FORTUNA Tweede Kamer verdeeld over ziektekostenvoorziening ambtenaren FllFAX Export moet permanente zaak zijn X.Ï.P.- De premie Voor- es tegenstanders overgenomen deer P.v.d Beroep van staatssesretaris Nederland nog te weinig bekend in de wereld TWEESTRIJD Pagina 2 Pé*!8s Paulus over de Nederlandse ka*Sio3?eken Engelse bisschop uit S&hourpartij getreden IN Dodalijk verkeersongeval Exodus van Aziaten naar Engeland D@ stroom van Aziaten uit Ken'a naar Engeland neemt af Verstopt? Eerste C.A.O.'s goedgekeurd Een ton schade door brand Onder ontwikkelde bedrijven IVfolens, klompen en kaas 'DE VBTTE ZEEUW De tweede kamer begon dins dagavond met de behandeling van het wetsontwerp ziektekostenvoor ziening ambtenaren. Het ontwerp heeft als uitgangspunt het karakter van de overheidsbetrekking, de wenselijkheid om een loongrens in de ambtelijke rechtspositionele regelingen achterwege te doen blij ven en tevens de wenselijkheid om een aansluiting te verkrijgen bij de bestaande regelingen voor het per soneel van politie en publiekrech telijke lichamen. De regeling is gebaseerd op het verrichtingen- en restitutiestelsel. In tegenstelling tot het abonne mentenstelsel Van de ziekenfond sen vormen hier de verrichtingen ten behoeve van de deelnemers de grondslag. Verschuldigde bedra gen voor arts, apotheker, zieken huis etc. worden de ambtenaar vol ledig of voor een groot gedeelte gerestitueerd. Rekeningen van zie kenhuizen, waarmee meestal grote bedragen zijn gemoeid, zullen rechtstreeks worden Voldaan. ren verstoken zijn van de ver plichte ziekenfondsverzekering. De c.h.u.-afgevaardigde Scholten liet optimistischer geluiden horen. Naar zijn mening past de voor ziening in de hiér te lande heersen de visie op de status van de amb tenaar. De bijdrage van elke deelnemer wordt vastgesteld op een percen tage van zijn salaris. Dit percen tage wordt door het lichaam, dat belast is met de uitbetaling van bezoldiging, wachtgeld of pensioen maandelijks aan de D.Z.V.A. vol daan. De helft van deze bijdrage wordt op de niet-genensioneerde deelnemer verhaald. Zou de wet In 1967 van kracht zijn geworden, dan zou het percentage 5.5 heb ben bedragen, waarvan 2.75 pet voor rekening van de deelnemer. Onder de „heffingsgrondslag" waarover het percentage wordt berekend, zal ook de kindertoe lage worden begrepen. In de bij drage is een plafond gelegd: per deelnemer is niet meer verschul digd dan het percentage over het maximum-salaris van hoofdcom mies (per 1 januari '68 19.776). De gepensioneerden etc., die on basis van vrijwilligheid tot de regeling kunnen toetreden, betalen hetzelfde als degenen in actieve dienst, over het bedrag dat de grondslag vormt voor hun pen sioenberekening. De deelnemer heeft recht op volledige vergoeding van verple ging in de laagste klasse zieken huis, sanatorium e.d. en van klini sche specialistische hulp. Voor kosten van poliklinische huln, huisarts en apotheker heeft hii een „eigen risico" van 13 pet, zodat 87 pet van de kosten hem zal worden gerestitueerd. Voor tandartsenhulp zijn per verrich ting bepaalde bedragen vastge steld. De deelnemers kunnen een aan vullende voorziening sluiten voor verpleging in eén ziekenhuis in de op een na laagste klasse. Ook voor ziekenhuisveroleging in de op twee na laagste klasse is een aanvullende voorziening moge lijk. Van de extra-bijdrage neemt het rijk niet meer voor zijn reke ning dan bij een aanvullende voor ziening in de op één na laa°ste klasse en dit alleen voor de niet- gepensioneerde deelnemers. De overige deelnemers moeten de aanvullende bijdrage- geheel zelf betalen. Dat het wetsontwerp niet zon der slag of stoot zou worden aan vaard, bleek uit de betogen van de vertegenwoordlcors van a.r., p.v.d. a., v.v.d. en D '66. De heer Boertien (a.r.) liet we ten dat een deel van zijn fractie positief tegenover het wetsont werp staat, maar dat het andere deel bezwaren heeft tegen de in stelling van een aparte dienst ziektekostenvoorziening ambtena ren. Deze woordvoerder en de heren Rietkerk (v.v.d.) en Nypels (D '66) brachten weinia bewondering op voor het financiële aspect in het wetsontwerp. De heer Rietkerk verklaarde dat het grootste deel van zijn fractie tegen het ontwerp zou stemmen, aangezien het be hoefte-element ontbreekt. Er moet een nieuwe dienst komen, waarin 350 ambtenaren werk zullen vin den en ca. 400.000 particuliere verzekeringen zullen worden ver broken. Deze afgevaardigde vond de voorziening een te zware in greep in de bestaande verhoudin gen. Ook de heer Nypels liet wei nig prijzends over het wetsont werp horen. De kostenberekening maakt z.i. een wankele indruk. De ambtenaren en onderwijzers heb ben .grotendeels een deugdejijke verzekering en er is alle aanlei ding het wetsontwerp te verwer pen. De heer Daams (p.v.d.a.) zei dat ook zijn fractie verdeeld tegenover het wetsontwerp staat. Sprekend namens de tegenstanders kantte hij zich tegen het verrichtingenstelsel en tegen het feit, dat de ambtena- Een amendement van de heer Boot (k.v.p.) werd in zijn geheel overgenomen en opnieuw inge diend door de socialistische afge vaardigde Laban. De heer Boot had zijn amende ment, nadat staatssecretaris Van Veen zijn „onaanvaardbaar" daar over had uitgesproken, ingetrok ken. Naar de opvatting van de rege ring bestond er geen aanleiding ten aanzien van de Nieuwguinese biistandskorpspensioenen af te wiiken van de ten opzichte van de Indonesische pensioenen gevolgde gedragslijn, te weten aanpassing van de bedragen van de pensioe nen zonder aantasting van het systeem, waarop deze pensioenen zijn gebaseerd. Van de zijde van de kamer werd daarop wel aangedrongen. Er werd vrijwel algemeen voor genleit voor de leden van het biistandskorps en voor hun nabestaanden een overeenkomstige wijziging van de pensioenrechten in het leven te roepen als door de nieuwe rege ling van de pensioenen voor de burgerliike ambtenaren en voor hun nabestaanden tot stand is ge komen. Deze wens werd neerge legd in het amendement-Boot. Na een schorsing verklaarde de staatssecretaris zich bereid de kamer een nota te zenden. De nota zal de kamer over en kele maanden bereiken. Het amen dement-Boot werd ingetrokken, waarna de heer Laban het over nam en opnieuw indiende. Hij noemde de handelwijze „zeer on elegant" en concludeerde dat van werkelijk overleg in dit geval geen sprake is geweest. Woensdagmiddag is de kamer akkoord gegaan met het voorstel tot aanpassing van de pensioen voorzieningen van het „Nieuw- Gu'nese"-bi!'standskoros. Het amendement-Laban, dat ten doel had voor de leden van het bijstandskorps en voor hun nabe staanden een overeenkomst.'"e wij ziging van de pensioenrechten tot stand te brengen als voor de (Ne derlandse) burgerlijke ambtenaren is tot stand gekomen, werd' ver worpen. De fracties van de p.v.d. a., c.p.n., p.s.p., D '66, s.g;p. en g.p.v. stemden voor aanvaarding van d't amendement, evenals d° heer Boot (k.v.p.) en de heren Aarden en Janssen (van de groep- Aarden). Het amendement-Laban, dat oorsnronkeliik door de kv.o.- afgevaardigde Boot was ingediend maar later door hem werd inge trokken, werd verworpen met 58 tegen 41 stemmen. Staatssecretaris Van Veen wees er op, dat de toegezegde nota een verduidelüklng zal Inhouden van het regeringsbeleid met betrekking tot de overzeese pensioenen, maar dat de nota van geen betekenis zal zijn voor het ontwerp van wet tot aanpassing van de pensioenvoor zieningen van het bijstandskorps. Staatssecretaris Van Veen heeft erop gewezen dat het niet aan vaarden van dit wetsontwerp be tekent, dat de gepensioneerden in weerwil van toezeggingen wat hun ziektekostendekking betreft in de kou blijven staan. Hij deed een be roep op de kamer om het ontwerp van wet te aanvaarden, in het be lang van het actief dienende per soneel en van de gepensioneerden en in het belang van het gehele overheidsapparaat. Spr. wees er voorts op dat door het bestendigen van de huidige onbevredigende interim-situatie het rijkspersoneel in een uitzonde ringspositie blijft verkeren ten op zichte van de provinciale en ge meente-ambtenaren. Het voorstel om voor de ambte naren beneden de loongrens hetzij de interimregeling te handhaven en die uit te breiden tot de ge pensioneerden, hetzij de ambtena ren beneden de loongrens in de verplichte ziekenfondsverzekering onder te brengen en voor de amb- tenraen boven die grens de huidige interimregeling te handhaven en die regeling tevens uit te breiden tot de gepensioneerden, wees spr. van de hand. Dit kou voor de rege ring onaanvaardbare financiële consequenties meebrengen. De staatssecretaris zei, dat de invoering van de regeling, zo deze wordt aangenomen, kan worden verwacht 8 10 maanden, nadat de wet in het staatsblad zal zijn verschenen. Hij toonde zich bereid een vrijstellingsregeling wegens gemoedsbezwaren te treffen. Vandaag volgen de stemmingen. Paus Paulus heeft zich woens dag in een toespraak tot een groep rooms-katholieken uit Ne derland lovend uitgelaten over de Nederlandse katholieken. Hij zei te weten dat het geloof in Nederland intens wordt beleefd. De Nederlandse rooms-katholiek stelde zich niet tevreden met een loutere Vormendienst, zijn godsdienstige praktijk was de uitdrukking van een oprechte bekering. De paus gaf verder te kennen dat de rooms-katholieken in Nederland altijd trouw moeten blijven aan de kerk en haar op perhoofd. Deze trouw stond ge grift in de 'geschiedenis van de Nederlandse katholieken. ,Zij is de roem van uw voorvaderen en zal ook uw room en die.van de komende generaties zijn", aldus paus Paulus. De bisschop van Woolwich, dr. John Robinson, schrijver van het boek „Honest to God", is uit de labourpartij getreden, omdat hij het niet eens is met de nieuwe immigratiewet en met de steun van de Britse regering aan de Amerikaanse interventie in Viet nam, zo is woensdag in Londen vernomen. Een liberale woord voerder zei dat de bisschop het lidmaatschap van de liberale partij heeft aangevraagd en dat hij door deze partij zal worden aanvaard. 78) Op dit moment wist hij nog niet, dat hij nooit meer „Sketch" of „Tatler" zou kopen en dat hij zich nooit meer kwaad zou maken op zijn typiste, als zij niet ver genoeg insprong bij een nieuwe alinea of als zij te weinig interlinie gebruikte „Gaan jullie al weg?" vroeg Guus verbaasd aan Hein en Marie, die zich naar de deur van het zaaltje begaven. Hein grinnikte een beetje ver stard. „Wel ja, natuurlijk, wat moe ten we hier nog doen? We weten het nou en er valt niks meer aan te veranderen." „Nou, ik blijf nog," antwoordde Guus met een twinkeling in zijn opstandige ogen, „ik wil weten hoe dat allemaal afloopt! Aju, ik kom gauw weer eens aan." „Ja, dat moet je beslist doen," moedigde Marie hartelijk aan, terwijl Guus zich al naar de groene tafel spoedde. Ze daalden zwijgend de uitge sleten trap af, zonder afscheid te nemen van de schaamteloze licht bolletjes en de geheimzinnige deur met verboden toegang. Zwijgend betraden zü de tegels van het Damrak trottoir, waar de herfstlucht hen kil omving. En nog steeds zwijgend staken zij het stille, verlaten Damplein over in de richting van de Paleis straat. Marie huiverde opeens en trok de kraag van haar mantel wat hoger op. „Heb je het koud?" vroeg Hein. „Ja, 't wordt al aardig fris, vind je niet?" antwoordde Marie zo luchtig en neutraal, dat het bijna echt leek. ,,'t Is ook al bijna oktober,'' speelde Hein het naïeve spelletje mee. „Voor je het weet. zit je mid denin de winter," zei Marie weer, zo moglijk nog iets krampachtiger dan zo even. Hein schoot plotseling in een korte, droge lach. „Wat zullen we nou hebben?" vroeg Marie, een tikje geërgerd. „Ik moet lachen," antwoordde Hein, „we lopen nou net als een jong stelletje, dat elkaar nog maar pas kent. We kletsen over onbenullige dingen, die ons geen spat kunnen schelen, en intussen denken we allebei aan hetzelfde, Laten we geen kiekeboe spelen, Marie: daar zijn we te oud en te Woensdagmorgen is de 21- jarige J. van Opstal uit Tilburg bij een verkeersongeval op de rijksweg Breda-Roosendaal in de gemeente Oudenbosch om het leven gekomen. Hij botste met grote snelheid met zijn personen auto op een voor hem langzaam rijdende vrachtauto. KOPENHAGEN: Een nieuwtje uit Kopenhagen: een volkomen doorzichtige paraplu. Het ont werp is van de Parijse ontwerper Quasar. Terwijl het omstreden wets ontwerp, dat donderdag om mid dernacht paal en perk moet stel len aan de immigratie van niet in Engeland geboren bezitters van een Brits paspoort, in de laatste stadia van behandeling komt, gaat de exodus van Azia ten uit Kenia naar Engeland on verminderd voort. Inmiddels zijn 52 amendementen op het ont werp ingediend, die verzachting van de voorgenomen maatrege len behelzen. Woensdag kwamen parle mentsleden van de labour-partij bijeen om zich opnieuw te bera den over het moeilke probleem verstandig voor. Ben je erg teleurgesteld?" Marie haalde haai»schouders op en gaf niet dadelijk antwoord. Pas na een poosje zei ze: ,,'t Is wel erg jammer. Hein. Ik had me er zoveel van voorge steld." „Dat weet ik." „Ach, wel nee, alles weet je niet van wat ik heb gedacht." Hein liep peinzend naast haar voort. Hij voelde zich 'n beetje teleur gesteld, omdat ze dat zei. Dus hij wist niet alles van haar? Wat had ze zich dan nog meer voorgesteld, zo in haar eentje, zonder er met hem over te praten? Mooie kle ren? Gouden sieraden? Diaman ten? Een dienstbode? Een auto? Dus toch al die dingen, waarom ze niet veel gaf, zoals ze altijd had gezegd? Ach, vrouwenJe kreeg er nooit hoogte van. Ze ble ven raadsels. Zelfs je eigen vrouw, al was je dan een jaar of zestien, zeventien met haar ge trouwd, leerde je niet helemaal kennen. Ze zwenkten een gracht op, waar ohder de van verkleurende bladeren zware kronen der oude iepen en bij het verstilde, grijs groene grachtwater de peinzende .bezonkenheid van de herfst meer tot haar recht kwam. Ze gingen vlak langs de waterkant. Plots schoot er iets donkers voor hun voeten langs en plompte in het water. Marie gaf een gil van schrik en Hein pakte haar lachend bij een arm. „Ben je mal om te schrikken van 'n rat?" vroeg hij en wijzend naar 't water: „Moet je kijken. Ze keken zwijgend naar de kleine, zwarte stip, die zich snel en geruisloos voortbewoog naar de overkant, een lange V van rim pelend water achter zich trek kend. „Mooi hè," zei Hein, toen de rat aan de overkant tussen de stenen was verdwenen en het water weer was verstild. „Zie je wel, hoe mooi dat alle maal is? De gracht en de bomen en dat stille water, en die rat, toch ook mooi, hoewel dat onguur tuig is. En hoor eens hoe stil alles is en kijk die bruine bladeren daar op het water drijven, net bootjes die voor anker zijn gegaan in de haven, 't Is net of alles droomt. De herfst is mooi, Marie. Ik ge loof, dat ik de herfst het mooiste jaargetijde vind." ,;Dat komt, omdat je zelf de herfst begint'te naderen, Hein," glimlachte Marie. „Als je achttien bent, vind je de lente het mooist." Hein knikte, maar hij wou ergens anders heen. „Als we nou die miljoenen eens hadden gekregen, hè," begon hij. „dan waren we vast weggelopen voor die gure, koude Hollandse herfst. Dan zaten we nou ergens aan de Riviera in een duur hotel met sjieke mensen te praten, of we suisden in een auto ergens langs een weg in Frankrijk of Italië en dan hadden we geen oog voor al dit eenvoudige moois van hier." (Slot volgt.) van de partijdiscipline. Naar schatting 35 leden zijn dinsdag avond van de partijlijn afgewe ken door in het lagerhuis na de behandeling in tweede lezing tegen het voorstel te stemmen, dat niettemin werd goedgekeurd. Anderen onthielden zich van stemming. Voor woensdag stonden der tien vluchten op het program ma om ongeveer tweeduizend Indiërs en Pakistanen op de val reep naar Engeland te vervoe ren. Op het vliegveld van Nai robi heersen chaotische toestan den. Het was mogelijk voor een spotprijs een nieuwe auto te be machtigen, daar vele Aziaten hun vervoermiddel snel moesten zien kwijt te raken alvorens in het vliegtuig te stappen. De stroom van Aziaten uit Kenia naar Engeland vermindert, doordat kennelijk velen menen dat zij niet meer oo tijd kunnen aankomen voordat de voorgestel de beoerking op de toelating van niet in Engeland geboren bur gers met een Britse paspoort in gaat. Men verwacht dat deze maatregel vandaag te midder nacht van kracht wordt. De luchtvaartmaatschappijen zullen na hedenochtend vroeg uit Nairobi geen emigrantenvluchten meer uitvoeren, omdat zij vrezen dat als de toestellen door vertra ging te laat in Engeland aanko men, de landverhuizers moeten worden teruggebracht. Naar schatting zijn in de afge lopen drie maanden 15.000 Azia ten uit Kenia naar Engeland ge komen. NAIROBI: Vrouwen van Aziati sche afkomst laten zich inenten om daarna een plaats proberen te bemachtigen in een van de vlieg tuigen naar Londen. In de En gelse hoofdstad wordt vandaag alleen al een „vloed" verwacht van 2.000 Keniase Aziaten. ELKE DROGIST HEEFT HET! Overeenkomstig de gedrags regels voor een vrijere loonpoli tiek tijdens de overgangsfase heeft de stichting van de arbeid de eerste collectieve arbeids overeenkomsten die onder deze vrijere loonpolitiek vallen, goed gekeurd. Die goedkeuring houdt volgens dezelfde gedragsregels geen materiële beoordeling van de inhoud van een c.a.o. in. De stichting had, omdat de mi nister van sociale zaken daarom had gevraagd, de termijn van drie weken waarna de stichting automatisch haar goedkeuring verleent, verlengd. Het betreft de collectieve ar beidsovereenkomsten voor o.a. het schoonmaakbedrijf, de gla zenwassers, de lederwarenin- dustrie, de goud- en zilvernijver heid, de K.L.M. en de havens. Een uitslaande brand heeft woensdagmorgen vroeg een grote stenen schuur van de Baarnse landbouwer W. C. J. van de Grift in de gs gelegd. Een grote hoe veelheid hooi alsmede talrijke onderdelen van landbouwwerk tuigen en verschillende machines gingen verloren. Enkele stuks vee konden tijdig worden gered. De schade van de brand, die ver moedelijk door kortsluiting is ontstaan, wordt geschat op 100.000 gulden. Hoewel geruime tijd een von kenregen neerdaalde op de rie ten dakbedekking van het vlak bijstaande huis, kon de brand weer met grote moeite de woning i behouden. Een stijging van de Neder landse export met twee a drie miljard per jaar zal nodig zijn om de Nederlanders een behoor lijke levensstandaard to garan deren. Meer ondernemingen zul len daaraan een bijdrage moe ten gaan leveren en dan niet in cidenteel, maar permanent. Dit betoogde woensdagochtend de heer Sydney J. van den Bergh in Utrecht tijdens een exportbij- eerkomst van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en Centrale Kamer van Han delsvertegenwoordiging, bestemd voor het midden- en kleinbe drijf. Er zijn vele duizenden onder nemingen, die wel zouden kun nen exporteren, maar het nog nooit hebben geprobeerd. Men probeert pas te exporteren, als de vraag op de binnenlandse markt achteruitloopt of stokt. Dit is dan dikwijls een tijdelijke zaak, die weer afloopt als de binnenlandse vraag toeneemt. De heer Van den Bergh heeft de indruk, dat deze tijdelijke ex- oorten bijna altijd worden ge forceerd door tijdelijk lage prij zen te vragen, die men op den duur niet wil of kan handhaven. Spr. is van oordeel, dat een werkelijke export moet worden opgebouwd als een permanente zaak. Aan deze export moet een grondige bestudering van de buitenlandse markt voorafgaan. De centrale kfemer van handels- bevordering kan daarbij behulp zaam zijn. De overheid is bereid deze pogingen te steunen, hoe wel nog niet voldoende. Met steun aan de onderontwikkelde landen gaat de heer Van den Bergh akkoord, maar de cen trale kamer zal bij de overheid ook blijven aandringen op meer steun aan de onderontwikkelde bedrijven. Een bedrijf is naar zijn mening onderontwikkeld als het zich niet met alle kracht aan een maximale ontwikkeling van de export wijdt. De heer Van den Bergh kon digde aan, dat op 27 maart in Amsterdam een grote exportdag wordt gehouden. Er zullen voor stellen worden behandeld om dé reputatie van ons land in het buitenland te verbeteren. Uit onderzoekingen is gebleken, dat men op vele plaatsen in de we reld bedroevend weinig weet van hetgeen Nederland voort brengt. Soms kent men ons alleen maar als land van windmolent en klompen, als goede leveran- ciers van melk, boter en kaas, maar over de belangrijke indus trieën die Nederland na de oor log heeft opgebouwd, is weinig of niets bekend. De centrale ka mer voor handelsbevordering gaat daaraan wat doen, land voor land, waardoor men hoopt een ander beeld van Nederland te kunnen vormen en de exnort- kansen te vergroten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2