Twee onderzeeboten met in totaal 121 man vermist Nieuwjaarsbestand in Vietnam afgelast De Israëlische „Dakar" met 69 en de Franse „Minerve" met 52 opvarenden CafcftiüutL soep... die is pas lekker! PRINS SIHAN0EK: „DE DURGER00RL0G WORDT ONS VAN BUITENAF OPGEDRONGEN" Griekse componist Theodorakis vrijgelaten Moord in Engeland URKER KOTTER MET VIJF MAN AAN BOORD OP NOORDZEE VERGAAN Blaiberg Sof 7 SLACHTOFFERS DOOR LAWINES IN ZWITSERLAND Stukken van vermiste waterstofbommen gevonden HET WEER Maandag 29 Dinsdag 30 Januar 1968 24e Jaargang No. 7127 Fransman Clifford tegen onderbreking bombardementen Zeebevingen Tijdens orkaanachtige wind Reddingsboei van de UK 91 Weerbericht Hoogwater Zon- en Frank, bjj abonnement; TERNEUZEL Direeteur-Hoofdredaetettrt I. van de Sandr ielefoon; 01150—2078 ironummer: 88150 Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16: ct.; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Israëlische onderzeeër „Da kar" wordt sinds vrijdag ter hoog te van de zuidoostelijke kust van Cyprus vermist. In Tel Aviv is of ficieel meegedeeld, dat de vermiste duikboot 69 man aan boord heeft. De verbinding werd verbroken, toen het schip zich 250 mijl van de Israëlische kust bevond. Met schepen en vliegtuigen van vier landen is zaterdag en zondag tevergeefs gezocht naar de ver miste onderzeeër. Het zoeken werd belemmerd door onweer en storm in het oosten van de Middellandse Zee. De duikboot meet 1280 ton. Zij is in november 1964 van Engeland overgenomen. Behalve de „Dakar" heeft Israël nog drie onderzee boten. De Israëlische militaire autori teiten weigeren alle hoop op te geven om de duikboot „Dakar" terug te vinden. Het is wel zeker j dat de 69 opvarenden om 't leven zijn gekomen, aangezien de voor- raad zuurstof aan boord slechts toereikend was tot zondagavond. In Tel Aviv verklaarde men, dat er geen aanleiding bestaat om enig verband te leggen tussen de ver dwijning van de „Dakar" en de Franse duikboot „Minerve" die bij de kust van Zuid-Frankrijk wordt vei mist. Sinds zaterdagavond wordt in de Het Cambodjaanse staatshoofd, nrins Norodom Sihanoek, heeft zaterdag op een persconferentie in de hoofdstad Phnom-Penh verklaard, dat communistische opstandelingen een nieuwe op stand in de westelijke provincie Battambang aan de grens met Thailand hebben ontketend. Zij hadden hij aanvallen op geïso leerde postien burgers en verdedi gers gedood en wapens buitge maakt. „Onze vrede ls voorbij. Er is een totale oorlog, een strijd op leven en dood tussen hen en ons", aldus Sihanoek. De prins zei dat de opstande lingen door Thailandse commu nisten, die in opdracht van Peking zouden handelen, van wapens worden voorzien. „De burgeroorlog wordt Cambodja van buitenaf opgedrongen, om dat ik de onafhankelijkheid en neutraliteit van mijn land wil be houden, aldus het Cambodjaanse staatshoofd. Hij waarschuwde dat er een pro-Amerikaanse regering zou worden gevormd, indien hij ge dwongen zou worden af te tre- De Amerikaanse senaatscom missie voor de strijdkrachten heeft eenstemmig de benoeming van Clark Clifford tot minister van defensie goedgekeurd. Clifford verklaarde in die com missie tegen onderbreking van de bombardementen op Noord- Vietnam te zijn, zolang dat land er geen blijk van geeft bereid te zijn de aanvallen op het zuiden eveneens te staken. Clifford is van mening dat de Amerikanen in Zuid-Vietnam moeten blijven, zolang er ook maar de minste twijfel bestaat aan het vermogen van Zuid-Vietnam zich te verde- den. Een overnemen van de macht door het Cambodjaanse leger, dat anti-communistisch is, zou rampzalig zijn voor de viet- cong, met name voor de bevoor rading van dit in Zuid-Vietnam opererende opstandelingenleger, aldus de prins. Cambodja heeft tot dusver met klem tegenge sproken, dat er bevoorradings routes voor de Vietnamese oorlog over zijn gebied lopen. De Griekse componist Mikis Theodorakis is zaterdagmiddag vriigelaten. Theodorakis heeft meer dan viif maanden gevangen gezeten. Hij was veroordeeld omdat hij zou hebben getracht het militaire be wind omver te werRen. Eerder op de dag had een rechtbank in Athe ne voor de tweede maal uitge maakt, dat de componist geen ge vaar voor de openbare orde op leverde Theodorakis, die o.rn. de muziek bij de film „Zorba de Griek" com poneerde, is afgevaardigde voor de linkse partij „Eda" geweest en voorzitter van de „lambrakis- jeugd". Hij werd op 21 augustus gearresteerd, toen hij zich in Athe ne verborgen hield. Hij zou de lei der zijn geweest van het „patriot tisch front". Ten tijde van het pro ces was hij te ziek om voor te komen. Acht leden van de groep werden tot straffen van vier jaar tot levenslang veroordeeld. Theodorakis werd direct na zijn vrijlating in een politieauto naar het ministerie van voorlichtine ge bracht. De staatssecretaris, Side- ratos, deelde een half uur later mee dat Theodorakis had beloofd zich niet meer met politiek te be moeien. Het verbod om zijn mu ziek ten gehore te brengen zou worden opgeheven, behalve voor liedjes met een politieke strekking. Middellandse Zee de Franse onder zeeboot „Minerve" vermist. Er zijn 52 man aan boord. Naar de marine staf in Parijs meedeelt, was het vaartuig op oefening, een mijl of twintig buiten Toulon. Het had zaterdagavond om 21 uur op de basis moeten terugkeren. De „Minerve is een van de mo dernste onderzeeërs van de Franse vloot. Het schip is in 1961 in Nan tes gebouwd en in 1964 in dienst gesteld. De lengte is 58 meter en de waterverplaatsing 1.040 ton. Het type staat bekend om zijn ge ruisloosheid en grote duikvermo- gen. Portugal, Pakistan, Zuid-Af- rika en Spanje hebben duikboten van dit type van Frankrijk ge kocht. Zondagochtend werd in Toulon door middel van luidsprekerwa gens de bemanning van het vlieg- dekschip „Clemenceau" opgeroe pen naar boord te gaan. Het schip ging zoeken naar de „Minerve". Zondag zijn bij Toulon op de plaats waar de „Minerve" moet zijn verdwenen, olievlekken waar genomen. Het is volgens deskun digen echter verre van zeker dat hiermee de plaats van het ongeluk is vastgesteld. De nasporingen naar de vermiste „Minerve" hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd, zo is om streeks middernacht in Toulon be kendgemaakt. In het gebied waar men zoekt, zijn verscheidene olievlekken waargenomen, maar deze zijn zo talrijk en liggen zover uit elkaar, dat zij geen aanwijzing vormen voor de plaats van de duikboot. Volgens 'n oud-commandant van de „Minerve" had het vaartuig zuurstof voor 100 uur aan boord. De duikboot nam deel aan een oefening in een gebied op 40 km ten zuidoosten van Toulon. Het vaartuig bevond zich op een diep te van 12 meter en stond In radio contact met een verkenningsvlieg tuig, dat tot taak had de duikboot „op te sporen". Als gevolg van TOULON: Een archieffoto van de Franse onderzeeër „Junon", een zusterschip van de „Minerve", die tijdens een oefening in de Middellandse Zee is verdwenen. De laatste positie die de Miner ve" opgaf was ongeveer 20 mij len voor Toulon. De onderzee boot heeft zes officieren en 46 lager personeel aan boord. slecht weer liet de piloot van het vliegtuig weten, dat hij naar zijn basis terugkeerde. Het was toen acht uur in de morgen. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat zowel de „Minerve" als de Israëlische duikboot „Dakar" zijn vergaan als gevolg van zware zee bevingen. verdwenen, toen een zware aard schok op Sicilië aan vijf mensen het leven kostte. In het gebied bij Toulon zijn echter geen aard schokken waargenomen. De Zuidvietnamese regering en de bondgenoten hebben het bestand ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar voor de vijf noordelijke provincies afge last, drie kwartier voordat het van Tientallen politiemannen zijn zondag op jacht gegaan naar de moordenaar van de 16-jarige Carol Heath, die zaterdagavond in Drox- ford blijkbaar eerst is aangereden en later naakt, verkracht en ge wurgd werd gevonden. Verdacht wordt de chauffeur van een bestelwagen. Een passe rende automobiliste vertelde dat zij haar langs de weg had zien lig gen. Het meisje was toen nog ge kleed en blijkbaar buiten kennis. De twee auto's gingen op weg naar het politiebureau, maar de bestelwagen verdween. Anderhalf uur later werd het meisje vier kilo meter verderop gevonden. De po litie vermoedt dat zij eerst door de bestelwagen was aangereden die haar voor „hulpverlening" had meegenomen. Zondagavond heeft de politie 320 km ten noorden van de plaats van de misdaad een verdachte ge arresteerd. De bestelwagen is ook opgespoord. PJONGJANG (Noord-Korea): Deze foto, verspreid door het Tokyo-bureau ran het officiële Noordkoreaanse persbureau, toont de brug van een Noordko reaanse patrouilleboot, waarop een bord is aangebracht, dat vol gens het verstrekte onderschrift zegt: „Vernietig de Amerikaanse schenders, de vijanden van Noord-Korea. Het onderschrift zei niet wanneer de opname was gemaakt. Het ls vrijwel zeker dat de UK 91 „Jonge Albert" met man en muis ls vergaan. Tijdens de or kaanachtige wind woensdagmiddag probeerde een groot aantal Urker kotters een haven te bereiken. Het bleek onmogelijk de haven van Terschelling binnen te komen. Sommige schippers zetten koers naar Den Helder, anderen naar Borkum. Van verschillende sche pen werden de „onbreekbare" rui ten in de stuurkasten stukgesla gen en gedeeltelijk weggerukt. Enkele schepen, waaronder de UK 91 en de UK 69 (de „Jonge Jan") bevonden zich in het cen trum van de storm. De UK 69 stoomde achter de UK 91. Op een gegeven moment verloor de be manning van de „Jonge Jan" het achterlicht van de andere kotter uit het oog. De UK 69 is 't haven tje van Borkum binnengelopen, waar reeds andere Urkers kotters gemeerd lagen. Eerst donderdag avond, op weg naar Urk, maakte de bemanning van de UK 69 zich ongerust over de UK 91, maar maakte daarvan niet direct mel ding. Het blijkt nu dat de „Jonge Albert", op weg naar de haven van Borkum, daar niet is aange komen, noch in een andere haven. De „Jonge Albert" had vijf man aan boord. Schipper was de heer A. Snoek. De andere bemannings leden zijn R. Loosma, J. Butter, A. Zwaan en H. de Boer. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is een ongeïdentificeerde boei gesignaleerd door de Neptune van de koninklijke marine, die het ge bied, waar de UK 91 het laatst was gezien, afzocht. Op 'n kwelder achter de „negen boerenpolder" te Pieterburen is 'n reddingsboei gevonden van de UK 91. kracht zou worden. In een rege ringscommuniqué wordt gezegd dat de maatregel een gevolg is van de massale Noórdvietnamese militaire opbouw in het gebied. Ook de luchtaanvallen op de Noordvietnamese bevoorradings routes ten zuiden van Vinh (150 km ten noorden van de gedemili tariseerde zone) zullen niet wor den gestaakt. In het communiqué wordt ge zegd dat er bewijzen zijn van toe genomen Noordvietnamese mili taire actie, die een groot offen sief doen veronderstellen. Vooral in de omgeving van Khe Sanh en in het naburige Laos zijn troepen concentraties waargenomen, ter wijl is geconstateerd dat voorra den in hoog tempo worden aan gevoerd. „Deze ontwikkelingen vormen het bewijs van Noordvietnamese agressie. Met het grote aantal schendingen door Noord-Vietnam en de vietcong van de bestanden met Kerstmis en nieuwjaar on derstrepen deze voorbereidingen, hoe weinig eerbied de agressors hebben voor de vreedzame oog merken van onze voorstellen voor bestanden tijdens deze traditio nele feestdagen". „Onder deze omstandigheden heeft de republiek Zuid-Viet nam in overleg met de bondge noten besloten dat het aangekon digde „tet"-bestand in bepaalde gebieden niet kan worden uitge voerd zonder levensgevaar voor de verdedigende militairen". Een Amerikaase woordvoerder zei dat verkenningsvliegtuigen een „zware invasie in Zuid-Viet nam" hebben gezien. „Er was geen sprake meer van eenvoudige infiltraties". i De Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Barnard heeft zaterdae in Ba- den-Baden gezegd dat dr. Blaiberg, de tweede patient, op wie hij een harttransplantatie verrichtte wel licht 6 of 7 februari het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Hij hield er rekening mee vóór die tijd van 1 zijn Westduitse bezoek naar Kaap stad terug te keren. Uit Kaapstad wordt gemeld dat dr. Blaiberg zaterdag voor het eerst zichzelf heeft gewassen, ge schoren en gedeeltelijk aangekleed. Dr. Barnard heeft in Baden- Baden verklaard te menen, dat een harttransplantatie medisch en technisch in West-Duitsland mo gelijk is. Door lawines rond het winter sportcentrum Davos en in het cen traal gelegen kanton Uri zijn zeker twintig mensen om het leven ge komen. Tot de vermisten behoren vijf kinderen die zich In een boer derij bevonden, toen het gebouw door de sneeuwmassa werd ineen- gedrukt. Het gevaar voor nieuwe lawi nes is door verandering van het weer enigszins afgenomen. Na de sneeuwstormen van de afgelopen dagen is het weer opgeklaard. Het weg- en spoorwegverkeer door de Alpen is gedeeltelijk hervat. Som mige afgelegen gemeenten zijn nog van de buitenwereld afgesneden, maar ziv worden uit de lucht be voorraad. In de nacht van zaterdag op zondag is het huis van een ski leraar In Bregenz (Oostenrijk), door een lawine getroffen. Door de schok viel de kachel om en de woning raakte in brand. Het gehele gezin van acht personen is in de vlammen omgekomen. Het aantal slachtoffers van la wines in de Zwitserse kantons Uri en Graubtinden is zondag opge geven als 23. Er werd nog naar vermisten gezocht. Zondag woedde bij Dong Ha de gehele dag een zware slag tussen Amerikaanse mariniers en Noordvietnamese eenheden. Bij deze strijd, een vijftiental kilo meters ten zuiden van de gede militariseerde zone, werden de Noordvietnamezen gesteund door artillerie. De gevechten bij Dak To die sedert vrijdag woedden, zijn ge ëindigd. Meer dan 200 Noordviet namezen zijn hier gesneuveld, terwijl de verliezen aan de zijde van de Zuidvietnamese parachu tisten „licht" worden genoemd. Op de Amerikaanse basis dij Thule op Groenland is zondag avond officieel bekendgemaakt, dat men stukken heeft gevonden van alle vier de waterstofbommen, die zich bevonden aan boord van de B-52 welke een week geleden in dit gebied is verongelukt. De nummers op de gevonden stukken komen overeen met die van de ver miste bommen. Hieruit leidt men af, dat de resten van de bommen, voor zover zij niet door de schok en de daarop volgende brand zijn vernietigd, zich bevinden op de plaats waar de zware bommen werper is neergestort en zeer waarschijnlijk nog in het ijs zit ten. Aanvankelijk werd gevreesd dat de bommen door het ijs waren ge slagen en nu zouden liggen op de bodem van de zee, die daar onge veer 250 meter diep is. Volgens een Amerikaanse offi cier die bij het opsporingswerk is betrokken, zijn de teruggevonden bomstukken tamelijk groot. On danks een temperatuur van 30 graden Celsius onder nul worden de nasporingen voortgezet. ZACHTE LUCHT IN AANTOCHT Boven het zeegebied tussen Portugal en de Azoren handhaaf de zich in dfe afgelopen 24 uur een gebied van hoge luchtdruk. Eon uitloper ervan trok over de Brit se eilanden naar onze omgeving. In de nacht had tijdens opklarin gen, die hiervan het gevolg wa ren flinke afkoeling plaats en zakte de temperatuur plaatselijk tot 2 graden onder het vriespunt. In Zuid-Engeland vroor het plaatselijk 5" graden. Inmiddels trok een depressie langs de noordflank van het hoge- drukgebied naar IJsland. Een bij behorend frontensysteem ver plaatste zich in oostelijke rich ting naar de Britse eilanden. Een front, dat de voorste be grenzing vormt van zachte lucht trekt, met zuidwestelijke stro ming in de hogere luchtlagen, over de Golf van Biskaje in da richting van ons land. In verband hiermee wordt het komende et maal bij ons veel bewolking ver wacht en nemen de regenkansen toe. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Vrij zacht Half tot zwaar bewolkt met hier en daar motregen. Matige, langs de Waddenkust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen- overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. DINSDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.11 2.47 3.21 3.20 2.38 3.14 3.48 3.47 WOENSDAG 31 JANUARI v.m. r Breskens 2.55 3.23 Temeuzen 3.31 3.59 Hansweert 4.05 4.33 Walsoorden 4.04 4.32 IVSaassstansfsïn ZON MAAN op onder op onder Jan. 29 8.26 17.21 9.00 16.47 30 8.25 17.22 9.23 18.12 31 8.23 17.24 9.40 19.34 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1