Vier kamerleden verlaten de K.V. P.-fractie Artillerie-aanvallen op Saigon en vliegveld Tan Son Nhoet Verklaring van drs. Aarden namens radicalen Vrachtwagens met levensmiddelen mogen Zuidvietnamese hoofdstad niet binnen Nederland schenkt 18 miljoen aan Indonesië OVERLEG INGROEP VAN ACHTTIEN' AFGESLOTEN Koffie vier cent per 250 gram dunrder HET WEER WOENSDAG 28 FEBRUARI 1968 24e Jaargang No. 7148 Lidmaatschap opgezegd „Niet juist" Doorslaggevend Donderdag verklaring van de premier Kamerleden Westerterp, Van Schaik en IVEommersteeg afzijdig Niet te overbruggen Mr. Van Doorn bedankt als Kamerlid Neuzen tellen Pikant Eerste knal B-52'ers in actie Verliezen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden frank, by abonnement: TERNEUZEï Directeur-Hoofdredacteur: van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (green handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nnr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De fractieleider van D '66 mr. Van Mierlo, sloot zich bij het verzoek van drs Den Uyl aan. De fractieleider van de a.r.p., mr. B. W. Biesheuvel, zou zich niet tegen het voorstel van drs Den Uyl verzetten. Mr. E. H. Toxopeus, fractie leider van de v.v.d., vroeg zich Mede namens de heren Mom- mersteeg en Van Schaik legde de heer Westerterp een verkla ring af, volgens welke hij zich blijft stellen op de uitgangspun- calen uit de k.v.p.-fractie voor het kabinet-De Jong. verklaarde drs Den Uyl dat het primair niet een kwestie is van neuzen tellen, maar een feit dat zich in de grootste regeringspartner een splitsing heeft voorgedaan. Mr. B. W. Biesheuvel, voor zitter van de a.r.-fractie, heeft het besluit van de heren Aar- UTRECHT: Bijeenkomst K.V.P.- radicaien in „Terminus". V.l.n.r. de heren Janssen, Aarden en Bo- gaers tijdens een korte pauze. „In elke fractie Is Intern een hoge mate van vertrouwen nodig. Het vertrouwen dat ik stel in de k.v.p.-fractie als geheel, is In cUe mate afgenomen, dat het mij niet mogelijk is daarvan nog verder deel uit te maken. Ik zie mij dan ook genoodzaakt het lidmaatschap van de k.v.p.-frac tie te beëindigen." Dit zei drs Aarden gisteren bij het begin van de vergadering der tweede kamer, nadat hij eer der op de dag uit de k.v.p.-frac tie was getreden. De heer Aarden legde er de nadruk op, dat in belangrijke mate overeenstemming bestaat over de noodzaak tot fundamen tele wijzigingen in de politieke verhoudingen. De politieke her oriëntering zal zich naar zijn mening in de tweede kamer vol' trekken. „Over de grenzen der fracties heen bestaat eensgezindheid. De gelijkgezinden zullen hieraan de consequentie moeten verbinden, die wijst in dè richting van een vooruitstrevende concentratie. Deze concentratie zal ik in deze kamer bevorderen", welke uit spraak aan het a.r.-kamerlid de heer Schakel de interruptie ont lokte: „Concentratie door afsplit sing". De heer P. J. Janssen ver klaarde zich bij de verklaring van drs Aarden aan te sluiten. Het meest doorslaggevende argu ment hiervoor is, aldus drs Jans sen, het verschil van mening met het overige deel van de k.v.p.- fractie over de wegen óm tot par- tijvernieuwing te komen. Drs Janssen deelde mee dat de radicalen een groep zullen vormen die hij verzocht voor lopig als de groep-Aarden te willen aanduiden. Binnenkort zal een mededeling over de defi nitieve naam worden gedaan. De nieuwe groep krijgt in de twee de kamer zitting tussen de boe renpartij en de anti-revolutio naire party. Kamervoorzitter Van Thiel deelde mee de minister van bin nenlandse zaken over de vor ming van een nieuwe groep te zullen inlichten. De kamer aanvaardde een voorstel van de fractievoorzitter van de p.v.d.a., drs J. M. den Uyl, om premier De Jong uit te nodigen donderdag een verkla ring af te leggen over de positie van het kabinet. Nu een afsplit sing in een der regeringspartijen heeft plaats' gehad, heeft de kamer het recht te '.veten hoe het kabinet zijn positie ziet. af waarom men zich tegen het voorstel zou verzetten: het rege- ringsblok bestaat nog steeds. Hij zei geen behoefte te hebben aan een verklaring van de premier. De e.li.-fractieleider Mellema noemde het verzoek van drs Den Uyl „volstrekt overbodig". Hij had geen behoefte aan een ver klaring van de premier, maar zou zich er niet tegen verzetten, als een grote groep van de kamer daaraan behoefte heeft. Drs Schmelzer. fractieleider van de k.v.p., deelde evenens mede zich niet tegen de verkla ring van de premier te zullen verzetten. Zo de premier daar aan behoefte heeft, zal deze ver klaring zeer kort zijn, aldus drs Schmelzer. Dó k.v.p.-kamerleden drs Aar den, mr. Van Doorn, de heer Janssen en, mej. Kessel hebben besloten uit de fractie te treden. Na afloop van een dinsdagoch tend gevoerd fractieberaad deel de voorzitter drs Schmelzer mee, dat de tegenstellingen tussen ge noemde kamerleden en de frac tie niet konden worden over brugd. Op sommige punten waren de verschillen groter dan men dacht. De vier kamerleden waren van mening dat zij niet langer in staat waren vertrou wen in de k.v.p.-fractie als ge heel te stellen. De kamerleden Westerterp, Van Schaik en Mommersteeg hebben verklaard geen aanlei ding te zien om onvoldoende vertrouwen in de fractie als ge heel te stellen. Het fractieberaad nam onge veer een half uur in beslag. Na afloop legde drs Schmelzer op een persconferentie een verkla ring af, waarin hjj~ een uiteen zetting gaf van de ontwikkelin gen sinds vorige week donder dag. Vrijdagochtend heeft het frac tiebestuur besprekingen gevoerd met de heren Aarden, Van Doorn en Janssen. Dit beraad is diep gaand geweest. Gebleken is, dat de tegenstellingen betrekking hadden op dieper liggende fac toren, veel dieper dan wat in televisie-uitzendingen is gezegd. De problemen ten aanzien van de menselijke verhoudingen in de fractie- tussen deze en de an dere leden, maar vooral betrek king hebbende op het streven naar christen-democratische samenwerking waren van zo fun damentele aard, dat overbrug ging niet mogelijk bleek zonder afbreuk te doen aan eigen op vattingen zoals deze in de reso luties van de partijraad in Arri- hem waren neergelegd. ten die of> de vergadering van de partijraad van 8 en 9 decem ber zijn aanvaard en waaraan onverkort dient te worden vast gehouden. Hij achtte geen fei ten, aanwezig om het vertrouwen in het fractiebestuur op te zeg-, gen. „De breuk die is ontstaan bin nen de groep radicalen en bin nen de k.v.p.-fractie, is niet be vorderlijk voor de politieke ver nieuwing in ons land". De heer Schmelzer verklaarde in antwoord op vragen, dat de vier radicale leden van de k.v.p.- fractie hun partijlidmaatschap hebben opgezegd. De fractieleider van de k.v.p. verklaarde dat, indien hij per soonlijk in een vergelijkbare situatie zou verkeren als de vier radicalen, hij zijn zetel ter be schikking zon stellen. „Staats rechtelijk hebben de radicalen echter het recht en de keuze zelf hierover te beslissen." Mr. H. W. van Doorn, lid van de k.vp.-fractie en voorzitter van de K.R.O., heeft besloten ontslag te nemen als lid van de tweede kamer. In deze vacature wordt als zijn opvolger genoemd de heer K. J. van Laak uit Waalwijk, die reeds eerder lid van de tweede kamer was. Mocht hij een benoeming niet aanvaarden, dan zal waar schijnlijk worden benoemd de heer J. M. van der Aa uit Til burg. De fractieleider van de p.v.d.a., drs Den Uyl, heeft meegedeeld dat het bestuur van de partij van de arbeid zich zal beraden, of en in welke vorm besprekin gen met de k.v.p.-radicalen moe ten worden geopend. De p.v.d.a. zou hiertoe het initiatief knnnen nemen, zo voegde hij hieraan toe. De heer Den Uyl herinnerde eraan, dat het partijcongres het bestuur heeft gemachtigd tot be sprekingen om te komen tot een progressief stembusakkoord. Voorwaarde was echter, dat de christen-radicalen een „eigen adres" kregen. In antwoord op een vraag of hij de groep-Aarden als een con fessionele partij beschouwde, verklaarde hij dat deze groep zich presenteert als een positieve groep van christenen en zich daardoor onderscheidt van de confessionele partijen. Een groep van christenen, die bereid is vóór de verkiezingen duidelijk haar keuze te maken, heeft af stand gedaan van een van de meest wezenlijke kenmerken van de confessionele partijen, die zelfs na verkiezingen de keuze mogelijkheid open laten. Gevraagd naar de consequen tie van het uittreden der radi- den c.s. „niet begrijpelijk en niet juist" genoemd eü gezegd dit be sluit te betreuren. Van harte meewerkend aan' samenwerking van de christelijke politieke par tijen noemt hii «et gevolg van het besluit van heer Aarden een desintegratie, die leidt tot verbrokkeling. Naar het oordeel van mr. Bies heuvel is het uittreden van de heer Aarden c.s. in de eerste plaats een interne zaak van de k.v.p.-fractie. Hij is van oordeel dat het ontbreken van voldoen de vertrouwen geen motief kan zijn om uit te treden. Bovendien is naar zijn mening de zaak on voldoende doorgesproken. Mr. Biesheuvel betreurt de ontwikkeling temeer, gezien de achtergrond van de „verstandi ge" adviezen van de commissie- Cals, de commissie van wijze mannen uit de k.v.p., en ook ge zien de achtergrond van het werk in de groep van achttien. De leider van de liberale fractie, mr. Toxopens, heeft ver klaard dat het uittreden van de vier radicalen uit de k.v.p.-frac tie geen wijziging voor de rege ringscoalitie betekent. De vraag is echter wat <3e radicalen in de a.r.p. en een en kele in de c.h.u. zullen doen, aldus mr. Toxopeus. Wellicht zullen zij zich, nu de radicalen in de k.v.p. heben „verknald", niet meer zo nauw gebonden voelen. Mr. Toxopeus achtte het niet juist dat drie radicalen hun kamerlidmaatschap niet hebben opgezegd: Zij zijn gekozen op het programma van de k.v.p. en kunnen niet pretenderen dat zij om hun radicalisme zijn geko zen, een radicalisme waarvan samenwerking met de p.v.d.a. het meest pregnante is. De hou ding van mr. Van Doorn achtte hij juister. Indien mr. Van Doorn voorzitter van de K.R.O. blijft, wordt dit „een pikante situatie", aldus mr. Toxopeus. Hij zei niet verrast te zijn over het uittreden van de vier radicalen. Gesteld dat mr. Bo- gaers hun zijde heeft gekozen, dan laten de radicalen de vier wijze mannen o.a. mr. Cals die bij hen toch enig gezag heeft „in hun hemd staan". In antwoord op een vraag ver klaarde mr. Toxopeus, dat het er op dit ogenblik niet naar uit ziet. dat de k.v.p. door het blij ven van Westerterp c.s. een on betrouwbare partner is gewor den. De fractieleider van D '66, mr. Van Mierlo, verklaarde blij te zijn met het uittreden van de radicalen uit de k.v.p.-fractie. Een jaar geleden hebben wij gesproken over het ontploffen van de politieke partijen, „en vandaag hebben wij de eerste knal gehoord". Mr. Van Mierlo legde er de nadruk op dat het appèl, dat de groep-Aarden op de confessionele kieze.rs kan uit oefenen, beopucjen moet blijven- De vietcong heeft in de nacht van maandag op dinsdag op zes verschillende plaatsen mortier en raketaanvallen op Saigon en het vliegveld Tan Son Nhoet uit gevoerd. Op Tan Son Nhoet werden twee beschietingen uitgevoerd, die volgens Amerikaanse mede delingen „lichte schade" veroor zaakten. Het was de eerste maal dat de maandag van kracht ge worden censuur over gebeurte nissen op het vliegveld werd toe gepast. In Saigon werden de buiten wijk Gia Dinh, dè omgeving van de Tsji Hoa-gevangenis en de omgeving van de renbaan ge troffen. Volgens een woordvoer der werd één persoon gedood en werden enige huizen vernield. Het hoofdkwartier van de mi litaire gouverneur van Saigon werd met terugstootloze vuur monden bestookt, waarbij vijf Zuidvietnamese soldaten gewond raakten. Voor het eerst sinds de aan val op het kamp Lang Vei bij Khe Sanh is weer gemeld, dat de rebellen gebruik maken van tanks. Honderd kilometer ten noorden van Saigon, dichtby de grens met Cambodja, raakten Zuidvietnamese en Amerikaanse commando's in gevecht met viet- congleden, die gesteund werden door tanks. Eén tank werd ver nield, de andere verlieten het strijdtoneel, aldus een Ameri kaanse verklaring. Terwijl door ongunstig weer maandag geen bombardementen op de delta van de Rode Rivier in Noord-Vietnam konden wor den uitgevoerd, wordt in het zuiden steeds meer gebruik ge maakt van de zware B-52 bom menwerpers. Maandag werden zeven doelen bestookt, waarvan vijf rond de belegerde marine basis Khe Sanh. De twee andere betroffen aanvallen op een Noordvietna- mees kamp in de omgeving Van Dak To en Noordvietnamese troepenconcentraties op 40 km ten noordoosten van Saigon. op- Volgens Zuidvietnamese gave zijn in de periode van 30 januari tot 26 februari 2788 regeringsmilitairen. 1536 Ameri kanen en bondgenoten en 38.794 vietcongleden en Noordvietname- zen gesneuveld. Aan regeringszijde werden voorts 8299 militairen gewond en werden 578 als vermist opge geven. Deze cijfers waren voor de Amerikanen en bondgenoten 7764 gewonden en 11 vermisten, In dezelfde periode werden 6991 rebellen en Noordvietnamezen gevangen genomen en 10.878 wa pens op hen buitgemaakt. Buiten Saigon bedroegen de verliezen onder de burgerbevol king 5842 doden en 9872 gewon den. In Saigon werden 5502 bur gers in ziekenhuizen opgeno men, van wie er 297 overleden- Het aantal burgers dat in Sai gon en omgeving buiten de zie kenhuizen om het leven kwam, is onbekend. Sinds het „tet"-of- feftsief zijn in Saigon 45.000 hui zen vernield. Voorts zijn er sinds begin februari in Zuid-Vietnam 688.437 nieuwe vluchtelingen bijgeko men, aldus regeringsopgave. (Zie verder pag. 5.) De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Ma- lik, en de Nederlandse ambassa deur in Indonesië, mr. E. L. C. Schiff, hebben dinsdag documen ten uitgewisseld betreffende de schenking van 18 miljoen gulden aan Indonesië. Deze schenking is een onderdeel van de Nederland se bijdrage aan de hulpverlening, die Indonesië dit jaar zal ontvan gen van zijn niet-communistische krediteurenlanden. De schenking van 18 miljoen gulden is bestemd voor importtransakties in het kaucr vaa het Indonesische ex- portbonussysteem. De Neder landse ambassadeur had presi dent Soeharto op 22 januari van deze schenking in kennis gesteld. Tijdens een vorig jaar novem ber in Amsterdam gehouden bijeenkomst werd overeengeko men dat Indonesië dit jaar 325 miljoen dollar nodig heeft. En kele weken na de conferentie stelde de Nederlandse regering een langlopende lening van 7,2 miljoen gulden beschikbaar als voorschot op de Nederlandse bij drage. De groep van achttien, het overlegorgaan van delegaties uit de k.v.p., a.r.p. en c.h.u., heeft be sloten voorlopig een einde te ma ken aan het overleg. De tot nu toe in dit overleg be reikte resultaten zullen worden aangeboden aan de partijbestu ren, dié zich over deze resultaten en over het werkprogram van de groep van 18 zullen moeten be raden. Eerst wanneer de partij besturen een standpunt hebben bepaald, kan een hervatting van het overleg in de groep van 18 worden tegemoet gezien. Het beraad van maandag avond, gehouden in het gebouw De mogelijkheid moet worden geschapen dat de groep haar parlementaire functie kan ver richten. D '66 zal voor zover mogelijk hierbij hulp verlenen. Spr. zei te verwachten dat hij deze kwestie met drs Aarden zal kunnen bespreken. De onafhankelijke breekijzer- funktie' van D '66 is reëel, aldus mr. Van Mierlo. D '66 is een sterk middel geweest om het klimaat te scheppen waarin de behoefte, een politieke scheids lijn te trekken, dermate groot is geworden dat zij tot de gebeur tenissen van vandaag heeft ge leid. De. fractieleider noemde de be slissing van drs Aarden c.s, „uiterst moedig". Veel zal er van afhangen wat de radicalen in de anti-revolu tionaire partij en de christelijk- historische unie doen. Het eer ste begin van een ontploffing heeft aangetoond, hoe moeilijk het gaat. Wij zijn er nog lang niet," aldus mr. Van Mierlo. van de Tweede Kamer in Den Haag, werd van k.v.p.-zijde niet bijgewoond door de heren mr. J. L. M. Th. Cals en mr. E. C. M. Jurgens uit Amsterdam, die bei den niet in de gelegenheid waren deze bijeenkomst bij te wonen. De voorzitter van de c.h.u., drs. A. D. W. Tilanus, deelde1 na af loop van het beraad mee, dat het gesprek „bijzonder openhartig en plezierig" was geweest. Hoewel „niet veel werk was verzet", had den de delegaties „een goede ver gadering gehad". Hij deelde mee dat het aan departijbesturen wordt overgelaten, wanneer de werkstukken van de groep van 18 zullen worden gepubliceerd. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Naar uit vakkringen wordt mee' gedeeld, maakt de per 1 januari 1968 doorgevoerde invoerbelasting op ruwe koffie een herziening van de consumentenprijzen voor gebrande koffie noodzakelijk. Met, ingang van woensdag 28 februari zullen de consumentenprijzen van gebrande koffie in het algemeen met vier cents per pakje van 250 gram worden verhoogd. Het weer in ons land staat nog steeds onder invloed van een krachtig gebied van hoge lucht druk met centrum boven de Noordzee. Het neemt in onze om geving nog steeds in betekenis toe en veroorzaakt een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Met deze wind werd bewol king van de Noordzee aange voerd, die dinsdagavond tot aan de grote rivieren was doorge drongen. De 'grens van de bewol king verplaatst zich nog verder in zuidelijke richting, zodat van- WOENSDAG 28 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.00 2.24 Terneuzen 2.36 3.00 Hansweert 3.10 *3.34 Walsoorden 3.09 3.33 DONDERDAG 29 FEBRUARI v.m. n.m. daag in vrijwel het gehele land wolkenvelden zullen voorkomen. Het blijft echter overwegend droog, en de middagtemoeraturen zullen ongeveer dezelfde waar den bereiken als dinsdag. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot hedenavond. Veel bewolking Merendeels zwaarbewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige, in hoofdzaak oostelij ke, wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als dinsdag. ZON MAAN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.37 3.13 3.47 3.46 3.00 3.3S 4.10 4.09 op onder op onder Febr. 28 7.30 18.16 7.59 18.31 29 7.28 18.18 8.10 19.47 Mrt. 1. 7.26 18.20 8.19 21.00 2 7.24 18.22 8.29 22.13 3 7.22 18.23 8.39 23.26

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1