Snelle Duitsers te sterk voor Oranje-team heeft deze week 7 CHOCOLADE REPEN (melk/puur) of 6 N00TREPEN SAKSISCHE nil LEVER- SC WORST U DESSERT PUDDING GROENTE SOEP 41 240 met 48* 64 met 13 Ct Nieuwe Christen-radicale partij 2x SPARZEGELS Kopen bij de QQQj, is sparen bij de koop! BEURSOVERZICHT Berisping voor Verkerk en Schenk (Roodmerk) van 86 nü Pagina 4 DE VRITE ZEEUW Donderdag 29 fet>r. 1968 EUROPESE BEKER VOOR LANDSKAMPIOENEN Juventus won met 1—0 van Eintracht Braunschweig AC MILAAN SPEELDE GELIJK TEGEN STANDARD LUIK OM DE BEKER DER JAARBEURSSTEDEN Ziirich—Lissabon 3—0 Goeztepe—Novi Sad 0—1 Ronny Tober winnaar Nederlandse liedjesfestival 150 gram nO 2 pakjes (verschillende smaken) van 74 nu blik nü -10% dus met 20% korting LIMONADE SIROOP 0.6 literfles |7C met35cf llw sparzegels MACARONI pak vanaf met 8 ct sparzegels CARANSAC (rood/wit) fles sparzegels RRUINE pak RONEN (EXTRA) sparzegels beker APPELSTROOP 17 A met 14 cl I v sparzegels OUD-MINISTER BOGAERS: Misverstand Prognosepositte christen-radicalen Het Nederlandse voetbalelftal heeft gisteravond in Rotterdam met 01 verloren van Borussia München-Gladbach. Laumen maakte in de vijfde minuut het enige doelpunt. Het bescheiden applaus was voor Borussia; het fluitconcert voor de discipelen van bonds coach Kessler. Daarover kon nau welijks enige twijfel bestaan, MANCHESTER UNITED HEEFT UITZICHT OP HALVE FINALE Manchester United heeft thuis de Poolse kampioenn Gornik Zabrze met 20 verslagen in de eerste wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen. Bij de rust was er nog niet gescoord. George Best heeft Manchester United op Old Trafford naar een 2—0 overwinning geleid. De held van de wedstrijd was echter niet hij maar de Poolse doelman Hu- bert Kostka, die na afloop een staande ovatie kreeg van de 63.500 toeschouwers. In de eerste helft was hij niet te passeren. Een vloedgolf van schoten van Best, Kidd en Aston verwerkte hij op schitterende wijze. In de 60e minuut, toen een schot van Crerand door halfspeler Floren- ski van richting werd veranderd, moest hij echter capituleren. De 18-jarige Bryan Kidd bepaalde 1 minuut voor tijd de eindstand op 2—0, Juventus heeft woensdag in Turijn voor 50.000 toeschouwers de tweede wedstrijd uit de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen tegen Eintracht Braunschweig met 10 gewon nen. Aangezien de Westduitse kampioen in de eerste wedstrijd een overwinning van 32 be haalde. zal een derde wedstrijd tussen beide ploegen op 20 maart in Bern "moeten uitmaken wie naar de halve finales overgaat. De Duitsers, die aan een gelijk spel voldoende hadden, beperk ten zich tot verdedigen. Juventus kreeg daardoor een groot veld- overwicht, getuige de cornerver houding 193, maar was zelden gevaarlijk voor het doel van in ternational Wolter. De grote struikelblokken voor de Italiaanse aanvalslinie waren Baese en Kaack, die de te kort gehouden combinaties van Ju ventus keer op keer afbraken. Typerend was het dan ook dat het technisch betere Juventus, met de het middenveld beheer sende Sacco als uitblinker, een strafschop nodig had om de Duit sers een beslissingswedstrijd af te dwingen. Twee minuten vóór het einde beging Berg in het strafschopgebied een overtreding tegen de Spanjaard Del Sol. De Oostenrijkse scheidsrechter Schil ler wees onverbiddelijk naar de elf-meter-stip, waarna Bercellino de kans om zijn club aan de zege te helpen benutte. ^Met een 11 gelijkspel in de eerste wedstrijd in de kwartfina les van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars heeft A.C. Milaan zich woensdag tegen Stökidard Luik een goede uitgangspositie voor het bereiken van de halve finales geschapen. Bij de rust was deze stand reeds bereikt. Prati gaf zijn club na 20 minuten de leiding, maar Claesens zorgde na ruim een half uur spe len voor de gelijkmaker (11). Kort voor rust werd „ausputzer" 'Basani na een botsing gewond uit het veld gedragen. Na de hervat ting moesten de Italianen het zon der hun ploeggenoot doen en moes ten de Belgische aanvallen met tien man weerstaan. De wedstrijd werd in Luik voor 31.000 toeschouwers, waaronder ruim 5000 in België werkende Italianen, die hun landgenoten luide aanvuurden, gespeeld. De tweede ontmoeting is op 13 maart in Milaan. In het toernooi om de jaarbeurs- stedenbeker heeft FC Zurich gis teren op eigen terrein Sporting Lissabon met 30 verslagen. Bij rust leidden de Zwitsers reeds imet 20. Het was de eerste ont moeting in de kwartfinales van het toernooi. In Izmir (Turkije) verloor Goe ztepe met 01 van het Zuidsla- vische Vojvodina Novi Sad. Bij rust was de stand nog dubbel blank. Het was de eerste wed strijd in de kwarteindstrijd van het toernooi om de jaarbeursste- denbekert ussen beide clubs. toen scheidsrechter Dorpmans in het kille, met nog geen 20.000 toeschouwers gevulde Feijen- oordstadion het eindsignaal blies van de oefenwedstrijd tussen het voorlopig Nederlands elftal en de jonge ploeg uit München- Gladbach, tweede in de West duitse Bundesliga. Dat de nederlaag tot 01 be perkt bleef was voornamelijk te danken aan doelman Jan van Beveren, die opnieuw een glans rol vervulde. Hij ging bij de eni ge treffer, al in de vijfde minuut gescoord, volledig vrijuit en ont nam met spectaculaire reddingen de Duitsers kansen op een ho gere score. Gezien het spelbeeld was een ruimere zege van de gas ten beslist niet onverdiend ge weest. Het werd voor George Kessler geen avond van ontdekkingen, integendeel, in het licht van de schijnwerpers vielen vrijwel al leen de tekortkomingen van zijn kandidaten op. Snelheid was het sterkste wa pen van de Duitsers. De Neder landse verdedigers werden vol komen verrast door de „demar rages" van hun tegenstanders. Dat bleek vooral bij het enige doelpunt. Een pass naar Wimmer bracht de defensie van oranje uit positie. Geen moment wacht te de gevaarlijke vleugelspeler. Een trekbal naar 't centrum was in feite de oorzaak van de be slissende treffer. Een simpel tikje van Laumen was voldoen de om de „één" op het scorebord te brengen. GEEN SAMENHANG Tekenend voor het gebrek aan kracht bij de Nederlandse aanval was wel dat pas na 34 minuten doelman Danner voor het eerst in gevaar kwam. Een kopbal van Willy van der Kuylen leverde toen eindelijk een spontaan ap plaus op. Het zou de enige maal zijn dat het publiek gul was in zijn beloning. Erg kwalijk kan men dat de toeschouwers in het trieste stadion niet nemen. De fouten waren er te talrijk voor, de hoogtepunten ontbraken. Er zat geen samenhang in de Nederlandse formatie. Indivi duele akties kwamen in de plaats van goed opgezette combinaties. Steeds weer werd de weg naar het doel in de breedte gezocht. De Dui.tsers daarentegen traden hun tegenstanders met jeugdig elan toegemoet. Elke kans werd uitgebuit. Met snel en doelmatig voetbal zetten zij de Nederlandse verdediging onder grote druk. Duidelijk bleek dat onder die omstandigheden de defensie niet in staat was tot betrouwbaar tegenspel. VEEL FOUTEN Zinvol was de krachtmeting wanneer de voorbereiding op de wedstrijdenreeks voor de voor ronden van het wereldkampioen schap 1970 begon, amper. Al lang vóór het eindsignaal werd duide lijk, dat de „voorlopigen" niet het minste geloof hadden in eigen kracht. Johan Cruyff, met grote ijver gestart, viel sterk terug, toen hij ondervond, dat de pre cisie ontbrak bij de passes van Van der Kuylen en Wery en dat de straffe mandekking hem wei nig vrijheid gaf. In de voorste linie ging slechts Coen Moulijn strijdend ten onder. De bezetting van het midden veld was al evenmin indrukwek kend. Een Bennie Muller in vorm werd node gemist. Voor al het viertal dat de laatste ver dedigingslinie vormde, stelde danig teleur. Warnas was geen partij voor de snelle en gevaar lijke Wimmer. Israël tastte te vaak mis en Eykenbroek mag van geluk spreken, dat zijn fou ten niet meer treffers hebben opgeleverd. Piet Romejjn kwam nog het dichtst bij een „voldoen de". Zijn grootste verdienste was een redding na 28 minuten, toen Ackermann vrij op doelman Van Beveren toeliep. Een aktie, waar bij de Feijenoorder geblesseerd raakte en zich moest laten ver vangen door Suurbier. Pijs werd tijdens de wedstrijd vervangen door Swart. De finale in Tivoli in Utrecht van het Nederlandse nationale liedjesfestival is gisteravond ge wonnen door de 22-jarige Ronny Tober. Hij verzamelde met het liedje „Morgen" in totaal 122 punten. Conny Vink veroverde met het liedje „Hé, moet je bij mij zijn?" de tweede plaats; derde werd Rene Frank met 't liedje „Anne- marie", terwijl Gonnie Baars met „Ik wil van alles" de vierde plaats bezette. Ronny Tober zal Nederland op 6 april vertegenwoordigen op het Eurovisie-songfestival in Londen. VNILEVER ZEER VAST Beursplein 5 verraste gisteren met een aangename stemming voor de internationale waarden. Deze stemming was vast tot zeer vast. Dit laatste gold Unilever. Dinsdag nabeurs verdrongen de vele beursbezoekers zich bij het mededelingenboord, waarop de cijfers van het Unilever-concern over 1967 waren aangebracht. Hieruit bleek dat de gunstige ver wachtingen nog werden overtrof fen. Ook viel in de eerste regels van de uitgebreide mededelingen op, dat er geen bonus of iets van Dinsdagavond heeft het bonds- bestuur van de K.N.S.B. in Amersfoort langdurig vergaderd over de kwestie-Verkerk. Na het beluisteren van de geluidsband van het televisie-interview' dat de kernploegleden Kees Verkerk en Ard Schenk op 24 februari j.l. hadden, kwam het bondsbestuur tot de volgende conclusie: „Het bondsbestuur staat ach ter de beslissing, waarbij Verkerk een startverbod is opgelegd voor Japan. Verkerk en Schenk ne geerden het reglement van orde, waarbij is bepaald dat mededelin gen aan publiciteitsmedia door leden van de kernploegen met betrekking tot kwesties de K.N. S.B. betreffende niet zijn toege staan dan na overleg met het bondsbestuur of de aangewezen vertegenwoordigers van dit be stuur. Hoewel de kernploeg- ïeden ingevolge dit reglement van orde bij zo'n overtreding kunnen worden uitgesloten, vol staat het bestuur met een beris ping aan Verkerk en Schenk. Bij het bepalen van deze straf heeft het bestuur in aanmerking ge nomen, dat de vragen in het in terview op suggestieve wijze zijn gesteld. Tevens heeft het bestuur kennis genomen van het feit, dat Kees Verkerk inmiddels zijn ver ontschuldigingen aan De Graaff heeft aangeboden en ook dat hij begrip had voor het intrekken van zijn startvergunning voor Japan. Hieraan voegt het bonds bestuur nadrukkelijk de waar schuwing toe, dat een overtreding van de overeenkomst door welk lid van de kernploeg ook in de toekomst onmiddellijke schor sing tot gevolg zal hebben," dien aard uit de bus kwam. Dit had geen terugslag op de koers van het aandeel, want deze daal de niet vergeleken met de officië le slotprijs van die dag van 110,90. De handel in Unilever werd zeer levendig door winstnemingen, alsmede door nieuwe kopers. Er werd een hoogste koers bereikt van 112,30, mede door het feit, dat het totale dividend over 1967 van dit wereldconcern werd ver hoogd tot 4,67 per aandeel van ƒ20 nominaal tegen ƒ4,21 over 1966. Op zichzelf bracht dit voor de beurs niet de verrassing. Wel was dit hét geval met de 4e kwar taalcijfers. Gedurende de voorbeurs werd gisteren als hoogste prijs 114 voor Unilever betaald. De officiële beurs opende op 113,80 met leven dige handel, die later wat afnam. In Wallstreet werden dinsdag de cijfers van Unilever gehonoreerd met een vaste stemming voor dit fonds, hetgeen in Amsterdam een goede ruggesteun betekende. Ook Kon. Olie lag gevraagd in de markt op 158 (157). Philips wilde niet achterblijven op 120,40 (1J9,30) waarna de koers nog ver der uitliep tot 121,10. A.K.U. ver beterde 70 cent tot 71,70. Hoog ovens werd prijshoudend geadvi seerd op 120. De scheepvaartsector zette kalm in op een iets lager niveau. Later trokken de koersen wat aan, waardoor de stemming prijshou dend werd. De handel in deze hoek was kalm. De. cultures waren licht ver deeld. De staatfondsenmarkt was me rendeels goed gedisponeerd. Voor de inschrijving op de 150 Ned. Gemeenten tegen 98% min 6% obligaties Bank voor bestond goede belangstelling, zo dat deze lening zeker zal slagen. Unilever sloot op de hoogste koers van de dag, namelijk op 114. A.K.U. deed 71,60 terwijl ook Philips op het hoogste peil kwam met een prijs van 121,30. Kon. Olie daarentegen moest als ge volg van winstnemingen een stapje terugdoen tot 157,40. Hoog ovens verbeterde 1 dubbeltje tot 120, maar K.L.M. ging 2 gulden omlaag. In de eerste periode stegen Al- bert Heijn en Bijenkorf Beheer ieder 7 punten, terwijl Simon de Wit 5 punteh omhoog ging. In symphatie met de vaste stem ming voor Unilever ging Calvé 27 punten omhoog. Nederhorst was 6 punten beter en Scholten-Honig 2,50. Dit waren ongeveer de be langrijkste koerswinsten in de lokale afdelingen. Aan de verlies- züde stonden: Ned. Ford met 15; Kiene 7; Kemo 5; Chem. Naarden 6: Varossieau 10 en Gazelle met 7 punten. Key en Kramer was 6 punten in reactie na de vaste stemming van de voorgaande da- gen. Elsevier verloor 3 gulden, 50.00 THEE 0.AII Prijswijzigingen voorbehouden. Deze aanbiedingen geiden F^Tl^Balpl|] uitsluitend SPAR-KwaUteltsartikelen. (Vervolg van pag. 1.) Inzake de verklaring der „wijze mannen" van zondag zei hij, dat hij dit een raadselachtige zaak vond. Verleden donderdagavond kwam hij tot het besluit om uit te treden en hij heeft dit vrijdagochtend aan een der belangrijkste functionaris sen meegedeeld. Toen hem werd gevraagd of er nog een kleine kans was om op zijn besluit terug tè komen, heeft hij letterlijk geant woord: „Helaas is het voltooid verleden tijd". Sprekend over een „afschuwelijk misverstand" zei hij het onbegrij pelijk te achten dat de wijze man nen hun advies om hem als vice- voorzitter van de k.v.p. te aan vaarden, hebben uitgebracht. Op een vraag of de radicalen een grote aanhang hebben, zei hij dat de naaste toekomst dit zal leren. In de komende dagen zal men nader spreken over het vormen van feen nieuwe partij. Deze partij zal ruimer zijn dan een partij van k.v.p.-radicalen. Minimaal zit de oprichting van een christenradicale partij erin, doch wellicht zou men nog breder pm zich. heen willen grijpen. Drs. M. van Dam, die reeds eer der prognoses en analyses maakte over de verkiezingsresultaten, ver klaarde woensdagmiddag voor de radio, dat het moeilijk is op het ogenblik precies de positie van de christen-radicalen te omschrijven. Ofschoon hij bang was aan een beetje „koffiedikkijkerij" te doen op grond van onvoldoende gege vens, wilde hij een gokje wagen op basis van enquêtes die eind 1967 zijn gehouden. Bij die enquê tes bleek, dat er ongeveer 30 pro cent aanhang voor, de radicalen was, maar dit percentage omvatte eveneens kiezers uit de groepen der protestants-christelijken, D '66 en de p.v.d.a. Op basis van de k.v.p.-aanhang meende drs. Van Dam echter dat de christen-radicalen 25 procent van deze partij uitmaken, hetgeen op ongeveer 10 zetels in de twee de kamer zou neerkomen. Hij vond drie zetels dan ook beneden de werkelijke aanhang en noemde het argument dat de heren Aapden c.s. hun zetels ter beschikking zouden moet stellen, „lariekoek". Het is zeker zo, aldus drs. Van Dam, dat velen op de k.v.p. hebben gestemd, omdat juist mensen als Aarden, Janssen enz. op de lijsten voor kwamen. Gevraagd naar zijn inzicht over verkiezingen op korte termijn zei hij onder meer, dat deze wellicht ten koste zouden gaan van de winst van D '66, omdat ln het zui den des lands D '66 ln zijn ogen eigenlijk een christelijk radicale partij is. TOULOUSE: Zo ziet de toekom stige luchtbus A 300, die wordt gebouwd bij Sud Aviation, er als ■plattegrond uit men tekende de omtrekken van het toestel op een stuk starbaan en plaatste stoel tjes volgens de indeling en het aantal, dat straks.ook werkelijk heid zal zijn. Het toestel is be doeld voor korte en middelgrote afstanden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4