In Saigon wordt nog hevig gevochten Vietcong-offensief is mislukt HUL «Wij hebben terrein verloren» Pres. Mnson: HET WEER SETTLER luxe schrijfmachines met tas f. 149,- 2.' TERDAG o FEBRUARI 1968 24eJaargang— No. 7131 McNamara Voedsel wordt schaars Aamvai op Fleskoe Pacificatie vertraagd" Thieu eist „afstraffing" Moord-Vietnam De strijd in Cambodja N.V. DE HOOP afd. Keukens Stationsweg 4 tel. 01150-7940 TERNEUZEN Kritiek stadium 6een vrede «lehnson over de Pueblo-kwestie de Gasverwarming PREMIER PENGEL: NEDERLAND MOET IN GESCHIL MET GUYANA OP ACHTERGROND BLIJVEN Kantooimachinehandel J. A. BIESBR0ECK Tijdelijk buien Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater frank, bjj abonnement: TERNEUZEÏ Directeur-Hoofdredacteur} I. ran de Sande H Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. R"briek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. DA NANG: De lichamen van 30 gesneuvelde vietcongstrijders lig gen op een rij om, indien moge lijk, geïdentificeerd te worden. Volgens het Amerikaanse opper bevel zijn 10.553 vietcongleden en Noordvietnamezen gedood, tegen 917 militairen aan de kant van Zuid-Vietnam en zijn bondgeno ten. Vietcongstrijders en Noordviet namezen hebben vrijdagochtend vroeg nieuwe aanvallen ingezet. Zij deden dit o.a. in de Chinese volkswijk aan de rand van Saigon, waar zij twee politiebureaus be zetten. Aanvallen van de Zuidvlet- namese luchtmacht veroorzaakten slachtoffers onder de burgerbevol king. Elders in de stad begonnen geïsoleerde vietcongleden weer te schieten. Zuidvietnamese ambtena- ren kregen de raad nog thuis te blijven en de Amerikanen vertoon den zich alleen in sterk bewapende groepen op straat. Ook in de omgeving van Saigon laaide de strijd weer op. De plaats Thoe Caoe Mot, die aanvankelijk door de vietcong met rust was ge laten, blijkt donderdag door hen te zijn bezet, waarbij circa 30 mensen werden gedood en 57 gewond. In middels zijn de overvallers weer verdreven. De luchthaven van Tan Son Nhoet is nog steeds voor het bur- gerluchtvaartverkeer gesloten. De weg tussen Saigon en het vlieg veld ligt onder vuur. Het voedsel in de hoofdstad wordt schaars. Sommige prijzen zijn al tot 500 procent oogelopen. In de wijk Phoe Lam verspreidde de Zuidvietnamese politie donder dag een tweehonderd manifestan ten, die met vlaggen van de viet cong Henen. Volgens deelnemers aan de actie waren zü door guerril lastrijders hiertoe gedwongen. Eu' Huê in het noorden gingen fi--'kanen en Zuidvietnamezen vr"Hrg tot. een zware aanval over on de vietcong, die met verschei dene batalions een deel van de plaats bezet houdt. Een tagrijnen van de luchtmacht veroorzaakte grote verliezen onder de burger bevolking. De stad Pleikoe werd vrijdag aangevallen door twee Noordviet- namese regimenten. Tanks van de Zuidvietnamese regeringstroepen bombarderen uit posities buiten de stad het centrum. Twee hef- schroefvliegtuigen zijn door de aanvallers neergeschoten. In Saigon blijft de toestand ver ward. Amerikaanse en Zuidviet namese troeoen leveren strijd om de beheersing van strategische steden rond de hoofdstad en in Saigon zelf zijn sluinschutters actief. H°t nrehleem is de vietcong te vini>n onder een bevolking van Zuidvietnamese regeringssolda ten zijn op uitgebreide schaal huis zoekingen begonnen. In een ander deel van de stad trok de politie schouder aan schouder door de straten, schietend over de hoofden van mensen die naar het centrum wildgp.De mensen moeten van de straaf*%lijven zolang de vietcong in de stad is, alc'rus 'een politieman. De vietcong heeft vrijdagmiddag Xoean Loc bezet, de hoofdstad van de provincie Long Khanh waar het hoofdkwartier was van de 18e Zuidvietnamese infanteriedivisie. Ziekenhuizen overvol In Saigon laaide vrijdagmiddag (pl. tijd) de strijd feller op. In de omgeving van de An Quang-pagode werd hevig geschoten. De vietcong trok zich daar terug op een kinder ziekenhuis. Van Go Cap aan de rand van het Tan Son Nhoet-vüeg- veld verplaatste de strijd zich naar Gia Dinh. Bij de brug van Binh Loi en hij munitie-opslag- plaatsen daar werden felle gevech ten geleverd. De ziekenhuizen zijn overvol. Volgens een Zuidvietnamese arts hebben veel Amerikaanse sol daten bloed gegeven voor de ge wonde burgers. Het Noordvietnamese regerings blad Nhan Can schreef gisteren dat de Amerikanen de oorlog ver liezen en dat niets hen kan red den. SAIGON: Een mitraïlleurschut- ter en zijn helper van de Ameri kaanse strijdkrachten hebben zich verschanst achter een boom tijdens een straatgevecht. Wij hebben in bepaalde gebie den van Vietnam terrein verloren en de onveiligheid Is teruggekeerd in bepaalde zones die als gepacifi ceerd werden beschouwd. Dit zei de aftredende Ameri kaanse minister van defensie, Ro bert McNamara, in een rapport dat hij al vóór het vietcong-offensief aan de senaatscommissie voor de strijdkrachten had toegezonden. De minister stelt dat de oorlogs inspanning van de Zuidvietnamese regering en de strijd tegen de cor ruptie moeten worden uitgebreid. Het is nodig dat meer jeugdige Zuidvietnamezen voor de militaire dienst worden opgeroepen. Hoewel de verliezen van de tegenstander zeer zwaar waren ge weest, was de pacificatie in be paalde gebieden door aanvallen van de vietcong op dorpen en ge huchten vertraagd en wel in 29 districten. McNamara verklaarde na een biieenkomst van de senaatscom missie, waarvoor hij het woord had gevoerd, dat de vietcong in de af gelopen dagen „zware verliezen" had geleden, tienmaal zo groot als die aan Amerikaanse en Zuidviet namese kant. President Thleu van Zuld-Viet- nam heeft vrijdag de „afstraffing" van Noord-Vietnam geëist door uitbreiding van de bombardemen ten op alle militaire doelen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft de communistische opstandelin gen in zijn land ervan beschul digd te ageren om een deel van noordoost-Cambodja in handen van de vietcong te brengen. In een toespraak te Rattanakiri zei hij dat verscheidene dorpelin gen zijn gedood, die de regering trouw waren en andere had be dreigd. Vietnamese communis ten proberen de bevolking in de bergen tot afscheiding aan te zetten en hebben wapens uitge deeld. Het Cambodjaanse volk zal de uitdaging aanvaarden, tegen de rebellen strijden en hen volledig vernietigen, aldus de prins. Voor naar Zowel de Zuidvietnamese presi dent Thieu als de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, hebben de bevolking van Zuid-Vietnam in verklaringen die via de radio zijn uitgezonden, ver zekerd van de nauwe samenwer king tussen de regeringen van Zuid-Vietnam en de Verenigde Sta ten. Bunker sprak nadrukkelijk be weringen van de radio van het Zuidvietnamese „bevrijdingsfront" tegen, volgens welke de Ameri kaanse troepen zouden samenwer ken met de vietcong om in Saigon een coalitie-regering tot stand te brengen. Bunker legde er de nadruk op dat hij' in voortdurend contact staat met president Thieu en gene raal Westmoreland. „De vietcong zal ongetwijfeld valse geruchten blijven verspreiden. Ik verzoek u daaraan geen geloof te hechten", zei hij. President Thleu noemde het viet cong-offensief mislukt. Hij ver wierp het denkbeeld van een coa litie-regering met het nationale be- vrijdlngsfront en zei dat de bond genoten het daar geheel mee eens zijn. Evenals generaal Westmore- land zei de Zuidvietnamese presi dent een klassiek offensief te ver wachten bij de zeventiende breed tegraad, waarbii de zwaarste druk op Khe Sanh zal komen te liggen. (Zie verder pag. 4.) President Johnson heeft vrijdag op een persconferentie gezegd, dat de communistisch poging om in Zuid-Vietnam een algemene op stand teweeg te brengen, als mis lukt kan worden beschouwd, maar dat er waarschijnlijk een groot vijandelijk offensief voor de deur staat In het gebied van Khe Sanh en langs de gehele gedemilitari seerde zone. De president verklaarde dat Amerika al enkele maanden had geweten dat de communisten een grootscheeps winter-lente-offensief voorbereidden. Een onderdeel daar van vormde een algemene opstand en het belangrijkste feit is, dat de gestelde doeleinden voor de alge mene opstand niet bereikt zijn. Johnson zei dat hij de toestand in Vietnam met de beste militaire experts had besproken en dat de algemene conclusie luidde, dat de huidige golf van vietcong-aanval- len „militair gezien een mislukking is". Het tweede dee] van de com munisten was kennelijk het beha len van een psychologische over winning. De president geloofde niet dat ze daarin zouden slagen. Johnson wilde niet dat zijn woorden werden uitgelegd als overmatig optimistisch. De gebeur tenissen verkeerden nog in een zeer kritiek stadium en hij wilde liever de zaak rustig benaderen dan valse verzekeringen te geven. Hij had in de ontwikkelingen tot dusver geen noodzaak gezien tot wijziging van de militaire strate gie of tot verzoeken aan het con gres om meer bevoegheden voor de oorlogvoering. Johnson zei voorts het in de huidige situatie niet nodig te ach ten belangrijke troepenversterkin gen naar Azië te sturen, maar merkte wel op dat de toestand zich elk ogenblik kon wijzigen. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat ook bij Khe Sanh de Ameri kaanse en Zuidvietnamese troepen de te verwachten aanval zullen afslaan. Zowel de terreurcampagne van het ogenblik als het ophanden zijnde offensief bij de gedemilita riseerde zone maken volgens John son deel uit van een omvangrijk plan, door president Ho Tsji Mtah en de andere Noordvietnamese leiders opgesteld om de regering ta Saigon omver te werpen en een coalitieregering in te stellen. Johnson verklaarde ïn dit ver band dat de pogingen van de Ver. Staten om verduidelijking te krij gen van het jongste Noordvietna mese vredesaanbod tot dusver geen concreet resultaat hadden op geleverd. Elke mogelijkheid inzake vredesonderhandelingen was nage gaan. Ik geloof niet dat wij iets over het hoofd hebben gezien en ik geloof evenmin, dat we ook maar iets hebben gevonden, waaruit een onpartijdig beoordelaar moed zou kunnen putten, zei hij. Volgens Peking verkeerden de Verenigde Staten in paniek en andere communistische landen zei den dat de V.S. zwakte hadden ge demonstreerd. Dat dient u voor uzelf te beoordelen, zei Johnson Maar generaal Wiliam Westmore- land, de Amerikaanse opperbevel hebber in Vietnam, had verklaard dat er van een militair succes voor de communisten geen sprake was. Johnson voegde daaraan toe dat hij niet wilde zeggen dat de open bare diensten in de Vietnamese steden niet waren verstoord, maar dat kunnen een paar bandieten. Johnson deelde voorts nog mee dat volgens door hem ontvangen berichten bij de vietcong-aanvallen 15 Amerikaanse vliegtuigen en 23 helikopters zijn vernietigd. Veel toestellen waren beschadigd, maar konden hersteld worden. In totaal betrof het een zeer laag percen tage van de toestellen die Amerika in dat gebied had. Minister McNa mara, generaal Westmoreland en de generale staf menen dat de militaire operaties er niet al te zeer onder zullen lijden. De communistische leiders, aldus Johnson, hadden op de steun van de bevolking in de steden ge rekend. Die kregen zij niet, of in heel geringe mate. Wat het komende offensief bij Khe Sanh betreft zei de president nog, dat hij de laatste weken in President Johnson heeft vrij dag op een persconferentie in Washington verklaard dat de militaire bestandscommissie in Korea bijeen is geweest om van gedachten te wisselen over de mogelijke vrijlating van de 83 be manningsleden van het Ameri kaanse verkenningsschip „Pue blo", dat ongeveer tien dagen ge leden door de Noordkoreanen is opgebracht. De bijeenkomst had voor de V. S. geen bevredigend resultaat opgeleverd. Johnson verwachtte dan ook dat de commissie op nieuw bijeen zal komen. nauw contact had gestaan met generaal Westhoreland en de chefs van staven om er zeker van te zijn dat Westmoreland over alles be schikte wat hij onder de huidige omstandigheden dacht nodig te hebben. „Ik ben er zeker van dat onze mannen en de Zuidvietname zen tegen de toestand opgewassen zullen zijn", zei Johnson. Een begrip voor Erkend Gasfitter 'l Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Premier J. A. Pengel heeft gis teren in een radio- en televisie rede tot het Surinaamse volk ge zegd dat Suriname zelf het best het geschil met Guyana kan op lossen en dat Nederland „beter adviserend en eventueel bemid delend op de achtergrond kan blijven." Aanvaring Amerikaans marinevaartuig en Russische vrachtschip Een Amerikaanse torpedoboot- jager en een Russisch koopvaar dijschip zijn vrijdag in de Japan se Zee met elkaar in aanvaring gekomen. De schade was gering en er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. A1 onze kantoorbenodigdheden zijn van eerste kwaliteit en niet duur GENTSESTRAAT 23-25 Telefoon (01140) - 2080 HULST Om een depressie boven Fin land wordt koude arctische lucht afkomstig van de noordelijke IJszee langs een lange omweg naar west-Europa gevoerd. Tij dens dit transport vindt opwar ming plaats zodat boven Schot land en de Noordzee de lucht een temperatuur van 2 tot 3 graden boven nul heeft bereikt. Verder zuidwaarts wordt in zuid-Engeland ons land, België en Duitsland een middagtempe- ratuur van 4 tot 6 graden bereikt. In deze toestand komt ook van daag maar weinig verandering. De aangevoerde lucht is onstabiel van opbouw terwijl met de noord westelijke bovenstroming kleine storingen worden meegevoerd die de buiïgheid in onze omgeving tijdelijk doen toenemen. Er wordt dan ook voor vandaag een wisse- ZON MAAN op onder op ondei Febr. 3 8.18 17.30 10.12 23.18 4 8.17 17.32 10.22 5 8.15 17.34 10.33 0.30 6 8.13 17.35 10.47 1.43 7 8.12 17.37 11.04 2.56 8 8.10 17.39 11.28 4.10 9 8.08 17.41 12.03 5.20 lende bewolking verwacht met tijdelijk buien, waarbij de tempe raturen in dé middag bij een overwegend matige westelijke wind waarden bereiken van vier tot zes graden. medegedeeld door het K.N.M.L, geldig tot hedenavond. Tijdelijk buien Wisselend bewolkt met tijdelijk enkele buien. Meest matige wes telijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vrijdag. ZATERDAG 3 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.46 5.08 Terneuzen 5.22 5.44 Hansweert 5.56 6.18 Walsoorden 5.55 6.17 ZONDAG 4 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.19 5.45 Terneuzen 5.55 6.21 Hansweert 6.29 6.55 Walsoorden 6.28 6.54 MAANDAG 5 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.58 6.28 Terneuzen 6.34 7.04 Hansweert 7.08 7.38 Walsoorden 7J7 7.37

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1