Frankrijk en West-Duitsland zijn het eens MUL Staakt-het-vuren na hevige strijd langs de Jordaan Belgische informateur Segers over mogelijke oplossing kwestie-Leuven MIN DE K0CK PRATEN Ontwikkeling gemeenschappelijke markt HET WEER de ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 24e Jaargang— No. 7141 Gasverwarming Vice-voorzitter N.V.V.: Minstens vier procent loonsverhoging Rol in de wereld Handhaving Atlantisch bondgenootschap Ruimtevaarder fotografeerde stofwolken rond Orion Straaljagers voor Zuid-korea Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Breed front Belgische regering kiest „Mirage" De Antwerpse bedrijven en de A.I.D.-affaire Burgemeesters en wethouders naar Israël Verkoeling J Drank, by abonnement: TERNEUZEB Dlweteur-RooMredaetemr: I. van de Eande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzeit PARIJS: Handdruk tussen de Westduitse minister van buiten landse zaken, Willy Brandt, en zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville na hun eerste besvre- king donderdag op de Quai d'Or- say. Minister Brandt maakt deel uit van een belangrijke Duitse delegatie onder leiding van bondskanselier Kiesinger. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN In verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud en de sterk gestegen kosten die de gemeenten in hun belastingen de burgerij opleggen, moet er bij de loononderhandelingen min stens vier procent uit de bus komen. „Als dat bereikt is, spe len we alleen nog maar gelijk". Dit zei de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon, donderdagavond tijdens een ver gadering in Enschede. Hij meent dat er op grond van de sterke stijging van de produktiviteit in de bouw en de havens een ste vige loonsverhoging af kan. De heer De Boon heeft ondanks het vastlopen van de onderhan delingen in de grafische bedrij ven. de havens, de bouw en de strokartonindustrie goede hoop, dat de bonden in deze bedrijfs takken er doorheen zullen komen, „maar er zal hard moe ten worden onderhandeld", al dus de heer De Boon. De Frans-Duitse besprekingen in Parijs hebben geleid tot een verklaring van vier punten, die vol gens een Westduitse woordvoer der een eerste definitie is van een mogelijke regeling tussen de E.E.G. en Engeland. De punten zijn: Frankrijk en West-Duitsland willen dat de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt wordt voortgezet; Zij willen dat de Europese gemeenschap, waartoe nu zes landen behoren, wordt uitge breid met de landen die zich daarvoor kandidaat hebben ge steld; Zii zijn bereid regelingen te treffen voor de ontwikkeling van het industriële en commer ciële verkeer; Zij1 bevestigen de wereldom vattende rol van de Europese gemeenschap. Als landen waarmee de E.E.G. kan worden uitgebreid, worden ge noemd de landen die zich al kan didaat stelden, n.l. Engeland, Dene marken, Noorwegen en Ierland. Zii kunnen toetreden, zodra zij in een positie verkeren dat te doen of zii kunnen zich in andere vorm met de gemeenschan verbinden. Frank rijk en West-Duitsland zullen zich inspannen om tot een fusie van de drie gemeenschaonen te komen. Een uitwisseling van industriële en landbouwnrodukten tussen E.E.G. en kandidaat-leden zou, wat de industriële produkten be treft, een progressieve verlaging van de handelsbarières meebren gen. President De Gaulle heeft vol gens een woordvoerder van de Westduitse delegatie op de voltal lige vergadering met de Westduit sers gezegd, dat Frankrijk voor handhaving van het At'antisch bondgenootschap is, zolang er geen fundamentele verandering in de wereldtoestand komt. De Gaulle en Kiesinger hebben volgens deze woordvoerder onder streept, dat zij het geheel eens zijn in alle fundamentele kwesties, met name wat betreft de ontwikkeling en uitbreiding van de gemeen schappelijke markt. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Brandt, heeft volgens de Duitse woordvoerder gezegd, dat het Beneluxvoorstei tot politieke en economische sa menwerking met de kandidaatlan- den op de bespreking van 29 februari in Brussel ter sprake kan komen. Er zou geen pasklare Frans-Duitse oplossing worden op gelegd. Het Frans-Duitse plan voor een regeling met de kandidaatlan- den gaat volgens Brandt in de richting van een soort vrijhandels zone. Advertentlenrlls per mm 18: el; minimum pw advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. K'eine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrei Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Prinses Christina hoopt morgen zondag 18 haar 21e ver jaardag te vieren, ter gelegenheid waarvan Max Koot deze foto heeft gemaakt. De Amerikaanse Gemini-ruim- tevaarder Richard Gordon heeft foto's genomen van een reusach tige stolfwolk rondom het ster renbeeld Orion, die volgens ge leerden nieuwe aanwijzingen zou kunnen geven over de ontwik keling van nieuwe sterren. De betrokken stofwolk lijkt wat de vorm betreft op een holle ten nisbal. Zij heeft een doorsnede van 120 miljoen lichtjaar. Gordon fotografeerde de wolk, toen hij in september 1966 uit het geopende luik van de „Gemi ni 11" met een speciale camera opnamen van het firmanent maakte. De Amerikaanse ster renkundige dr. Henize in Evan- ston heeft donderdag de resul taten van het onderzoek van deze foto's bekendgemaakt. De deeltjes van de wolk ziin aan de rand geconcentreerd, waar door toenemende dichtheid mogelijk een kritische massa ontstaat, waaruit een nieuwe ster kan worden geboren. De Zuidkoreaanse minister van defensie, Soeng Oen Kim, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat on geveer de helft van de 100 mil joen dollar die president Johnson voor militaire hulp aan Zuid- Xorea heeft bestemd, zal worden gebruikt om de Zuidkoreaanse luchtmacht uit te breiden met een eskadron Phantom-straaljagers. Noordstraat 107 - Tel. 01X50-4255 TERNEUZEN Na een dag van hevige strijd aan de Jordaan, waarbij Israël zijn luchtmacht inschakelde en Jorda nië overging tot een beschieting van Jericho, is omstreeks half elf donderdagavond het vuren ge staakt. Jordanië heeft bekendge maakt dat aan zlln kant dertien burgers en vijf militairen het leven hebben verloren, terwijl 31 burgers en 27 militairen gewond raakten. Aan Israëlische zijde zouden vier militairen en een burger ge wond zijn. Israël heeft de Jordaan- ONBESTENDIG WEER Tussen een gebied van lage luchtdruk boven Scandinavië en een hogedrukgebied boven Ier land wordt een noordwestelijke stroming in stand gehouden, waarbij koude en onstabiele lucht over de Noordzee naar ons land wordt gevoerd. In deze lucht komen opklarin gen voor, maar ook enkele sneeuw- en hagelbuien. Kleine storingen, die met de noordweste lijke stroming naar ons land wor- ZATERDAG 17 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.51 4.13 Terneuzen 4-27 4.49 Hansweert 5.01 5.23 Walsoorden 5.00 5.22 ZONDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4-25 4.48 Terneuzen 5.01 5.24 Hansweert 5.35 5.58 Wadsoorden 5.34 5.57 MAANDAG 19 FEBRUARI. v.m. n.m. Febr. Breskens 501 5.25 17 Terneuzen 5.37 6.01 18 Hansweert 6.11 6.35 19 Waliaordnn- 6-W MAL20 den gevoerd, kunnen daarbij de buiïgheid tijdelijk doen toene men. Ook vandaag zal er aan deze weerstoestand maar weinig ver anderen, zodat gerekend kan wor den op onbestendig weer met een wisselende bewolking en plaat selijk enkele sneeuw- of hagel buien. De wind zal In het algemeen matig zijn uit richtingen tussen west en noordwest. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Onbestendig Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele sneeuw- of hagel buien. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als vrijdag. se bewering tegengesproken, dat zes vliegtuigen waren neerge haald. Alle toestellen zijn behou den teruggekeerd, zo werd in Tel Aviv gezegd. Israël en Jordanië dienden don derdagavond beide een klacht in bij de veiligheidsraad, maar vroe gen niet om een bijeenkomst. Bei de partijen beschuldigden elkaar te zijn begonnen. Een brief van Israël waarin Jordanië van een vooropgezette agressiecampagne werd beschuldigd, werd gevolgd door een Jordaanse brief waarin de Israëlische beschuldigingen volslagen vals werden genoemd en werd gezegd dat Israël de voor bereidingen wilde verdoezelen voor een weloverwogen en goed voorbereide, niets ontziende aan val op burgers en vluchtelingen kampen. ZON op onder 7.53 7.51 7.49 f.47 17.58 17.58 18.00 184)2 MAAN op onder 22.21 23.49 De Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dayan, heeft een reis naar de V. S., die vrijdag zou aanvangen, uitgesteld met het oog op de gespannen toe stand. Na zijn terugkeer van een inspectietocht door het dal van Beisan, waar de gevechten het hevigst zijn geweest, verklaarde Dayan te hopen dat de wijze waar op Israël had teruggeslagen, een les vormde voor de Jordaniërs en dat deze zich in het vervolg wel tweemaal zouden bedenken, voor dat ze weer het bestand schonden Naar zijn zeggen had een botsing tussen terroristen van de El Fatah- organisatie en een Israëlische pa trouille de aanleiding van de strijd gevormd. De Israëliërs hadden drie Arabieren gedood. Om de af tocht van de andere Arabieren te dekken hadden de Jordaniërs het vuur over de Jordaan geopend. 9.13 De strijd speelde zich over een 9^25 breed front langs de Jordaan af, 9.39 waarbij artillerie en automatische Jordanië heeft Israël ook tanks in de strijd geworpen. Israëlische vliegtuigen gingen in de middag Jordaanse stellingen bombarderen en bleven daarmee ook na het in vallen van de duisternis doorgaan. Later op de avond ging Israël akkoord met een staakt-het-vuren, dat volgens een Israëlische woord voerder door Jordanië was voor gesteld. De Belgische demissionaire re gering heeft vrijdagochtend be sloten Franse „Mirage"-straalja- gers aan te schaffen ter vervan ging van verouderde vliegtuig typen van de Belgische strijd krachten, t.w. de F 84 F en de RF 84. Het aantal „Mirages" dat zal worden gekocht, moet nog wor den vastgesteld. Minister-presi dent Van den Boeynants ver klaarde na de kabinetsvergade ring van vrijdagochtend, dat de beslissing hierover zal afhangen van mogelijke onderhandelingen over eventuele Belgische deel neming aan een Frans-Brits vliegtuigprojekt. De regering heeft zich bij haar keuze van de „Mirage" laten lei den door overwegingen als aan koopprijs en leveringstermijnen, de bevordering van de Belgische en Europese vliegtufgtechniek en de economische compensaties voor de Belgische industrie, zo zei hij. Vakbondsvertegenwoordigers van arbeiders in de Belgische vliegtuigindustrie hadden begin deze week op een snelle beslis sing aangedrongen, aangezien de bestelling van Mirages" duizen den arbeiders gedurende een tiental jaren werk zou kunnen verschaffen en deze arbeiders volgens hen niet de dupe moch ten worden van een uitstel van de 1.18 9.57 wapens werden gebruikt. Volgens beslissing als gevolg van de crisis De Belgische kabinetsforma teur, de Vlaamse C.V.P.-minister van staat Segers, heeft vrijdag middag aan koning Boudewijn een eerste verslag uitgebracht over zijn besprekingen sedert woensdagavond. Hij verklaarde daarna op een persconferentie, dat hij zeker nog 't gehele week einde en ook maandag zijn infor matiewerk zal voortzetten. Segers verklaarde, dat hij zich concentreert op de kwestie-Leu ven. Een afvaardiging van de raad van beheer van de katholie ke universiteit heeft hem vrij dagmiddag documenten en voor stellen overhandigd, die hij in het weekeinde zou bestuderen. Maan dagavond zal hij de Leuvense delegatie weer ontmoeten. De informateur verklaarde voorts, dat verscheidene van zijn gesprekspartners van de afgelo pen dagen zich tegen vervroegde verkiezingen hebben uitgespro ken. Men vreesde dat zulke ver kiezingen volledig in het teken van de taalstrijd zouden staan en dat de economische, sociale en financiële politiek verwaarloosd zou worden. VERKIEZINGEN De leider van de liberale par tij, Van Audenhoven heeft hem echter medegedeeld, dat zijn par ty alleen voor herstel van de ka tholiek-liberale coalitie zonder voorafgaande verkiezingen is, als er nieuwe feiten in de Leuvense kwestie zouden zijn, d.w.z. een gemeenschappelijk standpunt van de raad van beheer inzake de expansie en de toekomst van Leuven-Frans. De voorstellen die Segers vrijdagmiddag uit Leuven kreeg, duidden er volgens hem op, dat het laatste woord in deze nog niet is gesproken. De informateur voegde aan dit relaas van zijn werk nog toe, dat zijn verzoeningspogingen niet vergemakkelijkt werden, als door geruchten over vervroegde ver kiezingen reeds een pre-elekto- raal klimaat zou worden gescha pen. LIBERAAL PROCEDUREPLAN Enkele Brusselse kranten brach ten vrijdagavond hun nieuws over de crisis onder de kop „Verkie zingen op 31 maart?" Het bestuur van de liberale partij, de P.V.V., heeft met het oog op de oplossing van de Bel gische institutionele en taalpro blemen een procedureplan ont worpen. De nieuwe regering zou om te beginnen bij het parle ment een wetsontwerp snoeten indienen, dat volksstemmingen over belangrijke zaken mogelijk zou maken. Voorts zou zij een na tionale studiecommissie moeten instellen, die binnen twee maan den voorstellen diende te doen, op grond waarvan de regering aan het parlement nauw om schreven volmachten voor rege lingen op institutioneel en taal gebied zou moeten vragen. De politieke partijen zouden ten slotte, naar het voorbeeld van het schoolpact, een bestand van 12 jaar moeten sluiten. Twee Antwerpse bedrijven hebben in overleg met de vak bonden het ontslag opgeschort, dat wegens moeilijkheden met het Amerikaanse bureau voor ontwikkelingshulp (A.I.D.) aan ruim 200 arbeiders was aange zegd. De Amerikaanse betalingen aan de bedrijven, die overtollig Ame rikaans materiaal opknappen voor levering aan onderontwik kelde landen, zijn onlangs stop gezet, toen in de Ver. Staten een zwendel aan het licht kwam waarby de Antwerpse firma's werden genoemd. In Antwerpen hoopt men, dat door het aan het werk houden van de arbeiders een definitieve regeling met het A.I.D. kan "wor den bespoedigd. Vrijdag zijn in Parijs de deelne mers bijeengekomen voor een 10- daagse studiereis door Israël. De reis wordt per vliegtuig gemaakt op uitnodiging van de vereniging van Israëlische gemeenten, die een aantal Westeuropese gemeen telijke autoriteiten vertrouwd willen maken met de staatsin- riching van het land, de toestand in de tijdelijk bezette gebieden en het beheer over de heilige plaatsen. De vertegenwoordigers van de Europese overheden ver trekken heden naar Haifa en Je ruzalem en worden dinsdag 27 februari terugverwacht. De kosten worden door de be trokken gemeenten gedragen. Van Nederlandse zijde nemen aan deze studiereis deel: de bur gemeesters van Uitgeest, Horn, Oosterhout. Nuth, Geertruiden- berg, Hardenberg en Gemert en enkele wethouders en raadsle den uit een aantal andere plaat sen. President Johnson zal volgend» week woensdag met secretaris generaal Oe Thant van de V.N. besprekingen voeren over zijn po gingen de kwestie-Vietnam naar de onderhandelingstafel te krijgen. Naar de Perssecretaris van hef W?'tte Huis, George Christian, mee deelde, heeft Oe Thant Johnson benaderd na ziin besprekingen met Noordvietnamese en andere diplo maten tiidens zijn reis naar Azië en Europa. Donderdagavond snrak de secre taris-géneraal met de Amerikaan se V N.-gedelegeerde over ziin ge- snrekken met Noordvietnamezen. Goldberg noemde het onderhoud „een nuttige" gedachtenwisseling. Volgens het Witte Huis had Oe Thant tijdens zijn gesprek met Goldberg te kennen gegeven een ontmoeting met de president op priis te stellen, zoals hij de afge lopen dagen met andere staats hoofden had gehad. De secretaris-generaal had vori ge week in New Delhi, waar hii de wereldhandelsconferentie toesprak, een gesnrek met een Noordvietna mese af-evaa-d'aaf, en met pre mier Ind'ra Gandhi. In kringen van de verenigde naties zei men na zijn terugkeer in New York dat Thant geen ver zachting in de Noordvietnamese afwijzende houding ten onzichte van Johnsons San Antonio-formu- le had kunnen vaststellen. De laatste maal dat Johnson en Oe Thant diepgaand over wereld vraagstukken spraken, was in ok tober 1966. Sedertdien zijn er aan houdend berichten geweest over een toenemende verkoeling tussen hen. Men schreef die toe aan Oe Thants pleiten voor een onvoor- waarde'ljk st?'*en ven de Ameri kaanse bombardementen on Noord- Vietnam en aan andere opmerkin gen over de Amerikaanse Vietnam-1 politiek.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1