Belgische regering afgetreden Hevige gevechten in Amerikaanse voorpost Lang Vei Lagerhuisleden oefenen druk uit op Wilson Vlaamse C. V. P.-ministers solidair met parlementsfractie Koning Boudewijn aanvaardt ontslag Ontslag aangevraagd veer 115 lebrask bij juwelier te Breda TOESTAND II SAIGON-CMGLON WORDT ERNSTIG GENOEMD Labuur-afgevaardigden contra Amerikaanse MnampoüM meubelmakers Amerikaanse vliegdekschepen van Koreaanse kust naar Vietnam HET WEER vuegtuscs veroncsemmt DONDERDAG 8 FEBRUARI 1968 24eJaargang— No. 7134 Buit f 90.000 Eigenaar wist verzekerd RegeHngsplannen onvoldoende Achttiende kabinet na de bevrijding Verhitte gemoederen Nederlandse steward gedood @©k de pers is verdeeld Enige verbinding Barricaden in Saigon kritiek© situatie Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht frank, bij abonnement: TERNEUZEï Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Vlaams-Waalse tegenstellingen over de toekomst van de katho lieke universiteit van Leuven hebben woensdagmiddag tot de val van de christelijk-liberale regeringscoalitie geleid. Minister-president Vandenboeynants zou woensdagmiddag om twee uur in de, kamer verschijnen met een regeringsverklaring als antwoord op 'n viertal interpellaties van dinsdagmiddag over de kwestie-Leuven. In p'sats van het antwoord kregen de afgevaardigden de korte mede deling van de premier, dat de regering besloten had af te tredend Vandenboeynants verklaarde, dat verscheidene ministers hun ontslag hadden willen aanbieden wegens de meningsverschillen over het regeringsantwoord, maar dat hij daaruit de consequentie had getrokken. Hij zou de koning het ontslag van de gehele regering aanbieden. Meteen na deze verklaring ver liet de premier de vergaderzaal om zich naar koning Boudewijn te be geven. Koning Boudewiin heeft het ont slag van de regering aanvaard en haar belast met de afwikkeling van de lopende zaken. Bij een inbraak in een juweliers zaak in de binnenstad van Breda hebben dieven in de nacht van dinsdag op woensdag sieraden ter waarde van ongeveer 90.000 gul den gestolen. Ontvreemd werden o.m. 500 gouden ringen, 600 gou den horloges, 200 armbanden en nog een aantal kleinere sieraden. Ook werd nog ongeveer 200 gul den uit de kassa gehaaid. De eigenaar van de zaak was niet verzekerd. De beveiliging van het huis was tamelijk gebrekkig. De dieven zijn het pand binnengedrongen via de brandgangen achter het huis. Na dat zij een rolgordijn hadden op getrokken, boorden zij het slot uit de winkeldeur. De eigenaar ontdekte 's morgens de inbraak. De Bredase recherche die de zaak in onderzoek heeft en die ook Interpol heeft ingescha keld, heeft in en rondom het huis enkele kleine sporen gevonden. Het slachtoffer van de inbraak was de juwelier F. Hoogland, in de Boschstraat te Breda. Het besluit kwam na uren van zware spanning in de Brusselse Wetstraat. Voor de laatste kabi netsvergadering over de regerings verklaring inzake Leuven woens dagochtend om half twaalf begon, hadden de Vlaamse ministers van de christelijke volkspartij C.V.P.) nog een afzonderlijke vergadering met de Vlaamse parlementsfractie. Na die bijeenkomst werd bekend, dat men unaniem de regerings plannen onvoldoende achtte. Het kabinet-Vandenboeynants, dat in maart 1966 werd gevormd, telde 14 C.V.P.-ministers, van wie 8 Vlamingen, en 9 ministers van- de liberale partij voor vrijheid en vooruitgang (P.V.V.), van wie vier Nederlandstalligen. Het zwaarste verzet tegen een regeringsverklaring, waarin niet het uitzicht zou worden geopend op een overplaatsing van de Fran se afdeling der Leuvense universi teit naar Wallonië, is kennelijk van de Vlaamse C.V.P. gekomen. Een liberale woordvoerder verklaarde dinsdagmiddag nog in het parle ment, dat zo'n overheveling voor zijn partij onaanvaardbaar was. Vandenboeynants las ziin ver klaring, hoe kort zii ook was, voor in de twee landstalen; hij begon in het Nederlands en schakelde hal verwege over op het Frans. Het kabinet-Vandenboeynants was het achttiende sedert de be vrijding van België in het naiaar van 1944. In die periode heeft Bel gië twee coalities gekend van socialisten, liberalen en communis ten; vier coalities van de C. V. P. met liberalen; drie van de C. V. P. met socialisten en een van socia listen met liberalen. Bovendien wa ren er 'n viertal homogene C. V. .P- regeringen en eenmaal een homo gene socialistische regering. De langste levensduur had het christelijk-socialistische kabinet- Lefèvre (april 1961—juli 1965), de kortste de socialistische regering- Spaak, n.l. 14 dagen in de tweede helft van maart 1946. De aftredende Belgische pre mier, Vandenboeynants, heeft gis termiddag op een persconferentie bevestigd, dat de regering is ge vallen over een eis van de acht Vlaamse C. V. P.-ministers. Zij verlangden dat de regering zich zou uitspreken voor overheve ling van Leuven-Frans naar Wal lonië. Dat was onder de huidige omstandigheden niet mogelijk, al dus Vandenboeynants. We moes ten vasthouden aan de afspraken van de regeringsformatie van 1966, n.l. dat de bestaande taalwet (die de Leuvense universiteit vrijstelt van de regel „streekstaal is onder wijstaal") zou worden uitgevoerd tot het einde van de huidige par lementaire periode. Desgevraagd zei hij, dat hij een opdracht van de koning om een nieuwe regering te vormen niet zou weigéren,.' Hij dpcht er niet aan de politiek nu te verlaten, dat zou van weinig moed getuigen. Hij BRUSSEL: De Belgische premier VandenBoeynants na het kabi netsberaad, dat dinsdag slechts kort duurde en niet tot defini tieve conclusies had geleid. geloofde, dat men eerst even de verhitte gemoederen tot bedaren moest laten komen. In dit verband zei hij verontrust te ziin over het feit, dat nog steeds te veel Vlamingen en Walen alle gevoel voor verhoudingen dreigen te verliezen en elke werkelijke dia loog onmogelijk maken, zodra taal kwesties aan de orde zijn. Een zaak als die van Leuven is een realiteit die men niet los mocht zien van andf*. omstandigheden., met name de financiële. Noordvietnamese militairen hebben woensdag met steun van vlammenwerpers en Russische T 34-tanks de Amerikaanse voor post Lang Vei bij de belegerde mariniersbasis Khe Sanh aangeval len. Tegen het middaguur negen uur na het begin van de aan val werd nog fel gevochten om de hooggelegen voorpost, die slechts drie km van de Laotiaanse grens ligt. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder hadden de verdedigers 500 commando's en een aantal Vietnamese bergbewoners met artillerie en bazoo ka's vier tanks in brand geschoten, terwijl een vliegtuig een vijfde tank had uitgeschakeld. Het is de eerste maal dat de tegenstan der in Zuid-Vietnam gebruik maakt van zware tanks, aldus de woord voerder. Een Zuidvietnamese woord voerder zei dat de tanks uit Laos waren opgerukt en dat de Noord- vietnamezen uit Laos ook artille rie-steun krijgen. In de eerste berichten over de slag om Lang Vei werd gezegd dat de verdedigers van de voor post alleen nog uit bunkers weer stand boden. De Amerikaanse woordvoerder zei echter dat de aanvallers weliswaar de prikkel draadversperring om het kamp hadden genomen, maar voordat zij de bunkers konden bereiken werden neergeschoten. Lang Vei wordt uit Khe Sanh beschermd door zwaar artillerie vuur, terwijl ook vliegtuigen voor de verdediging van de voorpost zijn ingezet. Een honderdtal Labour-lager- huisleden hebben premier Wilson van Engeland aangemaand, zich bij zijn bezoek aan Washington van de Amerikaanse Vietnampolitiek te distanciëren. Zij hebben in het lagerhuis een motie ingediend, waarin zij de Engelse regering her- NA LAN**IN^ in vancouver Op de internationale luchthaven in Vancouver zijn woensdag twee personen om het leven gekomen en veertien gewond toen een Boeing-707 van de „Canadian Pa cific Airlines" met 52 passagiers en negen bemanningsleden aan boord na de landing doorschoot en een kantoorgebouw, een hangar en een vliegtuig ramde. Het vliegtuig boorde zich tij dens dichte mist tot aan de vleu gels in de hangar, die gedeeltelijk in brand vloog. De Boeing kwam uit Honoloeloe. Een van de slachtoffers ls een bemanningslid van het vliegtuig, de andere is een werknemer die zich in het gebouwd bevond. Alle overige inzittenden konden het toestel verlaten voordat het in brand vloog. Van de gewonden zijn er zes naar een ziekenhuis ge bracht. Behalve de gebouwen zijn nog drie kleine vliegtuigen die voor de hangar stonden en een geparkeerde auto beschad'gd. Het bemanningslid van de Boeing dat om het leven is gekomen is de steward, Martinus Verhoef, uit Amsterdam. De heer Verhoef be zweek aan zijn verwondingen. inneren aan de resolutie van het labour-congres van 1967, die „vol komen distantiëring" eiste van de Amerikaanse Vietnam-politiek en onmiddellijke en onvoorwaarde lijke staking van de bombarde menten. De motie, die o.m. door tien parlementaire secretarissen van ministers is getekend, zou naar het oordeel van politieke kringen de Engelse premier bij zijn ge sprekken met president Johnson in verlegenheid kunnen brengen. Wil son wordt vandaag in Washington verwacht. De leider van de conservatieve oppositie, Edward Heath, heeft on langs een motje ingediend, waar in van de Britse regering wordt geëist, ooenliik partij te kiezen voor de Amerikaanse politiek. Maar de conservatieve onirie is verre van eenogrig. Vpr=<-heidene conservatieve lagerhu'sleden ver witten Heath, ziin motie te hebben ingediend zonder overle» met de conservatieve fractie. Bovendien zal in een motie, die zaterdag on het congres van de „conservatieve longeren" wordt ingediend, van de V. S. worden gevraagd te beseffen, dat „een olifant er nimmer in zal slagen een mug te doden". Ook de Britse pers weersniegelt de in het parlement heersende ver deeldheid. Het merendeel van de conservatieve bladen in het bij zonder de Daily Express en de Daily Telegraüh hebben ooen liik partij gekozen voor de Ver. Staten en president Johnson ge lukgewenst met zijn moed en vast beslotenheid. De bladen van links of van ge matigd karakter daarentegen ver hogen hun druk op de Britse pre mier, afstand te nemen van de po litiek van Washington in Vietnam of ten minste een onafhankelijker houding ten opzichte van de Ver. Staten aan te nemen. De club- en meubelfabriek W. F. Oosterop op het industrieterrein te Roermond heeft de poorten geslo ten. De 115 personeelsleden zijn naar huis gestuurd. Bij het gewes telijk arbeidsbureau te Roermond is hun ontslagaanvrage ingediend. Ook een aantal thuiswerkers is door de sluiting gedupeerd. De ondernemer, de 54-jarige W. F. Osterop, is onbereikbaar. Op verzoek van enige Duitse debiteuren met als voornaamste de firma Manfred Heitzer te Drem- men die een vordering van meer dan een half miljoen gulden op de firma Osterop heeft, heeft mr. G. van Hitten, advocaat en procureur te Roermond, het faillissement van de firma aangevraagd en op de in ventaris en aanwezige voorraden beslag laten leggen. Grond en ge bouwen zijn gehuurd van het in dustrieschap Roerstreek. De firma Osterop was het eer ste bedrijf dat zich met overheids steun op dit industrieterrein ves tigde. De fabriek die vorig jaar 'n omzet van rond zeven miljoen gul den had, is voortgekomen uit een klein ambachtelijk bedrijf, kort vóór de oorlog door de heer Oster op gesticht. Reeds lang circuleer den geruchten over moeilijkheden van dit bedrijf, dat reeds eerder aan de grond heeft gezeten. Vermoedelijk is de leiding de heer Osterop bij de groei van het bedrijf, uit de hand gelopen, terwijl de dalende conjunctuur de directe oorzaak is geweest van de huidige moeilijkheden. Aan de aanval op het laatste Amerikaanse steunpunt tussen de Noordvietnamese stellingen en Khe Sanh was dinsdagavond een zwaar bombardement met mor tieren en artillerie voorafgegaan, waarbij ook het vliegveld van Khe Sanh, dat de enige verbin ding met de buitenwereld vormt, was getroffen. De schade, werd in de loop van de ochtend her steld. Voor vele waarnemers kwam de aanval op Lang Vei niet on verwacht. Het Amerikaans op perbevel rekende op een groot scheepse aanval op Khe Sanh, maar volgens vele militaire De Amerikaanse vliegdeksche pen Enterprise, Yorktown en Ran ger, die naar de Japanse zee wa ren gedirigeerd in verband met de crisis rond het inlichtingenschip Pueblo, hebben woensdag koers gezet naar Vietnam, aldus het Ja panse dagblad Yomioeri, dat zegt dit van regeringszijde te hebben vernomen. Het Amerikaanse ministerie van defensie wilde zich van commen taar op dit bericht onthouden. Het is een vast gebruik van het minis terie geen bijzonderheden over be wegingen van de Amerikaanse vloot bekend te maken. Het Franse persbureau AFP heeft van bevoegde zijde in Wa shington vernomen, dat het besluit om de vliegdekschepen teru" te trekken is gebaseerd op een voor stel van de delegatie van Honga rije bij de Ver. Naties. Hongarije, dat in de kwestie- Pueblo een bemiddelende rol speelt, zou naar voren hebben ge bracht, dat een dergelijk gebaar van nut kan zijn om de atmosfeer in Panmoedjon, waar geheime on derhandelingen plaatsvinden, te verbeteren. deskundigen moest Lang Vei lo gisch gezien het eerste doelwit worden. Lang Vei ligt zo diep in het door de Noordvietnamezen bezette ge bied, dat sommige deskundigen verbaasd zijn dat de voorpost het tot dusver heef kunnen uithou den. Ofschoon Saigon had bekend gemaakt, dat Lang Vei was ge vallen, duurde volgens een Ame rikaanse woordvoerder de ge vechten woensdagochtend nog voort. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft volgens A.F.P. toe gegeven dat het kamp Lang Vei met de grond gelijk is gemaakt. In de straten'van de Chinese wijk Cholon van Saigon zijn gis teren voor het eerst barricaden opgericht. De toestand in Cholon is volgens het persbureau A.F.P. verslechterd. Van de negen arrondissementen die Saigon-Cholon telt, zijn er slechts twee tot „veilig" of „blauw" gebied verklaard. De overige worden nog als „rode zone" beschouwd, aldus zegslie den in nauw contact met het „na tionaal comité voor de Vietna mese wederopbouw", waarvan vice-president Ngoeyen Cao Ky voorzitter is. In de „rode zone" houden zich zeker drie groepjes vietcongstrij- ders op. Op twee kruispunten in Cholon hebben zij met benzine- blokken barricaden gebouwd. Een van deze groepen raakte 's middags in gevecht met een heden van het regeringsleger. 's Nachts heeft de vietcong voor het eerst een aanslag gepleegd op rijstopslagplaatsen van de rege ring in. de hoofdstad. Volgens zegslieden is het depot voor de helft vernield. Uit deze daad kan volgens waarnemers worden opgemaakt dat de viet- congleiding alles in het werk stelt om de toestand in de hoofdstad te verergeren. Vooral in de volks wijken zou de voedseltoestand kritiek zijn. In de agglomeratie van Saigon zijn ongeveer 80.000 vluchtelin gen. Het aantal vluchtelingen dat in het hele land tengevolge van het vietcong-offensief op drift is geraakt, bedraagt 250.000. (Zie verder pag, 2.) DONDERDAG 8 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 8.39 9.18 Terneuzen 9.15 9.54 Hansweert 9.49 10.28 Walsoorden 9.48 10.27 VRIJDAG 9 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 9.50 10.25 Terneuzen 10.26 11.01 Hansweert 11.00 11.35 Walsoorden 10.59 11.34 ZON MAAN op onder op onder Febr. 8 8.10 17.39 11,28 4.10 9 8.08 17.41 12.03 5.20 10 8.06 17.43 12.51 6.22 11 8.05 17.45 13.56 7.12 12 8.03 17.47 15.13 7.48 VERANDERLIJKE BEWOLKING Boven de Britse eilanden be vindt zich een lagedrukgebied dat het weer in een groot deel van West-Europa bepaalt. Een randstoring van dit druksysteem trok woensdag over Normandië en langs de Engelse oostkust naar het noorden. Hij veroor zaakte in ons land op de meeste plaatsen enige regen. De mid- dagtemperaturen varieerdenvan 5 graden in het westen tot 8 graden in het oosten van het land. In de middag breidde een zwakke rug van hoge druk zich achter deze storing over onze omgeving uit, wat met flinke opklaringen gepaard ging. Een nieuwe storing bracht woens dagavond echter alweer op nieuw regen, die vanuit het zui den ons land bereikte. Voor vandaag wordt dan ook een veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of een bui verwacht. Bij een wind uit zuidelijke richtingen zullen de middagtemperaturen ongeveer dezelfde waarden bereiken als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onbestendig Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen of een bui. Over wegend matige wind uit zuidelij ke richtingen

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1