Camille Huysmans (96) oud-premier van België en minister van staat te Antwerpen overleden Onderhandelingen mogelijk binnen enkele dagen Italië stelt conferentie van de zes met Engeland voor „De wereld walgt van de oorlog in Vietnam" 0E THANT KON PRES. JOHNSON NIET 0VERTUI0EN Wreed en zinloos Blaiberg zag de buitenwereld Harde strijd en nog meer troepen 6Z5.00Q man Hué werd heroverd Khe Shan 5 uur beschoten Hanoi gebombardeerd Vernielings- oieraties Weer bombardement ~op Haiphong Engeland sluit de deur paniek in HET WEER Maandag 26 Dinsdag 27 februari 1968 24e Jaargang No. 7147 Raadgever van koningin De man van Stockholm Burgeniesster en kamervoorzitter Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement; TERNEUZE> Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,— per kwsu-taal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Tenteuien Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nar voormiddag. „De regering van Noord-Vietnam is bereid tot vredesonderhandelin gen misschien zelfs binnen enkele dagen nadat Amerika alle oorlogshandelingen tegen Noord-Vietnam stopzet". „Wij moeten op harde gevechten voorbereid zijn. Ik zie geen spoedig einde van de oorlog". Deze twee niteenlopende uitspraken werden het afgelopen week einde gedaan door resp. secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties en generaal Earle Wheeler, voorzitter van het Amerikaanse comité van chefs van staven. De secretaris-generaal bracht In de Verenigde Naties verslag uit van zijn jongste bemiddelings pogingen in de kwestie-Vietnam. Nadat hij in New Delhi en Parijs had gesproken met officiële ver tegenwoordigers van de Noord- vietnamese regering en in Moskou, Londen en Washington met de lei ders van de grote mogendheden, zei Oe Thant meer dan ooit over tuigd te zijn dat het tot een spoe dig onderhandelen zou kunnen ko men. Hij deed een beroep op de Verenigde Staten de „onontbeer lijke eerste stap" van stopzetting van de bombardementen te doen. Volgens hem loopt Amerika daar mee geen militair risico. De kwes tie van .vermindering van de oor logshandelingen en van het bijeen roepen van de Geneefse conferen tie zou tijdens de onderhandelin gen ter sprake kunnen komen. Oe Thant zei dat uit zijn bespre kingen met president Johnson was gebleken, dat de Amerikaanse re gering vasthoudt aan de „formule van San Antonio", volgens welke Hanoi geen militair voordeel mag kunnen trekken uit het staken van de vijandelijke acties tegen N. Vietnam. Voor het eerst sinds drie maan den heeft de Zuidafrikaanse tandarts Philip Blaiberg, de man met een nieuw hart, de buiten wereld weer kunnen zien. Hij mocht zaterdag de gesteriliseerde kamer verlaten, waar hij gedu rende die tijd is verpleegd, om in een er naastgelegen eveneens gesteriliseerde kamer door het raam naar buiten te kijken. Hij was zo blij als een kind, zeiden de artsen van het Groote Schuur- ziekenhuis. Blaiberg zag,, even eens voor het eerst sinds hij werd geopereerd, weer het gezicht van zijn echtgenote, die in de tuin stond. Bij vorige bezoeken droeg /.ij «*n steriel masker. NEW YORK: Jonge Amerikanen protesteren in de omgeving van de V. N. tegen de Amerikaan se bombardementen op Noord- Vietnam. De borden spreken zich uit voor terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viet nam, tegen het gebruik van kern wapens daar en adviseren eerder boeken te zenden dan bommen. De secretaris-generaal zegt in zijn rapport dat de wereld walgt van de oorlog in Vietnam, die even wreed als zinloos is. Er kan volgens hem geen overwinning en geen nederlaag zijn. Slechts dood en verwoesting resten. Zijn bespre kingen hadden zijn mening beves tigd, dat er een rechtvaardige op lossing van het probleem kan wor den gevonden, als eerst enkele es sentiële stappen zijn gedaan. Volgens diplomatieke kringen in New York is het duidelijk dat de toelichting van Oe Thant president Johnson en Rusk niet heeft over tuigd. Generaal Earle Wheeler, voor zitter van het comité van chefs van staven in Washington, ver wacht dat nog zware gevechten in Vietnam zullen volgen. Na een oriëntatiebezoek, tijdens hetwelk hij in Saigon met generaal West- moreland de behoefte aan troepen besprak, zei Wheeler dat de Ame rikanen nog op harde gevechten voorbereid moeten zijn. Hij voegde eraan toe dat de vijand de be schikking heeft over aanzienlijke strijdkrachten, die nog niet zijn in gezet en dat de tegenstander blijk heeft gegeven van zijn wil om het offensief voort te zetten. Volgens sommige geruchten in de Zuidvietnamese hoofdstad keerde Wheeler naar de Ver enigde Staten terug met het voornemen om 800 hefschroef- vliegtuigen en nog 100.000 man te vragen boven het plafond van 525.000, dat als voorlopig maxi mum is vastgesteld. Eind afgelopen week deden in Washington geruchten de ronde, volgens welke de regering van plan is 50.000 reservisten op te roepen en nog 130.000 reservisten bericht wil sturen dat zij zich ge reed moeten houden voor op komst. In Washington twijfelt men er niet meer aan, of het aantal troe pen in Vietnam zal aanzienlijk worden uitgebreid. In sommige kringen verwacht men zelfs dat president Johnson komende week een nieuw plafond zal vaststellen. Ook in officiële kringen in Wa shington spreekt men van opvoe ring van de sterkte in Vietnam tot 625.000 man. Voor het eerst sedert de viet- cong 30 januari het „Tet"-offen- sief inzette, was het zondag be- irckke.ijk rustig aan de fronten, nadat zaterdag de oude keizerstad Hoé door de geallieerden was Heroverd. In Hoe-é waren zuiveringsope raties aan de gang. Nadat op het keizerlijke paleis 25 dagen de vietcong-vlag had gewapperd, slaagden Zuidvietnamese rege ringstroepen er zaterdag in hun vlag te hijsen en die van de viet- cong neer te halen. De gevechten om de gehele stad waren fel en ongeveer 70 procent van de stad is verwoest. Onder de burgerbe volking telt men volgens in Sai gon gepubliceerde gegevens 3.600 doden en 1.500 gewonden. Van 1.300 mensen is het lot onbekend. Aan militaire zijde zijn de ver liezen ook groot. De Amerikanen verloren 119 man aan doden en 961 aan gewonden en de Zuid vietnamese troepen resp. 363 en 1242 man. Volgens de in Saigon gepubliceerde cijfers doodden de Amerikanen 1548 en de rege ringstroepen 2625 leden van de vietcong enNoord Vietnamese militairen. De reeds langer dan een maand bedreigde Amerikaanse Basis Khe Sanh werd in het weekeinde vijf uur lang door de Noordviet- namezen beschoten. Ook moest de basis een infanterie-aanval doorstaan. Een Amerikaanse ar tilleriebasis ongeveer zeventig kilometer ten zuidwesten van Saigon werd aangevallen door 'n vietcong-bataljon. Na twee uur trokken de aanvallers zich terug met achterlating van bijna 100 doden. De Amerikanen verloren twintig man aan gesneuvelden en 68 aan gewonden. Het Zuidvietnamese ministerie van defensie heeft besloten alle ambtenaren onder de 45 jaar een militaire vorming te geven. Zij zullen een week lang worden ge oefend in het hanteren van wapens. In Saigon werden weer twee boeddhistische monniken „uitge nodigd zich onder bescherming van de politie t.e plaatsen", waar door het totaal aantal op 14 kwam. Volgens het Noordvietnamese persbureau zijn zaterdag bij een Amerikaanse luchtaanval op een arbeiderswijk in het centrum van Hanoi twaalf mensen gedood en zestien gewond. Talrijke wonin gen werden vernield of bescha digd. De vietcong dkeil de afgelopen nacht opnieuw de omgeving van Saigon en verscheidene militaire bases in het land met mortieren en raketten bestookt. In de Mekongdelta werd het Vliegveld Tra Noc onder vuur ge nomen, waarbij vijf gewonden vie len. Een recruteringscentrum van de regering te Can Tho werd met terugstootloze vuurmonden be- stoolrt. Eén recruut werd gedood en 25 gewond. In de kustprovincie Binh Dinh dichtbij de stad Qui Nonh lieten de rebellen een munitieopslag- plaats springen. Rond de stad Quang Gnai heeft de vietcong.de vernielingsoperaties tegen de verbindingen verhevigd. In de> afgelooen nacht werd een belangrijke brug ongeblazen. De strategisch belangrijke weg no. één, die kort voor het „tet"-offen- sief bijna overal begaanbaar was, wordt thans stuk voor stuk weer gesloten. Bij' verschillende gevechten in De Belgische oud-premier en minister van staat Camille Huys mans is zaterdagnacht overleden. Huysmans werd op 26 mei 1871 in Bilzen in Belgisch Limburg geboren. Hij studeerde germaan- se letterkunde in Luik, was ver volgens leraar en journalist en van 1905 tot 1922 secretaris van de tweede socialistische interna tionale. In 1921 werd hij ge meenteraadslid en in 1925 kwam hij in de regering als minister van kunsten en wetenschappen. In 1945 benoemde de regent hem tot minister van staat. In 1946 en 1947 stond Huys mans aan het hoofd van een so cialistische, liberale en commu nistische partijen steunende re gering. Daarna was hij enkele jaren minister van openbaar on derwijs in de regering-Spaak. Camille Huysmans is burge meester van Antwerpen geweest. Hij had zitting in verscheidene kabinetten. In 1956 werd de so cialistische leider ter gelegenheid van zijn 85e verjaardag door zijn partij gehuldigd. Hij maak te in dat jaar ondanks zijn hoge leeftijd nog reizen naar Kongo, Rusland en China. Huysmans heeft eens gezegd, dat het clericalisme hem in de politiek had „gedreven". Met wij len koningin Elisabeth, groot moeder van koning Boudewijn, wier raadgever hij was, deelde hij de liefde voor reizen naar communistische landen. In 1965 weigerde de socialisti sche partij in Antwerpen hem kandidaat te stellen voor de par lementsverkiezingen. Hij sloot zich toen aan bij een afgeschei den linkse groepering, maar hij kreeg niet voldoende stemmen. Huysmans zal donderdag ter aarde worden besteld. De dood van minister van staat Camille Huysmans berooft de Belgische politieke wereld van een van haar belangrijkste en meest pittoreske figuren. De lange magere Vlaming, wiens gloedvolle en met kwinkslagen doorspekte redevoeringen altijd een aandachtig gehoor vonden, heeft een belangrijke rol ge speeld in het politieke leven van zijn land, in de socialistische partij en in de internationale organisaties. Als secretaris van de tweede intenationale kwam hij vaak in contact met de grote leiders van het internationale socialisme: de Duitsers Bebel, Kautsky, Schei- demann, Liegknecht, Rosa Lu xemburg en Ebert en de Russen de omgeving van Saigon kwamen zondag 52 rebellen en één Ameri kaan om het leven... Amerikaanse vliegtuigen hebben zondag voor de eerste maal sinds 3 januari weer aanvallen uitge voerd op de Noordvietnamese havenstad Haiphong. Doel van het bombardement was het dicht bij de haven gelegen goederenstation. Door de ongun stige weersomstandigheden kon de schade niet worden opgenomen. De vliegtuigen die de operatie uitvoerden van het vliegdekschip Enterprise vielen ook het vlieg veld van Bai Thuong aan. In het zuiden van Noord-Viet nam werden olieopslagplaatsen bij de Mu Gia-pas, artilleriestellingen in de gedemilitariseerde zone en verder veerboten en wegtranspor ten gebombardeerd. (Zie verder pag. 4.) De binnenkort in Engeland van kracht wordende immigratiebe- oerking heeft de tienduizenden Aziateh in Kenia voornamelijk afkomstig uit India en Pakistan in Daniekstemming gebracht. Zij willen nog naar Engeland, voordat de deur dicht gaat. De luchtvaartmaatsehanpijen heb ben extra vliegtuigen ingezet om hen zoveel mogelijk terwille te zijn. Er zijn meer dan 100.000 Azia- Lenin en Trotsky. Door zijn reis naar Zweden, om na te gaan of de eerste wereldoorlog door on derhandelingen beëindigd zou kunnen worden,t noemden zijn tegenstanders hém sarcartisch „de man van Stockholm". Als kamervoorzitter wist hij in 1936 door zijn kalmte en on wrikbare energie de heftige tu multen, die door rexisten en Vlaamse nationalisten waren ont- ketend, te bedwingen. In ver band met de kritiek op zijn be zoek aan de Spaanse republikei nen legde hij in 1937 de voorzit tershamer neer om weer in de banken van de afgevaardigden plaats te nemen. Gedurende de tweede wereld oorlog verbleef Huysmans als vluchteling in Londen, waar hij dikwijls voor de Nederlands- en Franstalige Belgische radio sprak. In Antwerpen teruggekeerd hervatte hij na de oorlog zijn burgemeestersambt. In '46 werd hij eerste-minister van een so- cialistische-liberale regering, die een leven van slechts acht maan den was beschoren. Van 1954 tot 1958 fungeerde hij wederom als kamervoorzitter. Huysmans was 'n groot vriend van kunst en letteren. Als minis ter van onderwijs nam hij in 1926 het initiatief tot de oprich ting van de nationale hogere school voor bouw- en sierkunst in de abdij Ter Kameren te Brussel. Hij was een der toonaangeven de leiders van de Vlaamse be weging en speelde o.m. aan de zijde van Frans van Cauwelaerl en Louis Franck een grote rol in de strijd voor de vervlaam sing van de Gentse universiteit, die hem in 1956 het eredoctoraat verleende. WOLKENVELDEN Een uitgebreid hogedrukge- bied, waarvan een kern zich van ten in Kenia, die een Brits pas- de Oceaan in oostelijke richting poort hebben. Velen vrezen dat naar de Britse eilanden verplaat zij staatloos zullen worden, als zij niet naar Engeland kunnen, want Kenia wil hen graag kwijt. Een woordvoerder van de Ke- niase Aziaten in Londen heeft gezegd, dat twee Indiase multi miljonairs uit Oost-Afrika alle Aziatische gezinshoofden uit Ke nia naar Engeland willen laten overvliegen. Dat zijn er 20 a 30.000. Vóór donderdag moet het gebeurd zijn, want dan worden de immigratiebeperkingen van kracht. Zij willen zoveel moge lijk vliegtuigen charteren. Als de gezinshoofden eenmaal in Enge land zijn, staat de wet toe dat de rest van het gezin volgt. Italië heeft 'n conferentie voor gesteld van de zes E.E.G.-landen met Engeland en andere aspirant leden om te komen tot overeen stemming over een nauwere sa menwerking voor Europese eco nomische en politieke eenheid. Het voorstel is vervat in een memorandum, waarin voorstellen worden gedaan voor economische samenwerking met Engeland, Denemarken, Ierland en Noor wegen tot het tijdstip waarop zij in staat zijn tot de gemeenschap toe te treden. Italië bood het memorandum E.E.G.-commissie in Brussel aan aan zijn E.E.G.-partners en de als basis voor discussie in de mi nisterraad van de E.E.G., die deze week donderdag vergadert. Italië, een sterk voorstander van de toetreding van Engeland, brengt hiermee een derde alter natief naar voren om dit land en de andere kandidaten nauwer met de gemeenschap te verbin den totdat Frankrijk zijn bezwa ren tegen hun lidmaatschap zal laten vallen. De raad zal deze week ook het Benelux-voorstel en de Duits- Franse verklaring behandelen. 1.) De Europese uitvoerende moet zo spoedig mogelijk gaan studeren op de midde len om andere landen tot de kolen- en staalgemeen schap en Euratom, alsmede tot de economische ge meenschap, toe te laten. 2.) De commissie moet de mo gelijkheden uitwerken om de economische politiek van de zes te coördineren met die van andere land via de in Parijs gevestigde organisatie voor economi sche samenwerking en ont wikkeling. 3.) Er moeten bijeenkomsten worden gehouden tussen de monetaire commissie van de E.E.G. en de uit voerende commissie van de Europese monetaire over eenkomst van 1955 tenein de de liberalisatie van de handel en de monetaire sa- 4.) De ministers van economi- menwerking te bevorderen, sche zaken en van finan ciën dienen te worden uit genodigd op de eerstvol gende vergadering van de Westeuropese unie over de Europese economische si tuatie teneinde politieke, economische en monetaire coördinatie uit te werken. Van de unie maken de zes E.E.G.-landen en Engeland deel uit. 5.) De zes dienen het eens te worden over voortzetting van hun economische inte gratie zonder iets te doen dat de kloof tussen hen en de andere landen groter zou maken. Zij moeten hun wil bevestigen, het econmi- sche-integratieproces voort te zetten en zich verplich ten de tot economische een heid leidende maatregelen voort te zetten. Ook kan de mogelijkheid wor den onderzocht een conferentie bijeen te roepen van de ministers van buitenlandse zaken van de landen van de E.E.G. en die van de aspirant-staten, met deelne ming van de commissies van de Europese gemeenschappen, om het eens te worden over manie ren en middelen voor een nau were samenwerking tussen hun regeringen ten behoeve van de economische en politieke eenwor ding van Europa, zo wordt in het memorandum gezegd. Politieke kringen in Rome noemen het Italiaanse voorstel iets concreter dan de Frans-Duit se verklaring en minder star dan dat van de Benelux-landen. Brit se waarnemers zien er een com promis tussen d# twee andere voorstellen in, ste en een tweede, die zich boven noordwest-Rusland ophield, be heerste afgelopen zondag het weer in onze omgeving. Het ver oorzaakte in ons land vrjj zonnig weer en oostelijke wind, die kou de lucht uit Duitsland aanvoer den. In deze lucht werden in de nacht van zondag op maandag plaatselijk minimumtemperatu ren van 6 tot 7 graden onder het vriespunt genoteerd. Om het ho- gedrukgebied heen trekken fron tale storingen van IJsland naar Scandinavië. Een ervan zal via Denemarken en Noord-Duitsland tot Nederland doordringen. In verband daarmee moet het komende etmaal op wolkenvel den gerekend worden, die met noordelijke winden het land ko men binnendreven. Deze wolken velden zullen de nachtelijke af koeling temperen. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Meer bewolking Vanuit het noorden verder binnendrijvende wolkenvelden, en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak-ke tot matige wind tussen noord en oost. Vannacht in het noorden van het land tem peraturen om het vriespunt, el ders lichte tot matige vorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde DINSDAG 27 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.55 2.29 2.28 n.i,.. 1.44 2.20 2.54 2.53 WOENSDAG 28 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.00 2.36 3.10 3.09 n.m. 2.24 3.00 3.34 3.33 ZON MAAN op onder op onder Fefer. 27 7.52 18.14 7.45 17.12 28 7.30 18.16 7.59 18.31 29 7.28 18.18 8.10 19.47

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1