Noordvietnamezen veroverden terrein in Hué MUL Meer recruten in de V.S. opgeroepen Dan maar via een omweg de E.E.G. in PRESIDENT JOHNSON STELT GROOT VERTROUWEN IN GENERAAL WESTMORELAND 0NRDST BIJ HERDENKING VAN NAZI-SLACHTOFFERS RADIO DE K0CK Gas verwarming CAMPAGNE VOOR VOLLEDIG PRESIDENTSCHIP VAN S0EUART0 DE PIL MOET VERGULD WORDEN Zestienjarige leegde roofoverval HET WEER de ZATERDAG 2 FEBRUARI 1968 24eJaargang— No. 7146 Zwarte panters" Mortiervuur en raketten Hoogwater Burgervlfee^uigen ingeschakeld De behandeling van gevangenen Zon- en Maanstanden Grote partij hasj is j in Duitsland onderschept Onhoudbare zaak Rookgordijn Weerbericht CORRUPTIE IN NIGERIA frank, bij abonnement: TERNEUZES Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswaï Abonnementsprijs 18,— per kwartaal; maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW V I Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneure» Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Noordvietnamezen hebben, naar vrijdag in Saigon is meegedeeld, !n de citadel van de oude keizerstad Hoe-é een tegenaanval ingezet en de terreinwinst die Amerikaanse mariniers daar donderdag boek ten, ongedaan gemaakt, in het noordelijk deel van de oude stad wordt slag geleverd met een vietcong-eenheid die daar is binnengedrongen. Andere berichten zeggen dat de mariniers nog langzaam op rukken naar het keizerlijk pa leis, waar de Noordvietnamezen zich hebben verschanst en een brug over de gracht er omheen hebben veroverd. Volgens een Amerikaanse woordvoerder heb ben Zuidvietnamese regerings troepen 223 Noordvietnamese militairen gedood, die de citadel uit het noordwesten trachtten binnen te komen. De Noordviet namezen waren door de rege ringstroepen verrast. Ze probe ren volgens de woordvoerder van alle kanten versterkingen bin nen te brengen, behalve uit het zuiden, waar de Parfumrivier loopt, waarvan de zuidelijke oever door de Amerikanen is bezet. Een compagnie „zwarte pan ters" Zuidvietnamese keur troepen heeft donderdag even ten noorden van het keizerlijk paleis strijd geleverd met viet- congstrjiders. Bij één gevecht sneuvelden 15 guerrillastrijders, aldus een Zuidvietnamese mili taire woordvoerder. Andere „zwarte panters" namen het op tegen een sterke Noordvietna mese eenheid in de buurt van de Taybloc-pagode binnen de ci tadel. Zij doodden 50 Noordviet namezen en zouden zelf lichte verliezen hebben geleden. In Hoe-é worden volgens de Zuidvietnamese woordvoerder op het ogenblik de zwaarste ge vechten geleverd. Elders in Zuid- Vietnam is het rustige*. In de noordwestboek van het -land is donderdag de mariniers basis Khe Shan door Noordviet namezen met mortiergranaten en raketten bestookt. Negen ma riniers kwamen om het leven, 23 werden er gewond. Intussen is het hoofd van de Amerikaanse generale staf, ge- geraal Earle Wheeler, in Saigon aangekomen voor een inspectie bezoek. Hij verklaarde vrijdag bij ziin aankomst, dat hij de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Westmore- land, zou vertellen van het grote vertrouwen dat president John son en de generale staf in hem stellen. Het hoofd van de Zuidvietna mese politie, brigade-generaal Ngoeien Ngoc Loan, is naar het noorden vertrokken om in Hoe-é gevangen genomen personen te ondervragen. ZATERDAG 24 FEBRUARI Van de ziide van de politie in de Zuidvietnamese hoofdstad is vernomen, dat honderd aeenten in Saigon zijn gedood bij de ge vechten van de afgeionen met de vietcong. Weer dan 300 politiemannen werden gewond. Verscheidene grote Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen hebben in totaal 56 straalvlieg tuigen uit de lijndienst gehaald om tijdelijk te helpen bij het overbrengen van troepenverster kingen naar Vietnam, aldus functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie. De vliegtuigen zijn ter beschik king gesteld van „M.A.C.", het militaire luchtbrug-commando, en hebben de afgelopen tien da gen 10.500 extratroepen overge vlogen. Andere Amerikaanse lucht- vaartmaatschappiien hebben ook moeilijkheden ondervonden, om dat ongeveer 350 burgerpiloten en andere bemanningsleden wer den opgeroepen als reserve of lid van de nationale garde tij dens de Pueblo-crisis, 'n maand geleden. Met name werden ge noemd de maatschappijen Uni ted, Pan American, Transworld, Continental en American. De intrenationale liga voor de rechten van de mens heeft de Amerikaanse minister Rusk van buitenlandse zaken verzocht te voorkomen, dat in het gebied van Hoe-é vietcong-gevangenen worden doodgeschoten. De liga verwijst naar berichten volgens welke Amerikaanse functionaris sen hebben goedgevonden, dat gevangenen worden afgemaakt en zegt dat Amerika „die on menselijke handelwijze kenne lijk niet alleen toelaat, maar zelfs aanmoedigt". BOGOTALeden van de kara bijnbrigade van de nationale Co- lu.mbiaanse politie staan hier bij een nog niet geïdentificeerd voorwerp, dat in de binnenlan den neerviel. In het land doen nu de geruchten de ronde dat het 'n stuk van een vliegende schotel zou zijn. In de universiteit van Mün- chen hebben vrijdag studenten geprobeerd een plechtigheid ter herdenking van de in 1943 door de nazi's terechtgestelde studen ten Hans en Sophie Scholl en pro fessor Kürt Huber te verstoren. Ongeveer 2000 studenten zaten op de galerijen, toen bij het be gin van de herdenkingsrede van professor Walter Bussmann pam fletten naar beneden dwarrelden, waarin beweerd werd dat de spreker tot de „Duitsland-stich- ting" behoort. Deze stichting, die elk jaar drie „Konrad Adenauer- prijzen" voor journalistiek, lite ratuur en wetenschap verleent, wordt door kritici een te sterke Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 25 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 26 Breskens Terieuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.58 12.34 1.18 1.17 n.m. 11.54 12.30 1.14 1.13 FEBRUARI n.m. 11.54 v.m. 11.58 12.34 1.18 1.17 12.30 1.14 1.13 FEBRUARI v.m. n.m. 12.31 12.57 1.07 1.41 1.40 1.33 2.07 2.06 Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN ZON Febr. 24 23 28 27 28 29 op onder MAAN op ondei 7.39 7.37 7.35 7.32 7.30 7.28 18.09 18.11 18.13 18.14 18.16 18.18 6.24 7.02 7.28 7.45 7.59 8.10 13.03 14.25 15 49 17.12 18.31 19.47 WEINIG VERANDERING Ons land bevond zich vrijdag aan de zuidflank van een hoge- drukgebied, waarvan de kern ten westen van de Britse eilanden is gelegen. Als gevolg daarvan werd met overwegend matige noord oostelijke winden vrij koude lucht uit noord-Duitsland aange voerd. De middagtemperaturen stegen in het hele land niet hoger dan 2 graden boven het vriespunt. Voornamelijk in het zuiden van het land viel plaatselijk wat sneeuw. De grens tussen deze koude lucht en de zachtere lucht bovgn zuid-Frankrijk en het Al pengebied verplaatst zich lang zaam naar het zuiden. Vrijdagavond bevond hij zich even ten zuiden van Parijs en strekte zich vandaar over mid- den-Duitsland naar zuid-Polen uit. In de luchtdrukverdeling komt vandaag in onze omgeving niet veel verandering. Koude lucht blijft naar Nederland stromen, waarbij plaatselijk wat sneeuw kan vallen. In het temperatuur- verloop wordt geen verandering verwaéht. neiging naar rechts verweten. Professor Bussmann kon zijn tel kens door geschreeuw onderbro ken rede slechts met moeite tot een goed einde brengen. De herdenking vond plaats in de zaal waar 25 jaar geleden de ïeugdige broer en zuster Hans en Sophie Scholl, die to de verzets groep „witte roos" behoorden, pamfletten hadden verspreid. Zij werden korte tijd later door de gestapo gearresteerd. De vader van Hans en Sophie Scholl had voor de bijeenkomst de studenten verzocht de plech tigheid niet te verstoren, maar zjjn kinderen en de andere stu denten die wegens verzet tegen het nazi-regiem waren omgeko men in stilte je herdenken. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN De politie van Frankfort heeft in de bagage van een 25-jarige Schot en een 29-iarige Australiër tachtig kilo hasjisi aangetroffen, de grootste partij die ooit in West-Duitsland in beslag is geno men, zo is vrijdag meegedeeld. De twee buitenlanders, die probeer den de in Karatsji gekochte has- jisj voor 250.000 mark te verko pen zijn op 1 januari van dit jaar gearresteerd. Dit is niet eerder bekendgemaakt, om de politie in de gelegenheid te stellen het on derzoek te voltooien. President Johnson overweegt 50.000 reservisten onder de wa penen te roepen om het hiaat in de troepensterkte in de Verenig de Staten op te vullen, dat is ont staan door de grotere behoefte aan militair personeel in Vietnam. Dit is vrijdag gezegd in kringen die in nauw contact staan met het ministerie van defensie in Was hington. Het „Pentagon" maak te voorts bekend dat in april 48.000 nieuwe dienstplichtigen zullen worden opgeroepen, het grootste aantal in één maand se dert bijna anderhalf jaar. Ook dit besluit houdt verband met de militaire toestand in Viet nam, die door president Johnson (zeer ernstig" is genoemd. In maart komen 41.000 recru ten onder- de wapenen. Van de 48.000 man die in april worden opgeroepen, zullen er 44.000 behoren tot de landstrijd krachten terwijl de overige 4.000 dienstplichtigen worden inge- deeld bij het korps mariniers. De Amerikaanse miiltaire des kundigen verwachtten tot voor kort dat deze lichting de 41.000 man niet te boven zou gaan. In januari zijn 34.000 man onder de waoenen geroepen en deze maand 23.000. Nog £30*000 Vorige maand werden boven dien 15.000 reesrvisten van de luchtmacht en de marine in ac tieve dienst geroepen in verband met de crisis in Korea na het op brengen van het verkennings- .Pueblo". Vorige week werd een begin gemaakt met de overbrenging van 10.500 militairen naar Viet nam, waardoor de totale sterkte daar op 510.500 man komt. Zoal3 gemeld is het voorlopige plafond voor Vietnam op 525.000 man ge steld. Eind vorig jaar zei gene raal Westmoreland te menen aan een dergelijke sterkte voldoende te hebben. Naar verluidt heeft het co mité van chefs van staven plan nen in overweging om nog eens 130.030 reservisten bericht te sturen dat zij zich gareed moe ten houden om in geval van nood direct onder de wapenen te komeh. Men zei dat op hoog niveau nog verscheidene an dere voorstellen inzake de mi litaire sterkte worden bestu deerd. Er wordt heel wat eepraat tegenwoordig over de E.E.G. en Engeland. Kiesinger hij De Gaulle, een Duitse delegatie naar Londen, de Noordse raad en niet te vergeten de reizen van minis ter Luns naar Engeland, Duits land en Italië. Eén van de onder werpen die steeds aan de orde komen, is het zogenaamde Bene- Iuxplan om tussen de E.E.G. zon der Frankrijk (of eventueel mét Frankrijk, hoe zou men dat kun nen voorkomen?) en Groot-Brit- tannië een groter Europees con tact te scheppen, uiteraard slechts voor zover het E.E.G.-verdrag zich daartegen niet verzet. Zo zou men de Britten via een zijdeur toch toegang verschaffen binnen het exclusieve clubje van de „zes". De bedoeling is iets te stel len tegenover De Gaulles veto, dat de deur voor de Britten dicht houdt. Het plan heeft enige vriende lijke aspecten, maar geweldige vooruitzichten heeft het niet. Dat komt door de Frans—Duitse be sprekingen waarover noch Kie singer noch De Gaulle het ach terste van hun tong hebben laten zien, masr waarvan men aan neemt dat de as ParijsBonn weer eens rijkelijk is gesmeerd. De Duitsers zijn erg vriendelijk jegens de Britten, maar de FransDuitse vriendschap schijnt toch voorop te komen staan. Een probleem is dat de Britse aanvrage voor het lidmaatschap van de Euromarkt formeel op tafel blijft. En wel in die zin dat Londen het lidmaatschap wenst en geen stapsgewijze toetreding via al dan niet speciale associaties enz. die wel enige economische voordelen kunnen brengen maar niet het voorrecht van medezeg genschap in de E.E.G. En dit standpunt huldigt premier Wil son nog altijd. Het wordt langzamerhand een onhoudbare zaak voor hem. De Gaulle heeft zich uitgelaten voor een speciale regeling met de Brit ten, al liet hij in het midden hoe. Maar hier moeten enige mogelijk heden liggen en politiek is de kunst van het mogelijke. Dat is onder meer een in de Scandina vische landen groeiende overtui ging. Tenslotte gaat het niet al leen om de Britten, maar ook om de rest van de Europese vrijhan delsassociatie. De Noordse raad heeft welis waar nog geen besluiten ge nomen, maar men krijgt de idee dat deze landen niet meer van plan alleen maar achter Engeland aan te lopen. Het schijnt dat Duitsland, met name via Zweden pressie uit oefent op de E.V.A.-club en kop loper Engeland, om desnoods met wat minder dan een volledig lid maatschap te beginnen bij het binnendringen van de E.E.G. Tal van ideeën waarvan de uit werking vrij dubieus is zoals een vrijhandelszone van E.E.G. en E.V.A. samen doen de ronde. Het gepraat hierover dient waarschijnlijk alleen maar als rookgordijn voor het slikken van de bittere pil voor de Britten en hun handelsbondgenoten: via etappes de E.E.G. in. ook al had men met ophef geëist, dat er geen omwegen bewandeld zouden wor den. Maar als een omweg nu de enige weg is om een doel te berei ken? Het ziet er naar uit dat dit bewustzijn doorbreekt in de E.V.A.-c'ub zowel als in de Euro landen. Er zullen nog een dosis mooie formuleringen voor nodig zijn om het gezichtsverlies van deze en gene wat minder opval lend te maken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Temperaturen om het vriespunt Half tot zwaar bewolkt en geen sneeuw van betekenis. Overwe gend matige noordoostelijke wind. Temperaturen om 't vries punt. De invloedrijke Indonesische moslem-partij Nahdatoel Oeiama heeft zich vrijdag achter degenen geschaard, die generaal Soeharto tot volledig president benoemd «villen zien. Een van de leiders van de partij, Soebtsjan, die te vens vice-voorzitter is van het volkscongres, herinnerde er aan dat de Nahdatoel Oeiama vorig Vrijdagavond omstreeks kwari voor zeven heeft de 16-jarige B. T. uit Bocholtz een roofoverval gep'eegd on de Middenstands- bank in de Akerstraat te Kerkra- deSoekholzerheide. Kassier J. A., die bij een woor denwisseling door de jongen twee maal in de borst werd gestoken, is n'ar het ziekenhuis gebracht. De j"n-en, die gearresteerd is, heeft bekend. Even na half zeven diende zich bij de bank de jongeman aan om te praten over een persoonlijke 'ening. Kort daarna verliet hij de bank, maar even later kwam hij terug. Nu om geld te wisselen. Toen de kassier daaraan gevolg wilde geven eiste de jongen p'ot- seling geld op. Het ving slechts om een bedrag van 50. zo zei hij vrijdagavond aan de politie. Toen de kassier weigerde het geld te geven, stak de jongen snel twee keer met een dolkmes toe. Terwijl de man bloedend in eenzakte. vluchtte de jongeman de Akerstraat in. De nolitie had aan de hand van signalementen, die zij van twee getuigen in de bank hadden ge kregen, niet lang nodig om uit te oiaken wie de dader moest zijn. Tn samenwerking met de rijkspo litie werd de jongen daar in zijn ouderiitk huls gepakt. Hij is toen onmiddellijk naar Kerkrade over gebracht. jaar maart al met een desbetref fend voorstel was gekomen, maar dat Soeharto er destijds weinig voor scheen te voelen. De partij geloofde dat de generaal, op het ogenblik nog waarnemend presi dent, er nu anders over denkt Het voorstel heeft de laatste tijd terrein gewonnen. De kleine partijen P.S.I.I. (moh.) en I.P.K.I. (nationalistisch) hebben er met klem voor gepleit dat het volks congres op zijn eerstvolgende zitting Soeharto tot volledig pre sident benoemt. Soebtsjan zei dat er nog geen datum voor een con gresbijeenkomst is vastgesteld en dat de agendacommissie daar over dient te beslissen. Deze komt „zeer binnenkort" bijeen. Een hooggeplaatst regeringsfunc tionaris heeft al eerder te ken nén gegeven, dat het congres in maart bijeen zal worden geroe pen. Soebtsjan vond het „in deze overgangsperiode" niet nodig een vice-president te benoemen. Dit zou volgens hem aanleiding kun nen geven tot conflicten. Indo nesische kranten hebben de ver onderstelling geuit, dat minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, en sultan Hamengkoe Boe- wono, de minister van econo mische zaken en financiën, voor deze functie in aanmerking ko men. Intussen hééft de militaire be velhebber van Djakarta, gene- raal-majoor Machmoed, meege deeld dat hij 30 bataljons be schikbaar heeft voor de bescher ming van het volkscongres, als dat bijeenkomt. Vier oud-ministers van de staat van het midden-westen in Nige ria hebben een week de tijd ge kregen om 56.000 Nigeriaanse ponden (ongeveer 480.000 gul den) terug te storten in de staats kas, omdat zij zich dit bedrag tjjdens hun ambtstermijn on rechtmatig zouden hebben toege- eigend.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1