Nationale bouwdag te Rotterdam Visie op de toekomst Boekhandel Van de Sande Geen menselijke „woonkisten", maar Hoteiemployé verduisterde ruim 22.000 gulden BEBRSOVERZICHT Actie tegen ziektekostenregeling voor ambtenaren m Vrijdag 23 februari 1968 De woningbouw in de toekomst DE VRIJE ZEEUW Pagina '5 Terneuzen Duitse stucfenienieider bedreigd In tegenwoordigheid van prins Claus is donderdag in „De Doelen" te Rotterdam de nationale bouwdag 1968 gehouden, georganiseerd door de commissie opvoering produktiviteit- van de sociaal-economische raad. De bouwdag had ditmaal als motto meegekregen „Bouwen op een keerpunt?", een vraag die door vier deskundigen werd behandeld. Een inleidend woord werd ge sproken door drs J. A. Hendriks. Wij moeten er aan wennen, zo zei hij, dat de plaats van Jules Verne voorgoed is ingenomen door planbureaus, sociale techno logen, econometristen en reken machines. We kunnen de toe komst natuurlijk over ons heen laten komen, maar we kunnen ze ook tegemoet treden. We maken nu eenmaal deel uit van het deel van de wereld, dat de koers aan geeft, waarin wij varen. Wanneer wij daarvan deel willen blijven uitmaken, wanneer wij niet in de achterhoede terecht willen ko men, zullen wij ons partij moeten meeblazen. In dit licht wilde hij de betekenis van deze nationale bouwdag plaatsen. Koude crematoria „Menselijke woonkisten" met deze woorden ontschreef ir. E. Hijmans, raadgevend ingenieur voor organisatie, onze woningen. Voor de kwalitatieve verbeterin gen ervan had hij alle waarde, ring. Woonkisten, die de vereen zaming in de hand werken, de kinderen geen speelruimte meer bieden en de overbelasting van de huisvrouw verergeren. De inrichting van de „tuinste den" was geen oplossing voor de problemen. Tegen de achtergrond van de te verwachten ontwikke ling van het Nederlandse levens patroon pleitte spreker voor een nieuw uitgangspunt voor de volkshuisvesting en wel door zich diepgaand te bezinnen op de mo gelijkheid voor de vorming van wat hij noemde leefeenheden in plaats van gezinsonderkomens. Zo'n leefeenheid zou niet alleen honderden gezinnen kunnen om vatten, voorts bejaarden (die nu naar „koude crematoria" worden afgestoten) en alleenstaanden op de grondslag van bestuurlijke zelfverzorging. Ir Hijmans was zijn betoog be gonnen met op te merken, dat uit- gansfSnunt voor alle denken over :cté bouw dient te zijn, dat het proces van de massale woning- voorziening onder geen enkele voorwaarde mag worden ver stoord. Honderdduizenden men sen wachten od de verlossing uit 'de woningnood, en dat is volgens hem een duidelijk gegeven. Winterkwartieren en zomerkampen Experimenten op grote schaal zijn onafwijsbaar nodig. Dit was de conclusie van het betoog, dat werd gehouden door prof. ir. S. J. van Embden, buitengewoon hoog leraar te Delft. In z'n „Toekomst beeld voor het bouwen" stelde hij dat bouwen in de zin van het scheppen van het kader voor le ven en wonen moet voldoen aan de norm, gesteld door 'n mens waardig bestaan. De ontwikke ling in de laatste decennia van planologie, stedebouw, architec- Een jaar gevangenisstraf met af trek plus voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist te gen de 37-jarige kantoorbediende D. V. uit Amersfoort wegens ver duistering in dienstbetrekking. De al vijf keer veroordeelde V. gaf toe hotel Krasnapolsky in Amster dam voor totaal ƒ22.786 te heb ben benadeeld. Hij had met dit geld andere schulden betaald. De officier merkte op dat verdachte een aantal kleine schuldeisers voor één grote had omgeruild. De kan toorbediende die V/2 maand in dienst was bij het hotel, was vorig Jaar september voor twee weken aangewezen om als plaatsvervan gend kassier dienst te doen. Hij had 750 dollar niet afgedragen, travellerchèques ter waarde van 2050 dollar ten eigen bate verzil verd en tenslotte nog 12 mille ver duisterd. De rechtbank doet op 7 maart uitspraak. MET BROMFIETS GEVALLEN EN VERONGELUKT De 43-jarige mevrouw H. J. van den Brandvan den Broek uit Eerde is gistermiddag bij een verkeersongeval in Veghel op de provinciale weg VeghelSt. Oedenrode om het leven geko men. Zij kwam, door een onef fenheid in de weg, met haar bromfiets te vallen en werd over reden door een vrachtauto. Zij overleed op de plaats van het on geval. tuur en bouwtechniek verwijdert zich steeds verder van deze norm. De protesten tegen de gangba re vormen van stadsuitbreiding en (woning)bouw en anderzijds tegen ontluistering van 't open land worden steeds luider. De op zichzelf toe te juichen industria lisatie van het bouwproces met de bijbehorende normalisatie en typebeperking heeft de gesigna leerde tekortkomingen in het raam van een menswaardig be staan verscherpt. Al mogen de bereikte mate riële verbeteringen aan de woningen zelf niet worden mis kend, toch moet volgens spreker worden gesteld dat woning en woongebouw steeds minder han teerbaar zijn geworden voor het formeren van een goed woon- milieu. Een beeld van het toekomstige bouwen valt moeilijk anders te vormen dan door op te sporen wat zich op het ogenblik enigs zins herkenbaar als nieuw aan dient. En dan zag prof. Van Emb den twee tegengestelde tenden ties. De ene gaat in de richting van toenemende conglomeratie. De andere valt te vangen onder de term caravan. Wellicht ontstaat een combina tie van beide vormen; de één voor de „winterkwartieren", de andere voor de zomerkampen „ergens in de zonnige klimaat zones?" aldus prof. ir. Van Emb den. Vakopleiding „Werkgevers in de bouwnijver heid zullen er rekening mee moe ten houden, dat zij binnen hun bedrijf meer zullen moeten doen aan de praktische opleiding van hun arbeidskrachten dan tot nu toe het geval was." Tot deze con clusie kwam prof, dr. W. Alberda hoogleraar te Rotterdam, in zijn inleiding, die handelde over de ontwikkeling van de werkge legenheid in de bouwnijverheid Indien de overheid zorg draagt voor een planmatige voorziening van onze volkshuishouding van wegen, een redelijk program van krotopruiming (40 a 50.000 woningen per jaar is na 1970 het minimum te achten) en ook ove rigens de publieke sector aange past aan de behoeften van een groeiende bevolking met een stij gende welvaart, mag worden ver wacht dat de werkgelegenheid in de bouwnijverheid sneller blijft stijgen dan in de nijverheid als geheel. Grotere dimensies „Bouwen tussen nu en later" was het onderwerp dat werd be sproken door drs. H. J. W. Brou wer, lid raad van bestuur van Pakhoed Holding n.v. te Amster dam. Het probleem ligt bij het dilem ma van de keuze tussen drie sociale noodzaken: a. de bestaande bevolking van 12 miljoen te laten wonen tegen huren waar zij aan gewend is; b. de in twee a drie decennia te verwachten bevolkingsgroei van 6 a 8 miljoen een dak boven het hoofd te geven; c. voor de toekomstige bevol king van 18 a 20 miljoen een woonklimaat te scheppen dat „bij de tijd" blijft. Het is mogelijk de twee eerste noodzaken met elkaar te verzoe nen via een subsidiebeleid, dat de invoering der nieuwbouwhuren mitigeert. Volgens een matige schatting zal gedurende tientallen jaren tussen 8 en 10 miljoen vierkante meter ruimte jaarlijks gebouwd moeten worden voor arbeids plaatsen, magazijnen en distribu tieruimten, scholen en universi teiten, klinieken, godsdienst, re creatie, parkeergarages, hotels, enz. Dit vereist grotere dimensies dan in het verleden voorkwamen. Wat dat betreft is de „hoogte"- vrees welke de bouw in Neder- lands grote steden (met één uit zondering) in de weg staat, een gevaarlijk aspekt, aldus deze in leider. APELDOORN: De leden van de Nederlandse damesschaatsploeg na de Olympische Winterspelen in Grenoble zijn door prinses Margriet op paleis Het Loo ont vangen. Hier verlaten de meisjes na de ontvangst het paleis. V.l.n.r. Ans Schut, Elly v. d. Brom, Car ry Geyssen en Stien Kaiser. ONDERHANDELINGEN C. A. O. MEUBELINDUSTRIE AFGEBROKEN De onderhandelingen over de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de meubelindus trie zijn gisteren na het derde gesprek vastgelopen. Beide par tijen wensten geen mededelingen te doen over de oorzaak van het breukpunt. Er is geen afspraak gemaakt voor een nieuw contact. Bij deze c.ao. zijn 22.000 werk nemersisters) betrokken. De werknemersbonden hadden een loonsverhoging gevraagd van 6 procent en een verkorting van de werkweek met 114 uur tot 43% uur. Bovendien wensten zij aan de nieuwe c.a.o. die op 1 januari j.l. had moeten ingaan, een mi nimum karakter te geven. WENEN: Enige tientallen de monstranten hebben deze week betoogd voor de Franse ambas- zich, die aan duidelijkheid wei- sade over de diskwalificatie van Karl Schranz, deelnemer aan da slalom in de Olympische Winter- nig te wensen overlieten. spelen, waardoor de Fransman Killy het goud verwierf. De be togers droegen spandoeken met I. B. M. is de grootste computerfabrikant van de wereld. Ook in Nederland heeft deze Amerikaanse industrie een vestiging en direkteur-generaal hier van is de heer v. d. Kruk. Enkele maanden geleden is deze naar Amerika geweest voor een studiereis en in het Financieel Dagblad lazen we een verslag van een rede van de heer Van der Kruk naar aan leiding van deze studiereis, een verslag waaruit duidelijk blijkt dat I. B. M. veel verwacht van de komende tijd die grote veranderingen zal geven. We ontlenen aan dit verslag het volgende: „De computer zal in de volgende tien jaar een even belangrijk onderdeel van ons leven gaan vor men als nu de elektriciteit. In zekere zin is ze zelfs de oorzaak van vergaande veranderingen. Wij gaan op het ogenblik een nieuwe maatschappij binnen. De eerste industriële revolutie was de basis voor de omschakeling van Nederland van een agrarische maatschappij naar een producerende; de tegen woordige industriële revolutie veroorzaakt een dis tribuerende economie. Hiermede bedoel ik dat er minder mensen betrokken zullen zijn bij het maken van de goederen en meer bij de distributie en de dienstverlening ervan. Hoewel het totaal aantal werkuren per werk nemer minder wordt, zullen ze anders ingedeeld zijn. Ze zullen geen onderdeel uitmaken van de bestaande werkweek, maar verspreid worden over een cyclus. Het oude idee, dat men tot een zekere leefijd en naar een vast stramien onderwijs kan genieten, waarna men voor de rest van zijn leven op een be paald spoor wordt gezet, geldt niet meer. Wij zullen de jonge mensen van nu vertrouwd moeten maken met het idee, dat ze in hun leven misschien twee of drie carrières moeten opbouwen. Herscholing zal niet langer alleen maar een so ciale funktie hebben, of anders gezegd niet beperkt moeten blijven tot de opleiding van overbodig ge worden personeel voor andere takken. Herscho ling is een keiharde noodzaak om bij te blijven. Het is dan ook niet ondenkbaar dat in de toekomst men sen recht zullen hebben op een aantal weken be taald onderwijs per jaar, zoals ze nu recht hebben op betaalde vakantie", aldus de direkteur-generaal van I. B. M. Nederland. Nu op korte termijn de beslis sing zal vallen over de door de re gering voorgestelde ziektekosten regeling voor ambtenaren, heeft het actiecomité van ambtenaren tegen de verplichte ambtenaren- ziektekostenvoorziening zich nog maals met een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer. Daarin wordt er op gewezen dat deze voorziening de staatskas mil joenen zal kosten en dat zij voor vele ambtenaren grote nadelen in houdt. Steeds heeft, aldus het adres, de staatssecretaris de vrijwillige collectieve ziektekostenverzeke ringen voor ambtenaren buiten be schouwing gelaten. De gehele ont wikkeling in de laatste 15 jaren heeft er juist toe geleid, dat de na delen, in sommige gevallen aan een bepaalde individuele verzeke ring verbonden, ten volle door de collectieve ziektekostencontracten zijn weggenomen. Voorts komt het adressanten voor, dat het gevoerde beleid niet evenwichtig is. Enerzijds toch gaat de regering voor in een herziening van de rechtspositieregeling in die zin, dat zij zich voorstelt in die regeling de ongelijkheden, voor zover deze met de voor het be drijfsleven geldende regelingen be- Vrienden tn de hele wereld 1 Nieuwe relaties op uw werk, gezellige contacten tijdens uw reizen, prettige correspondentie met familie in het buitenland. Overal bent U meer waard dank zij de Sitas Talencursussen. Een nieuwe sprankelende methode volgens een pittig scenario van Godfried Bomans. Kijk naar levensechte foto's, lees de vlotte tekst en luister naar de perfecte uitspraak op de langspeelplaat. Een complete aflevering kost slechts fl. 6.90 EEN STANDAARD UITGAVE Frans Engels Duits Spaans. staan, weg te nemen. Anderzijds wordt uitbreiding van de rechts positieregeling met een ziekte kostenvoorziening ambtenaren voorgesteld. In het adres wordt gesteld, dat aanvaarding van het wetsontwerp voor de ambtenaren, in het bijzon der voor ruim 500.000 van hen en hun gezinsleden, die thans een uitstekende voorziening ingevolge een vrijwillige ziekenfondsverzeke ring hebben, alsmede ook voor de ongehuwde ambtenaren zal leiden tot een bittere teleurstel ling. BIJ VERKOUDHEDEN ■HATOICIMCHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND Rudi Dutschke, de links-radi- kale studentenleider uit Berlijn, die woensdagavond in Amster dam in Krasnapolsky tegenover een groot gehoor zün politieke denkbeelden uiteen heeft gezet, is in West-Duitsland onderge doken, samen met zijn vrouw en kind. Kort nadat hij Krasnapols ky had verlaten, werd hij van Berlijn uit gewaarschuwd, dat hij de kans liep bij zijn terug keer in Berlijn „gelyncht" te worden. Toen Dutschke donder dagmorgen op Schiphol kwam, lag daar opnieuw een boodschap van eenzelfde strekking op hem te wachten. Volgens de mare chaussee op Schiphol is Dutsch ke niet per vliegtuig vertrokken en bestaat dus de kans dat hij nog in Nederland is. Uit studen tenkringen in Amsterdam is ech ter vernomen, dat hij wel uit Nederland is vertrokken, moge lijk per trein of auto om zich schuil te houden. RUSTIGE MAAR IETS HOGERE MARKT Wat hier en daar al werd ver wacht, werd gisteren op de beurs aangekondigd: Internatio doet 'n bod op de aandelen-Van Swaay. Dit bleek uit de mededeling dat in beide fondsen geen notering zou worden opgemaakt in ai- wachting van een communiqué. Internatio is de internationale creöiet- en handelsvereniging Rotterdam waarvan de aanaeien woensdag 306 pet. noteerden. De andere is gebr. Van Swaay, maat schappij voor industriële onder nemingen in Den Haag, met be langen in Indonesië, waarvan de notering de laatste dagen reeds opvallend was gestegen tot 314. Met belangstelling wordt het communiqué afgewacht. Verder werd met aandacht gekeken naar de- koersontwikkeling van Texo- print, die woensdag zo verras send omhoog is gegaan en giste ren iels lager werd geadviseerd op 155 a 160. De markt was rustig maar de koersen trokken in de eerste beursperiode iets aan, zodat het algemene aspect niet ongunstig was. Unilever en Kon. Olie. die beide hebben aangekondigd bin nenkort de dividendvoorstellen en jaarcijfers bekend te zullen maken, openden vast en liepen op, de eerste tot 106,20, de tweede tot 156,80. Philips was 20 cent hoger en AKU wist een gulden aan te trekken. De belangstelling kwam merendeels van de zijde van het publiek. Overigens was het marktver- loop zonder veel betekenis maar aan de vaste kant voor de cul tures, waarvan Amsterdam Rub ber de 59 haalde en HVA 117%. De scheepvaarthoek was licht verdeeld en kalm. Nederlandse staatsfondsen daarentegen heb ben hun reactie van deze week na de bekendmaking van de nieuwe lening der B.N.G. overwonnen. Ze waren aan de vaste kant. Don derdag bleef Wallstreet gesloten wegens „Washington's Birthday." In de tweede beursperiode ont stond een drukke hoek in Uni lever die onder vrij grote belang stelling opliep tot 106,90. Ook de andere internationals deden het goed, hoewel niet altijd het hoog ste niveau behouden bleef. AKU bleef zich bewegen rondom 71,70. Hoogovens noteerde in de eerste periode 118 en K.Z.O. 157,90. KLM was zeer vast op 197. Op de staatsfondsenmarkt liep de nieuwste lening op tot 99 13/16. Na de zeer vaste stemming woensdag voor Texoprint ont stond gisteren een reactie van 8 punten tot 154. Voorts waren lager Kemo min 10, K.N.P. (min 8) en voorts Bammens, Van Ree wijk en Jiskoot, en Enkes. Calvé was 7 punten hoger in sympathie met Unilever. Bankaandelen waren beter voor Amro en A.B.N. terwijl de B.O.Z. acht punten aan trok. Onder de verzekeringsmaat schappijen was Amev gevraagd. Erdal trok 12 punten aan en hoger noteerden Sinkep en Wyers. Later werd door Internatio en Van Swaay N.V. meegedeeld dat zij overeenstemming hebben be reikt over een fusie. Aan de aan deelhouders Van Swaay zal wor den aangeboden hun aandelen om te ruilen in aandelen Internatio in de verhouding 1 aandeel van 1000, nominaal Van Swaay tegen 2 aandelen van 500 nomi naal Internatio, welke laatste voor het eerst recht geven op dividend over 1968. Het ligt in 't voornemen van Van Swaay over 1967 een interim dividend vast te stellen van 15 pet.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5