Verkerk en Nottet bogen voor het geweld van Fred Anton Maier NIEUWE LEERPLICHTWET IN DE TWEEDE KAMER Zilver en brons voor Nederlanders op de 5.000 m NEGENJARIGE LEERPLICHT OP NADER TE BEPALEN DATUM BES RSOVERZICHT Vietcong zou viervijfde van Zuid-Vietnam beheersen Vrijdag 16 februari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina T Olympisch goud Nottet viel aan Bayern München veroverde kostbaar punt In Valencia Leeggereden De einduitslag Olympisch kampioene Ans Schut wordt gehuldigd In Apeldoorn HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Onderhandelingen over c.a.o. bouwbedrijf worden vandaag hervat KALME MARKT, OLIES OPNIEUW VAST Kernwapen- gebruik neet nodig Versterkingen Ook oorlogs bodems beschoten Hué Secretaris wereldraad kerken over Vietnam Britse conservatieven weer favoriet Te grote klassen Schippers kinderen Bitvoering in 1972? Verdovende middelen „Kom over de loopplank7' Aziaten vallen niet onder Nederlandse C.A.O. Indische douane confisqueert BOAC-viiegtuïg VWBVBW.Vi,,! Boekhandel Ij v. d. Sande iedere 5 week een bezoek waard i'iVWWWVVI Een wereldrecord was voor Kees Verkerk niet voldoende voor het olympisch goud. In de derde rit van het grandioze ge vecht op de 5.000 meter reikte de wereldkampioen uit Puttershoek naar een nieuw wereldrecord van 7.23.2. Achtentwintig minuten slechts heeft de Nederlander de illusie gehad dat hij na het zilver van de 1500 meter van Innsbrück nu in aanmerking zou komen voor goud. Terwijl hij nog aan het uit rijden was, verscheen twee ritten later de Europese kampioen Fred Anton Maier in de baan. De boomlange 29-jarige ge meente-ambtenaar uit Toensberg beet zich vast in het schema van de kleine Nederlander. Verkerk was weggegaan op een tijd van 7.32.0. Coach Wim de Graaff had weinig houvast aan de tijden van de rijders van de eerste twee rit ten, al was de 19-jarige Koskinen meteen al naar 7.35,9 gesneld en daarmee had de Fin het van 1964 daterende Olympische record van Knut Johannesen (7.38,4) ge broken. Dat had een Waarschu wing moeten zijn want Kos kinen was nog nooit beneden de acht minuten gekomen en tevens een aanwijzing dat de weersomstandigheden optimaal waren. Verkerk was meteen onder het voor hem opgestelde schema ge doken, maar niet voldoende zoals Maier aantoonde. Na 1800 meter werd het verschil ten gunste van de Noor steeds groter. Met nog 2.000 meter te rijden was 't bijna drie seconden. Maar voor het eerst in zijn lange carrière kreeg ook de Noor te maken met adem nood. Zijn voorsprong groeide niet meer, werd zelfs aangetast. Met nog één ronde te rijden was 't verschil nog slechts één secon de. Op de streep had Maier daar nog 0,8 seconde van over. Niet veel, maar naar later bleek vol doende voor het Olympisch goud. Het eerste goud in zijn carrière na het zilver (op de 10.000 meter achter Nilsson) en het brons (op de 5.000 m achter Johannesen en Moe) van Innsbrück. Maiers nieuwe wereldrecord van 7.22,4 werd het doelwit van degenen, die na hem kwamen. Schema's zo belangrijk bij klassementswedstrijden wer den niet meer aangehouden. Men gokte, schoot weg als gold het een 500 meter en hoopte dat de aan moedigingen van het publiek hen verder zouden dragen. Verkerk zei na afloop: „Op dit ijs kon je niet moe worden". De wind, de gevreesde onberekenbare faktor, die van het sportieve gevecht een gokspel'had kunnen maken, bleef weg, al had hij tijdens de laatste ronden van Maiers recordrit even de kop ongestoken. Seljanin en Anton Huiskes' pu pil Johnny Nilsson (naar voren geschoven in de plaats van de zieke Gerd Zimmermann) scho ten tekort. Lavroesjkin, de twee de Rus, haalde het evenmin. In de tiende rit was het de beurt van de tweede Nederlander: Peter Nottet. De Loosduiner had In hun eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars hebben FC Va lencia en bekerhouder F.C. Bayern München woensdagavond in Valencia gelijkgespeeld (11) Bij de rust leidden de Span jaarden met 1—0. Er waren 50.000 toeschouwers. Bayern München heeft In het Mestella-stadion van Valencia dus een kostbaar gelijkspel be haald. De Duitsers hadden de puntendeling te danken aan het uitstekende spel van doelman Sepp Maier, die vooral in het laatste kwartier, toen de druk van de constant aanvallende Spanjaarden bijzonder groot was, vele moedige reddingen ver richtte. Valencia had reeds in de zesde minuut de leiding genomen door een treffer van Vilar. Bij een van de weinig uitvallen van de Duitsers maakte achterspeler Mestre in de 77e minuut een fout. Hij kopte de bal over de handen van doelman Abelardo in eigen doel. Wat de Spanjaarden in de slot fase ook probeerden, Maier bleek een overkomelijke hindernis. Op 13 maart wordt in Mün chen £a. return geensetë. wat goed te maken na zijn slechte rijden bij het Europees kam pioenschap. Brutaalweg viel hij Maier aan. Op 3.000 m was hij slechts 0,3 seconde boven diens tussentijd. De laatste ronden gingen moei zamer. Toch een finish in 7.25,5, vlak achter Maier en Verkerk, een prestatie goed voor brons zoals bleek. Nog twee rijders trachtten onder 't wereldrecord van Maier te komen. In de 14de rit de kleine Guttormsen en drie ritten vóór het slot de derde Nederlandse representant Jan Bols. De Noor eindigde in 7.27,8, goed voor een vierde plaats. Bols Dracht Maiers zelfvertrouwen aan het wankelen. De Drent sprintte in soepele stijl weg. Zijn passage op de 1400 meter was de snelste van allen: 2.02.5 en meer dan een halve seconde sneller dan Maier. Maar niet altijd wint degeen, die het meeste waagt. Ondanks fanatiek aanmoedigen van de Nederlandse kolonie zak te Bols terug. Goud glipte uit zijn handen, daarna zilver en brons. Leeggereden kwam hij in 7.33.1 door de finish. Met die tijd bleef de Nederlander alle Russen en Finnen voor. De eerste 8 plaat sen van deze 5.000 m vielen toe aan de rijders van drie nationa liteiten: Noorwegen, Nederland en Zweden. Twee van de drie landen worden getraind door Nederlanders: Wim de Graaff en Anton Huiskes. De eindstand van de 5.000 m was: 1. Olympisch kampioen (gou den medaille) Fred Anton Maier (Noorw.), 7.22,4 (wereld- en Olympisch record); 2. zilveren medaille, Kees Verkerk, 7.23,2; 3. bronzen medaille, Peter Nottet, 7.25,5; 4. Per Willy Guttormsen (Noorw.) 7.27,8; 5. Johnny Hög- lin (Zw.) 7.32,7; 6. Oer jan Sand ler (Zw.) 7.32,8; 7. Johnny Nils son (Zw.) 7.32,9; 8. Jan Bols (Ned.) 7.33,1; 9. Koskinen (Finl.) 7.35,9; 10. Lavroesjkin (Rusl.) 7.37,9; 11. Seljanin (Rusl.) 7.38,5; 12. Stiansen (Noorw.) 7.39,7; 13. Günter Traub (W.-Dld) 7.40,4; 14. Masokov (Rush) 7.41,9; 15. Launonen (Finland) 7.46,5; 16. Strutz (Oost.) 7.53,4; 17. Hietala (Finl.) 7.54,0; 18. Gloder (It.) 7.54,5; 19. Enock (Can.) 7.54,8; 20. Jürgen Traub (W.-Dld) 7.55,3. Ans Schut, de olympische kam pioene op de 3.000 meter, zal dins dag a.s. in de namiddag in paleis Het Loo haar opwachting maken bij prinses Margriet. Zij is daar toe van koninklijke zijde uitge nodigd. Een zakenman uit Apel doorn zal Ans Schut met zjjn privé-vliegtuig van Schiphol naar Teuge (tussen Apeldoorn en Deventer) brengen. In Apeldoorn wordt de succesvolle schaatsen- rijdster door de burgemeester, de heer A. D. des Tombes, ontvan gen. Na het koninklijk bezoek volgt er een souper in hotel „De Keizer", waarbij ook de ouders van Ans Schut en haar verloofde zouden aanzitten. De volledige dameskernplpeg De twee grote figuren op de 5 km Fred Anton Maier (r) en Cees Verkerk (1.) met Piet Zwanenburg, twee offi cials van de K.N.S.B. en het col lege van b. en w. van Apeldoorn zijn dan eveneens aanwezig. 's Avonds is er een feestelijke rondgang door Apeldoorn met muziekkorpsen en verenigingen. Daarna is er in schouwburg „Or pheus" een samenkomst, waarbij iedereen de gelegenheid zal wor den geboden geschenken te over handigen en toespraakjes te hou den. Men hoopt een volledige uit zet voor Ans bijeen te brengen. Er bestaan plannen om de da- mesploeg maandag bij een kap persconcours in Amsterdam aan een „hoofdelijke behandeling" te onderwerpen én zodoende een volledige metamorfose te laten ondergaan. De onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. voor het bouw bedrijf worden vandaag bij de raad van bestuur voor het bouw bedrijf in Den Haag hervat. In de afgelopen dagen is in een informele en persoonlijke sfeer de basis gelegd voor deze her vatting. De onderhandelingen liepen op 29 januari vast. De werknemersvertegenwoordigers achtten de tegenvoorstellen van de werkgevers geen basis voor overleg. De werkgevers gaven daarentegen te kennen, dat -over matiging van de werknemers- voorstellen niet te praten was. De C.A.O. voor het bouwbe drijf loopt eind februari af. Er zijn een kwart miljoen werkne mers bij betrokken. De heer A. Buys, voorzitter van de N.V.V.-bond van bouw arbeiders, sprak de hoop uit, dat in het nieuwe overleg de werk gevers zich niet zullen laten leiden door de woorden van minister Roolvink als een poli tieke stunt. De voorzitter van de C.N.V.- bond, de heer J. H. Hazes, toonde zich verheugd over de hervatting van het overleg. Dat de werkgevers bereid zijn tot nieuw overleg, betekent naar zijn mening dat zij zijn terugge komen op hun besluit niet meer te willen geven dan 3 a 3,5 pro cent. De tweede kamer heeft don derdag een begin gemaakt met de behandeling van de nieuwe leerplichtwet ter vervanging van de uit 1900 daterende wet. De wt beoogt invoering van een negenjarige leerplicht op een later te bepalen datum, doeltref fender bestrijding van onwettig schoolverzuim door het toezicht op te dragen aan de gemeente besturen en de principiële ge lijkstelling van alle kinderen, met en zonder vaste woonplaats (schipperskinderen) De eerste van de tien sprekers de anti-revolutionair J. A. van Bennekom, sprak zijn waarde ring uit voor de strekking van het ontwerp en de vorm waarin het is gegoten. Hij betreurde echter dat geen datum van in voering is genoemd en verzocht de staatssecretaris van onder wijs mr. Grosheide een streef datum te noemen of althans aan te geven of de wet nog tijdens zijn ambtsperiode van kracht zal worden. Spr. achtte het niet juist dat onder de nieuwe regeling een psycholoog een niet be schermd beroep de bevoegd heid krijgt een vrijstelling van leerplicht af te geven en stelde bij amendement voor de term psycholoog te vervangen door „arts". Evenals drs. Dijkstra (D '66) uitte de heer Van Bennekom een Het ziet er naar uit dat de effectenbeurs weer een fonds uit de prijscourant gaat verliezen. Gisteren werd namelijk meege deeld dat geen notering zal wor den opgemaakt in de aandelen A (Vervolg van pag. 1.) De voorzitter van het Ameri kaanse comité van stafchefs, gene raal Earle Wheeler, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat er geen kernwapens nodig zijn om Khe Sanh te verdedigen. Hij her haalde dat de stafchefs de beleger de mariniersbasis nog steeds ver dedigbaar achten. Generaal Wheeler zei een en ander, nadat hij1 voor de commissie van het Amerikaanse huis van af gevaardigden voor de toewijzing van militaire gelden een uiteenzet ting had gegeven. De generaal meende dat een Amerikaanse en Zuldvietnamese overwinning in Khe Sanh „een ernstige nederlaag" voor het ge regelde Noordvietnamese leger zou zijn. De V. S. zouden In dat geval een pscychologlsche over winning behalen. Vólgens niet-officiële kringen rijn de Verenigde Staten woensdag begonnen met het overbrengen van de aangekondigde versterkin gen naar Vietnam. Er zullen naar verluidt 280 vluchten worden uit gevoerd voor het vervoer van 3800 parachutisten en 3500 mariniers. De rest van de 10.500 militairen die generaal Westmoreland zijn toegevoegd, zou per schip volgen. Amerikaanse straalbommenw^- pers hebben woensdag en donder dag de luchtaanvallen op de zwaar omstreden stad Hué van de Zuid- vietnamese luchtmacht overgeno men. Het zou de bedoeling van de Amerikanen zijn bressen te slaan in de dikke muren van de citadel, teneinde hun troepen in de ge legenheid te stellen in de Noord vietnamese linies door te dringen. Tot dusver werd de citadel voor namelijk door Zuidvietnamese toe stellen bestookt. Met het op grote schaal inschakelen van de Ameri kaanse luchtmacht schijnen de Amerikanen een zuivering van de stad op het oog te hebben, voor dat het al geruime tijd verwachte offensief vlak ten zuiden van de 17e breedtegraad losbarst Ook het geschut van Ameri kaanse oorlogsbodems heeft het vuur op de oude citadel van Hué geopend. „De oorlog In Vietnam Is het voorwendsel geworden, waaronder Amerika verzuimt de strijd tegen de armoede in de eigen steden te winnen, de gerecht'eheid od het gebied van de rassen te herstellen en zijn bezittingen in zoverre met anderen te delen, dat er ook in Afrika, Latijns-Amerika en Azië rechtvaardigheid mogelijk is". Dit heeft de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, de Ameri kaan Eugene Carson Blake, in een vraaggesprek met het Zwitserse weekblad „Die Weltwoche" ver klaard. „Hoe meer geweld wij ge bruiken, des te meer worden onze beste idealen verzwakt". Biake was van oordeel, dat een grote en machtige natie onder geen enkele omstandigheid een klein land een bepaalde politiek kan opdringen. Het blijkt dat ook het masaalste gebruik van mili taire macht de tegenstander niet tot vrede bereid maakt „Wat onze bondgenoten betreft is het een feit, dat wij geen bondgenoten, maar aleen satellieten hebben. Dit is mijn persoonlijke mening", aldus de Amerikaanse secretaris-gene raal van de wereldraad van ker ken. Uit een donderdag gepubliceerd gallup-opinie-onderzoek blijkt dat de Britse conservatieve partij 52Vs procent van de Britten ach' ter zich heeft, terwijl de labour- partij tot 30 procent is gedaald, een dieptepunt dat 31 jaar lang niet is voorgekomen. Slechts 26 procent van de Britse kiezers meent dat de regeringspolitiek op economisch gebied na de deva luatie succes zal hebben. Wilson en Heath komen er per soonlijk niet zo goed af. 44 pro cent meent dat premier Wilson door moet gaan, 45 procent wil dat hij aftreedt. Voor Heath zijn de cijfers iets beter, 46 procent wil dat hij als leider van de con servatieven aanblijft; 40 procent vindt dat h(j moet worden ver vangen. en in de converteerbare obliga ties van de Nederlandse Melkunie (NMU). Het wachten is nu op de mededeling van wie het bod zal uitgaan. In de beurszaal wist men reeds te vertellen dat het de C.M.C. (coöperatieve melkcen- trale) wordt, die voor de aan delen A 280 pet. zou willen bie den (beurskoers woensdag 260). De converteerbare obligaties deden woensdag 135 bieden. Deze aankondiging gaf aan het Beursplein enige gespreksstof, want overigens was het beeld van de markt voor de meeste afdelin gen niet belangwekkend. Het is de internationale politiek, spe ciaal Vietnam en het midden oosten. die de stemming bederft, zo was de mening van de beurs bezoekers, want in wezen is de technische positie van de markt heel goed. Zo trok het gunsige be richt van Hoogovens (hoge pro- duktiecijfers, betere markt, jubi leum) nauwelijks de aandacht en dacht men er eenvoudig niet aan om de hoek open te maken. Wel was Kon. Olie opnieuw goed ge disponeerd en dit was in feite het grote lichtpunt van het beursver- loop. Het publiek toonde nu be langstelling voor Olies, aangelokt door de vaste houding van Royal Dutch in New York, zodat de ope ning lag op 155,30 of 1,60 hoger dan woensdag. Daarna voltrok zich een reactie van een halve gulden. In Wallstreet was Royal Dutch een dollar beter en trok ken ook Unilever en KLM wat aan. Hier was Unilever prijshou dend. Philips stelde wat teleur door terug te gaan naar 120,20. AKU was prijshoudend zonder meer. De overige afdelingen lagen er verlaten bij. Dit gold speciaal voor de cultures en in mindere mate ook voor de scheepvaart, waar de koersen het vorige slot- peil maar nauwelijks bereikten. Scheepvaart-Unie hield goed stand. Nederlandse staatsfondsen hadden een rustig en prijshou dend verloop en de nieuwste lening werd gedaan op 99 11/16. Voor Hoogovens kwam in de eerste periode een notering tot stand van 113,50, een verbetering dus van één gulden. In Philips en Unilever bleef de stemming prijs houdend evenals in K.Z.O. Kon. Olie bleef zich bewegen op circa 154,80; AKU was goed prijshou dend. Deli Mij. trok twee gulden aan maar Amsterdam Rubber en HVA bleven ongewijzigd. KLM verbeterde vier gulden tot 192. De scheepvaart deed het later wat beter o.a. voor de H.A.L. K.N.S.M. lag vastgenageld op 107. Overal was de handel bijzon der rustig, ook in de hoek van Kon. Olie. Zeer de aandacht onder de lokale industriefondsen trekt de vrijwel dagelijkse koers daling voor Mulder-Vogem. Van de oude aandelen ging van giste ren 20 punten af tot 255, en de nieuwe gingen terug naar 245. Voorts was Misset lager op 239 en was ook de B.O.Z. aangeboden. In de Bierhoek ging het beter voor Heineken, die 7 punten aantrok. Ook Heineken belegging en Be heer was vaster gestemd. Zeven punten hoger lag Lyempf, 13 punten hoger Wyers en tien pun ten hoger Key en Kramer. Voorts werden in de eerste periode hogere noteringen geconstateerd voor Bührmann-Tetterode, Ned. Kabel. Geveke, Schuttersveld, eert. Bijenkorf Beheer, Schuite- ma, terwijl Braat Bouwstoffen aantrokken tot 300 bieden. aantal bedenkingen betreffende het voorgestelde onderwijs aan schipperskinderen. Drs. Dijkstra merkte op, dat de leerplicht in Nederland in vergelijking met andere landen relatief kort is en dat de klas sen groot zijn. Hij acht het noodzakelijk dat de negenjarige leerplicht door aangepaste vormen van onder wijs zinvol wordt gemaakt. Een amendement van mr. J. W. Masman (arb.) dat beoogt huisonderwijs als reden voor vrijstelling van leerplicht voor schipperskinderen te schrappen, spreekt mij aan, aldus drs Dijk stra. Indien men minder draag krachtige schippers wil verplich ten hun kinderen in een inter naat te plaatsen, dienen de ver goedingen te worden verhoogd. Mr. Masman zei niet tevreden te zijn met het ontwerp. Het moment van de invoering van de negenjarige leerplicht is af hankelijk van het in voldoende mate beschikbaar zijn van aan gepaste vormen van onderwijs en van financiële middelen. Het moet mogelijk zijn het tijdstiD van invoering bij benadering te bepalen, aldus mr. Masman. De p.v.d.a.-afgevaardigde was het eens met het uitgangspunt van gelijkstelling van schippers kinderen aan andere kinderen, maar meende dat de staatssecre taris hierin niet is geslaagd. Schippers moeten in de gelegen heid worden gesteld hun kinde ren zonder al te grote finan ciële offers aan de wal te her bergen. Huisonderwijs achtte hij uit de tijd en strijdig met de be langen van het kind, gezien de noodzaak van sociale opvoeding. Hij diende een amendement in, volgens hetwelk het volgen van huisonderwijs geen grond van vrijstelling van de leerplicht is. De tegemoetkoming voor plaat sing in internaten is z.i. te ge ring, te meer daar het hier gaat om een bedrag van ruw geschat tien miljoen gulden. Sprekend over de nieuwe pro cedure om schoolverzuim tegen te gaan zei hij de overheveling van de vervolging van school verzuim uit de justitiële naar de maatschappelijke sfeer toe te juichen. Het leek hem echter niet juist dat de kosten van de nieuwe procedure, circa één mil joen gulden, voorlopig op de ge meenten worden afgewenteld. De katholieke afgevaardigde Engelbertink kondigde aan een motie te zullen indienen, indien de staatssecretaris niet kan toe zeggen, dat hij in het kader van de volgende begroting een zoda nige herziening van de subsidie regeling ten behoeve van schip pers en internaten zal voorleg gen die het de ouders finan cieel mogelijk maakt hun kin deren onderwijs aan de wal te laten volgen. Ook de heer Engelbertink acht vrijstelling van schoolbezoek we gens huisonderwijs onjuist. Spr. deelde het bezwaar tegen de psycholoog en bepleitte nau we aansluiting van de vormings plicht hij de leerplicht. Hij be treurde niet alleen dat de negen jarige leerplicht niet in 1968 kan worden ingevoerd, maar ook dat nog niet vaststaat, of de duur Paardemest, koekkruimels ge mengd met gras en kindersnoep jes worden aan Engelse verslaaf den verkocht als marihuana of l.s.d., aldus het tijdschrift „Me disch Nieuws" van donderdag. Een vierkante centimeter van het spul wordt op de markt als Can nabis verkocht voor een pond sterling. Een medisch ambtenaar, dr. David Patterson, zei tot de ont dekking hiervan gekomen te zijn bij het onderzoeken van stoffen die door de politie als gevaarlijke middelen werden beschouwd. Suikerklontjes met het merk l.s.d. worden eveneens voor een pond verkocht. heroïnetabletten, waarvoor tot vijf pond per stuk moet worden neergeteld, bleken uit zuivere saccharine te bestaan. Kindersnoepjes die normaal tien stuks voor een penny kosten, worden op de zwarte markt voor een shilling per stuk verkocht. Gewoonlijk zijn het nog oner varen mensenf die het verschil niet kennen, die er in vliegen, zei dr. Patterson. Jonge verslaafden geloven zelfs ook nog dat zij „onder invloed" zijn wanneer zij een smartie (snoepje) hebben ge nomen of een stukje paardemest hebben gerookt, zei hij. van de vormingsplicht één of twee jaar zal zijn. Z.i. dient de staatssecretaris te streven naar invoering van de negenjarige leerplicht in 1972. De g.p.v.'er Jongeling zei met de hoofdlijnen van het ontwerp van wet akkoord te zullen gaan ondanks kritiek op onderdelen. Ook de s.g.p.'er Abma ging met het ontwerp akkoord. Zowel hij als de heer Jongeling ontwik kelden kritiek tegen de in het wetsontwerp voorgestelde tege moetkomingen voor het walon- derwijs. De heer Abma brak een lans voor de ouders van schip perskinderen en vroeg hen niet het kind van de rekening te laten worden. „Kom royaal met geld over de loopplank", aldus de heer Abma. De heer Koekoek (boerenpar tij) noemde het wetsontwerp „wel wat voorbarig". Naar zijn mening komt het bijzonder on derwijs bij de vorming van schoqlgroepen „in het gedrang". Volgende week dinsdagavond zal staatssecretaris Grosheide de gemaakte opmerkingen beant woorden, waarna op woensdag 21 februari de eindbéhandeling zal plaatsvinden. De drie erkende vakbonden van zeelieden hebben ook in hoger be roep het tegen de raad van bestuur voor de zeevaart en de N.V. Ree- derij „Amsterdam" aangespannen kort geding verloren. Het ging daarbij om de vraag of Aziatische schepelingen volgens de c.a.o. niet gelijk dienden te worden gesteld met hun Nederlandse collega's. De Aziaten werken onder ongunstiger voorwaarden op Nederlandse sche pen en dat wensten de drie bon den, de C.K.V., de K.B.V. en de C.B.C., niet te accepteren. Het kort geding bij de presi dent van de Haagse rechtbank verloren zij. Het Haagse gerechts hof heeft dit vonnis nu bekrach tigd. Het hof heeft overwogen, dat slechts een juridische vraag aan de orde is en wel wie rechtens ge lijk gesteld is en niet wie feitelijk gelijk gesteld is. Het hof oordeelde het begrijpelijk en geoorloofd dat de vakorganisaties streven naar arbeidsvoorwaarden, die voor Aziatische schepelingen niet on gunstiger zijn. In het geding werd echter uitsluitend de vraag beant woord of die arbeidsvoorwaarden volgens de c.a.o. dezelfde moeten zijn. Deze vraag beantwoordde het hof ontkennend. De drie bonden overwegen nog of zij in appèl zullen gaan bij de hoge raad. De Indische douane heeft don derdag besloten tot inbeslag neming van een Boeing van de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. Ook een lading goud ter waarde van circa 4,3 miljoen gulden, die in september j.l. op het vliegveld van Nieuw Delhi aan boord van het toestel in be slag werd genomen, is verbeurd verklaard. Op 14 september had het be wuste vliegveld op een vlucht van Londen naar Tokio een kor te tussenlanding in Nieuw Delhi gemaakt. De Boeing moest ech ter kort na het vertrek wegens motorstoring naar Nieuw Delhi terugkeren. Daar werd toen ont dekt dat een zending, die was aangegeven als „metaal" en „metalen staven" in werkelijk heid uit goudstaven bestond. De B.O.A.C., die volgens de Indische douane welbewust de reglementen had overtreden, moet een boete van 500.000 ropij (bijna 240.000 gulden) betalen. Als de maatschappij bovendien één miljoen ropij (bijna 480.000 gulden betaalt, wordt het vlieg tuig vrijgegeven. De eigenaar van het goud kan zijn eigendom terugkrijgen tegen betaling van 2.525.000 ropij (on geveer 1,2 miljoen gulden). I

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5