Vietcong zou viervijfde van Zuid-Vietnam beheersen Regering wil medewerking verlenen aan Baalhoek-kanaal De toekomst van West-lrian Artillerieduel aan de Jordaan BOMëMEMENTSmZE TEN EINDE HET WEER VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 24e Jaargang No. 7140 „Onder scheidingen". Munitie genoeg Verliezen te hoog geschat Bombardementen hervat Weer ongeregeldheden in de Dominicaanse republiek Proteststaking tegen armoede op Sicilië Begroting aangenomen Vliegtuigen in actie Griekse kerstamnestie uitgebreid Finse president herkozen Esjkol: DE JORDAAN ISRAELS NATUURLIJKE GRENS Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZEÏ Directeur-Hoofdredacteur! I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te lemeuzen Advertentieprijs per mm 18: et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (green handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In een door het Noordvietname se persbureau gepubliceerd com muniqué van de militaire leiding van de vietcong in acht Zuldviet- namese provincies ten westen en zuidwesten van Saigon heet het, dat de vietcong de hoofdsteden be heerst van de provincies Vinh Long, Tra Vinh, Soc Trang en Bac Lieu, alsook een gedeelte van de hoofdsteden van de provincies Ca Mau en Rach Gia. Volgens een vertegenwoordiger van de vietcong in Moskou be heerst de vietcong nu vier vijfde van het Zuidvietnamese gebied met een bevolking van meer dan tien miljoen. In Saigon is van Amerikaanse zijde meegedeeld, dat woensdag bij gevechten tussen Amerikaanse troepen en de vietcong in de buurt van Saigon ruim honderd man van de vietcong zijn gesneveld. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden tien man en werden er 70 gewond. ~rr~\ De beschieting van stellingen van de Amerikaanse mariniers ln Khe Sanh is hervat. Drie Ameri kanen werden gedood en 16 ge wond. Uit Saigon wordt verder ge meld, dat bij een gevecht tussen Amerikaanse mariniers en Noord- vietnamese troepen tussen Danang en Hoi An 16 Noordviethamezen sneuvelden. De vietcong beschoot de hoofd plaats van de provincie Tsjoeong Thien, 170 km ten zuidwesten van Saigon. Twee burgers werden ge dood en zeven gewond. Uit Hanoi Is gemeld, dat het op- pelbevel van de vietcong eenheden van het „bevrijdingsfront" heeft onderscheiden, die zich in het bij zonder onderscheidden tijdens het offensief van 30 januari tot 10 februari. De hoogste onderschei ding krijgen de vietcong-eenheden, die „schitterende overwinningen" boekten in Saigon en in Hué. Amerikaanse mariniers hebben een hevige aanval gedaan tenein de een wijk van Hué op de viet cong te heroveren, maar de Ame rikanen moesten zich na heftig verweer terugtrekken en werden gedwongen zich tot honderd meter achter hun uitgangspunt terug te trekken. Zeventien Amerikanen verloren bij de aanval het leven. Volgens de Amerikanen ont breekt het de tegenstanders in Hué geenszins aan munitie: „Zij gebruiken meer raketten en gra naten dan geweerkogels", aldus hun commentaar. Uit officiële Amerikaanse bron in Danang is vemomsLDr-cUt in he1 vluchtelingenkamp op de terreinen van de universiteit van Hué twee mensen aan cholera ziin gestorven. In het kamp zijn 8000 vluchtelin gen verzameld. De hygiënische omstandigheden zijn slecht. Ame rikaanse militaire artsen en ver plegend personeel moeten 20.000 mensen tegen typhus, cholera en pest inenten. Hoge Amerikaanse militaire krnigen gaven woensdag voor de eerste maal toe, dat de verliezen die de vietcong en de Noordviet namezen de afgelopen weken heb ben geleden, waarschijnlijk te hoog zijn geschat. Een Zuidviet namese regeringswoordvoerder stelde woensdag het dodental aan vijandelijke kant tijdens het offen sief op 32.904, maar volgens ge noemde kringen is hier en daar dubbel geteld en is ook een aantal burgers inbegrepen bij dit cijfer dat „mogelijk twee- of drieduizend te hoog ligt". In Saigon is vernomen dat het lijk van de Noordvietnamese gene raal Tran Do, die bij straatgevech ten in Saigons Chinese wijk Cho- lon zou zijn gesneuveld, verdwe nen Is. Welingelichte kringen zeiden woensdag, dat de militairen die de man doodden, het lijk bij nieuwe gevechten hadden moeten achter laten en dat het niet was terugge vonden. China heeft de communisten in Zuid-Vietnam aangespoord in hun strijd tegen de Amerikanen te vol harden. „Doorzetten betekent overwinnen", verklaarde de Chine se minister van defensie, Lin Piao, in een boodschap aan de vietcong. HUE (Zuid-Vietnam)Een vrouw loopt verbijsterend met haar ge wonde kind op zoek naar hulp. Rechts controleert een Ameri kaanse marinier de polsslag van het jongetje, dat ernstig werd ge wond tijdens de gevechtenwelke van huis tot huis gaan. I Op een bijeenkomst in Peking stel de de plaatsvervangend chef van de Chinese generale staf de strijd van de vietcong ten voorbeeld aan de ca. 1500 aanwezige militairen. De recente overwinningen tonen de juistheid aan van Mao tse- Toengs stelling dat „de volksoor log" elke tegenstander, hoe sterk ook, op de knieën kon brengen, zo zei hij. Amerikaanse vliegtuigen hebben woensdag het gebied van Hanoi voor het eerst sinds enkele weken weer hevig gebombardeerd. Deze aanvallen, waarbij o.m. op een brug op 8 km ten noorden van de Noordvietnamese hoofdstad, raketbases en vliegvelden ten wes ten van Hanoi werden bestookt, werden door een Amerikaanse militaire woordvoerder in de Zuid vietnamese hoofdstad bekendge maakt. Zij betekenen naar het schijnt het einde van de periode van min der intensieve bombardementen voor de gebieden van Hanoi en Haiphong, die sinds het begin van dit jaar heeft geduurd. De aanval len van woensdag waren in elk ge val de hevigste ten noorden van de 17de breedtegraad sinds 4 januari. Vier Noordvietnamese raket bases zijn aangevallen. De schade kon niet worden waargenomen, daar het zicht beperkt was. (Zie verder pag. 5.) Bij botsingen tussen studenten en de politie in Santo Domingo is een student doodgeschoten, ter wijl twee politiemannen met ko- gelwonden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De strijd speelde zich af in en bij de universiteitsgebouwen in het centrum van de stad, waar zich studenten hadden verzameld voor een betoging voor meer re geringssteun ten behoeve van de studentenhuisvesting. Nadat deze demonstratie was verboden, om singelde de politie met steun van het leger de universiteitswijk. Aan deze operatie namen o.a. vijf tanks deel en een hefschroef- vliegtuig van de luchtmacht. De naar schatting 300 studenten ver schansten zich, nadat zij de wegen met auto's hadden geblokkeerd. De studenten en de politie be schuldigen elkaar ervan, met het schieten te zijn begonnen. Terwijl de blokkade van de universiteits wijk voortduurde, werden elders in de stad verscheidene mensen aangehouden. Ook in andere delen van de Dominicaanse repu bliek werden arrestaties verricht. Auto's die Santo Domingo bin nenkwamen,' werden doorzocht. Verscheidene scholen in de stad bleven woensdag gesloten. Bij de jongste studentenverkie zingen hebben linkse studenten een meerderheid gekregen. Vol gens de regering is de universi teit van Santo Domingo „het voornaamste centrum van com munistische aktiviteit" geworden. De Nederlandse regering is in beginsel bereid onder een aantal voorwaarden medewerking te verlenen aan de totstandkoming van het Baalhoek-kanaal (Ant werpenWesterschelde). De voorwaarden hebben betrekking op de waterstaatkundige, plano logische en economische belan gen, die niet geschaad mogen worden. Minister Bakker (verkeer en waterstaat) heeft dit woensdag avond meegedeeld bij de behan deling van de begroting van zijn departement. De minister zei geen uitspraak te willen doen over het vraagstuk van de af sluiting van de Waddenzee. Vóór 1980 zal zeker niet tot uitvoering van deze werken worden over gegaan. zo er al tot afsluiting wordt besloten. Minister Bakker noemde de instelling van een stu die-commissie voor het vraag stuk van de afsluiting van de Waddenzee 'n overweging waard. Hij noemde dit temeer noodzake lijk, nu de grote projecten als de Zuiderzeewerken en de delta werken in een laatste stadium De Indonesische minister van buitenlandse zajjen, Adam Malik, heeft donderdag voor journalisten verklaard, dat Indonesië zich zal houden aan de overeenkomst van New York van 1962, waarbij de bevolking van West-lrian zal mo gen uitmaken of het bij Indonesië wil blijven of niet. Malik en de Indonesische minis- ter van binnenlandse zaken, luite nant-generaal Basoeki Rachmat, hebben donderdag voorbereidin gen besproken voor de tenuitvoer legging van de overeenkomst, die een eind maakte aan een contro verse van 12 jaar tussen Indonesië en Nederland over de toekomst van het voormalige Nederlandse gebied westelijk Nieuw-Guinea. Minister Malik zei erop te ver trouwen, dat de verenigde naties de 30 miljoen dollar zouden vrij geven van het Nederlandse aan deel in de economische ontwikke ling van West-lrian, zodra Indo nesië gereed zou zijn met concrete plannen voor de wederopbouw van het gebied. Minister Maiik is ROTTERDAM: Een grote drij vende bok en vier bergingsvaar tuigen zijn woensdag begonnen om de Noorse coaster „Advance" van de ingang Europoort naar de werf Vlaardingen-Oost te trans porteren. De „Advance" werd het afgelopen weekeinde van haar benarde positie op de Zuiderpier bij Hoek van Holland gelicht. er voorts zeker van, dat de West- Iranezen volgend jaar vrijelijk zul len verkiezen binnen de Indonesi sche republiek te blijven. De Indo nesische minister meent, dat de West-Irianezen er niet aan denken een eigen onafhankelijke staat te stichten of zich aan te sluiten bij het onder Australisch beheer staande oostelijke deel van het eiland. Op Sicilië' is woensdag een al gemene staking van twee uur ge houden om het verlangen te on derstrepen naar dringende re geringshulp voor het in grote ar moede verkerende eiland, dat vorige maand door een zware aardbeving is geteisterd. Vak bondsleiders eisten op massa bijeenkomsten, dat spoedig met de wederopbouw wordt begonnen en dat de plannen worden uitge voerd om het landbouwsysteem te moderniseren, tot ontzilting van zeewater over te gaan en in dustrieën op het eiland te vesti gen, allemaal plannen die al zijn uitgewerkt, maar steeds weer op de lange baan worden geschoven. De verwaarlozing van Sicilië heeft een toestand van gelaten wanhoop geschapen, aldus een vakbondsleider. van uitvoering zijn gekomen. Daarom verdient het overweging om het vraagstuk van de afslui ting van de Waddenzee van wetenschappelijke zijde te bena deren. De Kamer heeft gisteren de be groting van verkeer en water staat zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Een door staatssecretaris Keij- zer ontraden motie van drs. E. van Thijn (p.v.d.a.), waarbij de regering werd gevraagd de 255 opcenten op de motorrijtuigenbe lasting voor dieselvoertuigen niet van toepassing te verklaren op openbaar vervoer over de weg (autobuslijnen), tijdelijk en mei terugwerkende kracht vanaf 1 januari, werd bij zitten en op staan verworpen. Vóór stemden de p.v.d.a., D'66, p.s.p. en c.p.n. De motie was mede onder tekend namens de frakties van D'66 en de p.s.p. In het dal van Beisan ten zui den van het meer van Galilea hebben Israëlische en Jordaanse strijdkrachten in de nacht van woensdag op donderdag twee uur lang met artillerie op elkaar ge schoten. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder waren de Jordaniërs begonnen met het beschieten van de kibboetz Kfar Roeppin en daarna het dorp Maoz Haim in dezelfde streek. Aan Is raëlische zijde vielen geen doden. Een Jordaanse woordvoerder zei dat Israëlische strijdkrachten waren begonnen. Zij beschoten het dorp Sjeik Mohammed bij de Hoessein-brug. Het vuur werd door Jordanië beantwoord. Van Jordaanse zijde werden 150 granaten afgeschoten. In de kibboetz Moaz Haim werden een veestal en een ziekenhuis ernstig beschadigd. Twee mensen wer den licht gewond. Tien koeien werden door de granaten gedood. Ook in Kfar Roeppin werden ver scheidene gebouwen vernield. Donderdagmiddag begon op nieuw een artilleriegevecht in de sector Beit Shean. Volgens een Israëlische woordvoerder werd het vuur van Jordaanse zijde ge opend en door de Israëliëgs be antwoord. y - Israëlische vliegtuigen b*bben gisteren de Jordaanse stellingen gebombardeerd, die eerder de Is- H IPÉÉlliiÉiiËÉ' Donderdag is in Athene een wet gepubliceerd, waaronder de kerst amnestie voor politieke gevange nen is uitgebreid tot politieke ge vangenen, die na de staatsgreep van voris jaar april bepaalde mis daden hadden begaan. Tevens wordt de procedure voor vrijlating van nolitieke gevangenen vereen voudigd. Van de kerstamnestie waren communisten en degenen die na de staatsgreep bommen had den geworpen, destijds uitgeslo ten. De nieuwe wet stelt onder meer het beledigen van autoritei ten en het inzamelen van geld voor ondermijnende doeleinden door middel van openbare inschrij vingen strafbaar. De Griekse componist Mikis Theodorakis, die onlangs uit de gevangenis is ontslagen, zei dat zijn leven en werk met het Griek se volk zijn verbonden en dat hij niet van plan is, al zou het maar kort zijn, in deze tijden zijn land te verlaten. Hij verklaarde voor de pers dat hij verscheidene uitnodi gingen uit het buitenland had ont vangen, maar daarop niet zal in gaan. Eerder was gemeld dat hij een uitreisvisum zou hebben aan gevraagd. Dr. Urho Kekkonen is donder dag voor zes jaar herkozen als president van Finland. Het is de derde ambtstermijn van de 67-jarige president. Hij kreeg 201 stemmen. 135 meer dan zijn naaste rivaal, de conservatie ve kandidaat Virkkunen. Kekkonen heeft steeds een neu traliteitspolitiek gevoerd, gecom bineerd met goede betrekkingen met de Sowjet-Uiüe. raëlische dorpen Gesjer en Beth Josef hadden beschoten, zo is door een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. De dorpen liggen in het Beisandal ten zuiden van het meer van Ga lilea. Premier Levi Esjkol van Israël heeft woensdag in een toespraak gezegd, de rivier de Jordaan als Israëls natuurlijke grens te be schouwen. De Israëlische rege ring wilde het leven in het ge bied van de rivier de Jordaan „normaliseren", met inbegrip van net verkeer over de Jordaan- bruggen. In de IsraëlischArabi sche oorlog van juni vorig jaar veroverden Israëlische troepen het Jordaanse gebied aan de wes telijke oever van de Jordaan. NOORDWESTELIJKE WIND Tussen een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van IJsland naar de Britse eilanden uitstrekt, en een depressie boven noord- west-Scandinavië, is het afgelo pen etmaal koude lucht uit do poolstreken via de Noorse ze® naar het zuiden gestroomd. De voorste begrenzing van dez® lucht verplaatste zich donderdag middag over de Noordzee en be reikte tegen de avond onze noor delijke provincies. Tegelijkertijd is de grenslijn met zachte en vochtige lucht, di® boven België en het zuiden van ons land tot stilstand was geko men, weer naar het zuiden terug getrokken. Het laat zich aanzien dat in d® lucht, die vandag ons land bin nenstroomt, naast gebieden met zon ook stapelwolken zullen voorkomen. Sommige hiervan kunnen, en dan voornamelijk in de kustgebieden, aanleiding ge ven tot een sneeuw- of hagelbuL In de loop van de dag neemt de noordwestelijke wind geleidelijk ie{s toe, aan de kust tot krachtig. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Zonnige perioden, maar ook hier en daar 'n hagel- of sneeuw bui. Matige tot vrij krachtige, aan de kust later krachtige noordwes telijke wind. Middagtemperatu- ren omstreeks 3 graden. VRIJDAG 16 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.16 3.52 4.26 4.25 n.m. 3.36 4.12 4.46 4.45 ZATERDAG 17 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.51 4.27 5.01 5.00 n.m. 4.13 4.49 5.23 5.22 ZON MAAN op onder op onder Febr. 16 7 55 17.54 20.55 9.01 17 7.53 17.56 22.21 9.13 18 7.51 17.58 23.49 9.25 19 7.49 18.00 V— 9.39

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1