FORTUNA In Tito's kerkers zuchten vele tegenstanders Negen personen gearresteerd wegens ernstige zedendelicten PR'JSSIAS Socialistische staat die zichzelf liberaliseert Bfonchileffen Zeeuws-Vlaamse botersmokkelaars in hoger beroep PRUS-SIAG MINDER PRUSSIA© Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 28 februari 196? Bekentenissen" Berucht Duits oplichterspaar in Nederland? Groot schandaal Bekneld tussen twee Vrachtauto's Hersenspoeling Een moord meer of minder Pater Draganovic Bewijsmateriaal «mi ÉÉNSEt* «J* Eis in Den Haag anderhalf jaar Wilson over Vietnam Vrijspraak voor garagehouder die inbreker in het been schoot IN TWEESTRIJD is geen postkantoor» met vaste tarieven, in c*e betaalt u veel 0KNAK- 9B WORSTEN WORSTEN bruine JU BONEN w 3 blikjes a ibaüaamse TOMATEN SU] PUREE SMEER JKAASvoK*fc* pondsblokMia KRUID- jf 69 KAAS ONVOORSTELBAAR GOEDKOOP KA^UAlKAlW 4oogramepak HARING^1 inhoud stuks 3w.k SARDINES IVI I SCHELVIS LEVER ANANAS KOOS36STW ROOK WORST £°9*ROOMI BOTER POEDER KOFFIE 1 DOPPERS Slil „PUN" Vel SPINAZIE a POND ►ROS- jsajeg, JAC. HERMANS ARABISCHE TERRORISTEN VEROORDEELD In Joego-Slavië zitten de gevan genissen boordevol. Niet met He den veroordeeld wegens een of ander crimineel vergrijp, maar met tegenstanders van het regiem van maarschalk Tito. Deze politieke ppvaneenen zibi allen tengevolge van hun afwijkende overtuiging het slachtoffer geworden van de Joegoslavische geheime dienst U.D.B.A., die tegenwoordig S.U.P. heet. Deze instelling vertoont grote overeenstemming met de Russi sche M.V.D. en met Hitiers Gesta po en S.D. Ook de Joegoslavische geheime dienst werkt met een groot aantal „vertrouwenslieden", d.w.z. politiespionnen. Vandaar het grote aantal arrestaties dat door de „dienst" elke dag weer bii voorkeur 's nachts in de zichzelf liberaliserende socialistische staat Joego-Slavië ten uitvoer worden gelegd. Het onderzoek van politieke ver grijpen wordt op aanwijzingen in 'geheime rapporten der vertrou wenslieden ingesteld door de offi cieren van de S.U.P. Deze beslis sen over ai of niet aanhouding van de „politieke verdachte" en over het vergrijp zich te hebben schul dig gemaakt van een „misdrijf ge pleegd tegen volk en staat", zoals de tenlastelegging in S.U.P.-iar- gon wordt genoemd. De leiding der politieke onderzoeken berust bij een aantal opperofficieren en wel bij kolonel-generaal Miskovic, chef van de Joegoslavische gehei me dienst; diens plaatsvervanger generaal-majoor Radovic; gene- raal-majoor Kostic en de oversten Dokic, Curin. Uskokovic, Djurano- vic, Iiic en Malobabic. De S.U.P.-officieren die met aan houding en ondervraging worden belast, zijn van een lagere rang (kapitein en luitenant) en hun sa larissen ziin niet zo hoog, maar worden kunstmatig opeevoerd door een toelage welke afhanke lijk is van het aantal aanhoudingen en „bekentenissen". De verdere afwikkeling en ooenbare behande ling heeft plaats in showprocessen, waarbij de straf reeds tevoren schijnt te zijn vastgesteld door de Het Duitse oplichtersduo Wil helm Friedrich Ermisch (43) en Brigitta GlinkaSzypa (25) be vindt zich misschien in Neder land. De Haagse recherche is in geschakeld bij de opsporing van het tweetal. Ermisch heeft het Westduitse ministerie van financiën voor 15 miljoen mark benadeeld, door nooit betaalde omzetbelasting te declareren. Ermisch vulde for mulieren in, waaruit bleek dat hij voor grote sommen geld naar E.E.G.-landen zou hebben ge ëxporteerd. De exportfirma's wa ren echter gefingeerd en hebben nooit bestaan. De Westduitse justitie heeft een beloning van 10.000 mark uit geloofd voor degene die inlich tingen kan verschaffen, welke tot opsporing en aanhouding van het tweetal leiden. i Brigitta, het vriendinnetje van Ermisch, heeft een tante in Den Haag wonen, bij wie zjj vorig jaar veel op bezoek kwam. Het meisje is acht maanden zwanger. De Westduitse justitie beschikt over aanwijzingen, dat zij naar deze tante zou gaan. Ook is het moge lijk dat de moeder van Brigitta bij haar docher is. De vader van Brigita is reeds gearresteerd, ver dacht van heling. De affaire belooft in Duitsland een groot schandaal te worden, vertelde hoofdinspekteur van po litie A. A. Hasselman, chef van het bureau der centrale recher che in Den Haag. Uit alle uithoeken van Europa stuurt Ermisch kaarten naar de justitie en het ministerie van fi nanciën, waarin hij zijn „harte- 'ijke groeten" overbrengt. Dinsdagochtend omstreeks half acht is in Veghel de 17-jarige bij rijder Fr. J. P. Koppens uit die plaats tussen Jwee vrachtauto's bekneld geraakt en op slag ge dood. Het ongeval gebeurde, toen de bijrijder een sleepkabel tussen beide vrachtauto's wilde losma ken. In de ene vrachtwagen was de bestuurder reeds gaan zitten. De motor liep, de wagen stond in de eerste versnelling. Terwijl de bestuurder zijn voet op de kop pelingspedaal hield, maakte hij zijn voorruit schoon. Vermoede lijk is zijn voet van de pedaal ge schoten, waardoor de wagen naar voren reed en de bijrijder raakte. Het ongeval gebeurde op het terrein van een grossierderlj In Veghel. met de algehele leiding van het onderzoek belaste opperofficieren. Het vooronderzoek heeft plaats volgens vastgestelde richtlijnen. Hersenspoeling wordt aangewend evenals mishandeling en het toe passen van andere lijfstraffen, waarbij alles is gericht op een „volledige bekentenis" en een ver klaring In het openbaar van de politieke verdachte opzettelijk ver keerd te hebben gehandeld, of doelbewust te hebben geaeeerd tegen de belangen van volk en staat. Daarmee is het lot van de politieke verdachte zonder meer bezegeld. Gedurende het vooronderzoek vertoeven de verdachten ln ge stichten, min of meer te verge lijken met onze huizen van bewa ring, gevestigd in Pancevo, Belgra do, Agram, Split, Kragujevec, Nisch en Skopje. Na de veroor deling volgt overbrenging naar de gevangenissen in Mitrovic, Pesare- vac, Gradisk, Lepeglav, Nisch, Dop, Marburg, Spuz en naar de berucht geworden gevangenis op het eilandje Goli Otok. In die Joegoslavische huizen van bewaring en gevangenissen heer sen vrijwel middeleeuwse toestan den. Het toedienen van lijfstraffen is toegestaan, zodat daarvan door de bewakers een ruim gebruik wordt gemaakt. Voeding, medische en sociale verzorging zijn slecht. De verplichte arbeid in de steen groeven gemiddeld tien uur per dag is zwaar en uitzonderlijk hard, met als gevolg een hoog sterftecijfer onder de gevangenen tengevolge van ondervoeding. De mishandelingen en de dwangarbeid hebben op hun beurt krankzinnig heid en zelfmoord ten gevolge. Nu zijn Joegislaviscne consu laire ambtenaren als soreeuwen neergestreken in West-Duitsland en Oostenrijk, de landen waar de meeste Joegoslavische en Kroati sche emigranten verblijf houden, die allen als politieke tegenstan ders van maarschalk Tlto en van diens regiem zijn te beschouwen. Dit kwam het duidelijkst aan het licht bij het (in het voorjaar van 1967) In Stuttgart gevoerde Gore- ta-proces waar wettig en overtui gend werd bewezen, dat de Joego slavische geheime dienst voor een moord meer of minder niet terug schrikt. De voorzitter van het in West-Berlijn gevestigde nationale comité van Kroaten in den vreem de, Branimir Jelic, heeft daarvan ter zitting getuigd. We herinneren aan de geheim zinnige verdwijning van de Kroa tische pater,, prof. dr. Krunoslav Draganovic, die onderweg van Rome naar Wenen spoorloos ver dween om even plotseling in de Joegoslavische hoofdstad Belgra do weer op te duiken en daar op een door de rode machthebbers belegde persconferentie te verkla ren, dat hij vrijwillig en zonder dat van enige druk sprake was, naar Joego-Slavië was terugge keerd. t Van prof. dr. Krunoslav Draga novic, 64 jaar, Is bekend dat hij een felle .anti-communist is, die tijdens de tweede wereldoorlog (Kroatië was toen een zogenaamde zelfstandige staat bil de gratie van Adolf Hitler) Kroatië bij het Vatl- caan (diplomatiek) vertegenwoor digde. Na de val van nazi-Duits- land en MJ het aan de macht ko men van de communistische par- tisanengeneraal Tito in Joego-Sla vië in 1945 vertrok pater Draga novic naar Oostenrijk waar hij zich in een klooster te Preszbaum bij Wenen vestigde. Deze hoogleraar ln de theologie stak zijn afkeer tegen het commu nisme niet onder stoelen of banken en na de val van het nazidom en van de staat Kroatië keerde hij zich fel tegen Tlto. Onder meer was Draganovic de man die een groot aantal vooraanstaande Kroa tische natlonaal-soclallsten, waar onder het staatshoofd (de „Poglav- nlk") Ante Pavellc, hielp ontvluch ten. Pater Draganovic zag eveneens kans een grote hoeveelheid bewijs materiaal over de massamoord van Bleiburg (1945), waar de res tanten van het Kroatische leger door de communistische verzets groepen van Tito werden geliqui deerd, te bemachtigen. Terwijl hij bezig was met dit verzamelen, werd de geestelijke in het gehucht Oppicina bij Triest in handen ge speeld van S.U.P.-agenten, die hem overbrachten naar Joego-Slavië wara de pater zwaar werd mis handeld en aan een „hersenspoe ling" onderworpen. mmma JÊM m 4 m I - sS\ v* Qe Haagse politie heeft dins dag negen personen gearres teerd, die verdacht worden te zijn betrokken bij een reeks ernstige zedendelicten. Daarbij werden drie meisjes misbruikt. Van de Ingeslotenen zijn acht afkomstig uit Suriname of de Ned. Antillen. Zij wonen In Den Haag. De negende man is iemand uit Lefdschendam. De drie meisjes hebben zich onder doktersbehandelnlg ge steld. Maandagavond en dinsdag heb ben drie meisjes bij de politie aangifte gedaan van de zeden delicten. Een 16-jarig meisje uit Delft vertelde in een café in de Haagse binnenstad, waar veel jeugdige personen komen, een man te hébben ontmoet, die haar in de loop van de avond aanbood haar met zijn auto naar Delft te brengen. Onderweg moest hij in de binnenstad nog even in een woning zijn. Het meisje wachtte onder aan de trap. Op aandrin gen van de man ging het meisje de woning binnen. Eenmaal in een kamer in de woning werd zij door haar begeleider en een an dere man, die in de kamer was, beet gepakt, geschopt en gesla gen. Vervolgens werd zij met een stok bedreigd, terwijl de mannen ook dreigden haar uit het raam te gooien. Inmiddels groeide het gezelschap mannen aan tot vijf. Het licht in de kamer werd uit gedaan en met geweld misbruik ten zü acht of negen keer het meisje, dat nadien de deur werd Hoestdrank in tabletvorm.95ct In december werden twee Zeeuws-Vlamingen. R. van H. uit Sas van Gent en M. W. te Terneu- zen, door de Middelburgse repht- bank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf na een eis van een 1 jaar. Zij waren ervan beschuldigd Op vragen in het lagerhuis heeft de Britse eerste minister Wilson, dinsdag gezegd, dat er vrede in Vietnam zou kunnen zijn, als Hanoi bereidheid te kennen zou geven, naar de con ferentietafel te gaan en bespre kingen te voeren die zin hebben en vruchtdragend zijn. Volgens Wilson denkt Engeland, dat de Verenigde Staten werke lijk willen onderhandelen. Wan neer Engeland zich van de Ame rikaanse buitenlandse politiek in Vietnam zou distanciëren, zou dat de situatie in het geheel niet ten goede komen. deel uit te maken van een smok kelaarsbende die o.m. met rook bommen en kraaiepoten werkte. In de auto waarmee ze werden aangehouden, hadden de douane beambten naast duizend kilo bo ter inderdaad kraaiepoten en rookbommen aangetroffen. De Sassenaar gaf ook in hoger beroep voor het Haagse gerechts hof toe, dat hij op de uitkijk had gestaan. De Terneuzenaar W. heeft tot het laatste toe ontkend bij de smokkelzaak betrokken te zijn geweest. De procureur-generaal bij het gerechtshof eiste bevestiging van het rechtbankvonnis. R. van H. werd bijgestaan door mr. P. Adriaanse en M. W. door mr. W. K. H. Dieleman. De verde digers concludeerden, dat hun cliënten slechts konden worden veroordeeld naar het aandeel, hetwelk zij in deze ene smokkel zaak hadden gehad. Zij kritiseer den het rapport van de douaniers, waarin niet bewezen veronder stellingen zouden voorkomen. Het gerechtshof doet op 8 maart uitspraak. uitgezet. Zij ging op eigen ge legenheid naar huis in Delft. In verband met deze zaak wer dén aangehouden: de 19-jarige monteur G. E. B., de 20-jarige R. A. S. (zonder beroep), de 19- jarige automonteur M. A. M., de 26-jarige monteur G. R. W. en de 18-jarige E. G. S., een colpor teur, die een broer is van R. A. S. Een 18-jarig Haags meisje kwam zaterdagavond in de Haag se binnenstad in kontakt met een jongeman. Na een bioscoop te hebben bezocht ging dit tweetal naar een bar. Daar kwam het duo in kontakt met een man, die op verzoek de sleutel van zijn ka mer aan het tweetal gaf. Toen zij op de kamer waren, verscheen de sleutelgever met twee anderen. De jongeman werd de deur uit gewerkt De anderen sloegen het meisje, dat, al dan niet onder be dreiging, ernstig werd misbruikt. Later gingen twee rqannen weg en kwamen er twee anderen voor in de- plaats. Het meisje werd op nieuw overmeesterd. In totaal werd zij acht keer misbruikt. De jongeman, die het meisje naar de kamer bracht, zou geld hebben ontvangen voor het mee- loodsen van het meisje. Uit het onderzoek bleek, dat de eerste twee arrestanten in de eerste zaak, ook verdachten zijn in deze affaire. Voorts werden voor deze zaak aangehouden: de 19-jarige L. B., zonder beroep; de 23-jarige kantoorbediende H. M. B. en de 31-jarige L. F., zonder beroep. Het meisje is op eigen gelegenheid naar huis gegaan. De jongeman is nog niet aangehou den. Een derde ernstige zaak speel de zich op dezelfde zaterdag avond af. In een dancing in de binnenstad ontmoetten drie meis jes drie jongens. Twee van de meisjes kwamen uit Rijswijk. De jongens boden aan de meisjes met hun auto naar huis te bren gen. Met zijn zessen vertrokken ze. Al spoedig werden de twee Rijswijkse meisjes op straat ge zet, terwijl het derde, een 18- jarige, de auto niet uit mocht. De auto verdween in een andere richting dan die waar het meisje woonde. De auto werd naar de Scheveningse bosjes gereden, waar het meisje onder bedrei ging ontuchtige handelingen moest dulden en verkracht werd. De politie weet wie de drie man nen zijn, die zich hieraan schul dig maakten. Zij arresteerde de chauffeur van de auto, de 23- jarige bedrijfsleider J. K. uit Leidschendam. BALBOA: De Japanse super- ertstanker „Shorza Maru" ligt, met 50.000 ton erts geladen, vast op een zandbank in een smal deel van het Panama-kanaal. Door deze afsluiting van het kanaal zijn bijna 60 schepen op gesloten. Voor de Bredase rechtbank moest terechtstaan de garage houder C. B. uit Ulvenhout, om dat hij op 31 juli, toen er 's avonds in zijn garage werd ingebroken met een jachtgeweer de inbreker in diens been had geschoten, met als gevolg dat het been moest worden afgezet Hem was ten laste gelegd het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld. De inbreker was de woonwagen bewoner H. S. uit B"eda. Reeds twee keer was er bij B. een geld tas gestolen met de dagopbrengst van de benzinepomp. Hij ver dacht S. daarvan. Toen hij S. op 31 juli weer in de buurt zag, belde hij de politie op en ging zelf met een jachtgeweer, waarvan één haan gesoannen was, op wacht staan. Hij betrapte S. op heterdaad en dwong hem te wachten tot de politie kwam. S. probeerde het geweer omlaag te drukken en tijdens de worsteling om het wapen ging dit af. Toen de politie arriveerde, heeft een wachtmeester zijn been afgebon den en daarmee zijn leven gered. S. ontkende in de garage te zijn geweest. De eis tegen hem was vier maanden gevangenisstraf ge heel voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, omdat hij door het verlies van ziin been reeds zwaar is gestraft. Tegen de garagehou der werd 500 gulden boete ge- eist, omdat hij zonder noodzaak het geweer had geoak* en zich daarmee in een gevaarlijke situa tie had begeven. De rechtbank was het echter wat dit betreft met de officier van justitie niet eens en sorpk de garagehouder, die ziin persoon en goederen had beveiligd, onmiddellijk vrii. ln de zaak tegen S. is de uitspraak op 11 maart. Pest oo midden-Java Naar het Indonesische minis terie van gezondheid dinsdag meedeelde, zijn op midden-Java de afgelopen maanden vermoe delijk 100 mensen aan de pest ge storven.' Een groep Amerikaanse artsen is naar het gebied ver trokken om te helpen bij de be strijding. 77) Hij had niet de moed over haar vraag heen te praten. Er was een onberedeneerd gevoel van schaamte, dat hem de ogen deed neerslaan. „Zo is het inderdaad," ant woordde hij gelaten. „Verschrikkelijk," zei de vrouw. Ze liet de handen in haar schoot vallen en keek om zich heen, alsof ze van ergens hulp verwachtte. „Er is een andere familie," pro beerde Antoon de doodse stilte in de zaal te overpraten, „haar naam wordt even anders gespeld dan de onze; het is slechts een verschil van één enkele letter, maar zij „Je liegt!" werd er rauw uit een hoek geschreeuwd. Antoon keek geschrokken in die richting. Hij zag, hoe enkele mensen zich driftig van hun stoe len verhieven. „Ikik lieg?" vroeg hij, niet begrijpend. „Ja, je liegt en je weet zelf heel goed dat je liegt!" Het was de neef met het kran ten kniosel, die dit schreeuwde. Hij kwam achter zijn tafeltje vandaan, sleepte een asbak mee en bleef haken achter een stoel, die hij met geweld van zich af trapte. Hij stond nu voor het front van de vergadering en stak een beschuldigende vinger naar An toon uit. „Ontken eens dat je liegt!" Ook op andere plaatsen in de zaal stonden mensen van hun stoelen op. Antoon was overdonderd. „Ik weet niet wat u bedoelt," trachtte hij zich boven het aan zwellende rumoer uit verstaan baar te maken. „Jij weet heel goed wat ik be doel," schreeuwde de neef van 't knipsel, terwijl hij langzaam naderbij kwam. „Vertel ons nou maar meteen, dat die mooie vriend van je, die zogenaamde advocaat, die onze zaakjes zo gul wilde opknappen, er met de centen vandoor is! We weten het immers toch al! Maar wat we nou nog willen weten is wat jij, jij!, daaraan verdiend hebt!" Antoon greep zich vast aan de rand van de tafel. Het. duizelde hem en hij voelde het bloed naar zijn hoofd stijge.n. Alles had hij verwacht woede vanwege de teleurstelling, huilbuien van vrouwen, vloeken van mannen, maar niet deze dwaze beschuldiging. Was het maar waar, flitste het door zijn gedachten, was het maar waar, dat Joost het geld had gestolen, het geld! En niet dat andere. Dan zou alles goed zijn! Wat kan mij dat geld schelen! Zijn even opgekomen drift zakte snel en hij voelde zich zwak worden, zo ellendig zwak en moe, dat de bijna onweer staanbare lust hem beving zijn hoofd op de tafel te leggen en te gaan huilen als een kind. Maar de zaal, daar voor hem, hiéld hem gevangen, als in een ban. Hij zag hoe de mensen, met de beschuldiger voorop, langzaam nader kwamen, bijna schuifelend, in de richting van de groene tafel, waarachter hij alleen zat. Het was als een compacte massa, als een watervloed, die langzaam rijst en je op een gegeven ogen blik zal overspoelen. En zoals men van een rijzende water vloed elke golf, elke schuimrand, elke kolk afzonderlijk ziet, zo zag hü, ontstellend scherp, ieder ge zicht, ieder gebaar, elke houding en elke gelaatsexpressie los van hét geheel. Hij las de haat en de wanhoop; het stille verdriet dér teleurstelling en de lust tot wraak in de ogen; hij zag de vertrek kende monden, de op en neer schuivende adamsappels in magere mannenhalzen; hij zag de gerafelde broeken en de ver stelde overhemdboorden; hij zag de kaal geworden colberts en de verschoten dassen; hij zag de ge rimpelde en ruw geworden han den; hij zag de mens in zijn ver trapte illusie. En, misschien voor het eerst in zijn leven, voelde jonkheer Van Heeckeren Havelaar zich één met de mensen. Het zelf doorstane leed en de aan eigen ziel onder vonden teleurstelling namen hem op en plaatsten hem met zijn beide benen op de vaste grond. Het dreigende mensenkluwen had de tafel bereikt, maar An toon was niet bang meer, dat hij onder de voet zou worden ge lopen, omdat een vreemd gevoel hem zei, dat hij niet voor dat mensenkluwen stond, maar zich er middenin bevond en er deel van uitmaakte. „Het is niet waar," zei hij zacht, maar duidelijk verstaanbaar, „het is niet waar, waarvan u mij en de heer De Kamp beschuldigt; hoe komt u er bij Hier voor mij liggen de officiële stukken, die jullie zelf mogen lezen. Die zullen jullie bewijzen, dat ik de waarheid spreek Ik begrijp jullie teleurstelling en jullie woedeik heb meer verloren, dan een illusie alleen. Hij sloeg de handen voor zijn gezicht. Dit was slechts een ge baar; in werkelijkheid legde hij zijp hoofd in de schoot van het leven. (Wordt vervolgd.) i WEET U HET NOG?! aar heb vasbe bariep, J literblik- ja| IOO g ram PANKLAAR." DIEPVRIES i^e PRUS-SIAG ^oogramstxik zonder graat SCHOLFILET 43S baast u! IV grote pot^ OAT IS PRUS-SLA© tohk 130 SRAM oUbyd ir; de prójs-slag neem wab in voorraad blikje dab .scheelt dubbeltjes1! oltoa to export kwaliteit» in kakel EU verse 50 grcwspofc literblik I zowerverse diepvries 450gram »onze slager biedt* (deze week aan: :mot£s& rger op zoom xJe-Goea- Axel middelburg. VUssmgen-Temeuzen i Steenbergen j In Nabloes in het door Israël bezette gebied ten westen van de Jordaan heeft een tribunaal 9 leden van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie tot straffen van vier tot twinig jaar veroor deeld wegens terrorisme en ge wapende infiltratie in Israël. Een dorpeling uit Cis-jordanië werd tot twintig jaar veroordeeld, om dat hij twee saboteurs van de ter roristenorganisatie „El Fatach" bad verborgen. Een Libanese student kreeg 2 jaar, omdat h(j had geprobeerd een sabotage groep in Israël t» organiseren.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2