eet'n appel! FORTUNA Kantongerecht te Terneuzen snoepverstandig: FRANSE VISSERS GEBRUIKTEN GEWELD TEGEN URKER VISAANVOER TUMULT BIJ PROCES NA RAMP MET DE GRIEKSE VEERBOOT T.V.-ACTIE VOOR WERD EEN GEHANDICAPTEN UITBUNDIG SUCCES Twee neven stroopten Honderddaizenden guldens stroomden binnen Stort op Giro 3333 van G.LG. in Den Haag (assette Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 21 februari 1968 ONTPLOFFEND RIOOLGAS VEROORZAAKT ONGELUK AANRANDER GEARRESTEERD DIEFSTALLEN UIT KLEEDLOKALEN Wervelwind teisterde Miami West-Bengalen weer onder centraal gezag Stuurman redde zichzelf IN TWEESTRIJD Vormingscentrum Nederlaag voor Canadese regering ZITTING VAN 20 FEBRUARI 1968gemachtigde optrad, zei dat de rederij een groot bedrag had ge- VRIJSPRAAK De Rotterdamse schipper A. L. T., kapitein van het sleepschip Sylvia Marie, stond dinsdagmor gen voor het kantongerecht te recht, omdat hij op 11 september van het vorig jaar in het kanaal Terneuzen—Gent geankerd zou hebben binnen 100 meter van twee aldaar liggende zinkers. Rijkswaterstaat had hiervoor aan de eigenaar van het schip als schadebedrag 5000 gulden ge claimd. De schipper vertelde dat hij het anker wel moest laten vallen, omdat het roer vastliep en hij an ders op de sluismuur zou zijn ge varen. Toen hij dit deed, was hij al voorbij de zinker. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, vor derde 75 gulden boete. Kanton rechter mr. C. J. M. van Hees was niet van de schuld van de schipper overtuigd en ontsloeg hem van rechtsvervolging. TECHNISCHE VINDING Schipper C. C. P. S. te Ant werpen voer op 10 juni 1966 in de westelijke kanaalarm te Terneu zen als gezagvoerder van het mo torschip René II met eraan vast gemaakt de René I. Beide sche pen voeren naast elkaar en kon den door een technische vinding, waarvoor de rederij De Ridder en Co. te Antwerpen octrooi had aangevraagd en ook gekregen, door één schipper worden be diend. De combinatie had wendbaar- heidsproeven genomen in de Ant werpse haven, waarvoor ook de Nederlandse rijkswaterstaat was uitgenodigd. Hiervan had echter niemand aan de proefvaart deel genomen en er was ook geen ver gunning verstrekt om op de Ne derlandse binnenwateren met de schepen te varen. Mr. J. F. C. v. investeerd om de schepen tech nisch zó te laten ombouwen, dat zij naast elkaar door één man kunnen worden bestuurd en dat dit van groot economisch belang is. Schipper S. werd bij verstek tot tweemaal 15 gulden boete veroordeeld. LASTIGE EBSTROOM Ook de Schipper van het mo torschip Achiel van de Cruysse, de heer J. V., was niet versche nen. De kantonrechter hoorde als getuige in deze zaak de verbali sant, wachtmeester D. G. de Pae- pe van de rijkspolitie te water. Schipper V. zou op 11 september bij het binnenvaren van de oost buitenhaven niet zijn uitgeweken voor de kempenaar Alma. De schipper van de Achiel van de Cruysse had tegenover de politie verklaard dat hij die dag bij eb- stroom de haven van Terneuzen wilde binnenvaren en dacht dat de kempenaar gestopt lag in de nabijheid hiervan. Toen hij naast de Alma voer, zag hij plotseling dat er beweging kwam in het schip. Schipper V. durfde toen zelf zijn schip niet meer te stop pen en volgens hem hield de Al ma te lang koers op de oostelijke buitendam, waardoor er voor de Achiel van de Cruysse te weinig ruimte was om binnen te lopen. De getuige-verbalisant noemde de manoeuvre van de Alma vol komen logisch. De uitspraak tegen schipper V. luidde overeenkomstig de eis 100 gulden boete. RANDGEVAL De jongeman J. J. D. uit Graauw had op 10 december met enkele vrienden twee meisjes en een jongen een uitstapje ge- Deinse die voor de schipper als maakt, dat in St. Jansteen op een De vissers van Boulogne in Frankrijk hebben het lossen van vrieswagens met tong uit Urk be let. De wagens reden regelmatig van Urk naar Boulogne om daar de door de Urkers gevangen tong af te leveren. Naar de directeur van de Urker visexport de heer Schrijver meedeelde, is deze aan voer een doorn in het oog van de Franse vissers. Deze vangen uit sluitend grote tong en zo worden door de aanvoer van de grote hoe veelheid Urker tong de prijzen gedrukt. Toen twee wagens met de lading ter waarde van ongeveer 60.000 vrijdag in Boulogne aan kwamen, werden zij opgewacht door een menigte van naar schat ting 1500 personen. De bestuur ders werden gemolesteerd en de wagens beschadigd. Barricades waren opgeworpen. Gehelmde met karabijnen gewapende politie agenten konden slechts met moei te voorkomen, dat de wagens wer den omgeworpen. Begeleid door de De 14-jarige jongen J. G. Phi lips uit Overschie (Rotterdam) is maandag vrij ernstig aan het hoofd gewond door een riooldek sel, dat de lucht invloog na een ontploffing van rioolgas. De jon gen was zelf oorzaak van dit ongeluk. Hij stak boven de dek sel een lucifer aan liet deze val len. De explosie van het opge hoopte rioolgas drukte het riool deksel enkele meters de lucht in. De jongen werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij is in een zie kenhuis opgenomen. De politie te Naaldwijk heeft een 18-jarige jongeman gearres teerd, die zich schudig heeft ge maakt aan ernstige aanranding van een 17-jarig meisje. Het meisje fungeerde 's avonds als oppas voor kinderen, waarvan de ouders uit waren. De jonge man verschafte zich toegang tot de woning en randde het meis je aan. Aan de hand van een signalement kon hij worden op gespoord en gearresteerd. Hij is voor de officier van justitie ge leid en ingesloten. De Amstelveense politie heeft twee jongemannen, de 16-jarige A. B. en de 18-jarige A. F. V. uit Amstelveen, aangehouden, die hebben bekend dat ze de laatste maanden van 1967 tot nu toe uit diverse kleedlokalen op sportvelden in Amstelveen twin tig portemonnees met een in houd variërende van 2,50 tot 100 hebben gestolen. Ook heb ben ze een aantal transistorra dio's ontvreemd. Later is nog een derde jonge man, de 17-jarige R. R. V., even eens uit Amstelveen, gearres teerd, die tezamen met de twee bovengenoemde jongens in de cember uit een collectebus die onbeheerd achter in een kerk stond, een bedrag van 150 gul den heeft weggenomen. gewapende macht moest Boulogne verlaten worden. Eén wagen is in Parijs gelost en de andere reed terug naar Urk. De Urker visexport tracht zo spoedig mogelijk een ander afzet gebied te vinden. Misschien dat de licht ontvlambare gemoederen van de Franse vissers spoedig tot be daren komen, anders zal het voor de Urker vloot moeilijkheden op leveren. Tong is het voornaamste produkt dat de Urker kottervloot aanvoert. Een combinatie van vissers die zelf hun vis exporteren, heeft vo rige week slechts een kleine hoe veelheid tong naar Frankrijk ge ëxporteerd. Een grote hoeveelheid is rechtstreeks naar Italië afge voerd. Ook bij deze combinatie be staat bezorgdheid over de houding der Franse collega's. De twee neven, die de Haagse politie op 6 februari aanhield, wier ouders in Den Haag wonen, maar die onafhankelijk van el kaar niet terugkeerden van proef verlof naar jeugdtehuizen in Rot terdam en Amersfoort, hebben een groot deel van Nederland af gestroopt, auto's stelend en in braken plegend. Ze hebben thans bekend in de residentie te hebben ingebroken in 12 villa's, tweeTcantoren en een fabriek. Ze stalen er ook twee auto's. Met de ene kregen ze een aanrijding. De andere wagen werd in Arnhem achtergelaten. Een auto, die ze met gestolen geld in Den Haag kochten, bleef in Culemborg achter. Auto's wer den voorts gestolen in Doetin- chem, Leiden en Arnhem. Inbra ken werden ook nog gepleegd in Eibergen, Groenloo, Neede, Gro ningen, Haaksbergen en Lichten voorde. Met een van de gestolen auto's verschenen de neven bij een kle dingmagazijn in Lichtenvoorde, waar ze enige dagen tevoren jas sen en kostuums en een bedrag van 1300 buitmaakten. Bij hun tweede bezoek reden ze de auto door de deuren naar binnen, ver wijderden een stoel uit de wagen en laadden de brandkast in, die bij Enschede in een greppel werd gedeponeerd. Later werd bij een smid in Haaksbergen gereed schap gestolen om de brandkast te forceren, waarin het duo even wel niet slaagde. Een wervelwind van zes minu ten heeft maandag in Miami (Florida) voor drie miljoen dol lar schade aangericht. Minstens 12 mensen liepen letsel op. Auto's en daken werden omhoog gezo gen en palmbomen werden ont worteld. Het kantoor van een weekblad werd weggevaagd en aan honderd huizen werd ernstige schade aangericht. Doordat veel winkelruiten het begaven, be gonnen tientallen sirenes en alarminstallaties te loeien. De windsnelheid was 250 km per uur. nare manier een vroegtijdig ein de vond. Op de „Slechtendijk" reed D. de Hoogstraat in, waar hij via het rijwielpad tegen de voorgevel van een huis tot stilstand kwam. De meisjes werden hierbij gewond, D. zelf ook en het verdroot de of ficier mr. Lebret, dat D. „het eerst over zijn eigen bolletje stond te praten" eer hij aandacht schonk aan de verwondingen der meisjes. Eigen leed schrijnt het meest, heeft de jongeman wel licht gedacht. D. zei ter verontschuldiging, dat hij de straat te ver was in gereden en bij het draaien in een slip raakte op de gladde weg. De auto werd ook flink beschadigd. De officier noemde dit een randgeval waarbij men, „als men maar even zijn neus buiten het proces-verbaal steekt een lichte alcoholgeur waarneemt". D. had destijds verklaard 4 a 5 pilsjes te hebben gedronken. De officier eiste 150 gulden boete, plus een voorwaardelijke ontzet ting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden. Bij dit laatste sloot kantonrechter mr. Van Hees zich aan. De boete be paalde hij op 100 gulden. Hli LEEFDE NOG De Belgische mevrouw M. E. v. P.G. uit Antwerpen die van be roep opgaf herbergierster te zijn, was te hard een kruising te Nieuw Namen opgereden. Een botsing met een auto die van links kwam, was het gevolg. Mevrouw had voorrang en de andere auto mobilist was dan ook reeds bij schikking veroordeeld. De bot sing had een grote schrik bij me vrouw v. P. veroorzaakt: haar man, die naast haar zat, opdat de hond die achterin zat niet op de voorbank zou springen, was door de schok op haar schoot terecht gekomen. „Ik dacht dat hij dood was", zei de Belgische dame. Dit was gelukkig niet het ge val; meneer v. P. was echter wel gekwetst. Mr. F. K. Adriaanse die haar verdediger was, wees erop dat de tegenpartij z.i. de grootste fout had gemaakt. De officier cis- te 60 gulden boete. De kanton rechter veroordeeld mevrouw v. P. tot 25 gulden boete. ZELF DE POLITIE GEHAALD De heer J. I. B. uit IJzendijke had op 23 november te Philippine met zijn auto een lichtmast ge ramd. Hij was op de vochtige weg in een slip geraakt en had zelf de politie gewaarschuwd. Op de eis van 75 gulden zei hij: „Een volgende maal haal ik er geen politie bij, maar regel de schade rechtstreeks met de betrokke nen". Het werd voor hem 'n moeilijk te verkroppen uitspraak van 50 gulden boete. EEN ONVOORZICHTIGHEID De niet-verschenen G. v. d. B. te Philippine was op 26 novem ber op onvoorzichtige wijze de Visserslaan aldaar afgeslagen. Een botsing met een andere auto was het gevolg. B. werd veroordeeld tot 50 gul den boete en toewijzing van de civiele vordering, groot 100 gul den. MEEVALLER W. v. K. te Goes werd wegens te hard rijden veroordeeld tot 60 gulden boete. In verband met eerdere veroordelingen dreigde er ontzetting uit de rijbevoegd heid. Mr. Tichelman jr. vroeg de kantonrechter aan de boete geen definitieve ontzegging te verbin den. Mr. Van Hees liet het bij het gevorderde bedrag. DURE RECLAMEBORDEN De Sasse zakenman L. H. had reclame voor de culinaire ge neugten van zijn restaurant wil len maken door middel van bor den op zijn personenauto en op een handwagen. En waarom ook niet? De politieverordening staat dat echter niet toe en H. moest voor de twee borden tweemaal 15 gulden betalen. Of dit bedrag gelijk is aan het nuttigen van twee welgevulde borden in zijn restaurant, werd niet bekend. President Zakir Hoesain van India heeft dinsdag West-Ben- galen, de belangrijkste industrie staat van het land, onder gezag van de centrale regering ge plaatst. Hij deed dat kort nadat de plaatselijke coalitieregering van het democratisch volksfront en de congrespartij onder leiding van dr. Ghosj was afgetreden. President Hoesain zei in zijn pro clamatie, dat er een toestand was ontstaan, „waarin het bestuur over de staat niet kan worden uitgeoefend volgens de bepalin gen van de grondwet". Er zijn nu in vier maanden tijds in West-Bengalen twee regerin gen gevallen. De eerste van het linksgerichte verenigde front werd in november door de gou verneur ontslageh, nadat een aantal afgevaardigden hun steun aan deze regering had ingetrok ken en zelf een partij, het demo cratisch volksfront, had gevormd. Deze partij ging vervolgens een coalitie aan met de congrespartij, maar ook dit kabinet kreeg door politieke strubbelingen geen kans te tonen wat het waard was. PALMS SPRINGS (California) Oud-president Dwight D. Eisen hower en president Johnson, sa men gefotografeerd op de golf links van de plaatselijke club. President Johnson bracht bij ver rassing een bezoek aan Palm Springs en zijn voorganger, zon dag. In de havenstad Piraeus is maandag het proces begonnen te gen 11 personen, die beschuldigd worden van verantwoordelijkheid voor de ramp met de Griekse veer boot Iraklion. Het 8.922 ton me tende schip, dat de verbinding tussen Griekenland en Kreta on derhield, ging in december 1966 in de Ege'ische zee met 241 mensen ten onder. 47 personen werden ge red. De zitting begon met een enorm tumult, veroorzaakt door familie leden van de slachtoffers, die trachtten de beklaagden te lijf te gaan. Nadat de politie de orde had hersteld, kon de zitting hervat worden met het voorlezen van de tenlastelegging. De ramp zou ziin ontstaan door dat een der slecht opgestelde vrachtwagens aan boord tijdens 'n zware zee door de laaddeuren sloeg, waardoor binnendringen. de zee snel kon alles voor Baby's huidje ■STOFVRIJ AFGESLOTEN De kapitein, die met zijn schip ten onder ging, zou te laat alarm hebben geslagen en de overige of ficieren hadden gefaald in hun taak, de reddingsoperaties te orga niseren. Een van hen, de 34-jarige eerste stuurman Nicolas Theodo- rakis, werd ervan beschuldigd in plaats van de passagiers te hel pen als een der eersten een red dingsvest te hebben gegrepen en het schip te hebben verlaten. Som mige bemanningsleden werden echter geprezen voor hun red dingswerk. De beklaagden kunnen bij schuldigverklaring tot vijf jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. Een beklaagde, de scheepsbou wer Ionnis Theodorides, heeft vol gens de acte illegaal veranderin gen aan het in Engeland gebouwde schip aangebracht. De andere ver dachten zijn naast de officieren van het schip de eigenaars en ambtenaren van het ministerie van koopvaardij. Bij duizenden, waarschijnlijk honderdduizenden, rolden de guldens maandagavond binnen tijdens de televisie-actie „Een op twaalf"" tén behoeve van de stichting G, L. G. (geestelijk en lichamelijk gehandi capten), In eenvoudige strakke woorden en beelden schetste de t.v. niet alleen de situatie van de gehandicapten, maar evenzeer van hun ouders die hen geborgen willen zien, als ze niet meer voor hen kunnen zorgen. Immers, indien de ouders niet meer voor hun gehandicapte kin deren kunnen zorgen, dan kunnen deze niet alleen in de maatschap pij staan. Om de gehandicapten een ver zekerde toekomst te géven moe ten in ons land gelijk dit reeds in de Scandinavische landen het ge val is, ongeveer 200 „thuisvervan- gende" huizen worden ingericht. Dan kunnen' deze gehandicapten verzekerd zijn van een eigen onderdak, ook voor de toekomst, met verzorging, aangepast aan hun 72 Ondanks het grote aantal aan wezigen, waren vrijwel alle ta feltjes en stoeltjes onbezet. Nie mand scheen de rust en de zelfbe heersing te kunnen opbrengen, die noodzakelijk waren om te gaan zitten. Overal stonden groepjes en groepen mensen bij elkaar. Iedereen praatte luid en meer dan luid en toch was het voor iemand, die juist binnen kwam, niet mogelijk ook maar één duidelijk gearticuleerd woord Nederlands op te vangen. Het was, of hier een regisseur achter de coulissen van het toneel een groep mensen aan een stuk door het woord „rabarber" liet zeggen, om een luisterende zaal een op gewonden pratende volksmenigte te suggereren. Met handen en armen en hoof den werd druk gesticuleerd en beweringen onderstreept. Op vele gezichten stond duide lijk te lezen, dat men het wist. Misschien niet zozeer, dat men wist wat men wist, maai- toch in ieder geval, dat men het beter wist dan een ander. Het geheel wekte niet de in druk, dat men het over het alge gezichten van enkele onverstaan bare en in hun woordenvloed niet te stuiten sprekers, die het mees te geludi konden voortbrengen en die ongetwijfeld in een korte spanne tijds reeds verscheidene debaters een geestelijke knock out hadden toegebracht of hen op zijn minst in de touwen had den gejaagd. Dit overigens mis schien niet zozeer door de over tuigingskracht hunner woorden, als wel door hun geluidsvolume en hun uithoudingsvermogen. Een goed opmerker, die de eer ste familievergadering had mee gemaakt, zou het op deze avond stellig zijn opgevallen, hoezeer er, tijdens het erfenisproces, een ver andering of een verschuiving moest hebben plaatsgevonden in de onderscheidene sympathieën en antipathieën, die een rol speel den in de uitgebreide familie der Meyeringhs. Mensen, die elkan der op de eerste avond niet had den aangekeken, sloegen elkaar thuis op de schouders of liepen, voorzover ze tot de vrouwelijke afdeling behoorden, gearmd op en neer; anderen, die op de eer ste vergadering knusjes in hoek jes rondom tafeltjes hadden ge zeten met een uitdrukking op hun meen met elkaar eens was. Daar- I gezichten, of ze voor elkaar door van getuigden de roodaangelopen het vuur zouden gaan en elkaar tot in het graf trouw zouden blij ven, deden nu wanhopige en meestal mislukte pogingen om el kaar niet te zien. Het verdwijnen of misschien was het negéren van de be staande familieveten kon natuur lijk een gevolg zijn van het op windende en alles onder de voet lopende karakter van deze ver gadering, die voor een ieder de zelfde beslissing zou brengen en die zelfs het stof tot praten over het plotselinge en droevige ver scheiden van Nelia had wegge blazen; niemand scheen daar na melijk enige aandacht voor te hebben. Het was echter ook zeer wel mogelijk, dat de veranderin gen in de onderlinge verstand houdingen een gevolg waren van vroeger niet geziene, maar thans duidelijk in het licht getreden te genstrijdige belangen. Dergelijke verschijnselen doen zich zelfs voor in de hoge diplo matie; waarom zouden ze niet aan de dag treden in het eenvoudige milieu der Meyeringhs? Eén was er, die op deze avond opvallend weinig te vertellen had en die, met een verongelijkt gezicht, in een hoekje bij de deur domicilie had gekozen, als een nijdassig kind dat verstoppertje had willen spelen, terwijl alle anderen voor krijgertje hadden gestemd. Die ene was Guus, de schele nachtwaker. Hij kon het nog steeds maar niet verkroppen, dat men hem geheel onkundig had gelaten van het verloop der zaken. En nu, op deze avond, nog vóór de eigen lijke vergadering een aanvang had genomen, was hem door de familieleden, voor wiee hij zich wat hij noemde „uit de naad had gelopen", wel definitief de kroon van het hoofd gestoten. Een ogenblik was er nog glorie geweest, toen hij zijn binnen komst, de gehele verzamelde ge meente zich op hem had gestort, om hem heen was gedromd met vragen, Vragen, omdat niemand beter wist of beter vermoeden kon, of GuusGuus! zou er wel alles 'van weten. Een moment, enkele seconden van glorie en trots, die hem even hadden doen weifelen, een frac tie van een seconde hadden doen aarzelen bij de verleiding een ge heimzinnig gezicht te trekken en zoiets te zeggen als: „Tja, beste mensen, het spijt me heel erg, hoe graag ik ook zou willen, ik mag niets verklappen". Hij was echter niet voor de verleiding be zweken. Zijn eerlijk karakter had hem na een aarzeling, die eigen lijk geen aarzeling genoemd mocht worden, omdat zij daarvoor te kort had geduurd, de nederlaag de volkomen en bittere nederlaag doen kiezen, door onomwon den en zonder enige aanleiding tot twijfelen te laten bekennen, dat hij even onwetend was gela ten als iedereen. (Wordt vervolgd.) specifieke behoeften. Dan kunnen zij bescheiden maatschappelijke taken verrichten, onder meer in beschutte werkplaatsen. De uitzending bleek diepe in druk te maken. Terwijl ouders met grote liefde spraken over hun toch al vaak volwassen „kinderen" en de zorg vooral over hun toekomst, stroomden landgenoten naar 3000 scholen en 5000 P. T. T.-kantoren om gul te geven. De postkantoren zouden tot half elf open blijven, maar al spoedig bleek op vele plaatsen, dat verlenging van de openstelling tot half twaalf nood zakelijk zou zijn. Vele kantoren moesten hun draaideuren op zij schuiven en hun vluchtdeuren openen om de aanstromende mas sa's te kunnen ontvangen. Kinde ren collecteerden spontaan. Be drijven schonken stenen, huis- houdgoederen, apparaten en mate rialen. Een architect bood gratis bestek voor verbouwingen of te bouwen huizen aan. Legeronder delen en bejaardentehuizen, ver pleegsters, woonwagenbewoners en vele andere groeperingen uit ons volk gaven met gulle hand. Uit België kwamen toezeggin gen binnen en de indruk werd ge wekt, dat gironummer 3333 van G, L. G., Den Haag met de giro computers in de komende dagen een uitputtingsslag zal leveren. Naast de 200 noodzakelijke tehui zen zal het ingezamelde geld ook ter beschikking komen voor het inrichten van een landelijk advies- en vormingscentrum voor lichame lijk gehandicapten. De Canadese regering heeft maandagavond in het parlement een verrassende nederlaag gele den door het verwerpen van be lastingvoorstellen met 84 tegen 82 stemmen. Het betrof hier een wetsontwerp inzake verhoging van de inkomstenbelasting met 5 procent, reeds ingegaan op 1 ja nuari, en versnelde inning van andere belastingen. Het kabinet komt hierdoor in gevaar. De li berale minderheidsregering was blijkbaar niet voorbereid op de eis van de oppositie, het wetsont werp in stemming te brengen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2