Aanslag op Russische ambassade in Washington LAATSTE NIEUWS Citadel van Hué met napalmbommen bestookt Belgische verkiezingen in het teken van de taalstrijd Stroom van giften voor de stichting G. L. G. nog niet te overzien HET WEER „Bestraffing" voor bemanning van de Pueblo WoMsdig weer aardschokken in Griekenland VERLIES VERWACHT VOOR VERDEELDE C.V.I AMERIKAANSE VERSTERKINGEN Oe Thant sprak met Johnson over Vietnam Betoging in West-Berlijn Nieiwe leerplicht in Tweede Kamer aangenomen ZONDER NIETEN DUS... IEDEREEN! SOEP-INBLIK DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 24e Jaargang No. 7144 Russische reactie EeSangrijker problemen ©evechten rond Ssigon .Ants-Vlaamse vloed Zon- ét Maanstanden TOESTEMMING VOOR TWAALF BUITENLANDSE BANKEN IN INDONESIË Weerbericht Hoogwater frank, by abonnement: TERNEUZEï Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van da Sande te Terneinen Advertentieprijs per mm 18: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een explosie heeft woensdag ochtend vroeg grote schade aan gericht aan de Russische ambas sade in Washington, maar niemand heeft er volgens de politie letsel bij opgelopen. Kort erna is een man aangehouden. Men houdt re kening met de mogelijkheid dat er een bom was geplaatst op een ven sterbank. De ontploffing die zich enkele minuten vóór zes voordeed, sloeg een gat in een buitenmuur van het gebouw, dat enkele blokken van het Witte Huis verwijderd ligt. Door de klap kwam aan de voor kant een stuk beton naar beneden. De Noordkoreaanse zaakgelas tigde in Moskou, Zang Ye Zon, heeft er dinsdag op gezinspeeld dat de bemanning van het door de Noordkoreanen opgebrachte Ame rikaanse spionageschio „Pueblo" gestraft zal worden, „Degenen die tegen een land spionage hebben bedreven, moeten worden gestraft volgens de wetten van dat land", zei de zaakgelastigde tijdens een persconferentie. Tijdens de bijeen komst werden banden afgedraaid met „bekentenissen" van de kapi tein en bemanningsleden van het schip. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zei dat de crisis nog ernstiger zal worden, wanneer de communisten er zelfs maar aan denken de bemanning van de Pueblo te berechten. Zondag was daar al voor gewaarschuwd en Noord-Korea weet ongetwijfeld hoe de V. S. over een proces den ken, zei hij. Ook woensdag hebben zich aardschokken, zij het lichte, voor gedaan op de eilanden in de Ege- ische zee. De hevige aardschok van dinsdag heeft 20 mensen levens geëist. Circa 40 mensen lie pen verwondingen op. Na deze aardschok bleken de muren van het byzantijnse kloos ter Iviron op de berg Athos in noord-Griekenland gescheurd te zijn. Dit klooster staat al 1000 jaar op het rotsachtige schiereiland Khalkidiki. Het maakt deel uit van de kloostergemeenschap van „Aghion Oros" (heilige berg) waar ongeveer 800 monniken in vol ledige afzondering leven. Vrouwen mogen er niet komen. Deze ge meenschap, nu bestaande uit 20 kloosters, is in de tiende eeuw ge sticht en toegewijd aan Sint Jan de Doper. Op de eilanden Lemnos en Aghios Afstratios zijn ongeveer 2000 huizen beschadigd. Alle 700 bewoners van het eiland Aghios Afstratios hebben de nacht van Een ijzeren traliewerk voor een venster werd verbogen en zowel in de ambassade als in omliggen de gebouwen vlogen ruiten aan scherven. Een kamer op de be nedenverdieping, waar op het mo ment van de explosie niemand was, werd zwaar beschadigd. Een woordvoerder van de am bassade noemde de schade „niet zo ernstig". Op de vraag of hij de identiteit wist van de dader, ant woordde hij, dat nadere bijzonder heden beter door de politie konden worden meegedeeld, als daar aan leiding toe was. Het persbureau Tass heeft de ontploffing in de Russische ambas sade bestempeld als „een provo catie, die alleen zou kunnen zijn uitgevoerd met oogluikende in stemming van Amerikaanse func tionarissen". In de verklaring wor den de functionarissen er van be schuldigd ondanks herhaalde waarschuwingen geen geëigende veiligheidsmaatregelen te hebben genomen. In een bericht van Tass uit Wa shington wordt melding gemaakt van een explosie, die is veroor zaakt door een bom en die „aan zienlijke schade" heeft aangericht. Het incident wordt een „misdaad" genoemd, zonder dat de correspon dent iemand er van beschuldigt Volgens hem is het incident het gevolg van de „groeiende anti communistische hysterie, die door sommige kringen in de Verenigde Staten wordt aangewakkerd". Grote California wedstrijd ledereen die 10 wikkels van California soep-in-blik opzendt krijgt een leuke California-verrassing Extral Wie zendt vóór 20 maart de meeste California wikkels aan: CALIFORNIA - HARDERWIJK? Prijzen: f 1000,- ƒ800.., ƒ600.-, 400.-, 200.- De hoofdartikelen in de Bel gische kranten stonden woens dagochtend geheel in het teken van de verkiezingsstrijd. „Dinsdagmiddag is de kiesstrijd in feite ingezet", zo schrijft de „Gazet van Antwerpen", ook al zal het nog enkele dagen duren eer het parlement Wordt ontbon den. Het blad meent, dat de lei ders van de Vlaamse C.V.P. (die de val van de regering veroor zaakte door vast te houden aan de eis van overplaatsing van Leuven-Frans naar Wallonië) geen behoefte hebben om zich „rouwmoedig" te tonen. Hun strakke houding had n.l. belet dat er weer eens een Vlaams of fer werd gebracht op het altaar van de nationale eenheid. De strijd zal hard zijn, aldus de „Gazet", ook voor de Vlaam se C.V.P., want het Vlaamse eenheidsfront zal uiteenvallen in partijgangers van de ene of de andere politieke formatie. De groepen die het tegen de C.V.P. opnemen, zullen vergeten dat zij een beroep hebben gedaan op de C.V.P. om stand te houden. „Het Laatste Nieuws" voor spelt, dat de verdeelde C.V.P. gehavend uit de kiesstrijd zal komen. Het zou volgens dit blad goed zijn als de partijen zich in hun propaganda niet uitsluitend zouden toeleggen op het vraag- stuk-Leuven, dat slechts een on derdeel is van de vraagstukken, die de twee taalgemeenschappen beroeren. De verkiezingen mogen niet de vorm aannemen van een volksraadpleging over eenheid of federalisme, zo waarschuwt deze krant. extremisten in de hoofdstad een overwinning zou kunnen bezor gen, waardoor de ware Drob'e- men tussen Vlamingen en Wa len voor lange tijd onoplosbaar zouden worden. Daarom zouden de Vlaamse partijleiders en kan didaten geen beeld van onder linge verdeeldheid mogen schep pen. Over alle partijen heen zou men tot een Vlaamse entente moeten komen om de anti- Vlaamse vloed die uit Brussel verwacht kon worden, in te dij ken. In de „Volksgazet" verklaart de voorzitter van de Belgische socialistische partij, Collard. dat de C.V.P. krampachtig zoekt naar een akkoord tussen haar Vlaamse en Waalse vleugels en dat de houding van de liberale P.V.V. alleen op verkiezingsbe- lang is afgestemd. Collard kondigt aan dat zijn partij de verkiezingen niet vreest. Zij zal alle middelen aanwenden om te beletten, dat problemen op de achtergrond worden gela ten, die heed wat belangrijker waren dan de vraag wanneer, hoe en waar het probleem van de katholieke universiteit zal worden opgelost. „La Libre Belgique" spreekt van „een sprong in het duister" en „een verschrikkelijke verant woordelijkheid" vpor de Vlaam se C.V.P.-leiders. Voor dit blad komt het er vooral op aan, dat België na de verkiezingen re- geerbaar zal zijn. Vlaanderen, dat numeriek in de meerderheid is, zou moeten tonen dat het in staat is de we reld te verbazen door gematig- heid. Dat is de meest elemen taire plicht van elke meerder heid in een democratie, aldus „Le Libre Belgique", welk blad overigens ook op de Brusselaars een beroep doet zich niet aan extremistische krachten over te geven. De „Shyhawks" die zich sedert 16 februari wegens het slechte weer niet in de strijd om de cita del van Hoé hadden kunnen men gen, hebben dat deel van de oude keizerstad van Zuid-Vietnam giste ren met napalm bestookt. Uit de citadel stegen na de aanval vuur zuilen op. De uitgeputte Amerikaanse ma riniers in Hoé hebben versterkin gen ontvangen. Hun opmars ver liep echter ook woensdag uiterst langzaam. De Amerikaanse en de Noord- vietnamese artillerie bestookten elkaar hevig. Een Amerikaans landingsvaar tuig met brandstof dat de genar- fumeerde rivier overstak, werd door een granaat getroffen en brandde uit. De vier bemannings leden wisten zich in veiligheid te stellen. In het noordelijk deel van de citadel ging een deel van het amb tenarenkorps weer aan het werk. Tweehonderd ambtenaren en 300 politie-agenten vatten hun taak weer op, terwijl 160 man politie- troepen in Hoé zijn aangekomen. De commandant van de Zuidviet- namese strijdkrachten in het eer ste taktische gebied heeft op dracht gegeven plunderaars ter plaatse terecht te stellen. Hij heeft ook de instelling van een krijgs raad gelast die zal worden belast met de berechting van personen, die ervan verdacht worden tot de vietcong te behoren. Het Zuidvietnamese „bevrij dingsfront" heeft de bewoners van de berggebieden opgeroepen zich aan de zijde van de vietcong te scharen. Op een afstand van rivm vijf kilometer van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon werden woens dag vier Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen door de vietcong neer geschoten. De toestellen waren be schoten uit het dorp Tan Binh, waar de sterkte van de vietcong op een compagnie wordt geschat. Uit de hoofdstad kon men 's avonds raket- en artillerievuur op een afstand waarnemen. Dinsdag is in de omgeving van Saigon op drie plaatsen slag ge leverd. Een eenheid Zuidvietname se rangers doodde 32 opstandelin- i gen en maakte twee stukken luchtafweergeschut buit. Ameri kanen die op een afstand van ne gen kilometer van Saigon met de „De Nieuwe Gids" voorspelt dinsdag op woensdag in de open I een felle anti-Vlaamse campagne lucht doorgebracht. I in Brussel, die de Franstalige Tot gisteren was de stroom van giften voor de stichting Geestelijk en Lichamelijk gehandicapten G. L. G. in Den Haag nog niet te over zien. Tot dusver zijn de tellingen van enkele kleinere postkantoren ge combineerd met scholen en hieruit resulteerde reeds een bedrag van 450.000. Van de grotere en grote steden zijn de resultaten nog niet bekend en ook van de giro heeft men nog geen overzicht. Wel zijn in tussen veel schriftelijke aanbiedingen binnengekomen voor het leveren van gratis aardappelen aan tehuizen voor de duur van een jaar, duizend uur gratis arbeid, bouwmaterialen enz. Ook radio-Veronica heeft een groot bedrag beloofd, maar wilde de omvang daarvan nog niet meedelen. Het ligt in de verwachting dat vrijdag enig overzicht in deze liefde rijke chaos aan aiften zal kunnen zijn geschapen Secretaris-generaal Oe Thant van de verenigde naties is gis termiddag op het Witte Huis ont vangen voor overleg met presi dent Johnson over de recente reis van Thant, waarbij hij de mogelijkheden voor onderhande lingen over een vreedzame rege ling van de Vietnamese oorlog heeft afgetast. Ook zou worden gesproken over het bekende ver schil van mening tussen Thant en Johnson wat betreft stopzet ting van de bombardementen. De secretaris-generaal keerde vorige week terug van zijn reis, tijdens welke hij besprekingen voerde met de Noordkoreaanse vertegenwoordigingen in New Delhi en Parijs en met de Rus sische, Britse en Franse rege ringsleiders. Thant verklaarde by zyn terugkeer in New York dat hij er meer dan ooit van overtuigd was, dat na stopzet ting van de bombardementen binnen twee of drie weken vre desonderhandelingen zouden vol gen. Johnson bleef echter vasthou den aan zyn Antonio-formule, volgens welke de bombardemen ten alleen kunnen worden stop gezet, indien onmiddellijk vrucht bare onderhandelingen plaats vinden en de tegenstanders uit de stopzetting geen militair voor deel willen behalen. Volgens de Amerikaanse regering heeft Ha- ZON MAAN op onder op onder Febr. 22 7.43 18.05 4.15 10.59 23 7.41 18.07 5.29 11.53 24 7.39 18.09 6.24 13.03 25 7.37 18.11 7.02 14.25 26 7.35 18.13 7.28 15.49 27 7.32 18.14 7.45 17.12 28 7.30 18.16 7.59 18.31 29 7.28 18.18 8.10 19.47 noi nog geen enkele aanwijzing gegeven deze voorwaarden te willen accepteren. Na afloop van het onderhoud werd een verklaring uitgegeven, waarin Johnson blijft vasthou den aan de San Antonio-formule en opnieuw de wens van de Ver enigde Staten uitspreekt om tot een vreedzame regeling te ko men. Secretaris-generaal Oe Thant zal zaterdag in de verenigde na ties 'n gedetailleerde verklaring afleggen over zijn vredespogin gen. Hij zal zijn verklaring voor de televisie en camera's van het filmjournaal afleggen. Men ver onderstelt dat hij zich vooral tot het Amerikaanse volk zal rich ten. Naar schatting hebben 150.000 mensen woensdag bij het stad huis gedemonstreerd voor „vrede en vrijheid", het motto waaron der het Westberlijnse stadsbe stuur de betoging had georgani seerd als antwoord op een zon dag j.l. gehouden anti-Ameri kaanse demonstratie, waaraan 10.000 mensen hebben deelgeno men. Het stadsbestuur, dat Ame rika heeft geprezen wegens de bescherming van West-Beriijn, werd luid toegejuicht. Alle grote politieke partijen steunden de actie. Er werden Duitse en Ame rikaanse vlaggen meegevoerd en borden met het opschrift „wy danken Amerika", Tegendemonstranten werden afgeranseld, uitgescholden en be spuwd. Hun spandoeken en rode vlaggen werden verscheurd of verbrand. De politie heeft meegedeeld, dat zij 33 mensen een pak slaag heeft bespaard door hen te arres teren. Na de betoging probeerden een WASHINGTON: Ken door het Amerikaanse State Departement vrijgegeven foto uit 1943, die toont hoe Statins oudste zoon Yakov door de Duitsers werd neergeschoten. Op de linker foto wordt Yakov Stalin ondervraagd door nazi-officieren in een-ge vangenkamp. De rechterfoto toont Stalin's lichaam hangend in het prikkeldraad, nadat hij op zijn eigen verzoek door een be waker was neergeschoten. De foto's werden in 1945 door geal lieerde troepen in Duitsland ge vonden,, maar werden geheim ge houden, zelfs voor de Russische leider. 50-tal jongelui het bureau van de uiterst linkse studentenbond op de Kurfürstendamm te bestor men. De politie verhinderde het. Tijdens en na de betoging zijn volgens de politie 25 mensen bij kloppartijen gewond geraakt. Drie moesten naar het stienen- huis. vietcong vochten zeiden 123 viet- congleden te hebben gedood. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden 15 soldaten en werden er elf gewond. De Amerikaanse luchtmacht bombardeerde dinsdag spoorweg doelen in Noord-Vietnam op onge- grens en in Zuid-Vietnam bom- veer 45 kilometer van de Chinese bardeerden de B-52's Noordviet- namese stellingen rond de bele gerde Amerikaanse basis Khe San. De Tweede Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming ak koord gegaan met een wijziging van de leerplichtwet. De behande ling van dit ontwerp vond ten dele vorige week plaats en ten dele dinsdagavond. In de nieuwe wet wordt het toezicht op de naleving van de wet geheel aan de ge meentebesturen overgelaten ett wordt de leerplicht verlengd van acht tot negen jaar. Deze verlen ging zal eerst op een nader te be palen datum ingaan. In de wet worden schipperskin deren gelijkgesteld met walkinde ren; het ontbreken van een vaste verblijfplaats is niet meer als grond voor vrijstelling van de leer plicht opgenomen. De nieuwe re geling zal tot gevolg hebben, dat het ligplaats-onderwijs gaat ver dwijnen. De kamer verwierp een motie- Mesman (Arb.), waarin werd aan gedrongen on een vergoeding aan schippers-ouders van kosten voor h°t onderwijs van hun kinderen, althans van de kosten die uitgaan boven de normale kosten. Bij de stemming over .d.e^e motie sora- ken alleen de fracties van de P. v. d. A., P.S P., D'66, C.P. N. en de Boerenpartij zich uit vóór aan vaarding van de motie. Amendementen van de heer Marman en van de heer Van Bett- nekom (A. R. P.) on het ontwerp van wet, hoofdzakelijk voorstellen tot technische wijziging van het ontwerp van wet, werden aan vaard. Voor het eerst sedert jaren heeft de Indonesische regering woensdag twaalf buitenlandse banken toestemming gegeven werkzaamheden in Indonesië te verrichten, zo heeft de minister van voorlichting na een kabinets vergadering medegedeeld. Het zijn de Nederlandse Over- zeebank, Pierson, Heldring en Pierson, de Algemene Bank Nederland, de Britse Chartered Bank, de Hongkong and Shangai Bank.de American first National Bank city Bank, de Bank of Ame rica, de American Exoresse. de Chase Manhattan Bank, de Uni ted California Bank. de Japanse Bank of Tokyo en de Thailandse Bangkok Bangkok Bank. Naar verwachting zullen bin nenkort nauwkeurige bepalingen voor de werkzaamheden van die banken worden bekendgemaakt. Het toelaten van buitenlandse banken tot Indonesië zal ver moedelijk leiden tot een versnel ling van de deviezentransacties, maar Indonesische banken zijn er niet erg op gesteld, omdat zij er bang voor zijn niet te kunnen concurreren met de buitenlandse concerns met hun wereldrelaties. VEEL BEWOLKING Terwijl zich bij IJsland een gebied van hoge luchtdruk hand haaft, trok een in aktiviteit toe nemende oceaan-depressie naar het zeegebied tussen Ierland en de Azoren. Samenhangend hier mee drong zachte lucht over Frankrijk en België noordwaarts op. In Frankrijk werden mid- dagtemperaturen gemeten tussen 10 en 14 graden. In België werd het omstreeks 5 graden. Het op dringen van de zachte lucht ver oorzaakte in ons land op de meeste plaatsen regen of sneeuw, waarbij middagtemperaturen van 2 tot 4 graden werden gemeten. Vandaag blijft ons land in het overgangsgebied van de zachte lucht boven Frankrijk en Bel gië en koudere lucht, die over Duitsland naar onze omgeving stroomt. Bij een overwegend ma tige wind uit oost tot noordoost wordt dan ook veel bewolking verwacht met plaatselijk regen of sneeuw. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Veel bewolking. Veel bewolking met plaatse lijk wat regen of sneeuw. Over wegend matige wind tussen oost en noordoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 22 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.48 8.30 Terneuzen 8.24 9.06 Hansweert 8.58 9.40 Walsoorden 8.57 9.39 VRIJDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.12 9.48 10.22 10.21 9.59 10.35 11.09 11.08

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1