zorgeloos in met zorg gekozen kleren 1 I Goedemorgen, meneer de melkboer die naar „nog méér" smaken Opgepast voor een winterse feestneus Zout en zoet doen rode handen goed Gordijnen openen en sluiten zonder op te staan En wat doet het ertoe hoe men een functie of beroep betitelt? Putjes schepper beschouwt men tegenwoordig ook'als een soort „scheldwoord", maar als uw putje verstopt is en de boel loopt over, bent u toch meer gebaat bij de komst van een „putjesschep per" dan van een bankdirecteur. Waar mee we maar willen zeggen dat iede re werkende vrouw en man een onont beerlijke functie in het maatschappe lijke bestel vervult, een radertje (of een rad) van de grote machinerie is, die de maatschappij op gang houdt. Een van de begrippen die de Ne derlandse Melkunie probeert te veran deren is de naam „melkboer". Ze wi) daarvoor in de plaats stellen het woord „melkman". Uit een onderzoek bij een groot aantal huisvrouwen over de wij ze waarop zij de melkhandelaar aan- spreken is echter gebleken, dat de meeste huisvrouwen nog de benaming melkboer gebruiken. In Amsterdam bij voorbeeld zegt maar tien procent van de huisvrouwen melkman, terwijl 35 procent het over de melkboer heeft. In Rotterdam waren die cijfers res pectievelijk 2 en 64 procent. We zou den wel eens willen weten wat de melkboer daar nu eigenlijk zelf van zegt. Misschien is hij er de laatste jaren wel achtergekomen, dat de naam „boer" allerminst iets met een „scheld naam" te maken heeft Wan* wat zou den we moeten beginnen als er geen boeren waren? CATTY-TIP van de bekende dierenjournalist Jan van Rheenen IN VAKANTIETIJD Waar blijven we met de poes, wanneer we op vakantie gaan? Misschien trekt u in een vakan tiebungalow en kunt u het dier meenemen. Wellicht is het moge lijk poes thuis te laten in zijn eigen, vertrouwde omgeving en hem daar door een bevriende relatie te laten verzorgen, wie u dan op uw beurt dezelfde dienst kunt bewijzen. Sommige dieren raken dan echter toch uit hun gewone doen, vooral als zij hun tijdelijke verzorger niet kennen. Mogelijk ook kan poes uit loge ren worden gestuurd bij vrienden of kennissen. Maar dan de gast heren wel op het hart drukken, dat zij het dier vasthouden, want anders bestaat de mogelijkheid dat het verdwaalt. Tenslotte heb ben we dan nog de dierenpen- sions. Deze nemen uw poes. voor wie u vooral tijdig dient te bespre ken, alleen maar op als het dier tenminste. 1 maand tevoren is in geënt tegen katteziekte. Inenting tegen niesziekte is niet verplicht, maar wel zeer gewenst. Er wordt vaak beweerd dat in deze tijd van „al les kan en niets hoeft" de romantiek haar congé heeft gekregen. Dat is volgens mij toch wel wat sterk uitgedrukt. Er zal altijd wel behoefte blij ven bestaan aan een zweem naar romantiek, ze ker bij de vrouw. Dit wordt trouwens duidelijk gedemonstreerd in de uitingen van de jongeren, die na een keiharde levenshouding a la James F Batman, Rififi en andere „supermensen" ziir 'eruggekeerd naar de „love-ins", het lief zijn vo~ elkaar. Natuurlijk is deze terugkeer naar het ouc'e. naar het romantische, ook een soort provo ceren, een soort anders dan anders doen. Maar was de romantiek voor hen echt dood geweest, dan zouden ze wel een andere manier hebben uit gedacht om super-lief te doen. Om even terug te gaan naar het begin, het is aan één kant toch wel prettig dat „alles kan en alEs mag", óók op het gebied van de mode. Bij het kopen van kleren hoef je niet zo diep meer no te denken of het nieuwe kledingstuk wel voor meer dan één gelegenheid kan dienen. In vele ge vallen ben je zelfs met een broekpak al gekleed, iets wat een jaar of tien geleden nog ondenkbaar was. En voor wie niet zo „broekerig" is, is er genoeg keuze in andere makkelijk zittende kle ding, bijvoorbeeld een broekrok met een noncha lante trui; een gemakkelijk en vlot zittend pak of een lekker lange huisrok met een coltrui. Neem het er eens van, het leven duurt zo kort en daarom: maak het u gemakkelijk. Trek bij voorkeur iets aan wat u makkelijk zit (en flat teert), en maak met uw echtgenoot een afspraak dat u af en toe eens een pan erwtensoep voor middagmaal op tafel zult zetten, of een stamp pot. Zelfs een broodmaaltijd mag er gerust eens een keertje per week als middagmaal tussendoor. U zult zien hoe veel prettiger het leven wordt als u het een beetje makkelijker opneemt. U hoeft, daarom de boel nog niet te laten verslonzen. Al les met mate, zou ik willen adviseren. Kap met plichten en gewoonten, die u uzelf hebt opgelegd en waarvoor niemand verder waardering heeft. Durf te leven, en uw huisgenoten zullen er ook wel bij varen. Twee jersey jurkjes met aparte tailleband: zorge loos, gemakkelijk en warm. Winterhanden en -voeten zijn een overtuigend bewijs, dat er iets niet helemaal klopt met de bloedsomloop. Nóg erger is het, als ook de neus een verdacht-rode kleur gaat verto nen, wat bovendien ook niet zo'n flat teus gezicht is. Afgezien van het feit, dat U er in elk geval verstandig aan doet meteen met genoemde euvelen naar de huisdokter te gaan, bent U misschien toch ook wel gediend met de volgende tips wees voorzichtig met té hete of te koude spijzen en dranken. Ze drij ven het bloed te veel naar het hoofd, waardoor de neus het nóg meer te verduren krijgt; aangezien ook alcohol de bloeds omloop sterk aktiveert, moet u der gelijke drankjes liever „uw neus voor bij laten gaan"; probeer het eens met een paar die pe ademhalingsoefeningen, elke och tend 10 keer voor het wijdopen raam. Ze zullen de bloedsomloop meer in evenwicht brengen (en houden); wisselcompressen, bestaande uit een dubbelgevouwen Kleenex-tissue, afwis selend gedrenkt in hete en koude kamil- lenthee, moeten drie keer per week worden toegepast; na afloop de neus goed invetten; vette crème moet er ook op de neus vóór U de kou in gaat. Denkt u daar vooral aan. Tijdens een zonne bad in de wintersport of onder de hoogtezon plakt U bovendien met wat vette crème een tissue op de neus. Zodoende kunnen de schadelijke stra len uw neus niet bereiken. En tenslotte nog een goede raad, waarmee U vast wel gebaat zult zijn: Heel goed kunt u de wat opvallende neuskleur verdoezelen door wat licht beige gekleurde foundation (al of niet vloeibare make-up-crème) op de bewus te plek te verdelen. Let U er bij aan koop vooral goed op, dat de crème ook goed „dekt", anders helpt het niet. Ook de couperose-adertjes, die veel op de wangen voorkomen, kun nen op deze manier prachtig geca moufleerd worden. Over de foundation brengt U dan een tikkeltje groene poeder aan, waardoor de rode kleur praktisch onzichtbaar wordt. Zijn uw handen rood, houdt ze dan iedere avond in warm zout water en daarna evenlang in lauw gesui kerd water vier klontjes in een half gevulde wastafelkom) en ze zullen wonderbaarlijk zacht wor den. Vergeet niet dat suiker 't wa ter heel zacht maakt. Warme knieën zijn even belangrijk als warme voeten; draag daarom bij voorkeur een nauw sluitende lange pantalon als dat mogelijk is, of wol len kousen. Bijvoorbeeld als u boodschappen doet of met de hond wandelt. Het is beter twee lichte pull-overs over elkaar te dragen dan één heel dikke, want de luchtlagen tussen uw kleding vormen de beste be scherming tegen de koude. Dus: geen zware kledingstukken, maar méér lichte gebreide kleding of lichte wollen stof dragen. Gemakkelijk pak met warm jackachtig jasje. De toonaangevende mode-magazijnen slaan strep' i in. 't Zijn meestal rode, opvallende strepen en je vindt ze op truien, ski-uitrustingen, sokken, kinderkleding, pyjama's en avondkleding. Er is zelfs een roodgestreepte tandpasta in de handel, die voor 't eerst in Amerika op de markt werd gebracht, 't Is dl strepen wat de klok slaat en als er geen échte strepen zijn, kun je altijd nog spreken van een streep-effect, bij voorbeeld wanneer pailletten in glinsterende rijen op stof werden gestikt. Er zijn matte strepen, kronkel-strepen en diagonale strepen. Wdar je ook kijktzie je strepen. Ze bepalen het hedendaagse mode-beeld. Deze kaftanachtige peignoir met zwarte potloodstrepen en doorschijnend zilverdraad op een satijnen voering is dus wel de dernier cri op modege bied. De prijs ervan is' nog geen honderd gulden, al scheelt het dan ook niet veel. Er zijn begrippen die in de moder ne tijd. in een slechte reuk zijn ko men te staan. Meestal houdt deze „denigratie" verband met een zeker soort snobisme. Dienstbode en werk ster behoren daar ook toe, en een huisvrouw die zo gelukkig is nog over een van die hulpjes te beschikken past er wel vopr op ze als „dienst bode" en „werkster" te betitelen, maar zegt met nadruk: mijn huishoudelijke hulp. Natuurlijk is dit in de grond genomen dwaasheid. Een werkster werkt, maar een huisvrouw, een se cretaresse, een winkelmeisje en noemt u maar op werken ook, al is het dan misschien op een wat andere manier. Ziehier de broekrok; een nonchalante dracht voor een zorgeloze dag of -avond. Als u zich in de Verenigde Staten vestigt kunt u de gordijnen in uw appartement laten voorzien van een apparaatje waarmee u ze zonder van uw stoel op te staan geruisloos kunt sluiten en openen. U drukt op het knopje naast uw geliefkoosde zetel en een zeer kleine elektrische motor zon der bewegende delen zorgt voor de rest. De gordijnroe wordt met een gewoon snoer verbonden met een stopcontact. De stroom schept dan een magnetisch veld. Dit activeert een klein magne tisch spoeltje, dót onzichtbaar aan de raamzijde van het gordijn is bevestigd en dit zorgt ervoor dat de gOTdijnen, die dus ook geen koorden hebben, ge opend respectievelijk gesloten worden. Bruikbaar voor gordijnen van alle af metingen en van de meest uiteenlo pende stoffen. fist u dat een hartige hap met worst en aas heel goed gecombineerd kan worden iet perziken? Probeert u onderstaand re ept eens en u zult het met ons eens zijn, at dit het proberen dubbel en dwars aard is. U hebt voor vier personen de vol- ende ingrediënten nodig; 1 harde Gelderse worst, 4 plakken bele gen kaas, een halve ui, een halve papri ka, 1 theelepel mosterd, een halve thee lepel azijn, een snufje zout, wat peper en een blik van 800 gram California Cling perziken (schijven). >e perziken afgieten en een-derde gedeel- van het sap bewaren. Dan het vel van de worst halen en over de gehele worst, op ongeveer twee centimeter afstand van el kaar, kruiselingse insnijdingen maken. De worst in een taartvorm of op een on- diepe schotel leggen en de in stukjes gesne den kaas in de inkepingen doen. Langs de P binnenkant van de worst een rand perziken leggen. Vervolgens ul en paprika ln dunne slierten snijden en vermengen met de over- t gebleven perzikschijfjes. Dit geheel midden in de schotel leggen. Het perziksap met de mosterd, de azijn, de peper en het zout vermengen en dit over de perzikschijfjes i gieten. Het geheel ongeveer 15 minuten ver warmen in een matig warme oven. V

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5