Sporttoto en Staatsloterij naar een prijs van een half miljoen rollen 2 rollen 169 Mislukte Amerikaanse vredespoging in Noord-Vietnam heeft deze week van 80 nü KOFFIEMELK 1/1-fles SHERRY AMONTILLADO ¥7% SPECIAL u 1 v CERVELAATWORST 7 8 GELDERSE ROOKWORST pakje 44 sparzegels extra pak Y8 sparzegels honing met 31 el Herrie in het Westbehgaalse parlement MAXIMUM-INLEG TOTO WORDT ZES GULDEN 2x SPARZEGELS 154 sparzegels Kopen bij de ^QQ[j] is sparen bij de koop! Donderdag IS februari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina Concurrentie buitenland REVOLUTIONAIRE ELEKTRONISCHE DRIEWIELER Kranten van de rode garde in Peking verdwenen Generaal gedood Noordvietnamese druk Fout bij luchtaanval van 180 nü fles van 410 nü 150 gram nü dus met 20% korting MARGARINE me| 9 c| SPLITERWTEN IC EXTRA nO met Ct MAYONAISE mei 15 ei tube 73 sparzegels TOMATENPUREE met|3ct 3 blikjes 00 sparzegels Vrachtschip getroffen Luchtaanvallen op Hanoi hervat Regis Debray zou dinsdag getrouwd zijn Vrijspraak van Franz Nowak vernietigd Als het parlement er mee ak koord gaat, zal de Nederlander binnen niet al te lange tijd op zijn totoformulier en op zijn staatslot vijfhonderdduizend gulden kunnen winnen. Bij de tweede kamer is een wets ontwerp ingediend tot herziening van de wet op de kansspelen, waarvan de memorie van toelich ting is ondertekend door de minis ter van justitie, mr. C. H. F. Polak, de staatssecretaris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus en de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. mr. M. A. M. Klompé. Na de inwerkingtreding van de herzieningswet zullen, in hoofd zaak, de volgende veranderingen optreden: SPORTTOTO een maximum-hoofdprijs van 500.000 na aftrek van ver schuldigde belasting (i.p.v. 100.000 schoon): voor prijzen komt 45 procent van de totale inleg per sport- prijsvraag beschikbaar (i.p.v. 33 procent); de maximum-inleg per toto formulier wordt 6 (i.p.v. 2,80); registratie als deelnemer voor vijf jaar, tegen betaling van 0,50 (i.p.v. per jaar 1,50); er komt meer gelegenheid voor vervangende uitslagen (nu ma ximaal vijf); het maximum van 52 prijsvra gen per jaar wordt iotgelaten. STAATSLOTERIJ een maximum-hoofdprijs van 500.000 na aftrek van de ver schuldigde belasting (i.p.v. 100.000 schoon); de prijs per geheel lot wordt maximaal 25 (i.p.v. 20). De Nederlandse voetbaltoto in zijn huidige vorm biedt geen gun stige vooruitzichten. Er is sprake van achteruitgang, zo schrijven de bewindslieden in de memorie van Een revolutionaire elektrische driewieler die bij wijze van proef door een Britse onderneming is ontwikkeld, wordt thans uitvoe rig getest. De fiets, die als een mogelijk vervoermiddel voor het uitvoeren van bestellingen of als een forensenvoertuig in de ste den wordt gezien, heeft twee achterwielen, die dicht bij elkaar staan en heeft als krachtbron conventionele lood-zuur batte rijen, die het voertuig een maxi mum snelheid van 32 kilometer per uur geven en een actie-radius van maximaal 64 kilometer. De ,,Trilec". zoals de fiets voorlopig is genoemd, heeft een zwevend frame dat de berijder in staat stelt zijwaarts over te hellen, wanneer de scooter een bocht neemt, terwijl de wielen volledig in aanraking met de grond blij ven. De batterij van de Trilec kan 's nachts geheel worden op geladen door hem op een stop contact van het lichtnet aan te sluiten. Alle kranten van de „rode garde" in de Chinese hoofdstad zijn op slag verdwenen. Vermoe- lijk wordt een verschijningsver bod voor geheel China nage streefd. Buitenlandse waarne mers in Peking hadden een der gelijke maatregel al lang ver wacht. nadat het officiële orgaan van de revolutie-commissie, de „Pekingse krant" herhaaldelijk opheffing en verbod van „ille gale publikaties" had geëist. Vol gens het blad hadden de publi katies van de „rode garde" wel iswaar in beslissende mate mee gewerkt aan verspreiding van de leer van Mao-tse-Toeng, maar hadden zij tevens door onwettige publikaties een chaos in het land veroorzaakt. Geheimen van par tij en staat werden verraden, waardoor „agenten van het Ame rikaanse imperialisme, het Rus-, sische revisionisme" en de Japan se „sabotage" daar gebruik van konden maken. Alleen al in Peking verschenen op het hoog tepunt van de revolutie 50 van deze bladen, die dagelijks op straat voftr een paar centen te koop werden aangeboden. Zij waren dikwijls voor Chi nese omstandigheden slecht en niet serieus opgemaakt, maar vormden maanden lang een van de voornaamste bronnen van in lichtingen over de culturele revo lutie, totdat vorig jaar zomer aan alle buitenlanders streng werd verboden deze bladen te kopen en te lezen. Zo te zien is nu ook het willekeurig aanplak ken van biljettenverboden. toelichting. De stichting Neder landse sporttototalisator en de vereniging Nederlandse sportfede ratie hebben bij herhaling uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de ontwikkeling van de sporttoto en om maatregelen gevraagd. Ook bij de begrotingsbehandeling heeft een aantal woordvoerders op be studering van deze zaak aange drongen. Men heeft gewezen op het doel van de sportbeoefening in Nederland en van de werkzaam heid van instellingen op het ge bied van maatschappelijk werk, de volksgezondheid en de cultuur. De bewindslieden oordelen het inderdaad wenselijk dat een verde re daling van de inkomsten ver kregen met de organisatie van de voetbaltoto wordt voorkomen en dat wordt gestreefd naar een ver betering van de positie, waarin de toto zich bevindt. Volgens inlichtingen van de stichting de Nationale sporttotali- sator is er een nauw verband aan wijsbaar tussen het verloop in de deelneming van de voetbaltoto en de stijgende belangstelling voor buitenlandse kansspelen. Uit de bij de memorie gevoegde cijfers blijkt dat de zuigkracht van Duitse kans spelen, waaraan wekelijks zeven a acht ton uit Nederland wordt bij gedragen, in het oosten en in Limburg het grootst zijn. Ongetwijfeld wordt de omvang van de bedragen, die over onze grenzen gaan en die in de loop der jaren steeds sterker schijnt te zijn gegroeid mede bepaald door de hoogte van de prijzen door buitenlandse organisaties aan hun deelnemers in uitzicht gesteld. Om het wegstromen van gelden naar die buitenlandse organisaties tegen te gaan wordt het noodzake lijk geacht de hoofdprijs van de Nederlandse sporttotalisator op te voeren, en wel in die mate dat deze ook gegeven de buiten landse hoofdprijzen voldoende werfkracht hier te lande zal be zitten. Wil men de werfkracht van de toto vergroten, dan moet de eerste prijs zó groot zijn, dat een gedeelde prijs nog de moeite waard is. Daarom wordt voorge steld de hoofdprijs op maximaal 500.000 te brengen. De bepaling dat de hoofdprijs wordt uitge keerd na aftrek van de verschul digde belasting wordt ongewijzigd gelaten. (Vervolg van pag. 1.) Volgens de Zuidvietnamese en Amerikaanse inlichtingendiensten is bij een straatgevecht in Saigons Chinese wijk Cholon vermoedelijk een Noordvietnamese generaal, Tran Do, gedood, die kandidaat lid was van het centrale comité van de Noordvietnamese commu nistische partij. Men zegt dat hij de leiding moet hebben gehad van het „tet"-offensief, maar waar nemers betwijfelen dit. Als hij zich in Saigon bevond, dan was dat meer om politieke redenen dan om militaire. De .gevechtsacties zouden van buiten de hoofdstad gemakkelijker te leiden zijn ge weest. Naar verluidt was de gene raal in het opperbevel van de viet- cong speciaal met politieke taken belast. Als bewijs voor zijn dood beschikken de Zuidvietnamezen over een zwaar verminkt lijk en twee foto's van Tran Do, waarop hij in vietcong-tenue en in zijn generaalsuniform staat afgebeeld. In de noordelijke keizerstad Hoe-é, waar het gevaar van be smettelijke ziekten nog groter is dan in Saigon en al twee mensen aan cholera zijn gestorven, klaarde de lucht dinsdag voor het eerst sinds een week on, waardoor Zuid vietnamese bommenwerpers de Noordvietnamese troepen in de citadel konden bestoken. Volgens Amerikaanse officieren kunnen de Noordvietnamezen, als het goede weer aanhoudt, wellicht binnen een dag of drie uit de stad wor den verdreven. Amerikaanse mariniers verdub belen hun pogingen om de stad Hoe-é te ontzetten, die reeds twee weken in handen is van Noord vietnamese en vietcong-eenheden. Bij Dakto blijven Noordvietna mese patrouilles actief. Twintig km ten noorden van Dakto werden 12 Noordvietnamezen gedood en 4 Amerikanen gewond. De Noordvietnamese druk blijft gehandhaafd ten zuiden van Da- nang en Hoi An, de hoofdplaats van de provincie, 25 km zuidelij ker, wordt nog steeds bedreigd. Zuidkoreaanse eenheden zijn met de verdediging van de plaats be last. Verder wordt melding gemaakt van een beperkte activiteit van de Amerikaanse luchtmacht boven Noord-Vietnam door het slechte weer. Amerikaanse bommenwerpers van het type B-52 hebben woens dagmorgen Noordvietnamese troe pen aangevallen op slechts 3 km van de geïsoleerde Amerikaanse marinebasis te Khe Sanh. Ook vijandelijke troepenconcentraties 11 km ten zuiden van Khe Sanh werden aangevallen. Geregelde eenheden van de viet- cong bevinden zich nog steeds om Saigon en elke dag worden harde gevechten gemeld op 5 ft 7 km af stand van de Zuidvietnamese hoofdstad. Dinsdag werd de hoofdplaats van de provincie Kien Giang, Rach Gia, door de vietcong beschoten. Rach Gia ligt 200 km ten zuidwes ten van Saigon. Een 300-tal wonin gen in het kamp waar gezinnen wonen van militairen die deel uit maken van het Zuidvietnamese regeringsleger, werd door branden verwoest. De Amerikaanse luchtmacht stelt met spoed een onderzoek In naar een bombardement dat dins dag door zware B-52 bommenwer pers vijftien kilometer van de Zuidvietnamese hoofdstad is uitge voerd en waarbij bommen buiten het doelgebied zouden zijn geval len. De achtmotorige stratosfeerbom- menwerpers legden hun „tapijten" dichter dan ooit bij de hoofdstad. De B-52's mogen hun vernietigen de last niet binnen een straal van 5 kilometer van Saigon afwerpen. Bekend is dat de schokgolven van de bommentapijten tot één kilo meter buiten het doelgebied dode lijk kunnen zijn. 250.000H EI EBBE SCHUIT 'Z' •10% -10% ■10% pot Prijswijzigingen voorbehouden. Deze aanbiedingen gelden uitsluitend Spar-kwatlteitsartikelen. opsa mmmm gelden uitsluitend Spar-kwallteitsarllketen. Volgens een Amerikaanse be kendmaking hebben Amerikaanse jachtbommenwerpers dinsdag bij een luchtgevecht 50 kilometer ten noordwesten van de Noordviet namese hoofdstad Hanoi twee mig-17 jagers neergeschoten. Er werden die dag aanvallen op drie Noordvietnamese vliegvelden uit gevoerd. Hierbij behoorde het vliegveld Kien An op tien kilo meter van de havenstad Haiphong, dat verscheidene weken met rust was gelaten. Het 10.650 ton metende Ameri kaanse vrachtschip Tourist heeft woensdag op de Saigon-rivier, tien kilometer buiten de hoofd stad, zes treffers moeten incasse ren toen het door mortieren en lichte artillerie van de vietcong werd beschoten. Er viel één licht gewonde. Een granaat kwam in een bemanningsverblijf terecht, waar op dat ogenblik niemand was. De onmiddellijke omgeving van de Noordvietnamese hoofdstad is woensdag voor het eerst sedert enkele weken weer door de Ame rikaanse luchtmacht gebombar deerd. Dit meldt de correspondent van het Franse persbureau A.F.P. in Hanoi. In de middaguren vielen onge veer dertig thunderchiefs en phan toms in drie golven verscheidene doelen aan op een vijftiental kilo meters ten noorden van bet stads centrum. In de Indische staat West- Bengalen is woensdag een tumult uitgebroken, toen de gouverneur van de staat, Dharma Vira, het woord wilde voeren. Leden van het in oppositie zijnde verenig de front, dat door de communis ten wordt overheerst, dromden rond het spreekgestoelte samen en een van hen ging in de stoel van de gouverneur zitten, waar- Naar verluidt is de Franse schrijver Regis Debray, die in Bolivia een gevangenisstraf van 30 jaar uitzit, dinsdag te Camiri getrouwd met de Venezolaanse Elizabeth Burgos. De plechtig heid zou alleen zijn bijgewoond door de moeder van Debray, mevrouw Janine Alexandre Debray, de Franse consul, een getuige van de bruid, Therèse de Lioncourt, en een getuige voor Debray, een daarvoor aan gewezen Boliviaanse officier. Elisabeth Burgos is afkomstig uit Caracas uit een gegoede familie. Zij verkeerde in haar land in revolutionaire kringen. Later ondernam zij reizen naar Europa en naar landen in Zuid- Amerika. Vijf jaar geleden leer de zij Debray kennen. In 1964 verbleven zij korte tijd in Boli via. Elisabeth was toen secreta resse van de minister van mijn bouw in de regering van presi dent Paz Estenssoro, die door generaal Barrientos op zij werd geschoven. SAIGON: Generaal William C. Westmoreland en Elsworth Bun ker, de Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam, in gebed verzonken tijdens een rouwdienst voor 27 mariniers, die gesneu veld zijn bij de strijd in de hoofd stad. Zij zijn symbolisch ver tegenwoordigd door helmen. door deze moest blijven staan. Uit de zaal werd een kussen naar de gouverneur gegooid. Hij werd niet geraakt. Leden van de aan het bewind zijnde coalitie, waarvan de congrespartij deel uitmaakt, drongen naar voren en trachtten de oppositieleden de zaal uit te werken. De gouverneur ging toen op een stoel staan om de vergade ring te openen. Hij sprak een paar woorden die niemand kon verstaan en werd toen de zaal uitgeleid. De coalitie met de congrespar tij als grootste deelnemer nam in november het bewind in West- Bengalen over van het verenig de front. Dit stelt nu dat de hui dige regering onwettig is. Het hooggerechtshof in Wenen heeft woensdag het vonnis van een Weense rechtbank vernietigd, waarbij Franz Nowak, de voor malige medewerker van Adolf Eichmann, was vrijgesproken. Nowak die ervan was beschul digd, het vervoer van honderd duizenden Joden naar de vernie tigingskampen te hebben geor ganiseerd, werd op 6 oktober 1966 weliswaar schuldig bevonden aan openlijke geweldpleging, maar toch vrijgesproken, omdat vier van de acht gezworenen het argument van de verdachte aan vaardden, dat hij op grond van bevelen van hogerhand niet an ders had kunnen handelen. Wan neer in een jury de stemmen sta ken, moet volgens de Oostenrijk se rechtspleging vrijspraak vol gen. Het hooggerechtshof vernietig de het eerste vonnis op grond van het feit, dat de betrokken jury onvoldoende zou zijn voor gelicht over de consequenties van haar uitspraak. De zaak van de oud-S.S.-officier is naar de recht bank in Wenen terugverwezen. f

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5