^Yflenu KUNT NIET ALLES WETEN DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 10 fétiraail Ï9Ö8 van de week Vagina 10 DURVEN IS DE HOOFDZAAK Rusten is belangrijk, we doen er nieuwe levenskracht mee op en bovendien is het heerlijk om iri bed te toeven als we niet slapen en niet ziek zijn. Daarom is het zaak te zorgen dat alles wat het rusten aangenaam kan maken, zoals boe ken, kranten, radio en bonbons, binnen bereik op een tafeltje of op het nachtkastje staat. PROBEREN Het bed, het meest gebruikte voorwerp in huis, is het belang rijkste meubelstuk in de slaapka mer. Een meubelzaak in Londen heeft dat begrepen en daarom mo gen de paartjes die daar bedden komen uitzoeken, deze bedden pro beren. wakker worden van onweer e.d. als ouderen. Een andere rol die hierbij speelt is, dat jongere men sen vaak minder psychische bezig heden, verantwoordelijkheid heb ben. Men spreekt hier van een hoge drempelwaarde. Naarmate men ouder wordt, daalt de drem pelwaarde en wel zó, dat men moeilijker inslaapt, onrustiger slaapt en daardoor minder uitrust en dat men sneller wakker wordt. Elk mens heeft zijn eigen loop patroon, eet- en drinkgewoonten, spreekpatroon en ieder geeft op zijn of haar eigen manier een hand. Bij deze individuele dingen komt beslist ook een slaappatroon. Dit laatste houdt in dat veel mensen aan een bepaald ritueel moeten den inklapbare toestanden gecon strueerd die men meenam op reis. Soms gaf het slapen op planken goede, maar soms ook slechte resultaten, en men kwam terug van de harde onderlaag zonder meer. Op het ogenblik bestaat er veel belangstelling voor de harde, aangepaste onderlaag. Nieuw voor ons land is de „va riant matras" van Crown Bedding N.V., inderdaad een individueel in stelbare matras. Uiterlijk ziet deze matras er net zo uit als een ge wone matras. Maar met een rits kan hij worden geopend om twee steunen aan te brengen, de cen trale steun en de taillesteun. TIEN STANDEN Deze matras bestaat uit drie la gen hoogwaardige polyether van respectievelijk drie, twee en zeven centimeter dikte. Tussen deze la gen kunnen de steunen worden aangebracht. In totaal zijn er tien verschil lende standen mogelijk. Elke stand naar de individuele wensen van de gebruiker. De taillesteun is spe ciaal bedoeld voor korte rustpau zes, zoals bijvoorbeeld het haze- slaapje in de middag. Men kan dan voor kortere tijd volkomen ont spannen liggen. Dokter Van Swol heeft, medisch gezien, grote belangstelling voor de matras, die aanleiding geeft tot hoge verwachtingen. Hij is ervan overtuigd dat men met deze ma tras een slaaphouding krijgt, die op basis van een algemeen goed advies (tamelijk harde onderlaag) is aangepast aan individuele ge voeligheid. Een belangrijke stap voorwaarts op 't gebied van slaap en slaapgewoonten, BETTY TEELING. Modellen uit de „Collection Twenty Seven", zomer 1968 van Dick Holt- haus. Annemarie en Tanja tonen de „Cardigan"-lijn. Tanja draagt een cognagkleurig lederen tailleur en An nemarie een marine wollen pak. Bei de creaties zijn gecombineerd met baretten. De kollektie is ingesteld op de modisch Ingestelde vrouw. u durft er iets aan te (laten) doen. Ja, we doen het verstandigst de toestand van ons haar zo af en toe met de kapper te bespreken. Hij is vakman en zal ons daarom het beste kunnen adviseren. KLEUR Wilt u uw haar graag eens laten blonderen of verven? Bespreek ook dat met uw kapper, vóór u er aan begint. Hij zal u alle voor delen van verven kunnen vertel len en ook welke kleur en welk bijpassend model u het meest zul len flatteren. Maar hij zal u ook zeggen, dat als u werkelijk mooi wilt zijn met geverfd haar, u het Wanneer 't haar niet meer „zit" of enigszins verwaarloosd of ver regend is, en wanneer we juist dan geen tijd of gelegenheid hebben voor een watergolf, kammen we het haar goed door, sproeien er wat lak of lotion op, rollen het op en laten het zó een minuut of tien met rust. Daarna kunnen we het opgedroogde haar gemakkelijk in vorm brengen. Natuurlijk is dit maar een „noodoplossing". ROOS Tegen roos helpt slechts zacht geweld. Roos kap verschillende oorzaken hebben, óf een teveel óf een te weinig aan vet, hormoon- D E MODE De nieuwe haarmode voor de komende winter is veel vrouwe lijker, veel lieflijker geworden. We zien krullenkapsels, waarbij de krullen nonchalant en luchtig op het hoofd vallen en gladde kapsels met speelse lokjes op ooghoogte, voor donkerharigen. Het haar op het achterhoofd wordt kort gehouden en het wordt in een punt opgeknipt. Kleine haarstukjes helpen ons om het ge wenste effekt van een bepaald kapsel te bereiken. Ze worden vooral gebruikt voor feestelijke loiffures. BETER SLAPEN. met betere bedden Voor jonge mensen die gaan trouwen en hun huis inrichten, is in de meeste gevallen de slaapkamer de sluitpost van de begroting. Ze zullen proberen ook dit vertrek er zo gezellig mogelijk uit te laten zien, maar aan de andere kant ma ken ze meestal geen probleem van het kopen van de bedden. Jonge mensen slapen nu eenmaal goed en ze realiseren zich dan ook niet hóé belangrijk een bed, een ma tras is. Per jaar slapen we zo'n 2800 a 2900 uur, dat betekent dat we ruim een derde deel van ons leven in bed te vinden zijn. Hierbij is dan natuurlijk niet gerekend het aan tal uren dat we tijdens ziek-zijn en beter-worden op de slaapkamer doorbrengen en ook niet het aan tal uren dat we rustend op bed lig gen. Voor een goede slaap is een be paalde rusthouding nodig, die door jonge mensen gemakkelijker kan worden gevonden dan door oude ren. Naarmate men ouder wordt verdwijnt namelijk de elasticiteit uit de weefsels waardoor buiging en rekking sneller tot'hun limiet komen. Overschrijding van die li miet brengt onrust- en onlustge voelens. Dokter A. C. van Swol heeft ons verteld, dat het in wezen onbe kend is wat slapen is. Wèl weet men dat tijdens de slaap alle or ganen als schildklier, hart, lon gen en lever normaal funktioneren, zij het op iets lager niveau. DE DREMPEL Het hele fysieke organisme van jonge mensen is veerkrachtig, zo dat jonge mensen niet zo gauw voldoen, willen zij goed slapen. Zo zijn er mensen die alleen maar op hun zij kunnen slapen en anderen die echte rug- of buikslapers zijn. De één ligt gekromd, de ander ge strekt. De uitspraken „als een blok ge slapen hebben" of „de hele nacht geen oog dicht gedaan hebben" moeten we in de meeste gevallen met een korreltje zout nemen. Maar zeker is dat wie niet goed of te kort slaapt, meestal de volgen de dag zeer geprikkeld is. HARDER 1 Vroeger sliep men in een zacht, donzen bed. Door nieuwere inzich ten over rugpijn en hernia intro duceerde men een harder bed. Men legde soms een plank onder de matras, er werden deuren voor uit hun scharnieren gelicht en er wer- Rubber laarzen en overschoenen worden met water schoongemaakt en daarna ingewreven met vase line, rubbercrème of rubberolie. Nieuwe tandenborstels kunt u het beste een nacht in koud water zet ten voordat u ze gaat gebruiken. Aangebrande melk verliest het branderige smaakje, als we de melk in een kan gieten, die in een bak koud water staat. Zodra de melk koud geworden is, is ze weer te gebruiken. Een klein handje soda bij de em mer met wasmiddel en u zult een veel beter sopje hebben. Een iuierwas zet u nooit in de chloor. Wèl is het goed, de luiers op te spoelen in licht blauwsel- water. Het resultaat is namelijk een stel hagelwitte luiers, zonder enig nadelig gevolg. Heel jonge kaas laat zich moeilijk snijden. Het gaat gemakkelijker als u het lemmet van het mes met perkamentpapier omwikkelt. ANDERE HAARKLEUR VERGT ANDERE GARDEROBE Bent u niet tevreden over uw haar? Is het piekerig en vet of is het haar moeilijk handelbaar? Durft u er weinig of niets aan te laten doen? Piekerig en vet haar wordt ver oorzaakt door een talgoverproduk- tie van de huid. Uw kapper heeft er zeker een middel voor. Dit mid del zal de funktie van de hoofd huid normaliseren, het helpt snel. Voor moeilijk handelbaar haar zijn er ook goede verzoringsmiddelen. Deze maken het haar weer krach tiger, glanzend en gemakkelijk te modelleren. De hoofdzaak is, dat storingen, ouderdomsverschijnse- len of een natuurlijke aanleg. Wat de oorzaak ook is, we moeten in ieder geval niet proberen om roos met een harde borstel of fijne kam los te krabben. Het beste middel om roos te ver wijderen is een zachte behande ling die kan helpen de schilferöver- last te remmen en te doen ophou den. Roos houdt niet van wasbeur ten. Bij sterke roosvorming is daarom veelvuldig haarwassen met een speciale shampoo de juiste aanpak. Twee- tot driemaal weke lijks wordt het haar gewassen, waarbij beter gebruik kan worden gemaakt van een zachte massage borstel dan van tien spitse vinger nagels! De speciale shampoo voor komt dat de roos de hoofdhuid vol komen gaat bedekken. De huid krijgt nu juist weer lucht en zó wordt de roosvorming óók weer tegengegaan. Na enige tijd zal het voldoende zijn om het haar weer eens per week te wassen. Het lijkt een beetje misplaatst om als het misschien sneeuwt of hagelt of de regen tegen de ramen slaat te denken aan de voorjaarsschoonmaak en toch kan dan opeens die dag ko men, dat de zon doorbreektaen de len te zich schuchter gaat aankondigen. En dan is er geen houden meer aan, dan moet er geschrobt en geklopt worden en wij ontdekken eerst tegen de avond met schrik dat we toch weer te lang bezig zijn geweest; er moet nog voor de maaltijd gezorgd worden. Gelukkig zijn er heel wat gerechten, die in een handomdraai te maken zijn. We kunnen dan onze toevlucht tot kaas nemen, omdat kaas op velerlei manieren b.v. gebakken, in ragout of geraspt in stamppotten verwerkt kan worden en bovendien heel voedzaam is. ZONDAG: Kop bouillon; witlofscho tel met ham, kaas en aardappel puree; gevulde beschuitbollen. MAANDAG: Selderijknol met kaas, aardappelen, peterseliesaus; ci- troenrijst met vanillesaus. DINSDAG: Prei, aardappelen, run derlapjes; yoghurt met chocola desiroop. WOENSDAG: Hachee met aardappel puree, rode kool; turfjes met bes- sesap. DONDERDAG: Erwtensoep met krab betjes; drie-in-de-pan. VRIJDAG: Kop erwtensoep; kippe- poulet met champignons, rijst en sla. ZATERDAG: Bami goreng; Bulgaar se yoghurt of kwark met vanille- vla en rozijnen. SELDERIJKNOL MET KAAS Schil de selderijknol en snijd ze in plakken. Laat ze 10 minuten in water met zout zachtjes koken en daarna uitlekken. Prik ze laag om laag met een plakje belegen kaas aan twee lange cocktailprikkers (aan ieder uit einde één prikker). De buitenste plakken moeten uit selderijknol be staan. Haal het geheel door ei en paneermeel en bak ze in boter snel goudbruin. GEVULDE BESCHUITBOLLEN Snijd van beschuitbollen een plakje af, hol ze voorzichtig uit en bestrijk ze van binnen en buiten met boter. Bak ze op een lage vlam in een koe- kepan met boter knappend bruin en vul ze daarna met appelmoes. Plaats het kapje er weer op en serveer de bollen warm. elke 14 dagen zult moeten laten behandelen. Uitgegroeid, geverfd haar bederft namelijk altijd de mooiste coiffure. Hij zal u verder nog vertellen welke behandelingen misschien nog meer nodig zijn. Een goede kapper wijst er van tevoren ook op dat een andere kleur haar ook andere eisen aan de garderobe stelt. En wat hij zeker niet mag ver zuimen te vermelden is, hoe hoog de kosten zijn die verven, goed verven, met zich meebrengt. En dan is het verder aan u om een beslissing te nemen. ONDERHOUD Geven de mannen da voorkeur aan blondines? We weten het echt niet. Wèl weten we dat ook het eigen haaronderhoud erg belang rijk is, want zonder gezond haar en dus zonder een goed kapsel, ziet geen vrouw er verzorgd en elegant uit.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 10