K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U. blijven het kabinet De Jong steunen Saigon en Bien Hoa opnieuw onder vijandelijk vuur Britse immigratiewet door Lagerhuis aangenomen Wijziging kieswet „Ontploffing" Weinig waardering Positief noch negatief Niets veranderd „Christelijk" TWEEDE KHMER VERWIERP ZIEKTEKOSTENVOORZIENING AMBTENAREN MET 83 TEGEN 39 STEMMEN K00RDVIETNAMEZEN LIETEN BIJ DAK TO 69 DODEN ACHTER Strijd rond Hos Premier legde verklaring af in de Tweede Kamer Veer en tegen verkiezingen SSotweord premier HET WEER Nieuw psalmboek verschijnt binnenkort VRIJDAG 1 MAART 1988 24e Jaargang No. 7150 Amerk^p*««i B-52 vermist Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEI JMreeteur-HooMredarfewK 1 van de Sandte Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsnrijs 8,— per kwartaal; per maand 2.70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW UTtqeefster N.V. vfh Firma P. I. van de Sande te Temeuren Advertentleorfis per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2.40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (reen handels- advertenties) 5 regels 1.10. Iedere regel méér 22 et. K'eine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit B'ad" 20 cent verboging. Inzending advertenties niter'Hk tot n.m. 2 unr. Voor het gecrwb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nnr voormiddag. Minister-president De Jong heeft donderdagmorgen in de tweede kamer de volgende ver klaring afgelegd naar aanleiding van het uittreden van enkele radicalen uit de K.V.P. „De regering heeft met grote aandacht de politieke ontwikke- kelingen van de laatste tijd ge volgd, die geleid hebben tot het uittreden van drie leden uit de fractie van de katholieke volks partij, nl. drs J. H. Aarden, drs P. J. Janssen en mej. A. A. M. Kessel, alsmede het bedanken van een vierde lid, mr. H. W. van Doorn, voor het lidmaat schap van deze kamer. Gaarne voldoe ik aan het ver zoek van de kamer om een ver klaring af te leggen over de po sitie van het kabinet tengevolge van deze veranderingen. Het wordt, uiteraard niet van mij verwacht, dat ik treed in de verschillen van opvatting, die tot deze veranderingen hebben geleid. Voor het kabinet is van be lang op welke steun het verder in deze kamer mag rekenen. Van haar kant houdt de rege ring onverminderd vast aan het programma, dat in de regerings verklaring van 18 april 1967 de kamer bekend is gemaakt. Ik stel het op prijs deze passage nog eens ongewijzigd te herhalen „Het kabinet dat thans voor de kamer treedt, acht zich een parlementair kabinet, dat op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordi ging meent te mogen rekenen. Het program is vastgesteld in overeenstemming met de frac tievoorzitters van de partijen met geestverwanten in het kabinet. De samenstelling is tot stand gekomen na overleg met die fractievoorzitters." Het kabinet acht zijn positie door de jongste gebeurtenissen niet wezenlijk gewijzigd, zo ver volgde premier De Jong. Ik meen hiermede te hebben voldaan aan het verzoek een verklaring af te leggen over de positie van het kabinet tenge volge van de gebeurtenissen in de fractie van de K.V.P. Van zijn kant stelt het kabinet een voortzetting van het overleg op dezelfde wijze als tot nu toe plaats vond, op prijs. Het is voor ons land van belang, dat 's lands zaken worden behartigd zoals ik ook in de regeringsverklaring tot uitdrukking heb gebracht „enerzijds met ontvankelijkheid voor wat naar vernieuwing streeft en anderzijds met beheer sing van begrijpelijk ongeduld". Ik zou eraan willen toevoe gen: ook met het streven om el kaar in vruchtbaar overleg te vinden in de vaste wil ten be hoeve van ons volk en van de komende generaties tot optimale resultaten te komen. Ik ben er van overtuigd, dat deze wil bij allen aanwezig is. De regering hoopt dat dit ook tot uiting kan komen in steun aan haar ver dere voorstellen." De eerste spreker was daarna de socialistische fraktievoorzit- ter drs Den Uvl. Deze conclu deerde dat de daad van de heer Aarden cs. „een wezenlijke bij drage is om aan de noodzake lijke structuurhervormingen ge stalte te geven." Spr. bepleitte een wijziging van de kieswet, waarbij aan de burgers een grotere inspraak wordt gegeven bij de totstand koming van kabinetten en kabi netsprogramma's. Hij vroeg zich af, of een der gelijke wijziging eerst ingevoerd zou moeten worden bij de ver kiezingen in 1971. Is het verant woord te wachten met het geven van deze inspraak en moeten de kiezers niet reeds eerder de kans daarop krijgen, zo vroeg hy. De heer Den Uyl benadruk te dat een wijziging van de kies wet voor zijn fraktie alleen dan zin heeft, wanneer daarmee een grotere inspraak aan de kiezers wordt gegeven. Volgens spr. dient de breuk in de K.V.P. consequenties te heb ben voor het beleid van de rege ring. Naar de opvatting van de heer Den Uyl betekent de vorming van een christen-radikale frak tie dat een begin is gemaakt met het aflossen van een hyDotheek die rust op de verhouding rege- rinw-oarlement. kabinetten te kort schieten in de huidige ontwikkelingsfase van de samenleving. Nieuwe struk- turen, inspraak en gelijkwaardig heid zijn nodig. De fraktieleider van D '66, mr. Van Mierlo, verklaarde dat de groep-Aarden zich als iets authentieks, als iets nieuws moet kunnen aandienen. Spr. zei een voorstander te zijn van vervroegde verkiezingen: men mag niet drie jaar wachten alvorens de kiezers te betrekken bij het proces van politieke ver nieuwingen. Mr. Van Mierlo herhaalde dat D '66 een zo effektief mogelijke katalysator wil zijn in het pro ces van de vorming van nieuwe politieke eenheden. De groep- Aarden is een der bouwstenen voor een nieuwe politieke een heid, maar nog belangrijker is haar functie de „ontploffing" in de bestaande politieke partijen te bevorderen. Velen in de P.v. d.A. streven hetzelfde na als D '66 en de groep-Aarden, maar de Partij van de Arbeid zal zich moeten vernieuwen, als zij een bouwsteen voor een nieuwe politieke eenheid wil zijn. De heer Koèkoek (B.P.)" be streed de opvatting als zou er door het uittreden van de K.V.P.- radikalen niets wezenlijks ver anderd zijn. Hij bepleitte wijzi ging van de kieswet in die zin, dat de kiesraad de bevoegdheid krijgt om op verzoek van een partijbestuur afgevaardigden van een partij in openbare lichamen van hun vertegenwoordigende funktie te hebben voor de radi- kalen die in de kamer ten on rechte zijn blijven zitten. Drs Aarden merkte op dat premier De Jong heeft verklaard zijn regering te beschouwen als een parlementair kabinet, dat zich van de steun van de frak- ties van de K.V.P. A.R.P., C.H.U. en V.V.D. heeft vergewist. Men zou zich echter kunnen afvragen, of het kabinet zich niet tevens moet vergewissen van de verhouding tussen de frakties die het kabinet steunen en of er sinds het optreden van het kabinet geen verandering is gekomen in deze verhouding. Spr. verklaarde dat zijn groep de daden van het kabinet zake lijk zal beoordelen: wij staan er positief noch negatief tegenover. Dit kabinet kan de ontwik kelingen op langere termijn ontwikkelingen die gericht moe ten zijn op een vernieuwing van de politieke verhoudingen in de weg staan. Ik geef het primaat aan de regeerbaarheid op langere ter mijn. zo besloot hij. Hy meende dat de kieswet het blijven bezetten van de kamerzetels ondanks het uittre den uit de fraktie niet in de weg staat. De leider van de C.H.-fraktie de heer Mellema, verklaarde dat het standpunt van de C.H.U, sinds de vorming van het kabi net niet is gewijzigd. Het oor spronkelijke programma is ge handhaafd. De uitvoering van het regeringsprogramma is voor ons geen aanleiding om van standpunt te veranderen. De onderlinge verhoudingen tussen de partijen en frakties zijn na het uittreden van de groep-Aarden dezelfde gebleven. Mr. Biesheuvel, de fraktielei der van A.R.P., sloot zich daar bij aan. Het uittreden van de groep- Aarden uit de K.V.P., dat voor deze partij en de christelijke partijformatie in het algemeen moet worden betreurd, heeft wel iets veranderd en laat ook onze partij niet onverschillig. De vor- consequenties voor de radikalen, die binnen de christelijke par tijen zijn gebleven. Mr. Toxopeus wees erop dat ook in de houding van zijn frac tie ten opzichte van het kabi net-De Jong geen wijziging is opgetreden. Hij uitte bedenkin gen tegen het houden van ver vroegde verkiezingen. De C.P.N.-afgevaardigde Bak ker concludeerde dat de K.V.P. naar de basis toe is gebarsten. Hij sprak zich uit voor vervroeg de verkiezingen. De heer Bakker vroeg zich af, of de groep-Aarden uit de K.V.P. is gegaan dan wel daar toe gedwongen. Tenslotte wees hij er op, dat rekenkundig, op basis van de kamerzetels de grond van het kabinet wel in- takt is gebleven, maar, zo zei hij. de zetelaantallen kloppen niet meer met de meningen die in het volk leven. gevraagd vóór 1 mei advies uit te brengen. De heer Koekoek, volgens wie de kieswet zodanig moet worden gewijzigd dat de kiesraad de be voegdheid krijgt op verzoek van een partijbestuur afgevaardigden van hun vertegenwoordigende funktie te ontheffen, kan bij de behandeling van het advies van de commissie een amendement van deze strekking indienen, al dus premier De Jong. De rege ring kan hier momenteel geen uitspraak over doen. Bij de replieken merkte drs Aarden op, dat zijn groep in de kamer geen confessionele groep is, maar een groep waarvoor de christelijke inspiratie een onmis bare bron is voor het politiek denken en handelen. Hij vroeg de kamer het woord „christe lijk"' minder te gebruiken en noemde het kwetsend, wanneer dit woord te pas en te onpas in de politiek en politieke zaken wordt gebruikt. De christelijke zaak en de zaak van de Neder landse politiek is daarmee niet gediend, aldus drs Aarden. Na de re- en dupliek werd het debat over de regeringsverkla ring gesloten. Premier De Jong verklaarde dat de regering zich van een oor deel over de ontwikkelingen in de politieke partijen onthoudt. Voor de positie van de regering is uitsluitend hetgeen in de kamer gebeurt van beiang. Sprekend over de door drs Den Uyl bepleite wijziging van de kieswet waarbij de burgers gro ter inspraak wordt gegeven bh' de totstandkoming van kabinet ten en kabinetprogramma's, ver klaarde de premier dat de com missie die wijziging van de kies wet binnen het kader van de huidige grondwet bestudeert, is De tweede kamer heeft donder dag een wetsontwerp dat beoogde een speciale ziektekostenvoorzie ning voor ambtenaren in het leven te roepen, verworpen met 83 tegen 39 stemmen. Voor het ontwerp stemden een deel van de fraktie van de k.v.p., van de a.r., van de c.h.u„ van de p.v.d.a. en de v.v.d. Amendementen van de v.v.d.- afgevaardigde mr. Rietkerk die beoogden de positie van de onge- huwden te verbeteren, de bijdrage van de deelnemers in de wet vast te leggen en de mogelijkheid te schenpen aanvuJl'SfSie voorzienin gen te tt effen, werden bij zitten en opstaan verworpen. Tegen het wetsontwerp stemden D '66, de boerenpartij, de p.s.p., de c.p.n., de s.g.p., het g.p.v. en de groen-Aar den. Twee van de drie radikalen in de k.v.p. die in de zaal aanwe zig waren, drs. Westerterp en mr. Mommersteeg, stemden eveneens tegen het wetsontwerp. Tot de voorstemmers in de k.v.p.-fraktie behoorden de afge- vaard;°den Aa'berse. Assmann, Van Beek, Boot, Van Buel, Dusar- duijn. Engelbertink, Fiev°z. Van den Heuvel. J. H. Jao»en. Kleister- iee. Schmelzer en Weijters. De p.v.d.a.-afgevaardi»den die voor stemden waren: Franssen. Laan, Nederhorst, S. van der Ploeg, Postumits, Tans, D°n Uyl, Vrp^hin", Wieldraaiier en Wiilems Van de a.r. stemden voor het wetsontwerp mr. Biesheuvel, Boersma, Boertien, Geelkerken, Kieft en Walburg. De voorstemmers in de ch.u. waren Bode, Bos. mei. Haars, Kik kert, Mellema, Schotten en jkvr. Wttewaall van Stoetwegen. De heren Geertsema, Koning en Toxopeus waren de leden van de v.v.d.-fraktie die voor stemden. Direct na de verwerping van het ontwerp vroeg het D.v.d a.-kamer- lid Daams een interpellatie aan. Dit vfofk werd door de kamer ingewilligd. De interpellatie van de heer Daams over de vraag, wat er moet gebeuren nu het wetsontwerp is verworpen, zal dinsdag 5 maart worden gehouden. De vletcong heeft in de nacht van woensdag op donderdag op nieuw doelen rond Saigon onder vuur genomen, maar voor het eerst sinds meer dan 10 dagen werd het vliegveld Tan Son Hoet gespaard. Bij een beschieting van een Zuidvietnamees regimentshoofd kwartier bij Bien Hoa leden de regeringstroepen „lichte" verlie zen en werden vijf burgers ge wond. De militaire opleidingsschool te Thoe Doec werd voor de twee de nacht achtereen bestookt, waar bij enige hulzen werden vernield en twee militairen verwondingen opliepen. In Saigon werden woensdag avond vlugschriften verspreid, waarin werd aangekondigd, dat de vletcong binnen 24 uur een nieu we aanval op de hoofdstad zou ondernemen. WASHINGTON: President John- son (rechts) heeft woensdaa meer dan twee uur krijgsraad, gehouden met zijn voornaamste diplomatieke en militaire advi seurs. Bij de kaart van Vietnam zien we generaal Wheeler, voor zitter comité van stafchefs, die pas uit Saigon was teruggekeerd. Naast de president minister van buitenlandse zaken Rusk. Tegen over hem vice-president Hum phrey en de scheidende minister van defensie McNamara. In de Mekongdelta zijn de Ame rikanen aan een operatie begonnen ter ontzetting van de nationale weg no. vier. De vietcong bestook te de stad Can Tho met terug- stootloze vuurmonden. Drie bur gers werden daarbij gedood en twee gewond. In het noorden werd granaat- vuur gericht op de basis Dong Ha, van waaruit de Amerikanen artil- leriesteun verlenen aan de bases Con Thien en Khe Sanh. Er vielen geen slachtoffers en de schade was van geen betekenis. Dichtbij Dong Ha verloren ma riniers in een gevecht met rebellen een man. Veertien werden gewond. Ten noorden van Do«g Ha werd on de rivier de Ou Viet een aan tal Amerikaanse sloepen bestookt. Twee mariniers werden gedood en 12 gewond. Rond Hué kwam het zesmaal tot gevechten. In het zwaarste daarvan sneuvelden viif Amerika nen en 21 Vietnsmezen. Op de hoogvlakte 20 km ten noordwesten van Dak To hebben Noordvietnamese eenheden een gevecht met Amerikaanse een heden af""broken met achteriating van 60 liiken op het slagveld. De Amerikanen verloren vier man, terwijl 22 gewond werden. (Zie verder pag. 5.) Een B-52 zommenweroer van de Amerikaanse luchtmacht wordt, sinds woensdagavond. to°n •mt vliegtuig met 8 bemannings leden een oefenvlueht maakte boven de golf van Mexico, ver mist. Het vliegtuig had volgens de luchtmacht geen bommen aan. boord. Het Britse lagerhuis heeft don derdagmorgen de wet die de im migratie van mensen uit de lan den van het gemenebest aan ban den legt, met 145 tegen 31 stem men aangenomen. Men had de gehele nacht vergaderd. Minister van binnenlandse za ken James Callaghan heeft ver klaard, dat houders van Britse paspoorten die in Kenia brode loos worden of worden uitgewe zen, toch in Engeland zullen wor den toegelaten. Het ontwerp moet nog door het hogerhuis worden behandeld. Het was niet waarschijnlijk, dat het donderdag nog van kracht zou worden. 43 hogerhuisleden hadden aangekondigd dat zij het Spr. meende, dat de coalitie- ming vac de groep-Aarden heeft woord wilden voeren. Het omstreden Britse wets voorstel inzake beperking van de immigratie van Aziaten met Britse paspoorten uit Kenia is donderdag, nadat het lagerhuis het na een nachtelijke vergade ring met 145 tegen 31 stemmen had goedgekeurd, door het hogerhuis in behandeling geno men. Het lagerhuis heeft op dracht gekregen tegen 9 uur hedenochtend weer bijeen te komen om zodra de lords sun goedkeuring aan het wetsont werp hebben gegeven, de forma liteiten te kunnen afhandelen. De regering, die spoed achter de zaak wil zetten, heeft voorts bepaald dat het hele debat als een onderdeel van de donderdag zitting zal worden beschouwd al wordt het pas vrijdag laat afgesloten. Daarmee hoopt de regering het ingangstydstip voor de nieuwe wet op middernacht te handhaven. De wet zal dan van terugwerkende kracht zijn en de immigratie-ambtenaren voor ingewikkelde problemen stellen. Het kan betekenen dat een immigrant die vannacht in Engeland is aangekomen, het einde van het parlementair debat moest afwachten om te weten of zijn inreis al dan niet wet tig is. De laatste tijd zijn per week gemiddeld 2000 Aziaten met Britse paspoorten Engeland bin nengestroomd vanuit Kenia, dat een Afrikaniseringscampagne voert. Krachtens de nieuwe wet zul len er. bepaalde uitzonderingen daargelaten, nog maar 1500 per Jaar worden toegelaten. In de loop van de maand maart verschijnt het nieuwe Nederlandse psalmboek. Daarmee krijgen de kerken de definitieve nieuwe psalmberijming ter be schikking, zoals deze door de synodes van de hervormde kerk en van de gereformeerde kerken officieel is aanvaard. De gereformeerde kerken be reiden inmiddels ook de uitgave van een compleet nieuw kerk boek voor. Hierin wordt ook het nieuwe psalmboek opgenomen. Dit nieuwe kerkboek dat men kan beschouwen als een volle dige „kerkbijbel", wordt uiter aard een duurdere uitgave en het zal ook nog geruime tijd duren voor deze klaar ia- WEINIG VERANDERING Een depressie bij Spanje ver plaatst zich in oostelijke richting en veroorzaakt drukdalingen bo ven Frankrijk. Tegelijkertijd hand haaft zich ten noorden van ons land een rug van hoge luchtdruk, die behoort bij een hogedrukge- bied boven zuid-Zweden. Deze systemen veroorzaken bij ons een overwegend matige oostelijke wind. Hiermee wordt vochtige lucht aangevoerd, waarin het ook vandaag overwegend zwaar be wolkt en merendeels droog zal zijn. In de ochtend kan plaatselijk mist voorkomen. Gisteren kwamen de tempera turen in ons land nauwelijks boyen het vriespunt uit. In het noorden werd het een graad boven nul, elders was het in de middag min één nul graden. Vandaag zullen de middagtemperaturen ongeveer dezelfde waarden bereiken als gis teren. medegedeeld door bet K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Overwegend zwaar bewolkt en droog weer. Merendeels matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG 1 MAART Terneuzen. Breskens Hansweert Walsoorden v.m. 3A6 3.10 4.20 4.19 n.m. 4.09 3.33 4.43 4.42 ZATERDAG 2 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden V.m. 3.42 4.18 4.52 4.51 n.m. 4.04 4.40 5.14 5.13 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 1. 7.26 18.20 8.19 21.00 2 7.24 18.22 8.29 22.13 3 7.22 18.23 8.39 23.26

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1