Lekker Vietnamdebat in de Tweede Kamer „De goudschatten van Bagdad" De man op de achtergrond: Vo Nguyen Giap Saigon stad van wanhoop en verwarring Binnen 15 tellen klaar: Hinderlaag „Volksleger" Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 februari 1968. Contact met BeneSuxpartners Moties Ervaring yoghurt limonadesiroop „Zorgelijk" Vertrouwen in mr. Luns Geen nieuwe stappen Herbezinning Vijf-pnvijftig-jarige „lijger van Dien Bien Phoe" Hoge prijs betaald Net als Mao Amerikanen sterker dan de Fransen Gifgas Gelukwensen heid die de kamer daarover tot uitdrukking heeft gebracht. De es calatie dwingt ons allen, regering en publieke opinie, tot herziening. Hoe kan de Nederlandse regering bijdragen tot beëindiging van dit tragische conflict, zo vroeg de be windsman af. Na een versoepeling in de Ame rikaanse stellingname te hebben geconstateerd merkte hij op on mogelijk voorbij te kunnen gaan aan de terreurdaden van de viet- cong. Moeten de acties van de laatste dagen wellicht worden be zien in het licht van een politieke manoeuvre, bedoeld om een zo voordelig mogelijke onderhande lingspositie te verwerven? De re gering is er intussen van overtuigd dat Washington zal voortgaan met het zoeken naar wegen om tot on derhandelingen te komen. Zo dit gelukt, zal naar de mening der Nederlandse regering moeten wor den gestreefd naar: 1. een staakt het vuren; 2. vermindering van de invloed van buitenlandse troepen in Z. Vietnam en hun geleidelijk ver trek; 3. het houden van verkiezingen onder internationaal toezicht; 4. overeenstemming tussen de 2 delen van Vietnam om tot her eniging te geraken. Neutralisatie van het hele ge bied, overeenkomstig de akkoor den van Genève, zou een oplos sing zijn. De minister deed de toezegging dat de regering gevolg zal geven aan het tweede gedeelte van de motie-Van der Stoel, waarin een beroep op de regering wordt ge daan om er bij alle betrokken par tijen op aan te dringen de vijande lijkheden te staken en het vertrek van alle buitenlandse troepen en zelfbeschikking onder internatio naal toezicht te bereiken. Eerst zal de Nederlandse rege ring zich echter met de overige Beneluxlanden en met de partners in de Westeuropese unie in ver binding stellen teneinde een zo breed mogelijke basis te geven aan de bedoelingen in de motie-Van der Stoel en aan de door de heer Geelkerken (A.R.P.) ontwikkelde suggesties. Voorts zal worden bezien welke mogelijkheden er liggen om met communistische landen en niet- verbonden landen gezamenlijke stappen te ondernemen. Ook zal worden onderzocht welke nuttige diensten de groep van tien kan verlenen. De moties-Van der 6p,e4|,<P.S.P.) gingen minister Luns te ver. Een- ziidige terugtrekking van de Ame rikaanse troepen achtte hij onaan vaardbaar. Bij de behandeling van de moties werd aangenomen de motie-Van der Stoel, waarvoor zich uitspra ken honderdzeven kamerleden en waartegen zesentwintig kamer leden stemden. Bij deze hoofde lijke stemming verklaarden zich tegen aanvaarding van de motie de fracties van de Boerenpartij, S.G.P.. G.P.V. en C.P.N. De fractie van de V.V.D. stemde verdeeld. Elf leden van deze fractie spraken zich uit tegen aanvaarding van de motie, t.w. mevr. VederSmit en de heren Berkhouwer, Van Dijk, Geertsema, Geurtsen, Joekes, Ko ning, Koudijs, Portheine, Toxopeus en Vonhoff. De vier overige moties werden alle verworpen. Bij zitten en op staan werd de motie-Van der Spek inzake het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Vietnam verworpen waarbij voor aanvaar ding zich uitspraken de fracties van de P.S.P. en C.P.N. De fracties van de C.P.N., P.S. P. en P. v. d. A. spraken zich uit, bij hoofdelijke stemming vóór aan vaarding van de tweede motie Van der Spek inzake het staken van de bombardementen op Vietnam. Deze motie werd verworpen met 40 stemmen vóór en 94 stemmen tegen. De motie-Visser werd verwor pen met de stemmen vóór van de fracties P. v. d. A., D'66, P.S.P. en C.P.N. De motie-Hoekstra werd eveneens verworpen, waarbij de fracties van de C.P.N. en P.S.P. zich uitspraken vóór aanvaarding. sen op een voorpost de totale vietminh-kracht kregen te door staan op een ongunstig punt; ver van de grote steden, geïsoleerd in de jungle, gelegen in een dal, zodat ontsnappen moeilijk was voor de verdedigers en de heu vels de aanvallers alle kans bo den. Een beschrijving die onge veer ook opgaat voor Khe Sanh nu. De Fransen moesten in Dien Bien Phoe capituleren, vooral doordat het weer slecht was en de verbindingen door de lucht uitvielen, factoren die ook nu meespelen, zij het dat het mili tair apparaat van de V. S. wel wat geperfectioneerder is dan dat van de Fransen toen. Het h een t vtiêk die nu ook tegen de Amarikmen wordt toe- genast, een tnktiek waarin de Vietsrirwzcn ren enorme erva ring hebben. O-gcdaan in hwn eeuwenlang^, strijd tegen de Chi nezen, die nog steeds niet erg populair zijn in Vietnam, dat het liefst een soort Aziatisch ,Toeg-- Slavië zou willen worden, los van alle blekken de eigen zaken opknappend. vla-flip (Vervolg van pag 1.) De heer H. J. Hoekstra (C.P.N.) concludeerde, dat bij de recente gebeurtenissen in Vietnam de Amerikaanse politiek een beslis sende nederlaag heeft geleden. Naar zijn mening behoort de Ne derlandse regering geen verdere steun te verlenen aan de Ameri kaanse politiek, die thans bank roet is. De betrekkingen met het bewind in Vietnam dienen z.i. te worden verbroken. De heer Jongeling (G.P.V.) noem de de situatie in Vietnam „zorge lijk", waarbij hij er op wees, dat de situatie nog veel moeilijker wordt, wanneer de Amerikaanse troepen uit dat land zouden ver trekken. Hij concludeerde dat de Nederlandse regering heeft gedaan wat in redelijkheid van haar ge vraagd mocht worden. De heer Van Dis (S.G.P.) noem de het „uitermate onredelijk" om van de Amerikanen te verlangen, dat zij de bombardementen op Noord-Vietnam zouden staken. De beide moties-Van der Spek en de motie-Van der Stoel noemde hij niet aanvaardbaar. Mr. C. Berkhouwer (V.V.D.) meende dat de bereidheid tot een gesprek niet van één kant kan komen. „Niets is ons liever dan dat partijen aan de conferentie tafel plaats nemen". De boerenafgevaardigde mr. H. Ch. J. M. Kronenburg vond het verwerpelijk dat het parlement aandacht aan de situatie in Viet nam besteedt. De wereld gonst van de oorlog, maar juist Vietnam wordt er door de linkse partijen uitgelicht. Washington heeft het op dit ogenblik moeilijk. We had den ons stil moeten houden, aldus deze afgevaardigde, die zijn ver trouwen in de regering en minister Luns tot uitdrukking bracht. Het betoog van mr. Kronenburg werd van de publieke tribune on derbroken. Een jongeman riep: „oorlogsmisdadiger". Kamervoorzitter mr. Van Thiel richtte een vermanende blik tot de publieke tribune, maar ging nog niet tot een waarschuwing over. De regering acht het onjuist nieuwe stappen inzake de kwestie- Vietnam te ondernemen. Dit deelde minister Luns dins dagavond mee in de Tweede Ka mer. De bewindsman gaf een uiteen zetting van de tot nu toe gevolgde procedure, waarbij hij er op wees dat hij nog od 5 januari een beroen op de Amerikaanse regering heeft gedaan om zo Dositief mogelijk te reageren als blijkt dat Hanoi be reid is te onderhandelen. „Dit zou kunnen worden gezien als een uitvoering van de motie- Schuijt als gemeenschappelijke uit drukking van kamer en regering om elke kans tot vredesonderhan delingen aan te grijpen". Naar aanleiding van dit beroep heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, nog op de eerste februari j.l. een uitvoerige boodschap aan de Ne derlandse regering gezonden, waar in de verzekering wordt gegeven dat de Amerikaanse regering zeer bepaald en in alle ernst nagaat hoe de mogelijkheden liggen om na stopzetting van de bombardemen ten tot onderhandelingen te komen. Minister Luns zei dat dit Viet namdebat plaats vindt tijdens tra gische ontwikkelingen in het land zelf. De regering deelt de bezorgd- De reeks vietcongaanvallen op Zuidvietnamese steden en als vervolg het begin van de slag om de Amerikaanse basis Khe Sanh verraden de hand van Vo Nguyen Giap, de „tijger van Dien Bien Phoe". Vijfenvijftig jaar is de Noordvietnamese opperbevel hebben en minister van defensie en hij heeft 41 jaar ervaring in allerlei soorten verzet. Als jongetje van veertien be hoorde hij tot een partij, die het vertrek der Fransen uit Indo- China eiste en hij leidde ais stu dent betogingen. Zo kreeg hij al spoedig de politie achter zich aan, die in 1939 zijn vrouw ar resteerde. Zij keerde nooit uit de cel te rug. Hij vluchtte naar China, waar toen juist Mao Tse-Toeng zijn strijdmacht vormde in een zame bergstreken. Nog tijdens de tweede wereldoorlog keerde hij terug met de opdracht een guerrillalegertje te vormen, dat juist op tijd enige omvang kreeg. Na de Japanse capitulatie, maar voor de Fransen waren terugge keerd in Hannoi, kon de viet- minh daar een regering uitroe pen van de volksrepubliek Viet nam. Giap werkte als minister van binnenlandse zaken eerst enigs zins samen met de teruggekeer de Fransen. Met hen onderhan delend zette hij zijn voornaamste tegenstanders in de cel en train de hij zijn snel groeiend leger. In december 1946 begon hij zijn aanval op de Fransen, een acht jaar durende jungle-oorlog, die eindigde met de slag om Dien Bien Phoe. Dat was geen in alle opzichten glad verlopen strijd. In 1951 leed de vietminh geweldige verliezen tijdens zijn eerste grote georganiseerde of fensief, toen ongeveer als nu enorme aantallen vietcongs sneu velden. Een feit dat Giap voor lief heeft genomen. Het was de prijs die hij niet alleen betaalde voor grote ervaring in de ver dere strijd, maar waartegenover politieke winst kwam te staan. Ook in dat opzicht lijkt het, of Giap zijn verliescijfers van nu voor lief neemt, omdat hij de Amerikanen politiek een gewel dige klap heeft kunnen toebren gen. Giap beseft dat zijn strijd toen net als nu niet alleen een militair gevecht is, maar in de eerste plaats een politieke. Zijn verliezen zijn hem waard te be wijzen dat eerst de Fransen en nu de Amerikanen niet in staat zijn, veiligheid te garanderen in hun gebieden. Zijn strijdmethode staat be schreven in zijn boekje „Volks oorlog, volksleger" net als de op vattingen van Mao op dit gebied ijverig geraadpleegd door revo lutionairen overal te wereld. Mao en Giap ontlenen een groot deel van hun theorieën aan de historie, beiden zelfs aan dezelf de Soen Tzoe die een paar eeuwen vóór het begin van de jaartelling in China leefde en opstandigen de raad gaf voor deel te slaan uit hun geringe aantal door de tegnestander te dwingen over een zo groot mo gelijk gebied verspreid te wer ken. De numerieke overmacht van de tegenstander kan dan geneu traliseerd worden door met volle kracht telkens een buitenpost aan te vallen. Eijna twee en een halve eeuw praktijk van deze leerstelling werd bekroond door dé slag bij Dien Bien Phoe, waar de Fran- HUE (Zuid-Vietnam): Ameri kaanse mariniers dekken vanaf hun hoge positie een groep kame raden, die op het punt staat een versterking van de vietcong te bestormen. AMSTERDAM: Tengevolge van de gladheid in de vroege dinsdag ochtend is een grote vrachtauto met aanhanger op de Sloterweg (het begin van de rijksweg Am sterdamDen Haag) geslipt en omgevallen. Beide rijbanen wer den geheel versperdhetgeen voor het verkeer in de ochtend spits veel narigheid opleverde. De chauffeur van de combinatie werd gewond. 79 „Welnu, gij heerser der ge lovigen," siste de dwerg, „voor één keer zal ik uw bevelen op volgen, en zelfs met genoegen!!" Dreigend heft hij 't kromzwaard, zijn kleine oogjes schitteren .van een koortsachtig vuur. „Eens hebt ge mij, in Bagdad, een bastonnade op de voetzolen doen geven, omdat ik van uw overvloed iets voor mijzelve had toegeëigend. Toen heb ik bij al mijn voorvaderen gezworen, mij te zullen wreken. Het uur is ge komen, eindelijk.Vaar ter helle. Mansoer!!' Hoog heft de dwerg het dodelijke staal, maar dan schiet plotseling yanachter de rotsen fluitend een speer door de lucht en treft Selim tussen de schouderbladen!! Dodelijk ge troffen stort de dwerg ter aarde. (Vervolg van pag 1.) De strijd ten zuiden van de ge demilitariseerde zone is eveneens in hevigheid toegenomen. Maandag vlak voor middernacht hebben de Noordvietnamezen en de vietcong het vliegveld van Khe Sanh weer met mortiergranaten beschoten. Twee keer zijn Ameri kaanse mariniers slaags geraakt met sterke Noordvietnamese een heden. Op een km ten noorden van Dong Ha is een Amerikaanse een heid in een hinderlaag gevallen. Een man sneuvelde en 28 werden gewond. President Ho Tsji Minh van N. Vietnam heeft in een boodschap aan Ngoejen Hoeoe Tho, de voor zitter van het centrale comité van het nationale bevrijdingsfront, de vietcong gelukgewenst „met de jongste overwinningen op de Ame rikanen en hun bondgenoten". De vietcong waarschuwde via het Noordvietnamese persbureau, ge vangen genomen Amerikaanse mi litairen te zullen berechten, als gevangen genomen vietcong-sol- daten zullen worden berecht. De Zuidvietnamese vice-presi dent, Ngoejen Cao Kv, maakte de vorming van een „volksleger" be kend ter bescherming van de be volking. Hij zei dat de 600.000 Zuidvietnamese militairen niet vol doende waren. „In de noodsituatie van vandaag vraagt het volk om wapens om zich te verdedigen". Hij zei niet precies wanneer wa pens zullen worden uitgereikt, maar het „volksleger" zal zo spoe dig mogelijk een feit worden. Ky zei dat in hoofdzaak lichte wapens zullen worden verstrekt als dat nodig zou worden. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken gaf een communiqué uit waarin „krachtig wordt geprotesteerd tegen de lucht- en artilleriebombardemen ten die de Amerikanen en hun la keien sedert 31 januari op Saigon en bepaalde andere Zuidvietname se steden uitvoeren". Ook worden de Amerikanen beschuldigd van het gebruik van gifgas. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, generaal Westmoreland, heeft in 'n dagorder aan zijn troe pen gelukwensen gericht, omdat zij het huidige vietcong-offensief hebben afgeslagen en de tegen* Volgens Amerikaanse gegevens zijn sinds het begin van het offen sief 21.330 vietcong-leden en Noordvietnamezen gesneuveld, terwijl er aan Amerikaanse zijde in de hele oorlog omstreeks 16.000 stander in een week tijd meer ver liezen hebben berokkend dan de Amerikanen tot dusver in de hele oorlog hebben geleden. doden 2ijo gevallen. Generaal Westmoreland waar schuwde echter, dat de aandacht geen moment mag verslappen en dat men voortdurend klaar moet staan om een tweede aanval af te slaan. Hij bracht ook hulde aan de militairen van Zuid-Vietnam, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, Thailand en de Phiiippijnen die aan de strijd deelnemen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4