PROVINCIAAL NIEUWS Verwen met goud Marktberichte» GESPREK DELEGATIES KABINET EN STICHTING VAN DE ARBEID Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE 8PAARPLAN VERKEERSONGELUKKEN TIJDENS HET WEEKEND Twee slachtoffers bij brand in Baambrugge 9 Maandag 12/dinsdag 13 februari 1968 Terneuzen Aardenburg Axel Hansweert Sas van Gent Sluis Leraar bestal eigen leerlingen Dl NGEMANSE Schandaal in Rome Amerikaanse studenten vasten Nederland kiest mengprijssysteem voor suikerbieten Acties taxichauffeurs opgeschort Vliegtuig stort op brug in San Francisco DE VKIJE ZEEUW Fagina 3 Scheldebank overgenomen door. Amro-bank? Naar verluidt zal de Schelde bank. N.V., één der weinige over gebleven zelfstandige banken in de provincie Zeeland, worden overgenomen door de Amster damRotterdambank. Enige weken geleden is de di- rekteur van de Scheldebank, de heer J. W. v. d. Doel, plotseling overleden. De gedachte aan sa menwerking met een grote bank, die reeds eerder overwogen was, is toen actueel geworden. Als waarnemend direkteur heeft daarna gefungeerd jhr. Van Hol- the tot Echten van het bankiers huis Mees en Hope. Deze heeft echter het oog op de nieuwe ont wikkeling inmiddels ontslag ge vraagd en gekregen. Van de zijde van de Amro-bank in Amsterdam verneemt 't A.N.P. nader, dat zij inderdaad over weegt een bod te doen op de aan delen van de Scheldebank. Propaedeutisch examen Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het pro paedeutisch examen mijninge nieur de heer G. A. van der Straaten uit Terneuzen. Dieven op pad Dit weekend is een dief of zijn dieven actief geweest op het zoe ken naar buit, maar zijn er slecht afgekomen. Zondagmorgen werd ontdekt dat in het gebouw van de Wa terleidingmaatschappij aan de Axelsestraat door het vernielen van een ruit een bezoek was ge bracht aan de lokalen van dit gebouw, waar alles werd door zocht, doch niets van hun ga ding werd gevonden. In het houten bijgebouwtje van de padvinders, staande in het sportpark, werd op dezelfde wij ze binnengedrongen, maar ook hier had de jeugd er wel voor gezorgd dat er niets te vinden was. Tenslotte werd hedenmorgen door de leerkrachten van de Hervormde school bemerkt dat aan de achterzijde van de school een grote ruit van 1.60 meter bij 40 cm, was ingedrukt en alle lokalen waren bezocht. De buit bedroeg slechts 2 aan spaargeld. Benoemingen Bij de afdelingen bouw- en woningtoezicht en reiniging van de dienst van openbare werken zijn door burgemeester en wet houders benoemd de heren E. van Bunderen te Hengstdijk en Chr. van den Ende te Zaamslag. Koreaanse kinderen in Nederlandse gezinnen Een Terneuzense aktiegroep probeert op korte termijn Ko reaanse weeskinderen naar Ne derland te halen. „In Nederland willen 640 gezinnen een kind adopteren", aldus mevr. W. Kes. uit Terneuzen. „De regering ver strekt echter geen inreisvisa". De door de minister van justitie sa mengestelde commissie, die de adoptiemogelijkheden onder zoekt, werkt naar het inzicht van de groep veel te langzaam. De groep wil het humanistisch ver bond en zo mogelijk ook andere organisaties pressie laten uit oefenen om de opnameprocedure te versnellen. In Korea heerst een nood situatie: 40 procent van de kin deren verblijft in Koreaanse weeshuizen. Het zijn voor een groot deel kinderen van Ameri kaanse vaders. De Koreaanse re gering stelt voor opname van deze kinderen in buitenlandse gezinnen slechts als eis, dat de kinderen goed geplaatst zullen worden. De Nederlandse regering heeft tot nu toe slechts toestemming gegeven om de kinderen voor een „voedingskuur" van hoogstens 12 weken in Nederland te laten ver blijven. Verzoeken voor een langer verblijf worden afgewezen om dat de commissie, vertegenwoor digers van de voogdijverenigin gen en de Kamerleden Boertien (a.r.) en Scholten (c.h.u.), deze materie nog in onderzoek heeft. De heer R. van Hulst, lid van de Terneuzense aktiegroep, zegt: „Het gaat erom, het formalisme van het ministerie van justitie te omzeilen, omdat er ee.n noodsi tuatie is ontstaan". Mevrouw Kes weerlegt het argument, dat de Koreaanse kinderen niet geaccep teerd zouden worden in de Nederlandse gezinnen: „Uit brie ven van gezinnen, die Koreaanse kinderen enkele weken in huis hebben gehad, blijkt dat er een goede verstandhouding kan be staan tussen kind en pleeggezin". Zij wijst er ook op, dat in de om ringende landen wel kinderen worden opgenomen. „De mensen op sleutelposities in Nederland zijn te laks", aldus de heer Van Hulst. „Als bezwaar voeren ze aan, dat er in Korea geen instantie zou zijn die deze zaken regelt". Flora en fauna van de Braakman In het gebouw van de Aarden- burgse sociëteit werd een bijeen komst gehouden van de vogel- beschermingswacht in West Zeeuws-Vlaanderen, waar de heer C. Riemslag een groot aan tal dia's vertoonde over de flora en de fauna in de Braakman. waren via een geluidsband te horen. Een aantal zeldzame opnamen kon de heer Riemslag daarbij vertonen, die voorts blijk gaf van een grote kennis over het leven van plant en dier. De bijeenkomst was druk bezocht, o.m. door de school gaande jeugd. Voorzitter J. L. van Leeuen uit Oostburg bracht de heer Riemslag dank voor zijn instructieve uiteenzetting. Auto tegen afrastering Vrijdagavond omstreeks half elf is de Axelaar E. J. D. D. met z'n personenauto, die van de Crijnssenstraat de Kanaalkade wilde oprijden, vermoedelijk door een te hoge snelheid in de bocht de macht over het stuur kwijt geraakt en tegen een ste nen afrastering van het perceel van de fam. B. terechtgekomen. Niet alleen de auto werd flink be schadigd, maar ook de afrastering werd voor een belangrijk deel vernield. Schoorsteenbrandje Zaterdag omstreeks 't middag uur ontstond brand in de schoor steen van de woning van de fam. De K. aan de Stationsstraat te Axel. De brandweer was snel ter plaatse en wist uitbreiding van de brand te voorkomen. De schade bleef hierdoor miniem. Belgisch scheepje op de Schelde overvaren Op de Westerschelde nabij Bath is zondagavond omstreeks half acht het Belgische motor jachtje „Pija" overvaren. Het scheepje zonk. De vijf opvaren den werden door een passerend schip opgepikt en in de haven van Lillo (België) aan wal gezet, van waar zij naar een ziekenhuis in Antwerpen zijn vervoerd. Eerste deel van brug op z'n plaats Het driedaags reuzentransport Kinderdijk-Sas van Gent is ten einde: zaterdagmorgen arriveer de het 570 ton zware draaibare brugdeel voor de in aanbouw zijnde kanaalbrug. Woensdag waren, zoals gemeld, drie sleep boten met de staalconstructie vertrokken van het bedrijf van de firma Kloos en Zonen in Kin derdijk. Op de tocht passeerde het ijzeren gevaarte 15 bruggen en sluizen, waarvan alleen de Vlissingse keersluis enkele moei lijkheden opleverde. Het laatste gedeelte van het transport Ter- neuzen-Sas van Gent rondde men zaterdagmorgen om half tien af. 's Middags om vier uur zat de stalen draaibrug al op zijn plaats, een karwei dat oorspronkelijk een uur later gepland was. De drie bokken waarop de brug rustte, werden met een grote hoeveelheid water tot zinken ge bracht, waarna de constructie op de betonnen pijlers van de on derbouw belandde. Over twee weken gaat men het tweede deel van de draaibrug vervoeren. De nieuwe kanaalverbinding wordt waarschijnlijk in augustus of september in gebruik genomen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Sluis kwam in spoedeisende zitting bijeen. Besloten werd over te gaan tot verbetering en uitbrei ding van de algemene begraaf plaats, een en ander overeenkom stig een plan, dat was opgesteld door de Ned. heidemaatschappij. Omdat dit project kan worden uitgevoerd in DACW-verband, komt het voor rijkssubsidie in aanmerking. De totale kosten zul len 51.700 bedragen en de rijks subsidie bedraagt f 14.100 voor arbeidslonen en 1316 als bij drage in de aan te brengen be planting. Besloten werd tevens de alge mene politieverordening te wijzi gen, waardoor het aan particulie ren^ wordt verboden meer dan vier volwassen honden in hun bezit te hebben. Het besluit was een gevolg van de recente ge beurtenissen in de wijk Sint Anna ter Muiden. KANAAL VAN TERNEUZEN Aantal geloste/ geladen schepen op het Nederlands gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneu zen over de maand januari 1968. ZEEVAART aantal B.r.t. Totaal geschut 570 484.650 Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ Dow Chemical Terneuzen Sluiskil Axel Sassing Sas van Gent 14 51 7 5 5 145.453 49.858 9.482 1.167 2.042 BINNENVAART aantal Totaal geschut 4.646 Gelost/geladen te: Rede Terneuzen/ VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden in totaal aan gevoerd 1555 dieren, zijnde: 1211 slachtrunderen en 344 var kens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,60ƒ4,95, le kwal. ƒ4,10 ƒ4,50 2e kwal. ƒ3,65—ƒ3,90, 3e kwal. ƒ3,45ƒ3,60; varkens: le kwal. 2,242,27, 2e kwal. ƒ2,18ƒ2,24, 3e kwal. ƒ2,15 ƒ2,18; stieren ƒ4,204,70; worstkoeien 3,20-3,45; slacht- zeugen 1,601,70; zware var kens 1,952,05. Alles per kg. De aanvoer van slachtrunde ren /was als vorige met redelij ke handel en iets stijvere prij zen; varkens: aanvoer iets kor ter, redelijke handel, prijzen iets stijver. Dow Chemical Terneuzen Sluiskil Axel Sassing Sas van Gent 93 345 316 18 155 ton 2.792.545 98.392 179.842 245.322 8.314 74.709 De Rotterdame politie heeft dit weekeinde de 29-jarige leraar B. V. uit Rotterdam gearresteerd in verband met een serie diefstallen van portemonnaies die eigendom waren van een aantal van zijn leerlingen. De zaak kwam tot een oplossing nadat mede door ver schillende publikaties over deze affaires waarbij melding werd gemaakt van al of niet nodig ge achte fouilleringen van ver dachte leerlingen door de politie te Rhenen, verband werd gelegd met een serie diefstallen bij pre dikanten in Rhenen, Wageningen en ook Bennebroek, waar men V. zocht. De Rotterdamse politie hield de leraar daarop aan en na enige verhoren bekende deze ook de diefstallen van portemonnies uit de kleiding van zijn leerlin gen. De door de leraar in Rotter dam gepleegde misdrijven betref fen een bedrag van 800. BRAND IN FRANEKER LANDBOUW COÖPERATIE In het fabriekscomplex van de Franeker landbouwcoöperatie is zaterdagavond omstreeks half negen een felle brand uitgebro ken op de eerste verdieping. De brand breidde zich uit tot de lijnkoekafdeling op de zolder. Tientallen tonnen veekoeken gin gen verloren. De plaatselijke brandweer, ge assisteerd door die van Leeu warden, had het vuur om kwart over tien onder bedwang. De juiste omvang van de schade is nog niet vastgesteld. ROTTERDAM: In de Rotterdam se haven arriveerde dezer da gen een grote helicopter voor de de K.L.M.-Noordzee Helicopter N.V., een dochtermaatschappij van de K.L.M. Het toestel, een Sykorski S 61 N, biedt plaats aan ca 26 personen en zal hoofdzake lijk gebruikt worden voor de be voorrading van booreilanden. De thuishaven is Schiphol. Parelring met prachtig ge cultiveerde oesterparels. Er is keuze uit diverse modellen met 1, 2 of meerdere parels. Afge beeld ziet U een klassieke slagring. Prijzen vanaf f45.- AXELSESTRAAT 46 TERNEUZEN De gepensioneerde directeur- generaal van het Italiaanse insti tuut voor sociale zaken, Aldo Cattabriga, wordt met zes andere leidende personen van het insti tuut verdacht van corruptie. Cattabriga wordt ten laste ge legd, dat hij in 1958 als voorzitter van een door hem opgerichte woningbouwvereniging dank zij valse verklaringen van het insti tuut een stuk bouwgrond voor 'n spotprijs heeft gekocht. Toen hij vier jaar geieden met pensioen ging, is hem een som ineens van een half miljoen gul den en een maandelijks bedrag van 4500 gulden toegezegd, zo meldt het Turijnse blad La Stam pa. Ongeveer 400 studenten van de Amerikaanse universiteit te Har vard, Radcliffe en Boston zijn maandag begonnen met een vas tenperiode van vier dagen uit protest tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. In die vier dagen zullen zij alleen koffie en thee zonder melk en suiker ge bruiken. De ruimte onder de kerk in Harvard is ingericht als „vas- tencentrum", waar de studenten hun koffie en thee kunnen ge bruiken en op elk gewenst tijd stip medisch advies kunnen krij gen. De minister van landbouw en viserij heeft, in overeenstemming met de adviezen van het Land bouwschap en het Suikerbedrijfs leven. besloten binnen het kader van het gemeenschappelijke sui kerbeleid, dat in de E.E.G. op 1 juli aanstaande van kracht wordt, het zogenaamde mengprijssys teem toe te passen. Dit is meege deeld door het ministerie van landbouw en visserij. Deze beslis sing, welke voor de komende drie oogstjaren geldt, houdt in dat de suikerbietenprijs die in de komende jaren aan de producen ten kan worden uitbetaald afhan kelijk zal zijn van de omvang van de suikerproduktie in ons land. Blijft deze produktie binnen het aan Nederland toegewezen E.E.G.-basiskwantum van 550.000 ton. overeenkomende met een suikerbietenareaal van ongeveer 90.000 hectare, dan bedraagt de garantieprijs per 1000 kilogram bieten met een suikergehalte van zestien procent 61,94 exclusief de opbrengst van de pulp. Gaat de produktie genoemd kwantum te boven dan is er de mogelijk heid dat een korting op deze prijs zal worden aangebracht. Of dit het geval zal zijn en in welke mate is mede afhankelijk van de ontwikkeling van de produktie in de andere E.E.G.-lidstaten. Minister ir. P. J. Lardinois heeft, in overeenstemming met het desbetreffende bedrijfsleven, vooral gekozen voor vorenbe doeld systeem van gemiddelde suikerbietenprijzen omdat dit systeem het beste aansluit aan de tot dusverre in Nederland gel dende praktijk. Een systeem van „quotum-bepaling per producent en verschillende prijzen per quo tum en per producent, waartoe de E.E.G.-marktordening voor sui ker eveneens de mogelijkheid laat, stuit in Nederland op grote bezwaren van technische aard en laat weinig ruimte voor speciali satie". De drie samenwerkende bon den van vervoerspersoneel heb ben van de F.N.O.P. een uitnodi ging ontvangen tot heropening van het overleg over een lande lijke c.a.o. voor het huurauto- en taxibedrijf. Bij dit overleg wordt ook de andere werkgeversorga nisatie, de K.N.V.T.O., betrokken. De drie werknemersbonden, die na het mislukken van het vorige landelijke overleg over de c.a.o.-1967 tot plaatselijke akties zijn overgegaan in enkele ge vallen al met succes zullen de nu nog lopende akties (o.m. in Utrecht, Groningen en Den Haag) opschorten om voorrang te geven aan het heropend landelijk over leg dat zeer binnenkort zal be ginnen. Vanavond komen in het gebouw van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid (aan de Zeestraat) in Den Haag delegaties uit het kabinet en uit het bestuur van de stichting van de arbeid samen omdat het kabinet er be hoefte aan heeft een gesprek te hebben met het bedrijfsleven over de economische situatie in het al gemeen en over de ontwikkeling op het gebied van de loonpolitiek in het bijzonder. Van de kant van het kabinet zullen de ministers B. Roolvink, van sociale zaken en volksgezond heid, mr. L. de Block, van econo mische zaken, en ir. P. J. Lardinois van landbouw en visserij, aan dit gesprek deelnemen. Aanleiding tot dit gesprek zou mede kunnen zijn, wat de loon politieke kant betreft, het feit dat minister Roolvink het college van rijksbemiddelaars, overeenkomstig de gedragsregels voor een vrijere loonpolitiek tijdens de tot 1 juli aanstaande geldende overgangs fase, heeft verzocht hem te advi seren over het al dan niet onver bindend verklaren van bepalingen van tot nu toe vier collectieve ar beidsovereenkomsten. Die arbeids overeenkomsten zijn afgesloten tussen partijen in het schoonmaak bedrijf, in het glazenwasersbedrijf de lederwarenindustrie en de goud- en zilverbranche. Een lesvliegtuig van de Ame rikaanse marine is zondag tijdens mist tegen de 12 kilometer lange brug gevlogen, die San Francisco over de baai van San Francisco verbindt met Oakland. Het toes tel explodeerde en stortte in de baai. Men vreest dat de twee be manningsleden zijn omgekomen. Op de brug, waar het verkeer meestal erg druk is, werd nie mand getroffen. De bovenste ver dieping werd voor het verkeer af gesloten. klBV Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarpian. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Misschien Is het Premie Spaarpian ook lef3 voor 0. Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Auto tegen boom: één dode In de nacht van zaterdag op zondag is op de hoofdweg bij Marum in Groningen een auto tegen een boom gereden. De naast de bestuurder zittende twintigjarige G. de Wind uit Boerakker verloor het leven. De bestuurder, zijn 25-jarige broer, kwam er met lichte verwondin gen af. Hij was in 'n bocht recht door gereden, waardoor zijn wagen frontaal tegen een boom terechtkwam. K.R.O.-medewerker omgekomen Een verkeersongeluk op de Hilversumse straatweg te Baarn heeft zaterdag het leven gekost aan de 56-jarige K.R.O.-medewer ker H. J. A. Nijkamp uit Hilver sum. De heer Nijkamp moest tijdens een inhaalmanoeuvre plotseling uitwijken voor tegenliggers. Hij kwam eerst in de berm terecht en trachtte vervolgens weer op de rijbaan te komen. Op twee wielen schoot zijn wagen tussen twee ingehaalde auto's de weg weer op. De heer Nijkamp viel uit de auto en bleef met ernstige verwondingen aan d hoofd en in wendige kneuzingen op de weg liggen. Enkele uren na het onge val is hij in het ziekenhuis te Baarn aan zijn verwondingen overleden. Auto uit de bocht: één dode Op de rondweg te Wouw is gis teren de 19-jarige P. J. van L. uit Roosendaal met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Zijn medepassa- giere, de 25-jarige mej. M. R. Kirckaart uit Roosendaal, is later aan de verwondingen in het zie kenhuis aldaar overleden. Man onder invloed reed in op omstanders bij ongeval In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een man onder in vloed van alcoholgebruik een ongeluk veroorzaakt in Vught waarbij vijf personen zodanig gewond werden dat zij in een ziekenhuis moesten worden op genomen. In de Taaistraat ter hoogte van het viaduct in de rijksweg lag een meisje op de grond als gevolg van een bromfietsongeval. Ter wijl men bezig was haar hulp te verlenen reed een personenauto op het groepje mensen in. on danks het feit dat twee jongens met zwaaibewegingen het ver keer op het ongeval attent maak ten. Het op de grond liggende meisje kreeg nieuwe en ernsti gere verwondingen en een vrouw die bij haar stond liep een dubbel bekkenfractuur op. Drie andere omstanders werden even eens gewond, zij het minder ern stig. De beide jongens konden nog juist weg springen. De auto mobilist die met hoge anelheicj. had gereden is na de aanrijding gestopt. Hij is, mede omdat hij onder invloed verkeerde, inge sloten. Het was de 43-jarige J. D. uit Udenhout. Hij zal voor de officier van justitie worden ge leid. Dodelijk verkeersongeval Op de weg DinxperloAalten, nog in de gemeente Dinxperlo, is vanavond omstreeks 20.00 uur de 33-jarige inwoner A. Termaat bij een verkeersongeval om het gekomen. De man stak de straat over en werd daarbij door een personenauto aangereden. Hij overleed in een ziekenhuis in Doetinchem. Een 27-jarige man en zijn V/i jaar oud zoontje zijn zaterdag ochtend omgekomen bij een brand. De vrouw en twee kinderen van 14 maanden en vier jaar uit het gezin Hogeveen konden aan de vlammen ontsnappen. De brand brak uit omstreeks acht uur, waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting. Het gezin lag nog te bed. De vader is om het leven gekomen bij een poging het 2'/2-jarig zoontje te redden, dat op de bovenverdieping lag. Hij heeft waarschijnlijk het tuieje waarmede het kind was vastgebonden, niet snel genoeg los kunnen krijgen, waardoor h!1 werd bedwelmd. De vrijwillige brandweer van Abcoude heeft de verkoolde res ten van de 27-jarige vader en hef zoontje geborgen. WOONHUIS IN DEN BOSCH UITGEBRAND Zaterdagavond om half negen is in een pand aan de Koren- burgstraat te 's-Hertogenbosch brand uitgebroken, waardoor de bovendiepingen daarvan geheel zijn uitgebrand. Wegens de grote felheid waar mee de vlammen naar buiten sloegen moest de brandweer veel aandacht besteden aan de belen dende panden, het gevaar was echter om negen uur reeds be dwongen. Eerst zondagmorgen rond vijf uur kon de bewaking worden opgeheven. De oorzaak van de brand is onbekend, In het pand was tot voor en kele weken een pension voor buitenlandse gastarbeiders ge vestigd geweest. De gehele in- ventaris van het pension, meu bilair, beddegoed, stond op de zolder opgeslagen, die een prooi voor de vlammen werden. De schade aan het pand zelf, wordt op 25.000 geschat

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3