PROVINCIAAL NIEUWS PREMIE Een spaarkasinschrijving wordt nu nog aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarpian! Populariteit van pres. Johnson weer gedaald SFAARPLAN Het einde van de „Potvispier" nabij RIÜMPH SCHRIJFMACHINES RMNBERG'S HANDELSBUREAU Middelburg Sluiskil IJzendijke Maanclag/dinsdag 19/20 februari 1968. DE VRIJE ZEEUW Pagina3 Terneuzen Een niet alledaags transport Axel Autobotsing Brand in friturewagen Hoek Oostburg MAN SCHIET OP SPELENDE KINDEREN Verloofd paar redde bejaarde man uit gracht NOORDSTRAAT 78 TERNEUZEN TEL. 01X50-2304 Kamer van toezicht notarissen Bij koninklijk besluit van 12 februari 1968 is mr C. J. M. van Hees, kantonrechter te Terneu- zen, benoemd tot lid van de ka mer van toezicht over de notaris sen en kandidaat-notarissen te Middelburg. Tot plaatsvervangend lid werd bij hetzelfde besluit benoemd mr A. Veenhoven te Middelburg. Aktiviteiten jeu del-Rode Kruis In de afgelopen week vond in het St. Eüzabethziekenhuis te Sluiskil een bespreking plaats tus sen mej. A. M. van Dijk, functio naris van het jeugd-rode kruis uit s-Gravenhage, en enige bestuurs leden van de afdeling Sluiskil. Mej. Van Dijk bracht de dank over aan de Sluiskilse jeugdlei ders, jeugdverenigingen en scho len voor hun bijdragen aan het na tionale en internationale jeugd- rode kruis. In het afgelopen jaar werden o.a. place-mats, kaarsen standaards, lapjes voor laojes- dekens, pakketjes voor kinderen in Aruba en plakboeken gemaakt. De meeste voorwerpen zijn be stemd voor langdurige zieken, ge handicapten en bejaarden. Mej. R. Mullaert, leidster van de jongeren-vrijwilligersdienst in het Sluiskilse ziekenhuis, moest helaas meedelen, dat deze pas opgerichte onderafdeling is gedoemd te ver dwijnen wegens gebrek aan belang stelling voor deze interessante dienst. Dit jaar hoopt men in Sluiskil diverse aktiviteiten, o.a. een ram penzakjes- en wenskaartenaktie te ontketenen. Men hoopt dan weer te kunnen rekenen op de mede werking van de jeugdverenigingen en de scholen ter plaatse. Ouderavond openb. school In de openbare school te Sluis kil werd vorige week een ouder avond gehouden. Het hoofd der school, de heer J. van As, hield een korte inleiding over de ex pressie-mogelijkheden, die de school de kinderen tegenwoordig biedt. Om de ouders kennis te laten maken met moderne teken en handenarbeidtechnieken zoals verven, plakken, boetseren e.d. werden ze zelf aan het werk ge zet. De met enthousiasme gemaak te produkten werden mee naar huis genomen. Daarna werd mevr. A. Versteeg met algemene stemmen tot lid van de oudercommissie gekozen. Verder kon het hoofd mededelen, dat in de loop van de maand maart een schooluitvoering met als on derdelen zang, muziek, spel en een kinderoperette voor het voet licht zal worden gebracht. Tot slot werden de ouders in de gelegen heid gesteld van gedachten te wis selen omtrent de vorderingen van hun kinderen. De belangstelling voor deze ouderavond was redelijk. Dodelijk verkeersongeval Vrijdagmiddag heeft nabij IJzen- dijke een verkeersongeval plaats gehad waarbij de 23-jarige Parij- zenaar P. P. M. Levy en zijn 20- jarige echtgenote D. Benhaim levensgevaarlijk werden gewond. De man is zaterdagmorgen aan zijn verwondingen in het zieken huis te Oostburg overleden. Het echtpaar dat eerst sedert 5 dagen getrouwd was, bevond zich op de huwelijksreis. Vermoedelijk is de auto in een flauwe bocht van de weg in een slip geraakt en in de naast de weg liggende sloot terechtgekomen. De toestand van de vrouw is nog steeds ernstig. Basis voor persoonlijk Mijn vrouw en ik doen mee aan het Premie Spaarpian. We betalen nu jaarlijks zo'n 500 gulden op een spaarkasinschrijving. En behalve de gewone voordelen die zo'n inschrijving biedt, is er straks ook nog het voordeel van dit nationale plan: elk jaar zomaar 100gulden! Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien Is het Premie Spaarpian ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaarkasinschrijvingen, elfecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypotheekaflossingen,garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. bereiken. Van de lichtmasten staat er op de voorgrond nog een halve overeind evenals een paal van meerstoel 5. De bag germolen op de achtergrond helpt een handje met de af braak. Het zal niet lang meer duren of de dijk wordt doorbroken, zo dat de schepen via het gat de sluizen kunnen bereiken. Dit is nodig, omdat er aan het eind van de loodsenwachtpier een stuk. hoofd in westelijke richting wordt „aangebreid", ongeveer tot de plaats waar nu het einde is van het westelijk havenhoofd. Foto: Links de pier waar aan de achterzijde eenmaal een .potvis aanspoelde, De zaterdagklanten van de heer Haak zullen het voorbije week end bij de Axelse brug tevergeefs hebben uitgekeken naar het al daar sxnd 23 jaar staande frites kraam. Zaterdagmorgen is het met be hulp van een kraan en een opleg ger van de vertrouwde plaats naar de Van Steenbergenlaan vervoerd. Van deze verhuizing maakten we een plaatje op het moment dat 't kraam aan de Van Steen bergenlaan was geplaatst. De heer Haak hoopte dat het verblijf aldaar van niet te lange duur zal zijn. De vaste klanten zullen hem daar evenwel toch wel vinden en de gaande en de komende man lust in die nieuwe omgeving ook wel wat lekkers. 482Voningen bestemmingsplan „Oudelandse Hoeve" Op donderdag 29 februari a.s. zal officieel worden begonnen met de bouw van het complex van 482 woningen in het bestem mingsplan „Oudelandse Hoeve". De eerste paal zal op die dag in de grond worden geslagen door de heer mr. E. van Haarsma Bu- ma, de voorzitter van de natio nale woningraad. Het bestuur van de woning bouwvereniging „Werkmansbe- lang" zal deze nieuwe fase in de Terneuzense stadsuitbreiding in een bijeenkomst in hotel „Rotter dam" nader belichten. Dat ge schiedt na afloop van de officiële plechtigheid op het bouwterrein. Na het complex van 344 wonin gen is dit het grootste plan, dat door de woningbouwvereniging tot dusver werd gerealiseerd. De bouw wordt uitgevoerd in het arbeidsbesparend gietbouw- systeem door de firma gebr. Van der Poel te Terneuzen en zal on geveer drie jaar in beslag nemen. Zeven blokken, waarvan één met 5 en 6 blokken met 7 woonlagen, voorzien van lift en centrale ver warming, zullen de toekomstige bewoners in zuidelijke richting een prachtig uitzicht bieden over het Zeeuws-Vlaamse landschap en op het kanaal van Terneuzen naar Gent. Afdeling P.v.d.A. vergaderde Vrijdagavond hield de afdeling Terneuzen van de P.v.d.A. haar jaarvergadering in de bovenzaal van luchroom Van Assche. In plaats van mevr. DoomsOr- telee, die om persoonlijke redenen had bedankt, werd op voorstel van de vrouwengroep mevr. S. Leunis Hamelink gekozen als lid van het afdelingsbestuur. De heer H. Balk werd kandidaat gesteld voor de huishoudelijke partijraad. Namens de raadsfraktie bracht de heer P. J. Huijbrecht verslag uit over de werkzaamheden van het afgelopen jaar. Een levendige discussie, waarbij verschillende onderwerpen aan de orde kwamen, besloot de vergadering. 1,8 miljoen uren zonder ongeval bij DOW Chemical Er wordt de laatste tijd in de pers veel aandacht besteed aan de veiligheid in de chemische indus trie. Teneinde de maatregelen toe te lichten, die DOW Chemical N.V. in haar fabrieken in Neder land heeft getroffen op het gebied van bedrijfsveiligheid, wordt op dinsdag 27 februari a.s. in het kan toor van de maatschappij aan de Herbert H. Dowweg alhier een bij eenkomst belegd voor de pers en diverse genodigden. Per 31 januari 1968 is namelijk vastgesteld, dat het personeel van DOW Chemical te Terneuzen meer dan 1,8 miljoen uren heeft gewerkt zonder enig ongeval, hetwelk werkverzuim tot gevolg zou heb ben gehad. Deze prestatie werd geleverd ondanks het feit, dat gedurende het afgelopen jaar bij DOW Ter neuzen vijf nieuwe fabrieken in bedrijf zijn gesteld, dat het perso neelsbestand zich belangrijk heeft uitgebreid en het aantal manuren sterk is gestegen. Het is begrijpelijk, dat de direc tie aan deze vermeldenswaardige feiten in brede kring bekendheid wil geven. Schaftkeet afgebrand In de nacht van zondag op maandag omstreeks kwart over twee werd brand ontdekt in een schaftkeet van de H.B.M. nabij de Westsluis. Voordat de gealar meerde brandweer ter plaatse was, was de hoten keet vrijwel geheel uitgebrand. Vuilnisemmers niet op trottoir laten staan Het gemeentebestuur van Axel heeft via een rondschrijven de medewerking van de bevolking gevraagd om de vuilnisemmers niet een gehele nacht' buiten te laten staan. B. en W. wijzen erop dat de emmers een uur vóór de komst van de reinigingsdienst buiten kunnen worden gezet en dat ze na lediging weer moeten worden verwijderd van het trottoir. Het kan gevaar opleveren voor voetgangers, indien men de vuil nisemmers reeds de avond tevo ren op het trottoir deponeert, het geen de laatste tijd steeds vaker voorkwam. Ten overvloede vesti gen B. en W. de aandacht op een bepaling in de politieverordening waarbij het strafbaar is gesteld de vuilnisemmers op andere dan de daarvoor gestelde tijden bui ten te zetten. Vrijdagavond om ongeveer half negen is de bestuurder van een personenauto, de heer J. B. uit Zaamslag in de Stationsstraat in botsing gekomen met een voor hem rijdende personenauto, die links de Wilhelminastraat wilde inrijden. Beide voertuigen liepen lichte schade op. Zaterdagmiddag om ongeveer het middaguur brak brand uit in de friturewagen van de fam. B., die gestationeerd staat op de hoek MolenstraatNoordstraat. De brand ontstond doordat een pan met vet vlam vatte. Brand- blusapp.araten waren niet vol doende om het vuur te doven. De Axelse brandweer zorgde tenslot te dat het vuur niet al te grote omvang kreeg en de schade be perkt bleef. B.A.C. uit Sluiskil speelde voor bejaarden Zaterdagavond heeft de „bonte avondclub" (B.A.C.) uit Sluiskil een gevarieerde voorstelling ge geven voor de Hoekse bejaarden. Het programma bestond uit zang, voordracht, toneel en cabaret. Verder werd medewerking ver leend door een jeugdorkest, be staande uit een twaalftal acco- deonisten en gitaristen, het ge heel onder leiding van de heer J. de Witte uit Sluiskil. Deze jeug dige muzikanten waren afkom stig uit Sluiskil, Terneuzen en Zaamslag. Het programma dat de B.A.C. zaterdagavond te Hoek ten slotte bracht, was reeds eerder met suc ces gepresenteerd voor de Julia- naruiters te Zaamslag. Ongelukkige val Vrijdagmiddag is de heer Th. de V. uit Terneuzen tijdens zijn werkzaamheden in een garage te Oostburg het slachtoffer gewor den van een ernstig arbeidsonge val. Hij viel van een ongeveer drie meter hoge stelling en kwam daarbij zo ongelukkig op een be tonnen vloer terecht, dat hij een schedelbasisfractuur, een hersen bloeding en een gebroken arm opliep. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het St. Antoniusziekenhuis ter plaatse gebracht, waar hij hedenochtend is overleden. Aanbesteding poldergemaal Namens het bestuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" is in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg aanbesteed de bouw van een poldergemaal met pers leiding en bijbehorende sloop werkzaamheden bij Nieuwesluis en Breskens, Er kwamen 23 in schrijvingen binnen. De laagste inschrijver was de firma Leenhouts uit Sluis voor 924.000. Hoogste inschrijver was de firma gebr. Moerland te St. Annaland voor f 1.150.000. Jaarvergadering W.Z.A. In hotel „De Eenhoorn" werd de jaarvergadering gehouden van de autoclub „W.Z.A." Uit het jaarverslag van de secretaris J. v. Hangegem uit Aardenburg bleek, dat het ledental groeiende is en reeds de 100 heeft overschreden. De penningmeester Van Oor schot uit Sluis kon mededelen, dat het kassaldo met 179,90 was gestegen en nu 1733,37 be draagt. De bestuursleden W. A. de Kra mer uit Zuidzande en H. Boek hout uit Oostburg werden herko zen. De wedstrijdkalender voor 1968 werd als volgt samengesteld: Maneblussersrit te Schoondijke op 28 april; Zeeuws-Vlaanderen- rit (samen met Zevac) op 11 mei; Roode Kruisrit op 25 mei te Aar denburg; Willem Beukelsz.rit op 9 juni te Biervliet; Watertorenrit op 15 september te Oostburg; VVV-rit te IJzendijke op 13 okto ber: Belfordrally op 10 novembe: te Sluis; Sint Nicolaasrit op 6 de cember te Oostburg en de Wildrit op 28 december te Zuidzande. Vóór de aanvang van de verga dering werd een korte aanloop- oriëntatierit verreden. De uitslag hiervan luidde: 1. J. Risseeuw, Zuidzande (51 str.pnt); 2. J. de Fouw, Oostburg (55 str.pnt); 3. G. Boonman. Oostburg (55 str.pnt). Tijdens de vergadering werd ook de beste klassering van de ritten in 1967 bekend gemaakt. Deze was berekend door het duo Boonmanv. Hanegem. Uitslag: 1. T. v. Tiggelen, Biervliet, 16.83; 2. H. v. Geffen, Schoondijke, 19.00; 3. J. Risseeuw, Zuidzande, 19.33. Een diawedstrijd met platen over de eigen omgeving werd ge wonnen door heer Van Hijfte uit Schoondijke. IJmuiden: Zondag is op 't strand hier de jaarlijkse strandloop van A.A.C. gehouden. De belangstel ling overtrof ditmaal alle andere lopen. Hier een beeld tijdens de massale aankomst van de dui zenden deelnemers. Op een dienstbord stond het zo eenvoudig: ,Jïet meren van schepen aan het westelijk havenhoofd is niet meer toe gestaan." Enige maanden geleden be richtten we dat de afbraak van het westelijk havenhoofd van de zeehaven op til was. Meer palen zouden worden verwij derd en schepen, voor zover het niet meer mogelijk was in de haven te meren, zouden bui tengaats hun schutbeurt moe ten afwachten. Tijdens het weekend bleek ons dat de sloop reeds ver gevorderd is. Alleen met een paar laarzen kan men baggerende door modder en over oneffenheden het eind van mt eemjte. pier,.ui/M-noa. Een verloofd paar heeft zater dagavond de 70-jarige Utrechter A. van Hiel, die in de Catherij- nesingel was gevallen, van de verdrinkingsdood gered. Hoe de heer Van Hiel in het water te recht is gekomen, is niet bekend. Een automobilist die zijn wagen aan de singel parkeerde, zag hem vier meter uit de kant drijven en riep om hulp. Op dat moment passeerde juist de 21-jarige in 't Harde gelegerde militair Henk van Oosten met zijn 18-jarige verloofde, de telefoniste Anita Boekhout. Het tweetal sprong gekleed en wel in het water. Ze slaagden erin de drenkeling naar de kant te brengen, waar hij door omstanders op het droge werd getrokken. De politie voer de redders en geredde naar het beademingscentrum van het aka- demisch ziekenhuis. De verloof den, beiden afkomstig uit Utrecht, bleken van de koude duik geen nadelige gevolgen te hebben on dervonden. De heer Van Hiel is in het ziekenhuis gebleven. Over zijn toestand wilde men daar geen nadere mededelingen doen. Hedenmiddag om vier uur is het I brug de nieuwe binnenvaartsluis tweede gedeelte uan de Sas se te Terneuzen binnengevaren. Te Mol in België heeft een 45- jarige man zaterdagmiddag met 'n luchtbuks geschoten op spelende kinderen, omdat ze een sneeuwbal tegen zijn ruiten hadden gegooid terwijl hij naar „Pipo de clown" op de Nederlandse tv zat te kijken. De man verklaarde dat hij zo boos was geworden, dat hij een luchtbuks had gegrepen en naar buiten was gerend. Hij loste een schot op de vluchtende kinderen, en raakte een jongetje van 12 jaar in het achterhoofd. Het kind moest in een siekenhuis worden geope- mnl WK S Volgens een door het Gallup- instituut verricht opinie-onder zoek is de populariteit van presi dent Johnson na het uitbreken van het vietcong-offensief tegen de Zuidvietnamese steden aan zienlijk gedaald. Begin deze maand keurde slechts 41 procent van de ondervraagde personen het regeringsbeleid inzake Viet nam goed, terwijl dit percentage enkele weken tevoren nog 48 be droeg. Deze daling in populari teit is volgens het instituut „de scherpste die ooit in een periode van drie tot vier weken is gere gistreerd" en maakt zjj een ein de aan een stijgende beweging die drie maanden heeft geduurd. De „havikken" zouden op het ogenblik geneigd zijn bepaalde oplossingen te accepteren die door de „duiven" zijn voorge steld, zoals voorlegging van het conflict aan de Verenigde Naties. Intussen hebben ruim 300 plaatselijke leiders van de demo cratische partij in Californië pre sident Johnson zondag in een te legram gewaarschuwd dat zijn Vietnamese politiek de positie' van zijn partij in die staat in ge vaar brengt. „Naar onze mening kunnen belangrijke verliezen voor de democratische partij in deze staat bij de verkiezingen van dit jaar alleen worden voorko men, als de regering zich onmid dellijk en volledig inzet voor het bereiken van een niet-militaire oplossing voor de oorlog in Viet nam", zeggen de Californische democraten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3