Franse minimum-prijsrege ling voor import van vis FORTUNA Weekend eiste weer tal van verkeers slachtoffers Moeilijkheden voor de Nederlandse visserij Koningin Fabiola geopereerd Brand vernielt kurkfabriek in Driebergen Geld vcor bijvoorbeeld kampeeruitrus';: wascombinatie, scooter of auto persoonlijke lening lenen? Algemene Bank Nederland Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 26/dinsdag 27 februari 1968 Ontsnappings clausule LONDENS POSTKANTOOR BEROOFD HITTEGOLF IN AUSTRALIË Ontevreden Duitse boeren demonstreerden Gemeen schappelijk beleid DIAMANTEN DIEFSTAL MAROKKAAN DOOR LANDGENOOT DOODGESCHOTEN OPSTANDELINGEN IN CAMBODJA Herdenking van de februari-staking in Amsterdam Waarom zou u het niet U bent welkom bij de Rolls Reyces en Bentleys met remgebreken TWEESTRIJD ARABISCHE SABOTEURS GEDOOD SPOREN VAN MINERALEN GEVONDEN OP JAVA Dr. H. A. H. Boelmans Kranen burg, secretaris van de rederij- vereniging Nederlandse zeevis serij, verwacht niet te veel moei lijkheden van de aangekondigde nieuwe minimumprijsregeling voor de import van vijf vissoor ten in Frankrijk. De regeling zaïl belemmerend werken en is lastig voor de Nederlandse exporteurs, maar waarschijnlijk ontstaan er geen grote problemen, zo zei hij desgevraagd. Zoals bekend heeft de Franse regering besloten tot het instel len van een nieuwe minimum- prijsregeling bij de import van kabeljauw, wijting, koolvis, ma kreel en schol. De belangrijkste vissoort die Nederland naar Frankrijk exporteert, is tong en die valt er dus buiten, vertelde de heer Kranenburg. Een mini mumprijsregeling sorteert alleen effect, als zowel Nederland als Frankrijk grote visaanvoer heb ben. Door haar besluit de E.E.G.- ontsnappingsclausule toe te pas sen om regelen te kunnen stellen voor de import van vis, is de Franse regering tegemoet geko men aan de wensen van de ka mers van koophandel in Noord- Frankrijk. Deze kamers hadden hierom verzocht teneinde de vis sersstaking, die al sinds maandag duurt, te doen beëindigen. De grote aanvoeren op de belang rijke markt van Boulogne hadden de prijzen doen dalen tot een voor de Noordfranse vissers onaan vaardbaar niveau. Frankrijk heeft een minimum prijzensysteem gekend, dat ech ter op 31 januari werd afgeschaft. Als een vissoort in zo grote hoe veelheden op de markt kwam, dat de prijzen drie marktdagen Koningin Fabiola van België heeft zondagochtend een operatie ondergaan om de gevolgen van een eerdere operatieve ingreep ongedaan te maken. De huidige ingreep had tot doel belemmerin gen voor een eventuele nieuwe zwangerschap weg te nemen. De koningin had op medisch advies al eerder besloten zich te laten opereren. In een medisch communiqué werd gezegd dat de toestand van de koningin bevredigend is. Zij zal ongeveer twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. Kort tevoren had het koninklijk huis de operatie bekendgemaakt. Vijf gemaskerde mannen heb ben zaterdagavond zes sorteer ders van een postkantoor in Lon den overmeesterd. Zij maakten zich met verscheidene postzak ken uit de voeten. De waarde van hun buit wordt op 130.000 pond sterling (ongeveer 680.000 gul den) geschat. De sorteerders wer den geboeid maar wisten, zich la ter te bevrijden. Terwijl de Nederlanders dit weekeinde dieper in de kragen van hun overjas wegdoken, trok ken de Australiërs een jasje uit De temperaturen liepen daar op tot 41 graden Celsius en tiendui zenden zochten verkoeling aan de stranden. In Melbourne kwa men elf mensen tengevolge van de hitte om en duizenden moes ten wegens uitputting worden behandeld. Met 1700 trekkers, 30 autobus sen en meer dan duizend auto's zijn zaterdag 5000 Duitse boeren naar de Hessische stad Korbach gekomen. De wegen naar de stad zijn urenlang versperd geweest. De boeren voerden spandoeken mee met opschriften als: „Bonn heeft ons bedrogen", „E.E. G. en Europa Ja maar niet ten koste van ons" en „Onze inkomsten da len. de winkelprijzen niet". achtereen onder een bepaalde minimumprijs lagen, gingen de grenzen dicht voor de importeurs van die vissoort. Dit kwam bijna elk jaar voor. De grenzen gingen weer open, als de prijs drie ach tereenvolgende marktdagen bo ven het minimumniveau waren gebleven. Hierdoor werd de eigen visserij beschermd, omdat vooral de vis- verwerkende industrie gedwon gen was Franse vis te kopen. Toen enkele wek én geleden deze rege ling werd afgeschaft, was dit in een periode van aanvoer van grote hoeveelheden kabeljauw. Uit een bestelwagen op het vliegveld Kennedy bij New York is een zending diamanten voor Europa ter waarde van 100.000 dollar gestolen. De zending zou via Londen en Frankfort naar de niet bekende eindbestemming worden gevlogen. MIDDELBURG: De Middelburg se politie heeft van twee middel bare scholieren een grote hoe veelheid tuapens en munitie in beslag genomen. De jongens had den het oorlogstuig gevonden in de Walcherse duinen en als sou venirs meegenomen. Het wapen tuig was afkomstig uit de twee de wereldoorlog. De Franse regering heeft de E.E.G.-commissie op de hoogte gesteld van de instelling van een nieuwe regeling, zo blijkt uit het verstrekt communiqué. Frankrijk is voorstander van een snelle in voering van een gemeenschappe lijk visserijbeleid. Een ontwerp- reglement, dat deze materie re gelt, wordt vandaag bij de E.E.G.- commissie ingediend. Eind maart komt het bij de Europese minis terraad, aldus het communiqué. In de naéht van vrijdag op za terdag om half twee is op de Kleiweg in het centrum van Gouda de 25-jarige Marokkaan Benaisa Ben Amar tijdens een vechtpartij doodgeschoten door een 31-jarige landgenoot. Het slachtoffer werd in de hartstreek getroffen en overleed bij aan komst in het ziekenhuis. De da der, die bij de aanhouding nog in het bezit was van de gebruikte revolver, is ingesloten. In de noordoostelijke Cambod jaanse provincie Battambang heb ben vorige week verscheidene korte gevechten plaats gehad tus sen Cambodjaanse regeringstroe pen en communistische opstande lingen. Een twintigtal rebellen werd hierbij gedood en verschei dene andere gewond. Aan rege ringszijde vielen zes gewonden. Zaterdagmorgen om half zeven brak een felle brand ujt bij de Nederlandse kurkplatenfabriek in Driebergen. De brand is ontstaan op het terrein, waar grote hoe veelheden geoerste kurk liggen opgeslagen. Door de felle oosten wind sloeg het vuur over naar de eigenlijke fabrieksgebouwen. D° brandweer van Driebergen, die werd geassisteerd door de brand weer van Zeist en de bedriifs- brandweer, deed al het mogelijke om het vuur in de ooslagruimten onder controle te krijgen. Omstreeks tien uur waren drie fabriekshallen volkomen uitge brand. Hierin waren onder meer de zagerij en de branderij onder gebracht. Verder zijn twee vracht auto's verloren gegaan. De schade aan machines en materiaal is zeer groot en beloopt zeker enkele ton nen. De drie brandweer korpsen hadden vrijwel de gehele dag no dig voor het nablussen: In de fa briek kan voorlopig niet gewerkt worden. Vele duizenden Amsterdam mers naar Schatting 5000 a 6000 hebben zondagmiddag de slachtoffers van de staking in Amsterdam in februari 1942, toen de Duitsers open en bloot met jodenvervolging begonnen, her dacht. Men dëfileerde langs het standbeeld van de dokwerker, symbool van het in verzet geko men Amsterdam, op het plein tussen de twee grote synagogen, die de Amsterdamse binnenstad rijk is. Voorop liepen mevrouw en burgemeester Samkalden, die gesecondeerd door de Amster damse wethouders namens alle Amsterdammers een krans legde aan de voet van het beeld. Zijn voorbeeld werd door velen gevolgd, zodat na afloop van het ruim een uur durend dé filé de sokkel onder éen schat van bloemen was bedolven. In het défilé liepen vooraan staanden uit de Joodse religieuze gemeenschappen mee, gemeente raadsleden, parlementsleden, deelnemers aan de staking, fami lieleden van omgekomenen, ver tegenwoordigers van betrokken bedrijven en gemeentelijke dien sten, leden van verzetsorganisa ties en heel veel belangstellenden waaronder ook jongeren. De her denking die zich in alle stilte vol trok, had een rustig verloop. Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog ta betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men U gaarne op al onze kantoren (meer dan 390) iedere gewenste inlichting geven. Eigenaars over de gehele we reld van het type „Silver Shadow" van Rolls Royce en de Bentley T moeten hun auto's laten contro leren op een mogelijke fout in het remsysteem, die een volslagen fa len van de remmen tot gevolg zou hebben, zo meldt het Britse blad „Sunday Times". Volgens het blad is het de tweede maal, dater sprake is van een remdefect bij deze 65.000 gulden kostende auto mobielen. Rolls Royce stuurde 'n waarschuwing rond, nadat bij twee exemplaren haperingen in 't rem systeem waren geconstateerd. 76) „Geachte aanwezigen," begon hij en hij hoorde zijn eigen stem ijl eh vreemd, alsof die tot hem kwam van een ver verwijderde hoek van het zaaltje. „Geachte aanwezigen. Alvo- vorens u enkele officiële en be langrijke mededelingen te doen aangaande de zaak die nu reeds een half jaar onze aandacht heeft en die thansdie thans tot een einde is gebracht, moet ik u tot mijn leedwezen mede delen, dat het onze zaakgelas tigde de heer.hier haper de zijn stem even, alsof hij de naam slechts met moeite over zijn lippen kon krijgen .de heer De Kampom redenen vanehparticuliere aard niet mogelijk is op deze laatste familiebijeenkomst aanwezig te zijn." Hij zweeg even en knipte ner veus met zijn vingers. Zijn ogen voelden strak en branderig en hij zocht naar de woorden, waarmee hij verder moest gaan. In de zaal ontstond enig ge rucht. Er werd gefluisterd. De neef met de bron keek gelijk- hebbend rond en zei halfluid: „Nou... Nou. ?7 En toen anderen instemmend knikten van „Ja. je hebt gelijk", vatte hij moed en riep hij luid: „Nou, kom maar voor de draad met het drama Antoon keek wat schichtig- verbaasd in zijn richting en vroeg: „Wat bedoelt u?" „Ik bedoel", vervolgde de neef met de bron, „dat je er geen doekjes om hoeft te winden. We weten er zo half en half al van!" Er werd van verschillende kan ten gesist en tot stilte gemaand en daarom retireerde de neef met de bron voorlopig met een: „Nou ja, ga maar door", en brommend tot de dichtstbijzit- tenden: „es kijken hoe hij het versiert." Antoon haalde even zijn schou ders op. Hij begreep niet goed waar deze man op doelde. Nie mand kon nog iets weten. Zelfs in Den Haag wisten zijn beste kennissen niet beter of nu ja. Hij fronste zijn wenkbrau wen en streek over zijn voor hoofd. Nu was hij de draad van zijn inleiding kwijt. Hij had niet op interrupties gerekend, zo in het begin. Nu moest hij naar woorden zoeken en het ging zo moeilijk. Zün gedachten waren verward en onzeker. Hij verlegde wat papieren, die voor hem lagen en dit bracht hem weer op weg. „Wij zullen dan thans het ver loop van de strijd om de erfenis, zoals wij deze zaak welhaast mo gen noemen, nauwkeurig onder de loupe nemen. Hier voor mij ligt...." hij nam een blad papier op en zag toen plotseling dat de brief onder het papier lag; de fatale brief, de brief van Süus. Hoe ter wereld was het mogelijk, dat die brief tussen zijn papieren was gekomen Was hij dan zo totaal zijn zinnen kwijt geweest, dat hij die brief met de andere papieren in zijn tas had geschoven? Een fractie van een seconde scheen zijn verstand te weige ren. Bijna, op de rand van een geestelijke instorting, liet zijn gevoel hem zeggen: Ligt een brief, die mijn von nis bevat. Een vonnis, voorafge gaan door een aanklacht, zo mee dogenloos en scherp dat ik er van gruw, hoewel ik nu moet bekennen dat zij veel waarheid bevat. Maar ik heb het niet ge weten; als iemand mij had ge waarschuwd toen het nog niet te laat was, dan waren deze aan klacht en dit vonnis mij be spaard gebleven. Dit vonnis „Na dit alles, Antoon, is het mij niet langer mogelijk een goede echtgenote voor je te zijn en heb ik besloten .Ligt een uitgebreid rapport van de heer De Kamp", hernam zijn verstand de overhand, „dat ik u in zijn geheel zal voorlezen, opdat u een juist beeld zult krij gen van het verloop en het resul taat van onze pogingen om aan te tonen, dat wij rechten konden doen gelden op de nalatenschap van Gustaf Meyeringh." Hij wachtte weer even en probeer de meester te worden over zijn trillende handen. Toen hem dit niet gelukte, ging hij verder: „U dient alles te weten, opdat U zult beseffen, dat niets onbe proefd is gelaten, dat alle wegen zijn bewandeld; dat er geen fouten zijn gemaakt; dat het recht zijn loop heeft gehad en dat wij, met eerbiediging van de rechten Hij weifelde weer even, om dat hij voelde dat hij op de zaak vooruit liep en hij in zijn ner vositeit bezig was juist dat te doen wat hij wilde vermijden. Hij trachtte zich te herstellen, wilde terug naar zijn uitgangs punt, kon de juiste woorden niet vinden en begon te stotteren. Op dat ogenblik boog een vrouw die dicht bij de groene tafel zat en die, met de handen saamgeknepen en het hoofd een tikje schuin, in gespannen aan dacht naar hem had geluisterd, zich een weinig voorover en vroeg halfluid: „Wilt u daarmee zeggen dat wij het geld niet krijgen, me neer Antoon keek haar aan. De vrouw had een grauw gezicht en doffe, verkleurde haren. Haar ogen waren groot en diep en donker omrand. Antoon zag, dat zij haar adem inhield; hij hoor de de angst in de heesheid van haar stem en hij las de wanhoop in haar ogen, die moe waren. (Wordt vervolgd.) In de nacht van vrijdag op za terdag zijn in Cisjordanië dicht bij de Allenby-brug vijf sabo teurs, die uit Jordanië waren ge komen, gedood in een gevecht met een Israëlische patrouille, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. Een Japans Indonesische groep bodemonderzoekers heeft in de omgeving van Bogor (ongeveer zestig kilometer van Djakarta) sporen van goud en andere ertsen alsmede van kolen en olie aange troffen, zo blijkt uit een mede- leling van het Indonesische pers bureau Antara, dat zegt dit uit goed ingelichte bron te hebben vernomen. Tot dusver zijn geen officiële mededelingen gedaan over de resultaten van 't bodem onderzoek. Het persbureau kon ook geen bijzonderheden over de vondst meedelen. Er zijn in het gebied van Bogor tot dusver geen mijnbouwwerkzaamheden ver richt. DODELIJKE INHAALMANOEUVRE In Didam is zaterdagmiddag de 19-jarige motorrijder B. J. J. Tervoort uit Didam zwaar ge wond, toen hij bij het inhalen van een personenauto en een vrachtwagen tengevolge van het linksafslaan van de vrachtwagen in de berm reed en over de kop sloeg. Enige uren na het ongeluk is hij in het ziekenhuis van Zevenaar overleden. BOTSING MET TEGENLIGGER In de nacht van zaterdag op zondag is de 25-jarige A. H. Nieuwland uit Brummen om het leven gekomen bij een auto-on geluk, dat plaats had op de Arn- hemseweg tussen Apeldoorn en Beekbergen. Zijn auto kwam in botsing met een tegenligger, be stuurd door de 39-jarige R. J. M. W, B. uit Apeldoorn, die bij een poging een voor hem rijdende auto in te halen op de linkerweg helft kwam. De echtgenote van de heer Nieuwland en de heer B. liepen ernstige verwondingen op en werden overgebracht naar een ziekenhuih in Apeldoorn. MAASTRICHTENAAR IN BELGIE VERONGELUKT Zaterdagochtend Qmstreeks. half vier is een personenauto uit Nederland op de verbindingsweg van de autoweg LoirsLoncin van de baan gereden. Het voer tuig verbrijzelde de veiligheids borstwering en kwam naast de weg terecht. De bestuurder van de auto, P. B. uit Maastricht, die door de Belgische politie wordt gezocht en die nog een gevangenisstraf moet uitzitten, liet zijn medepas sagiers aan hun lot over en keer de met een taxi naar Maastricht terug. De 24-jarige J. Gnessen uit Maastricht bleek op slag dood. Een tweede inzittende, Jean W'ygne uit Maastricht, werd le vensgevaarlijk gewond. TEGEN EEN BOOM GEREDEN Omstreeks half twaalf zater dagmorgen is op de weg St. Ni- coiaasgaLangweer een auto tegen een boom gebotst. Een van de inzittenden, de 68-jarige heer W. Pijlman uit Drachten, kwam daarbij om het leven! Zijm'eQhi- genote, een 35-jarige 3pqn, die ae auto bestuurde, alsmeue 'een achtjarig kleinzoontje, werden zwaar gewond en in het zieken huis te Sneek opgenomen. TWEE AUTO'S TEGEN BOOM TWEE DODEN EN EEN ERNSTIG GcWONDE De 24-jarige natuurkundig in genieur R. A. van der Veen uit Den Haag is vannacht om het le ven gekomen toen hij op de Slo- terweg in Amsterdam met zijn auto slipte en tegen een boom botste. Het slachtoffer, dat op weg was naar zijn woonplaats, raakte bekneld en moest door cle brandweer worden uitgezaagd.'1 Op de Kielsterachterweg in Hoogezand is zondagmorgen vroeg een personenauto aange troffen die tegen een boom was gereden. De bestuurder van de auto, de 23-jarige G. Eising uit Musselkanaai, bleek bij de bot sing te zijn omgekomen. Een vnend van hem, die naast hem zat, werd ernstig gewond nahr een ziekenhuis in Groningen ver voerd. VROUW VERONGELUKT Zondagavond is de 77-jarige ongehuwde mej. L. B., bewoon ster van de Julia Jan Wouter stichting te Heerenveen, bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De vrouw die zeer moeilijk ter been was en zich voortbewoog met behulp van twee stokken, werd op rijksweg 32 door een personenauto tegen het wegdek gesmakt en vervolgens door drie auto's overreden. Gezien de ver wondingen moet het slachtoffer direct zijn overleden. Het stoffe lijk overschot werd naar het zie- senhuis te Heerenveen overge bracht. DODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 20-jarige schilder P. van de Vrie uit Kapelle op de Antwerpse straatweg in Woensdrecht met zijn auto in een vrij scherpe bocht geslipt en enkele malen over de kop ge slagen. De jongeman werd uit de wagen geslingerd en overleed kort na het ongeluk. Zaterdagnacht te omstreeks half één zijn de 22-jarige spoor wegbeambte H. van Extel en zijn 18-jarige broer Th. van Extel, beiden uit Silvolde (gemeente Wisch), die samen op een brom fiets zaten, op de weg tussen Aalten en Breedenbroek (ge meente Gendringen) met hun rijwiel in een bocht tegen een boom gébotst. Beiden liepen een schedelbasisfractuur op eri zijn vermoedelijk kort na het onge luk overleden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2