PROVINCIAAL NIEUWS FIFAX eet 'n appel! snoep verstandig: Woning twee uur na koop afgebrand WERELDHANDELSCOflFEÜERTIE OVERSCHADUWD DOOR POLITIEKE VRAAGSTUKKEN Terneuzens oudste inwoner, de heer N. Kaijser, wordt morgen 103 jaar Tweede Kamer behandelde begroting van buitenlandse zaken „De goudschatten van Bagdad" Aanleg van de Kanaaltunnel kan in 1970 beginnen Agenda Terneuzen Axel Sluis Bevroren OfficiëBe waardering voor poCitëe-onderzoek C en A-roofoverval Nieuw monetair stelsel Uittocht Stormachtige ontwikkelingen Suriname Eén procent Donderdag 8 februari 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Onderzoek naar oorzaak brand De gemeentepolitie te Terneu zen heeft gistermorgen door drs. Verburgt van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag een onderzoek laten instellen naar de oorzaak van de brand, die maandagavond in een magazijn, gelegen in de Walstraat een gro te voorraad electrotechnisch ma teraal van „Radio-de Koek" ver woestte. Drs. Verburgt meende dat hier sprake is van brand stichting. Met welke middelen deze brand werd gesticht en de wijze waarop is tot nu toe on bekend gebleven. Vermoedelijk is er een eenvoudig middel ge bruikt. De gemeentepolitie heeft ge meend tot deze maatregel te moeten overgaan om ten koste van wel middel ook een spoor van de dader te vinden. Zaterdagmiddag ruilbeurs Gaarse maken wij onze lezers attent op de ruilbeurs die zater dag a.s. om 14 uur weer wordt gehouden in het gebouw „Pro Rege" aan de De Jongestraat alhier. Deze maandelijkse ruil beurs gaat uit van de interker kelijke stjeting voor jeugd- en volwassenenwerk. De verzame laars weten het langzamerhand wek dat er nu en dan „zaken" te doen zijn. Mochten er nieuwe lingen zijn die niet weten wat er in „Pro Rege" precies ge beurt, laten zij eens een kijkje gaan nemen en ze worden ge regeld bezoekers. Wintervergadering C.B.T.B. De tweede wintervergadering van de afdeling Oost Zeeuws- VÏaanderen van de Zeeuwse chr. boeren- en tuindersbond is vast gesteld op dinsdag 13 februari a.s. om 14 uur in hotel „Rotter dam" te Terneuzen. Na de gebruikelijke agenda punten zal de heer C. P. J. van Iwaarden uit Kloetinge spreken over „pacht en onteigeningsza ken". Verder wordt er 'n klank beeld over Kameroen vertoond. Ledenvergadering Z.L.M. Op donderdag 15 februari a.s. om 14 uur wordt in hotel des Pays-Bas alhier een algemene ledenvergadering gehouden van de Z. L. M.-afdeling Terneuzen. Periodiek aftredend zijn de be stuursleden, de heren A. Dees en D. Scheele. Zij zijn beiden herkiesbaar. Na een korte beschouwing van de krïngvoorzitter, de heer W. Koster te Axel, en de aanwijzing van afgevaardigden naar de al gemene vergadering van de Z. L. M. zal burgemeester Aschoff van Terneuzen een inleiding houden over ruimtelijke orde ning. Voorts worden er dia's ver toond, terwijl een koffietafel naar goede traditie de vergade ring besluit. Drie personenauto's beschadigd bij botsing Woensdagmiddag emstreeks één uur ontstond op de rijksweg AxelSluiskil ter hoogte van de Sassing een botsing, waarbij drie personenauto's waren be trokken. De botsing werd ver oorzaakt door een personenauto, bestuurd door R. d. V. uit West- dorpe, die twee achter elkaar rijdende auto's wilde passeren, maar zich noodgedwongen plot seling moest invoegen en hier bij de beide auto's ramde. Deze werden bestuurd door J. E. G. R. uit Sas van Gent en P. A. K. uit Westdorpe. Alle voertuigen liepen materiële schade op. Gemeenteraad gaat nieuwe wethouder kiezen De burgemeester van Axel heeft een openbare vergadering van de gemeenteraad uitgeschre ven tegen dinsdag 13 februari a.s. om 19 uur. Het belangrijkste agendapunt is de benoeming van een wethouder als opvolger van wijlen de heer C. van Bende- gem. Eerst komt aan de orde de be ëdiging van het nieuw benoem de lid van de raad, de heer K. Hamelink. Verder is er nog een voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invorde ring van schoolgelden ten be hoeve van de openbare kleuter school te Axel. Bij koninklijk besluit van 21 december 1967 is het schoolgeld bedrag, bedoeld in artikel 5 van de verordening op de heffing en invordering van schoolgelden ten behoeve van de openbare kleuterschool, gebracht van 12 op ƒ48 per leerling per school geldjaar. De opbrengst van het school geld wordt in mindering ge bracht op de rijksuitkeringen. De vrijstellingsnormen zijn bij beschikking van de staats-secre- taris van onderwijs eveneens verhoogd. Uitbreiding algem. begraafplaats Vrijdagavond komt de gemeen teraad van Sluis in openbare zit ting bijeen. Het enige punt van de agenda is een voorstel van het college om over te gaan tot uitbreiding van de algemene begraafplaats overeenkomstig een ontwerp van de Nederl. heidemij. Het werk zal worden uitgevoerd in DACW- verband, zodat van rijkswege in de kosten een subsidie wordt ge geven. Een en ander zeil in een begrotingswijziging dienen te worden verwerkt. Jaarvergadering afdeling Z.L.M. In hotel „Balmoral" werd de jaarvergadering gehouden van de afd. Sluis van de ZLM. Voor zitter J. Ie Clercq merkte in zijn openingswoord op, dat de weers omstandigheden deze zomer goed waren voor de landbouw, maar dat de opbrengst wat de prijzen betreft tegenviel door de maat regelen op Europees niveau. Vooral aardappelen en uien en artikelen op de vrije markt ble ven beneden de verwachtingen. De bestuursleden J. de Bruijne en H. van Iwaarden stelden zich niet meer herkiesbaar. Na stem ming werden gekozen J. Ris- seeuwManneke en J. Verhage. De eerste aanvaardde deze benoe ming niet. De voorzitter bedankte de af getreden bestuursleden voor hun activiteiten en bood hun een rokertje aan. De heer De Bruijne heeft sedert de oprichting van de afdeling deel van het bestuur uit gemaakt. Bij de mededelingen werd ge sproken over de ruimtelijke orde ning. Hierbij werd de vraag ge steld, of het nog zin heeft het landbouwschap te handhaven nu alles in EEG-verband wordt ge regeld. Na afloop van het huishoude lijk gedeelte vertoonde de heer W. Sinke uit Goes een film en een aantal dia's over Israël en de Arabische wereld. Hierbij waren ook de dames aanwezig en de leden van de afd. Sluis van de bond van plattelandsvrouwen. HEEFT HET! KINDERDIJK: Dinsdag is hier het transport begonnen van de onderdelen voor de grootste draaibrug van Europa, welke een plaats zal krijgen óver het kanaal van Terneuzen naar Gent, ter hoogte van Sas van Gent. De on derdelen van de brug werden door drie bokken op bakken ge plaatst, die voor het vervoer zul len zorgen. Namens deze laatste bracht me vrouw J. de HulluVerplanke dank voor de uitnodiging. Telefooncel Aan de Beestenmarkt te Slui is een telefooncentrale geplaats' In deze cel kunnen de gebrui kers lokale gesprekken zelf kie zen. Interlokale en internatio nale gesprekken worden dooi tussenkomst van een telefoniste fgewikkeld. Verwacht mag worden dat var deze cel vooral in de zomermaan den druk gebruikt zal worder gemaakt. HEDEN Terneuzen: Lokaal „Bethel", 7.30 uur komst. Evangelisatiesamen- De 26-jarige timmerman F. A. J. Wèsterink uit Albergen (gem Tubbergen) is er dinsdagavom" getuige van geweest, dat de wr ning, die hij twee uur tevoren had gekocht, tot de grond toe af brandde. De rijkspolitie ziet geen reden om achterdocht te koeste ren. Volgende maand zou de heer Westerink trouwen en het huis betrekken. Hij kocht het voor 27.000,en was zo verstandig het pand direct te verzekeren. Men vermoedt, dat op de vlie ring kortsluiting is ontstaan. De brandweer kon het huis niet meer redden. De inboedel van de vorige eige naars, de familie Lansink, ging geheel verloren. Mevrouw Lan sink was in de woning toen de brand uitbrak. De heer Westerink was juist bij haar gekomen, toen de lichten plotseling uitgingen. Tot zijn verbazing ontdekte hij toen, dat de vliering in brand stond. Naar aanleiding van het suc- :esvol oplossen van enige roof overvallen in Amsterdam en om geving, waarbij o.m. de daders van de mislukte gewapende roof overval op een employé van C. en A. in de hoofdstad snel kon den worden achterhaald, heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. M. H. Gelinck, de daarbij betrok ken politieambtenaren in een korte bijeenkomst woensdagmor gen ten parkette van zijn bijzon dere tevredenheid doen blijken. Zoals bekend hebben de twee jongemannen die de roofoverval op de C. en A.-employé pleegden, oegegeven nog twee overvallen in de hoofdstad en een in Diemen te hebben gepleegd. Een en ander geschiedde in aanwezigheid van de Amster damse officier van justitie, hoofd van het arrondissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker, de officier van justitie mr. H. E. van Renes- se, de Amsterdamse hoofdcom missaris, de heer P. A. de Jong, de chef van de centrale recherche, commissaris W. T. G. A. Binnen dijk en enige andere politiefunc tionarissen. De oorlog in Vietnam heeft woensdag de economische debat ten op de wereldhandelsconfe rentie in Nieuw Delhi overscha duwd. Zich niet storend aan de waar schuwing van de vorige dag van de Amerikaanse onderminister Eugene Rostow, dat er geen poli tiek in de besprekingen moest worden gemengd, verklaarde de Russische minister van handel, Patolitsjev, dat „de agressie van de Ver. Staten in Vietnam niet alleen de wereldvrede bedreigt, maar ook de economische voor uitgang van talrijke landen en de normale ontwikkeling van de in ternationale handel afremt". Minister Patolitsjev verwierp het Amerikaanse standpunt dat de conferentie geen geschikt fo rum is voor bespreking van poli tieke kwesties. „Niemand kan ontkennen dat de agressie in Vietnam de economische betrek kingen tussen de Aziatische lan den aanzienlijk schaadt", aldus de Russische afgevaardigde, er aan herinnerend dat Rostow zelf had verklaard dat er zonder vre de voor geen enkel land vooruit gang kon zijn. Voor een oplossing van de problemen van handel en ontwikkeling was „de stopzetting van agressieve daden een nood zakelijke voorwaarde". Een ver mindering van de internationale spanning zou veel geld dat nu voor militaire uitgaven bestemd is, vrijmaken voor vreedzame doeleinden. De minister bepleitte deelneming van Oost-Duitsland aan de conferentie als „een van de tien belangrijkste industriële staten ter wereld". „Een studie op grootscheepse internationale basis van de ge hele problematiek, die het mone taire stelsel in de wereld stelt, is een dwingende noodzakelijkheid geworden", zei de Russische mi nister Patolitsjev verder. Hij is van oordeel, dat bij het huidige internationale stelsel zich ernstige tekortkomingen voor doen, waardoor in het bijzonder de handel van de ontwikkelings landen wordt getroffen. „De re cente financiële crisis heeft ons opnieuw herinnerd aan de nood zakelijkheid, het internationale monetaire stelsel te normalise ren", aldus de Rus. De delegaties van de Arabische, Afrikaanse, sommige Aziatische en communistische landen, waar onder Rusland, lieoen woensdag de zaal uit, toen de Israëlische af gevaardigde het woord nam. Sinds het begin van de conferen tie is er al tweemaal een uittocht geweest in verband met de aan wezigheid van een Zuidafrikaan- se afvaardiging. De Russische minister Pato- ltisjev heeft nog meegedeeld dat zijn land een grote hoeveelheid industriële produkten van India gaat kopen. De komende dagen zullen contracten worden geslo ten voor de aankoop van spoor wagons om Indische fabrieken die dringend om orders verlegen zitten, te helpen. Russische des kundigen gaan in India nog an dere mogelijkheden na voor de aankoop van industriële produk ten. Morgen, vrijdag 9 februari, wordt de heer Hendrik Kaijser, de oudste inwoner van Terneu zen, 103 jaar. Talloos zullen on getwijfeld weer de gelukwensen zijn. die hem op deze grote dag zullen bereiken. Het is naar Zeeuwse opvat ting weliswaar geen „kroonjaar", maar in werkelijkheid is het veel meer dan een kroonjaar voor andere mensen betekent. Voor iemand die de honderd is gepas seerd, kunnen we elk jaar dat hem erbij wordt geschonken, als een „kroonjaar" beschouwen, omdat het (misschien voor het laatst) de kroon zet op een lang en rijkgevuld en welbesteed leven. Bij mensenheugenis is hij hier mede de derde ingezetene, die dit eeuwfeest mocht herdenken. Zijn eerste voorgangster was Johanna Maria Rookus, geboren te Groede op 17 januari 1822, dus 101 jaar en 'ruim 6 maanden, overleden te Terneuzen op 5 augustus 1923. Zij is driemaal in het huwelijksbootje gestaot, respectievelijk met Jacob Clic- quenoij, Dingenis Tholens en Dirk Scheele. Tweede inwoner, die de 100 Dasseerde was Pieter Johannes Kielman, geboren te Hoek op 6 februari en overleden te Ter neuzen (Sluiskil) op 6 januari 1916 in de ouderdom van 102 jaar en 11 maanden. Hij was onge huwd. Hendrik Kaijser, van geboorte Axelaar, kwam reeds op jeugdi ge leeftijd naar Terneuzen. De familie vestigde zich op Drie wegen. Hij leerde het timmervak en dreef in latere jaren een eigen bedrijf in de Tholensstraat. Na het overlijden van zijn echt genote Maria 't Gilde werd hij be woner van „Scheldeoord", waar hij het best naar zijn zin heeft en waar hij met voorbijzien van en kele kleinigheden die een leeftijd van 103 nu eenmaal meebrengt, een goede gezondheid geniet. Hij is in de meest sympatieke bete kenis van het woord een „krasse" ouwe baas" die bij het klimmen der jaren zijn bekende humor heeft weten te behouden. Met zijn broers naast zich, nog maar „knapen" bij hem verge leken maar toch ook al diep in de negentig en de tachtig, hoopt Hendrik Kaijser morgen een rus tige dag te beleven. Al die druk te, we kunnen het ons voorstel len, wordt te veel als je 103 jaar bent. Maar een feestdag wordt het in „Scheldeoord"Want 103, wie doet het hem na? Na het Vietnam-debat van dinsdag is de tweede kamer gis teren begonnen met de openba re behandeling van de overige onderwerpen uit de rijksbegro ting 1968 van het departement van buitenlandse zaken, inclu sief de ontwikkelingshulp. De heer A. G. van der Spek (P.S.P.) kwam met een motie, waarin de regering wordt uitge nodigd niets in de weg te leg gen aan het spelen van 't volks lied en het hijsen van de vlag van de Duitse democratische republiek, wanneer vertegen woordigers van dit land aan sportmanifestaties in Nederland deelnemen. Zich richtend tot de minister voor ontwikkelingszaken merkte hij op de begeleiding van de leden van het vrijwilligerskorps niet voldoende te achten. Hij doelde o.m. op een gebrek aan kennis van de cultuur in Afri kaanse landen. Ten aanzien van Griekenland constateerde de heer Van der Spek dat aan het herstel van de democratie nog niets is gedaan. De K.V.P.-afgevaardigde dr. W. J. Schuijt begon met te wij zen op het wederzijdse wantrou wen, dat op de volkeren drukt, ontstaan o.m. als gevolg van elektronische spionage, sociale onveiligheid en de tegenstelling tussen arm en rijk. Hoe staat de regering tegenover de storm achtige ontwikkelingen in de wereld en hoe ziet zij het toe komstig buitenlands beleid? De NAVO noemde dr. Schuijt een waarborg tegen militaire avonturen, zolang het Warschau pact een voorspoedig leven leidt. 80. Met een asgrauw gelaat kijkt Casiimr neer op zijri dode die naar. Dan ziet hij de lansknecht aan de ingang van de grot, en bliksemsnel grijpt hij het krom zwaard van de grond. Met knik kende knieën loopt de koopman de grot uit, terwijl hij het zwaard beschermend voor zich uithoudt. „Blyf waar je bent. waag het niet, mij tegen te houden," bijt hij de lansknecht toe. Dan snelt hij naar de paarden en werpt zich in het zadel. Dadelijk geeft hij zijn rijdier de sporen, terwijl hij het pakpaard, dat de manden met goud draagt, bij de teugel grijpt. „Nooit zullen jullie mij pak ken," gilt hij met overslaande stem v „nooitnooit n-oit. En prinses Suleikah, die ver bijsterd aan de ingang van de grot staat, hoort nog lang de schreeu wende stem van de koopman, als deze reeds in het geboomte ver dwenen is De P.v.d.A.-afgevaardigde mr. M. van der Stoel wees od het belang van een hechte integra tie op het departement. Hij zei begrip te hebben voor de Surinaamse wensen om tot een oplossing van het grensge schil met Brits-Guyana te ko men. Bedenkelijk vond hij het stellen van de conditie dat Guyana het omstreden gebied zal moeten ontruimen. „Daar door zou de weg naar de onder handelingstafel kunnen worden versperd", aldus mr. Van der Stoel, die zich overigens ver ontrust toonde over de ontwik keling. Hij kon zich verenigen met het standpunt van de rege ring, dat deze zaak in de eerste plaats Suriname aangaat Het vraagstuk van de ontwik kelingshulp werd eveneens naar voren gebracht. De K.V.P.-er drs J, M. Aarden bepleitte opnieuw verhoging van de post voor ont wikkelingshulp met 45 mil joen. Het streven om in 1971 te ko men tot één percentage van het nationaal inkomen voor de ont wikkelingshulp zei hij te onder schrijven, er op wijzend dat als men dit doel werkelijk wil be reiken niet moet wachten reeds nu te doen wat redelijkerwijs mogelijk is. Hij constateerde, dat het ontwikkelingsbeleid relatief ten achter is gebleven en con cludeerde, dat nu de prioriteit van de ontwikkelingshulp dient te worden gerealiseerd. Het hoofd van de Franse rege ringsinstantie die de voorstellen voor de bouw van een tunnel on der het Kanaal bestudeert, Roger Mace, heeft dinsdag verklaard dat de bouw in het najaar van 1970 kan beginnen. Drie groepen internationale financiers hebben voorstellen aan de regeringen van Engeland en Frankrijk voorge legd. De ministeries van verkeer van de twee landen hebben deze drie groepen in mei van het vorig jaar uitgekozen uit een groot aantal gegadigden en opdracht gegeven voor het indienen van gedetailleerde plannen voor de financiering van het project, dat naar schatting tweehonderd mil joen pond sterling zal kosten. Volgens zegslieden in Parijs zal het ongeveer een maand ver gen om de drie voorstellen met elkaar te vergelijken. De groep die het beste voorstel heeft inge diend zal het bouwcontract krij gen. Geruchten dat Engeland van de bouw van een Kanaaltunnel zou willen afzien om financiële redenen, zijn onlangs zowel in Londen als Parijs tegengespro ken. Al het werk, van het voor bereidende onderzoek tot de wer kelijke tunnelbouw, zal door par ticuliere ondernemingen worden gefinancierd. Overheidsgelden zullen alleen worden uitgegeven aan de bouw van toegangswegen en aan de aankoop van rollend materieel. Deze uitgaven zullen in de jaren 1973/1975 worden ge daan.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3