Provinciaal nieuws HENDRIK KAIJSER WERD 103 JAAR „Keizer der hoogbejaarden van Terneuzen" Van belang voor gebesl Zeeuws-Vlaanderen L.T.S.-Terneuzen kan starten met opleiding proces-techniek Met brugklas cursusduur vier jaar Echtpaar Jan Jansen-de Dodder (Sluiskil) 55 jaar getrouwd Grote belangstelling twintigjarig bestaan a!d. Terneuzen Algemene Bejaardenbond 2£tèï3ag 10 februari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina Axel Coneours-liippique op 2e Pinksterdag Middelburg Benoeming ingetrokken Vlissingen Vlissingen wil wolimport- haven blijven Agenda Andere eisen Leerlingen nodig Ook de U.T.S. 13 februari feest in de Spoorstraat DIERENVRIEND IJzendijke Benoemd tot kassier Sas van Gent Langste draaibrug in Sas gearriveerd DEEL VAN DE SAMENLEVING VACANTIETOESLAG DE FEESTVIERING 1 SLUISKIL GEHEEL VERANDERD RECEPTIE DE ORGANISATIE Hendrik Kaijser is gisteren 103 jaar geworden. Glunderend met de onafscheidelijke sigaar In zijn mond zat hij 's morgens temidden van zijn broers Piet (97) en Kees (88) en neven en nichten in tegenwoordigheid van burgemeester en mevr. Aschoff- Stierman in de recreatiezaal van „Scheldeoord" te luisteren naar de toespraken, die er ter ere van zijn verjaardag werden ge houden. De jubilaris bezat zijn ganse leven de grootste schat die een mens op aarde deelachtig kan zijn: hij is n.l. altijd gezond ge weest. De burgemeester noemde het in zijn felicitatietoespraak een zeldzaam voorrecht onder zulke gunstige omstandigheden een dergelijk jubileum te mogen vie ren. De burgemeester was trots op de heer Kaijser en hij sprak de hoop uit, dat Kaijser in dit rusthuis samen met de andere pensiongasten nog een goede tijd zou mogen beleven. Een medebewoonster van Schel deoord was door dit jubileum geïnspireerd tot dichterlijke ont boezemingen. De heer De Feij- ter las de gelukwensen voor, waarin de jarige „tot keizer van de Temeuzense bejaarden" werd uitgeroepen. De heer A. Karreman die na mens het bestuur van het rust huis gelukwenste, zei dat dit bestuur trots was de oudste in woner van Terneuzen in Schel deoord verzorging te mogen bieden: „Wij feliciteren U met deze verjaardag in de tweede eeuw". Namens de pensiongasten bood de heer L. M. de Kok gelukwen sen en een geschenk aan. Uiter- Burgemeester Asckoff feliciteert de heer Kaijser. aard waren er ook veel bloemen en een stapel schriftelijke felici taties. „En mocht dit jaar mijn laat ste wezen, bereid mij dan naar Uwen wil" (Gez. 295) zongen de aanwezigen op verzoek van de directeur, de heer A. de Feijter, die de bijeenkomst leidde. Toen de post een telegram van de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen bezorgde, reageerde Kaijser lakoniek: „Wel, de commissaris heeft er ook nog aan gedacht". Tijdens een donderdagavond gehouden vergadering van het concours hippique-comité te Axel werd besloten dit jaar op 2e Pink sterdag (maandag 3 juni) een groot internationaal concours- hippique te organiseren. Alle Zeeuwse ruiterverenigin- gen zullen voor dit hippisch fes tijn worden uitgenodigd, terwijl het voorts in de bedoeling ligt ook een aantal Belgische groepen te inviteren. De 2e Pinksterdag 1968 belooft voor Axel dus weer een grote dag te worden. Van de programma onderdelen en de verdere bijzon derheden hopen wij onze lezers te zijner tijd uitvoerig op de hoogte te houden. Bij koninklijk besluit is inge trokken het besluit, waarbij de heer mr. P. W. Meylink te Mid delburg werd benoemd tot raads heer-plaatsvervanger in het ge rechtshof te 's-Gravenhage. In Vlissingen is men druk bezig plannen uit te werken om de containerterminal in de Sloe- haven medio 1969 gereed te heb ben. De directeur van de haven van Vlissingen. de heer Oreel, hoopt de wolaanvoer ook als deze per container zal gebeuren toch via Vlissingen, tot dusver de Nederlandse wolhaven, te laten verlopen. Er zijn onderhan delingen gaande met de twee Britse containerconsortia, die midden 1969 containerschepen in de vaart zullen brengen tussen Australië en Europa. De heer Oreel deelde dit mede, nadat was bericht dat Rot terdam wellicht zou worden op genomen in het vaarschema van deze Britse maatschappijen, Overseas Containers Ltd en As sociated Transportation Ltd, die overwegen om naast Tilbury (Londen) ook een continentale haven aan te doen. Vlissingen onderhoudt nauwe contacten met deze container consortia en met de wolimpor teurs op het vasteland van Europa, aldus de heer Oreel. Op 3 februari bracht de Nieuw- zeelandse oppositieleider Norman E. Kirk (Labour) een oriënte rend bezoek aan de Europe Con tainer Terminus n.v. te Rotter dam, Van de zijde van deze n.v. werd toen meegedeeld dat de ZATERDAG 10 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Fantomas slaat weer toe". Hotel „Centraal" (Markt), vanaf 6 uur: Finale-wedstrijden biljarten hoofdklasse libre, dis trict Zeeuws-Vlaanderen. „Kotje" (Markt) R B group Attention. Zaamslag: „De Poort", 7 uur: Ruiteravond „De Julianarui- ters". cabaret enz. ZONDAG 11 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „Fantomas slaat weer toe"; 5 uur: „Comman do's in Vietnam". Hotel „Centraal" (Markt), vanaf 2 uur: Finale-wedstrijden biljarten hoofdklasse libre, dis trict Zeeuws-Vlaanderen. MAANDAG 12 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 U.: „Commando's in Vietnam". DINSDAG 13 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Commando1* in Vietnam". De lagere technische school te Terneuzen heeft onlangs toestemming gekregen om met een opleiding proces-techniek te beginnen. Gezien de ontwikkeling van de chemische industrie ln de kanaalzone is dit besluit van groot belang voor de gehele streek. Deze opleiding beoogt jonge mensen voor te bereiden op een functie ln de proces-industrie zodanig, dat zij niet alleen een inzicht krijgen ln de achtergronden van de verschillende processen, maar ook voorbereid zijn op een productiewijze die beheerst en geregeld wordt door instru mentatie en gebaseerd Is op voortdurende kwaltteitsanalyse. Veel van deze processen zijn door theoretische voorstudies op gezet, maar nooit optimaal te theo retiseren, zodat van de mensen die hiermee te maken hebben, inzicht en kennis wordt verwacht. De inhoud van productiefuncties in de proces-industrie bestaat in hoofdzaak uit het bewaken en re gelen van apparatuur en proces sen. De eisen die aan de bedienings vaklieden, chemiclens en operators worden gesteld, zijn dus anders dan van hen die een functie gaan bekleden in de mechanische of electrotechnische industrie. Het dienen personen te zijn die ver antwoording kunnen dragen, nauw keurig kunnen waarnemen, tech nisch inzicht hebben voor de ab stractie van het proces, bereid zijn mee te denken in het totale pro ces, het geduld hebben om af te wachten en ln veel gevallen een beschouwende en rustige aard hebben, maar dynamisch genoeg om snel en met inzicht ln te grij pen. Zulk een opleiding vergt grotere investeringen dan normaal het ge val is. Het is dus begrijpelijk, dat het bestuur der l.t.s. een voorzich tige houding aanneemt, alvorens toestemming te geven met deze opleiding to beginnen. Hoewel in de industrie behoefte bestaat aan jongeren met een der gelijke vooropleiding, moet de be langstelling blijken uit de aanmel ding van leerlingen. Bij een besluit of dit beroep een goede keuze zal zijn, spelen niet alleen de ouders een belangrijke rol, maar wordt ook veel waarde gehecht aan het advies van de hoofden der scho len. De opleiding zal met een brug klas Inbegrepen vier jaar duren en is bestemd voor l.t.s.-jongens. Ook wordt gedacht aan jongens met bijv. 2 jaar u.l.o. of h.b.s. Deze kunnen direct in de 2e klas wor den geplaatst. Gezien de eisen die de toekom stige functie stelt, zal aan de se lectie op de school veel aandacht besteed worden. De bedrijven die het belang van deze opleiding inzien, hebben een z.g. adviescommissie ingesteld. Geruime tijd geleden is de com missie begonnen met geven van voorlichting over de inhoud van dit beroep aan aile hoofden van scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Bij bezoeken aan scholen werd aan leerlingen van de hoogste klassen een en ander over de che mische industrie verteld. In en kele gevallen zijn ook de ouders in de gelegenheid gesteld om de voorlichting, bestaande onder meer uit een diaserie en film, op een ouderavond te zien. Het is verheugend dat deze op- liedlng nu ook ln Zeeuws-Vlaande ren tot stand zal komen, daar el ders in Nederland slechts een 7- tal scholen deze opleidingsmoge lijkheid bieden. Daar ook voor de u.fcs. te Ter neuzen plannen in deze richting bestaan, wordt hiermee niet alleen in een behoefte voorzien, maar geeft dit ook een uitbreiding van de werkgelegenheid voor jongeren. Dinsdag 13 februari a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat Jan Jansen en Wilhelmina de Doel- der op het stadhuis te Terneu zen in het huwelijk traden. Het ging toen nog niet zo plechtig als tegenwoordig. Auto's of foto reportages waren er nog niet bij. 's Morgens was het voor Jan nog werken geblazen op het land en 's middags trok hij zijn beste pak en schoenen aan om te voet zijn toekomstige vrouw in de Javastraat te Terneuzen op te halen en met de naaste familie wandelde men naar de Noord straat. Na de plechtigheid vertrok het bruidspaar naar Sluiskil om hun intrek te nemen op de Beneden- weg 42, waar ze veertig jaar lief en leed deelden. Nu wonen ze op de Bovenweg, waar ze van een rustige oude dag genieten met een- fraai uitzicht op het verbrede kanaal, dat amper 100 meter van hun woning ligt. Jan Jansen is op 1 april 1891 te Sluiskil geboren en stamt uit een groot gezin. Op 5-jarige leef tijd moest hij zijn ouders mis sen. Hij werd ondergebracht bij familie. Op zijn zevende jaar moest hij met de vlaskooi mee van 's morgens 6 uur tot des Britse container-consortia over wegen om bij voldoende lading aanbod Nieuw-Zeeland en een continentale haven aan te doen. Voor de retourreizen denkt men aan het transport van wol in con tainers. Rotterdam zou eventueel als haven voor dit containerver keer in aanmerking komen. Met ingang van 15 februari is tot kassier van de Boerenleen bank te IJzendijke benoemd de heer F. G. H. Wieme, thans waar nemend kassier bij deze bankin stelling. Even na vier uur gistermiddag arriveerde de eerste helft van wat de langste draaibrug van Europa wordt genoemd, in de van Gent het kanaal Terneuzen „i-Cnn ATtaKCMOtinon de nacht arriveerde. De brug, waarvan de tweede helft waarschijnlijk aan het eind van de maand zal worden over gebracht, is bestemd om bij Sas nieuwe binnenvaartsluis van Terneuzen. Daarmee werd tevens de nieuwe sluis voor het eerst (zij het slechts officieus) in ge bruik genomen. Gisteravond om elf uur werd het enorme ge vaarte doorgeschut naar Sas van Gent, waar het in de loop van Sas van Gent te overspannen. Naar een ontwerp van de direc tie bruggen van rijkswaterstaat werd het 157,36 meter lange draaibare gedeelte van de brug gebouwd bij Kloos en Z'n werk plaatsen in Kinderdijk. Het brugdeel dat vannacht in In een feestelijke bijeenkomst is vrijdagmiddag in „De Scha kel" het twintigjarig bestaan van de afdeling Terneuzen van de algemene bond van bejaarden gevierd. Uit de grote belangstelling bleek dat deze „vakvereniging" van bejaarden in de Nederland se samenleving een vaste plaats heeft veroverd. Dat de bejaardenbond geen organisatie is die eisen op tafel kan leggen, bracht de algemeen voorzitter, de heer K. Verhagen, tot uiting in een geestdriftige speech, die hij voor een tot de laatste plaats bezette zaal hield: „Wjj willen strijden met blanke wapens; de bejaarden komen tot de regering met verlangens, niet met eisen". De heer Verhagen liet een pro test horen tegen het door de re gering genomen besluit om loon belasting van de A.O.W. te hef fen. Hij noemde dit „ten hemel schreiend". De bond is in dezen reeds di ligent geweest en heeft via het C.O.S.O. het centrale over koepelend orgaan aangedron gen op verhoging van de A.O.W. en verdere uitbreiding der so ciale voorzieningen, o.a. een va- eantietoeslag van zes procent. De bond zal aan de bel blijven trekken tot een onbezorgde fi nanciële levensavond voor elke Nederlandse bejaarde is bereikt en men voor aanvulling van de kosten van het levensonderhoud niet meer hoeft aan te kloppen bij de algemene bijstandswet. Burgemeester Aschoff die op deze voor de bejaarden zo be langrijke dag met zijn echtgeno te aanwezig was, kon het werk van de bond zeer waarderen. De burgemeester noemde 't dwaas heid om de term „die goede oude tijd" te gebruiken. Wat sociale rechtvaardigheid betreft is de tijd van nu veel beter, maar nog niet zó goed, dat de algemene bond van bejaarden overbodig zou zijn, aldus de burgemeester. De heer Aschoff wilde de waarde van de organisatie ech ter niet alleen in het materiële vlak zien, maar noemde het on derling contact van grote waar de. Hij waarscsuwde de be jaarden terecht zich niet te gaan beschouwen als een aparte groep in de samenleving, die een af zonderlijke positie inneemt: „U moet bedenken dat U als groep een onderdeel van de samen leving vormt en niet doen of U er niet meer bij hoort". Vriend schap met leeftijdgenoten noem de de burgemeester een waarde vol contact, dat men zo lang mogelijk moet aanhouden. De heer J. Stenvert, directeur van maatschappelijk werk, zei dat er, hoewel er door de rijks overheid geen vakantietoeslag op de A.O.W. wordt gegeven, veel gemeenten krachtens de bij standswet 'n vakantie-uitkering verstrekken aan hen die daar voor in aanmerking komen. Men schrome niet zich tot de bij standswet te wenden, wanneer men problemen op financieel gebied heeft, aldus de heer Stenvert. Toen voorzitter N. F. Diele- man de bijeenkomst opende had den de leden en genodigden, on der wie de afgevaardigden van vele zusterafdelingen, al enige tijd geluisterd naar het orkest van Jan Jonkman dat passende melodieën speelde. De bond vierde dit jubileum niet alleen met muziek en het gesproken woord, maar was ook gul met tractaties. Dat men weldra de rook kon snijden, was hiervan een direct gevolg. Jammer was het, dat wü een avonds 6 en dan had hij één kwartje verdiend. Later werd hij koewachter en als er tijd voor was ging hij naar school. Op 14-jarige leeftijd werd hij knecht bij de familie D. Haak Daar heeft hij tot zijn 65ste jaar gewerkt en het bedrijf ging in tussen steeds over van vader op zoon. Jan Jansen is een groot dieren vriend. Hij hield van de paarden, maar evenzeer van de kippen en vooral ook van zijn kanaries. Dit laatste was een hobby dat hij moest opgeven toen hij ver leden jaar ziek werd. Elke mor gen om vijf uur was hij uit zijn bed om zijn vogels te verzorgen. In het kweekseizoen bezat hij soms zo'n 85 kanaries en in de wintermaanden een 30-tal. Jan heeft ook aan muziek ge daan en aan zang. Met de mu ziekvereniging was het meestal vallen en opstaan, maar met de zangvereniging ging het beter en hij weet nog menig nummer aan te halen dat met succes in Sluis kil en Axel voor het voetlicht is gebracht. Jansen heeft de veranderin gen op Sluiskil van nabij ge volgd. Hij zag de beide fabrie ken tot stand komen, de eerste kanaalverbredingen en nu het totaal gewijzigde beeld van Sluis kil, maar hij is er rustig bij ge bleven. We zitten goed verzorgd in onze oude woning en tegenhou den kun je het toch niet, zegt hij. Moeder Jansen is geboren op 4 mei 1889 te Terneuzen. Zij was de oudste van een gezin van zeven kinderen, waarvan de va der vroeg kwam te overlijden. Ze ging enkele jaren naar school, maar moest moeder al gauw bij springen, want er moest ver diend worden. Toen ze eenmaal getrouwd was heeft ze nog lang op het land in de omgeving van Sluiskil gewerkt. Het bruidspaar heeft één dochter die ook op Sluiskil woont. Verder zijn er zes kleinkinderen en twee ach terkleinkinderen. Beide echtelie den genieten nog een goede ge zondheid, al is moeder Jansen niet meer zo goed ter been. Het zal dit Sluiskilse bruids paar op 13 febrari stellig niet aan belangstelling ontbreken. Van 14 tot 17 uur is er receptie ten huize van hun dochter inde Spoorstraat, waar no. 38 tevens als het adres-van-de-dag geldt. De nieuwe Sasse brug in de Ter- neuzense nieuwe binnenvaart sluis. Sas arriveerde, weegt 510 ton. De breedte van de brug is 21,80 meter, de doorvaartruimte be draagt 60 meter. De brug krijgt drie rijbanen, waarvan de hoofd- baan 8,76 meter en de twee se cundaire banen elk vier meter breed zijn. der aktlefste bestuursleden niet zagen, de heer Bart Dees, de secretaris, die reeds enige tijd in het Julianaziekenhuis wordt verpleegd. Een ander bestuurslid, dat twintig jaar onafgebroken haaf funktie heeft verricht, is mevr. J. v. GaaienMeertens die van de oprichting af penningmees teres der afdeling is. Om haar staat van dienst werd zij door allen geprezen en ontving zij ge schenken. Bondsvoorzitter Ver- hage zei ervan: „De jongeren, kunnen een voorbeeld nemen aan deze penningmeesteres." Op deze vergadering was even eens aanwezig de rayon-voorzit ter, de heer F. Leenhouts, en wie ook nog kwam kijken, was de jarige Hendrik Kaijser (103), die begeleid door de directie van „Scheldeoord" een ovatie in ont vangst mocht nemen. Het hoofdbestuur en alle af delingen die gelukwensen aan boden, gaven de jubilerende af deling een geschenk onder cou vert of zegden er een toe, zodat weldra een respectabel aantal enveloppen „met inhoud" op de tafel by de penningmeesteres lag. De afdeling Terneuzen van de algemene bond van bejaarden toen nog bond van ouden van, dagen werd opgericht op 8 februari 1948 met 37 leden. Door een intensieve ledenwerfactie is thans het getal 800 overschre den. Er zyn 31 afdelingen van de bond in Zeeland met een to taal van bijna, iO.ftöö ledp,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3