Konvooi van Amerikaanse mariniers in hinderlaag MUI Prinselijk paar opende Rotterdamse metro Leuven doet Brussel trillen Noordvietnamees granaatvuur op Khe Sanh VERLAGING VAN BENZINEPRIJS RADIO DE KOCK Indisch militair transportvliegtuig met 98 inzittenden vermist Achttienhonderd gasten uit binnen- en buitenland KWESTIE-VIETNAM OVERHEERST K WERELDHANDELSCONFERENTIE IN NEW DELHI Negerstudent gedood in Orangeburg Tegenstelling Vlaams-Waals door geen compromis op te lossen Nog geen informateur in België Wilson steunt Vietnam-politiek HET WEER ZAT2RDAG 10 FEBRUARI 1968 24e Jaargang No. 7136 Nog meer tanks cfe Ambtswoning Molspoor" Eerste jaar verlies van 18 miljoen Weerklank Oproep Bode Kruis voor Vietnam Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZE8 Dlrecteur-Hoofdredaeteun van de Sand® Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sanda te Terneuren Advertentieprijs per mm 16: 'et' minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noordvietnamese militairen hebben donderdag een aanval gedaan op stellingen 3 km ten noorden van de Amerikaanse basis K>e Sanh. Naar een militaire woordvoerder in Sa'gon meedeelde, hebben de Ame rikaanse mariniers ten koste van 21 doden en 27 gewonden de aanval, die acht uur heeft geduurd, afgeslagen. Aan Noordvietnamese kant wa ren 124 man gesneuveld. Aan de aanval was een beschieting met 60 mm mortieren voorafgegaan. Een Amerikaanse patrouille is bij de basis Dong Ha even ten zui den van de gedemilitariseerde zone door Noordvietnamezen aangeval len. Eén Amerikaan werd gedood en 35 gewond. Een konvooi van de mariniers dat Hoe-é trachtte te bereiken, is in een hinderlaag gelopen en vrij wel vernietigd binnen drie kilo meter van de stad, aldus een Ame rikaanse militaire woordvoerder. Het konvooi, dat 15 voertuigen telde, werd oo de 15 km lange reis van Phoe Bai naar Hoe-é be schermd door een peloton mari niers. Van hen werden er 20 ge dood en 39 gewond. Eerst liep er een voertuig on een mijn. Na 800 meter ontplofte een tweede mijn, waarna een Noordvietnamese compagnie de aanval inzette, die drie uur heeft geduurd. Amerikaanse helikopters konden door ongunstig weer niet te huln komen. Het konvooi werd begeleid door met kanonnen bewapende voer tuigen. Vrijwel alle voertuigen van het konvooi gingen verloren, aldus de Amerikaanse woordvoerder. De Noordvietnamezen verloren 34 man. In de Zuidvietnamese hoofdstad is bekendgemaakt dat donderdag ongeveer 650 Noordvietnamese granaten op de Amerikaanse basis Khe Sanh zijn terechtgekomen. Een deel van het bombardement was gericht oo een 3 km ten noor den van de basis gelegen positie, die de Noordvietnamezen 's nachts aanvielen. Bij deze aanval sneu velden 21 Amerikaanse mariniers, werden er 27 gevangengenomen en drie vermist. Aan Noordvietna mese ziide sneuvelden 124 man. De Noordvietnamezen hebben nieuwe tanks samengetrokken rond Khe Sanh. Men heeft verder bij de L^o- tiaanse grens op 14 km van Khe Sanh een Noordvietnamees kon vooi van 20 voertuigen ontdekt. Volgens een Amerikaans commu- niciué hebben iachtbommenwerpers het aangevallen en twee voertui gen vernield. (Zie verder pag. 2.) Overleg tussen het ministerie van economische zaken en de in dustrie en handel in aardoliepro- dukten heeft er toe geleid, dat met ingang van maandag 12 februari 1968 de prijs voor alle kwaliteiten motorbenzines met 0,8 cent per liter wordt verlaagd. Hierbij is in aanmerking ge nomen de marktsituatie en de ge volgen van de situatie in het mid den-oosten. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Sinds twee da<>en wordt een transportvliegtuig van de Indische luchtmacht met 98 mensen aan boord in het gebied van de Himala'a vermist, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie in New Delhi bekendgemaakt. Het gaat om een toestel van het type Antonov. De Antonov-12 was op weg naar Leh, de op 3.350 meter hoogte ge legen hoofdplaats van Ladach, maar had daar wegens slecht weer niet kunnen landen. Het toestel vervoerde behalve de bemanning van acht leden, ook militair personeel en enige vracht. Leh is het voornaamste aanvoercentrum voor de Indische strijdkrachten die aan de noordgrens tegenover de Chinezen zijn gelegerd. De Indische luchtmacht bezit zestien toestellen van het type An tonov-12, die voor het vervoer van vracht en valschermtroepen worden gebruikt. Het is de militaire versie van de Antonov-10 die de Russen als verkeersvliegtuig op hun binnenlandse luchtnet gebruiken. WASHINGTON: President Lyn don Johnson begeleidt premier Harold Wilson naar diens bureau in het Witte Huis. Onderwerp van gesprek ondermeer de situa tie in Zuidoost-Azië. Een begrip voor Gasvarv/arnrirg Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN Prinses Beatrix en prins Claus hebben vrijdagmorgen tijdens een feestelijke bijeenkomst in het concertgebouw „De Doelen" in Rot terdam de eerste Nederlandse metrolijn officieel geopend. Zij de den dit door via een knop een kort beeld- en lichtspel in beweging te brengen. De achttienhonderd gasten uit binnen- en buitenland zagen diaprojecties van de zeven metrostations en lichtreeksen op een paneel, voorstellende het zes kilometer lange metrotraject. Tel kens als een lichtstrook een nieuw station bereikte, verscheen op het filmdoek de afbeelding van het station. ambassadeur in Buenos Aires beschoten De ambtswoning van de Ame rikaanse ambassadeur in Buenos Aires is vrijdag uit een rijdende auto met een mitrailleur bescho ten. Niemand werd getroffen. Er bevond zich alleen huispersoneel in het gebouw. Ambassadeur Ed win Martin is vorig jaar naar Washington teruggekeerd. Er is nog geen opvolger aangewezen. De ambassadewerkzaamheden worden momenteel geleid door zaakgelastigde Le-ia»rd Saccio. De opening werd bijgewoond door staatssecretaris Keyzer (verkeer); de commissaris der koningin in Zuid-Holland; de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Utrecht; Rijnmond voorzitter mr. Marijnen; drs G. M. Nederhorst, waarnemend voorzitter van de tweede kamer, en ook door metro-autoriteiten uit New York, Tokio, Montreal, Milaan, Barcelona, Londen, Pa rijs, Berlijn, Oslo, Stockholm, Wenen, München en Hamburg. Nederland heeft nu zijn „mol- snoor", aldus staatssecretaris Keyzer die in Rotterdam de re gering vertegenwoordigde. Dit „molspoor", in sommige landen een naam voor een ondergrondse geven op een aanmerkelijke'ver spoorweg, zal Rotterdam uitzicht betering van het steeds belang rijker wordende openbaar ver voer en ook meer kansen schep pen voor het particuliere ver voer, dat in een stadscentrum niet kan worden gemist. Beide vervoerssoorten moeten aanvul lend op elkaar werken. t De staatssecretaris verwachtte, dat in het jaar 2068 - als de Rot terdamse metro honderd jaar zal bestaan directeuren van een aantal samenwerkende Neder landse metrobedrijven bij het feest aanwezig zullen zijn. Op de openingsceremonie volg den de vertoning van de nieuw ste metrofilm en een kort concert door de marinierskanel onder lei ding van majoor J. P. Laro en het mannenkoor van de Rotterdamse elektrische tram. Burgemeester Thomassen bood prinses en prins grammofoonplaten aan van dp metromars geschreven door majoor Laro die even tevoren door de marinierskapel ten ge hore was gebracht. De metro na 7 jaren bouwen tot stand gekomen moet 'n op lossing brengen voor de ver keersproblemen, waarmee de Maasstad, in tweeën gedeeld De kwestie-Vietnam heeft vrij dag de debatten in Nieuw-Delhi op de V. N.-conferentie over de handel en ontwikkeling over heerst. Ook secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. negeerde de verzoeken van de Amerikaan se delegatie om politieke kwes ties buiten de conferentie te honden. Hij zei dat de oorlog in Vietnam niet alleen een trage die is, maar ook de handelings vrijheid van sommige regerin gen beperkt en zelfs de moge lijkheid om zich met andere za ken bezig te houden. Donderdagavond is in Orange burg een negerstudent om het leven gekomen en vijftig studen ten werden gewond tijdens beto gingen waarbij werd geschoten, tussen politie en studenten, die op de terreinen van. de staats universiteit van Zuid-Carolina betoogden. De toestand in Orangeburg is reeds vier dagen zeer gespan nen, nadat studenten massaal begonnen te protesteren tegen het besluit van een kegelbaan directie. geen negers tot de baan toe te laten. De negerstudenten hebben ge tracht de grasvelden van de uni versiteit in brand te steken. De universiteit is omsingeld door troepen van de nationale garde. Later werd gemeld, dat een tweede negerstudent aan zijn verwondingen is bezweken. De toestand van een politieagent, die een kogel in het hoofd kreeg, is ernstig. Oe Thant had donderdagavond in Nieuw Delhi een onderhoud gehad met de Noordvietnamese consul-generaal. Daarvóór had hij met premier Gandhi van In dia van gedachten gewisseld over de kansen op vrede in Viet nam. Deze gesprekken zouden niet hebben geleid tot resultaten die de weg voor een vredes offensief kunnen effenen. Men meent dat Thant op de confe rentie de kans heeft willen aan grijpen voor de vertegenwoordi gers van vele landen de nood zaak te beklemtonen om een einde te maken aan de oorlog. Zijn woorden zouden des te meer weerklank hebben gevon den, omdat de deelnemers aan de conferentie opgeschrikt zijn door een bericht uit Washington dat de beperking van de bom bardementen op Hanoi en Haip hong, waartoe de Amerikaanse regering enkele weken geleden heeft besloten, is opgeheven. In bepaalde kringen rond de Ame rikaanse regering was namelijk gezegd dat deze beperking is opgeheven en wel waarschijnlijk wegens de mislukte pogingen van de laatste weken om tot vredesonderhandelingen te ko men. Een verscherping van het con flict zou de kans op welslagen van de conferentie ernstig in gevaar brengen. De kans op suc ces is afhankelijk van de ver betering in de internationale toestand. Vrjjdag sneed ook de Roe meense vice-premier Radulesco de kwestie-Vietnam aan. Hij zei dat stopzetting van de strijd nu het belangrijkste internationale vraagstuk is, waarvan de nor malisering en ontwikkeling van de betrekkingen tussen de lan den afhangt. België zit met een regerings crisis over de kwestie van de Leu vense universiteit. De vraag of de Franse afdeling van die universi teit zich ter plaatse zou uitbreiden èf naar Waals gebied zou verhui zen, leidde tot de val van het ka binet Het Belgische episcopaat, de eigenlijke bazen van de universi teit hebben het ongenoegen in de hand gewerkt door hun beslissin gen van vorig jaar. De Vlaamse bisschoppen hebben dat toegegeven. Die verdeeldheid onder de Belgische kerkvorsten is nu ook in de partijen tot uiting gekomen. De algemene tegenstel ling Vlaams-Waals eigenlijk is het een drieledige tegenstelling met Brussel erbij gaat in feite dieper en de Leuvense universiteit was alleen maar een wetsteen om ze weer wat aan te zetten. Maar de Belgen zijn erin ge traind ondanks deze innerlijke te genstelling door te werken op ba sis van een of ander compromis. Ook crises wennen op den duur, al doen ze weinig goed: immers de Koning Boudewijn heeft vrij dag op het kasteel van Laeken zijn consultaties in verband met de regeringscrisis, die woensdag uitbrak, voortgezet. Hij ontving o.m. ministers van het aftreden de kabinet-Vandenboeynants. Vrijdagmiddag werd verwacht, dat de koning zijn raadplegingen zaterdag zou voortzetten, maar zondag nie. Er wordt derhalve geen aanwijzing van een infor mateur voor volgende week ver wacht. sfeer is weer voor jaren verziekt. Het wachten is nu op een regering die een formule vindt welke de sfeer kan zuiveren en de felle tegenstellingen wat kan matigen. Maar dat zal tijd kosten en moeite vooral om nieuwe crises te voor komen. Premier Vandenboeynants zei het terecht: het kwaad zit diep Het internationale Rode Kruis in Genève heeft vrijdag op alle partijen in de oorlog in Vietnam een beroep gedaan zich niet te buiten te gaan aan parate execu ties, martelingen en vergeldings maatregelen. In een communiqué zegt de commissie het haar plicht te achten eraan te herinneren dat de elementaire en algemeen erkende normen van behandeling van mensen onder alle omstan digheden moeten worden geëer biedigd. Dat houdt in dat krijgs gevangenen niet worden gedood en dat gewonden, zieken en ver plegend personeel worden geres pecteerd. Onder geen enkele om standigheid mag de burgerbevol king worden gebombardeerd, al dus het communiqué. Premier Wilson zei dat hij zich niet wil distanciëren van de Ame rikaanse politiek in Vietnam. Hij staat geheel achter Johnsons „formule van San Antonio" en is van mening, dat de standpunten van Amerika en Noord-Vietnam niet onverenigbaar zijn. Tijdens zijn jongste bezoek aan Moskou had hij de Russische leiders de verzekering gegeven, dat Ame rika 't bombarderen van Noord- Vietnam zal staken, zodra het de zekerheid heeft dat een vrucht baar gesprek mogelijk is en Noord-Vietnam niet zal proberen militair voordeel uit de toestand te behalen. AMERIKA EN ENGELAND ONDANKS MENINGSVER SCHILLEN VERBONDENER DAN OOIT President Johnson heeft don derdagavond gezegd dat Amerika en Engeland ondanks voorbij gaande meningsverschillen meer verbonden zijn dan ooit en dat 't Amerikaanse volk het verenigd koninkrijk steunt. Hii sprak tijdens een diner in het Witte Huis ter ere van de Britse premier Harold Wilson. „Wij streven hetzelfde doel na," aldus Johnson, „vrede en vrijheid in een wereld vrij van honger en ziekte. Onze volken door de Nieuwe Maas, al Jaren worstelt. Rechter- en linfeermaasoever waren tot dusver verbonden door een spoorbrug en een verkeers- brug uit 1878, de Maastunnel (1942) en de Van Brienenoord- brug (1965), verbindingen die vooral in de spitsuren de nodige moeilijkheden opleveren. Dit stukje metro heeft de ge meente Rotterdam 250 miljoen gulden gekost. Het is nu al be kend dat de exploitatie het eer ste jaar een verlies van nagr schatting 18 miljoen zal ople veren. Slechts een deel is onder gronds (2,13 km in het centrum). Daarna volgt de metrotunnel on der de Nieuwe Maas 1,05 km en een bovengronds gedeelte over 'n viaduct van 2,7 km. De treinen moeten op iedere rit een hoogte verschil van 30 rm verwerken: tussen het diepste punt onder de Nieuwe Maas op 17,70 N.A.P. en 12,60 meter -fN.A.P. op het metroviaduct. "(Zie verder pag. 2.) VRIJ KOUD In de nacht van donderdag op vrijdag was er boven ons land weinig bewolking, waardoor de temperaturen op verschillende plaatsen tot één a twee graden onder het vriespunt kon dalen. Vrijdag trok een randstoring van een depressie ten zuid-wes ten van Ierland in oostelijke richting over onze omgeving. In de loop van de ochtend begon de bewolking hierdoor toe te nemen, vooral in zuid- en mid den-Nederland viel enige regen. De middagtemperaturen werden daar drie tot zes graden. In het noorden echter, waar met ooste lijke winden laaghangende be wolking en mist binnendreven, werd het maar drie graden. De storing trekt nu verder weg naar het oosten en verliest aan betekenis. Terwijl de druk in midden-Eurona betrekkelijk laag blijft, breidt een gebied met hoge barometerstanden ten noor den van Schotland zich naar het zuiden uit. Hierdoor gaat de wind boven onze omgeving krim pen naar richtingen tussen noord oost en noord. In de aangevoer de lucht zal vandaag veel be wolking voorkomen en hier en daar mist, maar geen neerslag van betekenis. In het noorden van het land zullen ongeveer dezelfde middagtemperaturen bereikt worden als vrijdag, el ders zullen zij iets lager zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk mist en overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind uit noor delijke richtingen. Dezelfde mid dagtemperaturen als vrijdag of iets lagere. ZATERDAG 10 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.01 11.31 Terneuzen 11.37 12.07 Hansweert 0.11 0.41 Walsoorden 0.10 0.40 ZONDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m. Braskens 0.03 11,30 Terneuzen 0.39 0.30 Hansweert 1.13 1.40 Walsoorden 1.12 1.39 MAANDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.27 0.55 Terneuzen 1.03 1.31 Hansweert 1.37 2.03 Walsoorden 1.36 2.04 ZON MAAN Febr. op onder op onder 10 8.06 17.43 12.51 6.22 11 8.05 17.45 13.56 7.12 12 8.03 17.47 15.13 7.48 13 8.01 17.49 16.37 8.15 14 7.59 17.50 18.04 8.34 15 7.57 17.52 19.20 8.49 zijn vasthoudend en gaan geen moeilijkheid uit de weg, ook al moeten wij de buikriem wel eens een tijdje vaster aanhalen." De president prees Engeland met de woorden: „Een land wordt niet groot door macht alleen. Het moet anderen tot voorbeeld zijn door moed, idealen en manier van leven. De jonge ontwikkelings landen kunnen veel van het Britse voorbeeld leren,"

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1