Adviezen voor herziening van de grondwet Amsterdamse gemeenteraad krijgt geen inzage van juni-onlusten stukken over Bouwvak-demonstratie in Amsterdam „De goudschatten van Bagdad" Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 23 februari 1968 RUMOER ROND KOOPAVOND IN ROTTERDAM KALVERDRIELING Processievrijheid Evenredige vertegen woordiging Vrouwen Al veel gebeurd EEN JAAR VOOR VERVALSING RECEPTEN OP AGENT GESCHOTEN: VIER MAANDEN CEL De rijkspolitie GRONDBOORDERS 4,5 PROC. MEER LOON EN 2,5 UUR MINDER WERKEN Verzending zeepost Op de van regeringswege ge publiceerde „proeve van een nieuwe grondwet", openbaar ge maakt in april 1966, is door tal van organen advies aangebracht. „Een herschrijving van de grond wet in de zin van aanpassing van de grondwet aan de eisen van de tijd achten wij nuttig", aldus de vereniging van Nederlandse gemeenten. De vereniging stelt zich op het standpunt, dat de discussie die de laatste tijd over de grondslagen van het Neder landse staatsbestel wordt ge voerd, haar sporen in de tekst van de nieuwe grondwet moet achterlaten". In het advies wordt aandacht geschonken aan de positie van de gemeente en wordt erkenning in de nieuwe grondwet gevraagd dat ons land wordt bestuurd als een gedecentraliseerde eenheids staat. In de proeve wordt geen rege ling getroffen ten aanzien van de benoeming van de burgemees- Het middenstandsbesturencol- lege in Rotterdam, waarin sa menwerken de chr. midden standsvereniging, de r.k. midden standsvereniging en de midden standsvereniging „Handel en Nijverheid", heeft na het besluit van de Rotterdamse gemeente raad om voor een jaar een proef te nemen met een wekelijkse koopavond op vrijdag, besloten de leden te adviseren op deze avonden hun winkels dicht te houden. Het georganiseerde bedrijfsle ven heeft zich steeds tegen het nemen van dit besluit verzet, om dat het meent dat bij een overi gens ongewijzigd patroon van de winkelsluitingswet een koop avond eerder de kans geeft op kostenverhoging dan op omzet- vermeerdering. Bovendien doet de openstelling op vrijdag de kans op een verplichte zaterdag middagsluiting toenemen, aldus de bonden, en dit is in strijd met de belangen der consumenten. De middenstandsverenigingen nemen hiermee eenzelfde stand punt in als de kring Rotterdam van de raad voor het grootwin kelbedrijf. Het ziet er echter naar uit, dat diverse warenhuizen op de koopavond hun deuren zullen openen. De middenstandsbonden in Rotterdam distanciëren zich verder van het advies, gegeven door het Nederlands verbond van middenstandsverenigingen afde ling Rotterdam, om tevens de winkel- en etalageverlichting te doven. Dit is een wijze van han delen, die in strijd is met de stan ding van het bedrijfsleven, zo verklaren de bonden. In het Betuwse Echteld heeft de koe van veehouder P. de Krie- ger het leven geschonken aan een welgeschapen kalverdrieling, waarvan twee stiertjes. De drie roodbonte dieren wegen samen 180 pond. De heer De Krieger heeft dit in zijn ruim 40-jarige veehoudersloopbaan nog niet eer der meegemaakt. Hij is deze week wel bijzonder gelukkig, want zon dag werd op zijn bedrijf reeds 'n kalvertweeling geboren. De moe ders maken het uitstekend. DEN HELDER: Op Initiatief van hofmeester le klasse J. Stekelen burg, heeft de gehele bemanning van de onderzeeboot jager fries land" het geld voor een elek trische rolstoel bijeengebracht, welke in bezit kwam van de 17- jarige Harm de Hoop uit Woud send, een patiënt van de inrich ting fyndenstein" te Beetster- twaag. ter. De vereniging acht dit niet juist, althans ongewenst. „Wij achten het instituut van de door de kroon benoemde burgemees- ten zó waardevol, dat wij invoe ring van een ander systeem af hankelijk zouden willen stellen van een meerderheid, gelijk voor grondwetswijziging is ver eist", aldus de vereniging van Nederlandse gemeenten. Het waardevolle van het in stituut van de door de kroon benoemde burgemeester is voor al gelegen in het evenwicht in het bestuur. „Een ander stelsel van aanwijzing van burgemees ters zou dat evenwicht kunnen verstoren", aldus de vereniging. Het vraagstuk van het proces sieverbod komt aan de orde in een gezamenlijk advies van ker ken en kerkgenootschappen. De kerken menen, dat tegen het voorstel tot de mogelijkheid van processievrijheid geen overwe gend bezwaar behoeft te worden gemaakt. Niet te ontkennen valt, dat de tegenwoordige regeling, te we ten een bevriezing van de in 1848 geldende praktijk, op zich zelf weinig elegant is maar zij heeft het voordeel gehad dat voor deze materie een vaste lijn was gegeven. Een wijziging van de bepaling in dier voege, dat de toelaatbaarheid van een proces sie uit een oogpunt van open bare orde en rust van geval tot geval zal moeten worden beoor deeld, liikt dan ook „niet aan trekkelijk". Intussen aldus het advies, is „in de verhouding van de pro testantse kerken en de r.k.-kerk hier te lande een ontwikkeling te zien, die voor het begrip voor elkanders standpunt op dit punt gunstig mag worden geacht, zo dat mag worden vertrouwd dat conflicten zullen worden ver meden. Het hoofdbestuur van de staat kundig-gereformeerde partij (S. G.P.) heeft zich gekant tegen de mogelijkheid van processievrij heid. Van de zijde van de P.S.P. en van de boerenpartij werden ook adviezen uitgebracht. Het be stuur van de P.S.P. wijst iedere modificatie van het bestaande stelsel van evenredige vertegen woordiging af. „De redenen, die in 1917 tot invoering van dit stel sel leidden, zijn nog onvermin derd van kracht". Verder wordt er voor gepleit, dat de mogelijk heid dient te worden geschapen over de Nederlandse staatsvorm opnieuw te beslissen, wanneer het koningschap van de huidige draagster van de kroon een ein de heeft genomen. Het privé-in- komen van de koning en de leden van zijn gezin dienen, al dus dit advies, „normaal fiscaal" behandeld te worden. De boerenpartij adviseert tot terugbrenging van het aantal zetels in de tweede kamer tot 100 en in de eerste kamer tot 50. Op verzoek van het bestuür van een partij moet de kiesraad, al dus het advies van de boeren partij, een vertegenwoordiger in een openbaar lichaam kunnen ontheffen uit zijn functie. Naar het oordeel van de Ne derlandse vereniging voor vrou- wenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap is er een toelichting nodig die de be noembaarheid van de gehuwde vrouw in de openbare dienst en uitsluiting van discriminatie bij ontslag verzekert. Ten aanzien van de troonopvolging zegt de vereniging, dat de „proeve" ten onrechte het verschil in volgor de tussen zoons en dochters handhaaft. Adviezen werden voorts ont vangen van o.a. de raad voor de territoriale decentralisatie, de centrale raad van beroep en de algemene rekenkamer. De minister van justitie Is niet bereid de Amsterdamse gemeen teraad inzage te geven van stuk ken over de juni-onlusten In Am sterdam, die slechts ter kennis neming aan leden van het parle ment zijn gezonden. 91. In het kasteel zorgt Aram al lereerst, dat de bevrijde roeisla- ven een stevig maal krijgen en behoorlijk in de kleren gestoken worden. Zijn aanbod om als pachtboeren nieuws gedeelten yan zijn gron den te gaan ontginnen wordt door de mannen met een dankbaar gejuich aanvaard. Dan begeeft de jonge ridder zich naar de steiger waar de galeien reeds zeilree liggen. Het afscheid yan de Kalief, die het verlies van zijn roeiers nog niet erg verkrop pen kan, is vrij koel. Maar van prinses Suleikah ont vangt Aram een stevige zoen als beloning voor zijn dapper optre den Peinzend kijkt Aram de kleine na, die over het blauwe water vlak zuidwaarts koerst in de rich ting van Bagdad en ten slotte als 'n stip aan de horizont verdwijnt. Het avontuur om de goudschat ten van Bagdad is ten einde. Minister Polak verklaarde gis teren in de tweede-kamercom missies voor justitie en binnen landse zaken in antwoord op op merkingen van diverse kamerle den, dat uitbreiding van de kring dergenen die kennis hebben kun nen nemen van stukken over het standpunt van leden van het ko ninklijk huis en over het kabi netsberaad, een goed kabinets beleid ernstig zou bemoeilijken. De bewindsman kon de waar dering van de kamerleden voor het werk van de commissie-En- schede delen. Slechts twee leden, drs. H. Wiebenga (P.S.P.) en N. Verlaan (B.P.) uitten kritiek. Drs. Wie benga meende dat het rapport mank gaat aan een ernstige mate van eenzijdigheid. De heer Ver laan noemde de rapporten „waar deloos". Voorzitter Van Thie' sugge reerde de heer Verlaan, als hij het rapport toch waardeloos vond, ervan af te zien verder het woord te voeren. Als antwoord aan drs. Wieben ga, die de regering had gevraagd de beschuldiging van „bedrog en achterbaksheid" aan het adres van het eerste-kamerlid Boetes (P.S.P.) in te trekken, verklaar de minister Beernink (binnen landse zaken) dat deze zware woorden z.i. terecht zijn gebruikt. De heer Boetes „had anders en beter" jegens de politie kunnen handelen. Hij heeft niet op de juiste wijze weergegeven wat in de kerngroep van een demonstra tie, waarvoor toestemming was verleend, zou zijn besproken over het schreeuwen van leuzen „Johnson moordenaar" en „John son molenaar". Minister Polak was het niet eens met de A.R.-afgevaardigde dr. Dieoenhorst dat de commissie „te neutraliserend" te werk is De commissie geeft af en zeer duidelijk haar mening. Prof. Diepenhorst had voorts op gemerkt dat de commissie zich De Haagse rechtbank heeft de 27-jarige machinebankwerker E. S. D. uit Den Haag veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk en aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, wegens overtreding van de opiumwet. Toen verdachte nog in Suriname woonde, had een dok ter hem palfiumtabletten voorge schreven tegen hoofdpijnen waaraan hij leed. In Nederland kreeg hij hetzelfde gedaan van twee doktoren, maar hij vervalste de recepten en maakte er dub bele hoeveelheden van. De offi cier van justitie had twee weken geleden één jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest ge- eist De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 32-jarige café houder en beroepsbokser H. K. uit de hoofdstad wegens poging tot zware mishandeling van een hoofdagent, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk en af trek van het voorarrest. Na een bon voor verkeerd parkeren te hebben gekregen, had K. on 20 duidelijker had kunnen uitspre ken, dat de politie bij het hand haven van de orde tegenover een weerspannige menigte vrij ver mag gaan. Hij was er erkentelijk voor dat als gevolg van het op treden van het gezag geen directe slachteffers zijn gevallen. Volgens minister Beernink is er sinds de publikatie van het tweede interimrapnort en bet eindrapport van de commissie- Enschede, zes maanden geleden, vrij veel gebeurd. Er is een begin gemaakt met de reorganisaiie van het Amsterdamse politie korps, er wordt met Amsterdam overleg gepleegd over de bouw van politie-opleidingsscholen en betere accomodatie, de bijstand is voor drie jaar verzekerd, de wer ving is geïntensiveerd, bij de op leiding wordt ruime aandacht be steed aan aktuele problemen en binnenkort is de aanstelling van een psycholoog bij de Amster damse politie te verwachten. In antwoord op een vraag van drs. Franssen (P.v.d.A.) of de re gering bereid is het initiatief te ZUIDELIJK FLEVOLAND: Tij dens een persexcursie naar het nieuwe land maakte onze foto graaf deze foto van het viaduct in aanbouw, dat toegang zal geven tot de rijksweg nr. 6 bij Muider- berg. In de toekomst zal dit de snelle verbinding met het oosten en noorden van het land zijn. nemen om tot groter openheid ten aanzien van de rijkspolitie te komen, bijvoorbeeld door publi katie van een jaarverslag, zei mi nister Polak dat hij bereid is de kamer gegevens te overleggen en dat zal onderzoeken of de publi katie van een jaarverslag moge lijk is. Drs. Franssen had o.a. ver klaard de grotere openheid over de gemeentepolitie toe te juichen. Nu openheid is verkregen over wat vroeger als de geheimzinnige machten van politie en justitie werden beschouwd, zou het jam mer zijn als men in de toekomst weer zou terugkeren tot geheim zinnigheid. Minister Polak zei het eens te zijn met mr. Geertsema (V.V.D.) dat overleg tussen een burge meester en een officier van justi tie in het algemeen geen betrek king dient te hebben op preven tie. Het voorkomen van ordever storingen is niet de taak van het openbaar ministerie, aldus mr. Geertsema, en overleg kan leiden tot verwarring in de taakverde ling. De bewindsman,,ygrklaarde nadrukkelijk, dat de beslissing over preventieve maatregelen-bij de burgemeester ligt. In Amsterdam-Oost hebben don derdagmiddag ruim twaalfhonderd bouwvakarbeiders een demonstra tieve optocht gehouden om zoals een voorman van het organiserend comité het noemde» „druk uit te oefenen op de instanties die ons levenspeil in handen hebben". De arbeiders voerden spandoeken mee met opschriften als „hogere lonen" en „werktijdverkorting", „drie we ken vakantie" e.d. De demonstra tie werd besloten met een open luchtbijeenkomst in de Wibaut- straat, waar de secretaris van het Partijen betrokken bij de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het grondborings- en bui- zenleggersbedrijf hebben over eenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o., ingaande de eerste volle loonweek van maart 1968. De uurlonen zullen worden ver hoogd met 4,5 procent. De ar beidstijd wordt ingaande 1 okto ber gebracht van 45 op 42,5 uur per week. De vakantie zal met twee dagen worden uitgebreid, te besteden in de periode tussen kerstmis en nieuwjaar. De ver goeding voor onwerkbaar weer wordt op 100 procent van 't uur loon gesteld. Verder zullen nog enige redactionele wijzigingen worden aangebracht van min of meer ondergeschikt belang. Deze c.a.o. geldt voor ongeveer 1.000 werknemers. september van het vorig jaar uit zijn woning aan het Singel met een windbuks twee schoten, een op ca. 60 en 'n tweede op 30 meter afstand op de agent afgevuurd. De rechtbank achtte overeen komstig de conclusie van een ge- tuige-deskundige alleen bewezen dat het tweede schot zwaar licha melijk letsel tot gevolg had kun nen hebben. Het kogeltje was links onder de kin van de agent binnengedrongen en tegen de rechterwang blijven zitten, waar uit hat oneratief was verwijderd. comité, de heer B. van der Kuil, de bouwvakkers toesprak. Hierbij moest vooral minister Roolvink van sociale zaken het ontgelden. Volgens de heer Van der Kuil zijn de bouwvakkers Roolvink meer dan beu. „Hoe we ook over de nieuwe c. a. o. denken, voor Roolvink zal het eisenpakket onaanvaardbaar zijn", zo meende hij, er aan toevoegend, dat als de minister met de c. a. o.'s voor 50.000 werknemers al in het duis ter zit, hij met een kwart miljoen bouwvakkers in een pikzwarte nacht terecht zal komen. Volgens hem was de enige consequentie 't verdwijnen van de minister. Wat de compensatie van de ver hoogde loonbelasting en sociale premies betrof kondigde hij aan, dat de strijd hiervoor zou worden voortgezet. In verband hiermee wordt op het ogenblik op drie bouwwerken in Amsterdam ge staakt, n.l. op een project van de bouwfirma Jansen in de Maas sluisstraat, bij de bouwcombina tie Banero in Amsterdam-Noord en de verbouwing van het Wil- helmina-gasthuis. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms. „Rio Beien" 29-2 Australië: ms. „Leipzig" 29-2 Brazilië: ms. „Graveland" 1-3 Chili: ms. „Ceres" 27-2 Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms. „Mokambo" 1-3 Ned. Antillen: ms. „Medon" 27-2 Suriname: ms. „Hercules" 27-2 Verenigde Staten van Amerika: ms. „Atlantic Saga" 1-3 Zuid-Afrika (Rep.) mi.v, Zuid-West-Afrika: ms. „Zuiderkerk" 28-2 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4