Mariniersbasis Khe Sanh met mortieren en raketten bestookt En beginsel overeenstemming ever vrijlating „Pueblo'-bemaïin'r^? INLEIDING TOT NOORDVIETNAMEES OFFENSIEF? „Enorme" overwinningen... Onoverzichtelijk Huis voor huis Amerikaanse verliezen blijven „licht" ENGELSE VROUWEN DWONGEN VISSERSBOOT TERUG TE KEREN Gevaar voor politieke crisis in België Slag bij Da Nang HET WEER Maandag 5 Dinsdag 6 februari 1968 24eJaargang— No. 7132 Meer Amerikaanse troepen naar Zuid-Korea Nog geen bevestiging Treilers vermist Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Trein ontspoord in de Ver. Staten Frank. bij abonnement: TERNEUZE* Direeteur-HooMredwtewri I. van de Sande Telefoon: 01150—20T3 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswai Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. den van Saigon, is een belangrijke havenstad en de militaire bevoor radingsbasis voor de vijf noorde lijke provincies. Daar vandaan worden ook de meeste luchtaan vallen op Noord-Vietnam onder nomen. Volgens militaire kringen houden zich in de bergen vlakbij de stad nog grote aantallen com munistische troepen gereed om in actie te komen. Het Zuidvietna- mese hoofdkwartier voor de noor delijke provincies, dat in de stad is gevestigd, is vorige week bij de opening van het landelijke offen sief tegen de steden al door de vietcong aangevallen. Een uit veie bataljons bestaande troepenmacht van mariniers en regeringstroepen, over grote lucht- en artilleriesteun beschikkend, ligt tussen de Noord- vietnamezen en de stad. Amerikaanse bommenwerpers vernietigden zaterdag een stalen brug 20 km ten zuiden van de stad die de afgelopen dagen door communistische troepen was her bouwd, nadat die twee jaar ge leden al door guerillastrijders was opgeblazen. De Noordvietnamezen, die de brug met planken en zware boomstammen herstelden, wilden haar kennelijk gebruiken voor de bevoorrading van hun troepen die bij Da Nang zijn samengetrokken. In Zuid-Vietnam laaide de strijd zondag in de loop van de dag over al weer In volle hevigheid op. In de hoofdstad Saigon zette de viet cong een zware aanvat ln op een groot Amerikaans depot in de Chi nese satellietstad Cholon. Ook bij het vliegveld Than Son Shoet werd weer hevig gevochten. Het vliegveld dat aanvankelijk weer voor de burgerluchtvaart ge opend was, moest worden geslo ten. Eenheden van de eerste Ame rikaanse luchtcavelarie-divisie zijn naar Saigon overgebracht om de verdedigers te versterken. Een Amerikaanse tankeenheid is inge zet bij Thoe Doec, acht kilometer ten noordoosten van Saigon. De vietcong spreekt van „enor me overwinningen". Het persbu reau van het Zuidvietnamese be vrijdingsfront meldde zondag dat „de bevolking overal ln opstand is gekomen; dat de regering van Saigon uiteenviel en dat de viet cong zich met de bevolking heeft meester gemaakt van vele provin ciehoofdsteden". In Hoe-e in het noorden is de toestand nog onoverzichtelijk. De vlag van de vietcong wappert al enkele dagen op de oude citadel op de noordelijke rivieroever, waar van huis tot huis wordt gevoch ten. Ook delen van de stad in het zuidéii zijn in handen van de te genstanders van de Zuidvietna mese regering. Inmiddels begint men een beeld te krijgen van de toestand, waar in de burgerbevolking verkeert. Een Amerikaanse woordvoerder sprak van zeker 175.000 vluchte lingen tengevolge van de verras singsaanvallen op vele steden. In de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon zouden minstens 20.000 men sen van huis en haard zijn verdre ven. Het anatal doden in die stad bedraagt al meer dan 500, terwijl 600 burgers in ziekenhuizen wer den opgenomen. Tengevolge van het feit dat in de omstreden wij ken de lijken van talloze mensen liggen, is het besmettingsgevaar groot geworden. Men is op grote schaal begonnen met inenting. In Cholon, het Chinese deel van Saigon, werd vanochtend weer hevig gevochten. Naar schatting bevinden zich daar nog 700 viet- congstrijders. Door middel van luidspreker auto's heeft de overheid de be woners van een wijk van Saigon verzocht de wijk te ontruimen, op dat militairen de daar verschanste vietcongleden beter kunnen be strijden. Alles wijst erop dat de Ameri kanen de stad Hué buis voor buis SAIGON: Deze Amerikaanse sol daten brengen een beproefde methode uit wild-westfilms in praktijk. Met een helm aan het uiteinde van een paal proberen ze verschanste vietcongstrijders te bewegen zich bloot te geven, om dan het vuur op hen te kun nen openen. zullen moeten heroveren. De Noordvietnamezen hebben zich er degelijk verschanst en in de ber gen ten wésten van Hoe-e zouden nieuwe eenheden zich gereed hou den. Er is de Amerikanen alles aan gelegen de stad en het omliggende gebied te heroveren, daar de aan wezigheid van een sterke vijande lijke troepenmacht op deze plaats een voortdurende bedreiging zou vormen voor de bases in de buurt. Bovendien zouden de Noordviet namezen er, wanneer het verwach te offensief losbarst, te veel Ame rikaanse troepen binden. Ondanks de Kritieke toestand in het zuiden hebben Amerikaanse bommenwerpers zaterdag hun bombardementen op Noord-Viet nam voortgezet. Ruim 100 km ten noordwesten van Hanoi werden legerplaatsen aangevallen, daar naast vlak ten noorden van de zeventiende breedtegraad nog tal rijke doelen. Van bevoegde zijde is vernomen dat nieuwe eenheden strategische bommenwerpers kort geleden op Okinawa en in Thai land zijn gearriveerd met het oog op het door de Amerikanen ver wachte offensief bij Khe Sanh. Volgens een Amerikaanse op gave zijn van vorige week maan dagavond j.l. tot en met zaterda" 14.997 vietcongstrijders en Noord vietnamezen gedood, 4.156 ver dachte personen aangehouden en 3.701 wapens buitgemaakt. Aan eigen kant sneuvelden 1.116 man, n.l. 367 Amerikanen, 738 Zuidviet namese militairen en 11 man van hun bondgenoten. Er vielen 4.171 gewonden: 2.063 Amerikanen, 2029 regeringsmilitairen en 79 man van de andere troepen. Voorts is vernomen dat bij de strijd om My Tho, de tweede stad van de Mekong-delta, in twee da gen tijds 64 burgers zijn omge komen en 638 gewond, terwijl 4939 huizen zijn verwoest. Zuid-Korea heeft de Ver. Sta ten verzocht militaire verster kingen te zenden, aldus is uit of ficiële bron in de Zuidkoreaanse hoofdstad vernomen. Eenzelfde verzoek is gedaan aan de andere 15 bondgenoten van Zuid-Korea krachtens de V.N.-resolutie om trent de kollektieve verdediging van Zuid-Korea tegen de agres sie van zijn noorderbuur, aldus is uit dezelfde bron vernomen. De Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken heeft de ver zoeken gedaan in afzonderlijke gesprekken met de ambassadeurs der betrokken landen. Uit Washington verluidt, dat de V. S. zouden hebben besloten hun manschappen in Korea te verdubbelen. Op het ogenblik zijn er 100.000 Amerikaanse militai ren in Korea. Het Zuidkoreaanse persbureau Hapdong meldt, dat de Verenigde Staten en Noord-Korea in beginsel overeenstemming hebben bereikt over de vrijlating van de bemanning van de „Pueblo", het Amerikaanse verkenningsschip, dat op 23 januari door de Noordkoreanen werd aan gehouden en opgebracht. De overeenkomst zou zijn bereikt tijdens de geheime besprekingen die de Ver. Staten en Noord-Korea te Panmoendjon in de gedemilita riseerde grenszone tussen Noord- en Zuid-Korea, hebben gevoerd. Sinds de inbeslagneming Van de „Pueblo" hebben de Noord- Koreanen vier z.g. „bekentenis sen" van de kapitein en leden van de bemanning van de „Pue blo" gepubliceerd, waarin zij be kenden, dat het schip met een bemanning van 83 koppen zich in Noordkoreaanse wateren bevond en spionage pleegde. „Hapdong" meldt dat de bij eenkomst werd bijgewoond door schout-bij-nacht John Smith als vertegenwoordiger van de V. S. en generaal-majoor Tsjoeng- Koek Pak als vertegenwoordiger van Noord-Korea. Het Zuidkoreaanse persbureau bericht verder dat Noord-Korea erin zou hebben toegestemd eerst het lijk van een omgekomen ma troos en verscheidene gewonde bemanningsleden van de „Pue blo" terug te zenden. „Hapdong", dat haar informa ties heeft geput uit Zuidkoreaan se regeringsbronnen, meldt ten slotte, dat de V. S., teneinde de bemanning van de „Pueblo" te rug te krijgen, in feite een Noord koreaanse voorwaarde hadden ingewilligd, n.l. de V. S. zouden toegeven dat de „Pueblo" in Noordkoreaanse territoriale wa teren was binnengedrongen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in middels gezegd, nog geen inlich tingen te hebben ontvangen ter bevestiging van het bericht van „Hapdong". De woordvoerder van het ministerie, Carl Bartch, zei: „Wij kunnen geen enkel der gelijk bericht bevestigen". Hij verwees naar een verklaring, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, in een televisievraaggesprek had ge daan. Hij zei toen geen melding Betogende vrouwen in de Engel se haven Huil zijn er zaterdag in geslaagd een reeds vertrokken vis- De Belgische minister-president VandenBoeynants heeft maan dag aan het eind van de ochtend toegegeven dat er gevaar bestaat voor een politieke crisis als ge volg van meningsverschil binnen de regering over de kwestie- Leuven. De ministers van de Christe lijke Volkspartij (C.V.P.) hebben maandagochtend de ontwikke ling besproken ter voorbereiding van een vergadering van heden avond, samen met de liberale ministers. Vandenboeynants wilde na dit C.V.P .-overleg geen mededelin gen doen over meningsverschil len tussen de Vlaamse en Waal ss ministers van zijn partij. Hij gaf echter toe dat er gevaar voor een crisis bestaat, zo meldt de radionieuwsdjenst van de B.R.T. sersboot tot terugkeer te bewegen. De vrouwen hadden ertegen gepro testeerd, dat er geen radiotelegra fist aan boord van het schip, de treiler „St. Kevern" was. De po litie moest er aan te pas komen om de vrouwen te beletten aan boord van de treiler te gaan. Toen de „St. Kevern" reeds de monding van de rivier de Hum- ber had bereikt, telegrafeerde de kapitein plotseling, dat de beman ning weigerde zonder marconist verder te gaan. Het schip keerde toen in de haven terug. In de afgelopen week werden twee Britse treilers in het noorden van de Atlantische Oceaan en op de Noordzee als vermist opge geven. Hun lot had bij de bevol king van Huil scherpe protesten doen rijzen tegen de gewoonte van enige rederijen, bij personeelsge brek bepaalde plaatsen aan boord van hun schepen niet te laten be zetten of de kapitein met de bedie ning van de radio te belasten. De vermiste treilers, die als ver loren worden beschouwd, hadden een gezamenlijke bemanning van veertig man, te kunnen maken van enige over eenkomst tussen de V. S. en Noord-Korea. „En dat is nog steeds het geval", aldus Bartch. Volgens nist-bevestigde be richten zouden een Amerikaans hefschroefvliegtuig en artsen in Panmoendjom klaar staan om de bemanningsleden van de „Pue blo" op te halen. KWAKKELWEER Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk zorgde zondag voor flinke opkla ringen, maar in het zuiden van het land vormde zich dikke mist, die zich in de loop van de dag naar het noorden uitbreidde. De temperaturen kwamen in de mistgebieden niet hoger dan 1 tot 3 graden, terwijl in het noorden, waar het vrijwel de gehele dag zonnig bleef, de temperatuur tot 5 graden steeg. Intussen kwam het zeegebied tussen IJsland en Schotland een diepe depressie aan. Een fronten systeem ervan bereikte in de ochtend met sneeuw het westen van ons land. Achter het front heeft zich ten zuiden van Ierland een nieuwe storing gevormd die, al uitdiepend, in de richting van ons land trekt. Hierdoor zal het frontensysteem het komende et maal boven of in de buurt van ons land blijven, zodat op veel bewolking gerekend moet worden met neerslag zowel in de vorm van regen als sneeuw. De tempe raturen zullen om het vriespunt schommelen terwijl de wind uit zuidelijke richting blijft waaien. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Onstandvastig weer. In het noordoosten van het land zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw, een matige tot krachti ge zuidoostelijke wind en tem peraturen om het vriespunt. El ders zwaar bewolkt met enige neerslag, in hoofdzaak regen, temperaturen enkele graden bo ven 't vriespunt en overwegend matige zuidelijke wind. DINSDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.43 7JC Terneuzen 7.19 7.52 Hansweert 7.53 8.28 Walsoorden 7.52 8.25 WOENSDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.35 8.14 Terneuzen 8.11 8.50 Hansweert 8.45 9.24 Walsoorden 8.44 9.23 ZON MAAN Febr. op onder op onder 6 8.13 17.35 10.47 1.43 7 8.12 17 37 11 04 2.56 8 8.10 17.39 11.28 4.10 9 8.08 17.41 12.03 5.20 Noord Vietnamese strijdkrachten hebben vandaag (maandag) de basis van de Amerikaanse mariniers in Khe Sanh met artillerie beschoten, evenals Amerikaanse stellingen op de nabijgelegen heuvel 861. Dit is door een Amerikanse militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. Men vraagt zich in Saigon af, of hiermee het lang verwachte offen sief van de Noordvietnamezen is begonnen. Khe Sanh ligt ln de noordwestelijke hoek van Zuid-Vietnam, even ten zuiden van de gedemilltalriseerde zone. De basis werd ook met mortieren en raketten bestookt. De aanval begon maandagochtend om vier uur. Tien minuten later bestormden de eerste Noordvietnamezen de Amerikaanse stellingen op heuvel 801, die zes kilometer ten noordoosten van Khe Sanh ligt. Om 5.20 uur drongen de aanvallers de binnenste verdedigingsgordel op de heuvel binnen, terwijl artillerie van de Amerikaanse basis het vuur opende op de eigen heuvelstellingen die door de vijand waren bezet. De Amerikanen zetten een tegenaanval in en waren er om 5.45 uur in geslaagd de vijand te verdrijven. Om 6.20 uur vielen de Noordvietnamezen opnieuw aan. Deze bestor ming duurde slechts 25 minuten. Om 7.25 uur hadden alle aanvallers zich teruggetrokken. De beschieting van de basis in Khe Sanh heeft twee uur en drie kwartier geduurd. In het heuvelgebied bij Khe Sanh bevinden zich naar schatting 20.000 Noordvietnamese militairen. De basis wordt verdedigd door ongeveer 5.000 Amerikanen en verscheidene honderden Zuidvietnamezen. De Amerikaanse mariniers verloren in mei vorig jaar 330 man aan doden bij zware gevechten om heuvel 861. Amerikaanse mariniers en Zuid vietnamese regeringstroepen leve ren bij Da Nang slag met Noord vietnamese troepen die de stad trachten in te sluiten, zo hebben militaire kringen zondagochtend meegedeeld. Da Nang schudde on zijn grondvesten, toen bommen werpers drie bataljons van het ge regelde vijandelijke leger circa 1500 man bestookten die ruim 10 km ten zuidwesten van de stad bij de strategische verkeersweg stellingen hebben betrokken. De eerste berichten wezen erop dat de strijd, die zaterdagavond ontbrandde, het begin kan zijn van een Noordvietnamees offensief te gen deze op één na de grootste stad van Zuid-Vietnam. Da Nang ligt 600 km ten noor- KOPENHAGEN: De 23-jarige Deense koningsdochter Benedik te en de 10 jaar oudere Duitse prins Richard-Casimir Zu Sayn- Wittgenstein-Berleburg hebben in de kapel van het slot Fedens- borg in Noord-Seeland, 50 km van Kopenhagen, elkaar het ja- -oord voor het leven gegeven. Hier de officiële fmcaivfesfflSO; Bij Kansas City is een trein naar Los Angeles ontspoord. Tien van dé 14 wagons liepen uit de rails. Achttien gewonden werden naar ziekenhuizen vervoerd. Er zaten 250 tot 300 reizigers in de trein.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1