Belgische informateur Segersgeeft opdracht terug Noordvietnamezen trekken zich terug uit Hué Crisis in Jordanië over de Arabische commando's Advies aan de koning tot het uitschrijven van nieuwe verkiezingen niet mogelijk Zware vonnissen tegen Egyptische bevelhebbers RADIO DE K0CK Harttransplantatie in Bombay Phsn Thiet weer onder controle van de regeringstroepen Koninklijke familie met wintersport vakantie HET WEER WOENSDAG 21 FEBRUARI 196S 24eJaargang— No. 7143 Patient overleden In Biafra ruim honderd doden hij bombardement op marktterrein Koning ontving premier kop en schotel 1/2 I koffiemelk 1 blik Cornbief PIET WITTE AARDBEVING IN GRIEKENLAND Ondergrondse bunkers Luchthaven van Saigon onder vuur Oproep van Zuidvietnamese premier Overwinning voor Hoessein Duitser „strafte" geallieerde soldaten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEB Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Eedactie- en Administratie-adres: Smidswa! Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm IS: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Eubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Belgische informateur, de heer P. W. Segers, is dinsdagmorgen door koning Boudewijn ontvangen, aan wie hij verzocht heeft ont slagen te worden van zijn informatie-opdracht. De koning heeft dit verzoek Ingewilligd, aldus een communiqué van het paleis. De heer Segers heeft tegenover journalisten gezegd, dat hij de koning een advies tot kamerontbinding en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen heeft gegeven. staan gegeven, dat hij een herstel van de coalitie zonder voorafgaan de verkiezingen wilde overwegen als een „nieuw feit" een reële kans op een akkoord inzake de positie van de Franse afdeling der Leu vense universiteit zou openen ook binnen de C. V. P. Maandagmiddag bleek dat tus sen Vlaamse en Waalse vertegen woordigers geen akkoord was be reikt. Wat de vervroegde verkiezin gen betreft worden als data ge noemd 31 maart of 7 april. In politieke kringen in Brussel bestond reeds maandagavond de indruk, dat de poging van de Vlaamse katholieke minister van staat Segers om vervroegde ver kiezingen te vermijden door een herstel van de katholiek-liberale coalitie was mislukt. De voorzitter van de liberale partij had de informateur te ver- De voormalige bevelhebber van de Egyptische luchtmacht, gene raal Mohammed Sidky Mahmoed, is gisteren tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld, aldus meldt radio-Cairo. Hij en andere officieren hebben terechtgestaan wegens hun ver antwoordelijkheid voor de militaire tegenslagen, die door Egypte tij dens de Arabisch-Israëlische oor log in juni vorig jaar werden ge leden. Generaal-majoor Ismail Labib, voormalig hoofd van de luchtver dediging, is tot tien jaar veroor deeld. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Twee andere voormalige gene raals, Gamal Afifi, staf-chef van de luchtmacht, en Abdel-Halim Abdel al-Degeidi, luchtmachtbevel hebber aan het oostelijk front in de juni-oorlog, zijn vrijgesproken. De vier generaais werden be schuldigd van verantwoordelijk heid voor „de ramp, die de Egyp tische luchtmacht trof oo 5 juni", toen de oorlog met Israël uitbrak. Zij werden allen op 11 juni öf ontslagen öf gepensioneerd. Radio Cairo meldde dat een an dere krijgsraad ook een aantal of- fxieren heeft veroordeeld, onder wie de met pensioen gestuurde generaal-majoor Sidky Awad al- Ghoel, die 15 jaar kreeg. Waar voor zij terechtstonden werd niet vermeld, maar berichten eerder deze maand zeiden dat Al-Ghoel, die tijdens de juni-oorlog het bevel voerde over een pantserdivisie, zich moest verantwoorden voor zijn houding tijdens de gevechten. Twee kolonels en een luitenant werden veroordeeld tot levens lange dwangarbeid. Een andere luitenant en een marine-officier werden uit de dienst ontslagen. De veroordeelden hebben hun militaire rang verloren. Indische chirurgen hebben za terdag in het ziekenhuis van Bombay de zesde harttransplan tatie ter wereld verricht. De pa tiënt is drie uur na de operatie overleden, aldus de „Times van India" van dinsdag. Volgens de krant kreeg de 35- jarige patiënt, een man, het hart van een 20-jarige vrouw. De man stierf aan een complicatie aan de longen. De operatie werd tech nisch geslaagd genoemd. Volgens radio-Biafra heeft een federaal Nigeriaans vliegtuig een markt in de Biafraanse stad Awgoe gebombardeerd, waarbij meer dan honderd mannen, vrou wen en kinderen om het leven kwamen. De makt was in vol be drijf, toen het vliegtuig er acht bommen boven afwierp, zo meld de de radio dinsdagochtend. Ge vreesd wordt dat het dodencijfer zal stijgen, aar veel gewonden er ernstig aaa toe zijl). Koning Boudewijn heeft dins dagmiddag de aftredende eerste- minister, Vandenboeynants, ont vangen en hem verzocht het ka binet te laten beraadslagen over de conclusies van informateur Segers. Na overleg van Vanden boeynants met vice-premier De Clercq werd gemeld, dat het af tredende kabinet woensdagochtend zal vergaderen. In politieke kringen tekent men hierbij aan, dat de regering waar schijnlijk een wetsontwerp zal op stellen om het nieuwe parlement evenals het huidige de be voegdheid te geven de lopende herziening van de grondwet voort te zetten. Na goedkeuring van dit ontwerp zou het parlement ont bonden kunnen worden. Er zullen dan binnen 40 dagen verkiezingen moeten worden gehouden en de nieuwe kamers zullen binnen twee maanden na de datum van de ont binding bijeenkomen. (ADVERTENTIE) Nog enkele SUS-loten. Haast U. Net ontvangen: pracht sortering Wat denkt U hiervan? voor 79 cent of 340 gram, geen 2,95 maar I 1,95 Al deze voordelen bij: 't Hoekje van Terneuzen DIJKSTRAAT 62 In Athene, Saloniki en andere Griekse steden is dinsdagochtend vroeg een krachtige aardbeving gevoeld. In Athene penden men sen in paniek de straat op. Vol gens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers. Op het eiland Lemnos is be langrijke schade aangericht. Het epicentrum van de beving lag tussen Saloniki en Kreta. De sterkte was omstreeks 7 op de Richter-schaaL In heel Grieken land werden de aardschokken ge voeld. Ook in Turkije, in Istanbul, Izmir en Adapazari werd de aardbeving geregistreerd. Blijkens later ontvangen be richten heeft in Aghios Efstratios 13 doden geëist en talrijke ge wonden. De woningen in Aghios Efstra tios zijn voor viervijfde verwoest. Aghios Efstratios is een rotseiland met 170 bewoners. Het ligt in de Egeïsche zee ten zuiden van Lem nos, dat eveneens is getroffen door de aardbeving. De verbindingen met Aghios Efstratios konden eerst in de loop van dinsdag worden hersteld. OOK LEMNOS GETROFFEN Een marineschip heeft 15 ge wonden van het eiland naar Pi raeus overgebracht. Grote mate riële schade is ook aangericht op Lemnos, waar de kerk van het dorp Pedinon op nistorten staat, In Myrina zijn 20 huizen ver woest. Honderd andere huizen werden in deze twee dorpen als voorzorgsmaatregel onruimd. Op het eiland Chios werd tegen het middaguur nog een schok ge voeld, maar deze veroorzaakte geen slachtoffers of schade. Een militair vliegtuig heeft dinsdagochtend voedsel, kleding «n dekens naar Lemnos gebracht. De koninklijke familie zal van 1 tot 19 maart met wintersport vakantie gaan. Op de eerste maart zal het ko ninklijk gezelschap, bestaande uit koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus met prins Willem-Alexander, prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Van Vollenhoven en prinses Chris tina per trein van Baarn naar Ven- lo reizen, waar de koninklijke wa gon zal worden vastgekoppeld aan de Austria-express, waarmee de nachtelijke reis door Duitsland naar Oostenrijk zal worden ge maakt. In de loop van de nacht wordt in Duitsland de Austria-express in In gezaghebbende Zuidvietna- mese kringen in Danang is maan dag gezegd, dat de Noordvietna- mese troepen waren begonnen zich terug te trekken uit Hoe-é, waar zij zich sedert het begin van hef „tef'-offensief met suc ces hadden verdedigd tegen de Zuidvietnamezen en Amerika nen. Fen eerste groep, waar schijnlijk „hoge kaderleden", zou 's ochtends uit de citadel zijn ge dipt in de richting van het dorp Gia Hoi. Men verwacht dat de overgebleven 400 Noordvietna- mese militairen en 300 man on geregelde eenheden snel zullen volgen. Er zouden commando eenheden achterblijven om het de Zuidvietnamese en Ameri kaanse troepen moeilijk te ma ken. De hoofdmacht zat echter nog steeds in de citadel van de oude keizerstad en een aanval van Amerikanase mariniers beheers ten het grootste deel van de westelijke muur van de citadel. Het dorp Gia Hoi waarop de Noordvietnamezen zich zouden verschillende gedeelten gesplitst. Het deel waarin de koninklijke rei zigers zich bevinden, zal dan on der de naam Vorarlberg-express de reis voortzetten naar Langen- am-Arlberg in Oostenrijk, het sta tion dat het dichtst bij het win- tersDortoord Lech is gelegen, waar de vakantie zal worden doorge bracht. Op 19 maart zal de ko ninklijke familie weer in ons land terugkeren. terugtrekken, werd tegelijkertijd met Hoe-é bezet, toen op 30 jan. het offensief begon. De Noord vietnamezen zouden de bevol king (ongeveer 30.000 mensen) hebben ingeschakeld bij het bou wen van ondergrondse bunkers. Zij zouden de bewoners hebben gezegd dat alle Amerikaanse troepen Zuid-Vietnam hadden verlaten. In militaire kringen verwacht men een gevecht van huis tot huis om Gia Hoi. Bij een aanval op de provin ciale hoofdstad Phan Thiet ver loor de vietcong meer dan 100 man aan doden. De stad is weer onder controle van de Zuidviet namese troepen. Slechts in het ziekenhuis hield zich nog een eenheid van de vietcong staande. Het vliegveld Than Son Mhoet bij Saigon was weer één van de doelen van de vietcong. Een ra ket trof 't vliegverkeersgebouw waardoor één Amerikaan werd gedood en 35 werden gewond. Ten westen van Saigon zijn dinsdag hevige gevechten uitge broken tussen vietcongstrijders en regeringstroepen. Nadat de twee partijen elkaar drie uur lang hadden beschoten, riepen de Zuidvietnamezen ter sterk te van twee bataljons de hulp van de luchtmacht in en ver zochten de burgerbevolking het gebied te evacueren. De strijd duurde in de late middag nog voort. De vietcong zit verschanst in het dorp Phoe Tho Hoa, en kele kilometers van de renbaan van Saigon. De luchthaven Tan Son Nhoet werd opnieuw bij klaarlichte dag beschoten. Een raket trof een huis bij de hoofdingang van de basis. Een burger werd daarbij gewond. Ten oosten van Saigon j heeft de vietcong zich in de nacht na hevige strijd op de voor gaande dag teruggetrokken uit de moerassen op 4 km van Gia Dinh, 212 lijken en een vijftigtal wapens achterlatend. In de oude keizerstad Hoe-é leverden Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen nog steeds gevechten met de Noordvietna mezen. In Song Be, 1Ö0' km ten noor den van Saigon, voeren de Ame rikanen nog zuiveringsacties uit. Sinds het uitbreken van de ge vechten (zaterdag) zjjn daar 241 vietcongstrijders gesneuveld, terwijl onder de Amerikanen acht doden en 26 gewonden zou den zijn gevallen. De vietcong heeft een deel van de stad enige tijd in handen gehad. Amerikaanse troepen zeggen bij de noordelijke stad Qoeang In de Jordaanse hoofdstad Amman spreekt men over een ernstige crisis binnen het kabinet, nu premier Talhoeni de zaterdag gedane uitspraken van zijn mi nister van binnenlandse zaken Hassan el Kayed heeft tegenge sproken, volgens welke het kabi net had besloten degenen die Jor danië blootstelden aan repres- sailles van de kant van Israël, te verbieden zich over Jordaans grondgebied te bewegen. Men verwacht dat het kabinet zijn ontslag zal aanbieden en men zegt dat de ministers onderling ern stig verdeeld zijn over het vraag stuk van de Arabische comman do's. Minister Kayed sloot aan op hetgeen koning Hoessein eer der had gezegd, namelijk dat hij (de koning) niet zou toe staan dat hij de vijand een voorwendsel zou- verschaffen om Jordanië aan te vallen. Geen van de ministers kri tiseert de koning, maar men schijnt zich fel tegen de uitla tingen van minister Kayed te hebben gekeerd. Het Jordaanse parlement werd in buitengewone vergadering bij eengeroepen om „met gesloten deuren vraagstukken welke voor het land van het hoogste belang zijn, te bestuderen", Van de negentien leden van het kabinet-Talhoeni komen er ne gen van de westelijke oever van de Jordaan, het door Israël be zette deel. Verscheidene anderen zijn van Palestijnse afkomst Koning Hoessein van Jordanië schijnt de steun van zijn parlement te hebben verworven voor zijn po litiek Arabische commando's te be letten van Jordaans gebied af Is raël aan te vallen. Dit blijkt, aldus waarnemers,, uit de mededeling van de premier dat het huis van afgevaardigden zich eenstemmig achter de leiding van het land heeft geschaard op een besloten bijeenkomst van drie uur, die dinsdag in Amman is ge houden. Waarnemers geloven niet dat er nu ook een einde is gekomen aan de commando-activiteit. Vele commando's zijn in Syrië geves tigd en steken Jordaans gebied over op weg naar Israël. HOE-E: Amerikaanse mariniers bestormen een huis in Hoeé een van de vele huizen, die zij al be stormden en een van de vele die zij nog zullen moeten bestormen: de strijd in Hoeé is een typisch voorbeeld van huis-aan-huis-ge- vechten, die slechts moeizaam vorderen. Tri in drie haastig gedolven gra ven de lijken te hebben aange troffen van 110 vietcongstrijders en Noordvietnamezen. De Zuidvietnamese premier Ngoejen Van Loc heeft opnieuw een oproep om internationale hulp doen uitgaan, nu steeds meer vluchtelingen de steden binnenkomen, waar zich in to taal al 600.000 daklozen bevin den. Als reactie op een eerder verzoek om hulp hebben min stens acht landen geneesmidde len, voedsel, kleding en bouw materialen naar Zuid-Vietnam gezonden. Te Vinh Long in de Mekong- delta opereren nog sluipschut ters, maar volgens een woord voerder zijn Zuidvietnamese troepen er de toestand meester. De vietcong drong zondag de stad binnen en bezette de kathe draal, maar die is heroverd. Zon dagavond zijn in een gevecht op anderhalve kilometer van de stad vijftien vietcongstrijders ge dood. De delta-steden Kien Hoa en Kien Phong zijn in de nacht van zondag op maandag onder mortiervuur gekomen. WOLKENVELDEN Een lage-druk-gebied boven noord-Scandinavië en een hoge- druk-gebied ten noorden van IJsland veroorzaken een noor delijke luchtstroming waarmee koude lucht naar ons land wordt gevoerd. De voorste begrenzing waarin veel wplkenvelden met Een 28-jarige schildersgezel, die in de afgelopen jaren ver scheidene geallieerde soldaten onbevoegd heeft „gestraft", is in Trier met zeven maanden ge vangenisstraf gestraft. In december 1965 had hij op klaarlichte dag midden in de stad Trier twee Franse soldaten gedwongen gymnastische oefe ningen te verrichten, daar hij hen had betrapt bij het lopen met de handen in de zakken. Hoewel hij bijna geen woord Frans spreekt, slaagde hij erin beide soldaten elkaar ook oor vijgen te laten geven. De schildersgezel, die altijd in burger optrad, maar door de sol daten voor een hoge politieman werd gehouden, haalde dit staal tje nog vijfmaal uit. Zo liet hij een Amerikaanse militair zich op straat volledig uitkleden en gymnastiekoefenin gen uitvoeren, waarna hij hem met een leren koppel afransel de en hem met een scheermes van een haarlok beroofde. Een week later liet hij een Ameri kaan te middernacht in de pa leistuin te Trier „strafexercitie" uitvoeren. Zijn gedrag schreef hij toe aan een diepe haat tegen „sommige mensen", ontstaan door het leed dat zijn inmiddels overleden moeder tijdens de bezettingstijd na de tweede wereldoorlog had ondervonden. af en toe enige regen en natte sneeuw voorkomt, bereikte dins dagavond het noorden van het land en trok heel langzaam naar het zuiden. Tijdens opklaringen kwam in de nacht plaatselijk lichte vorst voor, en vormde zich hier en daar mist. Vandaag moet dan ook op overdrijvende wol kenvelden gerekend worden met plaatselijk enige lichte neerslag. De middagtemperaturen zullen in het algemeen iets lager zijn dan dinsdag het geval was. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig wind Wolkenvelden met hier en daar enige lichte sneeuw, maar ook op klaringen. Zwakke wind en iets lagere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 21 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.38 7.11 Terneuzen 7.14 7.47 Hansweert 7.48 3.21 Walsoorden 7.47 8.20 DONDERDAG 22 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.48 8.30 Terneuzen 8.24 9.06 Hansweert 8.58 9.40 Walsoorden 8.57 9.39 ZON MAAN op onder op ondej Febr. 21 7.45 18.03 2.49 10.23 22 7.43 18.05 4.15 10.59 23 7.41 18.07 5.29 11.53 24 7.39 18.09 6.24 13.03 25 7.37 18.11 7.02 14.25 26 7.35 18,13 7.28 15.48

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1