Maurice «11 je e@i stil kaas* uit het vuistfe Burgemeester Thomassen over zeehavenontwikkeling in Z. W.-Nederlaad „ROTTERDAM EEN OPENHARTIGE ONDERHANDELINGSPARTNER" PARIJSE VR0IW LIET HAAR MOEDER BEROVEN DOOR ZOON BElf RS0VERZICHT „De goudschatten van Bagdad" Senator Robert Kennedy Zaterdag 10 februari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina IS Voorne-Putten ongerept Kritische geluiden „Er moet een eind komen aan de Amerikaanse Vietnam-illusies9 Nationale tragedie Tegenstellingen LEVENSLANG VOOR DRIE DUITSE OORLOGS MISDADIGERS Israël Het Suezkanaal open voor alle landen Weer doden bij botsingen aan de Jordaan GROTE PARTIJ PORNOGRAFIE IN BESLAG GENOMEN INBRAAK IN BROMFIETSEN- FABRIEK TE WEESP EERSTE HANDEL IN NIEUWE STAATSLENING FORSE KOERSDALING OP NEWYORKSE EFFECTENBEURS Rotterdam voert onderhandelingen met een grote chemische in dustrie, die honderden miljoenen zal investeren. Het gaat om een bedrijf van hoog gehalte, zo verklaarde burgemeester Thomassen van Rotterdam donderdagavond in de vergadering van de gemeen teraad. Dez» chemische industrie zal een terrein van 100 hectare nodig hebben. Daarna is Rotterdam in Europoort uitverkocht, aldus burgemeester Thomassen. Hij zei dat een volgende industrie van een dergelijk formaat binnen het huidige havengebied van Euro poort geen plaats meer kan vinden. Er blijven nog enkele versnip perde hectaren over. Mocht er een industrie komen, die voor vestiging de keuze heeft Rotterdam of het buitenland, en de rijksoverheid zou dan in ver band met de werkgelegenheid druk op Rotterdam uitoefenen, dan zal toch vestiging in de Rot terdamse agglomeratie worden overwogen, zo meende de heer Thomassen. In dit verband noem- die hij Voorne-Putten. Burge- meeser Thomassen zei, dat thans op een deel van dit eiland een kassengebied is gepland. De Rotterdamse gemeenteraad behandelde de nota over de zee havenontwikkeling in het deltage bied, opgesteld door vertegen woordigers van de provincies Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant, Rotterdam en Rijnmond. In deze nota staat dat Voorne- Putten ongerept moet blijven, dat wil zeggen dat het gebied niet voor industrie- en havenontwik keling in aanmerking dient te ko men. Woordvoerders van de raadsfracties stelden op dit punt een reeks vragen. Men wilde we ten waarom de Rotterdamse ver tegenwoordigers in het bestuur van het overlegorgaan op dit punt geen kanttekening hadden geplaatst. Het Rotterdamse ha venbedrijf gaat een studie maken over verdere uitbreidingsmoge lijkheden in de directe omgeving van het huidige havengebied. Het is niet uitgesloten dat een deel van Noord-Voorne, dat aansluit op Europoort, als de meest wen selijke uitbreiding in aanmerking komt, zo liet de burgemeester weten. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat men in de toekomst moet overgaan tot een grootscheepse ontwikkeling van Hellevoetsluis en dat men woongelegenheid voor de groeiende beroepsbevolking zuidelijker, namelijk op Goeree- Over-Flakkee dient te gaan zoe ken. De Rotterdamse burgemeester keerde zich tegen kritische gelui den in de pers, dat er zo iets als een „Rotterdamse methode" van overleg is. Dit is nonsens, aldus Voor de Verenigde Staten is de tijd gekomen de illusies over Vietnam en het denkbeeld dat de oorlog een nationaal belang is, op te geven. Dit heeft de New- yorkse democratische senator Robert Kennedy donderdag in Chicago verklaard in een toe spraak voor een groep schrijvers •n uitgevers. Over de verklaring van presi dent Johnson dat de golf van vietcong-aanvallen militair ge zien was mislukt, zei de senator: „Wjj moeten vóór alles van de illusie zien af te komen, dat de gebeurtenissen van de laatste weken een soort Amerikaanse overwinning betekenen, want dat is niet het geval. De aanvallen hebben ondanks al onze berich ten over vorderingen aangetoond, dat een half miljoen Amerikaan se soldaten met 700.000 Vietna mese bondgenoten, met volledige heerschappij over de lucht en de zee, rijke hulpbronnen en de mo dernste wapens niet in staat zijn ook maar een enkele stad te vrij waren voor de aanvallen van een tegenstander met een totale sterkte van ongeveer 250.000 man. Andere illusies waren volgens Kennedy het geloof dat het na streven van een militaire over winning in het belang van de Verenigde Staten is en dat de oorlog de verdere ontwikkeling in Azië zou bepalen. „Als we op de huidige voet doorgaan, zal het conflict op het vasteland van Azië zich nog tientallen jaren voort slepen, terwijl het ons alleen maar naar een nationale tragedie kan leiden", aldus Kennedy. „Een volledige militaire over winning ligt buiten het bereik van de Verenigde Staten en oen politieke schikking is de enige weg naar vrede. Het hui dige regiem in Saigon is niet bereid of niet in staat om een doeltreffende bondgenoot te zijn", voegde hij er aan toe. Een van de „fundamentele waarheden", die Kennedy op somde was, dat de kern van de strijd niet kan worden beoor deeld met verliescijfers of aange- richte schade door bambarde- menten, maar naar de mate waar in het Vietnamese volk handelt met een gemeenschappelijk doel voor ogen. de heer Thomassen. „Er zit geen dubbele bodem fn ons optreden". Rotterdam is een volstrekt open hartige onderhandelingspartner. Wij zijn al jaren bezig om ande ren op het punt van industrie vestiging en havenontwikkeling te animeren. Als nieuwe ontwik kelingen bij de Moerdijk tot stand komen, dan is dat, zo zei de bur gemeester, het gevolg van jaren lang door ons gevoerde propa ganda. Het uitbreiden van de Maas vlakte en de nadelige gevolgen hiervan voor het duinengebied van Voorne-Putten kwam even eens ter sprake. De burgemeester zei dat men deze zaak in een ruim kader moet zien. De situatie langs de kust van zuidwest-Nederland zal door de deltadijken veranderen. Een na delige invloed op de duinen kan slechts worden voorzien door een diepgaand onderzoek in samen hang met de andere veranderin gen, die voor de kust zullen op treden. Het overleg dat tot stand is ge komen in het deltagebied, kan leiden tot een geïntegreerde zee- havenont'wikkeiing, zo meende burgemeester Thomassen. Hij gaf toe dat er belangentegenstellin gen zijn, bijv. tussen Zeeland en Noora-Brabant. Als er in Zee land werkelijk een grote zeeha venontwikkeling op gang komt, moeten de mensen uit Noord- Brabant naar het werk toe, dus naar Zeeland. In Noord-Brabant is steeds de opvatting geweest, dat het werk naar de mensen moet worden gebracht. Voorlopig loopt het zo'n vaart niet" zo voegde de burgemeester hieraan toe. Een andere tegen stelling zou die kunnen zijn tus sen Rotterdam en Zeeland. Hier is echter geen sprake van. Rot terdam heeft steeds bepleit, dat het bij industrievestiging selec tief te werk moet gaan. De burge meester bedoelde dat slechts die industrieën moeten worden aan getrokken, die in verband met de agglomerende werking van het Rotterdamse industriegebied op vestiging aldaar zijn aangewezen. „Niemand moet hier twijfel over zaaien, dat hebben wij niet verdiend". Burgemeester Thomassen zag thans geen reële mogelijkheden voor sa menwerking met Belgische ha vens. Deze mogelijkheden zijn er pas, als er overeenstem ming is tussen de Belgische en Nederlandse regeringen. Een gerechtshof in Hamburg, heeft drie voormalige leden van het „Sonderkommando 1005-Mit- te" wegens moord en medeplich tigheid aan moord tot levenslan ge tuchthuisstraf veroordeeld. De voormalige S.S.-Haupt- sturmführer Max Kramer (63) werd in drie gevallen schuldig bevonden aan moord, de gewe zen politie-officier Otto Goldapp (70) in vier gevallen en de voor malige politiewachtmeester Otto Drews (57) in acht gevallen. Voorts werden zij alle drie schul dig bevonden aan medeplichtig heid aan moord. Het „Sonderkommando 1005- Mitte" moest van oktober 1943 tot augustus 1944 in Wit-Rusland en Bialystok de sporen opruimen van de massamoorden, die de Sicherheitspolizei daar had be dreven. De graven van de slacht offers werden geopend en de stoffelijke resten vernietigd. De Russische en Poolse dwangarbei ders die dit werk moesten ver richten, werden na vervulling van hun taak doodgeschoten, vergast of met springstof ver moord. De vertegenwoordiger van Is raël bij de verenigde naties, Te- koah, heeft secretaris-generaal Thant in een brief laten weten, dat zijn land van mening is, dat het Suezkanaal gesloten moet blijven tot overeenstemming is bereikt over het gebruik van deze vaarweg door alle landen, Israël inbegrepen. De enige uitzonde ring die kon worden gemaakt, was voor het bevoorraden van de vijftien schepen, die sinds de oor log met de Arabische landen in het kanaal zitten opgesloten. De gedelegeerde beschuldigde Egyp te ervan, dat het op 30 januari boten in noordelijke richting het kanaal had laten opvaren, terwijl het wist, dat Israël slechts met een tijdelijke openstelling in zui delijke richting had ingestemd teneinde de opgesloten schepen vrij te laten. Het incident leidde tot vuurgevechten, •Jjt voedzaam 'gemakkelijk lekker Een 35-jarige Parijse moeder, Marcelle P., heeft donderdag be kend dat zij met medeweten van haar man twee aanslagen op haar 61 jaar oude moeder heeft beraamd. De aanslagen werden uitgevoerd door haar 15-jarige zopn Mario en twee vriendjes van 16 en 18 jaar. De eerste aanslag mislukte, maar de tweede leverde een buit van 11.000 franks op. De moeder en drie jongens zijn aangehou den. De politie kwam op het spoor toen Mario op school zijn mond voorbij praatte. Hij vertelde dat hij een grote slag had geslagen, die hem een hoop geld had op geleverd. Om zijn woorden te staven toonde hij een stapel bankbiljetten van in totaal 1800 franks. Tegenover de politie bekende Mario dat hij met zijn 16 jaar oude vriend Pierre op 6 novem ber voor het eerst zijn grootmoe der had belaagd. De gemasker de jongens hadden de oude vrouw met een pistool bedreigd en Mario had haar mishandeld. De jongens namen de vlucht toen de vrouw begon te schreeu wen. De tweede aanslag, op 25 no vember, was voorlopig suc cesvol. Mevrouw Marcelle P. no digde haar moeder uit op haar buitenhuis en trakteerde haar in een restaurant op een uitge breide lunch, waarbij de alkohol rijkelijk vloeide. Teruggekeerd in het buitenhuis begon de oude dame een middagdutje. Op dat moment kwamen Mario en Pier re en een derde medeplichtige, de 18-jarige Ait Mouhaib, in ac tie. Zij bonden de vrouw vast op een stoel en tuigden haar af, tot zij het bewustzijn verloor. Toen zij tegen middernacht bij kwam, was het bedrag van 11.000 franks dat zij altijd in haar corset bewaarde, verdwe nen. Haar dochter bracht haar terug naar huis en liet niets meer van zich horen. Marcelle P. verklaarde dat zij zich met de aanslagen wilde wreken op haar moeder voor wat die haar vroeger had mis daan. De vrouw ontkent dat zij haar moeder wilde laten ver moorden, maar een der jongens beweert dat zij op de dag vóór de tweede aanslag een kuil in haar tuin had gegraven. Dat was om vuilnis op te ruimen, aldus Marcelle P. Bij een nieuwe schietpartij in de buurt van de rivier de Jor daan tussen Arabieren en een Israëlische patrouille zijn vrij dagmorgen vijf Arabieren ge dood. Dit is door een woordvoer der van het Israëlische leger in Tel Aviv bekendgemaakt. Bij het incident, 10 kilometer ten noorden van Jericho, verloor ook een Israëlische militair het leven. Drie Israëliërs werden ge wond. Bij een ander incident in de nacht van donderdag op vrijdag werden talrijke schapen gedood, toen Arabische infiltranten het dorp Moddin. ongeveer 20 km ten oosten van Tel Aviv, met granaten bestookten. Volgens de Israëlische woordvoerder heb ben de aanvallers een lichte granaatwerper en zes granaten moeten achterlaten, toen zij zich terugtrokken. Koning Hoessein van Jordanië heeft, aldus blijkt uit een in Amman gepubliceerde verkla ring de Jordaanse troepen zelf aangevoerd tijdens het artillerie duel aan weerszijden van de Jordaan. Een Jordaanse militaire woord voerder heeft gezegd, dat een militair en zeven burgers zijn omgekomen, toen de Israëliërs Jordaanse stellingen, dorpen en vluchtelingenkampen beschoten. Zes militairen en 35 burgers werden gewond. Van Israëlische zijde is later gezegd, dat drie Israëlische mili tairen sneuvelden en 11 werden gewond. AMSTERDAM: Vandaag zal mi nister Bakker de tentoonstelling „Bedrijfsauto's" openen, die van 10 tot en met 18 februari in de R.A.I. te bezichtigen zal zijn. Op de foto: een overzicht van de ten toonstelling. Rechercheurs van de Amster damse zedenpolitie hebben don derdagavond met assistentie van de rijkspolitie te water op een aan de Geldersekade afgemeerd scheepje enkele duizenden por nografische boekjes met een ver koopwaarde van circa 30.000 in beslag genomen. De voorraad werd overgeladen in een rijks- politieboot en later per vracht auto naar hét hoofdbureau over gebracht. Het scheepje is als opslag ruimte in gebruik bij de 47-jarige tijdschriftenhandelaar A. K., die dinsdagavond wegens 't in voor raad hebben van pornografisch materiaal werd aangehouden. In zijn zaak op de Oudezijds Achter burgwal werd toen reeds voor ongeveer 25.000 gulden aan tijd schriften, boeken, films en foto's in beslag genomen. Donderdagavond laat kreeg de politie van Weesp melding dat men opnieuw aan het inbreken was in de bromfietsenfabriek „De Magneet" in Weesp, waar men vorige week een brandkast heeft gekraakt en 6.000 meenam. De tipgever vertelde dat er een ge wapende inbrekersbende binnen bezig was, zodat de rijkspolitie van Weesp per mobilofoon assis tentie verzocht van de omliggen de rijkspolitiemannen. Men stelde een onderzoek in op het terrein en spoedig kon men een inbreker op heterdaad betrap pen. Het bleek de man te zijn, die men zocht voor de vorige brand- kastkraak. Men had toen name lijk een arrestatie kunnen ver richten, een 21-jarige jongeman, die sinds kort op „De Magneet" werkte en zich kortgeleden in Weesp had gevestigd. Hij had in een opvoedingsgesticht een andere 21-jarige jongeman leren kennen en samen de inbraak be raamd. Deze 21-jarige Van E. uit Baarn, die ook een deel van de buit had, was voortvluchtig en het bleek de man te zijn die men betrapte. Bij zijn verhoor zei hij dat ze met vijf man met een ge stolen auto waren gekomen. Later werd van dit vijftal één man gepakt, afkomstig uit Am sterdam. Nadat het ministerie van finan ciën had bekendgemaakt, dat het bedrag van de nieuwe' staats lening (6% pet. tegen 99was vastgesteld op ƒ250 min. en dat op de inschrijvingen 47% pet. zal worden toegewezen, kon gisteren aan de Amsterdamse effecten beurs in de staatsfondsenhoek de handel in de nieuwe lening be ginnen. Dit gebeurde met een koers van 99%, dus precies de emissiekoers, waarna ook werd gehandeld op 99 7/16. Een verrassend element bood de scheepvaartafdeling. De af faire was aarzelend en onder re serve begonnen op een iets lager niveau, ook voor K.N.S.M. en wel op 104%. Toen de geruchten werden bevestigd dat de K.N.S.M. haar dividend over 1967 heeft gesteld op 9 pet. tegen 7% pet. over 1966, volgde een herstel van de koers tot 106% en leefde de handel op. Hiervan profiteer den ook andere scheepvaart papieren, want Scheepvaart- Unie, geopend op 125%, trok aan tot 126%. Overigens was de aandelen markt ongeanimeerd. Internatio nale concerns kwamen op lager niveau. Voorop ging AKU. Hoe wel de vooruitzichten voor 1968 beter zijn, is de nadruk komen te liggen op de verlaagde netto winst, die overigens verwacht werd. AKU opende op 69 en liep op tot boven de 70. Ook Kon. Olie was aangeboden. Er werden enige posities opgeruimd maar de affaire bleef gering. Er ontstond na een drie gulden lagere ope ning op 150,50 een herstel tot boven 151. Unilever moest een gulden prijsgeven. Ook Philips opende 1% gulden lager, waarna 82) 'Lenig springt Aram uit het zadel en met uitgestoken hand treedt hij op kalief Man soer toe. „Gelukkig, gij zijt nog onge deerd," zegt hij opgelucht. „Ik vreesde reeds dat Casimir een moord aan zijn talrijke schur- kendaden had toegezegd." Aarzelend grijpt Mansoer Arams hand. „Ik heb uw kasteel in bezit genomen, uw dienaren in de kerker geworpen en uzelve naar het leven gestaan", zegt hij verward. „Waarom zijt gij dan bezorgd voor mijn welzijn?" „Gij verkeerde in de mening, dat ik een handlanger van Casi mir was. Dit vermoeden werd nog versterkt toen ge ons teza men aan het strand trof met de kisten met goud. Dit alles was echter een vergissing, want ik wist toen nog niet dat Casimir uw dochter ontvoerd had en dat het goud zijn losgeld was, al be gon ik hem toen wel reeds te verdenken. Laten we het alle maal vergeten." „Gij zijt een edelmoedig mens," zegt de kalief, „boven dien hebt ge mijn dochter van de verdrinkingsdood gered. Ik hen u zeer veel dank verschul digd. Nu heb ik nog een ver zoek: Leen mij een paard en een zwaard, opdat ik de schurk Casi mir kan achterhalen om hem zijn gerechte straf te geven. Hij moet sterven 1" eveneens een licht herstel volg de. Cultures waren prijshoudend evenals de meeste soorten op de staatsfondsenmarkt. De flauwe stemming kwam ook tot uiting in de koersen van de lokale waarden. Zo waren Gist- Brocades zelfs 16 punten lager, Chemische Naarden 8 punten, Holl. Beton 7, Rommenhohler en' Meneba 6 punten. V.M.F. onder vond de terugslag van de berich ten over een zwaar verlies dat te verwachten valt op een buiten lands projekt. De koers ging 7% punt achteruit, hoewel het divi dend onder het verlies niet be hoeft te lijden. Voorts zag men lagere koersen voor Amstel-bier, Elsevier, Wereldhaven, De Kon- dor, Key en Kramer, terwijl de B.O.Z. op 20 punten lager niveau kwam en Billiton-2 drie gulden achteruit ging. Op de incourante markt werden claims Amstleven voor het laatst verhandeld en ge adviseerd op 305 gulden. Het ver lies van de K.L.M. bleef beperkt tot twee gulden, waarmee de koers zich stelde op 190 tegen 219 een week geleden. Kon. Boot wist de koersverhoging niet ge heel te handhaven. Deli verloor een halve gulden en de inter nationals bleven ongeanimeerd en zwak. Zo heeft AKU deze week ruim vier gulden verloren, Hoogovens 2 gulden, Philips ca. vier gulden, Unilever 2 gulden en Kon. Olie ongeveer 4 gulden. Vrijdag zijn de koersen op de Newyorkse effectenbeurs over de hele linie fors gedaald door een bijzonder groot aanbod. De in dexcijfers sloten alle op het laag ste peil van de dag en de verhou ding tussen koerswinsten en -verliezen bedroeg vijf op één. Even voor het slot werd zoveel aangeboden dat de tikker een achterstand van acht minuten op de handel opliep. Ter beurze toonde men zich on gerust over het uitblijven van ook maar het geringste teken van herstel gedurende de periode van omvangrijke verkopen. Hande laren verklaarden dat er tijdens het weekeinde zeer gunstige be richten moeten komen wil aan het aanbod een eind komen. Behalve door de bezorgdheid over de ont wikkelingen in Korea en Viet nam werd het koersverloop ook beïnvloed door de vermindering van de Amerikaanse monetaire goudvoorraad, die nu kleiner is dan in meer dan dertig jaar het geval is geweest, door de pro blemen in de automobielindustrie en door nieuwe aanwijzigingen voor een kredietverkrapping. Op korte termijn zal het be drag van de beurs echter vrijwel geheel afhankelijk zijn de gebeur tenissen in het verre oosten, zo meent men. Een deskundige bracht dit onder woorden door te zeggen dat het dagelijkse beurs- overzicht op het ogenblik wordt „geschreven" door Hanoi en Pjongjang.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5