vlees eten is verantwoord eten Tweede Kamer behandelt binnenlandse zaken SPORTNIEUWS Besprekingen over C.A.0. Philips-personeel vertraagd „De goudschatten van Bagdad" Nota over het georganiseerd overleg Tegenvoorstellen van de onderneming Pagina4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag21 februari 1968 Prestigezaak Nog speelruimte Aan de lage kant Bedrijfscompetitie tafeltennis Terneuzen BENNIE MULLER TOEGEVOEGD AAN CENTRALE TRAININGSGROEP Anderlecht-spelers willen niet in Belgisch elftal Vriendschappelijke interland Polen—Nederland Goede vraag naar de laatste peren Consequenties Inspraak Ontslagen bij stuwadoors- bedrijven in Amsterdam Werktijd verkorting Onderhandelingen kunnen moeilijk worden Twee gewonden bij vechtpartij in Turks parlement Schietpartij na bankoverval in Nice Het supersone Russische passagiers vliegtuig Want vlees houdt fit De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dagl De tweede kamer is dinsdag middag niet direct begonnen met de behandeling van de begroting 1968 van binnenlandse zaken en de nota over het gevoerde ge organiseerde overleg over de ambtelijke rechtspositie. Een verzoek van de „centrale van hogere ambtenaren" en van „het ambtenarencentrum" om alsnog een toelichting te geven leidde tot nader beraad binnen de kamercommissies. Nadat de organisaties waren gehoord, deelde de voorzitter mee, dat de commissies van oor deel waren, dat de nota over het georganiseerd overleg genoeg zaam is voorbereid. Vervolgens werden de beraadslagingen ge opend met als eerste spreker drs. H. Wiebenga, die twee moties indiende, betrekking hebbende op salaris- en rechtspositie van de ambtenaren. In de eerste motie wordt de regering uitgenodigd de voor lopige salarisverhoging te base ren op een verhogingspercentage van vier en een gedeelte van dit percentage te gebruiken voor een salariswijziging in de vorm van een vast bedrag in guldens. In de tweede motie wordt het oordeel uitgesproken, dat budge- taire overwegingen geen aanlei ding mogen zijn tot aantasting van de rechtspositie van de amb tenaren. De regering wordt uit genodigd te streven naar her vatting van het georganiseerd overleg op de grondslag van een mededeling van de kant van de regering, dat zij terugkomt van de motivering van haar voorstel len. P.v.d.A.-afgevaardigde C. La- ban, voor het eerst aan 't woord in de kamer, constateerde dat de voorgestelde twee procent on voldoende zal zijn om de stijgen de kosten van het levensonder houd te bestrijden. Hij bepleitte een tweede voorschot voor de ambtenaar in de vorm van een uitkering ineens. Het overleg vindt plaats op voet van ongelijkheid. De rege ring neemt volgens de heer La- ban een overheersende positie in. „Ik kan me niet aan het ge voel onttrekken dat het kabinet er een prestigezaak van wil ma ken", aldus spr. De heer P. Bode (C.H.U.) zei dat het budgetrecht het recht van de regering is, maar dat hij begrip had voor de argumenta tie van de organisaties. Hij meen de dat er nog speelruimte aan wezig is en dat had tot zinvol overleg kunnen leiden. Deze woordvoerder vroeg of de aansluiting van de kinder toelage op de algemene kinder bijslagwet anders kan worden geregeld, b.v. door bij een ver hoging van de O.K.B. de bedra gen in de bijlageregeling niet te verhogen. De voorstellen tot het leggen van een „vloer" in de vakantie uitkering en tot wijziging van de kindertoelageregeling werden bekritiseerd door de heren G. A. In de week van 12 tot en met 16 februari werden in de be drijfscompetitie te Terneuzen de volgende wedstrijden gespeeld. Dow 3Waterleiding 3 100 Waterleiding 1Philips 1 55 UTS 1—RWS 1 8—2 Dow 2Waterleiding 2 64 RWS 2UTS 2 1—9 RWS 3—Dow 3 2—8 Philips 3De Hoop 3 19 UTS 3—Waterleiding 3 10—0 EERSTE KLAS: UTS 1 11 9 1 1 19 80—30 Waterl. 1 12 8 2 2 18 74—46 Dow 1 11 7 0 4 14 62—48 De Hoop 1 11 3 2 6 8 49—61 Philips 1 11 2 1 8 5 39—71 RWS 1 12 1 2 9 4 36—84 Waterleiding 1 dat verzwakt aantrad verloor een kostbaar punt. Voor Philips 1 was het een goed te gebruiken halve winst want nu is RWS 1 alleen rode lantaarndrager geworden. Maan dag 26 februari kan de beslissing vallen, als RWS en Philips el kaar ontmoeten. TWEEDE KLAS In deze klas zit UTS 2 nu wel op rozen na de overwinning op RWS 2. UTS 2 9 8 1 0 17 70—20 Dow 2 10 7 1 2 15 69—31 RWS 2 9 6 2 1 14 60—30 Philips 2 9 3 1 5 7 45—45 Waterl. 2 10 2 2 6 6 44—56 De Hoop 2 8 2 1 5 5 28—52 v. d. Oost 1 9 0 0 9 0 4—86 Dow 2 nestelde zich nu op de tweede plaats via een benauwde zege op Waterleiding 2. DERDE KLAS UTS 3 12 9 1 2 19 89—31 De Hoop 3 11 9 0 2 18 74—36 Dow 3 11 8 0 3 16 80—30 RWS 3 10 3 1 6 7 37—53 Waterl. 3 12 3 0 9 4 32—88 Philips 3 10 0 0 10 0 20—80 Hier geen verandering aan de top, aangezien al deze clubs tegen teams uit de onderste re gionen speelden. Dinsdag 27 februari is de eer ste grote match tussen Dow 3 en UTS 3. Aan de centrale trainings groep van het Nederlands voet balelftal is dinsdag toegevoegd de Ajacied Bennie Muller. De selectie-groep, die vandaag in Zeist bijeenkomt, bestaat uit 17 spelers. Volgens een publikatie in het Belgische dagblad „Le Soir" stel len de spelers van Anderlecht er niet langer prijs op in het Bel gische voetbalelftal uit te komen. Gekwetst door zekere kritieken zou het bestuur van de Brusselse club de Belgische voetbalbond of ficieel hebben verzocht de spelers niet te selecteren. De spelers zou den zich achter het bestuur ge steld hebben. Zij willen niet ge kozen worden in het Belgische elf tal voor de interlandwedstrijd op 6 maart tegen West-Duitsland. De reglementen van de Belgi sche voetbalbond staan niet toe dat een speler een selectie wei gert. Daarom heeft het bestuur van Anderlecht een speciale af wijking aan de buitengewone ver gadering voorgesteld. De vriendschappelijke wedstrijd PolenNederland, vastgesteld op woensdag 1 mei in Warschau, zal niet van het interlandprogramma van het Nederlands elftal worden afgevoerd. Aangezien Polen en Nederland voor de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap 1970 in eenzelfde groep zijn inge deeld, had het K. N. V. B.-bestuur aan de Poolse bond voorgesteld de wedstrijd te laten vervallen. De Polen hebben echter geantwoord grote waarde te hechten aan het doorgaan van deze ontmoeting. De K. N. V. B. heeft daarom be sloten de wedstrijd niet van het programma te schrappen. De voorraden handperen van de oogst 1967 zijn de laatste maanden belangrijk verminderd. Wekelijks worden er veel ver kocht voor de binnenlandse markt en voor export. Het zal niet lang meer duren, of het sei zoen voor dit produkt wordt af gesloten. Op het ogenblik is de „Conférence" het belangrijkste ras, dat nog voor verkoop be schikbaar is. De bewaring heeft meestal plaatsgevonden in z.g. gascellen van de koelhuizen. De kwaliteit van de peren is over het algemeen goed. Vooral voor Engelse rekening is de Conféren ce gevraagd. In de tweede week van febru ari bedroeg volgens de gegevens van het uitvoercontrolebureau de Nederlandse peren-export 212 ton. Hiervan ging 107 ton naar Engeland. Naar West-Duitsland werden in deze week 65 ton peren verladen. De prijs van de grote en mid delmaat Conférence op de vei lingen is gestegen tot rond 90 cent per kg. Voor de kleine maat klasse I exportkwaliteit wordt tussen 75 en 80 cent per kg betaald. Het aanbod stoofperen Is ook gering geworden. Voor de laat ste partijen worden hoge prijzen betaald. Een ras als „Saint Re- my" noteerde begin deze weel- rond 1 per kg, wat voor dit ras een ongekend hoge prijs is- Kieft (A.R.) en Fievez (K.V.P.) De laatste merkte o.a. op, voor deze voorstellen „geen bewon dering" te hebben. De heer Fie vez vond het jammer dat de ambtenarenbonden hebben ge weigerd over deze voorstellen advies uit te brengen. Hij en ook de heren drs. E. Nypels (D '66), P. Jongeling (G.V.P.) en G. A. Kieft spraken de hoop uit dat het overleg her opend zou worden, „want er is zeker een oplossing te vinden". De heer Fievez noemde de voor lopige salarisverhoging van twee procent „niet te hoog" en drs. Nypels sprak over een verhoging „aan de lage kant". De heer H. Koekoek (B.P.) ging nader in op de oorzaak, die heeft geleid tot de moeilijkhe den met de reis- en verhuiskos ten voor ambtenaren. Als de re gering een beter huisvestingbe- leid had gevoerd, zouden er nu geen maatregelen nodig zijn ge weest. De regering zal nu voor de consequenties moeten op draaien. Bij het debat over de begro ting van binnenlandse zaken drong drs. Nypels aan op spoe dige totstandkoming van een stakingsrecht. De heer P. Jonge ling (G.P.V.) toonde zich wat huiverig voor 'n meldingsplicht van voorgenomen demonstraties en hij vroeg een regeling voor de demonstratievrijheid. De heer Schakel (A.R.) vroeg of bij de spreiding van rijks diensten geen sprake is van haastwerk. Drs. H. M. Franssen fP.v.d.A.) vroeg of de regering bereid is de gemeenten een eerlijke kans te geven hun eigen zaken zelf te regelen. Inspraak van bestuur ders en bestuurden zal onver mijdelijk zijn. Bij de burge meestersbenoeming zal de in spraak van de gemeenteraden een legale zij het bescheiden basis moeten krijgen. Ook de benoeming van een niet-P.v.d.A. vertegenwoordiger tot burgemeester van Den Hel der betrok de heer Franssen in zijn kritiek. Mej. mr. A. M. Goudsmit (D 66) vroeg minister Beernink bij burgemeestersbenoemingen re kening te houden met het door de gemeenteraad uitgebrachte advies. De heer P. Bode (C.H.U.) drong er op aan de herziening van de gemeentelijke classificatie met spoed ter hand te nemen. Aan 68 werknemers in dienst bij stuwadoorsbedrijven in de Amsterdamse haven is per brief ontslag aangezegd. Als reden wordt opgegeven, dat er voor hen geen voldoende werk meer is ten gevolge van het wegvallen van hout en stukgoed door de hoge tarieven in de Amsterdamse ha ven. Het hout gaat nu naar goed kopere havens. Onderhandelin gen met de vakbonden zijn gaan de om deze werknemers elders onder' dak te brengen. In het algemeen zijn de Am sterdamse havenbedrijven op het ogenblik weer druk bezig om ar beidskrachten aan te werven, zo dat de kans dat deze mensen bij andere havenbedrijven een plaats kunnen krijgen, aanwezig is. Uit een verslag van het be sprokene in de vergadering van woensdag 7 februari van de on dernemingsraad voor do Philips- bedrijven in Eindhoven en om geving blijkt dat de onderneming tegenvoorstellen heeft gedaan op de voorstellen van de vakorga nisaties over de collectieve ar beidsovereenkomsten voor hand arbeiders en beambten per 1 april as. De heer D. A. Winkel man, adjunct-directeur van so ciale zaken van Philips, die de leiding had van die vergadering, heeft daarvan mededeling ge daan. Op vragen om nadere inlich tingen over die tegenvoorstellen verklaarde men van de kant van Philips geen vrijheid te hebben daarover mededelingen te doen. In „Metaalkoerier", het week- orgaan van de algemene Neder landse bedrijfsbond voor de me taalnijverheid en elektrotech nische industrie (A. N. M. B.), wordt een en ander over die tegenvoorstellen vermeld. De werknemersbonden hebben een jaarlijkse loons- en salaris verhoging gedurende de looptijd van het driejarige contract te beginnen met 1 april a.s. ge vraagd van 4>/> procent. Uit de tegenvoorstellen van de onder neming blijkt dat men drie per cent per jaar en dan te begin nen met I juli a.s. voldoende acht. De bonden hebben verder voor gesteld een werktijdverkorting voor handarbeiders en beambten in te voeren op 1 januari 1970. De onderneming heeft hier tegenover gesteld, dat het haar beter lijkt die verkorting een half jaar later te laten ingaan, n.l. op 1 juli 1970, negen maan den vóór de afloop van het drie jarige contract dus. De bonden hebben voorgesteld voor het geheel van secundaire verbeteringen die zij voorstaan, één procent loonkosten in reke ning te brengen. De onderne ming is van oordeel, dat de kos ten van de werktijdverkorting afzonderlijk moeten worden vastgesteld en dat ze 0,7 procent loonkosten per jaar bedragen. Op grond van het door de on derneming voorgestelde percen tage loonkosten, dat bestemd moet worden voor de integratie van de arbeidsvoorwaarden van handarbeiders en beambten, trekt de A.N.M.B. de conclusie dat het tempo van verwerkelij king van deze integratie aan zienlijk zal worden vertraagd, als de onderneming niet bereid is meer bij te dragen voor de harmonisering van de arbeids voorwaarden van het personeel. Zowel uit de cijfers als uit de andere verschillen tussen de voorstellen van beide partijen kan volgens de A.N.M.B. de con clusie worden getrokken, dat de onderhandelingen over een nieu we c.a.o. voor de 80.000 werk nemers van dit concern moeilijk zullen worden. LYON: De zangeres Mireille Mn- thieu, die de sluiting van de Olympische winterspelen had op geluisterd, heeft op de terugweg naar huis, bij Lyon, een auto-on geluk gehad. Haar auto geraakte in een slip en sloeg vijf maal over de kop. Mireille, en de drie ande re inzittenden werden licht ge wond. Bij een vechtpartij in het Turk se parlement tijdens de behande ling van de begroting van bin nenlandse zaken zijn twee afge vaardigden van de socialistische oppositie maandagavond gewond geraakt. De parlementariërs raakten slaags na een felle woor denwisseling tussen de minister van binnenlandse zaken, Faruk Sukan, en afgevaardigde Cetin Altan van de arbeiderspartij (P. O.T.), waarbij de minister ver klaarde dat de P.O.T. in feite een communistische partij was (in Turkije verboden), en hij Altan verweet te hebben geschreven dat de communist Nazim Hikmet de grootste dichter van het land was. Toen Altan antwoordde dat hij zijn mening staande hield, storm den leden van de regerende partij voor gerechtigheid op hem af en kwam het tot een vechtpartij, waarbij Altan en een partijge noot, Yunus Kocak, werden ge wond. Laatstgenoemde moest naar een ziekenhuis worden ge bracht. ROTTERDAM: De Rotterdamse rechter mr. J. G. L. Reuder heeft zich dinsdag persoonlijk over tuigd van het lawaai veroorzaakt door hometrainers van de ren nersclub R.R.C. waarover door de boven het lokaal wonende heer en mevrouw Ruiter was geklaagd. Hier luistert mr. Reuder met me vrouw Ruiter. Links de heer Rui ter. 89 Voor de wallen van het kas teel Barranca staat een grote groep mannen, die in spanning .litkijken naar de terugkomst van de slotheer, Aram en de kalief van Bagdad. Ambrosius. de eine heelmeester die vóóraan .itaat en het hoogste woord heeft, krijgt de ruiters het eerst in het oog. „Daar komen zijl!" roept hij opgewonden en terwijl hij met 'n brede armzwaai zijn hoed af neemt, loopt de dikke doctor de naderende ruiters met eeg ^tra- lende glimlach tegemoet. „Bravo, heer Aram," galmt Ambrosius plechtig, „gij, de on wankelbare handhaver van recht en orde, keert na gedane plicht zegevierend terug naar uw trotse burcht. Welkom, welkom, laat 'n groot geleerde u de hand druk ken!!" Glimlachend drukt Aram de uitgestoken hand, maar dan klinkt achter hem opeens de toor nige stem van Mansoer. „Wat betekent dit, heer Aram, ik zie hier al mijn galeislaven op vrije voeten!!" Enige politiemannen hebben dinsdag in een buitenwijk van Nice een vuurgevecht geleverd met vier gangsters, die probeer den te ontsnappen, nadat ze een overval hadden gepleegd op een bank in het centrum van de stad. Een van de bankrovers werd doodgeschoten. Twee anderen van wie er een gewond was ge raakt werden gearresteerd. De vierde ontkwam. Bij de schiet partij werd ook een van de poli tiemannen gewond. Nog geen uur nadat de bank rovers Zuidslaviërs met maskers voor en gewapend met pistoolmitrailleurs de bank wa ren binnengedrongen en zich van ruim 60.000 gulden meester had den gemaakt, werden ze door de politie verrast in een garage, waar ze hun buit telden. Iemand had de gangsters ergens in de stad van auto zien verwisselen en het nummer genoteerd. De toe stand van de gewonde bankrover is kritiek. Het supersone Russische passa giersvliegtuig, de TOE 144, zal dit jaar nog zijn eerste vlucht maken en grondig worden beproefd, zo heeft een van de ontwerpers ge zegd. Hij, Sergei Eger, heeft echter geen streefdatum genoemd voor het in bedrijf stellen van de Toepolov-144, die 121 passagiers kan bevatten. Vorig jaar heeft de Russische minister van luchtvaart, Yevgeni Logonov, gezegd te hopen, dat da TOE-144 „niet later" dan de Brits-Franse tegenhanger, de Concorde, in bedrjjf zou worden gesteld. De Concorde zou in april of mei van dit jaar de eerste vlucht maken en in 1971 in dienst worden gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4