Saigon stad van wanhoop en verwarring Vietnam debat in de Tweede Kamer Crisissfeer in duurt voort Brussel Bijna 200 Guyanese arbeiders uit Suriname Nieuwe aanvallen van de vietcoag NIEMAND WEET WAAR DE VIETC0NG ZICH SCHRIL H0IDT Min-te^eo-asn op heuvel §81 Pnbpen en chtos Nachtelijk protest van Vlaamse studenten Minister Luns: „Hoe kan de HederL regering bijdragen tot beëindiging van dit tragische conflict HITÏDERING VAN IE iOTIE-SCfflJT GEVRAAGD VANDAAG ANTWOORD VAN DE REGERING Vaste arbeiders kunnen blijven 12 procent meer honorarium voor huisartsen HET WEER WOENSDAG 7 FEBRUARi 1968 24eJaargang— No. 7133 Bloedige strijd in Nigeria Geen geweld Handig aangepakt De interpellatie Hulde voor bisschop De Smedt Nop: een motie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, by abonnement: TERNEUZE> Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 unr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Zuidvietnamese strijdkrachten hebben maandag hun eigen hoofd stad gebombardeerd en met artillerie beschoten. Saigon is volgens verslaggevers een stad van angst, wanhoop en verwarring geworden. i Niemand weet precies waar de vletcong zich schuil houdt of waar zij het volgende ogenblik zal toeslaan. Hoewel enkele huizenblokken vast In handen zijn van de aanvaller, zijn er ook uitgebreide stukken „nie mandsland", waar men geen regeringssoldaat ziet. De regeringstroepen trokken zich maandagavond terug uit 't zevende district in de Chinese wijk Cholon, waar duizenden burgers hun toevlucht hebben gezocht hi het ziekenhuis en in scholen. In de omgeving van de An Quang-pagode waar Zuidvietnamese vliegtuigen enkele dagen geleden een heel huizenblok met de grond gelijk maakten, Is de burgerij versuft. Zij geeft de vietcong noch de regeringstroepen de schuld van haar ellende. „Slechts de oorlog heeft schuld". Een week nadat het vietcong-offensief werd ingezet begint men enig 'dee te krijgen van de omvang van de ellende. Men neemt aan dat duizenden burgers bij de strijd in het gehele land zijn gedood. Hoewel volgens Amerikanse militaire opgaven bijna 17.000 vietcongsoldaten zijn gesneuveld, staan waarnemers sceptisch tegenover deze cijfers. Volgens de „officiële" mededelingen werden bovendien meer dan 4000 verdachten aangehouden. Velen hiervan zijn vrouwen en kinderen van wie wordt verondersteld dat zij de vietcong hebben geholpen. In de hoogste niet-Amerikaanse kringen meent men, dat het z.g. „pacificatieprogramma" een klap heeft gehad. Men beschikt niet over officiële rapporten uit het binnenland, maar volgens niet-offi- ciële meldingen hebben de viet- cong-kaders de bevolking veelal gezegd „dat het allemaal voorbij is" en dat zij (de vietcong) de pro vinciehoofdsteden en Saigon be heersen. De Noordvletnamese troepen voerden hun eerste aanvallen op Khe Sanh uit, waar al geruime tijd een grootscheeps offensief wordt verwacht. Maandagavond vonden gevechten van man tot man plaats om de strategische heuvel 861, ter wijl de Amerikaanse mariniers die de bezetting van de basis vormen, dekking moesten zoeken voor de Noordvletnamese artillerie, raket ten en mortiergranaten. In de steden Can Tho en Hoé hebben Zuidvietnamese en Ameri kaanse beschietingen hele gebie den in puinhopen veranderd. In de straten van de oude keizersstad voeren mariniers zuiveringsacties uit. Westerse diplomaten in Zuid- Vietnam menen dat de toestand van vóór het offensief nooit meer kan terugkeren. De vietcong heeft een psychologische overwinning geboekt, die men niet voor moge lijk heeft gehouden, zo zei men. De Stad My Tho, 50 kilometer ten zuidwesten van Saigon, is weer vast in handen van de Zuidvietna- mezen. Verslaggevers die de stad bezochten, me'den dat de chaos enorm is. Mv Tho is een ruïne met verslagen bevolking van wie er 200 werden gedood bij de gevech ten van vorige week. Ongeveer 5000 huizen zijn met de grond ge lijk gemaakt door Amerikaanse jachtbommenwerpers en Zuidviet namese artillerie. Nigeriaanse troepen hebben zaterdag de verovering bekend gemaakt van de plaats Oji, 50 km ten zuidwesten van Enoegoe, de reeds bezette hoofdstad van Biafra. In Lagos is in een leger- bericht gezegd, dat Oji na zeven uur bloedige strijd viel. De aan val op de plaats werd voorafge gaan door aanvallen van straal vliegtuigen. Circa 2000 Vlaamse studenten hebben de nacht van maandag on dinsdag in Leuven doorgebracht in een „sit in", teneinde samen „met de vallende regering-Vandenboey- nants" te waken. Veie hooglera ren, leden van de wetenscharioe- liike staf en ook buitenlandse stu denten namen aan de betoging deel. Toen het gebouw waar zij ver gaderden, dinsdagochtend om zes uur moest worden schoongemaakt, trokken de studenten de ontwa kende stad in met kreten als „Van- denboeynants ontslag" en „revo lutie". De rijkswacht, eveneens vroeg op de been, verspreidde hen met behulp van waterkanonnen. Bij het debat in de Tweede Kamer over de situatie In Vietnam heeft de heer Van der Spek (P.S.P.) twee moties Ingediend, waarin wordt aangedrongen op het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en op het onmiddellijk, onvoorwaardelijk en definitief staken van de bombardementen. De beer Van der Spek concludeerde uit de recente gebeurtenissen dat de Amerikaanse politiek ineengestort is. Hij vroeg de regering of zij bereid is de derde zitting van het Vietnamtribunaal in ons land te laten plaatsvinden. Dr. Schuyt (K.V.P.) noemde het wegtrekken van de Amerikaanse troepen uit Vietnam zonder meer heilloos. Er moet worden gestreefd naar een politieke en niet naar een militaire oplossing. Pacificatie mislukt Mr. dr. N. G. Geelkerken (A.R.) richtte zich tot de regering met de vraag of de vroegere motie-Schuijt wel of niet is uitgevoerd. Hij hoop te dat dit het geval zou zijn, aan gezien dit de beste dienst is die Nederland de Verenigde Staten kan bewijzen. Hij constateerde dat De vietcong heeft maandagnacht twee hevige aanvallen gedaan in Saigon. Stormenderhand verover den de guerillastrijders een collie- post. De tweede aanval was ge richt tegen de elektrische centrale van Cholon. De stroom In deze Chfnezenwijk Is uitgevallen. Dinsdag raakten Zuidvietnamese parachutisten slaass met eenheden van de vietcong bijhet vliegveld Tan Son Nhoet. De vietcong ge bruikte zwaar materieel, zo zei een Amerikaanse adviseur van de Zuidvietnamese parachutisten. (Zie verder pag. 4) De politieke spanning in Brus sel door het Vlaams-Waalse me ningsverschil over de toekomst van de Leuvense universiteit heeft zich dinsdag niet ontladen in een regeringscrisis, maar het 190 Guyanezen; die in Nicke- rie verbleven, zijn maandag uit Suriname gezet. Het was een groep van 91 rietkappers van de plantage „Waterloo" met hun gezinnen, die door de Surinaam se regering als gevolg van het grensgeschil met Guyana waren aangezegd het land te verlaten. De arbeiders behoorden tot de z.g. korte verbanders, die slechts voor één seizoen op de plantage werkzaam waren. De vaste arbeiders ontvingen geen aanzegging om te vertrek ken. De uitzetting gebeurde op de laatste dag van de termijn van twee weken, welke de Su rinaamse regering had gesteld. Premier Pengel had destijds be kendgemaakt, dat alle Guyanese arbeiders Suriname dienden te verlaten. De oppositie heeft op een te Paramaribo gehoud-n perscon ferentie de maatregel van de re gering sterk veroordeeld. De heer Rens (PNP) noemde de houding van de regering „laf". Dr. Essed (PNP) vroeg zich af, waarom juist de Guyanese ar beiders worden uitgezet en nog wel door een regering, waarvan een arbeidersleider aan het hoofd staat. Ook de heer Lach- mon (VHP) veroordeelde het optreden van de Surinaamse re gering. Volgens hem had de re gering vier mogelijkheden om tot een oplossing te komen, na melijk overleg tussen de par tijen, arbitrage, uitspraak van het internationale hof en nas wanneer deze drie mogelijkhe den geen oplossing zouden bie den, zou geweld mogen worden gebruikt om de driehoek, die ook door de oppositie als Suri- PARAMARIBO: ln verband met de grenskwestie met Guyana heb ben enkele honderden leerlingen van de algemene middelbare school een demonstratie in Pa ramaribo gehouden. Zij trokken naar het ministerie van algemene zaken, waar zij, in afwachting van de komst van de premier, met hun plakkaten op de grond gin gen zitten. naams grondgebied wordt be schouwd, te behouden. Volgens de heer Lachmon had in deze moderne tijd geweld afgedaan. Het Surinaamse ochtendblad „De ware tijd" schreef met be trekking tot de uitzetting van de Guyanese arbeiders: „De re gering heeft het handig aange pakt. Alleen seizoenarbeiders, die geen binding met Suriname hadden, moesten vertrekken". „Het wil ons voorkomen, dat de overheid heeft geprobeerd gevaar lijkt nog geenszins ge weken. Terwijl overal in het Vlaamse land duizenden studenten en middelbare scholieren de straat optrokken in bet kader van een „zwarte dinsdag", steeg de soanning in het Brusselse rege ringscentrum omstreeks het mid daguur tot een crisispunt. In een pessimistische atmosfeer was de christelijk-liberale rege ringscoalitie cm elf uur bijeen gekomen om zich te beraden over het antwoord, dat de rege ring zou moeten geven op een viertal interpellaties over de kwestie-Leuven, die on de ka meragenda stonden. De kabi netsvergadering kon echter -as om half één beginnen, omdat de zeven Vlaamse ministers van de christelijke volkspartij zo lang werden opgehouden in een af zonderlijke vergadering van de Vlaamse C.V.P.-fractie. Dit vooroverleg duurde zoveel langer dan verwacht werd, dat men zich begon af te vragen of de interpellaties nog wel nodig zouden zijn en de regering voor dien reeds uiteen zou vallen. Het kabinetsberaad duurde door deze vertraging slechts kort en leidde kennelijk niet tot definitieve conclusies. Toen de ministers zich om twee uur naar het parlementsgebouw begaven, zei minister-president Vanden- boeynants, dat het interne re- geringsoverleg woensdagochtend zou worden hervat, d.w.z. vóór het antwoord van de regering op de interpellaties. Bij de interpellaties ging de belangstelling vooral uit naar de Vlaamse C.V.P.-leider Verro ken. Hij stelde de eis dat de Franse afdeling van de Leuven se universiteit naar Wallonië moet worden overgeplaatst. Hij kondigde een motie aan, die ech ter geen motie van wantrouwen zou zijn en hij wekte de indruk dat de eis inzake overplaatsing van Leuven-Frans niet met zo veel woorden in die motie ge steld behoefde te worden. Zijn twee vliegen in één klap te ra ken. Het probleem van de toe lating van seizoenarbeiders is 'n kwestie die reeds jaren gaan de is en zelfs in de staten ter sprake is gekomen. In Nickerie wenst me'n niet voor Waterloo te werken, omdat de lonen en sociale voorzieningen er niet zo best zijn. Ofschoon er in Suri name nogal werkloosheid is, is de overheid genoodzaakt sei zoenarbeiders uit Guyana toe te laten. Het zijn deze mensen die de klap te incasseren hebben gekregen", aldus het blad. bedoeling was dat aan de rege ring een duidelijke parlementai re positiebepaling als leidraad zou worden gegeven, waarna de regering haar eigen verantwoor delijkheid zou moeten nemen. In een commentaar zei hij later tegenover de pers, dat de Vlaamse C.V.P.-ers niet kunnen meespelen, als de socialistische oppositie alleen maar een cri- sistaktiek om de crisis zou blij ken te voeren. „Wij willen ons niet schulidg maken aan poli tieke sluipmoord", zo zei hij. In vele Vlaamse steden, van Oostende tot Hasselt, hebben duizenden studenten en scholie ren een „zwarte dinsdag"-actie gevoerd met schoolstakingen, waaraan dikwijls ook leerkrach ten deelnamen, en betogingen. In Brussel trokken enige hon derden studenten naar het par lementsgebouw (een voor de monstraties verboden neutrale zone) waar ze echter door de politie werden opgevangen. In Mechelen drongen meer dan duizend scholieren door een po- litiecordon in de binnenstad om onder de ramen van het aarts bisschoppelijk paleis te betogen tegen het beleid van kardinaal Suenens. In Brugge daarentegen ging een deputatie van betogers bis schop De Smedt feliciteren met diens recente verklaring, dat een omstreden bisschoppelijke ver klaring inzake Leuven van 1966 achterhaald en misbruikt was. Huisartsen en ziekenfondsen hebben overeenstemming be reikt over een honorariumverho ging voor de huisartsen van 12 procent voor 1968. Het akkoord is ter goedkeu ring voorgelegd aan de zieken fondsraad. Geen overeenstemming werd bereikt over de kostenfactor (praktijkkosten). Het bedrag hiervoor is voorlopig vastgesteld op 7 gulden per verzekerde. Dit bedrag komt overeen met het destijds door de minister over genomen bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Ven. Voor de eerste 2000 verzeker den ontvangt de huisarts dit jaar behoudens goedkeuring door de ziekenfondsraad 28,79 gul den per verzekerde (was 25.65) en voor elke volgende verzeker de 21,79 (was 19,41). Het gemid delde honorarium per verzeker de is volgens de nieuwe over komst gestegen van 23,30 guide-i (begin januari 1967) tot 26,98 gulden. de pacificatie van Zuid-Vietnam allerminst tot stand is gekomen. De A.R.-fractie, zo deelde hij mee, is van oordeel dat de Nederlandse regering, tezamen met b.v. de Be- nelux-Ianden en de landen van de Westeuropese unie, maar ook met communistische en niet-verbonden landen, een diplomatiek vredes offensief zou kunnen ontwikkelen oiri te komen tot een politieke op lossing in Vietnam, gebaseerd op de akkoorden van Genève van 1954. De C.H.-afgevaardigde mr. C. A. Bos vroeg of minister Luns nog van mening is, dat iedere moge lijkheid die wijst in de richting van de conferentietafel, tot het uiter ste moet worden benut. Hij trok de bereidheid van Hanoi om te onderhandelen in twijfel. Mr. M. van der Stoel (P. v. d. A.) gaf als zijn mening te kennen, dat de bombardementen een heel an dere militaire betekenis hebben ge kregen dan aanvankelijk werd aangenomen. Zij hebben niet kun nen verhinderen dat de stroom van infiltraties uit het noorden groter is geworden. Graag zou hij van da regering vernemen, of zij overeen komstig de motie-Schuijt bij de Amerikaanse regering heeft gepleit voor de onvoorwaardelijke stop zetting van de bombardementen. De heer Van der Stoel diende een motie in, waarin een beroep op de regering wordt gedaan er bij alle betrokken partiien op aan te dringen de vijandelijkheden onver wijld te staken. Drs. E. C. Visser van D'66 stelde zich achter de motie-Schuijt (inge diend op 25 augustus van 't vorig jaar) en vroeg of de regering be reid is alsnog uitvoering aan deza motie te geven. (Zie verder pag. 4) ZUIDOOSTELIJKE WIND Dinsdag stond ons land onder invloed van een zwakke rug van hoge druk. Het was overwegend zonnig en droog weer. waarbij de temperaturen in de middag opliepen tot vijf zeven graden. Rond een lagedrukgebied bo ven de Britse eilanden ver» plaatsen zich enkele storingen. Eén ervan trok dinsdagavond over Normandië naar het zuid oosten. Deze storing kan later een noordelijke koers gaan vol gen en het weer in ons land ba- invloeden. Voor vandaag wordt dan ook een veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buieen ver wacht, waarvan sommige met hagel of sneeuw. De wind blijft zuidoostelijk en de middagtem- peraturen zullen dezelfde waar den bereiken als dinsdag of iets lagere. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Enkele buien Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Matige tot krach tige zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als dinsdag of iets lagere. WOFNSDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.35 8.14 Terneuzen 8.11 8.50 Hansweert 8.45 9.24 Walsoorden 8.44 9.23 DONDERDAG 8 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 8.39 9.18 Terneuzen 9.15 9.54 Hansweert 9.49 10.28 Walsoorden 9.48 10.27 ZON MAAN op onder op onder Febr. 7 8.12 17.37 11.04 2.56 8 8.10 17.39 11.28 4.10 9 8.08 17.41 12.03 5.20 10 8.06 17.43 12.51 6.22 11 8,05 17.45 13.58 7.12 12 8.03 17.47 15.13 7.48

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1