FORTUNA Hevige gevechten in Lang Vei ONDERWIJS IN VREEMDE TALEN MEER AFSTEMMEN OP SPREEKVAARDIGHEID Commissie wil proef met Imistertoetsen 583.<. STAATSLOTERIJ MILJOENENSCHADE BIJ SHELL-EXPLOSIE EEN TEGENVALLER VOOR ASSURANTIEBEDRIJVEN Pagfna 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 8 februari 1968 Luistertoetsen Vijfde Benelux- havenstudiedag in Antwerpen INTERNATIONAAL CONCOURS-HIPPIQUE „INDOOR BRABANT" 1968 AUTO TEGEN BOOM: Twintig jaar voor poging vliegtuig te laten verongelukken TWEESTRIJD Voedselzendingen Citadel in Noordvietnamese handen Te laag verzekerd „Geestelijk formaat" Amerikanen bezorgd I Er moet grotere aandacht wor den besteed aan de luister- en spreekvaardigheid dan tot nu toe het geval is. Tot deze conelusie is de commissie modernisering leer plan moderne talen gekomen. Op de luister- en spreekvaardigheid moet naar de mening van de com missie bij alle schooltypen een sterker accent worden gelegd, ge zien de in alle kringen van de be volking toegenomen behoefte aan mondelinge communicatie met bui tenlanders. De mammoetwet was voor de commissie, die op 21 januari 1963 werd ingesteld onder voorzitter schap van prof. dr. G. Storms, aanleiding een interim-rapport uit te brengen met aanbevelingen. In het rapport wordt een basis aangegeven voor een leerplan voor het MAVO, HAVO en VWO. Daar bij moet rekening worden gehou den met het doorstromingsprin cipe. Het einde van klas vier van het MAVO zal, als de taal als keuzevak is genomen, moeten aan sluiten op het begin van de vierde klas van het HAVO. Dit geldt ook voor het overgaan van de vijfde klas van het HAVO naar de vijfde klas van het VWO. Het aantal lessen voor vreemde talen kan iets groter zijn dan thans gebruikelijk. Er kan ook tijd vrij komen voor spreek- en schrijfvaar digheid, als minder aandacht wordt besteed aan het vertalen. De commissie acht het uitgeslo ten, dat het gelijktijdig geven van 'n wekelijks aantal lesuren Frans, Duits en Engels gedurende het ge hele schooljaar wordt vervangen door het geven van bijv. een tri mester Frans, een trimester Duits en een trimester Engels. De commissie beveelt aan op 'n aantal scholen een proef te nemen met het afnemen van luistertoet- sen. Ook dient de wijze te worden onderzocht, waarop het produk- tief schriftelijk taalgebruik bij de eindexamens kan worden getoetst. Evenzeer is het nodig, dat er 'n instituut komt, dat de studietoet- sen voor vreemde talen vervaar digt. Daarbij is ook gedacht aan toetsen voor het einde van het brugjaar of het derde of vierde jaar WVO, het derde jaar HAVO en het derde jaar MAVO. 7 FEBRUARI 1968 VIERDE KLASSE 0 93 93* 97 001 431 5532 Prijzen van 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 060224 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 077574 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 016743 Een prijs van ƒ5000 is gevallen op het nummer: 031808 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 040374 De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer: 094134 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer: 076630* De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer: 050841 De prijs van 50.000 is gevallen op het nummer: 029284 De prijs van 100.000 is gevallen op het nummer: 054856 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. „De arbeid in de haven" is het thema van de vijfde Benelux- havenstudiedag, die op 14 maart a.s. in Antwerpen wordt gehou den. Nederlandse en Belgische deskundigen zullen de verschil lende facetten van dit thema behandelen op deze conferentie, die wordt gehouden op initiatief van het rijksuniversitair cen trum te Antwerpen en de uni versitaire faculteit St. Ignatius. Achtereenvolgens zullen de his torie van de havenarbeid, een vergelijking van de sociale po sitie der arbeiders en de sociaal- economische omstandigheden (leeftijdsgroepen, pendel) aan de orde worden gesteld. Hoewel de inschrijving voor het internationaal concours-hip- pique „Indoor Brabant" nog niet is gesloten, kan reeds worden gemeld, dat Nelson Pessoa weer tot de deelnemers zal behoren. De kundige Braziliaan die vorig jaar tot beste ruiter van „Indoor Brabant" werd uitgeroepen, heeft medegedeeld met enkele landgenoten en een 12-tal paar den naar de Brabantse hoofd stad te zullen komen om deel te nemen aan „Indoor Brabant", dat op 8, 9 en 10 maart zal wor den gehouden. Voorts zijn inschrijvingen bin nengekomen uit België, Duits land, Frankrijk en Zweden, ter wijl de kans groot is dat, na ge durende een aantal jaren niet in ons land te zijn uitgekomen, ook de bekende Italiaanse ruiter Raymond d'Inzeo in de Brabant- hallen zal verschijnen. OSS: Na een wilde achtervolging is de politie van deze plaats erin geslaagd deze volkswagen tot stilstand te brengen, welke afge laden was met gestolen sigaren en sigaretten. Eén van de daders wist te ontkomen. De andere, geen onbekende van de politie, verklaarde geld en rookwaren in Wychen te hebben gestolen. De volgeladen wagen wekte argwaan bij een politiepatrouille. In de nacht van dinsdag op woensdag is op de aftakking van rijksweg 1 naar Daarn in de ge meente Eemnes een personen auto, die met zeer hoge snelheid reed, in een flauwe bocht van de weg geraakt, en tegen 'n boom gebotst. Van de drie inizttenden, allen werkzaam bij een Chinees restaurant in Zeist, kwamen er twee om het leven, de 23-jarige So Thang Tsing Daniel, in Pa rijs geboren, van Franse natio naliteit het laatst gewoond heb bend te Venray, en de eveneens 23-jarige Chikuen, geboren in Hongkong, de Britse nationali teit bezittende en vermoedelijk gewoond hebbnede te Zeist. De derde inzittende werd met erns tige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in Baarn. EEMNES: Gisternacht Is op de aftakking van rijksweg 1 naar Baarn een personenauto met zeer grote snelheid tegen een boom gereden. Van de drie inzittenden werden twee op slag gedood, de derde moest ernstig gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. Een rechtbank in Chicago heeft dinsdag een zakenman tot twin tig jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij hem schuldig achtte aan een poging een vlieg tuig met 82 'mensen aan boord te laten verongelukken. De 37- jarige man verborg vorig jaar november 'n bom met een auto matische ontsteking in de koffer van zijn vrouw, toen zij een tocht met een straalvliegtuig maakte. De helse machine ont plofte gedeeltelijk en veroor zaakte slechts geringe schade aan het vliegtuig, dat met 82 mensen op weg was van Chica go naar Diego. De echtgenoot had een verzekering op 't leven van zijn vrouw gesloten voor een bedrag van ruim 420.000 gulden. Een jury van zeven mannen en vijf vrouwen was er na een pro ces dat zes dagen duurde, van overtuigd dat het hem om deze verzekeringspenningen te doen was geweest. De echtgenote deel de die mening blijkbaar niet. Toen het vonnis werd uitgespro ken, riep ze uit: „Neen, mijn man is onschuldig". Guus Meyeringh kauwde traag zijn brood met margarine en kaas en slurpte er zijn lauwe thee met weinig suiker bij. En ondertussen keek hij het ochtendblad in, dat, zoals gewoonlijk, weinig beiang- rijk nieuws wist te vertellen. Zijn aandacht werd getrokken door een opschrift boven een klein be richtje op het binnenblad, onder het hoofd Stadsnieuws. Inbraak in juwelierszaak. Guus las verder met gefronste wenkbrauwen, aandachtig, om dat dit berichtje zijn vak betrof: Hedennacht verschaften onbekend gebleven perso nen Je zou toch zeggen, dat zulke mensen zich niet eens eerst even behoorlijk komen voorstellen; je maakte wat mee, vandaag de dag onbekend gebleven personen zich toegang tot de juwelierszaak van de firma S. d. C. in de Kalver- straat Guus knikte tevreden. Mooi zo, tenminste niet in zijn wijk. Als zoiets in je wijk gebeurde. kon je er donder op zeggen, dat je op kantoor een flinke schrob bering in ontvangst te nemen had, met de waarschuwing, dat je er uitvloog, als zoiets nog eens zou gebeuren, alsof je het zaakje zelf in scène had gezet. Een klein kind kon op zijn tien vingers na gaan, dat je in je dooie eentje niet overal tegelijk kon zijn in een wijk van zoveel straten, en dat personen, die, om welke reden dan ook, liever onbekend wilden blijven, link genoeg wa ren om te wachten met hun kar weitje, tot de surveillerende nachtwaker tien straten verder was. En toch kreeg je op je ziele- ment. Mooi grapje anders. Voor tien mille aan diamanten en gouden sieraden verdwenen. Die knapen wisten ook wel, waar ze moesten zijn. Onwillekeurig dacht Guus even aan zijn neef Sjors uit de turfschuit. Ach, wel nee. Waarom juist hij? Er liepen zoveel linke jon gens bij de weg. En Sjors, dat wist hij nu wel, uit de lange ge sprekken die hij met hem had ge voerd. zocht het meer in 't artis tieke, om het zo eens uit te druk ken. Hij geloofde wel, dat zo'n doodgewone inbraak bij een juwelier, ook al bracht dia dan een buit van tien mille op, Sjors te min was. Misschien het bewuste familie lid, waarop Sjors terloops had gedoeld. Je kon anders bij bena- dèring niet gissen, wie hij daarbij op het oog had gehad. O, dalles genoeg in de geachte familie kring, dat was hem in de afge lopen maanden wel duidelijk ge worden. Redenen te over bij som migen om per ongeluk de deur van een juwelier te openen na sluitingstijd. Maar dit denkbeeld verwierp hij ook onmiddellijk. Nee, dat zouden toch maar gelegenheids- dieven zijn en dit was het werk van vaklui geweest dat gaf de korte beschrijving in de krant van de manier, waarop de inbre kers zich toegang hadden weten te verschaffen, wel duidelijk te kennen. Precisiewerk, meneertje, waartoe een gelegenheidsinbre ker niet in staat is. En dan nog wat: Wie van de familie, al zat hij nog zo in het nauw, zou dit risico willen nemen, met de miljoenen in het verschiet? Alleen een Sjors, die maling had aan miljoenen en die de mis daad als een soort sport be oefende. Een ander zou zich heus nog wel een keertje bedenken en kon bovendien bij zijn schuldeisers wel een beetje uitstel krijgen, met het aureool van een nade rende erfenis om zijn gesjochten kop. Guus schonk zich nog een kop thee in en legde het ochtendblad wee. De schade aan woningen, win kels, inboedels en ruiten als ge volg van de Shell-explosie op 20 januari, zal zeker anderhalf mil joen gulden bedragen, zo meent het voorlichtingsbureau voor het schadeverzekeringsbedrijf. Een en quête van dit bureau bij vijftien maatschappijen heeft uitgewezen, dat deze reeds voor een bedrag van lVi miljoen aan schadeclaims hebben ontvangen. Het staat echter vast, dat een veel groter aantal maatschappijen bij deze schade is betrokken. Het nu opgegeven schadebedrag is aan merkelijk hoger dan enkele dagen na de explosie werd aangenomen. Men sprak toen nog voorzichtig van enkele honderdduizenden gul dens. Nu staat reeds vast, dat er enkele maatschappijen zijn die een schade van honderd- a tweehon derdduizend gulden hebben. Bij de enquête onder vijftien verzekeringsmaatschappijen die naar men aanneemt de meeste schade hebben geleden gaat het om ongeveer 2000 schademeldin- gen. Bij het bedrag van llA mil joen is begrepen een half miljoen schade aan woningbezit van de ge meente Rotterdam in Hoogvliet, dat via de assurantiebeurs was verzekerd. Dit risico was verdeeld over een vrij groot aantal maat schappijen, (Vervolg van pag. 1.) De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken Tran Van Do heeft gezegd dat zes landen hebben beloofd voedsel, kleding en medicamenten te zullen zen den ter leniging van de nood der vluchtelingen. De zes landen zijn Engeland, Japan, Australië, Nieuw-Zee- land, de Philippijnen en nationa listisch China. Later zijn gevechten uitgebro ken in de volkswijk Go Cap dicht bij het vliegveld Tan Son Nhoet, en bij de renbaan Phoe To, waar een vietcongbataljon door rege ringstroepen zou zijn ingesloten. In de rest van de stad houden zich sluipschutters op. In de oude keizerstad Hoe-e is het woensdag opnieuw tot zware gevechten gekomen. De Noordvietnamezen, die nog altijd Vandaag ging het er om. Hij keek even naar de getypte briefkaart, die tegen de pendule geleund op de schoorsteenmantel stond. Van hier kon hij niet lezen wat er op stond, maar hij kende de tekst al van buiten: M„ Hierdoor delen wij U mede, dat de laatste familieverga dering, met betrekking tot de erfenis van wijlen Gustaf Meyeringh, zal plaats vinden op woensdag a.s. Tijd en plaats als gewoonlijk. Op Uw komst wordt prijs gesteld. Hoogachtend, Ondertekening onleesbaar. Een krabbel. Laatste vergadering. Dus de zaak was afgehandeld. De beslissing was gevallen. Welke beslissing? Dat ver meldde de briefkaart niet en was voorlopig nog het geheim van in gewijden. Welke beslissing? Dat ver- gunstig voor de familie? Daar mocht je naar gaan zitten raden, als je er zin in had. Maar als je geduld kon oefenen, wist je het vanavond met zekerheid. Die hele briefkaart zat Guus niet lekker, om eerlijk te zijn. Dat ze het niet nodig of nuttig hadden geoordeeld hem eventjes in te lichten, dat stak hem wel een beetje. (Wordt vervolgd.) de citadel bezet houden, hebben de brug over de Parfumrivier Op geblazen om aanvoer van ver sterkingen voor de Amerikanen en de Zuidvietnamezen op te hou den. Maandag hadden de Noord vietnamezen de brug in hun eigen aanvoerweg, die naar de basis Phoe Bai leidt, laten sprin gen en een Amerikaans konvooi met versterkingen overvallen. Buiten de citadel hebben de Noordvietnamezen en de viet- cong ook de omliggende woon wijken in handen, waar dinsdag de belangrijkste strijd werd ge leverd. Volgens de Amerikaanse mari niers in Hoe-e is de brug onder de huidige omstandigheden niet te repareren en overweegt men een pontonbrug aan te leggen. Deze zou echter een gemakkelijk doelwit vormen voor de vernie lingsspecialisten van de tegen stander. Dinsdag heeft een Amerikaan se patrouille in de stad twee Je- zuieten de Belg Pelsemaeker en de Spanjaard Elizonde be vrijd uit door de tegenstander bezet gebied, waar zij zes dagen hadden doorgebracht. Amerikaanse militairen menen dat de Noordvietnamezen Hoe-e naar believen in en uit kunnen gaan. Ropporten van de inlich tingendienst wijzen erop dat zij voldoende wapens, munitie en voedsel hebben om het voor on bepaalde tijd uit te houden. De toestand van de bevolking is hopeloos. Zij vlucht van de ene plaats naar de andere, vaak krui pend om niet te worden getrof fen. Woensdag op de dag konden niet-Amerikaanse westerse bur gers zich vrij in de Chinese wijk Cholon bewegen. Slechts af en toe werden zij aangehouden door de vietcong, zo meldt de corres pondent van het Franse persbu reau A.F.P. Men geraakte in ge sprek waarbij de vietcong haar standpunt uiteenzette. Anders verging het een Vietnamese ca meraman van de Amerikaanse televisie. Hij werd gevangen ge nomen. Het Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" meldde woensdag dat, volgens opgave van het opperbe vel van het Zuidvietnamese be vrijdingsleger in de afgelopen zes dagen meer dan 10.000 Ame rikanen en 40.000 van hun bond genoten buiten gevecht zijn ge steld. Volgens een Zuidvietnamese regeringswoordvoerder zijn de afgelopen acht dagen van het vietcong-offensief meer dan 2000 burgers om het leven gekomen, maar hij voegde eraan toe dat het uiteindelijke cijfer waarschijn lijk veel hoger -zal zijn. Dit is ook de mening van talloze waarne mers die menen dat 6000 doden onder de burgerbevolking en Het is bij de schaderegeling op gevallen dat een groot aantal men sen de verzekerde som voor inboe del niet op peil heeft gehouden. Dit houdt in dat de schade niet volledig zal worden vergoed. De maatschappijen hebben duidelijk aan de verzekerden opgegeven welk bedrag niet is verrekend, op dat zij hiervoor bij de Shell-raffi- naderijen kunnen aankloppen. Shell-raffinaderij- Nederland N.V. heeft namelijk toegezegd, dat zij de niet of niet geheel verzekerden zelf schadeloos zal stellen. Bij deze tegenvaller voor het Nederlandse assurantiebedrijf komt nog de schade aan naburige fa brieksgebouwen, Van Leer's vaten- fabriek en Albatros-superfosfaat- fabrieken. Bij deze bedrijven is naar schatting voor enkele mil joenen schade aangericht. De schade bij de, Shell zelf ligt vol gens mededelingen van de raffi naderij „in de orde van. grootte van 100 miljoen". meer dan 300.000 vluchtelingen 'n lage schatting is. Er zijn zeker 35.000 huizen ver woest, waarvan 10.000 in Saigon. In Saigon zijn meer dan 67.000 vluchtelingen. „Abraham Lincoln zou niet zo veel omslag hebben gemaakt met iemand als generaal Westmore- land en hem binnen twee maan den aan de dijk hebben gezet". Dit heeft de Amerikaanse histori cus Arthur Schlesinger, die advi seur van wijlen president Kenne dy is geweest, dinsdagavond in Albany in de staat New York ver klaard. Schlesinger zei dat de gedach te, dat het leven van duizenden jonge Amerikanen elke dag op nieuw afhangt van de beslissing van iemand van het geestelijk formaat van Westmoreland, hem droevig maakte. Hij oefende felle kritiek op de optimistische be richten van het Amerikaanse op perbevel in Saigon. Toen hij nog inzage had van de officiële tele grammen uit Saigon en de in houd daarvan vergeleek met de kranteberichten over Vietnam, had hij de indruk gekregen, dat er over totaal verschillende za ken werd gesproken. Het is nu vrijwel overal rustig met uitzondering van Dalat waar de vietcong woensdagochtend het stadhuis bezette en vermoedelijk 500 man in de stad heeft. De correspondent in Washing ton van A.F.P. meldt dat de Ame rikanen zich voor het eerst se dert de vijandelijkheden in Azië ernstige zorgen maken. Van New York tot Seattle en van Chicago tot Miami spreekt men over de hevige strijd in Vietnam en over het incident met het verkennings schip „Pueblo?', zo zegt hij. Men wacht in spanning en men vraagt zich af dat een overwinning voor de eigen troepen zal worden of dat Khe Sanh het Dien Bien Foe van de Amerikanen zal worden. Dat de strijd zwaar zal worden, staat volgens de gewone Ameri kaan vast. Hoewel de Amerikaan se autoriteiten steeds verzekeren dat de troepen van Khe Sanh geen nederlaag zullen leiden en hoewel zij steeds wijzen op de enorme Amerikaanse vuurkracht en de heerschappij in de lucht, is men niet overtuigd, aldus de Franse correspondent. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2