PROVINCIAAL NIEUWS vlees eten is verantwoord eten Gemeenteraad van IJzendijke Pagina 3 Terneuzen Axel Brandend maagzuur, üSreskeftis Goes Middelburg Oostburg Retranchement Sluis IJzendijke ZaamsBag Amerikaanse torpedlo'bootlager gestrand Vermiste longen bleek verdronken Kosmos 201 gelanceerd Hersenvlies ontsteking op Sicilië VV.W.V.V Woensdag 7 februari 1968. DE VRIJE ZEEUW Brand in de Walstraat Maandagavond om kwart over tien is brand uitgebroken in een opslagplaats van electrotechnisch materiaal van radio-De Koek, aan de Walstraat. Door het snel le en krachtdadige optreden van de Terneuzense vrijwillige brandweer konden omliggende panden worden behouden. Des ondanks werd de gehele voor raad aan electrische materialen een prooi der vlammen. Een auto die in het aangrenzende gebouw stond, kon er worden uitgehaald, maar liep zware brandschade op. Ongeveer twee uur later was de brand geheel1 bedwongen. Volgens de politie is de oor zaak van de brand onbekend maar in Terneuzen is men er van overtuigd dat de pyromaan na enkele maanden van „rust" weer actief is geworden. De goederen waren verzekerd. Hevige rookontwikkeling, maar de brandweer bleef het vuur meester. Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dagl Beschadigde auto bijtijds in vei ligheid gebracht. Es-: Samenwerkende verzetsorganisaties Men zal zich herinneren dat in het najaar van 1966 in ver scheidene plaatsen van Zeeuws- Vlaanderen en in Middelburg een verzetstentoonstelling werd georganiseerd, waarvoor van de kant van de opgroeiende jeugd veel belangstelling bestond. Deze tentoonstelling heeft iets in onze jeugd wakker geschud. Niet alleen de jeugd, maar ook de opvoeders van die jeugd vra gen om een duidelijk antwoord op vragen over vrijheidsrechten, sociale gerechtigheid en mense lijke waardigheid. De Zeeuwse commissie van de samenwerkende verzetsorganisa ties heeft gemeend hieraan tege moet te komen door overal in den lande avonden te beleggen, waar de landelijk voorzitter van de nationale federatieve raad van het voormalig verzet, de heer C. C. van den Heuvel, spreekt over het onderwerp „Geestelijk weerbaar". De be doeling die hieraan ten grond slag ligt, is de sluimerende krachten in ons volk te stimu leren om te helpen de idee van geestelijk weerbaar uit te dra gen en vooral de jeugd op de bres te doen staan voor onze geestelijke verworvenheden. Voor Zeeland zal deze avond worden gehouden op vrijdag 9 februari a.s. te 19.45 uur in de gemeenschapszaal van de open bare school voor u.l.o. aan de Walstraat. Alle belangstellenden zijn daar welkom. Botsing met zware schade Maandagmiddag omstreeks twee uur kwamen op de kruising Oran j estraatZuidsingelKin derdijk te Axel twee personen auto's met elkaar in botsing. De botsing ontstond, doordat de be stuurster van de ene personen auto, mevrouw O. W.S. uit Axel die van de Kanaalkade kwam gereden en links de Kin derdijk wilde oprijden, geen vrije doorgang verleende aan een per sonenauto, die van de Zuidsingel kwam gereden en bestuurd werd door de heer A. v. H. uit Terneu zen. De Axelse dame werd hierbij licht gewond. Dokter W. G. C. Kok uit Axel bood haar medische hulp. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Op 1 maart: Vrouwenwereldgebedsdag Over de gehele wereld wor den op 1 maart de vrouwen uit genodigd eenzelfde liturgie te bidden. De vrouwen van de ge meente Axel worden dit jaar verwacht om 19.30 uur in de Ichtuskerk van de gereformeer de gemeente aan de Pironstraat. druk op de maag, opgeblazen geyoel? Toneel voor bejaarden De bewoners van het bejaar denpension „De Vurssche" kun nen hedenavond om half acht een. toneelvoorstelling, bijwonen, die wordt verzorgd door de Axelse plattelandsjongeren. Opgevoerd wordt het spel „Laat ons het mooi houden", het welk reeds in meerdere plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen voor het voetlicht werd gebracht. Lichtmasten Een dezer dagen is de ver lichting van de Kinderdijk tot Drieschouwen een feit gewor den, een aanzienlijke verbete ring voor de bewoners aldaar, die lang van een behoorlijke ver lichting verstoken waren. Jaarvergadering Vrijdagavond 9 februari houdt de plaatselijke afdeling van „Herwonnen Levenskracht" in het Gezellenhuis haar jaarver gadering. Ongetwijfeld zal het weer druk zijn op deze gezellige avond. Op het programma staat de traditionele verloting, terwijl na afloop een bal op het pro gramma staat. R. K. Vrouwengilde Maandag 12 februari heeft er een bijeenkomst plaats om half acht in het bejaardenlokaal. Het programma voor deze bij eenkomst bestaat uit twee delen: Vóór de pauze zal met dia's en korte filmpjes een indruk wor den gegeven van het radio- en televisie-bedrijf. Hierbij zal het werk van de K.R.O. worden be licht. Tevens wordt de gelegen heid geboden vragen te stellen. Na de pauzen begint de leden vergadering. Voorts wordt aandacht ge vraagd voor het volgende: Men kan zich opgeven voor de cur sus: „Gasten ontvangen". Het onderricht betreft het gast vrouw zijn zowel thuis als op reis. De laatste les zal worden besteed aan bloemschikken. De cursus bestaat uit drie les sen van 22 Va uur en kan 's middags of 's avonds worden gevolgd. De cursusdagen zijn dinsdag 23 april, dinsdag 7 mei en dinsdag 14 mei 1968. Uitnodigingen voor Axelse drumbands De Axelse drumband van tam- bourmaitre R. Schoot is door het bestuur van de Sasse carnavals vereniging uitgenodigd om de carnavalsfeesten op 25 februari a.s. te komen opluisteren. Een week later zal het gezelschap op treden in het Belgische Moerbeke. Ook heeft de Axelse drumband reeds uitnodigingen ontvangen uit andere Belgische plaatsen alsook uit Duitsland en Frank rijk om deel te nemen aan ver schillende festiviteiten. Naast de plaatselijke drum band „Axel" heeft ook „Thalia" uitnodigingen ontvangen om tweemaal op te treden tijdens de Sasse carnavalsfeesten, zodat het Axels element sterk ver tegenwoordigd zal zijn. Jaarvergadering muziekvereniging De muziekvereniging „Uit het volk voor het volk" heeft in café het „Zonneke" de algemene ver gadering gehouden onder voor zitterschap van de heer I. de Hulster. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. v. Schoote gekozen in de vacature-I. Keijmel. De heer J. Leenhouts werd herkozen. Het financieel verslag van de heer Rookus gaf een klein nade lig saldo te zien. Uit het jaarver slag van sekretaris Vergouwe bleken de vele activiteiten van het afgelopen jaar. Van de verenigingen in Malde- gem en Zeebrugge waren uitno digingen ontvangen om deel te nemen aan festiviteiten. Ook zal aan het muziekconcours op He melvaartsdag in Terneuzen wor den deelgenomen. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens zijn in de week van 28 januari tot en met 3 februari aangevoerd. 696 kg exportgarnalen; 101 kg bot; 2466 kg schar; 6485 kg schol; 2106 kg tong; 80 kg tarbot; 71 kg griet; 130 kg rog; 26.474 kg ka beljauw; 931 kg wijting; 3302 kg haring; 75 kg sprot; 6 kg spiering; 119 kg onverkochte bot; 319 kg onverkochte schol. Beroep aangenomen Ds. W. Janssen, hervormd pre dikant te Goes, heeft het beroep naar Amstelveen-Buitenveldert (zevende predikantsplaats) aan genomen. Tegelijkertijd bedankte ds. Janssen voor he,t beroep naar Rotterdam (wijkgemeente Zuid- wijk). Werkhaven door deltadienst aanbesteed De „deltadienst" van rijks waterstaat heeft gisteren aanbe steed het maken van een werk haven met bijkomende werken in de voormalige Sophiapolder in de gemeente Wissenkerke (Noord-Beveland). Er waren der tien inschrijvers. De laagste van hen was Dirk Verstoep „Neder land" N.V. in Den Haag voor een bedrag van ƒ3.758.500,Hoog ste was de N.V. Avob in Burght voor 4.600.000, Dit zal de tweede werkhaven zijn, die gebruikt zal worden bij de afsluiting van de Ooster- schelde. De eerste is reeds in aan bouw in de Schelphoek. Benoeming Tot onderwijzer aan de ooen- bare school voor u.l.o. te Oost burg is benoemd de heer W. J. van Eek, een en ander overeen komstig art. 56 van de l.o.-wet. Bijeenkomst filatelisten In hotel „Du Commerce" te Oostburg vond een bijeenkomst plaats van de postzegelverzame laarsvereniging „Het Land van Cadzand". Er was een veiling van postzegels en stukken, een verloting en gelegenheid tot on derlinge transacties. Daarnaast was er voor vele leden gelegen heid om enige nieuwe emissies uit omliggende landen aan te schaffen. Jaarvergadering van de Z.L.M.-afdeling In café „De Zon" hield de af deling Retranchement van de Z.L.M. haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer C. J. AlmekindersVercouteren. De vergadering was goed be zocht. Ook de dames waren goed vertegenwoordigd. Voorzitter Almekinders me moreerde de watersnood van '53, nu juist 15 jaar geleden, en de fantastische aanpak van het del taplan in de daaropvolgende ja ren. Nog meer plannen staan mo menteel op stapel, die het de boer niet gemakkelijk maken, zoals bestemmingsplannen, water schapsplannen, plannen tot her indeling, streekplannen, etc. De noodzakelijkheid van een alge hele verkaveling dringt zich dan ook meer en meer op. 1967 was een jaar van veel zon, goede opbrengsten, maar ook van stijgende kosten en van prijzen, die het lieten afweten. De voorzitter sprak verder over de producentenverenigingen in het buitenland, de studiedag in Terneuzen en het oriëntatie rapport van de werkgroep zuid westelijk kleigebied. De penningmeester, de heer L. P. de Regt, gaf een overzicht van de financiële positie van de afde ling, waaruit bleek, dat de gelden goed worden beheerd. Veel waardering had men weer voor het uitgebreide op rijm ge zette jaarverslag van de secreta ris, de heer L. I. Basting. Bij de verkiezingen werden de heren L. I. Basting en J. A. Leen houts herkozen. Bij de rondvraag werd gespro ken over aanvoermogelijkheden in de toekomst aan de haven te Breskens, over verkaveling van gronden en over de verzekerin gen. Als spreker had men uitgeno digd de heer J. Markusse, hoofd van de agrarisch-sociale voor lichting van de Z.L.M. Hij behan delde het onderwerp: „Onderne merschap in de landbouw". Spreker wees op de noodzaak van studie voor de landbouw- jeugd, omdat het geenszins zeker is, dat die jeugd volledig in de landbouw zijn bestaan zal vin den, gezien de snel wisselende aspecten voor het agrarisch be drijf. Hjj legde de klemtoon op sa menwerking van de bedrijven, niet alleen bij aanschaffing van materialen, maar ook met kapi taal en arbeid. Het prijsgeven van een stuk individualisme zal daarbij noodzakelijk zijn. Bij die samenwerking moet niet in de eerste plaats worden gedacht aan het vormen van grote combina ties. Ook samenwerking met het loonbedrijf zag spreker als een noodzakelijkheid. Het voeren van een bedrijfs economische boekhouding moet vanzelfsprekend zijn. De afzet zal in nieuwe banen moeten worden geleid. Markton derzoek en terreinverkenning bieden daartoe mogelijkheden. Tenslotte wees de heer Mar kusse op het grote nut van bij scholingscursussen. Hierna volgde een geanimeer de koffiemaaltijd met een tafel- rijm op de dames door de heer L. I. Basting. Tenslotte volgde een dia- en filmvertoning, toegelicht door de heer W. C. Sinke uit Goes. Ge toond werden reisindrukken uit het nabije oosten, het Z.L.M.- journaal 1967 met o.a. hazen- vangst op de „Haringvreter", een excursie van 'n Z.L.M.-groep naar Spanje en Marokko en de fok- veedag te Oostburg. Boogschutters wonnen Het handboogschuttersgilde „Willem Teil" speelde in het voormalige seminarie aan de Sint Annastraat een wedstrijd tegen Heyst. De strijd werd door Sluis gewonnen met een verschil van 37 wedstrijdpunten. Afscheid burgemeester op 12 februari In een buitengewone openbare vergadering van de gemeente raad van IJzendijke op maandag 12 februari a.s. zal afscheid wor den genomen van burgemeester J. J. M. Ficq die per 16 februari is benoemd tot burgemeester der Limburgse gemeente Wittem. Na de officiële vergadering bestaaj, de gelegenheid voor in gezetenen en verdere belangstel lenden de vertrekkende burge meester de hand ten afscheid te drukken. Aanrijdingen Op het kruispunt Parkzicht op de provinciale weg te IJzendijke kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing, doordat geen voorrang werd verleend. De auto's werden bestuurd door V. uit Waterlandkerkje en K. uit Biervliet. Beide voertuigen wer den beschadigd. Op ditzelfde punt kwamen enige tijd later twee auto's met elkaar in botsing. Een auto, be stuurd door M. uit Maldegem, kwam van de richting IJzendijke de voorrangsweg oprijden, toen uit de richting Biervliet een auto, bestuurd door Z. uit Middelburg, kwam aanrijden. Vermoedelijk heeft de Belg de auto van Z. te laat opgemerkt, daar deze zon der verlichting reed. Beide voertuigen werden be schadigd. Uit de bocht gevlogen Op de rondweg te IJzendijke is O. uit Terneuzen met zijn perso nenauto op onverklaarbare wijze uit de bocht gevlogen. Via de berm en het rijwielpad kwam hij met zijn auto in het land terecht na over de kop te zijn geslagen. O. werd aan het gelaat gewond. Dokter Lievens verleende eerste hulp en bracht O. naar het zie kenhuis te Terneuzen. De nagenoeg nieuwe auto werd geheel vernield. Carnavalsoptocht De V.V.V. zal op zaterdag 24 februari een carnavalsoptocht organiseren voor de jeugd. Hier aan kunnen zowel enkelingen als groepen deelnemen. Er ziin aantrekkelijke prijzen beschik baar gesteld. De te volgen route zal nader worden bekendge maakt. De Julianaruiters Zaterdagavond 10 februari a.s. om 19 uur organiseert de rij- vereniging de „Julianaruiters" in „De Poort" een gezellige avond. Er wordt een afwisselend programma aangeboden, waar aan o.m. wordt meegewerkt door het cabaret B. A. C. van Sluiskil en de „Concords". Een ruitergroep uit Axel brengt de revue „Op televisie". De Amerikaanse torpedobootja- ger „Bache" is gisteren bij het Griekse eiland Rhodos aan de grond gelopen. De 200 leden tellende beman ning is van boord gehaald. Dinsdagmiddag heeft de rijks politie te water aan de Friese zij de van de afsluitdijk het stoffe lijk overschot gevonden van de 18-jarige Flip Fahrenfort uit Den Helder. De jongeman werd sinds de nacht van 27 op 28 december vermist. Hij heeft toen in over spannen toestand de ouderlijke woning verlaten en de auto van zijn vader meegenomen. Gebleken is dat hij op de afsluit dijk met de auto een ongeluk heeft gehad en te water is ge raakt. De Sowjet-Unie heef gisteren de Kosmos 201 gelanceerd. Deze onbemande kunstmaan voor wetenschappelijk onderzoek is in een baan om de aarde ge bracht, waarvan de kortste af stand tot de aarde 210 km en de grootste afstand 355 km be draagt. De hoek die de maan ten op zichte van de evenaar maakt, be draagt 65 graden en de omloop tijd 89,9 minuten. Alles werkt normaal, aldus een bericht van het persbureau Tass. DODELÏTK AUTO ONGELUK Dinsdagmorgen is de 62-jarige G. H Gerritsen uit Enschedé om gekomen, toen een bestelauto, waarin hij meereed, op de rijks weg HengeloEnschedé tegen een boom reed. De bestuurder van de auto, de 25-jarige G. J. H. uit Enschedé, raakte door onver klaarbare oorzaak de macht over het stuur kwijt. In de afgelopen week werd onze aandacht getrokken door beelden bij de nieuwe binnenvaartsluis. In de buitenhaven van deze sluis vorderen de werkzaamheden aan het remmingswerk, zodat binnen kort de drijvers waar schepen kunnen meren, zullen arriveren. Op de foto is duidelijk de vorm te zien van de inloop naar de sluis aan de zeezijde. Op de voorgrond bevinden zich buizen die nog moeten worden aangebracht. De andere foto geeft een beeld van de grootte van de kolk, wan neer het viertal middendeuren die niet in tweeën deelt. Manadagavond kwam de raad van IJzendijke in openbare ver gadering bijeen. Burgemeester Ficq deelde me de dat dit door zijn benoeming tot burgemeester van Wittem zijn laatste vergadering was. Hij zei dat het afscheid van IJzen dijke hem niet onbewogen zal laten. „Negen jaren heb ik hier prettig gewerkt. Er is in deze jaren veel bereikt. Door uw goe de inzichten is er in IJzendijke veel tot stand gekomen", aldus de voorzitter. Hij dankte de raadsleden voor de prettige samenwerking. Hij zal aan IJzendijke en zijn bevol king altijd met genoegen terug denken. Op verzoek van de vereniging van burgemeetsers. secretaris sen en ontvangers werd een sub sidie van ƒ50 beschikbaar ge steld als bijdrage in de kosten van aankoop van een geschenk voor de middelbare landbouw school te Schoondijke in verband met het 25-jarig bestaan der school. Verder kreeg de vereni ging voor instrumentale muziek te Middelburg een bijdrage in het tekort op een concert van ƒ50. De raad besloot toe te treden tot de Nederlandse brandweer vereniging tegen een contributie van ƒ40 per jaar. Voor het aan schaffen van een nieuwe schrijf machine werd een krediet ver strekt van 850. De heemkundige kring West Zeeuws-Vlaanderen krijgt een suhsid'e van 4 cent per inwoner. De begroting werd in eensnel tempo met hier en daar een en kele opmerking doorgenomen. Voor de post rattenbestrijding werd op verzoek van de heer A. Bogaert een aanvullende post van 750 uitgetrokken. Wethou der Termote wees er op, dat dit alleen met succes kan geschie den, als de bevolking volle me dewerking geeft. De begroting werd goedge keurd met voor wat de gewone dienst betreft aan inkomsten f 649.117,40 uitgaven 651.561,38 Nadelig saldo 2.443,98 Kapitaaldienst: Ontvangsten 3.221.713,64 uitgaven 4.182.325,97 Nadelig saldo 960.612,33 Tijdens de rondvraag infor meerde de heer A. v. d. Wijn- ckel of er een mogelijkseid be staat dat bij de aanleg van aard gas werklozen kunnen worden tewerkgesteld. De voorzitter deelde mede dat hij hiernaar zou informeren. Hierna ging de raad in beslo ten zitting. Sinds 1 januari hebben zich op Sicilië 106 gevallen van hersen vliesontsteking voorgedaan. Vijf kinderen ziin al aan de ziekte overleden. Het ministerie van ge zondheid zegt dat het een volks ziekte is, die ieder jaar op Sici lië uitbreekt. Er is een grote hoe veelheid geneesmiddelen tegen meningitis naar het eiland gezon den. Boekhandel v. d. Sands WWWYWW

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3