Parijs diplomaal Stilte rond de «Pueblo» 0e Thant sprak in met Noord-Vietnamese Mislukte Amerikaanse vredespeiling in Noord-Vietnam Hanoi wijst vredesoverleg af Koning Boudewijn benoemt informateur SPOEDIG VRIJLATING GEVANGEN AMERIKANEN VERWACHT Amerika hervat wapenleveranties aan Jordanië De ziektekosten voorziening voor ambtenaren HET WEER Daarna onderhoud met generaal De Gaulle Grootscheepse inentingscampagne in Saigon De meest makkelijke verf heet DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 24e Jaargang— No, 7139 Langs omwegen. en zonder fanfares Zon- en Maanstanden Hoogwater Weerbericht Delicaat stadium Vier vragen Geen helden nodig Anti-Amerikaanse demonstratie in Parijs In Parijs verwacht men geen verklaringen van Oe Thant. Dit' heeft enerzijds te maken met het feit dat het konflikt-Vietnam in een delicaat stadium is gekomen en anderzijds met het standpunt van Thant, dat hij in deze kwes tie niet in zijn funktie als secre taris-generaal der V. N. kan op treden. LONDEN: De Britse premier Harold Wilson (rechts) begroet de secretaris-generaal van de V. N. Oe Thant bij diens aan komst aan de ambtswoning. Links op de foto de Britse minister van buitenlandse zaken, Brown. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft gisteren bekend gemaakt, dat alle polsingen van Amerika in de richting van vredesoverleg in Vietnam zijn gestuit op een af wijzing door Noord-Vietnam van de z.g. „formule van San An tonio". Xraak, by abonnement! TERNEUZEï Ofanaetenr-Hoofdredaeteurt I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: SmWswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Koning Boudewijn heeft giste ren, precies een week na de val van 't katholiek-liberale kabinet- Van den Boeynants, de minister van staat P. W. Segers tot infor mateur benoemd. Segers, een 68-jarige Vlaming, senator van de christelijke volks partij (C.V.P.) en oud-minister, heeft een ruime informatieop dracht gekregen. Hij heeft deze taak reeds meer vervuld, laatste lijk voorafgaand aan de vorming van de afgetreden regering- Van den Boeynants. Zijn benoeming tot informa teur werd dinsdagmiddag reeds in politieke kringen in Brussel voorspeld, toen koning' Boude wijn zijn consultatie van leidende figuren uit het politieke leven afsloot met raadpleging van een aantal persoonlijkheden uit de economische wereld, zoals de gouverneur van de nationale bank en de voorzitters van het verbond der Belgische nijverheid en het Vlaams economisch ver bond. In Brussel geloofde men, dat Segers na enkele dagen tot de conclusie zou komen, dat ver vroegde verkiezingen moeten worden uitgeschreven. Tegenover de pers verklaarde informateur Segers woensdag avond, dat niemand betwijfelt dat België op het ogenblik meer beleeft dan 'n gewone regerings crisis. Zijn informatiewerk zou daarom tweeledig zijn: eerst en vooral een ontleding van de hui dige politieke toestand, en ver volgens het trekken van de beste conclusies uit zijn gedachtenwis- selingen met figuren uit de ver schillende politieke milieus. Er zouden volgens hem oplossingen gevonden moeten worden die zo wel voor de toekomst als op de huidige omstandigheden van toe passing konden zijn. De informateur begint vandaag zijn consultaties met bezoeken aan de voorzitters van de senaat cn de kamer en de ontslagnemen de eersteiminister. Toen president Johnson het vliegdeksehip Enterprise naar de Koreaanse wateren stuurde, ver wachtte niemand dat de Noord- koreanen prompt daarop de Pueblo en de bemanning terug zouden sturen. Dit inmiddels al weer verdwenen krijgsvertoon had voornamelijk tot doel de Amerikaanse bevolking te laten zien, dat hun president het niet zomaar nam dat een Amerikaans schip werd geënterd en opge bracht. Maar natuurlijk is het on zin om de kleine zeventig zee lieden met behulp van een oor logje terng te willen halen. Het eigenlijke werk hieryoor wordt gespeeld via de Verenigde Naties, die in ieder geval nog al tijd hun nut bewijzen als een in stituut dat tijd wint en intussen de partijen de gelegenheid geeft wat kalmer te worden. Natuur lijk zijn in de Ver. Naties vele woorden verspild aan allerlei kwesties en of Noord-Korea zelf zijn belangen in het U.N.O.-ge- bouw kon komen bepleiten. Aan gezien daarvoor als voorwaarde wordt gesteld dat Noord-Korea ook erkent dat de V.N. iets met Korea te maken hebben, zal daar niets van komen. In Pjongjang ziet men de V.N. als een tegen stander die indertijd heeft belet dat Noord-Korea met geweld het verdeelde land weer één maakte, nog altijd het openlijk beleden doel van de Noordkoreanen. Er is nu wel diplomatiek over leg aan de gang, maar Amerika heeft met Noord-Korea geen be trekkingen. De Indonesische am bassade en nog tal van andere doen nu voorbereidend werk. Kennelijk niet zonder succes, want in Noord-Korea wordt geen haast gemaakt met het aange kondigde proces tegen de gevan gen Amerikanen. Er is enige hoop dat met han dig gemanoeuvreer een herhaling kan worden bereikt van de missie van Hammerskjoeld, die in 1955 in Peking bewerkte dat vijftien gevangen Amerikaanse piloten werden vrijgelaten. Thants voor ganger bereikte dat op grond van zijn persoonlijk gezag en zonder een opdracht van de V.N., die de Chinezen waarschijnlijk in het verkeerde keelgat zou zijn ge schoten. De Canadese delegatie tracht nu een dergelijke situatie te scheppen voor een missie van Thant als persoon, niet als uit voerder van een opdrachtnaar Pjongjang. Tot kalmte opwekkend was vooral ook wat de Russische pre mier Kosygin enige malen heeft gezegd in India: het was eigen lijk maar een onbetekenend voor val, dat zonder veel internatio nale ophef moet worden opgelost. Dat klinkt anders dan wat de Russische kranten schrijven met routine-aanvallen op Amerikaans imperialisme en zo meer. In Noord-Korea weet men heel goed, dat niet een krant maar de heer Kosygin uiteindelijk be paalt of er Russisch materiaal Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag bekendgemaakt, dat de V. S. besloten hebben de wapen leveranties aan Jordanië te her vatten. Op de vraag welke wa pens zullen worden geleverd, wilde de woordvoerder alleen zeggen, dat er over het soort wa pens onderhandeld zal worden in Amman. Dit overleg zal direkt beginnen. Amerika had alle wapenzen dingen naar het midden-oosten opgeschort, toen in juni de strijd uitbrak tussen Israël en zijn Arabische buurlanden. De woordvoerder van het State Department zei woensdag, dat naar Noord-Korea wordt ge stuurd en men zal daar wel aan dacht besteden aan zijn opinie. Er is een reden waarom de Russen er vóór zijn dat het hele incident met zo min mogelijk lawaai-wordt opgelost. Hij verge leek onder meer het opbrengen van een paar Russische vissers schepen bij Amerika met de Pueblozaak. Een niet zo vreemde vergelijking wanneer men in aan merking neemt dat vele Russi sche trawlers meer op geluids- jacht dan voor de visvangst zijn uitgerust. Beide grote mogendheden heb ben een massa elektronische af- luistergegevens nodig om te weten wat een eventuele tegen stander ooit zou kunnen doen. Het is een voor hun veiligheid noodzakelijke bezigheid. En het zou voor de Russen evenmin aan genaam zijn als voor de Ameri kanen, als na Korea ook andere naties er een gewoonte van gaan maken dit soort schepen op te brengen. Juist die noodzaak maakt dat de gevangen Amerikanen waar schijnlijk niet vandaag of mor gen. maar toch binnen niet al te lange tijd met zo min mogelijk fanfare weer worden vrijgelaten. „de V. S. van mening blijven, dat de matiging bij de wapenleverin gen aan het midden-oosten een essentiële faktor vormen voor de stabiliteit in dat deel van de wereld". In officiële kringen in Washington merkte men op, dat de hervatting van de wapen leveranties aan Jordanië een ge volg is van de massale wapen zendingen van de Sowj et-Unie aan bepaalde landen in het mid den-oosten. Men achtte het van groot belang dat het machts evenwicht in dat gebied wordt gehandhaafd. ZON MAAN op onder op onder Febr. 15 7.57 17.52 19.20 8.49 15 7.57 17.52 19.20 8,49 16 7.55 17.54 20.55 9.01 over dat onderwerp eveneens een gesprek met Oe Thant. Wil son zei na zijn gesprek met Thant in het lagerhuis dat „de kloof tus sen de Amerikaanse en commu nistische standpunten inzake Vietnam „werkelijk heel smal" is. De staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. C. van Veen, acht het niet waarschijnlijk, dat de invoering van de ziektekosten voorziening ambtenaren een na delige invloed van betekenis op de landeliike premiehoogte van de vrijwillige ziekenfondsver zekering zal uitoefenen. De bewindsman heeft deze ver wachting neergelegd in een memorie van antwoord op het verslag over het wetsontwerp dat deze voorziening regelt. Hij gaat daarbij uit van de cijfers over 1966 en van een aantal ge gevens. die slechts kunnen wor den geschat en derhalve een on aantastbare prognose niet moge lijk maken. Met betrekking tot de inscha keling bij de dienst Z.V.A. van op wachtgeld gesteld personeel van de raden van arbeid en de sociale verzekeringsbank deelt de be windsman mee, dat de regering pogingen in het werk zal stellen, om zoveel mogelijk personen als bedoeld aan een bij hun capaci teiten passende werkkring te hel pen. In de intussen verstreken tijd'is de W.A.O. in werking ge treden, zodat van een synchrone afvloeiing van personeel bij raden van arbeid en S.V.B. en indiensttreding bij de dienst Z.V.A. geen sprake kon zijn. De beantwoording van de vraag of het op wachtgeld gesteld perso neel beschikbaar blijft voor in diensttreding bij de Z.V.A. in 1969 hangt af van de mogelijk heden om eerder elders werk te vinden. MINDER WIND Ten zuidwesten van de Golf van Biscaje handhaafde zich een ge bied van lage luchtdruk. Een frontensysteem hiervan drong over Frankrijk naar het noord oosten op en kwam boven België en het zuiden van ons land tot stilstand. Samenhangend hiermede re gende het in onze zuidelijke pro vincies langer en intensiever dan elders. In de noordelijke provin cies is het droog gebleven zodat daar ook minder bewolking aan wezig was dan elders. Met een matige tot vrij krach tige noordoostelijke wind stroom de tamelijk koude lucht ons land DONDERDAG 15 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.38 3.00 Temeuzen 3.14 3.36 Hansweert 3.48 4.10 Walsoorden 3,47 4-09 VRIJDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.16 3.36 Temeuzen 3.52 4.12 Hansweert 4,26 4.46 Walsoorden 4,25 4,45 binnen, waardoor het kwik in «Je noordelijke helft van het land niet boven de twee graden kwam, maar elders waarden bereikte van 3 tot 5 graden. Vandaag bevinden we ons In het overgangsgebied tussen een depressie die over Scandinavië naar het oosten trekt en eerder genoemde depressie zuidwestelijk van de Golf van Biscaje. Een frontensysteem van de Scandinavische depressie trekt langzaam over de Noordzee naar het zuiden. Verwacht wordt dat het niet vóór donderdagavond Nederland zal bereiken. Samen hangend met deze ontwikkelin gen neemt de wind in ons land af. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Minder wind Licht tot half bewolkt in de noordelijke provincies, half tot zwaar bewolkt elders in het land. Op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwak afne mende wind, later noord tot noordwest. Middagtemperaturen enkele gjacjeja boven £et ^vries punt. <r Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft woensdag in Parijs langer dan een uur bespre kingen gevoerd met de Noord- vietnamese vertegenwoordiger in Frankrijk, Mai Van Bo. Na afloop deelde hij mee „op het ogenblik niets te willen zeggen". De secretaris-generaal had dinsdagavond onverwacht zijn plannen om uit Londen naar New York terug te keren gewijzigd na een gesprek met de Noordvietna- mese journalist Ngoejen Van Sao. Deze zou Thant hebben uitgeno digd met Mai Van Bo in kon takt te treden, die de belangrijkste vertegenwoordiger van Noord- Vietnam in een Westeuropees land is. Daarna sprak Oe Thant met het Franse staatshoofd en met minister van buitenlandse zaken Couve'de Murville. Men is in Parijs van mening dat Thant door zijn besprekingen in New Delhi, Londen en Parijs een uitstekend beeld moet hebben gekregen van de mogelijkheden voor een oplossing van het Viet namese konflikt. De secretaris-generaal had vorige week in New Delhi waar hij de wereldhandelsconfe rentie toesprak een onver wacht gesprek met een vertegen woordiger van de Noordvietna- mese regering. Daarna vloog hü naar Moskou waar hij ook met de Russische leiders de kwestie- Vietnam besprak. Van Moskou vloog de secretaris-generaal naar Londen. De Britse premier Wilson die zelf de afgelopen maand in Wash ington en Moskou over de kwes- tie-Vietnam beraadslaagde, had De afgezant moest volgens Pu- cinski de Noordvietnamese leiders zeggen dat de V. S. enige zeker heid wensten dat Hanoi tijdens de bombardementspauze niet zes of acht of tien divisies Zuid-Vietnam in zouden sturen. Amerika wilde Hanoi vier vra gen laten beantwoorden: Tot op welke hoogte kon Noord-Vietnam de vietcong tot een bestand in Zuid-Vietnam verplichten? Wie zouden er aan onderhan delingen deelnemen? Zou de overeenstemming om te onderhandelen een stopzet ting van de infiltraties en be voorrading van de troepen in het zuiden inhouden of slechts een bevriezing daarvan op het huidige peil en in ieder geval geen toeneming? Wanneer zouden de bespre kingen moeten beginnen? Amerikaanse regeringsfunctio narissen hebben bevestigd, dat een niet-Amerlkaanse afgezant on langs in Noord-Vietnam is geweest om na te gaan hoe de leiders daar op stopzetting der bombardemen ten zouden xeageren. Er zijn ster ke aanwijzingen dat deze vredes peiling kort vóór of mogelijk zelfs tijdens het communistische „tet"- offensief van de laatste weken plaatsvond. De missie is kennelijk mislukt en Amerika hervatte het afgelopen weekeinde de bombar dementen op de gebieden van Ha noi en Haiphong die drie weken te voren waren opgeschort. Men wilde niet meedelen wie de afgezant was. Het democratische congreslid Roman Pucinski maak te het eerst melding van de mis sie. Hij vertelde op een bijeen komst in Chicago dat hij erover was ingelicht „door de hoogste regeringskringen". Hij meende dat „wij nu aan het onderhandelen zouden zijn", als Hanoi de afge zant ook maar enigszins de verze kering had gegeven dat de infil traties in Zuid-Vietnam tijdens een bombardementspauze niet zouden worden opgevoerd. Volgens het congreslid bevond de bewuste man zich vorige week nog in Hanoi. Zuid-Vietnam lijkt met zijn steden waarin rijen huizen met de grond gelijk zijn gemaakt, met zijn duizenden omgekomen burgers en zijn honderdduizenden daklozen een land dat door een ongelofelijk zware aardbeving is getroffen. In de primitieve, vrijwel van sanitair verstoken opvangcentra in Saigon zitten 158.000 vluchtelin gen samengepropt en medische teams zijn evenals in Hoe-ë een grootscheepse inentingscam pagne begonnen om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. De voorraden vaccins stromen binnen, WASHINGTON: President John son maakt een wijds gebaar tij dens een gesprek met studenten op het Witte Huis. Hij zei: „De V. S. zijn zover gegaan als fat soenlijke mensen hunnen gaan, in hun poging vredesbesprekin gen tot stand te brengen ter be ëindiging van de Vietnamese vooral uit Australië, maar ook uit 12 andere landen. Een uitgeputte arts zei dinsdag: „Aan helden heb ben we hier geen behoefte meer. Die hebben al genoeg schade aan gericht. Wat wij willen hebben, zijn tonnen rampbestrijdingsmid delen". Volgens een mededeling van Amerikaanse zijde zijn tussen 30 januari en 9 februari onder de Zuidvietnamese burgerbevolking 2350 doden en 16.300 gewonden gevallen. Het aantal vluchtelingen bedraagt bijna een half miljoen. Aan vietcong-zijde zijn volgens deze opgave 32.245 man gesneu veld en 6400 man gevangen geno men, terwijl onder de „geallieer den" 3380 doden en 11.685 gewon nen zouden zijn gevallen. Naar schatting hebben dins dagavond in Parijs 14.000 mensen deelgenomen aan een demonstra tie tegen het Amerikaanse optre den in Vietnam. Vele betogers droegen vlaggen van Noord- Vietnam en de vietcong en er werd veelvuldig „Johnson moor denaar" geroepen. Enige honder den politiemannen hadden da omgeving van de Amerikaanse ambassade afgezet, maar er deden zich geen incidenten voor.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1