PRESTIGE VERLIES IS TE OVERLEVEN eet'n appel! FORTUNA wmmm M»séP «SLIS mmm OOK «OOK BE VEBENKDE STOTEN AARDAPPELPRIJZEN GINGEN VAN MAAND TOT MAAND OMLAAG Financiële uitkomsten voor telers niet slecht snoep verstandig: Vrouwen gaan nog steeds meer sigaretten roken VORIGE WEEK PRUS-SIA© TOMATEN <fg§ 4ïKfr Aft BANDACE 49 ADVERTENTIE DAN ZIET U HET! MACARONI Fbgfaa Z DE VRIJE ZEEUW Woensdag 14 februari 1968 RÜst, vis, vrede Uitzichtloze strijd Kwestie van uitstel HOGE BOETE VOOR PSEUDO- VERPLEEGSTER Vergelijking Hoge hectare opbrengst Hans van Z. blijft zwijgzaam Vijf leden van één gezin omgekomen HAVENARBEIDER VERONGELUKT HEISTELLING OMGEVALLEN OP ROZENBURG De jongeren Eenzijdige reclame IN TWEESTRIJD Export Bremb u de moan mee. kenfc geen pry ren gelden*, dag in» dag uib! weekin week uib! KLUIT WW tVOLUEPOHD „GOUDEN KAN" Mflh KOFFSEMEUctf# KOEK puike i ©AAL- Vi Weel kilo KOFFIE tand^STARQ TOILETZEEP porid&talok v?l^hlfc'wi'6^e 9 Srollen MENTOS ISA DRUIVËNSAi pen pies AUGURKEN JAPUCUHERS piccauu.V4R LEVER Bergen op room Steenbergen made - GoeS VRACHTWAGEN CHAUFFEUR OMGEKOMEN Bij het offensief van de viet- cong is duidelijk gebleken dat de meeste Zuidvietnamezen de strijd met gelatenheid ondergaan, een apathie die het de vietcong mogelijk heeft gemaakt zijn of fensief tot in de steden te bren gen. Het ergert vele Amerikanen dat de Vietnamezen niet in staat zijn democratie in Saigon zo stevig te vestigen dat die zowel rust als welvaart kan brengen. Waarschijnlijk is die ergenis misplaatst, zoals ook de idee van een Aziatische democratie dat is. In de rustige landen van dat werelddeel en zeker in staten waar een zekere stabiliteit heerst, dankt men dit minder aan het bestaan van een democratie dan wel aan een paternalistisch be wind. Dat is zo in Pakistan, dat is zo in Thailand, in Indonesië, in China en op de Philippijnen. In een land als India waar een man als Nehroe met zijn persoon lijk aanzien boven de democrati sche instellingen uitstak, ziet men een terugval nu zo'n sterke figuur ontbreekt. Japan is een ander geval, maar de verweste ring door eenzelfde paternalisme afgedwongen in de loop van zeer vele jaren en slechts mogelijk gemaakt door een hoge graad van geletterdheid. In Vietnam met zijn tegen de 90 procent analfabeten is het een onredelijke verwachting dat de bevolking warm zal lopen voor de democratische staatsinstellin gen, die voor de westerse wereld zo vanzelfsprekend zijn. Hoe dan ook zal er een tegen de dictatuur aanleunend paternalistisch be wind nodig zijn. En wat verlangen de Vietna mezen dan wel? Rijst en vis en vrede dat is de opsomming die de in Duitsland werkende Viet namese journalist Phan geeft De eerste twee worden moeilijk verkrijgbaar door de gevechten, die het derde element van de ver langlijst helemaal vernietigen. De Vietnamezen weten dat de vietcong die vrede in hun om geving niet kan garanderen, daar er Amerikaanse bommenwerpers zijn en ze weten dat de Amerika nen geen geweldloze rust kunnen verzekeren, zolang de vietcong bestaat. Elk van die twee zou rust kunnen brengen als de ander weg was, maar wie zaL triomferen, is niet zeker voor de Vietnamezen. Vandaar dat men in het algemeen niet bereid is al te openlijk met de vietcong te sympathiseren uit vrees voor de regering in Saigon en de Amerikanen, en dat men aan de andere kant de vietcong niet hindert omdat die tenslotte ook de winnaar zou kunnen zijn. Zo bekeken zijn de Amerika nen voorzover ze in Vietnam menen te opereren als kampioe nen voor de democratie bezig met een uitzichtloze strijd. Een uitzichtloosheid die nog groter is geworden nu de vietcong het be wijs heeft geleverd dat zelfs de militaire macht van de V. S. niet in staat is de burgerlijke veilig heid te garanderen. Voorts hebben de Amerikanen voor de strijd in de steden troe pen weggehaald van het platte land waar de vietcong weer de eigenlijke machthebber is gewor den. Een uitzichtloze strijd opgeven valt de Amerikanen niet licht en dat is te begrijpen. Voor Johnson zou het zijn politieke einde en dat van zijn partij betekenen. De Amerikanen zouden zulk een bittere pil niet slikken zonder vergelding jegens de man en de partij die men er verantwoorde lijk voor acht. De Amerikanen hebben al zo veel prestige verloren in de Vietnamese oorlog dat er best nog wat bij kan. De wereld kent meer trotse na ties die hun „nooit" op een zure manier hebben moeten inslikken. De Fransen eerder in Indo-China en later in Algerije. Alle koloniale mogendheden, Nederland incluis, hebben derge lijke prestigeslagen ondervonden en vaak glorieus overleefd. De Russen hebben campagnes tegen Berlijn en druk op Finland nogal triest moeten afgelasten, om nog maar te zwijgen van Cuba. De Russen hebben ook de aftocht geblazen uit de Griekse burger oorlog en de Britten in Cyprus en Aden. De Britten en Fransen hebben meer reden tot verdriet overge houden van hun poging Egypte binnen te vallen dan van de sma delijke noodzaak weer terug te trekken. China heeft zijn grootse aanval op de eilandjes voor de kust, die Tsjiang nog altijd bezet houdt, opgegeven. Allemaal landen die heus hun gezicht niet voorgoed verloren hebben. Het was even onaange naam, maar dat was dan de prijs voor een foutief beoordeelde on derneming. De V. S. koersen naar eenzelf de omstandigheid als al die an deren. Net als die anderen willen de Verenigde Staten dat bittere moment zo lang mogelijk uitstel len en 't land heeft daartoe forse middelen. Maar het is een uitstel dat nu eens niet tot afstel kan leiden. De kantonrechter in Utrecht heeft de exploitante van een kortgeleden geopend verzor gingspension in Loenen aan de Vecht wegens het onbevoegd uit oefenen van het verpleegstersbe- roep veroordeeld tot een boete van 1500 of vijf maanden hech tenis, waarvan 1000 voorwaar delijk of vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had een boete van 1200 waarvan 1000 voorwaardelijk geëist. De exploitante, de 30-jarige mevr. R.K„ gaf zich in strijd met de waarheid uit voor gedi plomeerd verpleegster. De kan tonrechter noemde dit een ern stige aantasting van de hoogheid van het wettelijk beschermde verpleegstersberoep. Op grond hiervan en wegens de mogelijk heid van misleiding van op te nemen verzorgingsbehoevenden vonniste hij zwaarder dan de eis van de officier van justitie. In het pension in Loenen ver bleven nog steeds vijf bejaarden. Voor teler en consument zijn de aardappelprijzen tussen het begin van oogst 1967 en nieuwjaar iede re maand omlaag gegaan. Voor de Bintjes betaalden de consumenten in 34 grote en middelgrote con sumptiecentra in augustus gemid deld 28,6 cent per kilo, in decem ber 23,4 cent. Voor Eigenheimers resp. 31,3 en 27,3 cent, zo heeft het centraal bureau voor de statis tiek uitgerekend. De telersprijzen voor kleiaard- appelen zijn in die tijd terugge lopen van 12,50 tot 8,90 per honderd kilo. Dat betekent lagere prijzen en een veel grotere daling dan in 1966: toen was h^t resp. f 17,25 en 16. Was er bij de klei aardappelen een constante daling, de telersprijzen van zandaardappe- len gingen eerst omhoog van f 9,55 in augustus tot 12,20 in oktober, daarna weer omlaag tot 9,85 in december. Vorig jaar was het augustus 13,70, december f 11,50. Een vergelijking tussen telers- en consumentenprijzen is niet ge heel verantwoord, zegt het pro- duktschapssecretariaat, en wel om de volgende redenen: de telersprij zen hebben ook betrekking op ex portaardappelen en consumptie aardappelen voor de verwerkende industrie, die vaak aan andere eisen moeten voldoen. In de telers prijzen is de hogere prijs bij af levering rechtstreeks aan consu menten verrekend (hoewel dit voor kleiaardappelen nauwelijks van in vloed is); de kleinverpakking, die in Amsterdam en Den Haag voor ongeveer de helft van de aard appelen wordt toegepast, wordt een kostenfactor van steeds meer gewicht. De jaarwisseling heeft de neer gang in de prijzen niet onderbro ken. De groothandelsprijzen op de Rotterdamse aardappelbeurs daal den voor Bintjes van 8,50 per honderd kilo op 15 januari tot 7,50 op 5 februari. Ook op de termijnmarkt was er een dalende beweging: van 16,80 in de twee de week van augustus tot f9,20 in de tweede week van januari voor aardappelen, bestemd voor levering in april. Van de totale oogst van kleiaardappelen en zand- aardappelen was eind vorig jaar nog maar resp. 44 en 49 procent verkocht. Eind 1966 was dat 57 en 67 procent. AI zijn de telersprijzen omlaag gegaan, de financiële uitkomsten voor de telers in de eerste helft van het afzetselzoen zijn niet slecht te noemen, vindt het pro- duktschapssecretariaat. Het neemt daarbij de hoge hectareopbreng sten mede In aanmerking. Per hec tare omgerekend zullen de uitkom sten voor de klelconsumptie-aard- appelen nauwelijks lager zijn dan in 1965, toen de hectareopbrengst vijftien procent kleiner was. met januari was 200.000 ton uitge voerd. Vorig jaar was in januari 236.000 ton bereikt. Naar schatting 200.000 ton con sumptie-aardappelen van oogst 1967 zullen worden verwerkt tot produkten als frites, chips, puree- poeder, ingeblikte aardappelen en kroketten. De export van deze pro dukten steeg naar hoeveelheid van 15.410 ton in 1966 tot 16.960 ton in 1967. De export van frites kan zich de laatste jaren maar nauwelijks handhaven, maar dank zij het grotere aandeel van duur dere produkten naar waarde veel sterker: van 20.065.000 tot 25.316.000. De Utrechtse politie is nog al tijd intensief bezig de drievou dige Utrechtse moordenaar Hans van Z. tot eventuele bekentenis sen te bewegen naar aanleiding van waardevolle tips, die de poli tie de afgelopen weken over de persoon van Van Z. heeft ontvan gen. De 25-jarige Utrechter zit al tien dagen op het hoofdbureau van politie. Daarvóór was hij eni ge tijd ondergebracht in het huis van bewaring in de Domstad, om dat de politie hem toen minder dringend nodig had. Volgens de politie blijft Van Z. nog steeds erg zwijgzaam. Maandag zijn bij een verkeers ongeluk in de buurt van St. Cha- mond in oost-Frankrijk vijf leden van één gezin om het leven ge komen. De 30-jarige bestuurster van een personenauto verloor de macht over het stuur na een vrachtauto te hebben ingehaald. De wagen reed met grote snel heid tegen een muur. Bij een ongeluk op een terrein aan de Rijnhaven in Rotterdam is dinsdagmorgen de 57-jarige havenarbeider C. J. van de Vaart uit de Maasstad om het leven ge komen. De man werd getroffen door een brok tin van 20 kilo, dat uit een hijs viel. Een 54-jarige collega werd ook geraakt door een brok tin, maar hij werd licht gewond. Tijdens de bouw van een scheepshelling op de werf van tferolme op Rozenburg is maan dag door onbekende oorzaak een heistelling omgevallen, waardoor twee personen ernstig en een licht zijn gewond. De 29-jarige heier G. C. den Breejen uit Har- dinxveld zat boven in de hei stelling toen deze omsloeg. De man stortte met het gevaarte van dertig meter naar beneden en werd ernstig aan het hoofd gewond. De heier moest worden overgebracht naar het Zuider ziekenhuis in Rotterdam, even als de 29-jarige stoker W. Ver- schuuren uit Standaarbuiten. die op de grond door delen van de vallende heistelling werd ge troffen. De 23-jarige machinist F. Lobel uit Oud-Beijerland werd ook gewond, maar hij kon na op de werf te zijn behandeld, naar huis worden gebracht. GRONINGEN: Bij de Aankoop centrale aan de Friesestraatweg is maandagochtend, zoals gemeld, een stapel zakken met kunstmest verschoven. Vier werknemers werden bedolven. Twee van hen zijn om het leven gekomen. Het is een ervaringsfeit, dat in verschillende kringen een be hoorlijk aantal mensen niet meer rookt. Op grond daarvan zou men verwachten dat de sigaret- tenconsumptie een duidelijke da ling te zien zou geven. Nu de da ling nog slechts gering is, moet vooral rekening worden gehou den met het feit, dat de rookge woonten der vrouwen hier een belangrijke rol hebben gespeeld. Er zijn redenen om aan te nemen dat de vrouwen gezamen lijk nog steeds hun rookgedrag niet hebben gefixeerd, d.w.z. dat zij geleidelijk nog steeds meer sigaretten roken. Hoewel ook andere invloeden betekenis heb ben sommige ex-rokers kun nen b.v. weer beginnen lijkt het noodzakelijk vooral de vrou wen nog eens te waarschuwen voor de mogelijke gevaren voor het roken. Dit is de visie van dr. L. Meinsma, bekend van de aktie „niet roken", op de nieuwste C.B.S.-gegevens inzake de siga- rettenconsumptie. Deze is in 1967 ongeveer gelijk geweest aan die in de periode 1965-1966. Per hoofd van de bevolking zijn er vorig jaar 1321 sigaretten gerookt en het gemiddelde jaar verbruik in 1965-1966 was 1300 sigaretten. Deze gegevens zijn gebaseerd op afgeleverde ban derolles. In 1963, dus het jaar vóór het begin van de aktie „niet roken", was het sigarettenver- bruik 1362 per hoofd van de be volking. Hieruit leidt dr. Meins ma af, dat de sigarettenconsump- tie de laatste jaren op hetzelfde peil blijft, in ieder geval niet stijgt. In de jaren vóór 1963 wer den ieder volgend jaar meer siga retten gerookt. Als men uitgaat van het feit, dat ongeveer 80 pro cent mannén en ongeveer 40 pro cent vrouwen nog rookt, dan be tekent dit, dat deze rokende man nen en vrouwen gemiddeld bijna tien sigaretten per dag rookten in de afgelopen paar jaar; niet in begrepen gebruik van shag- tabak. Nu in vier jaar is bereikt dat de consumptie van sigaretten een dalende tendens vertoont, zou in de volgende fase volgens dr. Meinsma een verlaging van het sigarettenverbruik moeten wor den, n.l. van.gemiddeld tien siga retten per dög tot vijf sigaretten. Deze verlaging zal worden be reikt, vooral ook als de jongeren niet meer met roken beginnen en nog meer volwassenen ophouden. Bedenkelijk vindt dr. Meinsma het dat sigarettenindustrieën in ons land nog steeds ongehinderd doorgaan met hun produkten eenzijdig aan te prijzen. De ver bruikers weten b.v. niet, dat de rook van het ene merk sigaret ten een hoger nicotine- en „teer"- gehalte kan hebben dan die van een ander merk. Dit gebrek aan kennis bij de rokers, van wie sommige denken dat filtersigaretten niet schade lijk kunnen zijn, bepaalt naar de mening van dr. Meinsma mede het aantal sigaretten, dat wordt gerookt. Een betere kennis van zaken zal zijns inziens het rook gedrag omgekeerd beïnvloeden. De export van consumptie- en fabrieksaardappelen gaat in een gelijkmatig tempo door. Van het begin van het oogstjaar tot en 67) Hij drukte zich tegen de proes tende kerel aan, zodat die even ophield met zijn geknoei. „Schiet dap ook op," mopperde Daan gemelijk. „Kalm aan, vader, dan breekt je lijntje niet," meende de ander met iets dreigends in zijn stem, wat Daan deed inbinden, niet omdat hij bang was voor geen twee zoals deze maar omdat ieder wederwoord het wassen maar langer zou doen duren en elke minuut oponthoud vanavond vermeden moest worden. Even later trapte hij op zijn ouwe, gebrekkige fiets in de rich ting van de stad met de vage, maar nimmer geheel wijkende angst, dat de roestige en niet meer soepele ketting op een ge geven ogenblik zou breken. „Ik moet er nou toch maar eens een nieuwe afnemen, vóór het brokken worden," dacht hij. "Ja, hoe vaak had hij dat al ge dacht? Misschien wel iedere avond. Maar het had er nooit van kunnen komen. Van dag op dag was het steeds uitgesteld. Omdat de ketting het nog deed en er al door wat anders was geweest, dat vóór moest gaan. Nou, misschien over een paar maanden, als de kerstfooien van de abonnees loskwamen, hoewel die ook zo dik niet meer waren. Het geld werd duur voor de meeste mensen, ook als ze niet zonder werk waren. Over een paar maanden. Misschien was 't dan niet eens meer nodig. Nee, misschien niet. Als ze nou vanavond eens hoor den, dat de zaak in orde was? Dan kon hij een hele nieuwe fiets kopen. Laatste vergadering, stond er op de briefkaart. Laatste verga dering. Hoe je het ook bekeek; dat kon niet anders betekenen, dan dat de zaak afgehandeld was en dat ze vanavond zouden weten hoe of wat. Op dit ogenblik wisten ande ren, die neef en die advocaat en nog een paar ingewijden, of ze rijk waren of even arm als vroe ger. Daan verwonderde zich erover, dat hij helemaal niet opgewon den of vreselijk nieuwsgierig was. Wat had dat nou te beteke nen? Kon-ie dan niet meer warm lopen? Zelfs niet voor zoiets als dit? Hadden de ellende, die hij de laatste jaren had doorgemaakt, de werkloosheid, de ziekte van Emmie, de teleurstellingen en de verbittering hem dan zó afge stompt, dat zijn innerlijk grauw was geworden, grauw als de klei, waarin hij dag in dag uit stond te scheppen, dat het geen greintje licht meer kon reflekteren? Dat was vroeger toch anders geweest. Vroeger. Ja, vroeger. Toen hij nog werk had in zijn eigen vak, waar hij van hield. Wat kon hij toen warm lopen voor prettige dingen. Kleinigheidjes vergeleken bij dit: een erfenis van miljoe nen. Toen kon hij uitgelaten en mal zijn bij een uitstapje: een dagje fietsen naar het Gooi, naar Zand- voort. Zo uitgelaten en mal, dat Riek hem wel eens had moeten temperen. En nou? Schei uit. Triest en grauw en dof, dat was het hele leven. Misschien was dit hele ge val wel te groot, te onoverzichte lijk voor hem. Misschien zou hij blijder zijn geweest met een vas te baan van honderd gulden in de week. Het enige, wat hem nog kon schelen, was de gezondheid van Emmie. En daar zat zó weinig hoop in. Brandde je hart niet af van wanhoop, als je dat lieve, tere gezichtje bekeek? Vrat je je na gels niet af van angst, als je haar hoorde hoesten die akelige, dro ge, rauwe hoest, die de pest was voor haar zwakke longetjes? En dat je er niks, niks aan kon doen. Zwitserland, had de dokter ge zegd; een jaar of twee jaar hoge, droge lucht, dan zou ze er over heen zijn en hoefde geen mens zich meer zorgen te maken. Ja, die dokter had gemakkelijk praten. Die zei maar en haalde zijn schouders op, als je vroeg waar de centen voor zoiets van daan moesten komen. O, hij zou geen kwaad van de dokter zeggen. Dat niet. Die man had genoeg zfjn best gedaan voor Emmie, daar niet van. Het was aan hem te danken, dat het kind zes weken in een vakantiekolonie was geweest, nou een goed jaar geleden. Nou ja, zes weken. Maar wat had het geholpen? Natuur lijk had het haar goed gedaan. Dat was haar aan te zien geweest. Maar nou was ze weer even ver en loerde het gevaar opnieuw. Het gevaar, dat de longetjes de strijd zouden opgeven. En dan was het gauw gebeurd. Dat wist hij maar al te goed. Als de tébé zo'n kind eenmaal te pakken had, dan was er geen redden meer aan. Ja, hij wist het, dan, dan, had de dokter laten doorschemeren, dan zou er wel kans zijn op uit zending naar een sanatorium. Dan, ja, als het eenmaal te laat was. Als het kind voor haar hele leven ongelukkig en op zijn minst getekend was. Waarom nou dan niet? Waarom dan niet, nu ze nog gered kon worden? Waarom wachten tot het te laat was? Waarom? Waarom? Vraag maar raak, Daan Meyeringh. Geen mens, die je op die vraag antwoord geeft. (Wordt vervolgd. vancfe. DE ^pakjes margarine on$ succes! weekm week ut b i hele Uben fl» nyk gevulde GRONINGER OF GEMBER appblÖIPJQJ ^blikjes fiijer$too§59 Pamiiiebube adem (Via VV DAT IS PBUS®SLA& literblik grote pok knoppend zoe.b-z.uun attydinde pny&slag pen literblik V/SScENS Z, DAC-HBtMANs' Op rijksweg 48 nabij het dorp Rheden is dinsdagmorgen de 34- jarige vrachtautochauffeur M. R. Schelfhorst uit Almelo bij een aanrijding om het leven gekomen. De bestuurder van deze met krat ten bier geladen vrachtwagen reed met volle snelheid op een vóór hem afremmende truck met oplegger. De chauffeur raakte tussen de brokstukken van zijn wagen was od slag dood.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2