3780 KEUKENKASTJES fÜT1 Nieuwe raketten op Amerikaanse onderzeeërs Foto v. VIIGT HEEL MOOI, RUIM EN ZEER HANDIG BEURSOVERZICHT Terugkeer van Morgan de Magiër Exjitóe bij N.D.S.M. D B 8ELASTINGGIDSSN Tandarts L. W. Nooteboom Boekhandel van de Sande Hobbyshop DE TR0YE-HEENE Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 24 februari 1968 Bedrijfsleven wil inspraak in het industrieschap Moerdijk Verhoging van de Phllips- pensioenen Dr. Barnard heeft grote plannen Britse staatsbedrijven niet efficiënt enkele gidsen een winkelmeisje Bakkerij J. Wisse H.H. Uientelers Winkelmeisje DE REGT ZEBO AUTOBANDEN een aklieve medewerker voor magazijnwerk Axelsestraat 186 „Proeffabriek" voor verrijkt uranium Swaziland op 6 september onafhankelijk Doodstraf veranderd In achttien jaar cel Bijzondere frankeerzegels Nederland (Zomerzegels 1968) Bijzondere frankeerzegels Suriname (Wereld gezondheidsorganisatie) Rijn-passagiersschip uitgebrand Vietcong beschuldigt V. 5. van gebruik van gas Eén dode, twee ernstig gewonden Proces-verbaal tegen rechter na dodelijk verkeersongeluk GEMEENTE TERNEUZEN Het district Zeeland en Noord- Brabant van het christelijk na tionaal vakverbond heeft in een brief aan de gemeentebesturen van Hoge en Lage Zwaluwe, Klundert en Zevenbergen zijn teleurstelling uitgesproken over het feit, dat het georgani seerde bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) ontbreekt in de organisatie van het industrie schap Moerdijk. Het C. N. V. Juicht de instelling van het in dustrieschap door de drie ge meenten toe, maar is van oor deel dat voor het optimaal func tioneren van het industrieschap inspraak van een vertegenwoor diging uit het bedrijfsleven on misbaar is. Het C.N.V. ziet deze inspraak van het bedrijfsleven voor de aan het industrieschap deelnemende gemeenten als een aanvaardbare zaak, ook zonder deelneming van het bedrijfsleven in het geïnvesteeerde kapitaal. Het C.N.V. schrijft het op prijs te zullen stellen wanneer de ge meenten een wijziging van de gemeenschappelijke regeling in overweging nemen, in die zin dat een adviesraad uit het be drijfsleven bindend wordt voor geschreven. Deze adviesraad zal volgens het C.N.V. kunnen bestaan uit een voorzitter en zes leden, drie van werkgevers- en drie van werknemerszij de. De colleges van beheer van de Philips' pensioenfondsen hebben volgens de Philipskoerier in ver band met de gestegen kosten van het levensonderhoud sinds 1966 in welk jaar de laatste pen sioenaanpassing plaatsvond zich beraden over een aanpas sing van de pensioenen met 8 percent. De kosten hiervan be dragen voor beide fondsen teza men rond 100.000.000. een be drag dat hoger is dan de aan wezige algemene reserves van de fondsen. Om aan de gepensioneerden de gewenste pensioenaanpassing te geven, hebben de colleges van beheer onder voorbehoud van goedkeuring door de algemene vergadering besloten: met in gang van 1 april 1968 worden de pensioenen van de reeds ge pensioneerden verhoogd met acht percent. Voor degenen die de pensioen gerechtigde leeftijd in 1968 nog niet hebben bereikt, worden de ingeschreven pensioenen zodanig aangepast, dat deze op het peil komen dat bereikt zou zijn, in- De Amerikaanse marine over weegt wijziging van de lancêring van raketten voor de lange af stand van onderzeeboten, aldus is van de zijde van het Ameri kaanse ministerie van defensie vernomen. In tegenstelling tot het huidige systeem voor de polaris-raket zouden de nieuwe raketten tij dens de vaart onder water vrij gemaakt worden en worden ge lanceerd, als zij deels onder wa ter staan en zich deels boven water bevinden. „Alle gegevens voor de lancering en de baan van de raket zouden voor de lance ring vastgelegd en verwerkt moeten worden. De nieuwe raketten zouden een reikwijdte van bijna 10.000 km hebben, d.w.z. tweemaal zo groot als die van de poseidon, de mo dernste Amerikaanse raket tot dusver voor een onderzeeër. De Zuidafrikaanse arts dr. Chris Barnard heeft in een ge sprek met Reuter gezegd dat hij een gelijktijdige transplantatie van hart en longen zal proberen. Dat zal zeer waardevol zijn, zei hij, aangezien vele hartaandoe- ningen gepaard gaan met een ernstige achteruitgang van de longen. Ook sluit hij de moge lijkheid niet uit van gelijktijdige transplantatie van hart en lever. Daarvoor is het echter nodig dat men meer afweet van het afsto tingsmechanisme van het lichaam. De Zuidafrikaanse specialist zei dat iemand met een orgaan van een ander nooit geheel vrij is van de mogelijkheid van afsto ting van het vreemde orgaan. Dr. Blaiberg is naar zijn oordeel dan ook nog steeds in gevaar. Gebrek aan efficiëntie bij de Britse staatsbedrijven wordt in een vrijdag verschenen rapport van het Britse „Institute of Eco nomie Affairs" een voorname oorzaak genoemd van de slechte economische situatie in Engeland van de afgelopen jaren. In het rapport staat dat het rendement van de investeringen in de staats bedrijven sedert 1955 eenzesde tot eenderde heeft bedragen van het rendement bij particuliere Als vakantiewerk vraagt RONDVAARTDIENST REDERIJ MULLER: voor de rondvaartdienst (geheel of gedeeltelijk sei zoen 1968). Aanmelden: RONDVAARTDIENST REDERIJ MULLER Scheldekade 31, Terneuzen GEVRAAGD 5-daagse werkweek. Loon nader overeen te komen. Axelsestraat 116 Terneuzen Telefoon 2417 Wij gaan verzorgen het taaien van uienzaad met gelijktijdige aanwending fan granulaat ter bestrij ding van uienvlieg. Ook voor plantuitjes. Inlichtingen en opgaven: LOONBEDRIJF Fa. David en van Cadsand Sas van Gent - Philippine Tel. 01159—390 en 253 GEVRAAGD: 5-daagse werkweek. Bakkerij en Levensmiddelen Geraniumstraat 32 Terneuzen - Tel. 2793 vraagt voor haar filiaal te TERNEUZEN w.o. het mechanisch/hydraulisch/pneuma tisch dé- en monteren en balanceren van banden en eenvoudig administratieve arbeid. Sollicitanten, liefst bekend met het bandenvak, in bezit van rijbewijs BE en enigszins admini stratief onderlegd, worden verzocht uitvoerig schriftelijk te reflecteren aan: KROMME WEELE 17a te MIDDELBURG. Met ingang van maandag 26 februari wordt de praktijk van verplaatst van: BELLAMYSTRAAT 65 naar: Het telefoonnummer blijft ongewijzigd Te koop: Solex i.g.st. en groen lederen damesjasje, maat 46. Adres: v. Cant- fortstraat 18, Terneuzen, Tel. 01150-4010 b.g.g. 2321 Dijkstr. 46 Tel. 3693 Terneuzen Uw films binnen 24uui gereed. Handwerk uit eigen atelier. Elseviers Belasting-Almanak 1968 5,90 Kluwers Kleine Belastinggids 1968 3,50 Aftrekposten 1968 3,95 Prisma Belastinggids 1968 ƒ2,25 NOORDSTRAAT - TERNEUZEN Wü hebben ze voor U kant-en-klaar, dus zo op te hangen, en in bouwpakket. EXTRA PLASTIC WATERSLANG AANBIEDING t/2 duims tot 1 maart a.s. 11 meter halen 10 meter betalen n GERANIUMSTRAAT 30 - TERNEUZEN - TEL. 3565 dien vóór 1968 alle bijdragen ondernemingen. Als de over- van aangeslotenen en onderne ming 8 percent hoger zouden zijn geweest. Het tweede-kamerlid Wieren- ga (P.v.d.A) heeft de ministers van economische zaken, van fi nanciën en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening schrifte lijk gevraagd of het juist is, dat een voorlopige afspraak bestaat tussen de regering en een in dustriële groep (o.a. Shell, Phi lips en Werkspoor) voor de op zet van een „proeffabriek" voor de produktie van verrijkt ura nium, indien onderzoek en ont wikkeling gunstig resultaat op leveren. Zijn de bewindslieden bereid te bevorderen bij een positieve beslissing deze proeffabriek, waarvan de kosten 300 miljoen zouden zijn, te doen bouwen in het noorden des lands? Het Britse protectoraat Swazi land in Zuid-Afrika zal op 6 sep tember van dit jaar onafhanke lijk worden. De Engelse minister Van gemenebestzaken George Thomson en premier prins Mak- hosini Diamini van Swaziland hebben gisteren in Londen een onafhankelijkheidsverdrag gete kend, waarin dit wordt geregeld. Aan de ondertekening is een week van besprekingen vooraf gegaan, met als belangrijkste obstakel de eis van Swaziland, dat het recht heeft op een bedrag !van enige miljoenen pond ster ling voor de terugkoop van ge bieden die onder de 70 jaar van Brtis bewind aan blanken zijn verkocht. Preston Cobb, een jonge neger die in 1961 ter dood werd ver oordeeld, toen hij vijftien jaar oud was, is nu na een derde pro ces tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Cobb heeft na zijn eerste pro ces drie en een half jaar in een dodencel gezeten, omdat hü een 70-jarige blanke boer, Frank Co leman Dumas, had doodgescho ten. Een aanvraag voor een nieuw proces werd aanvaard. In 1965 werd hij tot levenslang ver oordeeld. Het hooggerechtshof verklaarde vorig jaar oktober dit vonnis echter nietig, omdat in de jury geen negers waren opgeno men. Tijdens zijn derde proces, dat woensdag eindigde, verklaar de hij schuldig te zijn aan onvrij willige doodslag, waarop hij tot 18 jau. werd veroordeeld. heidsbedrijven zich in dit opzicht met het particuliere bedrijfsleven hadden kunnen meten, zou de jaarlijkse toeneming van de pro duktie in Engeland 1,2 procent groter zijn geweest. Engeland in vesteert naar verhouding weinig en haalt minder uit geïnvesteerd kapitaal dan de meeste andere industrielanden, aldus het rap port. ZOON DIE ZIJN MOEDER UIT HAAR LIJDEN HIELP KRIJGT LEVENSLANG Een zoon, die zijn doodzieke 78-jarige moeder om het leven bracht, omdat hij haar lijden niet langer kon aanzien, is gisteren in Maidstone (Engeland) tot levens lange gevangenistraf veroor deeld. De rechter zei, dat hij het minis terie van Binnenlandse Zaken om invrijheidsstelling kon vragen. De 53-jarige zoon bekende zijn moeder met een kussen te heb ben gesmoord, nadat zij gezegd had te willen sterven. Hij had haar zeven jaar lang verzorgd. NEDERLANDSE MATROOS SPRONG MAN NA De Rotterdamse matroos Hein Minnard van het vrachtschip „Jo- han Evert" heeft gister een 26- jarige man, die met een sprong van de brug over de Main (D.l.) een einde aan zijn leven wilde maken, op het droge gebracht. Hij moest daarvoor een duik in het ijskoude rivierwater maken. De levensmoede ligt nu in een ziekenhuis, terwijl Minnard een hete grog nam en weer aan zijn werk ging. Van 9 april t.e.m. 25 mei a.s. zullen op alle Nederlandse post- inrichtingen de zómerpostzegels 1968 verkrijgbaar zijn. De serie bestaat uit vijf fran keerzegels met toeslag naar een ontwerp van de heer R. J. Draijer te 's-Gravenhage. De zegels hebben de volgende waarden, voorstellingen en kleu ren: 12 8 ct.: „Sint Servaasbrug Maastricht" (groen); 15 10 ct.: Magere Brug Amsterdam" (om ber); 20 10 ct.: „Spoorweg brug Culemborg" (rood)25 10 ct. „Van Brienenoordbrug Rotter dam" (grijs); 45 20 ct. „Zee- landbrug" (Oosterschelde) (blauw). De prijs van de serie is 1,75. Ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van de Wereld gezondheidsorganisatie zal de Surinaamse postadministratie van 7 april t.e.m. 31 mei 1968 twee frankeerzegels zonder toe slag uitgeven. Deze zegels, waarop het em bleem van de Wereldgezond heidsorganisatie is afgebeeld, hebben de volgende waarden en kleuren: 10 cent: paars en don kerblauw; 25 cent: blauwgroen en donkerblauw.- Als bijzondere tekst is op beide zegels vermeld: „Wereldgezond heidsorganisatie 19481968". De prijs van de serig is in Neder landse munt 0,70. De geldigheid eindigt op 31 dec. 1968. Het 90 meter lange Rijn-pas-1 sagiersschip „Deutschland" van de Keuls-Düsseldorfse scheep vaartmaatschappij is gisteren in' een Keulse haven door brand grotendeels verwoest. Vier men sen konden ongedeerd in veilig heid worden gebracht. De vietcong heeft de V.S. en hun bondgenoten ervan beschul digd gifgas tegen de bevolking van Saigon, Hué en andere plaat sen in Zuid-Vietnam te hebben gebruikt. Het Noordvietnamese persbu reau meldt, onder aanhaling van een vietcongverklaring, dat dui zenden Zuidvietnamezen zijn ge dood bij „vergeldingsmaatrege len", die onlangs door de V.S. en Zuidvietnamese-autoriteiten wer den genomen. Sinds 31 jan. zouden de V. S. en hun „marionetten" napalm-, brisant- en brandbommen, ra ketten en artillerie hebben ge bruikt tegen dichtbevolkte wij ken in vele delen van Zuid-Viet nam. Zij gebruikten gifgas tegen de bevolking in Hué, Saigon en andere plaatsen, aldus de aange haalde vietcongverklaring. 1. Een zwak herfszonnetj e werpt haar eerste stralen door de och tendnevels als in een der uitge strekte wouden van het Graaf schap Barranca het doffe geluid van hoefslagen opklinkt. Uit de schaduwen van het geboomte verschijnt de ruiter, een jonge ridder, fier te paard gezeten. Het is Aram, de heer van Barranca, die na een inspektietocht langs zijn pachtboeren in een der boer derijen de nacht heeft doorge bracht en nu in de vroege och tend de terugtocht naar zijn burcht begint Terwijl zijn klep per vrolijk verder draaft, neemt Aram de omgeving nauwkeurig op. Hij is hier in een uithoek van zijn gebied, en uren in de omtrek is geen teken van menselijk leven te bespeuren. Ja, toch! Een een zame herder dwaalt in de verte met zün kudde over de heuvels. Aram passeert de man op korte afstand maar houdt dan plotse ling verrast zijn paard in. De herder zwaait met zijn staf en komt haastig de heuvel af. „Stop, messire, ga niet verder noord waarts, als uw leven u lief is! roept hii met schorre stemu..U UNILEVER EN HOOGOVENS HOGER Op de Amsterdamse effecten beurs lagen gisteren vooral Uni lever en Hoogovens goed in de markt. AKU startte eveneens met winst, maar moest na de operiing een groot deel van de winst af staan. Philips was begin beurs fractioneel lager en Kon. Olie noteerde vrijwel onveranderd. Hoogovens werd bij de opening twee gulden hoger geadviseerd. De ooi-zaak van deze vooruitgang was de publikatie van de voor lopige resultaten over het afge lopen jaar. Mede doordat in het vierde kwartaal de resultaten 36 Bij een explosie onder 't ondei Liberiaanse vlag varende schip „Chemical Enterprise", dat bij de N.D.S.M. in Amsterdam-Noord in dok ligt, is gistermiddag de 50- jarige onderhoudsmonteur K. Evers uit de hoofdstad om het 'even gekomen. Twee Spaanse bemanningsleden van het 17.000 ton metende schip werden met ernstige brandwonden in het Wi'helmina Gasthuis opgenomen. Enke'e andere opvarenden wer den licht gewond en konden ter plaatse worden behandeld. De ontploffing deed zich voor tijdens laswerkzaamheden aan de zijkant van het schip. Zij ging ge paard met een felle steekvlam, die via een gat in de romp de pompkamer binnendrong, waar zich op dat moment de slacht offers bevonden. De bemannings leden wisten via een smalle trap uit de pompkamer weg te komen. De heer Evers raakte vermoede lijk bedwelmd. Hij werd met ern stige brandwonden dood in de pompkamer aangetroffen. De politie van Haarlem heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 58-jarige rechter in de Haar lemse rechtbank mr. H. G. R., die woensdagavond betrokken is geweest bij een verkeersongeluk met dodelijke afloop. De rechter reed op de Zuiderhoutlaan en raakte in een slip, waardoor de auto in botsing kwam met de 18- jarige bromfietser H. L. Lam- mers uit Hillegom, die ter plaat se overleed. De autobestuurder werd in het bureau van politie ingesloten, omdat er, naar de Haarlemse politie meedeelde, vermoedens waren dat hij alko- hol had gebruikt. Hij verbleef daar tot donderdagavond zes uur en is toen in overleg met de of ficier van justitie vrijgelaten. 's Avonds was reeds 'n bloed proef genomen en volgens de po litie bedroeg het promillage 1. Van de zijde van de rechtbank deelde men mee dat mr. R. als rechter niet is geschorst Het proces-verbaal is naar de officier van justitie doorgezon den en als mr. R. terecht moet staan, zal dat geschieden in een aangrenzend arrondissement van Haarlem, hetzij Amsterdam of Den Haag, Dit beslist da hoge raad. procent zijn opgelopen, komt de jaarwinst bijna 34 procent hoger. Deze resultaten hebben vraag naar de aandelen Hoogovens uit gelokt. Unilever won terrein, doordat het aanbod van de laat ste dagen beduidend is vermin derd. Voorts wordt de vraag naar deze aandelen gestimuleerd door de verwachting dat over de laat ste drie maanden van 1967 gun stige uitkomsten zouden zijn ge boekt. Zoals bekend komt Uni lever dinsdag a.s. na afloop van de beurs met de resultaten over het afgelopen jaar. De scheepvaartmarkt en de cultuurafdeling gaven een licht verdeelde stemming te zien. De belangstelling voor deze -sectoren was niet groot. Vast in de markt lagen opnieuw de staatsfondsen: De onlangs geïntroduceerde 6% nrocent obligaties werden voor 't eerst tegen 100 procent verban- de'd. Deze obligaties zijn enkele weken geleden uitgegeven tegen 99H procent. De omzetten waren vrii groot. Tijdens de verdere beurs zijn de noteringen van de hoofdfond sen min of meer omlaag gegaan. Unilever brokkelde af tot 107,80. Ten opzichte van don derdag is dit een winst van f 0,80 en in vergelijking met verleden week vrijdag een vooruitgang ^an ongeveer twee gulden. AKU, Philips en Kon. Olie verlieten de markt met noteringen die weinig verschilden. Hoo»nrens steeg twee gulden tot 120 en boekte in vergelijking met verleden week een winst van 5 50. KLM was iets hoger en eing deze week per saldo tien gulden naar boven. Op de lokale markt heeft, de door de Bataafsche aannemings- maatschappij voorgestelde divi- dendverhoeing een koersstijging van 7 punten tot gevolg gehad. Riiiiton reageerde op de gepubli ceerde berichten met een voor uitgang van drie gulden tot-/ 154. Voor de aandelen Van Swaay en Tntematio werden laatkoersen' opgegeven van 300. Voor Van Swaav was dit een reactie van veertien punten, voor Internatio zes punten. Deze da'ing werd toe geschreven aan winstnemingen in de aandelen van Van Swaay. Koerswinst was weggelegd voor Nederlandsebe Kabel, Calvé en Nationale Nederlanden. Verlies moesten incasseren A1hert Heijn, Van der Grinten. Wyers en Scholten-carton. Met uitzonde ring van Heineken gaven de bier aandelen hogere koersen te zien. Heineken was circa tien punten in reactie. TIJDSTIPPEN VOOR KOSTELOZE HUWELIJKSVOLTREKKING Met afwijking van de bestaan de regeling wordt met ingang van 1 maart 1968 gelegenheid gegeven tot kosteloze huwelijks voltrekking te TERNEUZEN (kom) op woensdag en donder dag van 9.15 tot 9.45 uur en van 14.30 tot 15.30 uur. In de regeling voor SLUISKIL wordt geen verandering ge bracht, zodat deze blijft op dins dag van 9.15 tot 9.30 uur en van 14.30 tot 14.45 uur. Deze regeling geldt niet op al gemeen erkende feestdagen als bedoeld in artikel 3 van de Al gemene termijnenwet. Terneuzen, 19 februari 1968, De ambtenaar van de burger lijke stand belast met het vol trekken van huwelijken, (getipt J. DEES.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4