PROVINCIAAL NIEUWS Lofwaardig initiatief De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Weekenddiensten „De goudschatten van Bagdad" Belgische economische ontwikkeling op hoog niveau Terneuzen Axel Breskens Goes Groede Hulst Kloosterzande Oostburg Sas van Gent Zaamslag T.v.-reportages van wereld kampioenschappen in Gëteborg „Les Mi!andes" van Josephine Baker ontsnapt aan verkoop Scheepsramp ïn de Javazee Anti-Amerikaanse betoging in Pakistan ,0STS PA SPAARBANKI £V STAJf ow/foxx* <k wik-t M* A- faksffortspaarixntt: roi tiaxex fimréfor «J krachktu d>- tAt. V loxUr y<'J-.TUX7r1&t< Huisvrouwen vergaderden Donderdagavond hield de Ne- derl. vereniging van huisvrouwen haar jaarvergadering in café „De Vriendschap". Vóór de pauze werden de huis houdelijke zaken afgehandeld. Na het openingswoord van de voor zitster, mevr. W. M. Vermeulen' Maarse, en het voorlezen van de verschillende jaarverslagen werd bij akklamatie tot vice-voorzit- ster benoemd mevr. E. M. Bot' man—Bouman in de plaats van mevr. T. BolandKuilman, die aan de beurt van aftreden was. Wegens ziekte kon de laatste de welverdiende hulde niet in ont vangst nemen. De voorzitster behandelde daar na met de vergadering enkele voorstellen van het hoofdbestuur. Na de pauze werd er met en thousiasme en gelach gekiend. Ieder had wat meegenomen, zo dat nagenoeg iedereen ook met een prijsje naar huis kon gaan. Taakverdeling college van B. en W. In verband met de benoeming van de heer A. H. van der Lee tot wethouder is in de taakverdeling van B. en W. enige wijziging ge komen. Deze is nu als volgt: 1. De burgemeester is in het bijzonder belast met: a. de econo mische aangelegenheden; b. de ruimtelijke ordening; c. de wo ningbouw; d. het onderwijs en de culturele zaken; e. de vleeskeu ringsdienst; f. de politie; g. de brandweer; h. de bescherming bevolking. 2. Wethouder M. L. M. IJse- baert is belast' met: a. de open bare werken; b. het grondbedrijf; c. de marktaangelegenheden; d. de sociale zaken. 3. Wethouder A. H. van der Lee is belast met: a. de gemeente- financiën; b. de centrale boek houding; c. de personeelszaken; d. het woningbedrijf; e. het sport- bedrijf. Bij afwezigheid van de burge meester wordt hij vervangen door wethouder M. L. M. IJsebaert. Oefenwedstrijd E.H.B.O. De E.H.B.O.-afdelingen in West Zeeuws-Viaanderen zullen op 14 maart in Breskens een oefenwed strijd houden. De uitslag van deze wedstrijd is bepalend voor deel name aan de provinciale wed strijd op 19 april in Groede. Beroep aangenomen Ds. H. Kwakkelstein, hervormd predikant te Heinkenszand, heeft het beroep aangenomen, dat de hervormde kerk te Goes op hem had uitgebracht ter vervulling van de vacature-Teutscher. Vergadering gemeenteraad Woensdagavond a.s. komt de gemeenteraad van Groede in openbare zitting bijeen. De afd. West Zeeuws-Viaanderen van het Rode Kruis heeft een bij drage van 0,50 per inwoner ge vraagd als bijdrage in de kosten van ziekenvervoer. Er moet ver der een herziening plaatsvinden van de tarieven voor het ophalen van huisvuil. Het college stelt voor de heer K. J. Huissoon te benoemen tot controleur van de vermakelijkheidsbelasting. Matthaus-Passion op 24 maart Traditiegetrouw vindt op zon dagmiddag 24 maart 1968 de uit voering praats van Bach's „Mat- thaus Passion" in de daarvoor bij uitstek geschikte St. Willibror- dus-basiliek te Hulst. De stichting „Matthaus Passion" is er ook dit jaar weer in geslaagd het Rotterdams filharmonisch or kest en het filharmonisch koor „Toonkunst" te contracteren. Als solisten zullen hun mede werking verrenen: Elly Ameling, sopraan; Norma Procter, alt; Nan Pöld, evangelist; Ernst Sand- leben, Christus; Serge Maurer, tenor en Peter Eykenooom, bas. De jongenskoren komen uit Rotterdam en Hulst. Het geheel staat onder leiding van Kees Stolwijk. Het bestuur van de stichting vertrouwt erop dat velen uit Hulst en omstreken van deze ge legenheid gebruik zullen maken. Het grote aantal bezoekers dat telkenmale aanwezig is, toont aan dat de stichting in een behoefte voorziet. Dit jaar is een speciale uitnodi ging verzonden aan alle dames-, heren-, gemengde en jongeren koren in Zeeuws-Viaanderen om dat het stichtingsbestuur meent, dat juist de aktieve muziekbe oefenaars in een dergelijk muzi kaal streekgebeuren belang zul len stellen. Ds. Timmers naar Den Helder Ds. R. G. J. Timmers, de vroe gere hervormde predikant van Hulst en Hontenisse, thans te Zijpe (N.-I-I.), heeft een beroep aangenomen naar Den Helder (vacaturs ds. A E. D. Ravesloot). Geslipt De heer R. T. uit Amsterdam is met zijn personenauto in de Breedestraat geslipt, waardoor hij de macht over zijn stuur ver loor. Via het rijwielpad en een gazon is hij na een boom ge schampt te hebben en een gepar keerde auto te hebben geraakt, op de Trageldam tot stilstand ge komen. De auto werd zwaar be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Overplaatsing De heer A. Hoogesteger, wacht meester le klasse der rijkspolitie, is met ingang van 2 maart a.s. overgeplaatst van Oostburg naar Kamperland bij de groep Kort- gene. K.V.P.-statenkring Sluis tegen één gemeente in W. Zeeuws-Viaanderen Na de door verschillende poli tieke groeperingen gehouden bijeenkomsten om te komen tot één gemeente in W. Zws-Vlaan deren heeft het bestuur van de statenkring Sluis van de K.V.P, zich beraden en een antwoord ge geven op het standpunt van de P.v.d.A., C.H.U., A.R.P., V.V.D en D'66. In dit antwoord stelt de K.V.P. dat zij met verbazing kennis heeft genomen van de resolutie, die door bovengenoemde partijen is verzonden. In die resolutie wordt het standpunt voor één gemeente sterk benadrukt en gezien als de enige oplossing voor de streek. De K.V.P. is van mening dat deze opvatting indruist tegen de wensen van verschillende ge meenten. Men vraagt zich nu af, of men de strijd opgeeft en het hoofd in de schoot legt. Indertijd is één gemeente niet als oplossing aan vaard. Het bestuur van de K.V.P. kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat de op de vergadering aanwezige bestuursleden zelf standig hebben gehandeld zonder rekening te houden met de mening van hun leden. Het komt de K.V.P. in de sta tenkring Sluis gewenst voor, dat de resolutie eerst in de ledenver gaderingen zal moeten worden behandeld. De r.-k. gemeente raadsleden hebben de gelegen heid gehad van gedachten te wis selen met een deputatie van de K.V.P.-Kamerfraktie. De K.V.P.-statenkring die ge heel West Zeeuws-Viaanderen omvat, kan de bedoelde resolutie niet steunen. Concert De vereniging voor instrumen tale muziek uit Middelburg geeft dinsdagavond een concert in het Ledeltheater. Het programma ziet er als volgt uit: variaties en fuga op een thema van Johann Kunau van H. Andriessen; con cert in es groot voor hoorn en orkest van W. A. Mozart; sym fonie nr. 3 in es groot (Eroica) van L. von Beethoven. Dirigent is Jan Out, solist A. van Woudenberg (de solohoornist van het concertgebouworkest). Druk bezochte receptie De receptie in hotel „Centraal" ter gelegenheid van het 40-jarig dienstjubileum van de heer P. J. Stouthamer als personeelschef van de glasfabriek en Zuid- Chemie werd druk bezocht. De belangstelling van collega's uit de Sasse bedrijven en uit de ge hele kanaalzone was zeer groot. Nieuw bestuur E.H.B.O. De plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. heeft een nieuw bestuur. Dit bestuur bestaat uit de heer P. Bockstael, voorzitter; de heer F. Impens als penningmeester, mej. M. Verplanken als secreta resse en de heren M. de Jager en J. de Maat. In een rumoerige vergadering moest het oude bestuur aftreden en werd een nieuw bestuur ge kozen. T oneeluitvoering De rooms-katholieke toneel vereniging „Excelsior" zal van avond een uitvoering verzorgen van het toneelstuk „Robbedoes" in het buurtcentrum Sint Albert te Sas van Gent. Ouderavond geref. schoolvereniging In het jeugdgebouw „De Poort" heeft de gereformeerde school vereniging haar jaarlijkse ouder avond gehouden. In zijn openings woord herdacht de voorzitter, de heer J. J. Verlinde, de in 1967 overleden secretaris, de heer F. de Putter. Leerlingen van de scholen Riemensstraat en Reuzenhoek verzorgden een gevarieerd pro gramma van zang, blokfluitspel en toneelstukjes. De heer M. Schoenmaker uit Terneuzen droeg enkele stukken voor in sappig Vlaams. Vooral met zijn „Vijf-frankstuk" oogstte hij veel succes. Na de pauze werd het woord gegeven aan de heren Dorrepaal en Van de Velde, die de industrie in de kanaalzone in woord en beeld lieten zien en inlichtingen verstrekten over de procestech niek in de moderne industrie. Ds. A. C. Haitsma, predikant van de gereformeerde kerk (vrij gemaakt), wees in zijn slotwoord op de roeping van de christelijke school in deze tijd. Onder de aanwezigen bevon den zich burgemeester en mevr. De Pree, wethouder F. de Koeijer en de predikant ds. C. Zwaan. De avond was druk bezocht. Kampioenschappen duivenvereniging „Voorwaarts" te Zaamslag De uitslagen van de kampioen schappen van de duivenvereni ging „Voorwaarts" te Zaamslag over 1967 luiden als volgt: Vitesse: 1. C. A. van Boven te Axel, 102 pnt.; 2. J. de Feijter te Axel, 94 pnt.; 3. K. Hamelink te Zaamslag, 93 pnt.; 4. H. de Feij ter te Axel, 75 pnt.; 5. P. Koop man te Zaamslag, 66 pnt. Midden-fond: 1. H. de Feijter te Axel, 128 pnt.; 2. C. M. Cor- nelissen te Zaamslag, 114 pnt.; 3. J. de Feijter te Axel, 110 pnt.; 4. W. de Putter te Axel, 100 pnt.; 5. C. van Doorn te Zaamslag, 80 pnt. Fond: 1. W. de Putter te Axel, 70 pnt.; 2. P. Koonman te Zaam slag, 40 pnt.; 3. H. de Feijter te Axel, 20 pnt.; 4. C. M. Cornelis- sen te Zaamslag, 15 pnt.; 5. F. Scheele te Zaamslag, 5 pnt. Algemeen kampioen: 1. H. de Feijter te Axel, 223 pnt.; 2. J. de Feijter te Axel, 204 pnt.; 3. P. Koopman te Zaamslag, 182 pnt.; 4. W. de Putter te Axel, 175 pnt.; 5. C. M. Cornelissen te Zaamslag, 154 pnt. Over alle vluchten definitief winnaar van de wisselbeker; H. de Feijter te Axel. Kampioenschap jonge duiven: 1. H. de Feijter te Axel, 597 pnt.; 2. D. Baremande Blaay, Zaam slag, 558 pnt.; 3. C. van Doorn te Zaamslag, 416 pnt.; 4. Dubois te Axel, 392 pnt.; 5. P. Koopman te Zaamslag, 389 pnt. SkRiE- 6N VOLG 998-11 Uw tpaivtrkcfung ix bekend otv jgrr serie- <w> votgftumnxtf. Vecimetct Oft ftxwulKacn vow toteg en :'/x5§||||| txicvcn. welke u san de vsSfl *40*tl» Er 2ijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Het jongste economische over zicht van het Belgische ministerie van economische zaken verklaart, dat de economische bedrijvigheid België op een hoog niveau blijft, maar dat de stijging van het groeitempo dit jaar enigszins zou kunnen worden afgeremd als gevolg van de maatregelen in de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië. De Belgische centrale econo mische raad merkt in zijn jongste maandoverzicht op, dat de mees te stimuleringsmaatregelen waar toe de regering-Van den Boey- nants vóór haar aftreden had be sloten, door de kabinetscrisis niet in gevaar gebracht zullen wor den. Het gaat hier om maatrege len voor particuliere en over heidsinvesteringen, die de Belgi sche concurrentiepositie in het binnen- en buitenland moeten verbeteren, evenals de werkge legenheid. De centrale economische raad merkt voorts op, dat 1967 een jaar van verdere vertraging van de economische expansie is ge weest, maar dat de stemming in economische kringen sedert de zomer optimistischer was gewor den en dat naar het jaareinde toe ook in de statistieken een lichte verbetering viel te constateren. TERNEUZEN: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Jac. van Lennepstraat 87, telefoon 3768. Apotheek geopend: A. J. Klaas- sen, Noordstraat 54. telef. 2090. Weekeinddienst, Groene en Wit- Gele Kruis: zr. E. C. Vogelaar, v. Steenberaenlaan 67, telef. 3360 (b.g.g. 008). SLUISKIL. HOEK EN PHILIPPINE: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr Hoekert te Sas van Gent, telef. 01158—1987 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jans sen Stationsstraat 10 te Axel, tel. 01155—488. De N.T.S. zendt zaterdag 24 en zondag 25 februari op Nederland I rechtstreekse reportages uit van de wereldkampioenschappen schaatsen in Gëteborg. De reportage op zaterdag be helst de ritten op de 500 en 5.000 meter en wordt van 15.01 tot plm. 18 uur uitgezonden. In verband hiermede wordt het nieuws in het kort om 15 uur uitgezonden en wordt het om 16 uur aangekon digde programma van de VARA verplaatst naar Nederland II. De reportage van de ritten op de 1500 en 10.000 meter op zon dag wordt van 13.01 tot plm. 17.30 uur uitgezonden. Tengevolge hiervan komt het programma „Monitor" te vervallen, wordt het nieuws in het kort om 13 uur uit gezonden, de wegeninformatie in de pauze om plm. 14.30 uur en de toto-uitslagen om plm. 16.30 uur. Commentator is weer Bob Spaak. Het internationale weeshuis van de negerzangeres Josephine Baker, „Les Milandes" in zuid west-Frankrijk, is vrijdag voor de zevende maal op het laatste mo ment ontsnapt aan de reeds jaren dreigende verkoop ten behoeve van schuldeisers. Een plaatselijke bouwonder nemer, aan wie Josephine onge veer 350.000 gulden schuldig is, was bereid de verkoop af te ge lasten, nadat de zangeres had be loofd het landgoed in april vrij willig te verkopen, als de finan ciële moeilijkheden dan nog niet zijn opgelost. Josephine Baker keerde eerder deze week onverrichter zake te rug van een bezoek aan de V. S., waar zij had gehoopt nieuwe wel doeners te vinden voor de zestien kinderen van verschillende na tionaliteit die in „Les Milandes" verblijven. In de Javazee wordt met po- litieboten en een vliegtuig ge zocht naar overlevenden van het schip „Toba", dat donderdag tij dens slecht weer met 30 mensen aan boord is gezonken ten zui den van het eiland Banka. Tot nu toe zijn vijf bemanningsleden levend uit zee opgepikt, maar van de 17 passagiers en acht andere bemanningsleden is nog geen spoor gevonden. De „Toba" is een Japanse veerboot. Leuk en handig idee In de Zuidpolder waar de hui zencomplexen zich -tot een groot geheel samenvoegen en het vaak een doolhof lijkt, waar vooral voor vreemden moeilijk de weg is te vinden, werd onze aandacht getrokken door een originele wegwijzer. ---v ..w vinden van straten is verge makkelijkt. In de gemeente zijn er reeds enkele dergelijke borden aan wezig waarbij de plattegrond in een vrij nauw keurslijf van reklameaankondigingen zit. Met medewerking van de bij Flatbouw aan het Debussiehof in de Zuidpolder Felle kleuren (uiteraard op de foto niet zichtbaar) trekken de aandacht en bij nadere kennis making blijkt dat op eenvou dige en duidelijke wijze het de bouw betrokkenen heeft het bestuur van de woningbouw verenigingen aan het initiatief, waaravn de foto het resultaat laat zien, gevolg kunnen geven. Een voorbeeld ter navolging. Bouw eengezinswoningen in de Zuidpolder Ruim duizend studenten heb ben donderdag in de Pakistaanse stad Lahore uit protest tegen de publikatie van een afbeelding van de profeet Mohammed in de V. S. het filiaal van de Bank of America vernield en het Ameri kaanse consulaat-generaal met stenen bekogeld. Bij een charge van de politie zouden 28 per sonen gewond zijn geraakt. De menigte, die ook de vlag van het consulaat rukte, schreeuwde pro- vietcongleuzen. Een auto voor het bankgebouw werd in brand 87. „Genadegenade heer rid der", jammert de koopman. „Ik smeek u, breng mij niet naar de kalief. Hij zal geen moement aar zelen met zijn wraak! Hij zal mij dodenHij is meedogenloos wreedRed mij van de martel dood laat mij tot gaan!" Aram aarzelt. Hij beseft, dat Casimir gelijk heeft, dat kalief Mansoer zijn belofte zal breken en deze van angst bibberende schurk zonder vorm van proces zal neersteken. „Het zij zo" zegt hij dan op koe le toon. „Je bent een laaghartige schurken je hebt een zware straf verdient. Maar ik wil je dood niet op mijn geweten heb ben, Sens zul je. zoals wij allen, voor een hogere rechter staan. Bedenk dat, Casimir, en tracht je in de jaren die je nog gegeven zijn, je schelmenstreken goed te maken door een betere levens wandel. En maak nu dat je weg komt!" „Dank u, heer", stamelt de koopman. Aram heeft het pak paard bij de teugels gegrepen en voorzichtig voert hij het angstige dier het moeras uit. Nog éénmaal werpt hij, Casimir, een spijtige blik op de manden met hun kost bare inhoud. Dan wendt hij snel zijn ros en verdwijnt in de nevels van het moeras gestoken, evenals meubilair en papieren uit het filiaal. De be togers werden tenslotte met be hulp van traangas verspreid. De gewraakte tekening van Mohammed is verschenen in het blad „Scientific Digest". Publi katie van afbeeldingen van de profeet is in strijd met de Mo hammedaanse wet. Weer dopingzaak voor de rechtbank te Antwerpen Voor de correctionele kamer van de rechtbank te Antwerpen hebben oud-wielrenner Rik van Steenbergen en de Spaanse soig- neur José Vidal terechtgestaan wegens overtreding van de Belgi sche dopingwetten. Aangezien de overtreding van Van Steenbergen, het in bezit hebben van verboden stimuleren de middelen, al plaats vond in ja nuari 1966 en omdat Van Steen bergen een doktersattest overleg de, waarin werd gesteld dat hij de preparaten als geneesmiddel behoefde en vooral omdat de drie voudige wereldkampioen al twee jaar geleden met fietsen is ge stopt. was de eis van de aanklager uiterst mild: vijftig francs boete en een verbod om twee weken aan sportwedstrijden deel te nemen. Met Vidal van wie de aankla ger zei dat hij bij de wielrenners bekend stond als „de man van de dope", had de -aanklager geen compassie. Tegen Vidal die, nadat in het Antwerpse sportpaleis een hoeveelheid dope ter waarde van 1000 gulden in zijn bezit werd aangetroffen, door de Belgische wielerbond als verzorger voor de ploeg in de Tour de France werd aangezocht, werd door de aankla ger een levenslange uitsluiting van bemoeienissen met sportwed strijden in België geëist. Zaterdag 17 februari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3