Lijvige agenda voor gemeenteraad van Terneuzen dagelijks 'n goede portie vlees Kapitein van de gezonken ,Magne' vol lof over loodsdienst Algemene vergadering waterschap Axeler Ambacht FORTUNA 15.1100 m2 industrieterrein voor Elopak Nederland N.V. Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 23 februari 1968 Nieuwe opperste adviesraad in Indonesië Samenzwering tegen leider van Algerijnse FLN verijdeld De strijd tegen de armoede in de Ver. Staten Brandend maagzuur, De Nederlandse bevolking in 1967 APPELCRISQS WEER VOORBIJ IN TWEESTRI ID WERELDRAAD VAN KERKEN OVER GRIEKENLAND HAMBURGSE POLITIE ARRESTEERDE GEVAARLIJK SUJET ENORME BRAND IN PHILIPPIJNSE STAD De Terneuzense gemeenteraad krijgt donderdagavond 29 febru ari a.s. een omvangrijke agenda af te werken (24 punten). Enke le onderdelen van de elders in dit blad opgenomen raadsagenda vragen een nadere toelichting. Het verheugt ons, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad u te kunnen mededelen, dat on derhandelingen tussen ons colle ge en A/S Elopak Ltd te Oslo inzake de vestiging van een fa briek voor verpakkingsmateriaal tot gunstig resultaat hebben ge leid. In dit verband verzoekt ge noemde N.V. aan Elopak (Neder land) N.V. i.o. te verkopen een perceel grond aan de Mr. F. J. Haarmanweg (exploitatieplan „industrieterrein Driewegen Mr. F. J. Haarmanweg") ter op pervlakte van 15.000 m2. Tegen genoemde verkoop be staan bij het college geen bezwa ren. De grondprijs bedraagt 13 per m2. De commissie voor de gemeen- te-financiën kan zich met dit voorstel verenigen. L.O.M.-SCHOOL Het bestuur van de stichting Samenwerkingsscholen voor kin deren met leer- en opvoedings moeilijkheden in Zeeland ver zoekt medewerking ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 tot stichting van een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden in het be stemmingsplan „Hof Zeldenrust" en om een subsidie van 15.000 voor de selectie- en aanloopkos ten. Het schoolgebouw zal uit vier lokalen bestaan en ruimte moe ten bieden aan 49 leerlingen. Het bestuur van de stichting bestaat uit zes of negen perso nen, waarvan een derde tot de kring van het openbaar onder wijs, een derde tot de kring van het protestans-christelijk onder wijs en een derde tot de kring van het rooms-katholiek onderwijs behoren. Het bestuur stelt zich voor met ingang van het nieuwe schooljaar drie scholen te openen, t.w. één in Middeiburg, één in Goes en één in Terneuzen. Volgens deskundigen komt 1% van het aantal leerlingen der scholen voor lager onderwijs voor plaatsing op een Lo.m.-school in aanmerking. Op 14 augustus 1967 werden de scholen voor lager onderwijs in Terneuzen door 2435 leerlin gen bezocht, zodat kan worden verwacht dat meer dan de helft van het minimum aantal uit de gemeente zal komen. Er is zo'n grote reserve van kinderen buiten de gemeente, dat het minimum aantal leerlingen ruimschoots zal worden gehaald. CHR. KLEUTERSCHOOL Het bestuur van de vereniging Christelijke kleuterschool heeft in de nieuwe wijken met ruimte gebrek te kampen. De chr. kleuterschool, die tij delijk is ondergebracht in één van de opvangschoien aan het Wag- nerhof, heeft van de inspectrice slechts toestemming om 64 kleu ters in twee leslokalen onder te brengen, welk getal inmiddels is bereikt. Het bestuur wil de school niet uitbreiden tot een drie-klassige school, zodat als enige mogelijk heid overblijft medewerking te vragen voor de stichting van een nieuwe school. B. en W. nemen aan, dat over 1 a lVa jaar in de omgeving van het Wagnerhof de permanente chr. kleuterschool zal zijn ge bouwd, die 80 kleuters kan huis vesten. Een tweeklassige kleuterschool kan dan voldoende blijken te zijn, terwijl de meeste woningen daar na gereed komen in de Serlip- penspolder. Aangezien de stichting van een school wordt gevraagd voor een nauwelijks bebouwd stadsgedeel te, kan een verklaring omtrent het schoolbezoek achterwege blij ven. MOBIEL SCHOOLLOKAAL De openbare kleuterschool aan de Tamarindestraat is momen teel met een klas gehuisvest in de lagere school aan de Tama rindestraat. Met ingang van het nieuwe schooljaar zullen er in de omge ving van de Tamarindestraat voor het lager onderwijs twee lokalen De waarnemend president van Indonesië, generaal Soeharto, heeft donderdag de heer Soebekti als opperrechter geïnstalleerd. Onmiddellijk na de plechtigheid beëdigde Soebekti zeventien be noemde leden van Indonesië's nieuwe opperste adviesraad, die Uiteindelijk 27 leden zal tellen. De voorzitter van deze raad moet nog worden benoemd. Onder Soekarno werd de opperste adviesraad geleid door de president zelf. maar Soeharto wil dat iemand uit de raad het voorzitterschap gaat bekleden. méér ter beschikking moeten ko men. De openbare kleuterschool aan de Dokweg is dan nog niet ge reed terwijl voor de kleuterklas in de lagere school aan de Tama rindestraat geen plaats meer is. In de omgeving van de Tama rindestraat is geen lokaliteit te vinden. Aangezien de behoefte zich in de loop van de tijd op verschil lende plaatsen in de gemeente kan manifesteren, verdient de aanschaf van een mobiel lokaal de voorkeur, vooral omdat het afbreken en opbouwen van een vast lokaal kostbaar is. Öm het lokaal zowel voor kleu ter- als lager onderwijs te kun nen gebruiken, komt een lokaal in aanmerking, dat groter is dan 70 m2. B. en W. stellen daarom voor een mobiel lokaal aan te schaf fen en de levering op te dragen aan de N.V. Salon- en Wagen- bouw te Montfoort voor een be drag van ƒ45.000. 256 WONINGEN EN 33 BOXEN De woningbouwvereniging „Werkmansbelang" te Terneu zen verzoekt aan haar te verko pen een aantal percelen bouw grond, gelegen in het exploitatie plan „Zuidpolder", voor de bouw van 156 woningen en 33 boxen. De prijs van de grond zouden B. en W. bepaald willen zien naar analogie van het exploitatieplan „Noord", t.w. 5.000 per woning en 1.000 per garagebox. In verband met bovenstaande stelt het college voor tot verkoop van de bouwgrond te besluiten. BENZINESTATION De Esso Nederland N.V. te 's-Gravenhage vraagt een per ceel grond in het exploitatieplan „Noord" voor de bouw van een quick-service-station met ben zinepompinstallatie. Tegen de gevraagde verkoop bestaan bij het college geen be zwaren. De oppervlakte van het per ceel bedraagt 2600 m2. De ver koopprijs is bij genoemd expoli- tatieplan bepaald op 50 per m2. SALARISBEDRAGEN BRANDWEER PER MAAND B. en W. stellen voor de brand weer de volgende salarisbedra gen voor: hoofdbrandmeester 100, adj. hoofdbrandm. Ie kl. 75, adj. hoofdbrandmeester 53, brandmeester le klasse 30,— Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn. Vandaarvlees uw hoofdschotel, elke dagl brandmeester f 23, onderbrandmeester 12, hoofdbrandwacht 7, brandwacht le klasse 5, brandwacht 2e klasse 4,50 adspirant-brandwacht 3,— chauffeur-monteur le kl. 50, chauffeur-monteur kom 12,50 chauffeur-mont. Sluisk. 21, chauffeur le klasse 45, chauffeur 2e klasse 12,50 II. De adspirant-brandwacht en de brandwacht 2e klasse die in het bezit zijn van het diploma brandwacht le klasse, ontvangen een diploma-toelage van 0,45 per maand. De adspirant brandwacht, de brandwacht 2e klasse en de brandwacht le klasse die in het bezit zijn van het diploma hoofd brandwacht, ontvangen een di ploma-toelage van 0,85 per maand. Vanaf de rang van adspirant- brandwacht tot en met hoofd brandwacht wordt voor het bezit van het diploma persluchtmasker een dioloma-toelage verleend van 1,25 per maand. III. Aan de onderbrandmeester, de hoofdbrandwacht, de brand wacht le en 2e klasse en de ad- spirant brandwacht wordt voor dienst tijdens brand een toelage toegekend van 5,per uur en voor oefeningen een toelage van 5,per oefening, met dien ver stande dat in een kalenderjaar maximaal 12 oefeningen worden gehonoreerd. Kapitein A. Persson (52) van de woensdagavond in de monding van de Westerschelde gezonken Zweedse „Magne" is vol dank baarheid en bewondering voor de snelle reddingsactie die door de Vlissingse loodsdienst is uit gevoerd. „Als ze vijf minuten later waren gekomen, was er niemand meer levend uit het water gekomen", zei kapitein Persson duidelijk geëmotioneerd donderdagmiddag in een Vlis- De politie in Algiers heeft vo rige maand een samenzwering tegen het leven van Kaid Ach- med, de leider van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront, ver- ijdéld. Zij arresteerde op 24 janu ari vier gewapende mannen, die bekenden dat zij op de avond van dezelfde dag Kaid-Achmed had den moeten vermoorden, zo is donderdag bekendgemaakt. De arrestanten zeiden dat zij werk ten voor een vanuit het buiten land geleide groep, die werd ge steund door Krim Belkacem. Deze voormalige vice-president verblijft thans in ballingschap in Parijs waar hij ageert tegen het huidige bew'ind van president Boumedienne. Veertien anderen worden in verband met de samenzwering verhoord. De politie beschikt over een lijst van personen, die op de nominatie stonden om door de samenzweerders te worden uitgeschakeld. President Johnson heeft don derdag het congres verzocht mil jarden dollars beschikbaar te stellen voor een nieuwe aanval op wat hij noemde de crisis van de Amerikaanse steden. De tijd dringt, aldus de presi dent. Hü wil in de komende vijf jaar 2.350.000 woningen laten bouwen, waarmee 2,34 miljard dollar is gemoeid. Johnson vroeg voorts aandacht voor krotoprui ming, federale hulp bij de verze kering van huizen in ghetto's tegen schade door oproer, en hulp aan de steden ter verkrijging van beter vervoer. De Amerikaanse president zei dat de federale regering al neer dan 22 miljard dollar voor die doelen heeft besteed en dat er veel vorderingen zijn gemaakt, maar dat nog bijna 29 miljoen Amerikanen in armelijke omstan digheden leven. Hij vroeg het congres de gel den voor de strijd tegen de ar moede voor 1969 te verhogen tot 2,18 miljard dollar. Voor het lo pende belastingjaar is 1,77 mil jard uitgetrokken. Johnson verzocht het congres te besluiten tot een verhoging van de inkomstenbelasting met 10 procent als eerste stap om tot een grotere woningproduktie te ko men. Deze verhoging van de be lasting zal volgens de president voorkomen dat de rentevoet sterk stijgt, waardoor de econo mie zóu worden ontwricht. sings hotel. De kapitein was de enige van de bemanning die iets over de ramp wilde zeggen. Vol gens de kapitein was er tijdens de aanvaring met de „Kirribilli" een zicht van ongeveer drie zee mijlen. De loods L. Derks uit Vlissingen was juist aan boord van de „Magne" gekomen. Vol gens de kapitein, die tijdens het ongeval op de brug van 't schip stond, boorde de „Kirribilli" zich plotseling met de steven mid scheeps aan bakboordzijde inde „Magne". Daarna was het een minutenkwestie. De brug stortte in. In vliegende vaast alarmeer den de kapitein en de officier van de wacht de bemanning. Toen de „Kirribilli" zich terug trok, maakte de „Magne" zwaar water en was binnen de kortste tijd in de rustige zee verdwe nen. Voor de bemanning bestond er niets anders op dan. zo snel mogelijk over boord te springen. Voor reddingboten strijken was geen tijd meer. Kapitein Persson had zelfs geen tijd om een red dingsboei om te doen. Ongeveer een kwartier zwom hij door het ijskoude water. „Toen kwam de redding, geweldig snel. Ik had het geen vijf minuten meer vol gehouden", aldus kapitein Pers son. De kapitein had in 1952 reeds een schipbreuk meegemaakt. Hij was sinds 1965 kapitein van de „Magne". Kapitein Persson is getrouwd en heeft twee doch ters. Hij komt uit Grodingen. Er waren 's nachts 15 beman ningsleden van de „Magne" in Vlissingen aan wal gebracht door de tender van de loodsdienst „Zilvermeeuw". Twee van de be manningsleden waren dood. Een van hen was gewond. Ook de Vlissingse loods Derks bevond zich onder de geredden. De bemanning bestond uit Spanjaarden, Zweden, een Duit ser en een Griek. De gewonde was een vrouw, die naar het zie kenhuis in Vlissingen is overge bracht. Het zoeken naar de vermiste opvarenden van de „Magne" is gisteren in de loop van de' mor gen gestaakt. Over de toestand van de in het St. Josephziekenhuis opge nomen vrouwelijke opvarende wilde men geen mededelingen doen. De vrouw blijkt een 55- jarige stewardes van het schip te zijn. De twee zeelieden die bij de aanvaring verdronken, zijn de eerste machinist John Ericcsson (51) en de 8^-jarige Spaanse ma troos Juan Marrero-Morales. Vermist worden de eerste stuur man Lars Holm (45), de tweede machinist K. Stoeman (22), de (vrouwelijke) kok Astrid Mag- nusson (56). de 14-jarige Spaan se mess-bediende José Cardenas- Soccoro en de Griekse lichtma troos Inonumu Efstatnios (20). Ook zij waren opvarenden van de „Magne". De geredde opvarenden van de „Magne" zullen voorlopig in Vlissingen blijven. Naar een woordvoerder van de agent van de rederij Svea meedeelde, zul len de opvarenden waarschijn lijk zaterdag naar Rotterdam vertrekken. Vanavond om zes uur zal door een Nederlandse pastoor een mis ODgedragen wor den voor de omgekomen beman ningsleden van de „Magne". druk op de maag, opgeblazen gevoei? 'V- helpen direct! Iers zijn, zullen wij met andere voorstellen komen. De heer J. Dieleman vraagt of er een reële kans is dat deze subsidies worden verkregen. De voorzitter antwoordt dat twee wegen onder de rijksbij drage voor quartaire wegen val len. De andere twee zullen in aanmerking komen voor bijdra gen uit het cultuurfonds. De heer Padmos zegt dat bij het vorige plan was uitgegaan van een fundament aan de beide zijden een Vi meter breder dan de deklaag. Nu is dit terugge bracht tot 30 cm aan weerszij den. De heer Van der Waa, tech nisch hoofdambtenaar, zegt dat de versmalling van de fundering om financiële redenen is ge schied. Het zandbed blijft op de volle breedte gehandhaafd. De zandlaag en paklaag vormen sa men de fundering en deze is bij de breedte van dit wegdek vol doende. De heer Padmos zegt dat de opzet was om later de weg zon der nieuwe fundering te ver breden. Donderdagmiddag heeft het waterschap Axeler Ambacht on der voorzitterschap van de dijk graaf de heer P. van Hoeve in ,,'t Trefpunt" een algemene ver gadering gehouden. Bij de mededelingen was een uitgewerkt plan naar aanlei ding van een in de vorige ver gadering gedane vraag omtrent de jaarwedde van de dijkgraaf. Het dagelijks bestuur vroeg de machtiging zich te wenden tot het bestuur van de Zeeuwse pol der- en waterschapsbond met het verzoek stappen te onder nemen. waardoor het mogelijk zal zijn de jaarwedde van de dijkgraaf te herzien. In het voorstel werden sug gesties gedaan deze jaarwedde op te trekken tot die van een burgemeester van een k'einere gemeente of de jaarwedde van wethouders van gemeenten met een aantal inwoners overeenko mende met het beheersgebied van het waterschap. Er werd bij opgemerkt dat het niet in de bedoeling ligt te be pleiten dat de funktie van dijk graaf als een volledige dagtaak moet worden beschouwd. De plaatsvervangend dijkgraaf, de heer G. C. van Haelst, gaf een toelichting en deelde mede dat het dagelijks bestuur achter het voorstel van de heer Van Diike stond. Van deze mededeling zijn af schriften verzonden naar de di verse waterschappen. Hopelijk zal dit alles leiden tot de moge lijkheid de jaarwedde van de dijkgraaf te herzien. De heer M. de Vos is teleur gesteld over de mededelingen waarin onvoldoende houvast zit. De vergelijkingen zijn niet juist. Een wethouder van een gemeen te zo groot van inwonertal als het waterschap geeft zeker een volledige dagtaak, dit is dus een onjuiste vergelijking. Wat ver staat men onder een volle dag taak? De heer Van Haelst zegt dat aan de polder- en waterschaps bond. gevraagd zal worden deze hele zaak te bezien en uit te werken. Het is moeilijk een con creet bedrag te noemen. Hoeveel tijd de taak van de dijkgraaf vraagt, is moeilijk te zeggen. Wel is het zo dat de verantwoor delijkheid groot is, hetgeen meer zegt dan het aantal uren die er voor nodig zijn. De heer A. Ramondt vraagt waarom het uitgangspunt wet houders is gekozen. Hoeveel tijd er wordt gevergd voor het werk van dijkgraaf, is niet te zeggen, al stelt deze zijn funktie primair boven zijn eigen bedrijf. Het is moeilijk dit alles in cijfers uit te drukken. BAT .ARTBM AATREGELEN PERSONEEL Dit voorstel waarbij de richt lijnen van het ministerie van binnenlandse zaken zijn aange houden, wordt zonder bespre king aangenomen. VERBETERING WEGEN De voorzitter zegt dat met deze verbetering een bedrag ge moeid is van 741.700. Op dit bedrag is te verwachten 'n sub sidie van 480.000. zodat de kos ten voor 't waterschap 261.700 bedragen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen dat deze sub sidies verkregen worden, maar wanneer er ernstige tegenval- uit de markt werden genomen. Volgens het centraal bureau voor de statistiek is het inwoner tal van Nederland in 1967 ver meerderd met ruim 126.000 zie len. Daarmee bleef de bevol kingsgroei in het afgelopen jaar aanmerkelijk achter bij de toe neming van 112.000 personen ge durende 1966. Deze "geringe toenemins was het gevolg van de ontwikkeling van de buitenlandse migratie. Het geboorte-overschot (geboor te minus sterfte) bedroeg nl. in 1967, evenals in 1966, 139.000. Daartegenover veroorzaakte de buitenlandse migratie in het af gelopen jaar een bevolkingsda ling van 11.500 personen, terwijl in 1966 nog van een vestigings overschot van bijna 20.000 per sonen sprake was. Het aantal inwoners van ons land bedroeg ultimo december 12.661.449. Met ingang van donderdag 22 februari was de crisis voor appe len geëindigd. Deze crisis ont stond vorige week, toen drie marktdagen achtereen de prijzen op de fruitveiling te Geldermal- sen beneden het vastgestelde minimum waren gebleven. Thans geldt weer de minimum prijsregeling voor de gehele appelaanvoer. Dit is een regeling met een minimumpriis van vijf tien gulden, met veilen van de doordraai voor de verwerkende industrie tot tien gulden, en een vergoeding van acht gulden per honderd kilo. Het centraal bureau schat dat 300 ton appelen uit de markt zijn genomen. De totale vergoeding hiervoor wordt geraamd op 45.000 gulden. Het was de eerste maal dat de E.E.G.-interventieregeling op de Nederlandse fruitveilingen werd toegepast en dat tegen een vastgestelde crisisprijs appelen 74) Ja, precies, daar vroeg je zo wat. Zo'n knaap uit hogere krin gen moest je toch van kunnen verwachten, dat hij verder keek dan Jan Boezeroen. Wat moest je ervan denken? Die twee waren dikke vrienden, de advocaat en de jonkheer. Een pot nat. Katjes uit hetzelfde nest. Nou mocht je er verder zelf van denken wat je wilde. Hij wilde niet kletsen; hij wilde niemand verdacht maken; hij zei niet graag iets wat hij niet kon verantwoorden, maar zo'n zaakje gaf je te denken, niet waar? Watblief? Wat ze nou moesten doen? Wel, ze moesten straks, als de jonkheer kwam wedden om een goede sigaar, dat ze die ad vocaat vanavond niet te zien krijgen? dan moesten ze hem met hun allen maar eens flink aan de tand voelen en hem het vuur na aan zijn schenen leggen, want als dit zuivere koffie was; nou ja, verder wilde hij er niets meer van zeggen. Vanzelfsprekend vond dit sen sationele verhaal een goede voe dingsbodem. Men was het er, al of niet stilzwijgend, over eens, dat de advocaat en de adellijke neef gemene zaak hadden ge maakt, en menigeen, die meende of er voor bekend stond, dat hij in het verenigingsleven of in de familiekring zijn woordje wel wist te doen, nam zich voor of werd er door anderen toe aange spoord straks, als de vergade ring een aanvang had genomen, deze zaak eens even flink aan te pakken: een strikvraag te stellen of een motie van wantrouwen in te dienen of voor te stellen een commissie van onderzoek in het leven te roepen. Allemensen! Een knappe kerel die het zou kunnen fixen om de vragen van een veer tigtal mensen naar tevredenheid te beantwoorden, als zijn ge weten niet helemaal zuiver was; een knappe kerel, die het voor elkaar zou boksen een veertigtal eensgezinde, gedupeerde en tot het uiterste geladen familieleden met leugens of verzinsels of vage gezegden om de tuin te leiden, zonder op een gegeven ogenblik door de mand te vallen! Nee, dat zou geen gemakkelij ke opgaaf worden voor die jonk heer van hier tot daar en nog wat! Dit was dan, om zo te zeggen, het dynamietgerucht. Het ser pentine- en feestneuzengerucht werd vertegenwoordigd door de neef met het knipsel. Hij was een knaap van een ge heel ander maaksel, dan de neef met de bron. Hij was wat mager en hoekig, had een hoog voor hoofd sommige mensen be weerden dat hij kaal was, maar dat was niet zo; hij had echt al leen maar een hoog voorhoofd en een scherpe, intelligente neus. Hij liep rond met een glim lachje op zijn gezicht. Zo echt het glimlachje van iemand, die niet op verdachtmakingen of grote woorden gesteld is en er zich ook niet door laat beïnvloeden; het glimlachje van iemand, die ver der kijkt dan zijn neus lang is en daardoor soms dingen ontdekt, die de moeite van een nadere be schouwing en overpeinzing waard zijn, welke echter, juist door hun simpelheid en onopvallendheid, door de anderen, de grover be snaarden welteverstaan, over het hoofd worden gezien. Hij zei uit zichzelf niet zoveel, deze man met de scherpzinnige geest, maar het glimlachje en de uitdrukking van zijn ogen sche nen uit te nodigen, te smeken haast: „Vraag eens wat aan mij, vraag eens wat, dan zul je wat horen!" En als er dan iemand iets vroeg, dan kwam, onder fijnzin nig zwijgen en glimlachen, een portefeuille te voorschijn. Die portefeuille werd geopend en uit een van de vakjes kwam een kranteknipsel. Dit knipsel werd dan langzaam, haast sadistisch langzaam opengevouwen, en de verbaasde en aanvankelijk te leurgestelde nieuwsgierige, die een openbaring verwachtte, werd geconfronteerd met vier regeltjes persnieuws, zonder kop, met een kleine letter gezet, als bladvul ling ergens in een hoekje van de krant. Deze regeltjes luidden: Hedenmorgen bereikte een la ding goud ter waarde van 100 miljoen gulden ons land. Het goud is afkomstig uit Engeland en is bestemd voor de Neder landse Bank. Meestal duurde het wel enige seconden voor de betekenis, die dit simpele berichtje kon hebben, tot de botte hersens van de aan dachtige lezer was doorgedron gen. Maar als het dan ook was door gedrongen, meestal met behulp van een aanmoedigend en veel zeggend: „Nou?" van de scherp zinnige glimlacher, dan verwek te het ook een reaktie, die feller en hartstochtelijker genoemd kon worden, dan die welke het zeven- stuiversverhaal over de gevluch te advocaat-oplichter wist op te roepen. De neef met het kranteknip sel zei dan verder niets meer. Dat doen scherpzinnige en fijn besnaarde geesten meestal niet in dergelijke gevallen, omdat an- lers het effekt verdoezeld wordt of geheel verloren gaat. Hij vouwde dan het stukje krantepapier weer netjes op en borg het in de portefeuille, die hij dan weer in zijn binnenzak liet glijden. Voor de distribuering van de mare zijner Sherlock Holmes achtige ontdekking zorgde dan verder de zojuist ingewijde wel in voldoende mate. (Wordt vervolgd.) De heer Van der Waa zegt dat de fundering altijd geen pyra- mide-opbouw moet hebben en wanneer men moet verbreden, zal ook de fundering gewijzigd moeten worden. De heer A. Onghena vraagt of er voor deze wegverbetering veel grond moet worden aange kocht. De voorzitter meent dat dit zever het geval is bij de Armen- dijk. De heer De Koeijer wijst erop dat de weg nu niet meer over de dijk van de Armend'ik zal komen, maar onder de dijk. Het Ujkt hem mogelijk de weg op de kruin van de dijk te houden, wat vele voordelen heeft. De voorzitter antwoordt dat het niet mogelijk is de weg op de kruin van de dijk te houden. De weg moet zo gelegd worden, dat deze voor de gebruikers goed is en dit zijn in hoofdzaak de agrariërs. Deze kunnen dan zon der hoge opritten de weg van hun land bereiken. Wanneer de weg op de kruin zou komen te liggen, dan zouden de opritten zeer veel geld kosten. Zoals het plan hier ligt. is dit de beste oplossing. De heer A. van Waes vraagt of de kunstwerken in de te ver breden wegen ook worden ver beterd en aangepast aan de we gen. De voorzitter zegt dat dit zeker zal gebeuren en misschien dat er nog enkele bijgelegd zullen worden. Hierna wordt het voorstel aan genomen. De algemene secretaris van de wereldraad van kerken, dr. Eugene Carson Blake,zal binnen kort een bezoek aan Griekenland brengen voor overleg met de ker kelijke en regeringsautoriteiten. Hiertoe heeft de uitvoerende commissie van de raad besloten. De voorzitter van de commissie voor internationale aangelegen heden, Frederick Nolde. had te voren rapport uitgebracht aan de uitvoerende commissie. Hij ver klaarde dat zijn commissie reeds oo 17 november bij de toenmalige Griekse premier Kollias heeft geprotesteerd tegen de mishan deling van politieke gevangenen. Op grond van berichten van «Je orgamsatie „Amnesty Internatio nal", die melding maken van be paalde folteringen, kan binnen kort een tweede protest worden verwacht, aldus Nolde. De uitvoerende commissie pro testeert in een resolutie tegen de „flagrante schending van de mensenrechten" van 33 zuid west-Afrikanen, die in Pretoria wegens terrorisme tot hoge ge vangenisstraffen ziin veroor deeld. In de resolutie wordt de onmiddellijke vrijlating en repa triëring van de Zuidwestafrika nen geëist. Een 35-jarige losarbeider, die de Hamburgse politie onlangs arresteerde in verband met de moord op een 7-jarige jongen, blijkt nog verscheidene andere moorden op zijn geweten te heb ben. Na te hebben toegegeven, dat hij de 7-jarige Gerald Land- wehr uit Hamburg om het leven had gebracht, biechtte de man op, dat hij in 1961 een verliefd paartje in een bos bij Schwèt- tingen had doodgeschoten en dat hij eind vorig jaar een vijfjari ge jongen met een hamer de schedel had ingeslagen na zich aan het kind vergrepen te heb ben. De dader was verrast toen hij na zijn bekentenis hoorde, dat zijn slachtoffer nog in leven is. Hij bekende voorts alleen al in 1967 op verscheidene plaat sen in Duitsland meer dan hon derd kinderen te hebben aange rand en op twee vrijende paar tjes te hebben geschoten. De man kwam op achttienja rige leeftijd voor het eerst inde gevangenis, toen hij een elfjari ge scholier had doodgestoken, waarvoor hij tot acht jaar werd veroordeeld. De politie gelooft dat hij nog meer moorden op zijn kerfstok heeft. Een brand heeft woensdag avond in de Zuidphilippijnse stad Dipolog bijna 6.000 mensen dak loos gemaakt en voor ca. zeven miljoen gulden schade aange richt.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2