De Verenigde Staten blijven bereid maar de San Antonio-formule wordt gehandhaafd 0e Than! naar Parijs Overleg lussen regering en amblenaarsbenden in een impasse De Belgische regeringscrisis en buitenlandse de politiek Intussen gaan bombardementen op Noord-Vietnam dag en nacht door RIDIO DE KOCK HET WEER WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 24e Jaargang— No. 7138 Situatie in Thailand ernstig Vergelijking met Amerika's burgeroorlog Bemiddelaar in Hanoi? Kabinet niet bereid Kernwapens „ondenkbaar" Vervroegde verkiezingen? Kindertoeslag Koninklijke gelukwensen naar Grenoble DODE EN DRIE ERNSTIG GEWONDEN BIJ FRONTALE BOTSING Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Xnnk. bii abonnement: TERNEUZES DJrooteur-Hoofdredactenri van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. HUE (Zuid-V ietnam): Ameri kaanse mariniers verzamelen wapens van gedode vietcongstrij- ders bij liet provinciale hoofd kwartier. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Na een vergadering van niet minder dan drie uur is de cen trale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaren zaken niet tot overeenstemming gekomen. Staatssecretaris mr. C. van Veen van binnenlandse zaken, die de vergadering der centrale commissie had bijgewoond, deel de aan de hand van een door alle deelnemers in gezamenlijk overleg opgesteld communiqué mee, dat de grootst mogelijke meerderheid der personeelsdele- gatie alleen dan bereid bleek de suggestie der vaste commissies voor binnenlandse zaken en voor financiën uit de Tweede Kamer voor heropening van het over leg over kindertoelagenregeling ih>illÜiili'iiijj'iii)vaiii De Verenigde Staten zijn bereid Noord-Vietnam de agenda te laten opstellen, wanneer het over een vredesoplossing zou willen onder handelen, zo verklaarde president Johnson maandagavond tijdens een bijeenkomst met redacteuren van een aantal Amerikaanse schoolkranten. Hij zei, dat hij bij zijn streven naar vrede zo ver was gegaan als voor een rechtschapen persoon mogelijk was. Antwoordend op vragen van de scholieren-journalisten deed John son een dringend beroep op I'anoi hem te laten weten, dat „Genève de plaats en morgen het ogenblik" voor onderhandelingen is. De Ver enigde Staten zouden zelfs bereid zijn de punten, die Hanoi naar voren zou brengen, het eerst te behandelen. Johnson zei zijn „San- Antonio-formule" te zullen hand haven als geldige basis voor on derhandelingen over vrede in Viet nam in weerwil van het offensief, waarmee de vietcong het nieuw jaarsbestand torpedeerde. Hij hernieuwde zijn aanbod om de bombardementen te staken en snel besprekingen te beginnen, als de andere partij zou laten weten dat deze vruchtbaar kunnen zijn. „Wij zijn bereid morgen samen te komen, maar wij- zullen niet capi tuleren", aldus het Amerikaanse staatshoofd, die daaraan de waar schuwing vastknoopte dat de tegenstander geen voordeel mocht trekken uit een gevechtspauze. Johnson zei verder dat de toe stand ln Thailand er ernstig uit ziet. Als de Verenigde Staten aan agressie toegaven, zouden volgens hem andere landen in gevaar wor den gebracht. Als voorbeeld haal de hij Indonesië aan, dat niet was gezwicht voor communistische druk. Het zou misschien anders zijn geweest als wij hadden gehandeld, alsof wij er niets mee te maken hadden zoals Chamberlain deed (de Britse premier, die toegaf aan de eisen van Hitier). President Johnson heeft ver klaard, dat de V. S. het in Vietnam zullen uithouden, zoals Abraham Lincoln dat in de tijd van de Ame rikaanse burgeroorlog heeft ge- daaa.om jde.uni.e.te behouden. De Mi»! president sprak ter herdenking van het feit, dat Lincoln 159 jaar ge leden werd geboren. Volgens hem wijzen de meeste Amerikanen het isolationisme af. „Soms zijn wij gedwongen ons geloof te steunen met staal, zoals Lincoln dat heeft gedaan". Zonder Vietnam met name te noemen trok het staatshoofd een vergelijking met de situatie in dat land. Hij zei dat Lincoln tijdens de burgeroorlog te horen had ge kregen, dat de strijd te lang en verkeerd was. Ook Lincoln zag Amerikanen sterven, hij zag hon ger en armoe. Hij was bedroefd maar vastberaden, steeds over tuigd van zijn taak, Lincoln hield vol, dat zullen wij ook doen, aldus de president. Een afgezant van president Johnson zou zich vorige maand in Hanoi hebben bevonden om te pra ten over de mogelijkheid van een staken der bombardementen en het openen van onderhandelingen. De missie mislukte toen de viet cong het nieuwjaarsbestand ne geerde en een offensief opende. Dit is in het afgelopen weekend gezegd door de Amerikaanse sena tor Pucinski. Volgens hem was de bemiddelaar geen Amerikaan, maar hij wilde de nationaliteit niet onthullen, omdat de man nog steeds in Hanoi zit en misschien nog een nuttige rol zou kunnen vervullen bij eventuele vredescon- tacten. (Zie verder Pag. 5.) Cafifabua soep.die is pas lekker! Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties, die dinsdagavond uit Londen naar New York zou terugkeren, heeft zijn plannen abrupt gewijzigd en vliegt vandaag naar Parijs, ver moedelijk voor besprekingen over Vietnam. Thant heeft de afgelo pen dagen behalve Londen ook Nieuw Delhi en Moskou bezocht waar hij de vooruitzichten voor vredesbesprekingen naging. Volgens diplomatieke waar nemers zal de secretaris-generaal in Parijs mogelijk Noordvietna- mese vertegenwoordigers ont moeten, onder wie Mai Van Bo, het hoofd van de Noordvietna- mese missie in de Franse hoofd stad. Uit goede bron wordt ver nomen dat hij in ieder geval een gesprek zal hebben met de Fran- SAIGON: Geïmproviseerde „ten ten" op straat in de Zuidvietna- mese hoofdstad, na de gevechten met de vietcong in de Chinese wijk Cholon. Ontelbare mensen zijn hun huizen verloren. se minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, en mis schien ook met president De Gaulle. Vorige week heeft Thant ook in Nieuw Delhi, waar hij de wereldhandelsconferentie toe sprak, met een vertegenwoordi ger van Hanoi gesproken. Britse funktionarissen maakten duide lijk dat het besluit om niet naar New York terug te keren, van Thant zelf was uitgegaan en dat hij niet om nieuwe besprekingen met Britse ministers had ver zocht. Slechts een half uur vóór zijn vliegtuig uit Londen zou vertrekken, had de secretaris generaal zijn boeking geannu leerd. Zijn bagage was al op het vliegveld en werd later terugge bracht naar zijn hotel. Oe Thant heeft dinsdag met premier Wilson en minister van buitenlandse zaken Brown de kwestie-Vietnam en andere we reldproblemen besproken. Wilson noemde dinsdag in het lagerhuis, nadat hij met Thant de lunch had gebruikt, de kloof tussen de standpunten van Washington en Hanoi „werkelijk heel smal". De verhevigde strijd van de afgelo pen twee weken had het echter alle betrokkenen moeilijker ge maakt de nog geringe afstand te overbruggen. e.d. in overweging te nemen, als het kabinet zou terugkomen op de butgettaire redenen die mede tot de voorstellen aanleiding heb ben gegeven. Staatssecretaris Van Veen heeft de vergadering meegedeeld dat het kabinet aan deze eis niet kan voldoen. Het kabinet is van oor deel dat. daargelaten de eerder ingenomen standpunten in het overleg, heropening van het overleg op basis van de sugges tie van de vaste commissie mo gelijk is en zin heeft. Alleen de r.k. centrale heeft zich bereid verklaard in eigen kring na te gaan of de door de De Belgische regeringscrisis brengt geen wijziging in de be voegdheid van de minister van buitenlandse zaken, Harmei, om zijn land op internationale con ferenties te vertegenwoordigen. Wel zal het moeilijk zijn nieu we internationale en ook E.E.G.- besluiten te nemen, als daaraan financiële consequenties voor de volgende regering zouden zijn verbonden, zo heeft de woord voerder van het ministerie "van buitenlandse zaken dinsdag in Brussel verklaard. De Belgische regeringscrisis behoeft derhalve geen moeilijk heden op te werpen voor de ver dere ontwikkeling van het Bene- luxplan voor nauwe samenwer king met Groot-Brittannjë en de andere kandidaatleden van de Europese gemeenschap. Met dit plan zijn immers geen financiële consequenties verbonden, aldus de woordvoerder. De Belgische regering acht het „ondenkbaar", dat de Verenigde Staten in Vietnam strategische kernwapens zouden gaan gebrui ken. Wij achten het gebruik van deze wapens in dit soort oorlog ondenkbaar, zo verklaarde dins dagochtend de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Brussel op vra gen hierover. Hij voegde hieraan toe, dat de minister van buitenlandse zaken geen contact over deze kwestie met de Amerikaanse autoriteiten heeft gehad, omdat men in Brus sel niet de indruk heeft dat de Amerikaanse regering het ge bruik van kernwapens in Viet nam overweegt. Voorts deelde hij mede, dat de Nederlandse regering de Belgi sche officieel op de hoogte heeft gebracht van de motie, die de Twede Kamer de vorige week inzake Vietnam heeft aangeno men. In politieke kringen in Brus sel acht men het mogelijk, dat koning Boudewijn zijn beraad slagingen hedenmiddag zal be ëindigen en de Vlaamse senator P. W, Segers met een informatie- opdracht belasten. Segers, een senator van de christelijke volks partij (C.V.P.) en minister van staat, heeft deze taak indertijd ook vervuld voor de vorming van de nu afgetreden regering- V andenboeynants In de Brusselse politieke krin gen geloofde men dinsdagmid dag ook, dat de informateur wel enige dagen werk zou hebben en waarschijnlijk tot de conclusie zou komen dat vervroegde ver kiezingen moeten worden uit geschreven. Segers woonde overigens dins dagmiddag in Brussel de eerste officiële vergadering bij van Vlaamse en Waalse C.V.P.-lei- ders sedert de crisis vorige week woensdag uitbrak over de Vlaam se eis voor overplaatsing van Leuven-Frans naar Wallonië. Koning Boudewijn heeft maan dagmiddag en dinsdag na zijn raadpleging van politieke lei ders sedert het midden van de vorige week enkele figuren uit de Belgische economische werld geraadpleegd, o.w. de gou verneur van de nationale bank, de voorzitter van het verbond der Belgische nijverheid en de voorzitter van het Vlaams econo misch verbond. kamercommissies geformuleerde suggesties een basis zou kunnen zijn voor heropening van het overleg. Deze centrale heeft de staatssecretaris verzocht de zaak opnieuw in het kabinet aan de orde te stellen teneinde de bud gettaire overwegingen in het belang van het overleg terug ts nemen. In de vaste commissies voor binnenlandse zaken en voor ambtenarenzaken en pensioenen uit de Tweede Kamer was aan gedrongen op heropening van het overleg over de door het kabinet voorgestelde wijzigingen in de kindertoeslagenregeling voor ambtenaren, het verplaat- singskostenbesluit en de premie- spaarregeling. De suggestie van de kamer commissies hield ln, dat vooraf gaande aan de vergadering van de centrale commissie aan de centrale organisaties van de amb tenaren zou worden meegedeeld dat als het overleg zou wor den heropend een eventueel gewijzigde beslissing over de voorstellen zou worden gehono reerd met een wijziging van de begroting voor 1968. Maandag hadden de minister en de staatssecretaris uitvoering gegeven aan die suggestie en de voorzitters der centrale organi saties meegedeeld, dat zij bereid waren op die basis het overleg weer te beginnen. In de vergadering van giste ren zijn moeilijkheden gerezen bij de interpretatie van de for- mulie, zoals de kamercommis sies in hun suggestie voor her vatting van het overleg aan de hand hadden gedaan. Een datum voor een volgende vergadering der centrale com missie is niet vastgesteld. Koningin Juliana heeft maan dag telegrafisch de Nederlandse damesschaatsploeg in Grenoble gelukgewenst met de behaalde resultaten. Bij een frontale botsing tussen een Belgische vrachtauto met aanhangwagen en een personen auto, waarin vier bouwvak arbei« ders zaten, is maandag op de Heerderweg in Maastricht de be stuurder van de personenauto, de 27-jarige M. Kraft uit Maastricht om het leven gekomen. De drie inzittenden van de wagen werdert met ernstige verwondingen naa? een ziekenhuis gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de personenauto, na eerst op de lln« kerweghelft te hebben gereden» naar rechts zwenkte en daas tegen de Belgische vrachtwagen botste, die was uitgeweken om tg trachten een aanrijding met dé personenauto te voorkomen. TIJDELIJK REGEN Ons land bevond zich het afge lopen etmaal in het overgangsge bied tussen een kleine depressie die over zuid-Scandinavië naar het oosten trok, en een omvang rijk lagedrukgebied ten zuidwes ten van de Golf van Biscaje. Een frontensysteem van de Scandinavische depressie veroor zaakte in de noordelijke provin cies veel bewolking, waaruit wat lichte regen en motregen is ge vallen. In de zuidelijke provin cies was er weinig wind, hetgeen ertoe bijdroeg, dat vooral in Zee land geruime tijd mist voor kwam. In Limburg daarentegen scheen in de ochtend de zon, waarbij het kwik opliep tot 10 graden. Een regenfront van de depressie zuidwestelijk van de Golf van Biscaje trok over Frankrijk naar het noordoosten en over Enge land naar het noorden. Het gaat vergezeld van veel bewolking en ZON MAAN op onder OP onder Febr. 14 7.59 17.50 18.04 8.34 15 7.57 17.52 19.20 8.49 15 7.57 17.52 19.20 8.49 16 7.55 17.54 20.55 9.01 een regenzone. Het vormt de voorste begrenzing van zachte lucht. Het laat zich aanzien dat het vandaag ook in ons land veel be wolking zal veroorzaken. Een deel van het regengebied zal over ons land naar het oosten trekken. Het zal daarbij op sommige plaat sen wat langer en intensiever kunnen regenen dan elders. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met tijdelijk regen en motregen, vooral in d( zuidelijke provincies. Zwakke to' matige wind tussen zuid en oost Merendeels dezelfde temperatu ren als gisteren. WOENSDAG 14 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.58 219 Terneuzen 2.34 2.55 Hansweert 3.08 3.29 Walsoorden 3.07 3.28 DONDERDAG 15 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.38 3.00 3.14 3.38 3.48 4.10 3,47 4.09 l Y

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1