Stilte na de storm rond de „Pueblo" FORTUNA JAARREDE Amerika heeft aan één oorlog in Azië meer dan genoeg.... DE VRIJE ZEEUW Donderdag 1 februari 1968 gesproken in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws-Viaanderen op woensdag 31 januari 1968, namens de heer ir. R. H. van Krevelen, voorzitter der Kamer, door de heer F. de Vos, ondervoorzitter SCHIETEN OP ONRUSTSTOKERS IN INDIA BELGISCHE „POMPIER" BLEEK PYROMAAN IN TWEESTRI jD Radiocontrole Roekeloos Onafhankelijk VERZET TEGEN „OORLOGSBELASTING" IN DE VER. STATEN Agenda t 2 Het is misschien mekwaardig, maar ik zou dit jaar als uitgangs punt willen nemen de jaarrede die mijn collega voor overig Zee land heeft gehouden. Het kan zijn dat u meent dat ik het gevoel heb alsof mij het gras voor de voeten was wegge maaid, maar dit wil ik dan toch ontkennen. Ik zie hier iets anders in en wel dat de ontwikkelingen rond de Westerschelde van zo grote belangrijkheid zijn gewor den, dat zij de hoofdmoot moeten vormen van de Zeeuwse beschou wingen bij de aanvang van het onderscheid is tussen de noord en zuidoevers van deze rivier. Dat is in de eerste plaats: „één havenschap voor het gehele Wes- terschelde-bekken". Dit is een gedachte die in de boezem van onze Kamer is ont staan en die ik enige malen in de loop van 1967 heb kunnen uiten tegenover autoriteiten in onze provincie (in mijn rede van vorig jaar heb ik hier reeds op gewe zen). Wij zien een harmonische ontwikkeling van de beide oevers, voorzover daar terreinen zijn die geschikt zijn voor gespe cialiseerde grote industriële ont wikkelingen als gevolg van de aanwezigheid van diep vaarwa ter slechts als een efficiënte mo gelijkheid wanneer één centraal orgaan, beheerd door grote des kundigheid, hier de coördinatie kan uitvoeren. Ik ben daarnaast van mening dat deze ontwikkeling onder goed beleid en onder planologische controle tot behoud van de leef baarheid in de betrokken gebie den vooralsnog een Reimerswaal- plan minder urgent doet zijn dan nu in de nota van het overleg orgaan zeehavensontwikkeling zuidwest Nederland is gesteld. Het Land van Saaftinge. Ik ben van oordeel dat door een spoedige inpoldering van het Land van Saaftinge, zelfs los ge zien van eventuele havenplannen van Antwerpen, een dusdanig groot industrieterrein in ontwik keling kan komen, dat daarmede aan veel wensen op lange termijn kan worden voldaan. En de inpoldering van Saaftin ge is niet een aparte zaak maar inhaerent aan de beslissingen, ge nomen in het kader van het del taplan, m.a.w. aan een nieuwe oeververdediging van een open Schelde daar ter plaatse. Het tweede punt betreft de af wijzende houding ten opzichte van de vestiging van een tweede aluminiumfabriek in Nederland, die weliswaar in het Sloegebied zou worden gevestigd, maar die anderzijds een onderneming zou zijn, gelieerd met een tweetal be drijven in de kanaalzone. Moge lijk komt dit bedrijf nu in Bel gië, in de buurt van Saaftinge. Een pikante bijzonderheid! Onvoldoende begrip van het rijk voor continuïteit betreffende de economische activiteitstoena me is het derde punt en ook hier zijn wij het aan beide oevers van de Schlede eens. Pijpleiding naar Zeebrugge. Mijne heren, de ontwikkeling in Zeeland is nog niet dusdanig, dat men deze zich zonder steun en begeleiding verder kan ont wikkelen. Het - is waar dat het bedrijf van Dow Chemical nog volop in uitbreiding is, maar wij moeten afwachten of de recente financiële maatregelen van de U.S.A. geen vertragende invloed zullen hebben. Verheugend is de vestiging van een aluminium-sulfaatfa- briek te Sas van Gent en de ope ning van een dependance van de maatschappij „De Schelde" te Terneuzen. Hiertegenover staat de sluiting van een reeds vele ja ren te Sas van Gent gevestigde textielfabriek. Overzien wij de totaliteit in Zeeuws-Viaanderen. dan blijkt dat naast doorgaande investe ringsactiviteiten bij de bestaande bedrijven de uitbreiding met nieuwe vestigingen en in het bij zonder het toenemen van het aan tal arbeidsplaatsen gering is. Dat de pijpleiding voor de nieuwe raffinaderij van Texaco te Gent niet naar Ossenisse zal lo pen, maar naar de haven van Zeebrugge, valt te betreuren. Als men ziet met welk een voortva rendheid dit werk in België ter hand is genomen en welk een machtig bedrijf hier aan een in recordtijd speciaal gebouwde ha ven langs het kanaal wordt ge bouwd, dan is het jammer dat deze kans om nog steeds niet dui delijke redenen aan ons is voor bijgegaan. Ook is het teleurstellend, dat met de uitbreiding en de verdie ping van de havens te Terneuzen nog steeds geen begin kon wor den gemaakt. De veertarieven. De verhoging van de veertarie ven raakt ons uiteraard diep. Het heeft weinig zin nog eens in details de onjuistheid van de motiveringen van de rijksover heid te behandelen. Het gaat om een totaal-last van 4,3 milloen die moet worden op gebracht door de gebruikers van de veren, m.a.w. voor een groot deel door het bedrijfsleven in Zeeuws-Viaanderen en de rela ties elders. Dat het tekort in een verhou ding van 40% 60% moet worden gedragen door resp. het bedrijfs leven en waterstaat, is een geheel willekeurige beslissing. Vanzelf dringt zich de vraag naar voren, of de exploitatie van de veren met behoud van een volledige service de hoogste efficiency heeft bereikt, aangezien het be drijfsleven 40% op tafel moet leg gen volgens de minister. Het bedrijfsleven wordt ge dwongen om verhogingen van lo nen, sociale lasten, belastingen etc. te compenseren door ver hoogde efficientcy, automatise ring e.d. Nu de lasten weggeval len zijn van de overige veren in Zeeland en men straks moderne grote schepen, die hogelijk geau tomatiseerd zullen zijn, in de vaart legt, vragen wij ons af, of hier niet nader op gestudeerd zou moeten worden, m.a.w. of de kosten per vervoereenheid niet kunnen dalen. Is het in dit verband niet rede lijk, dat ook de provincie een ze ker percentage bijdraagt. Zij zou dan direct belanghebbende zijn bij de efficiency. Verder zou het ons interesseren hoe het ministerie van economi sche zaken over deze affaire denkt. Ik stel me voor hierover mettertijd nadere informaties in te winnen. Los van het bovenstaande wil len wij nogmaals kort eri krach tig stellen dat wij de twee grote veren op de Westerschelde zien als een varend stuk rijksweg. Dat nu reeds bestellingen moe ten uitgaan voor de volgende dubbeldekkers, is niet meer dan logisch, wil men werkelijk het Westerschelde-bekken tot ont wikkeling laten komen en in kostprijstechnische zin „bij" blij ven. Vermeldenswaard is dat de actie tot het verkrijgen van een spoedige verbetering van rijks weg 58, waaraan de beide Zeeuw se Kamers het hunne hebben ge daan, in zoverre succes heeft ge had dat de verdubbeling van deze weg één of twee jaar zal worden versneld. Toerisme. Als laatste punt noem ik meer onderzoek en coördinatie voor belangrijke toeristische investe ringen. Ik ben van mening dat in ons gewest mogelijkheden liggen, die nog nauwelijks te zien zijn, maar die plotseling zichtbaar kunnen worden wanneer de ge meentelijke herindeling, hopelijk 1 januari 1969, zijn beslag zal hebben gevonden. Ik laat mij niet verleiden tot uitspraken over hoeveel gemeen ten en met welke vorm er moe ten ontstaan, maar ik ben van mening dat het de hoogste tijd is, dat de zaak definitief zijn beslag krijgt. Dit is van belang voor de re creatieve kant, zoals ik reeds zei, maar ook voor talloze andere fa cetten. zoals van het bedrijfs leven, de cultuur, het verkeer enz. Benelux. Er is één aspect dat ten zuiden van de Schelde sterker speelt dan ten noorden daarvan en dat is de na 20 jaar nog zeer gebrekkige werking van de Benelux. Wij voelen dit hier dagelijks en ik wil gaarne refereren aan een uit spraak van de voorzitter van de Rijnmondraad, mr. Marijnen, om in de Benelux te komen tot een hoge autoriteit zoals bijv. de E.E.G.-commissie te Brussel. Temeer nu de starre houding van Frankrijk de ontwikkelingen in de E.E.G. zal afremmen, is het een geboden gelegenheid en een noodzaak om de Benelux grote kansen te geven. De mogelijkheid zou aanwezig moeten zijn om op regionaal ge bied plannen uit te werken, die via de genoemde autoriteit wor den voorgelegd aan een minister raad, zodat snelle beslissingen kunnen worden genomen. Daarnaast wil ik wijzen op lof waardige initiatieven die zijn genomen op enige plaatsen aan de Brabantse grens, waar ge meenten in Nederland en België overeenkomsten hebben aange gaan. welke ten voordele strek ken van hun wederzijdse inwo ners. Dergelijke oplossingen zouden op diverse plaatsen in Zeeuws- Viaanderen van groot belang kunnen zijn. Men realisere zich toch dat, wanneer bepaalde ontwikkelin gen niet definitief kunnen wor den vastgelegd, wij over tien jaar misschien de kans niet meer krij gen en dan de boot zullen hebben gemist in de grote ontwikkelin gen in het deltagebied der noord westelijke Europese rivieren. Het is opvallend hoeveel Bene- lux-conferenties op alle moge lijke niveaus zijn gehouden. Hier uit blijkt hoe talloze Benelux- burgers belangstelling hebben voor grotere samenwerking. Hoe schamel zijn de resultaten van al deze conferenties. Dit ligt zeker niet aan de daarbij betrok kenen, maar aan het feit dat het moeilijk is om met zijn proble men door te dringen tot de hoog ste regionen van de overheden, die helaas in de meeste gevallen alleen bevoegd zijn om te beslis sen. Inspraak. Vervolgens wil ik wijzen op een punt, waarop ik herhaalde malen uw aandacht heb geves tigd, n.l. de inspraak van het be drijfsleven in alle mogelijke tak ken van dienst, welke door de overheden worden beheerd. Ik wijs met name op het feit dat dit jaar de provinciale raad inza ke de luchtverontreiniging is ge ïnstalleerd op basis van een bre de samenwerking. Ik wijs er op dat de contact commissie bedrijfslevenafval waterleiding kanaalzone tot stand is gekofnen, een commissie welke naar mijn mening zeer aan de be hoeften van het bedrijfsleven beantwoordt. Ik wijs met waardering op het feit dat de burgemeester van Terneuzen heeft meegedeeld, dat hij een contactorgaan voor het havenschap Terneuzen van groot belang acht. Er bestaan uiteraard nog wen sen op dit gebied en ik denk bijv. aan de industrie-waterleiding maatschappij, aan de PZEM en misschien ook de provinciale stoombootdiensten. De kanaalwerken. In 1968 staat ons het belang rijke feit te wachten van het ge reedkomen van de kanaalwer ken op Nederlands gebied, met name de openstelling van de beide nieuwe sluizen en het in ge bruik nmen van de draaibruggen. Het komt mij voor dat wij maar eens moeten afwachten, tot dat ook in België, met name in Zelzate, de werken gereed zullen zijn en het kanaal volledig in ge bruik kan worden genomen. Plannen voor een nog grotere sluis of verdieping van het ka naal zou ik voorlopig even op de achtergrond willen schuiven. La ten wij eerst ervaring krijgen met de capaciteit van het kanaal zoals dit nu is opgezet. Bovendien zullen wij moeten afwachten hoe de kwaliteit van het water in het kanaal, dat veel industrieën voor velerlei doel einden gebruiken, zich ontwik kelt. Het afgelopen jaar met na me was de conditie van het water zowel wat zoutgehalte betreft als biologisch bijzonder slecht. Stabilisering. Ik sprak in mijn vorige jaar rede mijn teleurstelling uit over het uitblijven van maatregelen om het eigen woningbezit te sti muleren. Thans stemt het tot vol doening, dat door minister Schut maatregelen zijn genomen die éen belangrijke verhoging van de premie voor dat doel beogen. In het afgelopen jaar viel ons gebied de eer te beurt bezoek te mogen ontvangen van prins Claus die op 29 maart de officiële ope ning van het nieuwe bedrijfsge bouw van de coöp. vruchtenvei ling te Terneuzen verrichtte. Het stemt tot voldoening dat de nieuwe haven van Walsoor den in het najaar officieel werd feopend door de commissaris der oningin. Hierdoor heeft het oostelijk deel van Oost Zeeuws- Viaanderen de beschikking ge kregen over een haven, die voor dit gebied van betekenis kan worden. Ik hoop dat het probleem van de verwerking van vaste afval stoffen, hetwelk het bedrijfsleven en diverse gemeentebesturen in studie hebben, spoedig tot een op lossing zal worden gebracht. Mijne heren, een jaar van sta bilisering is voorbij, stabilisering op velerlei gebied, die heeft ge leid tot een hogere produktiviteit en ondanks ongunstige vooruit zichten een verbeterde betalings balans. Ik hoop dat deze stabiliteit, ge paard gaande met een afnemende werkloosheid in die gebieden waar het percentage der niet- werkenden onaanvaardbaar hoog ligt, zal kunnen worden gehand haafd. Hoewel momenteel gestagneerd zal de E.E.G. zich op een gegeven moment verder ontwikkelen en zal zij worden uitgebreid met nieuwe partners. Dit betekent weer grotere concurrentie, zodat elke Nederlandse ondernemer voortdurend zijn kostenpeil zal moeten bewaken, hetgeen juist in een tijd van stabiliteit veel scher per kan worden gedaan dan in een sterk inflatoire periode. Aan het eind van mijn toe spraak gekomen wil ik de leden van de Kamer en de leden van de commissies hartelijk danken voor hun bijdrage aan het werk van de Kamer. In het bijzonder geldt dit voor hen van wie wij vandaag afscheid moeten nemen. Zeer erkentelijk ben ik voor het aandeel, dat mijn medebe stuursleden in het vervullen van de ons opgelegde taken hebben willen nemen. Het is verheugend dat wij bij het uitvoeren van onze taak steun en medewerking heb ben mogen ontvangen van diver se overheidsinstanties en het be drijfsleven. Voor de belangstelling die wij bij ons werk hebben ondervonden van de pers, ben ik zeer dank baar. Een jaar van drukke werkzaam heden ligt achter ons. Dit geldt zeker voor het secretariaat. Ik wil dan ook gaarne de secretaris en zijn medewerkers danken voor het vele werk dat zij hebben ver richt. Mijne heren, hoewel het jaar al een maand oud is, wil ik niet nalaten u allen nog een voor spoedig 1968 toe te wensen. Margriet-modeshow 1968: Drie ontwerpen in marine-wit, die de stijl en verscheidenheid illus treren. Het exclusieve pakje met de bermudashort wordt gecom pleteerd door een wikkelrok en een witte bloes. De genopte en getuite zijden jurkjes daarnaast zijn de romantische interpretaties van een voorjaarsmode met blauw en wit als sterke troeven. De Europese beker voor landskampioenen EINTRACHT BRAUNSCHWEIG VERSLOEG JUVENTUS MET 3—2 Eintracht Braunschweig, de Duitse voetbalkampioen, heeft woensdagavond op eigen terrein de eerste kwartfinalewedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Juventus Turijn (Italië) met 32 gewonnen. Bij rust ston den de Duitsers met 31 voor. De return wordt 28 februari in Turijn gespeeld. De politie in de Indische plaats Meerut heeft opdracht gekregen op onruststokers te schieten, nu drie dagen achtereen brandstich ting en steekpartijen minstens tien doden en honderd gewonden hebben geëist. Dinsdagavond werd in Meerut een uitgaansver bod van kracht. De onlusten begonnen zater dagavond. Demonstrantten pro beerden een bijeenkomst van mohammedanen te verstoren, waarop de onlangs vrijgelaten Kasjmier-leider sjeik Abdoella het woord zou voeren. Intussen zijn meer dan 400 mensen gearresteerd. De vrijwillige brandweer van Ravels, een gehucht bij Turn hout, is zijn beste „pompier" kwijt. De 21-jarige André, altijd het eerst ter plaatse en moedig als geen ander, heeft bekend drie boerderijbranden op zijn geweten te hebben, die Ravels deze win ter in rep en roer brachten. De afgebrande boerderijen lagen vlak by elkaar en een onderzoek had aan het licht gebracht, dat er brandstichting in het spel was geweest. Tenslotte viel de ver denking op de jonge André. Hij wordt ook nog verdacht van een drietal autodiefstallen. Direkt na het opbrengen van het Amerikaanse afluisterschip „Pueblo" door de Noordkoreaan- se marine kwamen uit Washing ton geluiden alsof een tweede Cuba-crisis was uitgebroken. De kalmste klanken kwamen van de Russen, met name van premier Kosygin, die het „een klein inci dent" noemde dat de twee landen onder elkaar maar moesten zien op te lossen. En als er. vergeleken moet wor den, dan liever met het neer schieten van Gary Powers en zijn U-2 spionagevliegtuig indertijd boven Rusland, waarvan het on middellijke effekt was dat Nikita Chroesjtsjow geen zin meer had in een topconferentie. Na verloop van tijd is dit overigens allemaal weer geregeld. De overeenkomst snydt hout. De „Pueblo" is een spionage-ap- paraat van een allure als slechts de kolossen Rusland en Amerika er op na kunnen houden. De Rus sische trawlers die vissen zonder ooit veel te vangen in de buurt van NAVO-vlootoefeningen voor de kust van Florida bij Kaap Kennedy en op nog tal van an dere plaatsen, zijn wat bekender dan de Amerikaanse schepen, waarvan er overigens ook een 30-tal op de zeeën kruist. 58) Toch was zij nuchter genoeg om te begrijpen, dat dit alles niet kon voortduren. Eens zou Joost klaar zijn met zijn werk. Eens zou de dag komen, waarop hij het eindresultaat van zyn bemoeiin gen aan de familie Meyeringh zou moeten voorleggen. Niemand kon nog met vol strekte zekerheid zeggen, hoe dit zou zijn. Hoewel Joost's werk een vrij groot optimisme rechtvaardigde, moesten zij toch nog altijd reke ning houden met de mogeiyk- heid, dat een beslissende factor zou blijken te ontbreken of dat deze ongunstig zou zijn. Maar welke de uitkomst ook zou zijn voor haar zou die al tijd betekenen: de terugkeer naar haar gezin, naar Antoon, haar echtgenoot, en naar Frederik, haar zoon;'en dit zou tevens be tekenen: het afscheid, voor altijd, van Joost de Kamp. Als zij aan dit laatste dacht, was het of haar hart werd saam- geknepen en de adem haar werd benomen. Zichzelf had ze reeds ruiterlijk bekend, dat ze van Joost hield, zoals ze nooit van Antoon had ge houden en zoals ze ook nooit meer van een andere man zou kunnen houden. En toch zou zij hem moeten loslaten, want de vrouw van twee mannen zou zij nooit kunnen zijn. Als ze zo ver was met haar gedachten, vroeg zij zich af: Maar kan ik dan de vrouw van Antoon nog wel zijn na dit alles, na deze openbaring van wat liefde eigenlijk is en wat een man kan betekenen voor een vrouw? Dan bleef er slechts één moge lijkheid. Een mogeiykheid, waar aan ze niet durfde denken, om dat die een beslissing betekende, die zij niet zou durven nemen. Niet zozeer om Antoon, want wat haar nog aan hem bond was niet veel meer dan de gehecht heid, die er was gegroeid in zes tien jaar huwelijksleven; de vele kleine dingen die zü samen had den doorleefd; de vele moeiiyk- heden, die zy samen hadden over wonnen; de talrijke kleine vreug den, die zij samen genoten, en de verdrietehjkheden, die zU samen gedragen hadden. De band, die hierdoor groeit, verbreekt men niet gemakkelijk. Er kunnen echter dingen zijn, die nog zwaar der wegen. Daar was het huwe lijk zelf en ook Frederik, haar enige zoon, die zij zeer lief had en voor wie zü alles over had. Een scheiding van Antoon zou onherroepeiyk het verlies van haar jongen betekenen. En of ze dat offer zou kunnen brengen, neen, op het moment stellig niet, maar ze ontveinsde zich evenmin, dat zij op dit moment ook nog niet voor de keus werd gesteld, en dat maakte veel verschil. Met een bruuske beweging richtte Suus zich op en wierp haar eindje sigaret over de balus trade. Het is moeilijk, dacht ze ver wonderd, het is zo moeilijk, dat geen mens het kan begrijpen. En ik zou ook niemand kunnen ver tellen, hoe moeilijk het wel is. Zelfs Joost zou het niet kunnen voelen als ik het voel. Voor het eerst in de bijna veer tig jaren, die zij geleefd had, er voer zij de gecompliceerdheid van dit leven en zij stond er bang en verwonderd tegenover, als een kind. Met al deze gedachten en moei lijkheden kon ze slechts alleen zijn; ze maakten haar onrustig en gaven haar een vreemd gevoel van verlatenhejd. Joost bleef lang uit en ze besloot hem vast tege moet te gaan. Even later drentelde zij over 't dorpspleintje. Ze keek wat ver veeld in de etalage van een soort boekwinkel, waar monsterlijke souvenirs stonden tentoongesteld tussen flesjes inkt, potloden en opschrijfboekjes. Ze beantwoord de met een flauwe glimlach de enthousiaste groet van de slager, die in zijn winkel soepbenen stond te hakken en een, door zijn omvangrijke buik zeer gehandi capte, buiging in haar richting ten beste gaf. Maar ondertussen hield zij de ingang van het raadhuis goed in het oog. Zij wierp een blik op de toren klok. Vier uur. Joost scheen de tijd te verge ten. Zou hij zoveel belangrijk mate riaal ontdekt hebben, of was het juist een schrale oogst, die hem zolang binnen het archief hield? Zijn wegbleven kon van alles betekenen. EindeRjk alsof zy een ver liefde bakvis was, inplaats van een vrouw van tegen de veertig, zo heftig bonsde eensklaps haar hart daar was Joost, in de deuropening, boven op het bor des. Ze wilde snel het plein over steken, maar toen zij plots ont waarde, dat Joost niet alleen was, hield ze haar schreden in en wachtte af. Een grijze, in somber zwart ge klede heer van een jaar of vyf- tig volgde Joost op de voet. Joost keerde zich half om naar zyn metgezel en zei iets, waar deze met een enkel woord en en vage glimlach op antwoordde. De twee mannen daalden langzaam de brede raadhuistrap af. Joost sprak en gebaarde met zijn hand en de ander gaf kenne lijk korte antwoorden. Wie die man kon zijn? vroeg Suus zich af. (Wordt vervolgd.) Voor het eerst kwamen ze in de aandacht, toen de „Liberty" bij zijn werk voor de woestijn van Sinaï door de Israëli werd aan gevallen, een zaak die na wat vreemde excuses snel de doofpot inging. De bedoeling van deze con trole op het radioverkeer is zo veel mogeiyk gegevens te ver zamelen over de talloze elektro nische aspekten van de oorlogs voering zoals de tegenstander die gebruikt. De opgedane weten schap kan worden gebruikt om bij een eventuele aanval de radar van de tegenstander in de war te brengen, zodat de eigen vliegtui gen kunnen binnendringen, voorts om de lancering van ra ketten te beletten of om verwar ring te zaaien in de verbindingen tussen de hoofdkwartieren en eenheden te velde, enz. Voor een deel wordt dit soort inlichtingen ingewonnen via kunstmanen, maar in sommige gevallen is dicht in de buurt wer ken onontbeerlijk. Vandaar de „Pueblo" en vandaar ook de ka- perij. Juist omdat het hier gaat om spionage en contra-spionage is het wat moeilijker geworden de morele verontwaardiging een serieus accent te geven. Dat doet men in Amerika dan ook niet. Veeleer vraagt men zich af, of de „Pueblo" niet wat roe keloos is ingezet, zonder bescher ming van andere schepen en ook zonder dat vliegtuigen hulp kon den bieden, toen daarom ge vraagd werd. Voor president Johnson wordt het van belang dat hij op de een of andere manier de opvarenden heelhuids terugkrijgt. Dat per soonlijk aspekt interesseert de Amerikanen veel meer dan even tuele argumenten van zeeroof of wat dan ook. Daarom is na het krygshaftig gedoe van de eerste dagen de nadruk in Washington komen te liggen op diplomatieke akties. Noord-Korea heeft zich zowel ten opzichte van China als van Rusland in een vrij onafhanke- lyke positie gemanoeuvreerd, waarby overigens de Russen con tractueel verbonden zijn om bij te springen, als Noord-Korea wordt aangevallen. Maar dat is ongeveer alles. Moskou heeft er dus belang bij dat het geen vech ten geblazen wordt. En de Verenigde Naties interes seren Noord-Korea ook al niet veel. Tenslotte waren die de tegenstanders (al voerden de Amerikanen grotendeels de krijg) in de 3-jarige Koreaanse oorlog, die eindigde in een remise waar in de Noordkoreanen eigenlijk nooit hebben willen berusten. Hun streven is hereniging van de twee delen van het land en in zoverre zijn ze verwanten van Noord-Vietnam. Of ze Noord-Vietnam een handje willen helpen door in Ko rea de spanning op te yoeren, zodat de Zuidkoreaanse regering zijn troepen terug zou moeten trekken uit Vietnam, is niet meer dan een theorie. Noord-Korea is zo klein dat de Amerikaanse militaire macht het zou kunnen verpletteren, maar de Ver. Staten hebben aan één Aziatische oorlog meer dan ge noeg, te veel zelfs. 448 Amerikaanse schrijvers en hoofdredacteuren hebben in een advertentie van een volle pagina in de New York Post aangekon-»- digd, niet vrijwillig de door pre sident Johnson voorgestelde ex- tra-inkomstenbelastin van 10 procent te zullen betalen, daar' zij hierdoor de escalatie van de oorlog in Vietnam zouden hel pen financieren. De betrokkenen' menen, dat de Amerikaanse deel neming aan de oorlog in Viet nam moreel verkeerd is. Tot de ondertekenaars van de bekend making per advertentie behoren Nelson Algren, James Baldwin, Norman Mailer. William Styron, Susan Sontag, Terry Southersn, Alan Ginsberg en Lawrence Fer- linghetti. Op weigering om inkomsten belasting te betalen staat een ge vangenisstraf van maximaal een jaar en/of een boete tot maxi maal 10.000 dollar. VRIJDAG 2 FEBRUARI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". Gebouw „De Schakel", 6.45 tot 11.30 uur: Bazar v.v. Tern. Boys. ZATERDAG 3 FEBRUARI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". Gebouw „De Schakel", 1 tot 11 uur: Bazar v.v. Tern. Boys. ZONDAG 4 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „The sound of mu sic". MAANDAG 5 FEBRUARI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". DINSDAG 6 FEBRUARI Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „The sound of music". ♦*1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2