Vietcong en Noord- vietnamezen omsingelen Saigon De centrale werkgeversbonden over het loonoverleg Arabische verdeeldheid in Zuid-Jemen Konvooi met raketten via Cambodja Britten lieten een heksenketel achter Dubbele moord in West-Berlijn HET WEER Jordaans memorandum aan ie Ver. Matses VRIJDAG 23 FEBRUARI 1988 24eJaargang— No. 7145 Chinese raketten Tot elke prijs Topbijeenkomst De aanval op Hué Wat wil Giap? Philippijnse aken getroffen Saigon in gevaar Buitenlandse hulp Geschiedenis herhaalt zich Met onierbud tussen @e Thant en Mnson Parijs® rechtbank wijst eis van president DuvaSier van de hand Bevreemding Gevaar Tih9 strokarton- fabrteksn gaan sluiten Ontslag voor 270 personeelsleden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Krank, bij abonnement: TERNEUZES Directeur-Hoofdredacteur: I. van de San da Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 11,10. Iedere regel méér 22 ct. K'eine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Eenheden van de vietcong heb ben donderdagochtend de omsinge ling van Saigon voltooid. Nadat zij de afgelopen dagen de Zuid- vietnamese hoofdstad al van drie zijden hadden aangevallen, begon nen zij nu een actie aan de zuid kant. Daar bestookten zij een po litiepost te Can Gio, op circa 15 km ten zuidoosten van Saigon. Volgens inlichtingen van Ame rikaanse zijde bevinen zich twee divisies van de vietcong en een Noordvietnamese divisie als reser ve in het gebied ten noordoosten en noordwesten van de hoofdstad. Het presidium van het centrale comité van het nationale „bevrij1- dingsfront" zou oo een conferen tie op 11 en 12 februari hebben besloten de militaire en politieke actie tegen Saigon te verhevigen. Een Amerikaanse militaire woord voerder verklaarde donderdag, dat de verbondenen strikt defensief zullen optreden om te voorkomen, dat vietcong-eenheden infiltreren. Bij de strijd in het gebied van Saigon blijkt de vietcong 'n nieuw type raket te gebruiken. Het is 'n wapen van Chinese makelij van 107 mm, met een reikwijdte van negen km. De raket is lichter dan de Rusische raketten van 122 mm eïj 140 mm die de vietcong tot dus ver gebruikte. Naar van Amerikaanse zijde wordt vernomen zou er de laatste dagen een intensief verkeer met vrachtauto's in Cambodja zijn waargenomen in de richting van de Vietnamese grens. Vele wagens zouden met raketten zijn geladen. De Amerikaanse troepen heb ben bevel gekregen Hué tot elke prijs te heroveren. Niets zal wor den gespaard om de citadel van de oude Vietnamese keizersstad die reeds 23 dagen door een Noord- vietnamees bataljon wordt bezet, te ontzetten, aldus is uit officile Amerikaanse bron in Saigon ver nomen. Het radio-station van Hanoi, 5 km van de Noordvietnamese hoofd stad verwilderd, is woensdag voor het eerst door Amerikaanse vlieg tuigen gebombardeerd, zo is don derdag in Saigon bekendgemaakt. De aanval geschiedde met behulp van radar. De zeven landen die in Vietnam deelnemen aan de strijd tegen de vietcong en de Noordvietnamezen, zullen op 2 april te Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, een bijeenkomst houden om de ont wikkeling van het conflict te be spreken. Dit heeft de Zuidviet- namese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Do, in Saigon meegedeeld. De laatste bijeen komst van deze landen is op 20 maart van het vorig jaar op het eiland Guam gehouden. de Noordvietnamese-vletcong-dlvi- sies zijn het gebied van de hoofd stad dicht genaderd. Verscheidene bataljons zouden zich op nog slechts een nachtmars afstand be vinden, terwijl een nog grotere eenheid op nog twee nachtmarsen afstand is. Het Amerikaanse ópperbevel verwacht niet dat de tegenstander erin zal slagen in de stad te infil treren. Van geallieerde zijde is men dan ook niet overgegaan tot zogenaamde opsporings- en ver nietigingsacties, maar men heeft een verdedigingsgordel om de stad gelegd. De verse mariniers-eenheden d:e woensdag in Hoé zijn ingezet, slaagden er donderdag in een toren op de zuidoostelijke hoek van de citadel op de Noordvietnamezen te veroveren. De rood-blauwe vlag van het nationale bevrijdingsfront die daar 23 dagen heeft gewap perd, werd neergehaald en de „stars and stripes" werden ge hesen. Als men Hoé eenmaal vast in handen heeft kan van daar de weg verbinding Danang-Dong Ha wor den hersteld en de omsingeling van Quang Tri worden doorbro ken. In Saigon meent men dat de verslechtering van de toestand In de noordelijke provincies Quang Tri en Thoea Thien er de oorzaak van is, dat de Amerikanen ten koote van alles Hoé willen her overen. Sommige Amerikaanse mili taire deskundigen menen dat deze provincies, met uitzondering van versterkte plaatsen als Gio Linh. Dong Ha, Camp Carroll, de stad Quang Tri, Quam Loi en Khe Sanh, nagenoeg in handen van de Noordvietnamezen zijn die daar hun sterkte de afgelopen drie we ken van 40.900 op 50.000 man zou den hebben gebracht. Men gist in Saigon naar de plannen van de Noordvietnamese minister van defensie gener-al Giap. De vietcong en de Noord vietnamezen oefenen druk uit op vier plaatsen en men ver wacht bij' één van deze plaat sen dan ook een slag. Het ziin Saigon, Khe Sanh, de kustvlak ten van de noordelijke provin cies Ouang Tri en Tthoea Thien en Dak To, waar vorig jaar een hevige slag woedde. De Noordvietnamese generaal en expert op het geb:'°d van de zogenaamde „volksoorlog" kreeg gisteren een brief van het „Zu:d- vietnamese bevrijdingsfront", waarin hem werd meegedeeld dat „de strijdkrachten van het volks- bevrüd'ngsleger vech+en voor de bevrijding van Zu'd-Vietnam en de hereniging met Noord-Vietnam. China schnnt peen nriis t« snel len op de bernMdel!ngsno"'">gen van secretaris-generaal Oa Thant. In drie uitzendingen, on 12, 14 en 17 februari van radio.-Peking is ge sproken van „het duistere Itomn'o' ter-eg het Vietnamese volk waarbij Thant zHi tot de meianHehtle" van premier Ind'-a Gandhi van Ind:a, premier Kosyciti van de Sowjet-Unie en maar~~(1alk Tito van Zuid-Slavië maakte". De centrale werkgeversbtm- den, samenwerkende in de raad van Nederlandse werkgevers verbonden, hebben gisteravond in een communiqué hun inzichten meegedeeld over het loonover leg. Dat communiqué is het resul taat van beraad dat de raad gis termiddag over het loonoverieg heeft gehouden. In het communiqué delen de centrale werkgeversverbonden mee te menen dat de persbe richten van de vorige week die o.m. betrekking hadden op de vraag of het bestuur van de stich ting van de arbeid al dan niet bij een zou komen om over de situs- De oorloRscommunltmê's uit het vroeg-re Aden, tegenwoordig de volksrepubliek Zuid-Jemen, ziin niet imnosant: het gaat om enk"le doden en een bult van enkele kis ten munitie, alsmede een voor- raadie Maria Theresia-daaMers, de in deze streken nog steeds gang bare munt van het vroeg-re Oos tenrijksHongaarse keizerrijk. Zes aken van een Philippijns konvooi van tien vaartuigen zijn gisteren door de vietcong op de rivier Dong Nai, 35 km ten noord oosten van Saigon, getroffen. Vijf tien Philippijnse opvarenden wer den gedood en talrijke gewond door raketten en granaten. Ook twee Amerikanen werden gewond. De Zuldvletnamese hoofdstad Saigon Is sedert donderdag om singeld door ongeveer 20 000 man Al eerder waren aanvallen uitge voerd uit drie richtingen. D8 zevende en negende gecombineer Gebeurd Is dit: troepen van de republiek met militie van het heer sende nationale bevrijdingsfront N.L.F. ziin aan de slag gegaan om Beihan in republikeinse handen te brengen. De sheriff van Beihan, een vooraanstaande fi<mur toen de Engelsen nog dachten hun kolonie Aden te kunnen overdragen aan een Zuidarabische federatie, leeft thans in Saoedi-Arabië. Opmerkelijk is dat aan de slag ook werd deelgenomen door troe pen van de renubliek Jemen. Waar schijnlijk heeft de regering van Zuid-Jemen. net een paar maanden onafhankelijk, niet zoveel moeite met opstandige burgers, maar Je men en Zuid-Jemen hebben elkaar gevonden om samen op te trekken tegen al wat royalistisch is. Ds operatie tegen Beihan is dus meer een poging om de legers van ds Jemenitische royalisten een klap toe te brengen en hun verbindin gen met Saoedi-Arabië te verbre ken. En daar komen zowel de wa pens als de daalders vandaan. Sinds de Egyptenaren besloten zich terug te trekken uit het Jeme nitische avontuur, hebben de roya listen heel wat gebied terugver- overd op de republikeinen. Tot overeenstemming tussen die twee kwam het uiteraard niet. Maar in tussen zitten de republikeinen toch niet zonder hulp. De Russen hebben vliegtuigen geleverd met inbegrip van techni ci om ze vliegwaardig te houden. Syrië levert de piloten en boven dien nog wat oorlogsmateriaal. Algerije stuurt geld. De Chinezen hebben een ploeg geniesoldaten <"n het land, die onlangs met een brug behulpzaam waren om de omsin geling van de republikeinen in de hoofdstad Sana te verbreken. De bedoeling van de overeen komst tussen koning Feisal van Saoedi-Arabië en president Nasser van Egypte was de rust te laten weerkeren in de zuidwestnunt van het Arabisch schiereiland. Een zelfde doel hadden de Britten be oogd toen ze het gezag in hun kolonie Aden overdroegen aan het N.L.F. De uitkomst schijnt te zijn, dat reDublikeins-gezinde groepen zowel in Jemen als in Zuid-Jemen druk doende zijn met nieuwe bui tenlandse hulp de strijd levend te houden, die al zo lang dreigt de toch al spreekwoordelijke Arabi sche verdeeldheid te doen oplaaien tot een hevige onderlinge strijd. De Engelsen zijn weg. Ze hebben er een heksenketel achtergelaten. De geschiedenis leert ons voor ds zoveelste maal, dat zelfstandigheid ivoor de meeste nieuwe staten en staatjes een te zware opgave is... Door de besprekingen tussen secretaris-generaal Oe Thant en President Johnson woensdag op het Witte Huis is een vitale ver binding mogelijk tussen Wa shington en Hanoi herooend, zo meent men in diolomatieke krin gen in New York. Men zei dat Oe Thant veel waarde hecht aan het diplomatieke klimaat in Wa shington omdat zijn nositie als „eerlijk tussenpersoon" tussen de Amerikanen en de Noordvietna mezen er in grote mate afhanke lijk van is of hij een goede ver binding tussen hen kan vormen. Naar verluidde waren de be trekkingen tussen Johnson en Thant voorheen koel en zelfs op het vijandige af, maar er zijn aan wijzingen dat de Amerikaanse president de secretaris-generaal woensdag met eerbied en onder scheiding behandelde en aan dachtig naar zijn uiteenzetting van de kwestie-Vietnam luister de. Na afloop sorak Thant in par ticuliere gesprekken van „een zeer hartelijke ontvangst". In genoemde kringen zei men voorts dat de Noordvietnamese vertegenwoordigers met wie Thant in Nieuw Delhi en Parijs had gesoroken enige twijfel had den geuit over zijn politieke bruikbaarheid in verband met zijn koele verhouding met Wa shington. SAIGON: Een Zuidvietnamese soldaat zit bij de ruines in de Chinese wijk Cholon, ontstaan na hevige gevechten met de viet cong. In een memorandum, dat o.m. aan de vertegenwoordiger van Jordanië bij de V. N. zal worden gestuurd en donderdag in Am man is gepubliceerd, zegt de Jor daanse regering dat Israël van plan is ongeveer 5000 Arabische gezinnen uit het oude deel van Jeruzalem te verdrijven, opdat Joden zich er kunnen vestigen. Israël heeft zoals bekend tijdens de oorlog van juni 1967 dit oude stadsdeel op Jordanië veroverd en houdt het thans bezet. In het Jordaanse memorandum wordt voorts gezegd dat Israël van plan is een „vazalstaat" te stichten op de westelijke Jordaanoever. De uitvoering van dit plan werd echter belet „door het verzet van de Arabische bevolking in deze streek. Een Parijse rechtbank heeft don derdag afwijzend beschikt op een eis van president Frangois Duva- iier van Haiti tot inbeslagneming van de film „The Comedians", waarin o.a. Elizabeth Taylor, Ri chard Burton en sir Alec Guinness optreden. De advocaten van het staats hoofd hadden gesteld dat in de rolprent, gebaseerd op een roman van Graham Greene, Haiti wordt afgeschilderd als een oord van terreur en tirannie. De preisdent van de rechtbank vond echter, dat president Duvalier beter diploma tieke kanalen kon gebruiken om bezwaar te maken tegen kritiek op tie op loonpolitiek gebied te pra ten, de indruk kunnen hebben ge wekt dat de centrale organisaties voor zich zelf geen taak neer zien bij de uitvoering van loon politiek. Hier is bepaald geen Sprake van", aldus het communiqué. „Ook in het vrijere systeem van loonpolitiek", zo vervolgt het com muniqué, „hebben de centrale or ganisaties van werkgevers en van werknemers een taak ten aanzien van de algemene sociaal-economi sche ontwikkeling, waarvoor zij een zekere mate van mede-verant- wonrdeliikheid dragen. Deze dient via begeleidend in tern overleg in de loonvorming 'n rol te spelen. Uiteraard kan de ontwikkeling van het loonoverleg ook aanleiding geven tot nad*r beraad tussen de centrale organi saties van werkgevers en van we-'-netners onderling. Het heeft bil de werkgevershon den bevreemding gewekt", aldus het communioué verder, „dat de vakcentrales in de afgelonen we ken in een benaald <*eval in het afwezen van de werkgever-voor spellen de ketreffende bedriifsbon- den ooenliik hebben gesteund en dat een woordvoerder van een der vakcentrales zich heeft U'tgesnro- ken over een in alle bedriifstakken minimaal te bereiken loonsver hoging". „Zulke wijzen van centrale in menging passen n'et in de ooret van de vriiere loononderhandelin gen die sinds kort mogeliik zijn. Zit tenderen naar rheé-onderhan- delen ein het opnieuw introdu ceren van centrale aanwijzingen. In dit optreden achten de cen trale werkgeversverbonden een re den temeer gelegen voor "n nauw lettend volgen van de loonontwik keling. „Uit dien hoofde", aldus het communiqué, „menen de centrale werkgeversverbonden de aandacht van onderhandelende partijen te moeten vestigen op de gevolgen van een bepaalde wijze van invoe ring van een kwartier arbeidstijd verkorting per dag van 45 tot 43 (driekwart uur per week). Het communiqué gaat verder en besluit: „In verschillende gevallen wordt deze verkorting overeenge komen, ingaande tegen het einde van dit jaar. Het is duidelijk dat een dergelijke arbeidstijdverkor ting, die bijv. op 1 december in gaat, op de totale loonkostenstij ging van het jaar 1968 weliswaar weinig invloed zal uitoefenen, doch dat praktisch de volle lasten op het jaar 1969 komen te vallen. Hiermee is voor 't jaar 1969 reeds direct een belangrijke kostenstij- Een nog onbekende man heeft woensdagnacht in een Westber- iijns kindertehuis een 5-jariga jongen en een 51-jarige kinder verzorgster vermoord en twee 15- jarige meisjes met een mes ver wondingen toegebracht. Volgens een van de gewonde meisjes is de ongeveer 20-jarige man haar kamer binnengekomen. Toen zij om hulp begon te roe pen, had hij haar met een mes gestoken. Ook een ander meisje van 15 jaar dat bij haar op de kamer sliep, had de man met zijn mes toegetakeld. Hij zou toen naar een aangrenzende kinderka mer zijn gegaan en daar een 5- jarige jongen hebben doodgesto ken. In een andere kamer had het gewonde meisje dat hulp was gaan halen, een 51-jarige kinder verpleegster badend in haar bloed op bed aangetroffen. De moorde naar zou een raam hebben stuk geslagen om het huis te kunnen binnenkomen. het politieke leven in zijn land. De film, die in de Westafrikaan- se staat Dahomey is opgenomen, trekt in Parijs volle zalen. ging gegeven waarmee dan bij de onderhandelingen rekening zal die nen te worden gehouden". De coöperatieve strokartonfa briek „Reiderland" te Winschoten en de strokartonfabriek „De Toe komst" te Scheemda, die het vorige jaar gefuseerd zijn, worden eind maart gesloten. Het 270 man tellende personeel zal worden ont slagen. Dit is hun gistermiddag en -avond meegedeeld. Met de vak bonden is overleg gaande over een zo goed mogeliike afvloeiingsrege ling. De wettelijk normaal gelden de ontslagtermijnen worden in acht genomen. De directeur van de fabrieken, ir. J. Prummel in'Scheemda, deel de donderdagavond mee, dat in de gehele strokartonindustrie de pro- duktie groter is dan de afzet. Dit is de laatste tijd ai zo het geval. Reeds het vorige jaar ondervond men moeilijkheden met de afzet. „Reiderland" en „De Toekomst" gingen toen tot fusie over, maar deze fusie heeft niet de verwachte en gehoopte resultaten opgeleverd, voornamelijk doordat de afzet moeilijkheden bleef geven. Door de opheffing van beide fabrieken valt er een stuk produktiecapaci- teit weg en vindt er automatisch een sanering plaats In de strokar tonindustrie. WEINIG VERANDERING Het weer in West-Europa wordt beheerst door een oceaandepres sie ten westen van de Golf van Biskaje en een hogedrukgebied tussen IJsland en de Britse eilan den. Deze luchtdrukverdeling houdt een noordoostelijke stroming in stand, waarmee vrij koude lucht naar onze omgeving wordt ge voerd. In deze lucht komt veel bewolking voor. waaruit donder dag plaatselijk wat sneeuw of regen viel. Frontale storingen zijn via Spanje en de Golf van Blscaje tot zuid-Frankrijk, Italië en de Al pen doorgedrongen. Plaatselijk vielen daarbij grote boeveelheden neerslag. Zo viel in Nice in twaalf uren 34 mm regen. In de huidige luchtdrukverde ling komt niet veel verandering. Matige tot krachtige noordooste lijke winden zullen ook vandaag vrij koude lucht over Duitsland naar ons land transoorteren. Ep moet. op veel bewolking worden gerekend, maar de neerslagkan sen worden kleiner. De tempera turen zullen niet veel verande ring ondergaan. medegedeeld door het K. N. M. L, geldig tot hedenavond. Vrij kond. Over het algemeen veel bewol king met hier en daar wat sneeuw. Matige tot krachtige noordoos telijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 23 FEBRUARI v.m. n m. Breskens 9.12 9.59 Terneuzen 9.48 10.35 Hansweert 10.22 11.09 Walsoorden 10.21 11.08 ZATERDAG 24 FFRRUARI v.m. n.m. Breskens 1158 11.54 Terneuzen 12.34 12.30 Hansweert 1.18 1.14 Walsoorden 1.17 1.13 ZON MAAN op onder op onder Febr. 23 7.41 18.07 5.29 11.53 24 7.39 18.09 6.24 13.03 25 7.37 18.11 7.02 14.25 26 7.35 18.13 7.28 15 4? 27 7.32 18.14 7.45 17.12 28 7.39 18.16 7.59 18.31 29 7.28 18.18 8.10 19.47 i «r a

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1