dagelijks 'n goede portie vlees „Toekomst landbouw hangt af van goede ruimtelijke ordening" PROVINCIAAL NIEUWS FORTUNA Tegenstellingen in Djakarta Burgemeester Aschoff voor Z.L.M.-Terneuzen: Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 16 februari 1968 „Onzekerheid voor boeren een naar ding Bevolking loopt niet meer warm voor de generaals „Metro Is goedkoper dan u denkt" Weinig verbeteringen Schiphol aan de spits Kinderloze Turk kreeg 10 maanden voor innen van kinderbijslag Nasoetion ziet het anders Terneuzen „Oud-Terneuzen" vergadert op 22 febr. Hulpactie voor gehandicapten Axel Vergadering waterschap „Axeler Ambacht" Het woonwagenkamp aan de Sassing Boerinnenbond bijeen Prof. Benevoli in Axel IN TWEESTRIJD Biervliet Propaedeutisch examen Hansweert Kraanbak omgeslagen: 1 dode en I vermiste Sas van Gent Aan opgelopen verwondingen overleden Geen onderzoek naar klachten over N.T.S.-uitzending Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien,viess is goed voor de Qn.Vandiér...,.vlees uw hoofdschotel, elke dagl Tf „Eén van de meest nare dingen bij bestemmingsplannen en struk- tuurschetsen is dat er zoveel on zekerheid door ontstaat voor de boeren", aldus burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen, die don derdagmiddag in hotel „Des Pays- Bas" sprak over ruimtelijke or dening in de jaarvergadering van de afdeling Terneuzen van de Z.L.M. „Wat de struktuurschets voor Terneuzen betreft hopen we hierin zo spoedig mogelijk klaar heid te brengen", zo zei hij. De voorzitter van de kring Axel, de heer W. Koster, merkte in dit kader op: „Er zou bij de herindeling rekening moeten worden gehouden met de struk tuurschets van Terneuzen". De burgemeester zei het daar volledig mee eens te zijn. Vele problemen aangaande de ruim telijke ordening van Zeeland en met name Zeeuws-Vlaanderen passeerden de revue: Dow's uit breidingen en de oplopende grondprijzen, de industrialisatie van Voorne en Putten en de schade die bedrijven kunnen op lopen door de beperkende be palingen die vaak aan de uitvoe ring van een bestemmingsplan voorafgegaan. KLAPPEN ,43e agrariërs zitten wel altijd in het hoekje waar de klappen vallen, dat is wel waar", zei de burgemeester. „Maar u moet niet by voorbaat alleen defaitistisch zijn", drukte hij 't 30-tal Z.L.M.- leden op het hart. Hij wees hen op de diensten die de landbouw voorlichting biedt en de nood zaak om van de deskundigheid van deze dienst gebruik te maken. De kern van de uiteenzetting van burgemeeser Aschoff lag in zijn uitspraak: „De toekomst van de landbouw in Zeeland hangt af van een goede ruimtelijke orde ning". De heer Blok secundeerde de burgemeester, die zijn lezing hield met de kaart van Zeeland onder handbereik. Een commis sie uit de afdeling Terneuzen zal een rapport opstellen over ver schillende vraagpunten aangaan de de ruimtelijke ordening, o.m. „om te voorkomen dat men zich onvoldoende in deze materie ver diept", zoals de burgemeester zei. STROP „Je kunt beter aan de laatste strop hangen dan aan de eerste", aldus kringvoorzitter W. Koster, die een korte beschouwing gaf over enkele aktueie landbouw zaken. Dat sloeg op de overheve ling van 100.000 ton suikerover schot van dit jaar naar de vol gende jaren. Hij gaf aan deze handelwijze, passend in 't meng- prijssysteem, de voorkeur boven het op de wereldmarkt brengen van het overschot tegen veel la gere prijzen. De heer Koster be steedde even aandacht aan de komende fusie van de Z. L. M. en de Brabantse Maatschappij voor Landbouw tot de Zuid-Neder- löndse Landbouw Mij. (Z.L. M.), de viering van het 125-jarig be staan van de Z. L. M. op 20, 21 en 22 juli en de wereldhandelscon ferentie in New Delhi. Hij zei niet veel van die conferentie te verwachten, zolang de politiek een zo overheersende rol blijft spelen. De heer Koster zei niet te geloven dat de pachten spoe dig vrij zullen komen, vrije hu ren, vrije grondprijzen en vrije lonen ten spijt. Hij zag de ver hoging van ÏO-20 van de pacht sommen als een poging om tege moet te komen in de kosten van de eigenaars als „een uitsmeren van de armoede". Voor een op lossing van het aardappelvraag- stuk, ontstaan door een te grote oogst die drukt op de prijs, achtte hij areaalheffing en fondsvor ming niet de aangewezen weg. Het feit dat de aardappelafname geen garanties kent noemde hij een nadeel, dat aardappelen niet houdbaar zijn een voordeel. De heer Koster meende dat teeltbe- perkende maatregelen marktver- lies in de hand zullen werken. KEURIG „We moeten niet denken dat we hier helemaal niets hebben". Dat was de afdelingsvoorzitter, de heer Ad van Hoeve, duidelijk op zijn reizen in den vreemde, met name in Engeland. Bij ver gelijking vond hij, dat alles er hier keurig uitzag en dat bijvoor beeld de voorlichtingsdienst hier veel beter georganiseerd is. Daar tegenover staat weer, zo zei hij, dat de investeringen veel goed koper zijn (3 leningen). De heer Van Hoeve stelde zich ach ter het voortdurend hameren op de noodzaak van samenwerking, zowel tussen de agrarische be drijven als tussen loonwerkers, die het door hun hoge investerin gen (dure machines) moeilijk hebben. De belasting toegevoeg de waarde kwam hem, zoals vele waarnemers, nog onduidelijk voor. Hij zei gelukkig te zijn met de afschaffing van het registra tierecht (5 Ten aanzien van de aardappelmisère meende de heer Van Hoeve: „Als de voor tekenen niet bedriegen, zal er toch nog export naar Engeland mogelijk zijn. De fruitsituatie achtte hij lang niet best, slechter dan de pers er naar zijn zeggen over had geschreven. De toekomst van de jonge teler, die met een flinke kapitaalslast zit, vond de heer Van Hoeve niet rooskleurig. MINDER GROND De secretaris, de heer D. J. Dekker, maakte bekend dat het aantal leden gelijk was gebleven (120) en dat het aantal ha grond dat bij hen in gebruik is, was teruggelopen van 700 naar 640 ha. Het komt erop neer dat 40 van de leden grondgebruiker is; een vry kleine groep dus. Het jaarverslag en de notulen van de secretaris-penningmees ter werden goedgekeurd. Uit zijn verantwoording over de rekening 1967 bleek dat de afdeling een batig saldo van 1722,25 kent. Zowel burgemeester Aschoff als kringvoorzitter Koster onder streepten het belang dat in het floreren van de afdelingen van de Z. L. M. is gelegen. De heren A. Dees en D. Scheele werden herkozen als bestuurs leden. De voorzitter en de secre taris werden bij acclamatie her benoemd tot afgevaardigden van de kring- en de algemene leden vergadering van de Z. L. M. Na de vergadering gebruikte men in hotel „Des Pays-Bas" ge zamenlijk een broodmaaltijd. Het bouwen van dure metro lijnen is maatschappelijk gezien goedkoop, zo meent het hoofd tunnelbouw van de gemeente Rotterdam ir G. Plantema. Uit een vergelijkend onderzoek voor concrete situaties kan z.L vol gen dat het verkeersrendement van het in metro's geïnvesteerde kapitaal enkele malen 3 tot 8 maal groter is dan aanwen ding van hetzelfde kapitaal ten behoeve van autofaciliteiten. Ir. G. Plantema heeft deze gegevens vermeld in een metronummer van „De Ingenieur". Waar de vervoerskosten per metro aanzienlijk gunstiger lig gen dan per auto, moet dus met kracht aan een metro worden gewerkt, zo stelt ir. Plantema. Bijkomende voordelen zijn: be houd van het stadsschoon, tegen gaan van luchtverontreiniging en verkeerslawaai en besparing in reistijd. Voorwaarde voor een optimaal gebruik voor de metro dient de aantrekkingskracht te zijn die er vanuit gaat: service, regelmaat, hoge frequentie en snelheid en comfortabele rijtui gen. Grote parkeerruimtes bij metro stations, beperkingen investerin gen en vervoerskosten vormen een waardevoller trait dunion tussen auto en metro, aldus ir. Plantema. Tussen het regeringssysteem dat Indonesië nu kent en een militaire dictatuur bestaat wei nig verschil en dat verschil zal nog kleiner worden. Generaal Soeharto wil zijn huidige titel van waarnemend president om zetten in die van president, zon der de kiezers daarin te betrek ken. Dat hoeft ook niet, want er is een „volkscongres" dat zich zelf bevoegd verklaarde om Soe- karno af te zetten en dat men ook „bevoegd" moet achten om een ander in zijn plaats te be noemen. Waarschijnlijk is het niet al leen eerzucht die Soeharto hier toe drijft. Veeleer zijn het zijn eigen officieren die wel vrede hadden met het langzame tem po waarin Soekarno van zijn macht werd ontheven, maar die nu een beetje haast krijgen. En die ook minder vertrouwen stel len in de uitslag van verkiezin gen, dat wil zeggen in hun ver mogen om die uitslag naar hun hand te zetten. In de begintijd van Soeharto's regime hebben vooral de studen ten op de juiste tijd en de juiste plaats geweldige betogingen ge houden. Ze werden met autos van het leger naar die plaatsen gereden. En de leuzen hielden De nieuwe luchthaven Schip hol steekt met kop en schouders uit boven de overige grote Euro pese luchthavens. Dit is de uitslag van een door het Amerikaanse blad „Esquire" ingesteld onder zoek op de 11 grootste vliegvel den van Europa naar de accomo date voor bagage- en passagiers afhandeling, restaurants en bars, omroepinstallaties en faciliteiten voor met andere maatschappijen doorgaande reizigers. Onze nationale luchthaven kreeg vier keer de waardering „uitstekend" en eenmaal „goed". Daarmee liet zij de luchthaven van Kopenhagen en de Ierse Shannon Airport, die met twee keer „uitstekend" en drie maal „goed" de tweede plaats deelden, ver achter zich. Daarna kwamen op een gedeelde derde plaats Zü- rich en Brussel, Genève en Rome op een gedeelde vierde plaats, Pa rijs (Orly) als vijfde, Londen en Frankfurt op een gedeelde zesde plaats en Madrid onderaan als zevende. De rechtbank in Haarlem heeft de 28-jarige Turkse arbeider K. B. die hoewel kinderloos een bedrag van 1500 aan kin derbijslag heeft geïnd, veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. De eis luidde een jaar met aftrek. Met een in een Duits hotel gestolen paspoort, waarop vermeld stond dat de houder vader van vier kinderen was, was de man naar Heemstede gegaan, waar hfj werk vond in een was serij. Hij zei vader van vier kin deren te zijn en ontving kinder bijslag. Omdat hij omgang had met een 16-jarig meisje, vond men het beter dat hij zijn ontslag nam en de Turk keerde terug naar zijn vaderland. Later kwam h(j weer naar Heemitede, maar nu met een paspoort op zijn eigen naam, waarin stond dat hij geen kinderen had. Bij controle door de vreemdelingenpolitie kwam aan het licht, dat de Turk op on rechtmatige wijze in het bezit was gekomen van de kinderbij slag. altijd ongeveer in wat de gene raals nuttig achtten. Deze stu dentenbetogingen kregen grote bijval van de bevolking, vooral omdat die betogers fel tegen het oude bewind gekant waren, waarop de bevolking zelf ook was uitgekeken. Maar de bevolking wil nu langzamerhand wel eens wat resultaat zien in de prijs van levensmiddelen enz., waaruit moet blijken dat de nieuwe machthebbers de toestand heb ben verbeterd. En daarvan is weinig sprake. Soeharto en zijn ministers heb ben wel een en ander verbeterd, maar dat betreft voornamelijk de basiseuvelen in de economie. Er komt weer wat export, de smokkel wordt tegengegaan, diverse lamgelegde bedrijven werken weer, het transport over land en over zee wordt verbe terd, maar dat resulteert niet ineens in een hogere levensstan daard. De bevolking kijkt dus ai wat kritischer naar Soeharto en ook de studenten voelen er niets meer voor om leuzen aan te hef fen op voorschrift van de gene raals. Vandaar dat de legerlei ding de zaak wil consolideren en voor een jaar of vijf wil vast leggen dat Soeharto him Soe harto de macht als president uitoefent zonder al die flauwe kul van verkiezingen e.d. Nu kan men niet zonder meer van dè generaals spreken. Er is er één, niet minder in tel dan Soeharto, die het anders ziet. Dat is Nasoetion, thans voorzit ter van het volkscongres. Hij meent dat een termijn van twee jaar voldoende is om de strijd krachten de gelegenheid te geven de natie te tonen dat ze voor vooruitgang kunnen zorgen. Een tegenstelling dus in de topgelederen van het leger, die als ze zou uitgroeien tot onder linge strijd, de Indonesiërs geen voordeel zal brengen. Integen deel KAAPSTAD: Dit is de eerste foto van dr. Barnard met zijn wereldberoemde patiënt dr. Phi lip Blaiberg (rechts) na de hart transplantatie, genomen in het Groote-Schuur"-ziekenhuis De vereniging „Oud Terneuzen" komt op donderdag 22 febr. om 19.30 uur weer bijeen in de zaal van „De Vriendschap" Als spreker zal die avond op treden de heer ir. J. A. Trimpe Burger uit Aardenburg. Deze zal een en ander vertellen over de opgravingen in Zeeland, waarbij speciaal aandacht zal worden be steed aan Zeeuws-Vlaanderen. Op maandag 19 februari a.s. zendt de A.V.R.O. op verzoek van de stichting geestelijke en licha melijke gehandicapten „G.L.G." een documentaire uit over de ge handicaptenzorg in Nederland. Om 21.30 uur zal iedere Neder lander worden gevraagd zijn bij drage af te geven op de dichts- bijzijnde verlichte en door affi ches herkenbare l.o. en b.l.o.- scholen of agentschappen van het postkantoor. In de stichting werken samen: de Nederlandse vereniging voor sociaal-pedagogische zorg; de protestants-christelijke vereni ging voor sociale en pedagogische zorg; de vereniging van de H. Jozef van Cupertino; de Neder landse invalidenbond; de katho lieke invalidenbond (secretariaat voor Zeeland gevestigd te Ter neuzen) de oudervereniging „Helpt Elkander"; de christelijke oudervereniging „Philadelphia" en de katholieke oudervereniging „Het zorgenkind". Het doel van deze grootscheepse actie is te komen tot de oprichting van vor- mings- en adviescentra voor lichamelijk gehandicapten en de oprichting van zoveel mogelijk (men denkt aan 220) gezinsver vangende tehuizen voor geeste lijk gehandicapten. De hoofden van voornoemde scholen hebben een brief ontvan gen van de stichting „G.I.G." waarin wordt verzocht de scho len op 19 februari a.s. 's avonds van 21.00 uur tot 22.30 uur open te stellen. Na afloop worden de ontvangen gelden naar het hoofd postkantoor gebracht. Diverse betrokken verenigingen hebben hun medewerking aangeboden. Op donderdag 22 februari a.s. om 14 uur wordt een algemene vergadering gehouden van het waterschap „Axeler Ambacht" in ,,'t Trefpunt" te AxeL Aan de orde komen o.m. een voorstel tot het nemen van sala rismaatregelen voor het water- schapspersoneel; een voorstel tot verhoging van kredieten reke- ningcourantovereenkomsten en een voorstel tot verbetering van wegen. Het dagelijks bestuur stelt voor te besluiten tot verbetering in 1968 van de volgende wegen: de Armen- of Liniedijk, ter leng te van 1760 m; de Axelsestraat, ter lengte van 1640 m; de ge meenschappelijke weg, ter lengte van 1810 m en de Smidsschorre- weg, ter lengte van 975 m. Het is te verwachten dat voor de verbetering van bovenbe doelde wegen een bijdrage in de kosten zal worden ontvangen, hetzij op grond van de Wet Uit keringen Wegen, hetzij van de cultuurtechnische dienst. Hoewel geen exacte gegevens beschik baar zijn, wordt verwacht dat aan bijdragen een bedrag van 480.000 zal kunnen worden ont vangen, zodat van de totale ge raamde kosten ad ƒ741.700 van het werk, inclusief grondaankoop, ten laste van het waterschap zou blijven een bedrag van 261.700. In de deze week gehouden ver gadering van de Axelse gemeen teraad heeft de heer Oggel het woonwagenkamp bij de Sassing ter sprake gebracht. Hoewel B. en W. hadden toege zegd dat het slechts van tijdelijke aard zou zijn, bevindt het kamp zich daar nog steeds, aldus de heer Oggel. De bewoners van de Sassing ondervinden er veel last van en bovendien heerst er een rattenplaag. De heer Oggel wilde weten, wat de plannen van het college in dezen zijn. De heer Maas drong nogmaals aan op een betere verlichting op de Sassing. Burgemeester Van Dijke zei dat een en ander in B. en W. zou worden besproken. De beant woording van de gestelde vragen zal schriftelijk geschieden. De afdeling Axel van de boe rinnenbond kwam dezer dagen bijeen in het vergaderlokaal aan de Walstraat. De vergadering stond onder leiding van de presi dente, mevrouw De WinterVer- mue. Als spreker was uitgenodigd de heer L. Lauret, die het maat schappelijk werk behandelde. Ook mej. Van de Putte was aan wezig en sprak over de gezins zorg. Na de inleidingen werden tal van vragen gesteld. Met een woord van dank aan mej. Van de Putte en de heer Lauret sloot me vrouw De Winter de bijeen komst. Axels r.k. jeugdhaven organi seert zaterdagavond in het gezel- lenhuis in samenwerking met prof. Benevoli een demonstratie avond. Dan werd er langzaam een floers getrokken om je geest. Dan voelde je jezelf langzaam weg zakken, als je in drijfzand terecht was gekomen. Er was niets waaraan je je kon vasthouden of optrekken, on danks alle mooie woorden, en tenslotte bleef er niets anders over dan de lusteloosheid en de onverschilligheid tegenover alles. Daaruit groeide dan langzaam de verbittering. En als je daarnaast, zoals hij, de angst aan je hart voelde kna gen voor je kind, dat je dreigde te verliezen, dan veranderde die verbittering in haat. Haat tegen de wereld, tegen de maatschappij, die je niet meer nodig had en je op haar rommel zolder had gegooid. Haat tegen de mensen, die zich er niets van aantrokken, die maar voortleef den en niet omzagen naar wat er achter hen gebeurde. En haat tegen ieder mens af zonderlijk. Haat tegen de boekhandelaar, die niet zag of niet wilde zien, dat je haast had en die moedwillig scheen te treuzelen met het pakje kranten voor jouw wijk. Haat tegen de abonné, die je nu alweer doorstuurde met een luch tig: „O, krantenman, ik heb op 't ogenblik geen tijd; ik betaal de volgende week wel dubbel". Haat tegen de juffrouw, die strijk en zet iedere keer haar por- temonnaie kwijt was en die, na een kwartier zoeken, lachend om de hoek van de deur kwam zeg gen: „Nog effies geduld, kranten man, ik herinner me daar opeens dat ik haar bij de buurvrouw heb laten liggen. Zal haar effies ha len". Haat tegen de man, die je al tijd tweemaal liet bellen. Haat tegen de abonné, die iedere dag dreigde bij de directie te zullen klagen, als je niet wat vroeger kwam. Haat tegen de verkeersagent, die zich niks aantrok van je ge- bel en met sadistisch genoegen zijn stopbord dwars liet staan. Haat tegen de spoormannen, die een lange rij goederenwagens rangeerden voor de gesloten spoorbomen. Haat tegen de hele, vijandelijke wereld. En zelfs bijna haat tegen je vrouw, op wier bleek, smal ge zicht, omkranst door verwaar loosde haren, je de ellende en de zorgen van haar en van jezelf in nooit meer uit te wissen lijnen zag weergegeven en die geen lachje en geen vriendelijk woord meer kon opbrengen, als je murw en verbitterd en afgebeuld thuis kwam. Haat. Het was als een evange lie geworden. Als een nieuw ge loof, waarbij je troost en heul zocht En vanavond moest hij naar de vergadering. De laatste familie- vergadering en daar zou hij ho ren of dat, waaraan hij en Riek zich met een allerlaatste krachts inspanning het afgelopen half jaar hadden vastgehouden, in de overtuiging, dat hiervan de ge zondheid van Emmie en het kleine beetje geluk, dat zij sa men nog op deze wereld konden hebben, afhingen of dat een strohalm was geweest, die af brak, of dat het een bootshaak was, waaraan zij zich zouden kunnen optrekken. Vanavond werd het lot van Emmie bezegeld en daarmee het zijne en dat van Riek. Hij trapte voort op zijn kra kende^ protesterende fiets, straat in, straat uit, van huis tot huis. Brievenbussen klepten; de stapel kranten in de zijtas van zijn fiets werd dunner; zijn gedachten draaiden voort, traag en ordeloos; in zijn hoofd bleef de doffe, on geneeslijke verbittering. En thuis wachtte hem de be nauwing van de armoede en de angst. XI „Wat sta je daar nou te dub ben met die rouwbrief in je vin gers", vitte Marie ongeduldig en geïrriteerd, „Nelia is dood en geen mens zal een traan om haar la ten. Of sta jij soms te treuren?" Hein keek haar peinzend aan. „Je bent eigenlijk een harde vrouw, Marie", zei hij. „Waarom?" vroeg Marie agres sief. „Wat wou jij dan? Ik houd niet van huichelarij en van het sentimentele gedoe. We hebben ons nooit wat aan Nelia gelegen laten liggen; jij niet en ik niet en geen mens in de familie. En ze was het niet waard ook. Niemand hield van haar en ik kan je wel eerlijk vertellen, dat ik een he kel aan haar had. En wie er bij haar dood gaat staan grienen, is een huichelaar; dat is mijn me ning en als je er anders over denkt, dan moet je het maar zeg gen". Hein vouwde de zwartomrande brief dicht en schoof hem achter de pendule op de schoorsteen mantel. „Ik sta niet te huilen", ant woordde hij, een beetje korzelig. „Je weet zo goed als ikzelf, dat Nelia mij koud liet". „Nou dan", triomfeerde zijn vrouw, „dan neem je zo'n doods bericht voor kennisgeving aan en voor de rest geen nieuws". „Je kunt er toch wel eens even over staan prakkizeren", ging Hein voort. „Per slot was ze toch een levend wezen, een mens, niet waar, zoals jy en ik. Een mens, die ook allemaal dingen heeft be leefd. Ze heeft ook zo 't een en ander van het leven verwacht, dat niet is uitgekomen, zoals wij allemaal." „Dat is dan voor een goed deel haar eigen schuld geweest", bleef Marie hard in haar oordeel. „Ze had een goed leven kunnen heb ben met Karei, als ze gewild had en als ze niet zo'n serpent was ge weest. (Wordt vervolgd.) Benevoli zal de jeugd geduren de drie uren bezig houden met suggestie, magnetisme, telepathie en telepsychie. De avond begint om kwart voor acht. Voor de lagere school staat voor zaterdag middag a.s. om 3 uur een kinder» voorstelling gepland. Ledenvergadering r.k. vrouwengilde De afdeling van het kath. vrou wengilde kwam deze week in het gezeüenhuis bijeen voor een al gemene vergadering. Tevens was voor deze vergadering een team uitgenodigd van de K.R.O. Nadat de president, mevrouw R. Boeding—Kindt, de vergade ring had geopend! gaf zij het woord aan de heer Van der Wey- den van de k.r.o., die een alge mene inleiding gaf van het werk van radio en t.v. In een teken filmpje werd het ontstaan van deze communicatie-middelen ge schetst. De heer Koot, eveneens van de k.r.o„ behandelde met behulp van dia's en korte filmpjes het ontstaan, de bewerking en uit zending van zowel radio- als tele visieprogramma's, hetgeen veel vragen van de aanwezigen naar voren bracht. Na de pauze werd de agenda doorgenomen. Deze verliep vlot. Slechts de bestuursmutatie ver oorzaakte enige vertraging daal de functie van tweede secreta resse vacant is en hiervoor nog geen kandidate definitief is be noemd. Voor de cursus „gasten ontvan gen" gaven veel aanwezigen zich op. Aan de technische hogeschool te Eindhoven is deze week ge slaagd 'voor het propaedeutisch examen werktuigbouwkunde de heer E. J. Termont te Biervliet. Donderdagavond is op de Wes- terstelde op de grens van Neder land en België de kraanbak „Tri ton" van Dekkers te Papendrecht gekapseisd. Eén man is verdron ken en één man wordt vermist. Waarschijnlijk zal de vermiste nog in het schip bevinden, want men hoorde klopsignalen. Volgens nadere berichten zou den er twee man worden vermist. Eén dode is geborgen het is de 52-jarige schipper M. de Backere uit Sluis, die uit het omgeslagen vaartuig werd geborgen door een kikvorsman. Vermist worden de 48-jarige steenlosser P. Teerhuis uit Marken en de 39-jarige'ma chinist D. Meeuwsen- uit Vlissin- gen, die in het kraanhuis zat toen de bak kapseisde. Drie opvaren den werden na het ongeluk uit het water gered door opvarenden van een andere bak. Tot gisterenavond acht uur het ongeluk gebeurde om onge veer half vier heeft men klop signalen uit het vaartuig gehoord. Men probeert deze vermiste te bereiken door in het deel van de huid, dat boven water steekt een gat te branden. De „Triton" is een betrekkelijk nieuw vaartuig. Het ongeluk ge beurde door nog niet opgehelder de oorzaak, terwijl men aan het werk was aan een strekdam. In het St Elizabeth-ziekenhuis in Sluiskil is gisteren de 26-jarige ongehuwde timmerman A. H. M. van der Borgt uit Bergen op Zoom overleden. De man is woensdag tijdens werkzaamhe den in Sas van Gent aan de in aanbouw zijnde brug over het ka naal TerneuzenGent uit het be- dieningshuis gevallen en op een 7 meter daaronder gelegen pon ton terechtgekomen. Sinds de brugwerkzaamheden in Sas van Gent zijn begonnen, is dit het vijfde ongeval. Bij drie van deze ongevallen zijn doden gevallen. Het presidium van de tweede kamer is niet voornemens een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rondom de tele visiesamenvatting van het Viet- namdebat in de tweede kamer op vorige week dinsdag. Zoals bekend, waren er bij het presi dium klachten binnengekomen over deze samenvatting. Het pre sidium laat het aan de kamer fracties over zich eventueel over deze televisieuitzending met klachten te wenden tot de Neder landse Televisie-Stichting. Mr. B. W. Biesheuvel, voor zitter van de a.r.-fractie in de tweede kamer heeft inmiddels laten weten dat noch zijn fractie noch hij zelf zich met een klacht over de gewraakte uitzending zullen wenden tot de N.T.S. Zoals bekend was in de televi siesamenvatting niet opgenomen de interventie van de heer Bies heuvel bij het Vietnamdebat. Mr. Biesheuvel heeft meege deeld dat de N.T.S. hem onge vraagd heeft uitgelegd hoe de gang van zaken bij deze uitzen ding was geweest. „En die uit leg heb ik aanvaard", aldus de heer BiesheuveL

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2