Het voorjaar komt Overzicht bedrijfsleven over het jaar 1967 Olympische winterspelen in Grenoble door president De Gaulle geopend <:)7lodeó Heeft U genoeg van de winter? 1 WON U NOG GEEN PRIJS IN DE TOTO? Van de Sande TERNEUZEN KOOP CENTRUM VAN ZEEUWS- VLAANDEREN Défilé van ruim dertienhonderd deelnemers uit 37 landen DE VRIJE ZEEUW Pagina 15 vrijdag 9 februari a.s. om 10 uur zijn gerestaureerde zaak en daarmee opening van de Toto-systemen De voetbaltoto Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen Hartslag hoorbaar Lacrois legde de eed af Bonderdfig 8 februari 1968 Ja! Wij ook. Maar ook al wintert het nog, toch dient het voorjaar zich al aan. U kunt dat zien aan de sierheesters, aan de paaslelies en de crocusjes die al een heel eind hun kopjes boven de grond steken. (^aóteel heropent nieuwe voorjaars- kollektie 1968 Bij de wereldbekende modehuizen Saint-Joseph, Bleijle, Kiibler, Luisa Spagnoli, Frankenwalder, om maar enkele te noemen, kochten wij weer de charmantste kleding, zoals U dat van ons gewend bent. Het zal een genoegen zijn weer zoveel voorjaars-nieuws te zien. Komt U eens kijken? NOORDSTRAAT 17 TERNEUZEN TEL. 2671 Wellicht kunnen deze boekjes U heioen 1,50 - ƒ1,50 Voorhanden in BOEKHANDEL Aan de hand van ingekomen rapporten werd het hiernavolgende overzicht van het bedrijfsleven in het gebied van de kamer over het jaar 1967 samengesteld (Vervolg) In de zeescheepvaart bleef het aantal te Terneuzen binnengelo pen zeeschepen ongeveer con stant, maar de totale tonnage was iets hoger dan in 1966. Het cargadoorsbedrijj heeft zich ten opzichte van 1965 en 1966 iets omhoog kunnen wer ken. Sedert juli/augustus was er 'n opleving in de binnenvaart te bespeuren. Vooral het graanver- voer uit Frankrijk in noordelijke richting nam na de verwezenlij king van de gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten na 1 juli 1967 een grote vlucht. Toch was het opmerkelijk dat deze opleving kon plaatsvinden, zonder dat er een merkbare stij ging van de lage binnenvaart- vrachten mee gepaard ging. Deze moesten tot oktober/november wachten, maar zij zijn dan ook van dat moment omhoog gespron gen. Deze stijging is iets te plot seling gekomen om zich te kun nen handhaven. Een daling van ,de binnenvaartvrachten in de eerstkomende maanden wordt dan ook verwacht. Het afvoeren van overtollige of ten dele gebruikte rijntonnage van oudere leeftijd ging onver minderd voort en dit is eveneens een faktor die, althans de eerste jaren, een zekere stimulans voor een iets hoger vrachtenniveau op de Rijn zal betekenen. Het expeditiebedrijf en de daarmee verwante dienstverle nende activiteiten handhaafde zich op bevredigende wijze. Resumerend kan worden ge zégd dat de bedrijven in de ha ven van Terneuzen zich voorbe reiden op de nieuwe situatie en de schaalvergroting, die zich na de openstelling van de nieuwe sluis, begin 1969, zal aanmelden. Een andere faktor is, dat de huidige en de toekomstige be heerders van de haven van Ter neuzen de nodige medewerking zullen dienen te verlenen om het bedrijfsleven in staat te stellen de gewijzigde verhoudingen te kunnen opvangen. Zo zal een groot gedeelte van het massa goed-verkeer, dat thans op de rede van Terneuzen in de „put" weidt gelost, in de Zevenaarha- ven moeten worden gelost, die op li) m zal zjjn gebracht. Deze ha ven zal in de loop van 1968 met vemen en opslagplaatsen en kra nen moeten worden uitgerust om begin 1969 gereed te zijn voor het opvangen van het op Terneuzen aangetrokken verkeer, DE P.T.T. Het aantal lokethandelingen bij de postdienst in het gebied der Kamer in 1967 wordt geraamd op 1.222.000, hetgeen ten opzichte van 1966 een teruggang van 1,7% betekent. Zowel bij de verzonden als de ontvangen postpakketten valt een sterke daling waar te nemen. T.o.v. 1966 liep het aantal ver zonden postpakketten terug met 46,1 van 140.951 tot 76.000. Dit moet grotendeels worden toege schreven aan het verminderde aanbod van postpakketten door een grootgebruiker, die op een andere wijze van verzending overging. Het aantal ontvangen postpak ketten daalde met 19,7 van 169.419 in 1966 tot 136.000 in 1967. De bedrijfsonvangsten stegen in 1967 met een bedrag van 184.500,— ofwel 7,9 De geldelijke omzet nam in 1967 toe met een bedrag van 16 miljoen gulden of 6,5 In 1967 werden 10 frankeerma chines in gebruik genomen, zo dat aan het einde van het jaar 81 frankeermachines in gebruik waren. De jaar dienstregeling van de N.S. heeft geen wijziging gebracht in het postvervoer op de z.g. ne venverbindingen. De uitbreiding van Terneuzen heeft tot gevolg gehad, dat er een postauto is ingezet, o.m. voor het bestellen van postpakketten en briefpakjes. Ter vergroting van de service zijn de postkantoren te Breskens, Axel, Hulst, Terneuzen en Sas van Gent ingaande 1 december 1967 op vrijdagavond voor alle diensten voor het publiek ge opend. Het kantoor te Oostburg werd om dezelfde reden op woensdagavond opengesteld. Het telegraafverkeer in 1967 gaf wederom een daling te zien. Het aantal verzonden en ontvan gen telegrammen liep terug met 13,6 van 29.171 in 1966 tot 25.200 in 1967. In 1967 werd het hulppostkan toor St. Jansteen gehuisvest in een nieuw pand. Het kantoor Clinge werd verplaatst naar een ander pand na modernisering van de voor de dienst bestemde ruim te. Het hulpkantoor te Koewacht werd opgeknapt. Het onderzoek naar de moge lijkheid van nieuwbouw voor de kantoren Terneuzen en Biervliet werd voortgezet. De verbouwing en modernise ring van het postkantoor Sas van Gent is in onderzoek. Het aantal telefoonaansluitin gen in het gebied der Kamer is naar schatting met 900 aanslui tingen uitgebreid (thans ruim 12.000). De vraag naar nieuwe telefoon aansluitingen verminderde in 1967 engiszins en bedroeg ca 800. Het aantal aanvragen dat nog op uitvoering wacht, bedroeg eind 1967 ca. 600. De capaciteit van de automa tische telefooncentrales nam in 1967 met 1500 nummers toe. Het telefoonverkeer gaf ten opzichte van 1966 een toeneming van ongeveer l'/j te zien. Het aantal aangeslotenen op P.T.T.-draadomroepnetten in het gebied der Kamer, dat per 1 ja nuari 1967 ruim 1700 bedroeg, steeg met naar schatting 100. WATERSTAAT De rijkswaterstaat te Terneu zen deelde mede dat aan de rijks wegen in Zeeuws-Vlaanderen in 1967 de volgende verbeterings- werken uitgevoerd werden: Rijksweg nr. 60: De verbeteringswerken aan de veerhaven Perkpolder werden voortgezet. Inmiddels zijn in ge bruik genomen de nieuwe par keerplaats en het nieuwe bussta tion nabij de oude aanleginrich- ting. Andere onderdelen komen binnenkort gereed. De totale voltooiing van de veerhaven Perkpolder zal in de loop van 1968 haar beslag krij gen. In het voorjaar van 1968 zal ook de nieuwe dubbeldeksveer boot, de „Prinses Christina", in de vaart worden genomen. Rijksweg nr. 60: In de tweede helft van 1967 werd begonnen met het aanbren gen van de toplaag op de rond weg van Hulat, Dit werk zal in GRENOBLE: Intocht van het Nederlandse team tijdens de ope ningsplechtigheid van de tiende Olympische winterspelen. Stien Kaiser was de trotse vlagge- draagster. de eerste helft van 1968 voltooid worden. Rijksweg nr. 61: Tussen km 0,9 en km 2,2 bin nen de bebouwde kom van Sas van Gent werden de aanwezige verhardingen van koperslakkeien en klinkers uitgebroken en werd een nieuw wegdek gemaakt van asfaltbeton. Rijksweg nr. 61:* Nabij Terneuzen wordt thans het verkeer geleid over het bui ten- en binnenhoofd van de nieuwe binnenvaartsluis en zijn enkele stukken definitieve weg in gebruik genomen. Wegvak AxelKijkuit: Over circa 2 km lengte van dit wegvak werd het wegdek verbe terd door uitvullen van de kuilen en het aanbrengen van een nieuwe toplaag van asfaltbeton. De provinciale waterstaat meldde de volgende werkzaam heden aan wegen van het provin ciaal en tertiair wegenplan in Zeeuws-Vlaanderen gedurende 1967 Rondweg IJzendijke: De verbetering van de in de rondweg aanwezige aansluitingen bij Tivoli en Parkzicht, alsmede het aanbrengen van een verlich ting kwam gereed. Kruispunt Biervliet: Bij de kruispunten nabij Bier vliet werd een verlichting aange bracht. Mr. F. J. Haarmanweg Kraagbrug De aanleg van dit weggedeelte lang ongeveer 1961 m, en het om leggen van de weg Terneuzen Axel over een lengte van onge veer 690 m, kwamen nagenoeg gereed. OostburgZuidzande De verbetering van dit wegvak, lang ongeveer 2358 m, is in uit voering. Tertiaire wegen CadzandRetrenchement De verbetering van dit wegyak, lang ongeveer 2784 m, kwam ge reed. Retranchementrijksgrens De verbetering van dit wegvak, lang ongeveer 312 m, kwam ge reed. Hulst/Zandberg naar Zeegat De verbetering van dit wegvak, Met de aankomst van de Franse president Charles de Gaulle In het grote stadion van Grenoble begon dinsdag voor 65.000 toeschouwers de openingsceremonie van de tien de Olympische winterspelen. Na de intocht van de ploegen werd de Olympische vlam ontstoken en de Olympische vlag ontvouwd. Tot slot legde de Franse skiloper Leo Lacrois ten overstaan van de ver zamelde deelnemers de eed af. Vijf parachutisten, die tot op dracht hadden in even zovele cir kels te landen, hielden de toe schouwers minuten lang in de ban. De para's slaagden er niet alle maal in binnen de randen neer te komen, maar het effect was er niet minder om. 's Morgens zag het er naar uit, dat het slechte weer de gang van zaken bij de opening 'van de eerste Olympische spelen in Frankrijk sinds 44 jaar ongunstig zou beïn vloeden. Regen en natte sneeuw gaven sombere vooruitzichten, maar 's middags brak de zon door, juist toen generaal De Gaulle bij het stadion arriveerde. De 76-jarige president nam op de eretribune naast de eveneens hoog bejaarde voorzitter van het I. O. C„ Avery Brundage (80), plaats. Tijdens de ploegenparade bleef het staats hoofd zitten, maar toen Frankrijk als gastland het laatst binnenmar cheerde, stond De Gaulle op en applaudiseerde. lang ongeveer 2703 m, kwam ge reed. i HulstClinge (Lange- Nieuwstraat) De verbetering van dit wegvak, lang ongeveer 1856,50 m, kwam gereed. Voorts werden asfaltlagen aan gebracht op het provinciale weg vak ZaamslagveerRapenburg- tol, lang ongeveer 2630 m, en as faltbeton op een ongeveer 750 m lang gedeelte van de provinciale weg Zuiddorpe—KoewachtSt. Jansteen. (Slot volgt.) Naast de „dropping" waren er nog meer hoogtepunten bij de schilderachtige ceremonie. Dood stil was het in het stadion, toen Alain Calmat, de beste Franse kunstrijder en zilveren medaille winnaar op de spelen van 1964 te Innsbruck, de Olympische vlam ontstak. Calmat droeg een micro foon op zijn borst, die zijn hart slag via een versterker voor ieder een hoorbaar maakte. De vlam, die tijdens de lange tocht van Grie kenland over vele omwegen naar Grenoble meer dan vijftig keer doofde, zal branden tot de slui tingsdag, 18 februari. Een ander indrukwekkend mo ment was de „vlucht" van 30.000 papieren roosjes, het embleem van Grenoble, die door helicopters werden neergelaten. Ook Olympi sche vlaggetjes aan miniatuurpara chutes werden over de toeschou wers gestrooid. Bij het défilé waren ruim der tienhonderd deelnemers uit 37 lan den vertegenwoordigd. Grieken land, de bakermat van de Olym pische spelen, opende de rij. De andere delegaties, met de natio nale vlag aan het hoofd, volgden alfabetisch gerangschikt. Voor de eerste maal In de historie van de winterspelen liepen Oost- en West- Duitsland gescheiden, maar wel 'onder dezelfde vlag. Verschillende ploegen waaronder die van Argen tinië, Chili en Marokko, paradeer den in nationale klederdracht. Toen alle deelnemers op het mid denveld waren samengestroomd, hield Avery Brundage een rede met het accent op de Olympische gedachte en de gedachtenis aan baron Pierre de Coubertin. Vervol gens verklaarde generaal De Gaul le met stemverheffing de spelen voor geopend. Uit naam van alle deelnemers legde skiër Leo Lacrois de eed af. Daarna marcheerden de atleten af, terwijl vliegtuigen boven hun hoofden Olympische ringen in de lucht schreven.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5