Staat van beleg afgekondigd in Zuid-Vietnam Heffing loonbelasting op A.O.W.-uitkeringen Laatste nieuws VERRASSINGSAANVALLEN VAN DE VIETC0ÜG Amerikaanse ambassade in Saigon Verdachten overval Damrak bekennen nog drie berovingen KRITIEK IN DE TWEEDE KAMER Tweede Kamer over produktie en consumptie van boter en kaas HET WEER SETTLER luxe schrijfmachines met tas f. 149,- Fï«tik. bij abonnement: TERNEUZEh DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 24e Jaargang No. 7129 BEMANNING VAN DE „MINERVE" OMEGEKOMEN Bac'iostation verwoest KantoormacMnehandel J. A. BIESBR0ECK TWEE ENGELSE VISSERSSCHUITEN VERGAAN Noord-Korea bepleit overheveling Pueblocrisis naar wapenstilstands commissie Begroting aangenomen Overschotten Heffingstelsel Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden liö Directeur-Hoofdredacteur: I, van de Sand< Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; pet maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: et.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Thieu, het radiostation en het na bijgelegen vliegveld. Ook in de Mekongdelta en in verscheidene provinciale hoofdplaatsen voerde de vietcong aanvallen uit. Het gebouw van het radiostation in Saigon, dat de vietcong in brand had geschoten, is geheel verwoest. De uitzendingen geschieden via een hulpzender. Tegen het middaguur werd weer geschoten nabij het Ameri kaanse hoofdkwartier bij het vlieg veld Tan Son Nhoet. De wijk waardoor de verbindingsweg tus sen Saigon en het vliegveld loopt, was in handen van de vietcong. (Zie verder pag. 5) Een Frans hefschroefvliegtuig heeft bij de plaats waar op de eerste dag van het zoeken naar de vergane onderzeeër „Miner ve" een grote olievlek was waar genomen, een plastic zak zien drijven, waarmee elke Franse onderzeeër is uitgseust. Een van de zoekende schepen heeft giste ren in het gebied van Kaap Ce- pet drie sonar-echo's geregis treerd. Commandant Cousteau zou met zijn duikapparaat opnieuw af dalen ter hoogte van het eiland Porquerolles. Het wrak dat hij dinsdag had waargenomen, bleek niet de „Minerve" te zijn. De marine-autoriteiten achten het nu zeker, dat de bemanning van de „Minerve" is omgekomen. Zuurstof en elektriciteit waren uiterlijk tot woensdagavond toe reikend. Men vermoedt dat de „Minerve" in een onderzees ra vijn is vastgeraakt, omdat er geen indicatorboeipn. hoodvuur- pijlen of wrakstukken zijn ge vonden. (ADVERTENTIE) President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren (woensdag) de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd na de verrassingsaanvallen van de vietcong over het gehele land. In een toespraak via de mili taire radio de regeringsradio is bij een aanval verwoest riep hij de bevolking op te helpen bij de handhaving van de orde en de regeringstroepen te steunen bij hun strijd. Alle openbare gelegenheden, zo als bioscopen, restaurants en bars, blijven tot nader order gesloten en alle bijeenkomsten zijn verboden. Om zes uur woensdagavond maakte de radio bekend, dat het bombardement op de wijk Ba Kweo aan de uiterste zuidwestrand van het vliegveld Tan Son Nhoet was begonnen. Eerder was de be volking geraden te vertrekken. Men weet niet waar president Thieu zich bevindt. De bevolking van Saigon dacht aanvankelijk dat er sprake was van een staatsgreep van vice-president Ky omdat het uitgaansverbod, dat werd afgekon digd tijdens de vietcong-aanvallen, door de vice-president was gete kend. Na uren van felle strijd zijn Amerikaanse parachutisten er in geslaagd, commandotroepen van de vietcong te verdrijven die op het terrein van de Amerikaanse ambassade in Saigon waren door gedrongen en met bazoekagrana- ten de voornaamste toegangsdeur en de daarachtergeiegen hal had den vernield. Volgens Amerikaanse gegevens waren de aanvallers niet tot in het gebouw doorgedrongen, toen zij SAIGON: Zuidvietnamese solda ten slepen het lichaam weg van een vietcongstrijder, die door een kogel is getroffen tijdens een aanval op een van de geallieerde installaties. tenslotte door de valschermtroe pen die met hefschroefvliegtuiger. op het dak van het ambassadege bouw waren afgezet, werden terug geslagen. Dat was om negen uur in de ochtend. Zes uur tevoren waren de vietcongleden in de tuin van de ambassade verschenen. Volgens Amerikaanse cijfers wer den 19 vietcongleden gedood en één gevangen genomen. Aan Ame rikaanse kant zouden vijf militai ren zijn gesneuveld en ongeveer twaalf gewond. De tfetcong voerde ook aanval len uit op andere punten in Sai gon, zoals het paleis van president AI onze kantoorbenodigdheden zijn van eerste kwaliteit en niet duur GENTSESTRAAT 23-25 HULST Telefoon (01140) - 2080 Dank zij de arrestatie van de 21-jarige Arnoud M. en de 20- jarige Thijs O. uit Amstelveen, die worden verdacht van de roofoverval op de geldloper van C. en A. op het Damrak in Am sterdam, heeft de recherche nog een serie roofovervallen kunnen oplossen. Het tweetal, dat samen met de 47-jarige etaleur J. G., een eveneens in Amstelveen woonachtige oom van Arnoud M., een bende vormde, heeft nog drie roofovervallen gepleegd. Bij stukjes en beetjes hebben de jongste leden van het gezelschap bekend ook de hand te hebben gehad in de overval op een kas- loper van het geschenkenhuis Reveillon in de Kalverstraat op 5 november 1965 (buit ruim 5550 plus 300 mark); de over val op een employé van de su permarkt „De Hoop" in Diemen op 25 november 1966 en de be roving van de wagen van Gend en Loos achter het Centraal Sta tion in Amsterdam op 11 okto- ber 1967, waarbij zij met een bedrag van ruim 100.000 ver- j dwenen. j De etaleur werd dinsdagavond I iaat in zijn woning aangehouden en overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Van het gestolen geld heeft SAIGON: Gevechten in de Zuid vietnamese hoofdstad door een nieuwe aktie van de vietcong. Een Amerikaanse militair rent weg met een doos bloed, aange voerd door een helikopter, welke op straat is geland. het trio de afgelopen twee jaar een luxueus leventje geleid. Zij hadden een flat in Zandvoort en een huis in de omgeving van Alphen aan de Rijn gehuurd, die volledig waren ingericht en waar zij een eigen huishoden voerden. Hier kwamen zij ook bijeen om hun overvallen te be ramen. Familie en kennissen wisten niet beter of zij hadden een goed betaalde baan, waarvan zij goed konden leven. Volgens de recher che heeft nooit iemand argwaan tegen hen gekoesterd. Twee Engelse vissersboten, elk met 20 man aan boord, zijn ver dwenen en vermoedelijk ver gaan. Het zijn de 600 ton metende „St. Romanus" en de 658 ton grote „Kingstone Peridot", die drie weken geleden uit Huil wa ren vertrokken naar de visgron den. De „St. Romanus" ging naai de zee bij Noorwegen. Het laat ste levensteken was een radio boodschap na het verlaten van de haven. De „Kingston Peridot" vertrok naar de zeeën ten noord oosten van IJsland. Sinds vrijdag is van deze boot niets meer ver nomen. De hoop op het vinden van overlevenden is opgegeven. Het vissersvolk in Huil verwijt de regering, te laat bevel tot op sporing te hebben gegeven. Bij de behandeling van de be groting 1968 van financiën is in de Tweede Kamer uitvoerig ge sproken over de onlangs inge voerde heffing van loonbelasting op de uitkeringen A.O.W. en A.W.W. Van verschillende zijden uit de kanjer werd op deze hef fing kritiek geleverd. Staatssecretaris Grapperhaus heeft het „juist in het belang van de betrokken bevolkings groep" genoemd, om over te gaan tot de heffing van loonbelasting op de uitkeringen A.O.W. en A.W.W. Het buiten het fiscaal inko menbegrip laten van deze uit keringen stuit op een aantal be zwaren. De staatssecretaris noem de dit verwerpelijk. Hij vroeg zich af waar het einde is, wan neer hieraan wordt begonnen. Spr. zei dat de nu genomen en z.i. onplezierige maatregel de mogelijkheid biedt de betrokke nen enig fiscaal soelaas toe te spelen. Van de zijde van de kamer werd gepleit voor het zo spoe dig mogelijk ongedaan maken van de maatregel. De heer G. A. Kieft (a.r.) noemde het antwoord van de staatssecretaris teleurstellend. Het althans voorlopig oninbaar maken van de belastingheffing op deze sociale uitkeringen is z.i. een noodzakelijke madtregel. Mede namens de p.s.p.'er Wie- benga diende dt heer De Goede (D '66) een motie in. Hierin wordt de regering gevraagd te voorkomen dat het besteedbaar inkomen van de sociale uitkerin gen wordt verlaagd. Bij de in diening van de motie drong de heer De Goede aan op verhoging van de uitkeringen, een verho- Een hoge Noordkoreaanse par tijfunctionaris heeft woensdag ver klaard dat zijn land een oplossing van de verenigde naties voor de Pueblo-crisis niet zal aanvaarden, maar dat het „iets anders is" wan neer de zaak wordt voorgelegd aan de gemengde Koreaanse wa penstilstandscommissie. Het officiële Noordkoreaanse persbureau meldde uit Pjongjang dat Kim Kwang Hjoep, een lid van het Noordkoreaanse centrale partijcomité, aan een banket ter ere van een Roemeense partijdele gatie zei dat de verenigde naties niet het recht hebben deze kwestie te bespreken, maar dat er een pre cedent bestaat voor de behande ling van zulke gevallen door de wapenstilstandscommissie te Pan- moenjon. ging overeenkomende met de hoogte van de belastingheffing. In tweede instantie zei staats secretaris Grapperhaus bereid te zijn te streven naar een oplos sing. „Mij is niets liever dan dat er geen belasting over deze uit keringen wordt geheven", zo zei hij. Voorts werd een motie inge diend door de p.v.d.a.-afgevaar- digde C. Egas. In deze motie wordt gevraagd de verkoop van landbouwgronden in de Zuider zeepolders opnieuw in overwe ging te nemen. De kamer heeft zonder hoof delijke stemming de begroting van financiën aangenomen. De motie van de heer Egas inzake d' verkoop van land bouwgronden in de Zuiderzee polders werd verworpen bij zit ten en opstaan. De fracties van Het c.h.-kamerlid Tolman heeft de minister van landbouw ir. P. J. Lardinois gisteren twee stuk jes boter en twee stukjes kaas aangeboden om het verschil in nroduktie en consumptie te il lustreren. Tijdens het debat over de be groting 1968 merkte de heer Tol man op, dat de kaasproduktie het afgelopen jaar 57 gram per hoofd van de bevolking per dag bedroeg, maar de consumotie slechts 21 gram. Twee stukjes boter van resp. 21 en 9 gram symboliseerden het verschil tus sen produktie en consumptie van dit artikel. Spr. zei te hopen dat de minis ter in overleg met het bedrijfs leven een oplossing van dit pro bleem zou kunnen vinden. Als tussentijdse maatregel zou wel licht het vetpercentage van con- sumptiemelk kunnen worden verhoogd tot 3,8. Ook de heer S. van der Ploeg (p.v.d.a.) deed suggesties om de overschotten weg te werken. Zo zou yoghurt met een groter vet gehalte of halfzure room op de markt kunnen worden gebracht. Hij vroeg het oordeel van de minister over de mogelijkheid margarine te belasten. Drs R. Zijlstra (a.r.) meende dat er feitelijk geen sprake is van overproduktie, maar een tekort aan koopkracht. Indien het probleem van de overschot ten internationaal wordt be schouwd, zal men moeten con cluderen dat de overschotten dienstbaar moeten worden ge maakt aan de ontwikkelingshulp. Mr. J. F. G. Schlingemann (v.v.d.) en P. Jongeling (g.p.v.) betuigden instemming met het standpunt van drs Zijlstra, al meende de laatste dat ontwikke lingshulp nauwelijks een oplos sing voor het probleem der over schotten kon bieden. Sprekend over de zuivelover- schotten informeerde de heef Van der Ploeg naar het stand punt. van de minister over over schakeling op vleesprodukten. Het op de markt komen van kunstvlees was voor de katho lieke afgevaardigde De Bekker aanleiding te informeren welke gevolgen dit zou hebben op het gebruik van rundvlees. De communist W. Kremer ver klaarde dat het boterverbruik in de andere E.E.G.-landtn het dub bele is van dat in Nederland. Indien het boterverbruik het zelfde peil zou bereiken als dat de E.E.G.-partners, zou het pro bleem van de overschotten zijn opgelost. De heer J. van de Braake (b.p.) verklaarde dat het bedrijfsleven „ten onder gaat" aan het hef fingenstelsel. „Door de ambte naren zie je de boeren niet meer", aldus deze afgevaardigde die meende dat de regering zich met de anti-bioticawet voor het karretje van bepaalde belangen groepen had laten spannen. Het was z.i. niet bewezen dat behan deling met hormoonpreparaten van vee schadelijk is voor de mens. Gebruik van dergelijke preparaten kan echter wel lei den tot een kostprijsverlaging, i jldus deze algevaardigde. de p.v.d.a., p.s.p. en D '66 spra ken zich uit voor aanvaarding van de metie. De motie van de heer De Goede (D '66) over de loonbe lasting op de uitkeringen A.O.W. en A.W.W. werd aangehouden tot nader te bepalen datum. Staatssecretaris Grapperhaus deelde mede, zijn best te zullen, doen om verbetering te brengen in de ontstane situatie en om indien mogelijk tegemoet te ko men aan de bezwaren, uit de kamer naar voren gebracht tegen de heffing van belasting op deze sociale uitkeringen. De staats secretaris was bereid alle naar voren gebrachte suggesties zorg vuldig te overwegen en deze zaak met spoed ter hand te nemen. (ADVERTENTIE) De bekende OLGA matrassen- fabrieken brengen als eerste in Nederland een DRAKA-polyae- thermatras met een volkomen vei lige electrisch verwarmde win- terkant. De bevoorrading is begonnen met matrassen in de maten 80 x 190 voor 125 en 90 x 190 voor f 135, terwijl binnen enkele weken alle matrassen uit voorraad lever baar zijn. Deze matrassen komen uitslui tend in de beddenwinkels, dus U kunt rustig kijken en kiezen. Al léén maar bij de bedden-vakman, waar U op vertrouwen kunt, aan wie U alles vtagen kunt. ENKELE BUIEN Een aktieve storing die dins dag nog bij de Azoren lag, trok woensdag in noordoostelijke rich ting naar Ierland en Schotland en diepte daar uit tot 980 m.b. Deze storing trekt de komende 24 uur verder, terwijl het bijbeho rende frontensysteem met regen in de ochtend over ons land naar Duitsland weg zal trekken. Ach ter het front wordt met naar west ruimende wind koelere en dro gere lucht aangevoerd waarin opklaringen voorkomen, maar daar de lucht ook onstabiel van opbouw is, zullen de opklaringen afgewisseld worden door buien.' In de middag zullen de tempera turen maar tot 4 a 6 graden kun nen stijgen. Woensdag was het ondanks da af en toe krachtige zuidwestelijke wind aanmerkelijk zachter met middagtemperaturen van 7 tot 9 graden, terwijl het in zuid-Enge- land en west-Frankrijk tot 10 a 12 graden steeg. Nog verder zuid waarts in Italië werden tempe raturen van 13 tot 16 graden be reikt met mooi zonnig weer. medegedeeld door het K.N.M.Ï., geldig tot hedenavond. Enkele buien Aanvankelijk zwaar bewolkt met in de ochtend enige regen. Later op de dag van het westen uit opklaringen, afgewisseld door - enkele buien. Matige tot krachtige wind en iets lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 1 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.35 3.58 Terneuzen 4.11 4.34 Hansweert 4.45 5.08 Walsoorden 4.44 5.07 VRIJDAG 2 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.12 4.34 Terneuzen 4,48 5.10 Hansweert 5.22 5.44 Walsoorden 5.21 5.43 ZON MAAN op onder op onder Febr. 1 2 3 4 5 8.22 8.20 8.18 8.17 8.15 17.26 17.28 17.30 17.32 17.34 9.52 10.03 10.12 10.23 10.33 20.52 22.06 23.18

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1