Radio en Televisie Overzicht bedrijfsleven over het jaar 1967 FORTUNA INDAMMING VAN AMERIKAANSE DOLLARSTROOM NAAR EUROPA LEIDT TOT KONSEKWENTIES Economische leidersallures van president De Gaulle Gewapende roofoverval in Den Bosch Vagina 10 Vrijdag 2 februari 1968 üiljardenstroD voor Duitsland Een scheutje inflatie Vertroebeld Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Vlaanderen IN TWEESTRIJD DE VRIJE ZEEUW De Fransen ziin zich nog aan 't afvragen hoeveel zij zullen hebben aan het cadeautje van drie miljard frank dat minister Debré hun heeft gegeven. Die ruim twee miljard gulden dienen als gangmaker voor de economie, in de hoon dat die daardoor wat sneller zal groeien dan tevoren. Cijfers van de O. E. S. E., de or ganisatie voor economische samen werking en ontwikkeling, hebben de Franse regering lang geleden al aangemaand iets te doen in dat opzicht of het aantal werklozen te zien stijgen. Daarbij is nog een forser argument gekomen door de Amerikaanse beperking van de dollarstroom naar Europa, hetgeen De_ Gaulle volgens zijn principes eigenlijk zou moeten toejuichen, maar die die gift van twee miljard gulden uit de schatkist juist nood zakelijk maakt. Nu is twee miljard gulden een aardig bedrag, maar het klinkt groter dan het is. In de sector van de verbruiksgoederen zal slechts ruim een kwart procent meer wor den omgezet en voor de investe ringen ruim één procent. Dat is het gevolg van enige belastingver lagingen en ruimere sociale uit keringen, o.m. de kinderbijslag en het besluit om de bouw en ander ontwikkelingswerk in een aantal gebieden te stimuleren. Er zit nog een ander aspect aan. In juli behoren de invoerrechten geheel te verdwijnen in de E. E. G. En als dan de koopkracht in Frank rijk meer naar de import gaat dan naar de eigen produkten, heeft de eigen economie daar weinig baat bij. Vandaar dat Debré eerst in Italië en Duitsland is gaan infor meren wat men daar doet. Als men daar ook zo'n injectie toedient, is er meer kans voor Franse expor ten daarheen. In Rome en Bonn heeft hij ken nelijk geruststellende antwoorden gekregen en dat is wat Duitsland betreft geen wonder. Lang voor Debré met zijn gulle gebaar kwam, heeft minister Schiller in Duits land meer dan het viervoudige be steed om de economie wat meer élan te geven. En ook daar zal wel meer vol gen In verband met de rem op de dollar, die voor Duitsland geraamd wordt op een tegenvaller van vier miljard mark. De konsekwenties gaan trouwens nog iets verder. Verruiming van de koopkracht in Frankrijk nog meer dan in Duitsland geeft ook de Brit ten, door hun devaluatie juist goedkoop geworden, extra kansen voor hun export. Dat kan voor Duitsland, maar nog veel meer voor Frankrijk betekenen, dat hun flo rissante overschotten op de beta lingsbalans in tekorten zullen ver anderen. Komt daar ook nog een scheutje inflatie bij, en dat moet wel haast, dan is er vooral voor de Fransen aanzienlijk minder reden om met trots op hun financiële en econo mische toestand te wijzen. De fanfares bij de maatregel van minister Debré krijgen in Frank rijk een bijklank alsof Parijs even laat zien hoe onder Franse leiding de maatregelen van de V. S. kun nen worden omgekeerd. Dat is on zin. De omvangrijke Duitse injec ties van vóór Johnsons nieuwjaars surprise tonen aan, dat de Euro pese flauwte van veel vroeger da tum is en dat Parijs eigenlijk te laat is. Een andere zaak is dat de E. E. G. niet als geheel, onder lei ding van de Brusselse commissie, maatregelen heeft kunnen nemen. De leden scharrelen nu maar zo'n beetje met onderling overleg dat vertroebeld wordt door politieke bijmotieven van Parijs. En waarom heeft de Europese commissie zo weinig bevoegd heden? Juist, omdat generaal De Gaulle zo graag zelf leidt. Hij moet wel eerst aan de buren gaan vra gen of iets kan, maar niettemin weet hij er een soort leidersallure aan te geven. Aan die hand van ingekomen rapporten werd het hiernavolgende overzicht van het bedrijfsleven in het gebied van de kamer over het jaar 1967 samengesteld (Vervolg industrie) Voor de fosfaatmeststoffenin- dustrie was 1967 een jaar van grote activiteit. Het bedrijf is in sterke mate afhankelijk van de export. Het desastreuze prijsverloop op de wereldmarkt voor de in deze on derneming vervaardigde mest stoffen had tot gevolg, dat de kwantitatieve vooruitgang ge paard ging met een sterk terug lopen van de winst. Het op gang komen van vele nieuwe fabrie ken zowel in Europa als elders heeft een overcapaciteit gescha pen, die de eerstkomende jaren de resultaten zullen drukken. In vele sektoren van de kunstmest industrie zal men zich daarop moeten instellen. Men ziet de naaste toekomst met weinig optimisme tegemoet. In januari 1968 zal een nieuwe afdeling voor de vervaardiging van aluminium sulfaat in bedrijf worden gesteld. De afzet van dit produkt, in hoofdzaak bestemd voor de papierindustrie en de wa terzuivering, ligt buiten het ter rein van de kunstmest. Hiermede wordt een beschei den begin gemaakt tot differen tiatie van de activiteiten van dit bedrijf. Verwacht mag worden, dat deze nieuwe fabricage een positieve bijdrage zal leveren tot de resultaten van deze onderne ming. De bouw van een nieuw maga zijn voor gereed produkt zal de flexibiliteit op het gebied van de mengmesten niet onaanzienlijk vergroten. Het personeelsbestand onder ging slechts minieme wijzigingen. De meelfabriek meldt dat in de eerste helft van 1967 geen moei lijkheden werden ondervonden bij de voorziening met inlandse tarwe. De oogst 1967 was kwan titatief groot, maar viel wat de bakeigenschappen betreft, tegen. Deze omstandigheden hebben in het tweede halfjaar wel een rol gespeeld. Sinds 1 juli 1967 wor den gemeenschappelijke prijzen voor tarwe en andere granen in de E.E.G. vastgesteld. Dit heeft tot gevolg dat in de handel met niet-E.E.G.-landen de invoer heffingen en de uitvoerrestituties uniform voor de gehele gemeen schap worden vastgesteld. De uit voer van inlandse tarwe onder gaat hierdoor de invloed van het restitutiebeleid in de E.E.G. Dientengevolge werd in het tweede halfjaar 1967 zoveel tar we uit Nederland geëxporteerd en gedenatureerd, dat men voor de voorziening met zachte tarwe ten dele was aangewezen op in voer uit Frankrijk, wat gezien de betere condities en eigenschappen van deze tarwe geen bezwaar op leverde. In 1967 is de consumentensub sidie op brood volgens voor schrift in de E.E.G.-regeling we derom verlaagd. Naast andere oorzaken is dit aanleiding ge weest van geleidelijk stijgende bloem- en broodprijzen. Het broodverbruik per hoofd ver toonde in 1967 wederom een da ling. Het industriële verbruik van tarwebloem vertoonde niet die stijging, nodig om de daling van de omzet in broodbloem te compenseren. Dientengevolge werd in 1967 een iets lagere om zet behaald dan in 1966. Een kos tenstijging per eenheid produkt was hiervan het gevolg. Aan een aanzienlijke bloemprijsverhoging zal niet zijn te ontkomen op grond van de afschaffing in Nederland van de subsidie. De bijprodukten hadden een vlotte afzet; buiten Nederland hoofdzakelijk naar België en Frankrijk. Nog steeds zijn de Scheldeve- ren een hinderpaal voor een vlot te afwikkeling van onze expedi tie. Men waardeert de wijze waarop het personeel van de veerdiensten onder soms moei lijke omstandigheden zijn werk verricht. De voorgenomen ta riefsverhogingen zijn onaan vaardbaar voor een industrie als deze, daar zij kostprijs-technisch discriminerend werken t.o.v. el ders gelegen bedrijven. De bloemexport ondervindt sinds 1 juli 1967 de gunstige in vloed van de export-restituties, welke volgens de geldende rege ling uniform voor alle lid-staten worden vastgesteld. Ondanks een belangrijke stijging is de bloem export ook in 1967 kwantitatief nog van geringe betekenis. Er is aanleiding te verwachten dat deze export in het komende jaar aanzienlijk zal toenemen. De graanprijzen in de E.E.G. brengen mee, dat sinds 1 juli 1967 ook de bloemmarkt in de E.E.G. is opengesteld. Dit kan in de toe komst tot felle concurrentie lei den, gezien de overcapaciteit van de metaalindustrie in andere E.E.G.-landen. De Nederlandse metaalindustrie heeft belang rijke offers gebracht om bestaan de overcapaciteit te sluiten. De vraag was en blijft hoe deze sanering in de omringende lan den gaat verlopen, aangezien de communautaire plannen nog steeds niet van kracht zijn ge worden. Hoewel de concurrentie positie van deze industrie als sterk wordt beoordeeld, zou een communautaire ongebreidelde concurrentiestrijd als zeer onbil lijk worden ervaren. De geleidelijk uitgevoerde technische verbouwingen welke een aanvang namen in augustus 1966 en in mei 1967 werden be ëindigd, geven reden tot tevre denheid. Deze hielden o.m. in tot standkoming van een nieuw maaldiagram. De buitenlandse belangstelling voor deze ver bouwingen is groot geweest. Bij de metaalgieterij bleef het eerste halfjaar beneden de ver wachtingen. De produktie over 't tweede halfjaar kwam op het zelfde niveau als de overeenkom stige periode van 1966. De order positie is momenteel goed en voor het eerste kwartaal van 1968 worden gunstige resultaten verwacht. De mouterij rapporteert dat door de prachtige weersomstan digheden in de zomermaanden een verhoging van de bieromzet te constateren viel. Gezien de concurrentie vooral van de Franse mouterijindustrie was dit bedrijf niet in staat van deze om zetstijging mee te profiteren. Ook op de export in de E.E.G.-markt en derde-landen-markt is deze concurrentie merkbaar. De situatie in de binnenlandse moutopdrachten is dezelfde uit als in 1967. Wat de export betreft ziet het er naar uit dat deze con currentie nog toeneemt. Een ge lukkige omstandigheid is dat het Nederlandse mout, mede dank zij de goede kwaliteit van de brouw- gerst, beter is dan mout uit de scherp concurrerende landen. Bij het oppervlakteveredelings- bedrijf waren de bedrijfsresul taten goed. Het nog niet opnemen van Groot-Brittannië in E.E.G.- verband en de devaluatie van het pond maken het praktisch onmo gelijk naar dit gebied te expor teren. De export van gemalen glas naar België voor straaldoelein- den werd afgeremd, doordat er geen overeenstemming is op het gebied van veiligheid en hygiëne. De afdeling camping-artikelen is weinig interessant wegens sterke buitenlandse concurrentie. De vatenafdeling beschikte doorlopend over orders van een in de loop der jaren verworven vaste clientele. De produktie van nieuwe zware rolbandvaten werkt bevredigend. De galvanische afdeling had goede opdrachten van Zeeuwse bedrijven. De oppervlaktebehandeling met teflon neemt toe. De rijwielfabrieh meldt dat de omzet in plaatstalen radiatoren en verwarmingsketels is toegeno men. De omzet van bromfietsen daalt langzaam. Wat de omzet van kinderrijwielen en sportrij- wielen betreft was 1967 een top jaar. Berichten uit de scheepsbouw- industrie melden dat de situatie in de kustvaart en binnenvaart in 1967 niet best is geweest, het geen zijn weerslag vindt in de scheepsbouw. Op het eind van het jaar viel er enige opleving te constateren. Opdrachten voor nieuwbouw zijn vrijwel niet tegen redelijke prijzen te krijgen, voornamelijk door de subsidies die in het buitenland worden verleend. De jachtwerven waren goed van werk voorzien, terwijl de vooruitzichten voor 1968 gunstig zijn. De spiegelglasfabriek deelt mede dat de bouwaktiviteit in Nederland gedurende het jaar 1967 hoog was. De produktie en assemblage van auto's was aan zienlijk hoger dan in het vooraf gaande jaar. Een ander had een gunstig gevolg op de aktiviteiten, die met deze bedrijfstakken zijn verbonden. De resultaten waren dan ook gunstig, zij het dat zij achterbleven bij de omzetstij ging. Een bedrijf als dit dient een voorzichtige uitdelingspoli- tiek te volgen. Er zal nog veel geïnvesteerd moeten worden om de kostenstijgingen op te vangen en de ontwikkeling van de markt bij te houden. Voor 1968 staan belangrijke diepte-investeringen op het pro gramma. Over de vooruitzichten valt weinig te zeggen. Het komt niet onwaarschijnlijk voor, dat financieringsmoeilijkheden en een door de minder gunstige conjunctuur geremde investe ringsvoornemens een terugslag zullen geven in de utiliteitsbouw. De auto-industrie is een uiterst gevoelige sector; mocht in West- Europa een verbetering in de conjunctuur optreden, dan zou deze industrie gunstig worden beïnvloed. De stijgende tendens van de produktiekosten tracht men op te vangen door verbetering van de efficiëncy. De voorziening in arbeids krachten bood weinig problemen. De hogere produktie in 1967 kon worden opgevangen zonder dat het nodig was tot personeelsuit breiding over te gaan. Berichten uit de suikerwerken- industrie spreken over moeilijk heden bij de personeelsbezetting, mede als gevolg van woningekort. De concurrentie in deze bedrijfs tak is hevig, waar nog bijkomt dat door importen uit Polen, Is raël enz. moeilijk renderende prijzen te maken zijn. De nieuwe fiscale maatregelen per 1 januari 1968 zullen een extra-inspanning vergen om tot een rendabel re sultaat te komen. De textielfabriek moest het jaar 1967 inzetten met een ver korte werkweek. Dank zij een belangrijke exportorder kon be gin maart weer op normale werk tijden worden overgeschakeld. De afzet bleef echter moeilijk. Er werd weinig gekocht, de indeling van afroeporders werd vertraagd; overal werd kennelijk gestreefd naar inkrimping der voorraden. Omstreeks oktober kwam hierin verbetering. Aangenomen wordt dat de te grote voorraden, die lange tijd de kooplust remden, op dat moment verdwenen wa ren. De vraag rijst welke de gevol gen zullen zijn van de recente devaluatie van het pond sterling en enkele andere valuta's. De ex port naar bepaalde landen zal be moeilijkt worden, maar het me rendeel van het produkt wordt nog altijd in het binnenland ver kocht. Momenteel heeft het be drijf een goed gevulde orderpor tefeuille. In de tricotage-industrie was de gang van zaken niet slecht. Het wordt wel moeilijk de stijgende kosten op te vangen. De vooruit zichten voor de naaste toekomst worden gunstig geacht, mede op grond van het feit dat de voorra den gebreide goederen bij de han del klein zijn. Een bericht uit de tapijtindus trie spreekt van een goede omzet, waarvan een groot deel voor het buitenland bestemd was. De vooruitzichten voor 1968 laten zich goed aanzien. De garenververij deelt mede dat het gebruik van wollen ga rens in de tapijtindustrie aanmer kelijk is teruggelopen, doordat de synthetische garens steeds meer worden toegepast voor de vervaardiging van vast tapijt. De synthetische garens dringen ook steeds meer door in de sector tri cotages, waar bijv. de wollen en halfwollen sokken worden ver vangen door de sokken van he- ZONDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Klassiek platenprogr; 8.55 Inleiding Hoogmis; 10.00 Nieuws en waterstanden; 10.15 Klassie ke gewijde muziek; 10.45 Strip - literaire kroniek; 11.00 Prome nade-orkest; 11.50 Buitenlands commentaar; 12.00 Kerkorgel concert; 12.40 Klassiek platen- programma; 13.00 Nieuws; 13.07 Voor de kinderen; 13.30 Klassie ke strijkkwartetten; 14.00 Klas sieke en moderne gitaarmuziek; 14.10 Voordracht; 14.30 Langs de lijn: sportreportages, -uitslagen en lichte gram.; 17.00 Dienst van het Leger des Heils; 18.00 Ge wijde muziek; 18.30 Zingt het voorbedachte lied; 18.50 Kerk veraf en dichtbij; 19.00 Nieuws; 19.07 Klassieke Engelse kerkmu ziek; 19.30 Leren leven met de oekumene, lezing; 19.45 Kamer orkest van Leningrad; 20.10 Geestelijke liederen; 20.30 Ste reoclub: muzikale en technische tips voor de stereo-fans; 21.30 Licht muziekprogr.; 22.00 Kruis punt: populair progr. over act. godsdienstige vraagstukken; 22.30 Nieuws; 22.40 Overweging; 22.45 Muzikale informatie voor kenners en liefhebbers; 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws en soc. strijdlied; 8.18 Weer of geen weer: gevar. progr. (om 9.00 Sportmed.; 9.45 Humanis tisch Verbond: Durven weten wat waar is, toespraak; 10.00 In de zelfbedieningsgrossierde- rij Sligro aan de Weerdskampweg te 's-Hertogenbosch heeft don derdagavond een gewapende roofoverval plaatsgehad, waar bij behalve een geldkist met enkele honderden guldens ook 200 sloffen sigaretten en enkele transistorradio'tjes werden ont vreemd. Even na zes uur betra den twee mannen de winkel, waar oo dat moment alleen de bedrijfsleider, de 48-jarige heer J. van der Ven, aanwezig was Een van de mannen, die 25 a 30 jaar oud waren, had een kous over het hoofd, de ander had een donkere bril op. Een v'sn hen hield een vuurwapen op de be drijfsleider gericht. Toen deze naar buiten wilde lopen, wierpen ze zich op hem, bonden hem met een touw vast en wierpen een stofjas over zijn hoofd. Hij werd gedwongen hen te wijzen waar zich de geldkist bevond. Toen de overvallers die hadden, haalden ze dozen uit het magazijn en laad den daar de sigaretten in. Ver volgens brachten ze de heer Van der Ven naar een andere ruimte in het gebouw. De heer Van der Ven hoorde een auto wegrijden, maar op dat moment was er ter plaatse een druk verkeer, zodat hij niets met zekerheid kon vaststellen. Na 'n half uur kon de heer Van der Ven zich van de touwen bevrij den. De telefoonleiding bleek te zijn doorgesneden, waarop hij in een naburig bedrijf de politie heeft gewaarschuwd. Volgens de heer Van der Ven sprak de man die het woord tot hem richtte, met een slecht 'Duits accent. Van de daders ontbreekt ieder spoor. lanca-nylon. Dientengevolge is de omzet voor het verven en ver edelen van deze garens in stij gende lijn. Dit bedrijf is begonnen met de fabricage van autopolijst- en poetswatten met als uitgangs- produkt gezuiverde katoen. Het ligt in de bedoeling daar naast ook toiletwatten en medi cinale watten te gaan vervaardi gen. (Wordt vervolgd.) Onderweg: wetenswaardigheden met muziek, act. en lezingen; 10.30 Herv. kerkdienst; 11.30 Vraag en antwcord; 11.40 Gram.; 11.45 De kerk in de spiegel van de pers; 12.00 Bonte muzikale show; 13.00 Nieuws; 13.07 Radio journaal waarin: De toestand in de wereld, lezing; 13.25 Radio- periodiek; 14.00 M.I.D.E.M.: in ternationale klanken aan de Ri- vièra; 14.30 Limburgs symfonie orkest (in de pauze: 15.1515.35 Lezing; 16.30 Tijding: nieuws uit de wereld van levensbeschouwe lijke instellingen; 17.00 't Is alle maal show: melodieën uit film en musical; 17.50 Nieuws; 18.05 Langs de lijn: sportreportages en -beschouwingen; 18.30 Kla tergoud: muzikaal feuilletos over de wondere wereld van de klein kunst: 19.00 Zin en tegenzin: discussie óvei' 'ri actueel onder werp; 19.30 Nieuws; 19.35 Chan sons; 20.00 Balans: opinies en gebeurtenissen gewogen en ge toetst; 20.30 Gevar. progr. voor de jeugd; 21.40 Radio kamer orkest; 22.30 Nws: 22.40 Radio journaal; 22.50 Melodietjes en ratjes: Combo; 23.20 Licht ork.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM III: 9.00 Nws: 9.02 Licht platenprogr.; 10.00 Nieuws; 10.02 Juist op zondag; 11.00 Nieuws: 11,02 Muziek mo- zaiek: 12.00 Nieuws: 12.02 Ver- zoekplatenprogr.; 13.00 Nieuws; 13.07 Beat- en popfestival; 14.00 Nieuws; 14.02 RomeAnkara Madrid: progr. voor de gastar beiders; 15.00 Nws; 15.02 Rabat —AtheneLissabon: progr. voor de gastarbeiders; 16.00 Nieuws; 16.02 Rhytm and blues: oude en nieuwe opnamen; 16.35 Hillbilly Timer Country and western mu ziek; 17.00 Nieuws; 17.02 Sport- actualïteiten; 17.0518.00 Muz.- Mélange. BRUSSEL (Ned. uitz.): 12.00 Lichte muziek; 13.00 Nws, weer bericht, med., progr.-overzicht en s.o.s.-berichten voor schip pers; 13.20 Voor de soldaten; 14.00 Nieuws; 14.03 Opera en belcanto: 15.00 Lichte muziek; 15.30 Sport, muziek en berichten voor automobilisten; (17.00 en 18.00 Nws); 18.30 Kath. gods dienstige uitz.; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.30 Wij worden Europeeër; 20.00 Amusements- muzien; 22.20 Nieuws en berich ten; 22.30 Lichte muziek; 23.40 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 11.00—11.45 H. Eucharistie-viering; 14,00-- 15.3j) Teleac: 14.00 Automatise- ■ririg (33); 14.30 Polemologie (20); 15.00 Russische les (19); 15.30 Nieuws in 't kort; 15.3017.00 Monitor 15.35 Ln kleur: Pan ius de boskabouter; 16.00 In kleur: Skippy; 16.30 Voetbal uitslagen); 18.55 Pipo de clown; 19.00 Bijbelvertelling voor kin deren; 19.05 Via Uppsala: ge sprekken; 19.30 Sport; 20.25 Journaal; 20.30 De Forsyte sage, tv-feuilleton; 22.10 Signalement: kunstkroniek; 22.50 Journaal. NEDERLAND II: 18.55 Pipo de clown; 1900 In kleur: Nieuwe avonturen van Sebastiaan, tv^ feuilleton voor de jeugd: 19.30 In kleur: De wereld van Fer- nandel: De slaapwandelaar, tv film; 20.00 Journaal; 20.05 Sil- holet: portret van een tijdge noot; 20.30 Het bruidstoilet ge filmd fv-spel; 20.55 Symphonisch staatsorkest van de U. S. S. R.; 21.55 Onze man in Washington; 22.15 Journaal. BELGISCHE TV (Ned. uitz.): 14.30 Midas, jeugdfeuilleton; 15.00 Gevar. progr.; 17.1517.50 Tienerklanken; 18.10 Voor de kleuters; 18.30 Sportreportage; 19.00 Daktari, jeugdfeuilleton; 19.50 Med.; 20.00 Nieuws; 20.15 Sport; 20.40 Muzikaal program ma; 21.30 Documentaire; 22.25 Nieuws. MAANDAG 5 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende woord; 7.15 Badinerie klassiek en modern 60) Toen ze in een kleine herberg hun thee dronken, werd Joost eensklaps ernstig. „Nu moet je eens goed naar mij luisteren, Suus," begon hij. Ze boog zich een weinig naar hem over en keek hem glim lachend aan. „Ja....?" vroeg ze, vol ver wachting. Hij keek haar even aan, als ver wonderd, roerde lang en naden kend in zjjn thee en vervolgde toen: „Ik heb vanmiddag een merk waardige ontdekking gedaan en een interessante ontmoeting ge had." „De doodsbidder?" veronder stelde Suus lachend. Joost fronste even zijn wenk brauwen. „De wat?" vroeg hij en on middellijk daarop, begrijpend: „O ja, de doodsbidder, inderdaad. Dat was de interessante ontmoe ting. Maar die komt later. Eerst de ontdekking, want die komt, chronologisch, voor de ontmoe ting." „Ambtenaar!" bespotte ze zijn zakelijke punctualiteit. Hij reageerde er niet op, maar bracht de theekop naar zijn lip pen. „Is het een hoopvolle ontdek king, Joost?" wilde Suus. met echte vrouwelijke nieuwsgierig heid, de pointe forceren. Joost zette zijn theekop neer en keek haar aan. „Om eerlijk te zijn, neen," ant woordde hij. Maar toen hij haar gezicht zag betrekken, liet hij er haastig op volgen: „Maak je maar niet al te on gerust, want die ontdekking be tekent, althans op zichzelf geno men, nog niet zoveel." Hy wachtte even en vroeg toen: „Vertel me eens, Suus, hoe wordt jullie familienaam eigen lijk precies geschreven? Ik bedoel speciaal de laatste lettergreep." „Wel, ringh. Ringh," spelde ze verwonderd. „Juist, de laatste letter is dus een h. Zo komt Je naam ook voor in al die geboorte- en trouwregis ters, die ik tot nu toe onder ogen heb gehad. Maar weet je, dat de naam van de zendeling, die in Afrika werd vermoord, niet Meyeringh was, maar Meyeringk, dus niet met 'n h. maar met 'n k op het eind?" Suus gaf niet dadelijk ant woord. Ze keek hem verschrikt aan. Maar langzaam ontspande zich haar gezicht en toen riep zij uit: „Ach kom, Joost! Je weet wel beter. We hebben tech zijn naam gezien in de archieven van de London Missionary Society en bij de bank, waar hij een lekening had, en in het artikel in dat Engelse tijdschrift en.nee, ik weet zeker dat die naam overal werd geschreven, net zoals wij onze naam schrijven, met een h op het eind! Dat was immers juist het frappante?" Joost knikte glimlachend. „Ja," zei hij, „volkomen waar. Niemand wist beter, of hij heette inderdaad Meyeringh, met een h. Misschien wist hij zelf ook niet beter maar onloochenbaar is het feit, dat hij bij zijn geboorte werd ingeschreven als zoon van Heinz Meyeringk met een k en Gertrude Windelmann." „Maar hoe kan dat dan, Joost?" „O, dat is gemakkelijk genoeg te verklaren, Suus. Zo'n honderd vijftig jaar geleden was men niet zo heel precies met de spelling van de familienamen. Het is best mogelijk, dat zelfs z'n vader nooit beter heeft geweten, of hij heette Meyeringh met een h. Misschien heette de familie oorspronkelijk ook wel zo wie zal het zeggen? Maar hoe gemakkelijk worden, zowel bij het gesproken, als bij het geschreven woord, niet een h met een k verwisseld of om gekeerd. En zeker op het einde van een woord, met als voor gaande letter een klankloze en onuitgesproken g. Zeg het woord Meyeringk maar eens, zonder speciale beklemtoning. Geen mens zal dan horen, of je een b of een k op bet eind lest," <F Suus probeerde het enkele malen en ze moest toegeven, dat het inderdaad zo was. „Nu ja, goed, het is zo, maar wil dat dan meteen maar zeggen, dat wij geen familie van hem zijn?" vroeg ze, een tikje bene pen. „Wel neen, Suus, ik zei je im mers al. dat je je niet nodeloos ongerust behoeft te maken? Dit verschil in die ene letter zegt op zichzelf nog niets. Er zijn voor beelden genoeg te noemen van dezelfde namen, die anders wor den gespeld. Neem bijvoorbeeld de naam Van Rijn, die wordt ook veel geschreven met een h achter de r. En toch kunnen die Van Rijnen met en zonder h heel goed familie van elkaar zijn. Ik weet een nog frappanter voorbeeld. Ik heb twee families gekend zij woonden nota bene nog in één huis ook! en de ene familie heette Schaddée en de andere heette Schadde. Die twee namen stonden precies zo in de burger lijke stand van hun woonplaats geboekt en hier was geen sprakee van een vermoedelijke bloedver wantschap, neen, die twee fami lies waren heel positief familie van elkaar. Zij noemden elkaar zelfs nicht en neef en oom en tante!" „Merkwaardig." „Ja, inderdaad heel merkwaar dig, maar, zoals ik je al uitlegde, heel gemakkelijk te verklaren." (Wordt vervolgd.) platenprogr. (7.30 Nws; 7.32 Ac tualiteiten; 7.55 Overweging; 8.00 Nws); 8.30 Nieuws;-8.32 Voor de huisvrouw; (9.25 Conciliepost bus; 9.35 Waterstanden); 10.00 Nederlandse muziek in de ko mende veertien dagen; 11.00 Nieuws; 11.02 Voor de zieken; 11.30 Tussen piep en stok: pro gramma van en voor de bejaar den; 12.00 Lichte gram.; 12.22 Voor boer en tuinder; 12.27 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Act.; 12.50 Va riant: radio-snelbuffet; 13.30 Lichte orkestmuz.; 13.50 School radio; 14.15 Hoogtepunten uit de opera Simon Biccanegra, van Verdi; 15.00 Geref. godsdiensti ge uitzending; 15.30 Zoeklicht op Nederland: reportages en muz. uit de provincie Drente (16.00 16.02 Nieuws); 17.20 Overheids voorlichting: De emigratiepogin gen naar Suriname in 18.45, cau serie; 17.30 Voor de kleuters; 17.45 Voor de kinderen; 13.00 Koorzang; 18.20 Uitz. van de P.S.P.; 18.30 Nws en weerpraat- je; 18.45 Act.; 19.00 Op de man af, praatje; 19.05 Muz. en dienst: a. Kerkorgelconcert: b. Radio dubbelkwartet 19.30 Gevar. mu ziekprogr.: 20.05 Metropole-ork.; 20.30 Radio Kamerorkest; 21.15 Honger of overvloed?, klank beeld; 21.30 Belgisch Nationaal orkest; 22.15 Literama: radiokro niek over boeken, schrijvers en toneel; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking; 22.50 N. C. R. V.- vocaal-ensemble; 23.15 Vertol kers beluisterd: muzikale lezing; 23.55 Nieuws. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws en ochtendgym.; 7.20 Soc. strijd lied; 7.23 Lichte gram. en repor tages (7.307.35 Van de voor pagina, persoverzicht); 7.55 Deze dag; 8.00 Nieuws; 8.10 Act.; 8.20 Lichte gram. en reportages (ver volg); 9.00 Engels kamerorkest; 10.00 Voor de vrouw; 11.00 Nws; 11.02 Premières door de Neder landse radio-orkesten: Radio ka merorkest; 12.00 Gevar. progr.; 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Muz. aanwinsten; 12.50 Tien voor Eén, praatje; 13.00 Nieuws; 13.10 Informatie: Ontwikkelingshulp; 13.20 Pro memorie: praatje; 13.25 Klassiek decor; a. Promenade-orkest; b. Pianorecital; 14.25 Schoolradio; 14.45 Cabaretprogr.; 15.00 Voor de vrouw; 15.40 Licht orkest; 16.00 Nieuws; 16.02 Zuidameri- kaanse lichte muz.; 16.30 Metro- pole orkest; 17.00 Lichte Neder landse muziek; 17.30 Brabant Journaal; 18.00 Nieuws; 18.15 Ik verbind U door...., praatje; 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd progr. (19.08 Paris vous parle)19.35 Waaruit be staat de verhouding van Neder land tot de Ned. Antillen?, cau serie; 20.05 Joods programma: Jeruzalem, stad van goud. stad van steen: klankbeeld; 20:30 Jazz in aktie: jazzmuziek; 21.00 Lieht progr.; 21.30 Vom armen B.B.: klankbeeld gewijd aan Bertolt Brecht; 22.00 Lichte orkestwer ken en koorzang; 22.20 Bouw 'n huis: progr. van de Bond zonder Naam; 22.30 Nieuws: 22.40 Act.; 22.55 Metros Midnight Music: gevar. muziekprogr.; 23.55 Nws. HILVERSUM III: 9.00 Nws; 9.02 Licht platenprogr.; 10.00 Nieuws; 10.02 Plezierige popmu ziek (11.00 Nws); 12.00 Nieuws; 12.02 Act.; 12.10 Verzoekplaten- progr.; 13.00 Nieuws; 13.02 Act.; 13.07 Knalmuziek; 14.00 Nieuws; 14.02 Muz. en sport; 15.00 Nws; 15.02 Swing-Time; 16.00 Nieuws; 16.02 Tienershow; 17.00 Nieuws; 17.02 Act.; 17.07 Verzoekplaten- programma. BRUSSEL (Ned. uitz.): 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muziek; 12.08 Landbouwkroniek; 12.15 Lichte muz.; 12.40 Weerbericht, med., progr.-overz. en s.o.s.-be richten voor schippers; 12.48 Lichte muz.; 12.55 Buitenlands persoverzicht; 13.00 Nws, weer bericht en beursberichten; 13.20 Tafelmuziek; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio; 15.30 Lichte muz.; 16.00 Nieuws en beursberichten; 16.09 Voor de zieken; 17.00 Nws, weerber. en med.; 17.15 Volks liederen; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- sportuitslagen; 18.30 Lichte or kestmuziek; 18.45 Sport; 18.52 Taalwenken; 18.55 Lichte zang; 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek; 19.40 Zigeunermu- ziek; 20.00 Operakroniek; 21.00 Liederen en pianomuziek; 22.00 Nieuws en berichten; 22.15 Lich te muziek; 23.40 Nieuws; 23.45 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 18.50 Pipo de clown; STER: 18.56 Reclame; 19.00 Journaal; STER: 19.03 Re clame; 19.06 Kenmerk, de weke lijkse aktualiteitenrubriek over kerk en samenleving; 19.32 AVRO's sportpanorama; STER: 19.56 Reclame; 20.00 Journaal; STER: 10.16 Reclame; 20.20 De Ronnie Tober show; 20.50 Dui delijk s.v.p.: politieke verken ning; 22.20 Journaal. NEDERLAND II: 18.50 Pipo de clown; STER: 18.56 Reclame; 19.00 Journaal; 19.03 Vanavond in Groningen. gevar. progr.; 20.00 Journaal; STER: 20.16 Re clame; 20.20 Actualiteitenrubr.; 20.35 Rotterdams Filharmonisch orkest; 21.05 De wagen naar We nen, Tsjechische speelfilm; 22.30 Avondsluiting; 22.35 Journaal. BELGISCHE TV (Ned. uitz.): 14.05-15.10 Schooltelevisie; 18.25 Franse les; 18.55 Zandmannetje; 19.00 Dierenfilm; 19.25 Postzegel rubriek; 19.40 Openbaar kunst bezit; 19.52 Med. en weerbericht) 20.00 Nieuws; 20.25 Orson Wel les-retrospectieve tv-film; 21.33 Balletprogr.; 22.05 Gastproarami ma; 22.35 Nieuwe.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 8