Nieuwjaarsbestand geheel door Verenigde Staten en Zuid-Vietnam afgelast Weinig of geen hoop op overlevenden in de „Minerve" Artillerie- en tankduel aan het Suez-kanaal HET WEER NA GROOTSCHEEPSE AANVALLEN VAN DE VIETC0NG soep... die is pas lekker! De meest makkelijke verf heet Lonen van arbeiders gestolen Prof. Leemans stelde compromis rapport op voor Leuvense kwestie Engeland accepteert Beneluxplan Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Breed offensief Harde strijd om Pleikoe De griepepidemie in het Ruhrgebied Ver. Staten vragen bemiddeling van Indonesië in Pueblo-conflict KHE SANH: Zuidvietnarnese vluchtelingen wachten in de be dreigde vesting om naar een kamp elders te worden overge vlogen. bij abonnement) TERNEUZEI» Directeur-Hoofdredacteur! I. van de Sande Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adre« Smidswal Abonnementsprijs i 8,per kwartaal? per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 31 JANUARI 1968 24eJaargang— No. 7128 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere_ regel _méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. waarin hij hen waarschuwde „on middellijk vóór, tijdens of direkt na het „tet" met een groot alge meen vietcong-offensief" reke ning te houden. zuidwesten van Kaap Cepet, bij Toulon, niet het wrak van de ver miste Franse duikboot is. Cousteau was enkele uren te voren met zijn duikklok, voorzien van zoeklichten en radar, afge daald. Eerder had een woord voerder van de Franse marine gezegd, dat zelfs als de „Miner ve" gevonden zou worden, de kans, dat de bemanning nog in leven is, minimaal zou zijn. (De „Minerve" heeft zaterdagochtend vroeg voor het laatst radiocon tact gehad en had toen slechts voor maximaal 100 uur zuurstof om het in ondergedoken toestand uit te kunnen houden.) Inmiddels wordt het zoeken in het oostelijke deel van de Mid dellandse Zee naar de Israëlische duikboot „Dakar", die sinds don derdag met 69 man aan boord wordt vermist, voortgezet. Wollenstoffenfabriek in Tilburg sluit De wollenstoffenfabriek Beka N.V. voorheen Van der Bergh- Krabbendam in Tilburg gaat slui ten. De directie heeft aan de per soneelsleden, in totaal 2778 man, meegedeeld dat voortzetting van het bedrijf in verband met de toenemende internationale con currentie en de overcapaciteit niet langer verantwoord is. Er zijn zoveel afzetgebieden wegge vallen dat het niet langer lonend is de fabriek langer te laten draaien. De directie van het gewestelijk arbeidsbureau in Tilburg deelde het A.N.P. mee, dat de ontslag procedure voor het personeel tot volle tevredenheid is geregeld. „Deze ondernemer "heeft"tijdig- Noordstraat 107 ingezien dat doorgaan niet langer zin heeft. Nu hij nog in de gele genheid is zijn personeel op een behoorlijke manier te ontslaan, heeft hij daaraan de voorkeur gegeven boven een eventueel doorgaan tot de tijd, dat een be hoorlijk ontslag niet meer moge lijk is.", aldus de directeur van het gemeentelijk arbeidsbureau te Tilburg. Tijdens het weekeinde is voor een bedrag van 1.060.000 Franse franks aan lonen gestolen uit de kluis van een grote fabriek bij Longwy (Meurthe et Moselle) in Frankrijk. De inbrekers hadden een mangat in de muur geslagen. Engeland heeft België, Neder land en Luxemburg laten weten, dat het het „Beneluxplan" voor politieke, economische en tech nologische samenwerking tussen de leden van de E.E.G. en Enge land accepteert, zo wordt uit be voegde bron vernomen. Dit standpunt is ook ter kennis ge bracht van de andere lidstaten van de E.E.G., inclusief Frank rijk, en van andere Westeuropese landen. De Britse minister van buiten landse zaken, Brown, heeft de aanvaarding door Engeland dins dag bevestigd tijdens de bijeen komst van de ministerraad van de Westeuropese unie in Brussel. „Als de inhoud van het plan- Leemans, voor zover dat thans is uitgelekt, juist zou zijn, zou dat nog geen wijzignig brengen in het standpunt dat door de academi sche raad van Leuven-Neder lands op 19 januari is geformu leerd en dat kiest voor een vol ledige overheveling van Leuven- Frans", zo verklaarde gisteren een woordvoerder van de aca demische raad. Hij wilde deze verklaring nog niet formeel geven, omdat officieel nog geen plan-Leemans aan de academi sche raad is voorgelegd. De inhoud van dit rapport werd door het Franstalige blad „La Libre Belgique" als volgt samen gevat: 1. Geen nieuwe investeringen in de Franstalige sektor van de Leuvense universiteit; 2. Overheveling van twee fa culteiten naar Ottignies buiten de reeds besloten overheveling van de medische faculteit naar Wo- luwe; 3. Een rustperiode van tien jaar, waarin gezocht moet wor den naar nieuwe strukturen voor de Leuvense universiteit. Dit voorstel wordt gezien als een compromis, daar het van bei de zijden concessies vraagt. Prof. dr. E. Leemans werd in 1966 door de „inrichtende macht" benoemd tot commissaris-gene raal, een nieuw gecreëerde iunk- tie tussen de feitelijke academi sche overheid en de „inrichtende macht" (het episcopaat) in. Hij kreeg als opdracht de structuur- problemen te bestuderen en in formatief te werk te gaan. Het geven van een concreet voorstel tot oplossing van de problemen was niet rechtstreeks in zijn op dracht vervat. Prof. Leemans woonde als enige leek het beraad van de bisschoppen op j.l. zon dag bij. De bisschoppen zouden het komende weekend opnieuw in vergadering bijeen komen. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN ZACHT Tussen een gebied van hoge luchtdruk boven de Alpen en een gebied van lage druk tussen Groenland en Scandinavië is een zuidwestelijke stroming tot stand gekomen, waarmee zachte- en vochtigelucht van de Oceaan naar west-Europa is gevoerd. In Engeland kwamen dinsdag tem peraturen van 8 tot 12 graden voor, maar op het vasteland van west-Europa liep de temperatuur niet hoger op dan 5 tot 8 graden. Alleen in Italië en Spanje, waar het zonnig weer was, liepen de temperaturen in de middag op tot waarden tussen 10 en 15 graden. In deze toestand komt vapdaag nog niet veel verandering. In de zachte lucht komt veel bewolking voor, waaruit af en toe wat lichte regen of motregen valt, terwijl de temperaturen in de middag in ons land tot 6 a 8 graden kunnen stijgen. Een koufront dat de begrenzing vormt met koudere lucht en dins dagavond boven Schotland en Ierland lag, zal maar heel lang zaam in oostelijke richting trek ken en zal het weer voor heden avond nog niet beïnvloeden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zacht Zwaar bewolkt met af en toe wat lichte regen of motregen en zacht weer. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. WOENSDAG 31 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2 55 3.31 4.05 4.04 n.m 3.23 3.59 4.33 4.32 DONDERDAG 1 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.35 4.11 4.45 4.44 n.m, 3.58 4.34 5.08 5.07 ZON MAAN op onder op onder Jan. 31 8.23 17.24 9.40 19.34 Febr. 1 8.22 17.26 9.52 20.52 2 8.20 17.28 10.03 22.06 3 8.18 17.30 10.12 23.18 De V. S. en Zuid-Vietnam heb ben het bestand van 36 uur dat ter gelegenheid van het boed dhistische nieuwjaar was afge kondigd, geheel afgelast. Eerder wa« het bestand al opgeheven voor de vijf noordelijke provin cies van Zuid-Vietnam. Dat dit nu voor het gehele land is gebeurd, ie een gevolg van de groot- echeepse aanvallen die de viet- eong op enige centra in Zuid- Vietnam heeft uitgevoerd. De vietcong heeft n.I. in de nacht van het nieuwe maanjaar „tet" verrassingsaanvallen uitge voerd op acht van de grootste ag glomeraties in Zuid-Vietnam en is daarmee een offensief begon nen dat de Amerikanen en Zuid- vietnamezen slechts verwacht ten tegen Khe Sanh en langs de gedemilitariseerde zone door de Noordvietnamezen. Een Amerikaanse woordvoer- Jer in Saigon zei dat voor het •rootste deel van Noord-Vietnam ook de bommenpauze geen door gang zal vinden. Volgens Amerikaanse bekend makingen was de toestand dins dagmiddag als volgt: Da Nang: beschieting van de Amerikaanse basis en van stads wijken waarbij materiële schade werd aangericht en geringe ver liezen aan mensenlevens zijn ge leden. Aan de rand van de stad zijn straatgevechten geleverd. Op de Amerikaanse basis werden vijf vliegtuigen vernietigd en zeven beschadigd. Nha Trang: de vietcong maak te zich korte tijd meester van het bestuurscentrum, het radiosta tion en het station. Uit de gevan genis werden honderden gevan genen vrijgelaten. Tan Canh, op 5 km van Dak To in het centrale hoogland, was tij delijk in handen van de vietcong en staat voor tweederde in brand. Qui Nonh aan de kust: twee vietcongeenheden slaagden erin dè stad binnen te dringen om zich, naar men vermoedde, aan te slui ten bij twee vietcongbataljons die zich al (als ondergrondse) in de stad bevinden. De Zuidkoreanen verdreven de aanvallers. Pleikoe: aanvallen door twee compagnieën die erin slaagden het centrum tijdelijk te bezetten en talloze gevangenen vrij lieten uit de gevangenis. Bong Son (kustbasis): viet cong vernietigde bij aanval ver scheidene hefschroefvliegtuigen. De landingsbaan van Khc Sang, de bedreigde vestiging \u.i het nc vesten, werd getroffv.i ueor c i Nuordvietnamese ra ke taan val. Het Noordvietnamese persbu reau meldde dinsdag dat de aan val op Da Nang is uitgevoerd „om de Amerikaanse agressors en hun handlangers te straffen voor de eenzijdige opheffing van hun eigen bestand". In de namiddag duurde de strijd op sommige plaatsen nog in volle hevigheid voort. Bovendien werden vier Amerikaanse vlieg velden beschoten of aangevallen, waar lichte tot zware schade werd toegebracht aan vliegtuigen en helikopters. Een Amerikaanse artilleriestelling viel in handen van de aanvaller en de stukken geschut werden vernietigd. Een Zuidvietnarnese regerings woordvoerder verklaarde later in de middag dat men in zes van de aangevallen agglomeraties de toestand weer meester was. De toestand was niet langer kritiek, zo zei hij. Om Pleikoe werd hard gevoch ten. Twee Zuidvietnarnese regi menten en Amerikanen trachtten de stad weer in handen te krijgen. Sommige aanvallen werden uit gevoerd door enkele tientallen vietcongsoldaten, terwijl in an dere gevallen sprake was van honderden. Bij Kontoem liet de terugtrek kende tegenstander 140 doden achter en bij Ban Me Thoeot 150. Bjj de eerste plaats verloren de Amerikanen negen man aan do den en 50 gewonden, terwijl de Zuidvietnamezen bij Ban Me Thoeot 22 doden en 46 gewonden hadden. Uit goedingelichte kring In de Zuidvietnarnese hoofdstad ver neemt men, dat generaal West- moreland, de Amerikaanse bevel hebber, twee weken geleden alle commandanten te velde een ge heim telegram had gezonden, De kansen op overlevenden in de gezonken Franse duikboot „Minerve" worden steeds klei ner, zo heeft een woordvoerder van de Franse marine dinsdag meegedeeld. Zelfs wanneer de plaats waar de onderzeeër ligt, zou zijn vastgesteld, zou het red dingswerk zoveel tijd in beslag nemen, dat er geen overleven den meer kunnen zijn. De bekende duiker Cousteau zou op de plaats waar maandag een echo door de sonar werd ge registreerd, zijn eerste diepte- duik maken. Hij heeft gezegd dat de plaats van de metaalmas sa niet precies genoeg is vast gesteld, waardoor het zoeken aanzienlijk wordt bemoeilijkt.^ Dinsdagochtend registreerde de „Jaurreguibery" een sonarecho op 140 meter diepte op 5 mijl ten zuiden van kaap Cepet. Een onderzeeër die aan de opsporing deelneemt, heeft dit contact niet kunnen bevestigen. Bij de speurtocht naar de „Minerve" is opnieuw een on geïdentificeerd voorwerp op de zeebodem waargenomen, even buiten de haven van Toulon. Niettegenstaande deze vondst be staat er voor de 52 bemannings leden weinig hoop meer. „De kansen worden steeds kleiner. Zelfs als we de onder zeeër zouden vinden, zouden de kansen om de bemanning er levend uit te krijgen oneindig klein zijn," verklaarde een woordvoerder. Dinsdag tegen de avond meld de de diepzeeduiker Yves Cous teau, dat het gesignaleerde me taalachtige voorwerp op onge veer 140 m diepte en 8 km ten Aan het Suez-kanaal is dinsdag' ochtend een hevig artillerie- en tankduel uitgebroken tussen Israë lische en Egyptische strijdkrach ten, zo deelde een militaire woord voerder in Tel Avlv mee. Het inci dent begon, toen twee kleine Egyp tische vaartuigen trachtten bij het Tlnsa-meer het kanaal in noorde lijke richting op te varen. De Is raëliërs losten waarschuwings schoten, waarop de Egyptenaren met automatische wapens ant woordden. De artillerie van Ismalia en El Kantara opende toen ook het vuur. Volgens de Israëlische medede ling is een Egyptische tank ver nietigd. Later trachtten de twee vaartuigen opnieuw naar het ka naal te varen, waarop het vuren werd hervat. Om 12 uur (pi. tijd) stelden waarnemers van de ver enigde naties een staken van het vuren voor, hetgeen door Israël werd aanvaard, maar door de Egyptenaren werd verworpen. Eerder meldde het persbureau voor het midden-oosten, dat vier schepen van de kanaal-autoriteiten waren beschoten, die een onder zoek instelden in verband met een verzoek tot vertrek van een Ame rikaans schip. Om 12.30 uur (pi. tijd) werd op verzoek van de verenigde naties het vuren gestaakt. In het Ruhrgebied is het aan tal doden als gevolg van de griep epidemie gestegen tot veertien. Dinsdag werden wederom scho len gesloten, terwijl de bedrijven een ziekteverzuim van ongeveer 15 procent meldden. ZUID-VIETNAM: Een Ameri kaanse marinier gezicht en ar men in het verband loopt met zijn wapen door het kamp te Khe Sanh, dat dagenlang onder artil lerie- en mortiervuur van de vietcong heeft gelegen. Enkele Israëlische militairen werden gewond. Het vuurgevecht brak uit na herhaalde waarschuwingen van Israëlische zijde, dat men in Tel Aviv niet akkoord gaat met Egyp tische plannen het gehele kanaal vrij te maken. Israël was wel akkoord gegaan met een Egyptisch plan het zuidelijk deel van het kanaal vrij te maken voor het ver trek van vijftien schepen die se dert de juni-oorlog gevangen zit ten. Met de voorbereidende werk zaamheden was men zaterdag be gonnen. De Verenigde Staten hebben de Indonesische regering ver zocht over de kwestie-Pueblo kontakt met Noord-Korea op te nemen. Dit heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Malik, dinsdag tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, zo meldt de correspondent van het A.N.P. in Djakarta. Malik had de ambassadeur der V. S. in de Indonesische hoofdstad om gedetailleerde bijzonderheden over het incident verzocht. Het Zuidkoreaanse persbureau meldt dat president Johnson president Park Tsjoeng Hi van Zuid-Korea in een persoonlijke brief meer militaire steun heeft beloofd in verband met de ver wachte toeneming van de pogin gen tot infiltratie uit Noord- Korea. Inmiddels zijn 12 Amerikaanse jagers aangekómen op het vlieg veld Kimpo bij de grens met Noord-Korea. George Christian, woordvoer der van het Witte Huis, heeft dinsdag verklaard dat de V. S. inlichtingen hebben gekregen, waaruit blijkt dat de bemanning van de „Pueblo", die in Noord- Korea gevangen zit, behoorlijk wordt behandeld. Christian wilde niet de bron van de ialichtingen noemen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1