explosie bij de Griekse ambassade. De bom werd daar kennelijk tegen een paneel naast de deur gelegd. Het paneel sloeg weg en daarmee ook het onderste stuk van 'n deur post en een gedeelte van de hard stenen dremoel. De exDlosie richt te in de hal een enorme ravage aan. Geen ruit was heel gebleven. De recherche vond een stukje plastic en een restie vloeistof. Voorts nam zij brokstukken en enkele voorwerpen voor nader on derzoek mee, waaronder een paar touwtjes. De indruk bestaat, dat de pro jectielen van 'n chemische samen stelling waren, waardoor zij- na enige tijd vanzelf exploderen. De explosie bij de Griekse am bassade werd gemeld door een paartje, dat in de parkachtige om geving van Plein 1813 en Sophia- laan wandelde. De Haagse politie had zondag nog weinig resultaat geboekt met de onsporingsactiviteiten naar aan leiding van de bomaanslagen. Bij een aanslag op het gebouw van de ambassade van Indonesië, waarbij molotov-cocktails werden gebruikt, heeft Nederland de scha de vergoed, nadat een protest door de Indonesische ambassadeur was ingediend. De Spaanse ambassadeur ln ons land, de heer Angel Sanz- Briz, heeft meegedeeld, dat mi nister Luns hem heeft opgebeld om zijn excuses aan te bieden voor de aanslag. Minister Luns informeerde naar de aangerichte schade en verzeker de afstand tussen Callfomlë en Japan. Het gebruik van de C-5A waar van het Amerikaanse strategische luchtcommando er 58 heeft be steld, die ln 1971 moeten zijn af geleverd, zal het de V. S. mogelijk maken in tijd van nood op korte termijn militairen, zwaar materieel zoals raketten, tanks en helikop ters naar alle delen van de wereld te sturen. Het transportvermogen van de Amerikaanse luchtmacht zal In 1971 tienmaal zo hoog zijn als ln 1961. De nieuwe straalmotor van het type TF-39 ls tweemaal zo sterk als die van de tegenwoordige mili taire en burgerlijke transportvlieg tuigen, zoals de C-141 starlifter. De C-5 A heeft 28 wielen, waar door het mogelijk is het toestel aan de grond te zetten op vrijwel elke landingsbaan, die niet langer behoeft te zijn dan hetgeen de tegenwoordige grote vliegtuigen nodig hebben. Het bouwprogram heeft ruim 2 miljard dollar (zeven miljard gulden) gekost. de de ambassadeur, dat dit voor val door de Nederlandse regering wordt betreurd. De ambassadeur zei, dat de ex plosie hevig is geweest. Ook zijn ruiten gesprongen van de tweede verdieping van de naastgelegen koninklijke bibliotheek. De chef van het nrotocol van het ministerie van buitenlandse zaken heeft zondagmorgen mondeling aan de ambassadeurs van Soanje en Portugal en aan de tijdelijk zaakgelastigde van Griekenland meegedeeld, dat de Nederlandse regering het gebeurde ten zeerste betreurt. Tevens is aangeboden de schade te vergoeden. Een diep gaand onderzoek is gaande, aldus deelde het ministerie mee. In Londen heeft zich zondag ochtend vroeg een explosie voor gedaan bij een gebouw waarin een club en woonverblijven voor Ame rikaanse officieren ziin gevestigd. Er sliepen ongeveer honderd per sonen, maar niemand werd ge wond. Een employé van de „Co- lumbia-club" zei dat er een bom naar het gebouw is geworoen. maar de politie die zei dat de explosie slechts licht was kon dit niet bevestigen. In Turijn ontplofte zaterdag avond een bom bij het Amerikaan se consulaat, gevestigd op de tweede verdieping van een ge bouw. Daarbij werd een muur ver woest. Er bevond zich op dat mo ment niemand binnen. De vietcong heeft vanmorgenvan de communisten geweest. VEEL BEWOLKING Tijdens het afgelopen week einde veranderde de zuidooste lijke luchtstroming boven ons land in een noordwestcirculatie. Dit was het gevolg van het weg trekken van een hogedrukgebied naar Oost-Europa, terwijl zich bij Ierland een nieuwe hogedrukcel ontwikkelde. De noordwestelijke wind voer de wat minder droge lucht aan met wolkenvelden die van de Noordzee landinwaarts trokken. Enkele kleine deDressies welke van IJsland via Zuid-Noorwegen naar 't zuidoosten trekken, doen bij ons de wind nog wat toe nemen en voeren geleidelijk nog vochtiger lucht aan zodat de be wolking wat dikker wordt en het weer zijn somber karakter be houdt. De temperaturen komen vooral 's nachts op een iets hoger niveau en de kans on enige neer slag neemt geleidelijk toe. Medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond Tijdelijk regen. Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. Minder koude nacht, weinig verandering in middagtemperatuur. DINSDAG 5 MAART v.m. nm. Breskens 5.16 5.41 Terneuzen 5.52 6.17 Walsoorden 6.25 6.50 WOENSDAG 6 MAART v.m. n.m. Breskens 5.56 6.26 Terneuen 6.32 7.02 Hansweert 7.06 7.36 Walsoorden 7.05 7.35 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 5 7.17 18.27 9.07 0.39 6 7.15 18.29 9.28 1.53 7 7.13 18.31 9.57 3.05 8 7.10 18.32 10.38 4.11 een Amerikaanse luchtmachtba sis bij de Zuidvietnamese kust plaats Da Nacg met raketten be schoten waarbij een militair hospitaal werd getroffen en ver scheidene vliegtuigen werden vernield. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder zijn vijf patiënten en twee hospitaalsol daten gewond. De verliezen on der het verdere personeel waren „licht" en de schade aan vlieg tuigen „matig". De basis, die ongeveer vijf km van de stad Da Nang aan de voet van de „marmerberg" ligt, is al verscheidene malen het doelwit 0LGA de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! Andere doelen, die door de vietcong onder vuur werden ge nomen, waren het radiostation van Quang Ngai op 530 km ten noordoosten van Saigon; het vliegveld van Bien Hoa, 30 km ten noorden van Saigon, waar één vliegtuig werd getroffen en het kamp „Radcliff", op 440 km ten noordoosten van Saigon. Amerikaanse patrouilles zijn zondag in de buurt van de artil leriebasis Con Thien even ten zuiden van de gedemilitariseer de zone verscheidene malen in gevecht geraakt met tegenstan ders. Aan de kant van de mari niers vielen twee doden en acht gewonden. In het centrale hoog land ten noordwesten van Plei- koe werden 28 Noordvietname- zen gedood door luchtmacht en artillerie, nadat ze door een Amerikaanse eenheid waren op gemerkt. Zes Amerikanen wer den gewond. In Noord-Vietnam werden de bombardementen zondag voort gezet. Op twee kilometer van het centrum van Hanoi waren haveninstallaties het doelwit. Voorts werden wegen en artil leriestellingen in het zuiden van het land gebombardeerd. Amerikaanse B-52 bommen werpers hebben zondag ook op vier plaatsen rondom de be legerde mariniersbasis Khe Sanh artilleriestellingen en andere Noordvietnamese installaties aan gevallen. Voorts werden stellin gen op 45 km ten noordoosten van Saigon gebombardeerd. In de delta, ongeveer honderd km ten zuidwesten van Saigon, hebben de Amerikanen met hef- schroefvliegtuigen een aantal sampans van de vietcong aange vallen. Volgens een Amerikaanse bekendmaking werden vijftien vaartuigen vernield en negen be schadigd. Vietcongbestrijders hebben in de afgelopen nacht in Nha Be, on geveer acht km ten zuidoosten van Saigon, olie-installaties van de Shell en een Amerikaanse marine-basis met granaatvuur be stookt. Bij het aanbreken van de dag stond nog één oliereservoir in brand, zo deelde een Ameri kaanse woordvoerder mee. Aan de olieopslagplaats is ernstige schade aangericht, maar niemand werd getroffen. De installaties in Nha Be zijn de belangrijkste in heel Zuid-Vietnam. Ze voorzien de zuidelijke helft van het land van olie. De verliezen en schade op de aangevallen marinebasis worden „licht" genoemd. 9 7.08 18.34 11.35 5.05 Tien doden, tien zwaargewon den en vier lichtgewonden is de balans van één dag snelverkeer op Zeelands wegen. Vijf onge lukken hadden dit recordaantal slachtoffers voor één provincie tot gevolg. Het eerste ongeluk een frontale botsing tussen twee per sonenauto's vond zaterdagmid dag omstreeks twee uur plaats op de rijksweg tussen Zierikzee en Zeelandbrug en eiste vijf mensenlevens. Vier anderen lie pen zware verwondingen op. Later op de middag, niet ver van de plaats waar het eerste ongeluk was gebeurd, botsten wederom twee auto's frontaal; geen doden, maar wel drie zwaar en twee licht gewonden. Drie mensen kwamen om het leven, toen tegen zes uur een Belgische personenauto in bot sing kwam met een tankauto in de buurt van Hulst. Drie inzit tenden werden zwaar gewond. In Yerseke kwam een 13-jarige jongen onder de wielen van een melkauto met dodelijk ge volg en tenslotte kostte in St. Annaland een botsing tussen een bromfiets en een auto een 18- jarige jongeman het leven. NOODLOTTIGE INHAALMANOEUVRE Omstreeks twee uur zaterdag middag had bij Zierikzee een verkeersongeluk plaats, waarbij vijf personen zijn gedood en nog vier anderen zwaar gewond wer den. Een auto met vier inzittende dames kwam na een inhaalma noeuvre in botsing met twee tegenliggers. Na het inhalen begon de auto met de dames, toen deze weer op de rechterweghelft reed, door onverklaarbare wijze te slinge ren, waarbij de wagen op de linkerweghelft terecht kwam met het noodlottig gevolg. Gedood werden; mevr. A. G. Sten-Versteeg (52) uit Eindho ven, mevr. H. H. Stel (22), het 13-jarige meisje N. W. Linden- berg, beiden uit Goes, en het 10-jarige meisje J. J. Stel uit Eindhoven. Een tweelingzusje van de laatste is zwaargewond opgenomen in een ziekenhuis. Allen waren gezeten in de auto die de noodlottige inhaalmanoeu vre uitvoerde. Mevr. H. H. Stel bestuurde de wagen. In de an dere auto waren een echtpaar en hun twee zoons, afkomstig uit Nieuwerkerk, gezeten, van wie de vrouw, mevr. J. Flikweert- Dalebout (31) om het leven is gekomen. Haar man en twee zoons zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis te Zierikzee ver voerd. TWEEDE FRONTALE BOTSING Zaterdagmiddag omstreeks half ZIERIKZEE: In deze auto zijn twee volwassen vrouwen en twee meisjes om het leven gekomen. Een derde meisje werd ernstig gewond. Dit ten gevolge van een frontale botsing tussen Zierikzee en de Zeelandbrug. vijf zijn op de rijkswegkruising bij de Zeelandbrug twee auto's frontaal tegen elkaar gebotst. De inzittenden uit de auto, komende uit de richting Goes, de 42-jarige J. H. Hendriksen en zijn echtge note, werden zwaar gewond. Hun twee kinderen werden licht ge wond. De inzittenden uit de auto, komende uit de richting Zeelandbrug. mevr. Visbeek uit Kats (echtgenote van ds. Vis beek), werd eveneens zwaar ge wond, terwijl haar twee kinde ren licht gewond raakten. Beide auto's werden totaal vernield. DUOPASSAGIER VERONGELUKT IN ST. ANNALAND Zaterdagavond is in St. Anna land de 18-jarige W. Hage bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed als duopassagier op een bromfiets van het erf van zijn ouderlijke woning de straat op, waar een botsing met een auto ontstond. De bestuurder van de bromfiets kwam met de schrik vrij. Zijn duopassagier overleed korte tijd later in een ziekenhuis. JONGEN VERONGELUKT IN YERSEKE In Yerseke is zaterdagmiddag de 13-jarige jongen J. A. Nous- sen uit Wemeldinge van de laad bak van een melkauto, waarop hij meereed, gevallen. Hij kwam onder de wielen terecht en was op slag dood. Op 14 km afstand van de Zuid vietnamese hoofdstad is volgens een Amerikaanse woordvoerder zaterdag een Amerikaanse com pagnie in een hinderlaag van de vietcong gevallen. 48 Amerika nen zijn gesneuveld en 28 ge wond. De compagnie, die op verken ning was uitgezonden, werd dooi de vietcong opgewacht. De Ame rikanen wisten bij hun verweer nog 20 vietcong-leden te doden, aldus de Amerikaanse woord voerder. De Amerikanen riepen de hulp in van hefschroefvliegtuigen, artillerie en straaljagers. De viet cong was na de aanval evenwel verdwenen. De Noordvietnamezen hebben zaterdag him zwaarste aanval tot nu toe tegen de bedreigde basis Khe Sanh uitgevoerd. On geveer 500 Noordvietnamezen die zich via loopgraven in de richting van de basis bewogen, sprongen tevoorschijn en rukten op. Hun doel was een positie van Zuidvietnamese regeringstroepen op ca. 200 meter van het gebied, waar zich 6000 Amerikaanse ma riniers hebben geconcentreerd. De situatie waarin de Zuidviet- namezen zich bevonden, noem den militaire waarnemers een „zelfmoord"-positie. De regeringstroepen vroegen de marine-artillerie op hun stel lingen te schieten en sloegen al dus de Noordvietnamese aanval af. Zeven aanvallers die aanvan kelijk tot de linies van de Zuid- vietnamezen waren doorgedron gen, vonden de dood. Zondagmiddag heeft een Turk se arbeider die tot voor enige tijd in Veendam werkte, een 27-ja- rige vrouw die hij nog elks' week kwam bezoeken, met een stiletto in de buik gestoken. Zij werd naar het academisch ziekenhuis te Groningen overge bracht waar operatief moest wor den ingegrepen. Zijn Turkse vriend die de dader naar 't huis was gevolgd en tussenbeide wil de komen, kon een steek nog af weren, maar werd in de onder arm getroffen. Hij kon na behandeling naar huis terugkeren. De dader was zo geëmotioneerd dat hij ook zich zelf enige steken in zijn buik toe bracht in een poging tot zelf moord, Ook hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij onder bewaking is opgeno men. Waarschijnlijk is de man door jaloezie tot zijn daad ge bracht.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1